BLOEMEN BLOEIEN \kt 7\ TN'HT'KTYV'FFlVr zweert men al ruim een eeuw lil VV r\lJ U in V JZiJLlN bij de baard van sinterklaas ïn het hart van de bollenrestdentïe I MAART I860 - 1960 LE1DSCH DAGBLAD ECHO EN VISIOEN In het hart van Haarlem, vlak bij de Leidse Vaart, vindt men bollenvelden. Een gedeelte van een van de oudste bol- lenbedrijven, de firma Van Tubergen. In het hart van Haarlem, de residentie van de Nederlandse bloembollencultuur. Het is historische grond, want men treft er nog het koepeltje aan, waarvan in het verhaal van Hildebrands Buikie sprake is. De heer C. G. van Tubergen jr. was in zijn jonge jaren een onder nemende jongeman. En dat moest ook wel. Want er was durf voor nodig om een bollenbedrijf te beginnen. Zijn naam wordt nog steeds in ere gehouden, daar op dat historische plekje grond in de Spaarne- stad. Zijn portret heeft een mooi plaatsje gekregen in het kantoor aan de Koninginneweg. Vriendelijke grijze ogen in een wilskrachtig ge zicht. Een man, die zich niet laat intimideren, die gewend is moeilijk heden door koel overleg en gezond verstand op te lossen. Een man. die weet wat hij wil. Hij heeft een goede leerschool gehad. Hij volgde colleges in ho gere botanie aan de universiteit in Amsterdam, hij paste het geleerde toe in de praktijk, in de Hortus Botanicus in Amsterdam, de stad, waar hij werd geboren. Hij stu deerde fysiologie en systematiek der planten. Hij leerde de gehei men kennen van de microscopie. Bij de firma A. C. van Eeden en Co. aan de Wagenweg in Haar lem trad hij als leerling in dienst. Hij bestudeerde kweek- en export zaken, de cultures en maakte vele relaties. Met financiële hulp van zijn vader kocht hij een oud bui tengoed bij de Leidse Vaart en be gon zelf een bedrijf. Een bedrijf, dat nog steeds bestaat en ook gronden heeft in Heemstede en Hillegom. In 1865 stelde hij een eenvoudig prijslijstje samen voor bloembol len. Het prijscourant je besloeg twee pagina's. Nu zijn prijscouran ten bestaande uit 100 bladzijden geen uitzonderingen Van Tubergen behoorde tot de eersten, die naar Engeland togen om de export van Nederlandse bloembollen te vergroten. Nu heeft het bedrijf over de gehele wereld haar agenten. In Noord-Amerika, in Zweden, in Noorwegen, in Frankrijk, in Zwitserland In het jubileumboek, dat in 1918 ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de firma werd uitge geven, vindt men vele wetenswaar dige bijzonderheden betreffende de reizen, die door de „bloembollen ontdekkers" vooral in Centraal- Azië werden gemaakt. Ontdekkingsreis P. L. Graeber doorkruist bijvoor beeld van 1897 tot 1914 geregeld dit dorado van nieuwe bloembol lensoorten. Uitgangspunt van zijn ontdekkingsreizen is Taschkent in Turkestan. „Dan eens oostelijk tot de Chinese grenzen gaande, dan Bokhara en aangrenzende landen afreizende op zoek naar fraaie en zeldzame bol- en knolgewassen", staat er. Zo werd er een prachtige en zeer grootbloemige tulp uit Bokhara genoemd naar de grondlegger van het bedrijf, de Tulipa Tuberge- niana. Bokhara was in die jaren wel een oord, waar de aloude Haar lemse firma successen boekte, want in 1904 werd de Tulipa Fosteriana, „de prachtigste aller tulpen" voor het eerst uit Bokhara ontvangen. Nog steeds wordt er in Haarlem volop geëxperimenteerd. „Van de 1000 nieuwe variëteiten blijven er nog geen 100 over", zegt een van de huidige firmanten, de heer C. Hoog. „Als je een nieuwe soort voor het eerst hebt geteeld, lijkt 't allemaal zo mooi, maar op den duur blijkt ze niet reproduceer baar. Je moet een lange weg af leggen voordat het een wereld- artikel is. Je moet ook geluk heb ben. Bloemen zijn onderhevig aan mode. Er moet aandacht aan de geur worden besteed, virusziekten moeten worden overwonnen. Het is een lange en moeilijke weg, voor dat je een wereldartikel hebt. Zeldzaam Dit blijkt wel uit een fragment uit het jubileumnummer van de firma, dat als volgt luidt: „Er zul len wel niet veel kruisingen tussen twee gewassen tot stand zijn ge komen. waarbij 16 jaar lang ge wacht is voordat het resultaat be oordeeld kon worden. In 1892 werd de Brunsviga Josephinae, een