Algemene volkstelling op 31 mei brengt 50000 tellers op de been Auditie voor jong Leids talent Nieuw inzicht in onze samenleving Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 februari 1960 Tweede blad no. 299S Grammofoonplatenmaatschappijen en idiomensen zijn voortdurend op jacht ar jong talent. Immers, radio en ooral televisie zijn allesverslindende media. Vaak moet roofbouw worden ge pleegd op de artiesten. Daarom wordt naarstig gezocht naar talent, dat wel licht hier en daar nog verscholen zit. Overal in het land worden audities ge houden en hoewel er maar zeer weinig koren onder het kaf blijkt te zitten, een enkele keer gebeurt het wel, dat een werkelijk talent naar de oppervlakte komt. Op zondagmiddag 6 maart komen N.V. Phonogram en ,.Muziek-Parade" naar Leiden om polshoogte te nemen. Vanaf twee uur kunnen de „jonge ta lenten" zichzelf laten zien en horen in de Stadsgehoorzaal. De zes besten onder de solisten en ensembles mogen 's avonds terugkomen om op te treden in de „teenager-show", welke dan op het programma staat. Zij zullen dan mogen optreden met de artiestjes. die in de wereld van de Ne- derlandse teenagers vaak al een flinke faam hebben veroverd. In de eerste plaats het zestienjarige zangeresje An- nelies de Graaf uit Eindhoven, dat reeds tweemaal voor de televisiecamera's ge staan heeft. Voorts haar zeventienjarige collega Anneke Grünloh, die eveneens hij de jeugd bijzonder in de smaak Twee jongens uit Driebergen, beter bekend onder de naam „The blue diamonds" schijnt te vallen. De zeventienjarige Paul Gimbel meervoudig tafeltennis kampioen probeerde eens in de kel der van een bevriende melkboer zijn krachten op een rock 'n roll-liedje. Er werd een bandje van opgenomen. Het werd afgedraaid voor deskundige oren- En nu staat Paul in de show! Voorts werken mee „The Blue Dia monds'" (16 en 18 jaar), twee jongens, die in stem en stijl veel lijken op het befaamde Amerikaanse duo „The Ever- ley Brothers". Hun populariteit onder het jeugdige Nederlandse publiek is on getwijfeld zeer groot. Dan komen er nog twee ensembles op het toneel. De ze ventienjarige Rein de Vries met zijn Rocking Sensation Boys en ..The Roc king Diamonds" met Fred Franke als zanger. OUDERAVOND LEIDSE HOUTSCHOOL De ouderavond van de Leidse Hout' school, die was voorbereid door de ouder commissie en werd gehouden in het gymnastieklokaal stond in het teken van het afscheid van de heer te Nijen- huis, die per 1 maart a.s. de school gaat verlaten, wegens de pensioengerechtigde leeftijd. In zijn openingswoord dankte de voor zitter allen, die wilden meewerken aan de opvoeding van de kinderen. Zang en gebed openden de vergadering. Voor de pauze vertoonde de heer H. Kleibrink twee juweeltjes van films, die de natuur in de verschillende jaargetij den, in en buiten Leiden, lieten zien. In de pauze, waarin koffie met cake werd aangeboden, maakten vele ouders van de gelegenheid gebruik om met het personeel over hun kinderen te spreken. Na de pauze kwamen verschillende sprekers naar voren om de heer te Nijenhuis toe te spreken. Allereerst de voorzitter van het schoolbestuur, dr. P. v. d. Broek, die dank bracht voor de trouw waarmee de scheidende onderwijzer zijn taak had verricht en hem Gods zegen toewenste op zijn verdere weg. Hij zei, dat het be stuur a.s. maandag nog in besloten kring met het personeel, dit afscheid wilde onderstrepen. Namens de oudercommissie sprak de heer H. v. d. Berg. Het hoofd der school, de heer J. N. Berg en mej. M. Allaart deden dit namens het personeel, de heer Chr. Hanegraaf sloot de rij om de dank over te brengen van de Kweekschool. In