Laatste Berichten Leidse NVV-ers liregen insignes Willem van Iependaal als „grapjas" GRIEP AKKERTJES De leden van de Leidse afdeling van der werd aan Willem le Alcemene Nerff»rior>Hc© j 1 de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond t?r°hn?e Metaalnyverheid en de Elektro technische Industrie waren gisteravond gezellig bijeen in de foyer van de Stads gehoorzaal. Aan een aantal jubilarissen werden bondsinsignes en geschenkjes overhandigd, de districtsbestuurder A. Kuperus hield een korte propaganda- toespraak, Willem van Iependaal ver telde een half uur achtereen grapjes en Snnr6UK v?<.epu ,"Jon8e Strijd" van het y» b.racht Hchte muziek ten gehore vr?hn? atS8lijïe voorzitter. de heer A. Verboom, sprak aan het begin van de avond een welkomstwoord en feliciteer de al degenen, die nu veertig of vijfen twintig jaar lid zijn van de bond. Na het toespraakje van de districtsbestuur- Bevrijd vaderland Tentoonstelling van 30 april t.e.m. 5 mei Op initiatief van de Leidse Chr. Oranjevereniging en in nauwe sa menwerking met de afd. Leiden van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd en een aantal leerkrachten van het openbaar en bijzonder (protestants en r.-k.) on derwijs zal van 30 april t.e.. 5 mei een tentoonstelling onder het motto „Be vrijd Vaderland" worden gehouden. Een expositie, welke voor een groot deel zal zijn afgestemd op het werk van de jeugd. Aan dit initiatief, dat de volledige stemming heeft van de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Sohaik, ligt de gedachte 'ten grondslag, dat de he dendaagse jeugd weinig of niets afweet van wat zich in ons vaderland in de ja ren 19401945 heeft afgespeeld. De minister van O., K. en W. heeft onlangs nog in een circulaire gewezen op de taak van de scholen om de jeugd weer enige kennis bij te brengen over het verzet en de bevrijding. 1960 lustrum jaar van de bevrijding biedt een prachtige gelegenheid om de leerlingen eens extra be bepalen bil dit tijdperk uit onze geschiedenis en de hogie waarde van de vrijheid. Tenieinde dit plan te realiseren zal m diverse scholen in de komende weken tot 15 april extra aandacht worden besteed aan het tijdvak 19401945 en de daarop volgende bevrijding. Daarna zal door de leerlingen werk worden vervaar digd, dat betrekking heeft op deze pe riode, waarbij het er in tekeningen, han denarbeid, plakboeken en handwerken om zal gaan een expressie te geven van in hoofdzaak de bevrijding. Het is niet de bedoeling, dat bijv. aandacht wordt besteed aan bombardementen en het le ven in een concentratiekamp. Deelname staat open voor het g.l.o., b.l.o., v.g.L.o., u.l.o.. no., v.hjm.o, kweek - schoolonderwijs en eventuele andere scholen De Jongste leerlingen kunnen volstaan met de weergave van een ibevrijdings)- feest. Voor de ouderen zal voorlichting vooraf noodzakelijk zijn (vertellingen, leeslessen, filmstrips, enz.). Indien de leerlingen op deze wijze voldoende impressies hebben ontvangen, zal volgens de initiatiefnemers, aller lei expressie kunnen volgen. Bevrijdin gen in 'het vroegere verleden (3 oktober!) mogen ook wel een onderwerp van uit beelding uitmaken. Extra tijd behoeft het de scholen niet te kosten de gewone leesuren, teken lessen, handenarbeid- en handwerkles sen, enz. kunnen worden benut. Deze tentoonstelling zal worden ge houden in een daartoe geschikt gebouw in Leiden en toegankelijk zijn voor schoolklassen, ouders van leerlingen en belangstellenden. Bovendien zal op deze expositie ook een ruime plaats worden ingeruimd voor inzendingen van ouderen (foto's, documenten, voorwerpen uit de bezet tingstijd etc.). Hoewel