Sovjet-Unie verleent een krediet van bijna Indonesië een miljard Desnoods oorlog om Ned. Nieuw Guinea WEERBERICHT Uitbreiding der industriële en culturele samenwerking PRINSES MARGARET HUWT VERMOEDELIJK IN JUNI Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 No. 2990. LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Soekarno zal bezoek aan Rnslainl brengen De besprekingen tussen premier Kroesjtsjef en president Soekarno zijn gisteren te Bogor geëindigd. Er zijn drie documenten getekend: een gemeenschappelijke verklaring, een algemeen akkoord over economische en technische samenwerking en een cultureel akkoord. Op grond van de economische overeenkomst zal de Sovjet-Unie aan Indonesië een krediet van 250 miljoen dollar (ongeveer 950 mil joen gulden) verstrekken. Dit krediet, tegen een jaarlijkse rente van 2^% en met een looptijd van zeven jaar, zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van de industrie met name voor de bouw van metaal- en chemische fabrieken -en de uitbreiding van de landbouw. Uitwisseling De twee landen zullen hun culturele samenwerking sterk uitbreiden op aller lei terreinen: wetenschap hoger en technisch onderwijs, openbare gezond heid, kunst en letteren en sport. De uit wisseling van boeken, kranten, films en radio-uitzendingen zal in het bijzonder worden vergemakkelijkt. De burgers van elk der landen zullen vrijelijk toegang tot onderwijsinstellingen van het andere land hebben om een studie voort te zet ten. Men zal ook geleerden en onder wijskrachten uitwisselen. Dank voor gastvrijheid In de gemeenschappelijke verklaring van Kroesjtsjef en Soekarno wordt ge zegd, dat de besprekingen over de be trekkingen tussen beide landen en inter nationale vraagstukken in het algemeen, die tussen de Indonesische en Sovjet leiders zijn gevoerd, waren verlopen in een hartelijke en vriendschappelijke sfeer van wederzijds begrip. Kroesjsjef dankt voor de „gastvrijheid en vriendschap van het Indonesische volk", die hij tijdens zijn reis van tien dagen op Java en Bali heeft onder vonden. Soekarno zal op uitnodiging van Kroesjtsjef een bezoek aan de Sovjet- Unie brengen, op een door de Indonesi sche president nader te bepalen tijd stip. In de gemeenschappelijke verklaring wordt voorts gezegd, dat Kroesjtsjef de Indonesische aanspraken op West-Irian volledig steunt. Indonesië staat achter Kroesjtsjefs voorstel voor algehele ei volledig ontwapening. Over de topconferentie(s) merken bei de staatslieden op, dat de belangrijke vraagstukken in verband met het behoud van de vrede niet alleen de vier grote mogendheden, maar ook alle andere volkeren aangaan. Daarom hopen Kroesjtsjef en Soekarno dat ook andere landen behalve de grote vier aan een „eventueel volgende topconferentie" (dus niet de eerstkomende), die van invloed kunnen zijn op de vrede in de wereld, zullen deelnemen. Het door Rusland te verlenen krediet zal niet alleen worden gebruikt voor de bouw van fabrieken, maar ook voor de opwekking van kernenergie voor vreed zame doeleinden. Rusland zal Indonesië helpen bij de uitvoering van enkele pro jecten, die vallen onder een program voor het vreedzaam gebruik van kern energie en onder meer een kernreactor voor wetenschappelijk onderzoek aan Indonesië leveren en specialisten op kerngebied opleiden. Beide landen zullen een handelsover eenkomst op lange termijn sluiten, krachtens welke de Sovjet-Unie meer rubber en andere verbruiksartikelen van Indonesië zal afnemen dan zij tot nu toe heeft gedaan. Indonesië zal de kredieten voor de ver schillende projecten afzonderlijk terug betalen in gelijke jaarlijkse termijnen. Naroehito, heet het Japanse prinsje Keizer Hirohito van Japan heeft de Japanse prinselijke baby vandaag, zeven dagen na de geboorte, de naam Naroe hito verleend. Naroehito is de eerste zoon van Kroonprins Akihito en Prinses Mitsjiko. Prinses Mitsjiko is telefonisch ervan op de hoogte gebracht dat de keizer deze naam voor haar zoon heeft gekozen uit een lijst van namen die hem door de directeur van de keizerlijke huishouding en een groep deskundigen was voorge legd. „Naroe" betekent „deugd" en „hito" wordt sedert de negende eeuw toege voegd aan alle namen van keizerlijke afstammelingen. De jonge Prins, die voor de opvolging direct na zijn vader komt, heeft tevens de titel „hiro" (de gelukkige) gekregen. Hij heeft vandaag tevens de symbolische wassing ondergaan. Bij deze lechtigheid speelde een lid van de hofhouding op een snaarinstrument teneinde boze gees ten te weren. Minder zacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 MAART. Zon op: 7.27 uur; onder: 18.19 uur. Maan op: 9.03 uur; onder: 22.