een geestige speech dankte de heer te Nijenhuis bestuur, ouders en collega's voor de vriendschap, de waardering en het vertrouwen. Rest ons nog te vermelden, dat de heer te Nijenhuis a.s. zaterdag van 3—6 uur zijn oud-leerlingen graag in de gelegen heid stelt van hem afscheid te nemen in zijn huis, Rijnsburgerweg 89. Oratie prof. J. H. ven Vleck Op vrijdag 4 maart te 4.15 uur hoopt prof. J. H. van Vleck, hoogleraar aan de Harvard University, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde (Lorentz- leerstoel) voor de theoretische natuur kunde zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Ver. Oud-leerlingen der Ambachtsschool DE JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van de heer C. L. de Bree werd gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de jaarvergadering gehouden van de Ver eniging van Oud-Leerlingen der Am bachtsschool. Na de opening door de heer De Bree, kreeg de secretaris gele genheid zijn jaarverslag voor te lezen. Hij merkte hierin op, dat 1959 een bij zonder jaar voor de vereniging was ge weest. omdat men naar een nieuwe voorzitter had moeten uitzien. Spreker maakte verder melding van de verschil lende activiteiten, zoals excursies en filmvoordrachten, die in het afgelopen jaar weer werden gehouden. Op 31 de cember 1959 telde de vereniging 303 le den. Nadat de penningmeester zijn jaar verslag had uitgebracht, verzocht de heer Zegveld namens de kascommissie hem décharge te verlenen. Naar aanlei ding van de begroting deelde de voor zitter De Bree mee, dat men van plan was een fonds te vormen, waaruit de gelden geput zouden kunnen worden om in 1963 ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de Ambachtsschool weer eens een ouderwetse feestavond te orga niseren. De bestuursverkiezing kon niet plaats vinden, daar het vereiste aantal leden niet aanwezig was. De voorzitter stelde toen voor de secretaris, de heer G. R. E. Kuynitjes en de vice-voorzitter, de heer K. van Vliet, die juist in het ziekenhuis was opgenomen en die hij op deze wijze van harte beterschap wenst, te herbenoemen, waarmee de vier aan wezige leden akkoord konden gaan. Oud-voorzitter, de heer J. Zwanenburg, sprak namens de leden zijn waardering uit over het belei'! van het bestuur in het afgelopen jar Tijdens de rond vraag werd de komende activiteiten be sproken. Zo zal een filmavond georga niseerd worden onder auspiciën van de scheepsbouwmaatschappij „De Schelde", terwijl men bezig is contact op te ne men met Alfred van Sprang. Na de pauze werden enkele films vertoond, aangeboden door de verkoopassocdatie Ency-Cemy N.V. te Amsterdam. Zo kreeg men door de film „Neuer Stein, Neuer Formen". enigszins een beeld, wat men al van beton kan maken. De an dere twee films hadden als onderwerp „Cement" en „Montage van geprefa briceerde betonnen landbouwsohuren". ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. E. den Duik (Heemstede) en de heer P. Stigter (Rotterdam)notarieel ex. 1ste gedeelte de heer G. J. J. Drenth (Lei den). 'n Ritmeester voor de a.fwisseli""'! Advertentie Alle Formule meubelen kunt U dagelijks van 9-5 uur bezichtigen in Kempkes meubeltoonzalen Oude Schans 73-75-77 Amsterdam telefoon 020-222166 of te Y/addinxveen formule meubelen I 'o Kempkes product Levering uitsluitend via de erkende meubelbondel BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Pleter, zn van D. van RhiJn en M. Groen, Ellen, dr van J. van Hoven en A P. Neuféglise, Cornells, zn van J. C. van Ekeren en J. van Eijk. Adrlana Kla- zlna, dr van C. Zwanenburg en J. Valk, Willem Jacobus, zn van G. de la Rle en W. Petit. GETROUWD