Kaaps bolgewas met bollen van 40 centimeter in omtrek en een bloemscherm van ongeveer een halve meter in doorsnee bevrucht met de Rose Amaryllis Belladonna. De kruising gelukte. De zaden kwamen zonder veel moeite op. De zeer langzaam in grootte toene mende zaailingen vertoonden alras in de vorm van de bladeren, dat zij sommige eigenschappen van de beide ouders hadden overgenomen. Eindelijk, na jaren wachten, werd een bloemstengel gevormd met een grote dikke knop, waarin, zo als spoedig bleek, niet minder dan 22 bloemen verborgen waren. Deze hadden een trompetvorm en wa ren donker karmijnroze gekleurd. De bloemen groeiden in een wijd scherm, waarin een groot aantal tegelijk open was". De plant werd door haar impo sante bloeiwijze een imposante aanwinst genoemd. Tevens was het een grote botanische merk waardigheid, omdat het een krui sing is tussen twee plantenge slachten: Brunsvigia en Amaryllis. De „Gardeners Chronicle" wijdde in 1909 aan deze belangrijke ge beurtenis een artikel. Successen De successen, welke het bedrijf behaalde, bleven uiteraard niet on opgemerkt. Prins Hendrik bezocht daarom op 23 mei 1908 het bedrijf en op tentoonstellingen werden in zendingen van de firma vaak be kroond. Zo behaalde de firma in 1855 op een tentoonstelling in het Paleis Het koepeltje van Buikie. van Volksvlijt in Amsterdam een verguld zilveren medaille voor „eene verzameling in pot ge kweekte Trittilaria imperiales". Van Tubergen, een van de bloem- bollenbedrijven met een rijke his torie. Een van de vele bloembol- lenbedrijven met een imposante geschiedenis, die er in grote mate toe bijdragen, dat Neerlands faam in het buitenland wijd en zijd wordt verbreid. de fraaie kruiwagens, die zij door de jaren heen heeft afgeleverd. Maar ook die kruiwagens waren onderhevig aan de mode. De tegenwoordige zijn zelfs gestroomlijnd. „Aangepast-' speelgoed heet dat. Psychologen Tegenwoordig ziet men steeds meer het grote belang van verantwoord speelgoed in. Zelfs psychologen houden zich met het ...speelgoedprobleem" bezig, wat niet helemaal een (om maar eens een modem woord te ge bruiken) tijdsbeeld is. Spelen wordt namelijk ten onrechte voor een over bodige luxe gehouden. Dat is niet juist. Spelen is van niet te onder schatten belang bij de opvoeding van het kind. Daarbij spelen allerlei om standigheden een rol. Rekening moet worden gehouden met het geslacht, de leeftijd, de aanleg, de geaardheid en de wensen van het kind. Het kind moet werkelijk met het speelgoed kun nen spelen, het moet er iets mee kun nen doen. En het moet meekunnen. Of de onvermoeibare onderzoekingen van de „speelgoedpsychologen" nu werkelijk veel vruchten afwerpen, moeten wij toch betwijfelen. Want lang niet al het huidige speelgoed is aanvaardbaar. Wat te denken van radiografisch bestuurde onderzeeboten en tanks en van raketten, die men echt kan afschieten, die 11 tot 15 me ter hoog gaan*!), waarna ze met een parachuutje naar Moeder Aarde te rugkeren. Toch zal men dit soort speelgoed niet kunnen tegenhouden. Want er zijn tanks en duikboten en er zijn raketten. Het valt niet mee voor een speel goedfabrikant om met iets nieuws aan de markt te komen. Kinderen zijn erg veranderlijk en de techniek staat niet stil. Wat vandaag nieuw is, is morgen al weer oud. Daarom trekken de gebroeders Sliedrecht naar het buitenland op zoek naar nieuw speelgoed, op zoek naar nieuwe ideeën, daarom gaan zij met hun nieuwe typen sleeën naar het Kopje van Bloemendaal zodra het maar even gesneeuwd heeft. Daar gaan ze hun nieuwe modellen persoonlijk beproeven. Daarom ver blijven ze dagen achtereen in het dorado van de speelgoedindustrie Neurenberg. Vroeger waren de schietvogels een bij de kinderen (maar ook de grote ren» geliefd spel. Met een pijl en boog werd op de houten vogels, waarvan kop. staart en vleugels een verschil lende puntenwaardering hadden ge schoten. Ook het croquetspel. dat te genwoordig nog maar weinig wordt bedreven, was vroeger zeer in zwang Grappig waren ook de houten brom tollen, die een prachtig zcemend ge luid maakten. Dat geluid werd ver oorzaakt door een stuk pek in de