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.42 en 17.59 u. Laagwater te 1.27 en 13.50 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Rusland zal „bij wijze van geschenk' een ziekenhuis van 200 bedden plus poli kliniek in Djakarta laten bouwen, aldus de gemeenschappelijke verklaring. Hier- w°rdt voorts gezegd dat Kroesjtsjef „bibliotheken met Russische weten- schappelijke werken, romans en gedich tenbundels" aan de Indonesische uni versiteit in Djakarta en de Gadja Ma da- universiteit in Djokjakarta heeft ge schonken. „Er is méér nodig! De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio heeft verklaard dat „hetgeen is bereikt is niet alleen het maximum, maar ook voor beide par tijen uitzonderlijk". Indonesië heeft echter méér nodig, dan het miljard gulden, dat de Sovjet- Unie zal lenen. „Om de basisprojecten te kunnen uitvoeren hebben wij tenminste nog twee miljard gulden (500 miljoen dollar) nodig." Politieke waarnemers zijn geneigd hierin een aanwijzing te zien, dat Indo nesië zich wellicht ook tot de V. S. zal wenden om economische hulpverlening. Soebandrio verklaarde namelijk, dat zijn collega van wederopbouw, Saleh, spoedig bezoeken zal brengen aan andere landen om besprekingen te voeren over econo mische bijstand. Minister Soebrandio wilde deze andere landen" niet noemen en verklaarde desge vraagd „niet te weten" of de V. S. tot deze landen behoren. Nasoetion dreigt: sche defensiebeqrotinq te Djakarta in het parlement verklaard, dat WriJnf"E eA7 j°v-zl|n eventueel ten strijde te trekken als de bevrndinq van Ned. Nieuw-Guinea daarmee bevochten kan worden Generaal Nasoetion, die lid is van Soekarno's „kernkabinet", verklaarde dat het beleid van de Indonesische rege ring gericht dient te zijn op vrijmaking van West-Irian. In het buitenland moet begrip worden gewekt, maar allereerst is het noodzakelijk de nationale kracht van Indonesië op te voeren, in econo mische en militaire zin, maar ook in di plomatieke zin. Het buitenland dient duidelijk te worden gemaakt dat het sterke Indonesië bereid is alle conse quenties van zijn streven onder ogen te zien, ook als die militair zijn, ook als die „een territoriale oorlog" tengevolge heb ben. „Het verzet van de bevolking van het gebied West-Irian moet aangewakkerd en versterkt worden, en de regering dient duidelijk te verklaren dat zij het verzet zal ondersteunen en bijstaan, zelfs als dat oorlog betekent", verklaar de Nasoetion. Deze uitspraak van generaal Nasoe tion, is volkomen in strijd met die van minister Soebandrio (Buitenlandse Za ken). Deze heeft namelijk herhaaldelijk verklaard dat nimmer „geweld" zal wor den toegepast. (Red. L.D.). Mr. Van Beek ferugt ,Mij is groot onrecht aangedaan" Met de DC-7c van de K.LJVL via de poolroute kwam gisteren op Schiphol aan mr. W. Cvan Beek, die enige tyd geleden in verband met de kwesiie van de postcensuur door de Nederlandse re giering als advocaat-generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia werd ontsla gen zonder het predikaat eervol. Mr. van Beek was vergezeld van zijn echt genote en vier kinderen, van wie de jongste een baby van drie maanden is. Op de Amsterdamse luchthaven legde mr. Van Beek de volgende verklaring af; „Naar myn gevoel is mij groot on recht aangedaan door de wijze, waarop deze aangelegenheid is behandeld en de manier, waarop myn aandeel is getrok ken uit het totale verband van wat er is gebeurd. Ik had mijn verdediging in gediend bij het Hof. De wijze waarop het ontslag is verleend door de rege ring, is niet in overeenstemming met het advies, zoals dat door het Hof van Justitie is