M. L. Tegelaar en H. E. Nleboer, P. J. Turk en H. C. Tegelaar, A. Looij en M. C. Verweij, D. J. Derogee en G. J. J. Strem- melaar, B. C. Heilbron en M. C. P. Wal- laart, P. Bekooij en C. Heruer, H. van Leeuwen en B. Dijkman. OVERLEDEN J. van Staden, 74 Jaar. vrouw. D. Ha- verkorn, 74 Jaar, man, H. van Leeuwen, 58 Jaar, echtgenote van H. van der Waals. lichte sigaartjes 1.2O K Ned. Madrigaaikoor zingt Johannes Passion Het Ned. Madrigaalkoor zal niet de Lucas Passion van Bach uitvoeren, ge lijk gisteren abusievelijk vermeld, doch diens Johannes Passion, zulks voor het eerst onder directie van Herman Stra tegies LPSV BLIJFT WINNEN Het eerste tafeltennisteam van LPSV blijft flinke overwinningen boeken. De politiemannen zijn nog steeds ongesla gen en bezetten thans met een voor sprong van 5 punten op Reflex uit Lisse de bovenste plaats in de 3de klasse H. Dit keer werd MVO 3 uit Den Haag het slachtoffer. Uitslag 82. Westbroek bleef ook nu nog ongeslagen, terwijl Ha- braken en Zirkzee ieder één punt ver speelden. De reserves van LPSV wisten het op bezoek zijnde Steeds Vooruit 3 uit War mond een 73 nederlaag toe te brengen. Bakhuis en v. d. Vliet zorgden voor de volle winst en alleen v. d. Boogaart ver loor alle partijen. PANTOMIME- EN MIMECURSUS In de week van Pasen wordt er in Kasteel Oud-Poelgeest een pantomime- en mimecursus voor beginners gegeven. De leiding van deze cursus is in handen van Jan Bronk, directeur van de Stich ting „Nederlandse Pantomime" en van ds. J. M. Hoekstra, vormingsleider van de Stichting Oud-Poolgeest. INBRAAK WARENHUIS Vannacht is er in een Leids warenhuis ingebroken. De inbrekers hebben zich vermoedelijk door verbreking van een glasruit op de eerste etage aan de kant van de Vispoort toegang tot het gebouw verschaft. Een aantal horloges wordt vermist, waarvan de waarde nog niet is vastgesteld. Er werd ook nog een bezoek gebracht aan de lunchroom. INTERKERKELIJKE GEZINSZORG Van 29 februari tot 5 maart zal een huis-aan-huis-collecte worden gehouden ten bate van interkerkelijke gezinszorg. Kosten elf miljoen gulden Geheimhouding gegevens is verplicht (Van onze Haagse redactie) Vijftigduizend tellers zullen 31 mei van dit jaar op pad gaan om Nederlands 13e algemene volkstelling uit te voeren. Ons gehele volk zal dan weer met kersverse gegevens in statistische banen worden geleid: Vragen als: hoeveel huishoudens en gezinnen zijn er? Hoe groot is de beroepsbevolking? Hoeveel werkende vrouwen zijn er? Over hoeveel academisch gevormden beschikken wij? Hoeveel werklieden hebben een vakdiploma?, zullen door een simpele druk op de knop van een ponskaartenmachine worden beantwoord, desgewenst voor het hele land, maar ook per provincie of streek. Het is het Centraal Bureau voor de Statistiek heel wat waard, dit complex van bevolkingsgege vens. Er is een bedrag van 11 miljoen gulden voor uitgetrokken. Dat wil zeggen, één gulden per Nederlander, die dus voor de om de tien jaar te houden volkstelling een dubbeltje betaalt. Beroep op allen! Uiteraard doet men een beroep op de gehele bevolking, om de volkstel ling tot een succes te maken. Dat kan gebeuren, als alle mensen hun formulie ren zo volledig en nauwkeurig mogelijk invullen. Voor deze volkstelling zal het CBS nog geen gebruik van de elektro nische rekenmachine xl maken, die enige tijd geleden in gebruik werd genomen. Dit elektronische brein is nog niet vol doende „ingespeeld" om de gegevens ge heel betrouwbaar te kunnen verwerken, zodat men voorlopig nog met de oude Hollerith-machines en de ponskaarten zal werken. Het formulier bevat 13 vragen over personen in