de aanmeldings termijn eerst 15 maart sluit men kan zich voor deelname opgeven bij de heer L. Schipper, Zoeterwoudse Singel 21 hebben zioh reeds 14 scholen uit Leiden en omgeving bereid verklaard om voor deze tentoonstelling een inzending te verzorgen. „Grapes of wrath" voor Filmstiuliekring De film „Grapes of wrath" (Druiven der gramschap), welke gisteravond voor de Filmstudiekring in het gebouw van de Universiteit draaide, was een geluk kige greep. Reigsseur John Ford heeft de beroemde roman van John Steinbeck „vertaald" op een wijze, die aan het eigen karakter van het filmmedium alle I recht liet wedervaren. Dit werk is geen verfilmd boek geworden, maar door het knappe gebruik van filmische middelen een zelfstandige creatie, imponerend zowel door strakke eenvoud en ernst als door een genuanceerd gevoel voor humor Men kent de inhoud van dit vermaarde boek: de arme boeren van Oklahoma worden van de grond, die zy al geslach ten lang bewerkt hebben, door een machtige maatschappij verjaagd, omdat de machine het zoveel bet,er kan dan de primitieve landbouwers, die maar nau welijks het hoofd boven water hebben kunnen houden. De familie Joad, ver sterkt met de prediker, die zich niet lan ger geroepen gevoelt door de Geest, be sluiten naar Californië te trekken en laden hun armzalige bezittingen op een voorwereldiyk vehikel, dat al puffend langs de eindeloze wegen naar het wes ten rijdt. De reis Is rijk aan gebeurtenis sen, die vooral ook door aard en optre den van de oudste zoon Tom, die vier jaar gevangenis achter de rug heeft, omdat hy, uit zelfverdediging, een dood slag had begaan en nu op erewoord is vrijgelaten. Maar Tom kan zijn karak ter niet verloochenen en als hy de moor denaar van de prediker Casey met ge- ïyke munt betaalt, vlucht de familie naar een nieuw kamp, met nieuwe mi sère in het vooruitzicht. Tenslotte be landen zy in een kamp van het minis terie van Landbouw, maar Tom's ver leden achterhaalt hem ook daar en hy ziet zich genoodzaakt te vluchten. De familie Joad dreigt uiteen te vallen. Aan het slot heeft „Ma" echter de leiding overgenomen en niet zonder hoop en in elk geval vol goede moed gaan zii ver der. op zoek naar een nieuwe taak. Ofschoon boek en film eigenlllk een verslag zijn van de ervaringen van een ontwortelde boerenfamilie en een cli max in de felteiyke zin achterwege bluft, is er toch een sterke onderstroom van lu-achtige levenswil, die het tenslotte wint van de moeiliikheden. waaraan zii bijna ten gronde gaan. Regisseur Ford is erin geslaagd een prachtige film te creëren, die de toeschouwer doorlopend midden in de spanning van het gebeuren plaatst. De rol van de oudst,e zoon Tom werd op voortreffelijke wyze vertolkt 'oor Henry Fonda. van Iependaal ver zocht op het podium te komen. Aan hem immers was de taak de aanwezigen op vroiyke en aangename wyze bezig te houden. Hij stelde o.m. dat humor in wezen tragisch is en dat de joodse de meest grandioze is. Kosteiyk waren ech ter ook de staaltjes van onbewuste hu mor. Verder gaf Willem van Iependaal voorbeelden van cynisch-ironische hu mor en van galgenhumor, terwyi hy ook aandacht schonk aan de Vlaamse humor. Kortom er werden op deze fees- teiyke byeenkomst heel wat „moppen getapt". Na de pauze was de beurt aan het jeugdgroepje, dat musiceerde en schets jes opvoerde. De avond was om voor men het wist. Vermelden wü tot slot nog de namen van de jubilarissen, die een insigne op hun borst gespeld kregen: G. Baart, A. Beij. C. Carton, H. Gres- sie, D. de Haan, A. Harteveld, J. v. Hei ningen, A. v. d- Kaay, N. Keyzer, D. F. v. Nes, H. v. Putten, C. Rusman, K. de