gegeven". Gevraagd of mr. Van Béek van plan was naar Ned. Nieuw Guinea terug te keren antwoordde hy dat dit zeker niet het geval zou zijn. „Ik moet aan de slag zien te komen en ik weet niet of me dat spoedig zal gelukken". Sinds 13 jaar (1947) is mr. Van Beek werkzaam geweest op Nieuw Guinea, eerst als substituut-officier van justitie by het Landgerecht, daarna verbonden aan de Raad van Justitie en tenslotte als advocaat-generaal bij het Hof van Justitie in Hollandia. Tragisch gevolg van olievergiftiging onder Marokkanen De medici die onder auspiciën van de Wereldgezondheidsorganisatie en het Rode Kruis naar Marokko zijn gekomen voor de behandeling van de 10.000 slachtoffers van een olievergiftiging, zijn van oordeel da: de patiënten voor het merendeel sleohts gedeeltelijk zul len herstellen. Slechts voor ëén op de vijf zou volledig herstel mogelijk zijn, maar het zou tenminste vijf jaar duren voordat dit herstel is bereikt. Zoals gemeld is de vergiftiging een gevolg van het nuttigen van olie die gebruikt was als reinigingsmiddel voor turbinestraalmotoren. Deze olie, die af komstig was uit Amerikaanse overtol lige voorraden, was. na door Marok kaanse handelaars met andere olie ver mengd te zijn, als spijsolie in de handel gebracht. Tot dusver zijn 27 mensen in ven-band hier jee aangehouden. Alle patiënu.r. vertonen verlammings verschijnselen. Ongeveer een derde van hen moet het bed houden. Er zijn zes centra ingericht om de patiënten te hel pen. Vooral aan de revalidatie wordt veel aandacht besteed. Het paar sou zijn intrek nemen in groot buitenhuis bij WindsorBuekhurst Lodge (Van onze Londense correspondent) De buitenwereld heeft gedurende het weekeinde de eerste glimp opgevangen van het nieuwe geluk van Prinses Margaret en haar verloofde Antony Armstrong-Jones, in de vorm van enige ongedwongen foto's, welke zaterdag gedurende het ideale voorjaarsweer werden gemaakt in het park van het kasteel Windsor. Het maken van deze foto's, waarbij Armstrong-Jones als meester in het vak zelf de regie voerde, had heel wat voeten in aarde, omdat er boven de hoofden van het paar een ongenode gast rondcirkelde n.l. een helikopter, welke door onbekenden, die weigerden de intimiteit van het eerste officiële samenzijn van het tweetal te ontzien, was afgehuurd. Het werd van de speciale fotografen werd daardoor een uur vertraagd. Pas toen de helikopter verdwenen was, kon men aan de sl»f »asn ij een belangrijk jubileum van een krant, die naast zuivere nieuwsvoorziening tot taak heeft leidende voorlichting te geven, past het zowel te luisteren naar de stem van het rijke verleden als ook de blik te richten op de toe komst voor zover dat in de bewogen heden daagse tijden mogelijk is. De speciale jubileumuitgave ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Leidsch Dagblad, welke uitgave over enige ogenblikken bij de lezers wordt bezorgd, is in deze geest samengesteld onder het motto „EcHo en Visioen". De titelpagina van deze uitgave symboliseert de blik op het verleden in een schets van het Leidse Academiegebouw aan het Rapenburg in de genoeglijke, intieme sfeer van weleer, waar in koetsjes het levenstempo aangaven. Daarboven strekt zich de nieuwe toekomstige levensruimte van de mens uit, het oneindige, door een verre sterrennevel gesymboliseerde heelal, waarin een slanke raket de dynamiek van de mens van de toekomst typeert. Mogen wij U nogmaals dringend verzoeken onze bezorger zo snel mogelijk in de gelegen heid te stellen U deze feestuitgave aan te bieden, zodat de aflevering vlot kan verlopen? Bij voorbaat hartelijk dank voor uw mede werking! <§<3§<3<§eScS<805<3<905c!K90ScS<9<!8cS<305dHSC>§öK80§<*c8<2?0f<§C>:^^ Geheimzinnigheid duurde al te lang O De Prinses droeg haar verlovingsring, bestaande uit een grote robijn, gevat in goud en omgeven door diamanten in de vorm van een bloem. Het jonge paar I vertoonde zich alleen in het park voor het maken van de foto's en voor een wandeling met de honden van de Prin ses. Armstrong-Jones, die het fotograferen natuurlijk moeilyk kan laten, maakte met behulp van een automatische ont spanner nog een aantal foto's van