huishoudens en 11 over personen en hun beroepen. De speciale aandacht van de volks tellers zal ditmaal uitgaan naar het onderwijs, dat door onze bevolking is gevolgd. Steeds meer ziet het bedrijfs leven de economische betekenis van het onderwijs. Men wil nu precies weten, hoe de opleidingsgraden in ons volk lig gen. waartiij een indeling in niveaus mogelijk is. Ook het woon- werkverkeer zal een belangrijk vraagpunt zijn. Dit zijn ge gevens, die aan de hand van bevolkings registers nooit precies zijn te aohter- halen. Het CBS heeft de volkstelling bijzonder serieus voorbereid. Er is een uitgebreide proeftelling gehouden, om de formulieren te testen. Daarbij bleek dat men te veel op de intelligentie van de ondervraagden had gerekend. Het formulier was „te ingewikkeld", met het materiaal, waarmee het CBS nü gaat werken, heeft men de beste erva ringen opgedaan. Nederlandse zaak De volkstelling is niet alleen een Ne derlandse zaak. In 1960 en 1961 zullen er in meer dan 100 landen (waaronder 25 Europese) volkstellingen worden ge houden, waarbij de gegevens ook inter nationaal zullen worden uitgewisseld en vergeleken. Deze internationale samen werking, waarbij overal ter wereld ge lijke vragen worden gesteld dateert van 100 jaar geleden, toen het Internatio naal Statistisch Bureau werd opgericht. Bij de eeuwwisseling ging men voor het eerst daadwerkelijk samenwerken. In 1899 begon Nederland met een volks telling, waarbij met andere landen werd samengewerkt. Na 1829 is er steeds om de tien jaar een volkstelling gehouden. Verantwoord structuurbeeld Onwillekeurig vraagt men zich mis schien af, waarom er eigenlijk 'n volks telling moet worden gehouden. Heeft de belasting al niet genoeg gegevens, en zijn er geen gemeentearchieven? Er zijn echter vele factoren, die vooral voor het bedrijfsleven van belang zijn, maar die niet uit belasting- en gemeentearchie ven te halen zijn. Alleen uit een perio dieke volkstelling krijgt men een in zicht in de veranderingen, die op een bepaald moment in een samenleving aan de gang zijn. Periodieke volkstel lingen zijn nodig, om voor de hele be volking op hetzelfde tijdstip op unifor me wijze gelijkluidende gegevens te ver zamelen. Door deze gegevens is onderling ver band te brengen, is het mogelijk een verantwoord structuurbeeld te krijgen van het economisch, sociaal en maat schappelijk leven. Uit het onderzoek kunnen de lokale behoeften van gemeenten worden afge lezen. zoals benodigde woningen, ken nis van de arbeidsmarkt enz. Maatre gelen voor het industrialisatiebeleid kunnen alleen dan worden getroffen, wanneer er een deugdelijke analyse van de situatie is. Het gaat bij een volkstelling nooit om gegevens over een bepaalde persoon, over een gezin of over een woning. Het tellen van al deze individuele gevallen is echter nu eenmaal noodzakelijk om tot een totaalbeeld te komen. Iedereen die met de uitvoering van de werkzaam heden is belast, is dan ook verplicht tot geheimhouding. Alle opgaven dienen al leen de statistiek, alle privé-gegevens komen als onpersoonlijke feiten tussen tienduizenden gegevens van anderen te liggen, die met elkaar het beeld van ons volk vormen. Nadrukkelijk verklaart het CBS. dat geen enkel gegeven ooit in handen zal komen van belasting, huis vesting, politie of justitie. Bonn wil „de blunder van Strauss" zo snel mogelijk vergeten (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl in de Amerikaanse en Britse pers, departementen en parlementen de verontwaardiging over de Duitse stappen in Spanje voor het verkrijgen van ruim te voor de vestiging van Westduitse depots nog lang niet schijnt