holle buik van de tol. Met klos en touw werd zij op gang gebracht Nu wordt door de fabriek ontzaglijk veel speelgoed afgeleverd. Niet alleen voor het binnen-, maar ook voor het buiten'and. De oorlog was voor het bedrijf een moeilijke tijd. Er was een schreeuwend gebrek aan mater aal. Gedurende enige jaren heeft de tirma zich dan ook maar bezig gehouden met het repareren van klompen, waar de Waddinxveners uiteraard buitenge woon mee in hun nopjes waren. Zelfs in die moeilijke jaren, gold voor de firma het devies: „houd je bij hout". Links een wagen van de Stnats- spoorwegen, rechts een oude bier wagen, zoals die in gebruik viaren bij een bekende Amsterdamse brou werij cn d e met hun massieve banden de schrik van de binnenstad vormden. Foto links: Een huifkar en een nettenwagen in miniatuur. De huifkar is nu een mu seumstuk geworden, de nettenwagen wordt nog steeds in Katwijk gebruikt. Rechts op de foto een ivagen van Van Gend en Loos, wélke onderneming al enige tijd geleden de paardentractie heeft afgeschaft. Bij de firma Sliedrecht in Waddinxveen zweert men al 110 jaar bij de baard van Sinterklaas. Die baard werpt al maanden voordat het heerlijke avondje is aangebroken, bij wijze van spreken, zijn schaduw vooruit. Als de najaarsstormen eenmaal in volle kracht zijn losgebarsten, wordt er al geruime tijd flink aangepakt bij deze oude firma, die dag m dag uit ervoor zorgt, dat duizenden Nederlandse kinderen heel wat uurtjes zoet zijn. Hoeveel paardetrams-in-het-klein, hoeveel bruggen, vliegtuigen en treinen, hoeveel pakhuizen en dmowagentjes op wielen, zou deze Hrma in de loop der jaren wel hebben afgeleverd. De speelgoedfabriek heef de vooruitgang van wetenschap en techniek op de voet gevolgd. Toe~ de techniek in de kinderschoenen stond, was de thans modern ge til leerde fabriek met haar indrukwekkende machines, die dikke houiei balken in een paar seconden zo buigen, dat er geen barstje in zit, di ijzeren staven in alle gewenste bochten wringen, nog maar een piep klein werkplaatsje. In dat werkplaatsje werkte een handjevol mannei voor 15 cent per uur van 's morgens heel vroeg tot 's avonds heel laat De eigenaar van de fabriek, toen nog de heer J. Bremmer, deed zelf even ijverig mee. Dan stond de lijmverf, een breiachtige glibberige massa, te pruttelen op het petroleumstel. Dan piepten en gierden het cirkelzaagje, de lintzaag en was het kleine werkbankje onafgebroken in werking. Elektriciteit kende men in die dagen nog niet. Alles moest met man en macht, met hand- en voetwerk worden gedaan. Van schaafmachines had men toen nog niet durven dromen. Hand schaven en steekbeitels moesten er toen aan te pas komen. Kleine grote mensenwereld Daar kwam het kinderwereldje tot leven, de kleine grote mensenwereld. Want honderd jaar geleden speelden de kinderen ook graag. Toen wilden de kinderen ook graag worden, wat vader was. De speelgoedindustrie hield, steeds gelijke tred met de ontwikkeling var de techniek. Toen het goederen ver keer zich uitbreidde, was dit al gauv bij de firma Sliedrecht te merken Honderden paardekarren, sleperswa gens, bier- en waterwagens werder vervaardigd. En ook hadden de kinde ren toen belangstelling voor de sport karren, de vigelantes. die door dc Waddinxveense firma met liefde er vakmanschap werden beschilderd er gelakt, precies zo ais de „heuse" vige lantes en sportkarren. Want wat da. zo zeer het geval. Het speelgoed was echter wel goed gestyleerd. Het begon allemaal met het nama ken van boerengereedschap. Wat de kinderen op de boerderij zagen, daar wilden ze ook mee spelen. De firma Sliedrecht staat dan ook bekend om betreft, waren de kinderen van toen gelijk aan die van nu. Ze wilden „echt" speelgoed. Speelgoed, dat de echte exemplaren zo veel mogelijk bena derde. Tegenwoordig wordt het speelgoed geheel op schaal nagemaakt. Zelfs de kleinste details komen met de werke- lijkhe:d overeen. Vroeger was dit niet Foto boven: Een merkwaardig spel, zoals het nu niet meer gespeeld wordt. Vogelschie ten was vele jaren geleden echter zeer geliefd bij de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 59