hen beiden. Zondag hebben de Koningin-moeder, Prinses Margaret en de heer Armstrong- Jones de ochtenddienst bijgewoond in de Koninklijke kapel in Windsor, samen met Prins Philip en Prinses Anne. De verwachting is, dat het huwelijk in mei of juni zal plaats vinden, vermoedelyk in de Westminster Abbey. In elk geval zal moeten worden gewacht tot de rouw wegens het overlijden van Lady Mount- batten, welke drie maanden zal duren, voorbij Is. In oktober van vorig jaar heeft het paar een bezoek gebracht aan vrienden in Bath. Het is niet uitgesloten, dat zy zich by die gelegenheid onofficieel heb ben verloofd. Over de naaste toekomst van Prinses Margaret staat nog niets vast. Het is niet onmogelijk, dat het paar zyn intrek Mr. Von Doorn tot prof. De Quay: „Wij staan achter U" Aan het eind van de toespraak die de voorzitter van de K.V.P. mr. Van Doorn, zaterdagmiddag hield voor de K.V.P.- jongerenconfercntie pp Woudschoten. richtte hij zich in een persoonlijk woord tot prof. De Quay. Mr. Van Doorn merk. te op wel niet bevoegd te zijn tot de minister-president te spreken namens geheel katholiek Nederland, maar wel namens de partij, die in het vorige jaar meer dan 85rr van de stemmen van ka tholieken op zich verzamelde. Vandaag, op 27 februari 1960, zeg ik tl, dat wij met alles wat de grootste par ty in dit land aan kracht en idealisme kan opbrengen, achter u staan. Ik zeg u, dat wij in de maat van onze strijd bare activiteit zullen tonen, een offer te willen brengen, dat, hoewel altijd minder groot, toch minstens voor ieder van ons een afschaduwing is van het offer, dat gy hebt willen brengen in de aanvaarding van het premierschap. W|j vertrouwen ten volle, dat u In dit land een stuk sterke, christelijke, sociale politiek zult realiseren, dat aan het eind Jaarbeurs te Utrecht geopend Zonder enig officieel vertoon is van morgen in l'trecht de 74ste jaarbeurs ge opend. Zes dagen lang kunnen binnen- en buitenlandse bezoekers kennis nemen van 1402 Inzendingen uit 25 landen die zijn uitgestald in een expositieruimte van 28.300 vierkante meter. Na Nederland is West-Duitsland de grootste exposant op de voorjaarsbeurs die geheel in het teken staat van de ge bruiksgoederen. Verder worden produk- ten getoond uit Engeland, de V S.. Bel gië. Italië, Zwitserland, Frankrijk, Zwe den. Denemarken. Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Oostenrijk. Hongarije, Japan, India, Noorwegen, Finland, Liechtenstein, Canada, Polen, Monaco, Egypte. Ierland. Israël, Marokko, Luxemburg. Portugal, Spanje en Suri name. van uw eerste rit voor ons volk als een zichtbaar geschenk zal zijn, maar en dat is meer dat ook binnen de kring van de aanhangers der drie chris telijke partijen door brede lagen van ons volk als een stuk goede politiek cal wor den gewaardeerd". Ben Goerion gaat naar Ver. Staten De diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, de Sovjet-Unie en Enge land hebben zaterdag op hun verzoek afzonderlijk met Egyptische functiona rissen besprekingen gevoerd over de toe stand in het Midden-Oosten. Premier Ben Goerion van Israël zal binnenkort riaar de V.S. vertrekken, zo werd gisteren in Jeruzalem bekendge maakt. Op 9 maart zal een universiteit in Bos ton hem het eredoctoraat in de rechten verlenen. Dit nieuws is in Israël ontvangen als een aanduiding voor een komende ont spanning. Zoals bekend is de toestand aan Israëls grenzen de laatste tijd zeer gespannen geweest. Egypte en Syrië zouden troepen langs deze grenzen heb ben samengetrokken. In de omgeving van Ben Goerion heeft men te kennen gegeven dat de reis van de premier geen enkel verband houdt met het huidige geschil tussen Israël en de VAR. Ben Goerion had de uitnodiging «hl een maand geleden ont vangen. Parijs, Bonn en de NA V 0-gemeenscliap Adenauer nam Strauss in bescherming (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer greep het afgelopen weekeinde zelf in jn de kwestie van de Duits-Spaanse onderhandelingen over de vestiging van Duitse depots in Span je. De Westduitse regering, zo bleek uit zyn verklaring, zal als totdusver bij alle onderhandelingen over militaire-politie- ke vraagstukken slechts in de nauwst mogelyke samenwerking met de NAVO en haar bondgenoten handelen. Maar op twee plaatsen in de verkla ring kan men onverholen kritiek van Adenauer zien op hen. die de laatste dagen kritiek op West-Duitsland hebben geleverd 1. Adenauer noemde het grotesk, dat zekere Westduitse critici (hy doelde daarby op de socialisten) de trouw van Bonn aan de NAVO in het geding heb ben gebracht, terwyl diezelfde critici in het verleden alles in het werk hebben gesteld om juist de medewerking van West-Duitsland aan de NAVO te ver hinderen. 