verdwenen, deed men gisteren te Bonn veel moeite het gehele geval zo snel als maar mo- geluk is te vergeten. Men wil „de blun der van Strauss" vlug naar de achter grond schuiven. Strauss zelf verdedigde zich gisteren in de Bondsdagcommissie voor defensie aangelegenheden te Bonn. Hij verklaar de nog eens dat er geen akkoord met Madrid is gesloten en dat zonder de NAVO geen enkele officiële Westduitse militaire stap zal worden gedaan. De Westelijke defensie, speciaal in de Bondsrepubliek, is volgens hem aan haar grenzen uitermate kwetsbaar, die kwetsbaarheid kan men verkleinen door het verleggen van grote voorraden aan benzine, materiaal, depots in het alge meen, naar gebieden ver van het ijzeren gordijn afgelegen. Strauss hield dus in feite voet bijstuk. Deze redenering is te Bonn op zich zelf wel goedgekeurd, maar waarom, vraagt men hier, moest Strauss daar voor contact met Franco laten opnemen? Waarom ook moest hij een Spaanse debacle riskeren? Waarom moest hij de indruk vestigen dat Bonn Franco- Spanje voor de NAVO „salonfahig" wil de maken? Waarom wilde hij depots op slechte grond zoals een der Duitse bladen schreef vestigen? Waarom sprong hij uit de NAVO-sfeer? Waarom tenslotte moest Strauss die in de Bondsrepubliek door velen van zijn politieke tegenstanders wordt uitgemaakt voor een autoritaire Streber naar het Bondskanselierschap ook nog in het buitenland de naam krijgen van een zelfzuchtige, uit het NAVO-gelid sprin gende bewindsman? En dat nog wel voor een Duitser, is de bittere verzuchting er achteraan Om dit alles geldt thans voor Bonn het devies: vergeten, de onrust snel laten wegebben en trouw aan de NAVO betuigen. Het is inderdaad wel de ver standigste politiek! Van Griekse zijde is meegedeeld, dat het bezoek, dat de Westduitse minister van Defensie, Strauss, aan Griekenland zal brengen, niets heeft te maken met het verkrijgen van militaire bases Triomfale intocht van Eisenhower in Sao Paulo-Brazilie President Eisenhower heeft gisteren in de stromende regen een triomfale in. tocht gemaakt in Sao Paulo, de Brazi liaanse plaats, welke de .snelst groeien de stad ter wereld" wordt genoemd en die een centrum is van handel en in dustrie. Eisenhower stond gedurende bijna de gehele rit van het vliegveld naar de woning van de gouverneur, een afstand van ongeveer elf kilometer. Ook tijdens een zware regenbui bleef een grote me nigte hem toejuichen, zodat Eisenhower een plastic regenjas aantrok, een vilthoed opzette en achter in zijn auto bleef staan om te antwoorden op de toe_ juichingen. In Sao Paulo zelf daalde een confetti- regen uit de wolkenkrabbers op de auto van de president neer. Eisenhower had op het vliegveld ver klaard, dat het hem persoonlijk genoe gen deed uit de eerst-e hand te kunnen kennis maken met de „grootste verrich_ tingen van de fabelachtige gemeenschap van Sao Paulo". Alle werkers van Sao Paulo hadden ecihter voor deze gelegenheid vrijaf ge kregen. Toen Eisenhower in de woning van de gouverneur besprekingen voerde, poog den Braziliaanse verslaggevers en foto grafen het gebouw binnen te dringen Zij werden echter door gewapende wach ten tegengehouden, hetgeen leidde tot een soort handgemeen, dat gebroken fototoestellen, gescheurde kleren en kneuzingen voor de journalisten ople verde. Tegen acht uur 's avonds vertrok Elsenhower naar Rio de Janeiro. De heer J. C. Oudshoorn (links) die verbonden is aan de Leidse Uni versiteittrad gisteren op voor de KRO-TV in het 25ste Vademe cumprogramma. De heer Oudshoorn in gesprek met Jan Willem Hof- stra over grafologie. 