Tombe, A. v. d. Velde, J. H. Vermeulen, A. v. d. Vlist, P. de Vos, K. v. d. Zan den, A. Warmond, allen 40 jaar; J. Coert Siebert, beiden 25 jaar. LEIDERDORP Moedercursus De Ver. „Het Groene Kruis" zal een moedercursus, bestaande uit 8 bijeen komsten houden te beginnen op 7 maart a s. en verder telkens op maandag t/m 25 april, van 8 tot 9.30 uur nam. in de Hervormde School aan de M.P. Splin terlaan. v iWOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 Meer begrip voor volkstuinieren TIJDELIJK COMPLEX ONDER ZOETERWOUDE. Uit het vandaag verschenen jaarver slag van de Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen blijkt, dat de vooruitziohten voor een verruiming van volkstuingronden thans een beter aan zien hebben gekregen dan in 1958 het geval was. Dank zy sohrifteiyk gevoer de acties na de mededeling, dat de ver eniging „Roomburg" het complex aan de Roomburgerweg per 1 oktober moest verlaten, wordt thans het volkstuinwe zen erkend. In de begrotingsvergaderin gen van de gemeenteraad voor de jaren 19591960 is over het tekort aan volks tuinen gesproken, met het verzoek aan het college van B. en W. om gronden beschikbaar te stellen. Om het volks tuinwezen tot voll; ontplooiing te bren gen zijn permanente complexen nooü- zakelijlfc. In het antwoord van B. en W. ..dat het college heeft overwogen een permanent complex in te richten langs de oostzyde van het Rijn- en Schieka- r.aal. maar dat dit momenteel niet mo gelijk is voordat van het gehele voor recreatie bestemde gebied een stede- bouwkundig ontwerp is vervaardigd", wordt overwogen om een tijdelijk com plex in te richten. Deze gronden liggen in de gemeente Zoeterwoude. Het ge meentebestuur van Zoeterwoude heeft aan de gemeente Leiden toestemming j verleend om de gronden in te richten I voor .volkstuinen. Het is nu vrywel ze ker. dat de gronden het volgende sei zoen door de gemeente aan de bond in huur worden gegeven. Men hoopt dan de vereniging „Roomburg" op dit com plex onder te brengen. Het ledental is iets gedaald. Thans staan in totaal 889 leden bij de bond ingesohreven. drinken van zeewater absoluut ontraden De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer C. Moolenburgh, heeft tot nader bericht het drinken van zee water door schipbreukelingen onder alle omstandigheden ten sterkste ontraden. Dit is bekend gemaakt in de staatscou rant van vandaag. Aan het drinken van zeewater zyn in het algemeen grote gevaren voor ern stige lichameiyke storingen verbonden, die de dood tengevolge kunnen hebben Sedert enige tyd worden proeven geno men met het doel vast te stellen of zee water gedurende een nader te bepalen periode en in een bepaalde dosering naar hoeveelheid en tydsinterval zonder nadelige uitwerking kan worden ge dronken door schipbreukelingen als aan vulling van zoet water. Deze proeven zijn nog niet beëindigd en tot dusverre werd daarmede niet aangetoond, dat het gebruik van zee water volgens een bepaald systeem, waarby zowel nauwgezet werd gelet op de hoeveelheid als op de tijd, waarop deze hoeveelheid werd gedronken, al dan niet schadeiyk voor de gezondheid van betrokkenen is. LANGDURIG ONDERHOUD KROESJTSJEF—SOEKARNO Het overleg tussen Kroesjtsjef en Soekarno is vanochtend in het presi dentiële paleis te Tampaksiring twee uur lang voortgezet. De besprekingen zullen ook vanmiddag voortgaan. Er zyn stren ge veiligheidsmaatregelen genomen. Volgens welingelichte kringen gaat liet overleg over kwesties van internationale orde, met name de komende topconfe rentie, maar ook over bilaterale han dels- en culturele belangen. Bantzingers naakt