2. Adenauer hield zyn minister van Defensie Strauss de hand boven het hoofd. Hij keurde namelijk beslist de Spaans-Duitse onderhandelingen niet af, maar steunde Strauss in diens theorie over de vestiging van Duitse militaire depots in het buitenland o.m., dat de Bondsrepubliek zelf te klein zou zyn. Tot zover onze correspondent in Bonn Het geschil tussen Frankryk en de NAVO over de positie van de Franse luchtmacht in de Westelijke luchtver dediging is vrijwel geregeld, zo wordt van betrouwbare zijde te Parijs verno men. De Franse Jachtvliegtuigen zouden onder Franse leiding blijven, maar in theorie zouden er nauwe contacten met de Shape, het NAVO-opperbevel in Europa, worden onderhouden. De positie van de Franse toestellen zou dus de zelfde zijn als die van Britse lucht strijdkrachten, die ook onder nationaal bevel staan. Hoewel de bijzonderheden van het beoogde akkoord nog niet be- Gelukkig lachend lezen Prinses Margaret van Engeland en haar verloofde Antony Robert Arm strong-Jones in de Royal Lodge te Windsor een van de vele geluk wensen. die daar binnenkwamen. zal nemen in een enorm wit buitenhuls naby Windsor, Buekhurst Lodge, ge bouwd in Queen Anne-sty 1, dat deze zomer klaar zal komen. In dat geval zouden zy ook een residentie in Londen krijgen. Het heeft nogal verwondering gewekt, dat de verloving werd bekend gemaakt gedurende de familierouw voor Lady Mountbatten. Maar Koningin Elizabeth vond het onbillijk tegenover Prinses Margaret, die slechts een ver familielid van de Mountbattens is, indien de aan kondiging van het komende huwelijk nog langer zou zijn uitgesteld. Vooral omdat het geheim, dat zolang bewaard is gebleven, op den duur toch zou zijn uitgelekt De eerste, die door de Prinses was ingewijd, was haar 42-Jarige kamenier ster, met wie zy allerlei listige plannen uitdacht voor geheime afspraken met Armstrong-Jones. Maar dit eiste veel geduld en de zenuwen van het tweetal werden tenslotte al te veel op de proef gesteld... De huur-compensatie (Van onze Haagse redactie) Zoals bekend, zal voor de »4. huur verhoging een loonbyslag worden gege ven van 2H% van het baslsloon. Hoewel nog overleg met de Stichting van de Arbeid moet plaats vinden, wordt aange nomen, dat de volgende minima sullen gelden: eerste gemeenteklasee f. 4. per week, tweede en derde gemeente klasse f. 3.75 per week en de vierde en vijfde gemeenteklasse f. 3.50 per week. Zware ontploffing op een Russische basis Het Amerikaansche blad „Chicago Tri bune" meldt in een telegram uit Helsinki dat de grootste Russische basis voor lan- ge-afstandsbommenwerpers en raketten voor aanvallen op de Verenigde Staten is geteisterd door een enorme ontplof fing. De ontploffing deed zich op 2 fe bruari voor op de basis Alakurtti in voor malig Fins gebied even ten noorden van de Poolcirkel. Houthakkers die op 55 kilometer af stand van de basis op Fins gebied aan het werk waren, deelden mee zo om streeks het middaguur een verblindend licht te hebben waargenomen, gevolgd door een zware slag. Aangenomen wordt dat een voorraad raketten per ongeluk is ontploft. Er zyn geen tekenen die er op wyzen, dat het een kernontploffing was. kend zyn, zal volgens zekere aanwyzlr gen het radarstelsel ln Frankryk gehe< worden opgenomen in de NAVO-verdi diging. Wat het tweede geschil tussen Frank ryk en de NAVO betreft de posit van de Franse Middellandse Zeevloot - worden de besprekingen op basis vai samenwerking tussen deze vloot, die 1- tyd van oorlog onder Frans bevel blij en de NAVO voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1