'n BRINK PRODUKT" De Gaulle verdeelt de gelden uit auteursrechten (Van onze Parijse correspondent) Het derde deel van De Gaulle's mé moires, enige maanden geleden ver schenen, blijkt een groot succes: reeds zijn er meer dan 800.000 exemplaren van verkocht en ook heeft het uitko men van dit derde deel hernieuwde publieke belangstelling voor de andere twee tengevolge gehad. De auteurs rechten welke de uitgeverij Pion aan de schrijver heeft uitbetaald, en nog steeds overmaakt, lopen dan ook in de honderdduizenden nieuwe franken.' De Gaulle zelf toucheert daarvan nooit een centime. Hij laat het geld over maken naar zijn vrouw, die het ge bruikt voor het instandhouden van een tehuis voor geestelijk minder volwaar dige meisjes. Deze stichting „Anne de Gaulle" is genoemd naar de overleden dochter van het echtpaar De Gaulle. Voordat het laatste deel van de her inneringen verscheen, zijn hoofdstukken eruit gepubliceerd in binnen- en bui tenlandse periodieken. Daarvoor heeft De Gaulle, na aftrek van de belastin gen, ongeveer honderdduizend gulden auteursrechten gekregen. Thans is be kend gemaakt dat hij die heeft ver deeld onder negen verschillende lief dadige organisaties, o.a. het Franse Rode Kruis, een tehuis voor ouden van dagen in zijn geboortestad Rijssel, de vereniging tot redding van drenkelin gen, enz. Ook de gemeente en de paro chie van Colomby-les-deux-Egliseshet plaatsje waar De Gaulle zijn buitenhuis heeft, hebben ieder f. 5.000.gekregen. Stormachtige begroeting van president De Gauile President De Gaulle van Frankrijk is gisteren, de eerste dag van een reis van vier dagen door Languedoc in zuid-oost Frankrijk, in alle plaatsen die hij aan deed door de bevolking stormachtig be groet. Duizenden mensen Juichten hem toe in Gaillac, Carmaut, Albi, Castres en een dozijn akidere plaatsen die de presi dent passeerde voor h(j zijn einddoel van de eerste dag, Carcassonne, bereikte. In een rede te Carmaut verklaarde De Gaulle, dat „in de veranderende wereld die gister nog het rijk heette en die van daag de gemeenschap is, Algerije niet kan, niet mag en niet zal zijn wat het geweest is". Kennelijk zinspelend op de Franse atoombom verklaarde hij voorts, onder donderend applaus, dat Frankryk zich met z(jn bondgenoten kan verdedigen, doch dat het geen beschermers nodig meer nodig heeft. Jan Brussen dirigent Overijssels Filh. Orkest (Speciale berichtgeving) Tot vaste dirigent van het Overijssels Filharmonisch Orkest is met ingang van 1 maart benoemd Jan Brussen. thans assistent-dirigent van het Concert gebouworkest te Amsterdam. Jan Brus sen volgt Yvon Baarspul op. Jan Brus sen kreeg bekendheid als dirigent bij de Nederlandse Radio Unie. Veelvuldig trad hU op met het Radio Filharmonisch Orkest, het Omroeporkest en het Om- roepkamerorkest. Met veel succes diri geerde hij eveneens zes tournees van het Ned. Studentenorkest. Loonsverhogingen in de drankindustrie Na besprekingen over de nieuwe C-A.O. in de drankindustrie, die op 18 augus tus jJ. z(jn begonnen, is overeenstem ming bereikt over loonsverhogingen, neerkomende op 6.5% in de A-groep, 6,1 in de B-groep en 5,3in de C- groep. Tevens werden de sociale voorzie ningen, die sedert 15 Jaar geen veran deringen ondergingen, herzien en ver beterd. Het College van Rijksbemidde laars heeft de nieuwe loonregeling ver worpen, zijnde te revolutionair. De lo nen in de drie genoemde groepen zou en volgens de nieuwe CAO worden: f 78 12. f. 69.95 en f. 72.25. In een protestverga- dering van het personeel werd opge merkt dat de drankindustrie werkt met gebouwen uit 1600, recepten uit 1700 er lonen uit 1800.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3