niet zinneprikkelend (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse kantonrechter, mr. G. F. Haase, heeft de tekenaar Cees Bantzinger uit Ouderkerk a/d Amstel vrUgesproken van de beschuldiging dat I een voor het raam van zyn woning geëx poseerde naakttekening „zinneprikkelend voor de jeugd" zou zyn. Tevoren had de officier van Justitie, mr. J. H. Bergsma, het naakt een bijzonder goede tekening genoemd, die allerminst zinneprikkelend zou zün. „Ik ben het volkomen met ver dachte eens en ik kan my geenszins ver enigen met de tenlaste legging. Ik vraag daarom vrüspraak". De heer Bantzinger, die zijn vrouw, de zangeres Jetty Pearl, als getuige a dé charge had meegebracht, ging uitvoerig in op de drie bezwarende verklaringen, die in het dossier waren opgenomen. Er was er een van een vrouw, wier zoontje een geëxposeerde naakttekening had na getekend. De schoenlapper van het dorp verklaarde dat hy zich zou hebben ge- geschaamd als zijn zoontje zo'n tekening zou hebben gemaakt. „Heeft dat iets met myn tekening en met de tenlastelegging te maken?" vroeg de heer Bantzinger zich af. Tenslotte was er een verklaring van een overbuurman, de dorpsslager, die meende dat het naakt niet in Ouder kerk maar op Montmartre thuis hoorde. Maar de tekenaar onthulde, dat diezelfde slager elf kinderen heeft, die kenneiyk nimmer door de afbeeldingen zUn ge prikkeld. „Heeft u zelf kinderen?", vroeg de kantonrechter. „Ja, edelachtbare". „En hoe reageren deze op uw werk?" „Mijn dochter is pas tien maanden". De rechter en de officier keken over hun brillen naar de tekening en toen naar elkaar. De vrijspraak viel voor Jetty Pearl aan haar getuigenis toekwam. „En wat moet ik nu doen?", vroeg de heer Bantzinger. „Kan ik nu weer naak- v ten ophangen of krijg ik dan opnieuw last met de politie?" „Als u last krygt komt u dan maar by mij praten, zei de officier. Zichtbaar opgelucht verliet het kunstenaars-echtpaar en de tientallen i belangstellenden de zaal. OFFICIËLE GELUKWENS VOOR SJOUKJE DIJKSTRA De staatssecretaris van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, mr. IJ. Scholten heeft SJoukje Dykstra telegra fisch zyn gelukwensen doen toekomen voor het behalen van de zilveren me daille by het kunstryden tydens de Olympische Spelen in Squaw Valley. Minister Visser te Hengelo (Speciale berichtgeving) De minister van defensie, ir. S. H. Visser, is vandaag op bezoek by de N V. Hollandse Signaal Apparaten te Hen gelo. De minister werd door de voltal lige staf van de fabriek ontvangen. Ty dens zyn excursie door verschillende afdelingen werd hy op de hoogte gesteld van de produktie van radar- en vuur leidingtoestellen. Mishandeling van vrouw te Amsterdam De Amsterdamse politie heeft van nacht een 20-jarige. in Nederland wer kende, Chileen aangehouden, verdacht van mishandeling van een vrouw in een hotel aan de Zeedyk. De man zou de Vrouw enkele malen op ihet hoofd hebben geslagen en zich toen haar geld hebben toegeëigend. Hij had met zijn aftocht echter buiten de waard gerekend: de eigenaar van het hotel had verdachte geluiden gehoord, de deur op slot gedraaid en de politie ge waarschuwd. Deze kon de vreemdeling zonder moeite arresteren. D? man houdt vol de vrouw niet te hebben geslagen; hy wilde alleen haar mond sluiten om haar het schreeuwen te beletten. Nietigverklaring besluit Ned. Kabel gevraagd Naar wü vernemen is voor de vierde kamer der arrondissementsrechtbank te s-Gravenhage aanhangig de procedure welke een groep aandeelhouders heeft aangespannen tegen de NV Nederland- sche Kabelfabrieken te Delft. In deze procedure vragen de aandeel houders nietigverklaring van het in de- De pier van Scheveningen groeit gestadig. De hulppieren steken reeds zeventig meter in zee. Daar over kruipt de grote heiinstallatie voort, welke de zware palen in de zeebodem drijft. Algemeen secretaris omroepverenigingen De „Federatie van Omroepverenigin gen" deelt mede. dat de omroepvereni gingen zich, in deze tyd van snelle ont- demv6ór ri'; ET Ja.n 1 wikMl* der Revisie en een "aanpas f de^fusie d|er - met de NV Hol- firvg van de radio aan nieuwe luister- et heerst overal neem vlug „Akkertjes" in huls helpen direkt VOORSCHOTEN Raad vrijdag bijeen De agenda voor de gemeenteraads vergadering van vrydag 26 februari des avonds om 8 uur, vermeldt 27 punten, waarvan de voornaamste zijn: vaststel ling gepremieerde spaarregeling voor het gemeentepersoneelinvordering ver goeding van de huurders van gemeen tewoningen voor onderhoud van ge meentewege van open voortuinen en gemeenschappciyke achtertuinen; ver koop bouwterrein in Adegeest; verstrek king voorschot op komende salarisver hoging aan gemeentepersoneel; beschik baarstelling krediet voor voorzieningen aan de openbare lagere Parkschool; voorstel inzake onrendabele aansluitin gen aan de waterleiding; wyziging van de tarieven voor het maken van riool aansluitingen; drie voorstellen tot aan koop van percelen grond in Adegeest en Boschgeest; benoeming hoofd van de openbare kleuterschool; aanschaffing van het boekje „Volk in verdrukking en verzet" ter verspreiding onder de leer lingen van de hoogste klassen lagere scholen en uloscholen; voorstellen voor het geven van namen aan straten in Adegeest en Vlietwijk II. VOORDRACHT BENOEMING HOOFDLEIDSTER In de vacature, ontstaan door het aanstaand vertrek van mej. G. G. de Vries, hoofdleidster van de openbare kleuterschool, naar Amsterdam, stellen B. en W. de raad de volgende voordracht voor: 1. mej. L. A. Wondergem, hoofd leidster in Capelle aan de IJssel; 2 mej M. H. Turion, leidster aan de Openb. Kleuterschool te Voorschoten; 3. mej. A. L. Blom, hoofdleidster in Sommelsdyk. landsche Draad- en Kabelfabriek zitting gehad hebbende commissarissen een uit kering van f. 25.000 per jaar boven hun commissarisbeloning ad f. 40Ü00 per jaar (beide bedragen vrij van commissarisbc- lasting) gedurende hun „wiskundige leeftijd" is toegekend. In het rechtsgeding, (hetwelk krachtens toestemming van de president der recht bank op verkorte termijn wordt ge voerd, zyn de schriftelijke conclusies thans door partyen gewisseld en zullen de pleidooien worden gehouden op 21 maart a.s. RADIUMHOUDEND PASTA OP WIJZERPLATEN HORLOGES Personeel van de Amsterdamse keu ringsdienst van waren heeft de afgelo pen maand zeer vele horlogewinkels en grossiers in de hoofdstad bezocht ter controle van de aanwezige voorraad horloges met lichtgevende wijzerplaten. Gebleken is dat bijna 85 van de aan wezige herenpolshorloges behandeld was met radiumhoudend pasta. Geconstateerd werd dat circa 50 van de gemeten 2200 horloges een te hoge gam mastraling gaven. De dameshorloges leverden minder moeiiykheden op. Slechts 2 bleek lichtgevend te zijn. De wekkers zijn in het algemeen niet behandeld met pasta, doch friet fosfo- riserende verf; ze zenden derhalve geen gammastralen uit. Het hier verrichte onderzoek zal zeker tengevolge hebben dat de horlogefabri kanten de hoeveelheid aan te brengen radiumhoudend pasta tot een minimum zullen reduceren, zo wordt in het over zicht opgemerkt. Waarom moet Pope „zondebok" worden De verdediger van de Amerikaanse vlieger. Allen Lawrence Pope, die in Djakarta terechtstaat wegens hulpver lening aan de Indonesische opstandelin gen, heeft de Indonesische autoriteiten beschuldigd van discriminatie tegenover beklaagde „omdat hy een buitenlan der is". De door het Hof benoemde verdediger Soekardjo hield gisteren zyn pleidooi nadat de vlieger zelf zich de dag tevo ren had verdedigd. Soekardjo protesteerde tegen de eis van de openbare aanklager dat Pope ter dood veroordeeld wordt „als waarschu wing tegen buitenlandse interventie". Waarom moet Pope tot zondebok voor de opstand worden gemaakt?", zo riep Soekardjo uit en opnieuw drong hij erop aan dat Pope behandeld wordt als krygsgevangene. De officier van Justitie heeft om op schorting van de zitting gevraagd om de pleidooien in beschouwing te nemen. I kijkgewoonten .gesteld zien voor tal van problemen van algemene aard, welke een diepgaande studde vereisen. Van be lang hierby.is ook in hoeverre en op wel ke wijze de samenwerking tussen de om roepverenigingen versterkt en uitge breid kan worden. In verband hiermee heeft het bestuur van de Federatie van Omroepvereni gingen gemeend zich van de hulp te moeten verzekeren van een algemeen secretaris, waartoe met ingang van 1 maart as. benoemd is de heer G. Slui- zer, in de oorlog medewerker van „Radio Oranje" daarna gedurende lange tyd programmaleider van .Radio Nederland Wereldomroep", terwül hy de laatste ja ren een belangrijke functie vervulde by de ontwikkeling der culturele betrek kingen met het buitenland. Tot de pro blemen, welke deze functionaris in stu die zal nemen beihoren uiteraard alle actuele vraagstukken van de omroep, zcals schooltelevisie, de ontwikkeling van da radio en het televisietijdperk, reclame in de televisie, scholing van radio- en televisiemedewerkers en dergeiyke. Te vens zal hy over problemen van alge meen belang contact onderhouden met de pers, het parlement en de overheid. Aantal «loden tot 38 gestegen in Zwickau Het aantal doden in de rampmyn te Zwickau (Oost-Duitsland) is gestegen tot 38. nadat op 1100 meter diepte nog zeventien slachtoffers zyn gevonden. Het aantal vermisten is vermoedelijk vyf en tachtig. Sikkens Lakfabrieken N.V. wordt Sikkens Groep N.V. In de heden te Sassenheim gehou den algemene vergadering van aan deelhouders van Sikkens Lakfabrieken N.V. werd het voorstel tot wijziging van de statuten goedgekeurdd. Hierby werd besloten de naam van de hui dige vennootschap te wijzigen in Sik kens Groep N.V. en de fabricage-afde- ling van de vennootschap in te brengen in een daartoe nieuw op te richten naamloze vennootschap, die de naam zal krijgen van Sikkens Lakfabrieken N.V. Hierdoor zal Sikkens Groep N.V. houdstermaatschappy worden van de aandelen van de vennootschappen, die tot het Sikkens Concer behoren. Op een vraag van een der aandeel houders deelde de directie mede. dat zu afstand heeft gedaan van de haar statutair toekomende tantième, ten behoeve van een algemene winstde- lingsregeling voor het personeel, welke ook van toepassing zal zyn op de di rectie. Met de commissarissen zijn soortgeiyke afspraken gemaakt. Óp deze wyze deelt het personeel meer nog dan voorheen in de resultaten van i het bedruf .aldus de directie. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 8 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. BEURSOVERZICHT Teleurstellende markt Amsterdam, 24 februari De iets lagere slotkoersen uit Wall Street waren voor Amsterdam een flinke tegenvaller. Dit werd vanmiddag op het Damrak maar al te duidelyk door de koersvorming van de internationale waarden. De stemming was bepaald flauw. Het publiek was erg voorzichtig en de orders van die zyde waren dan ook schaars. Daarnaast kon ook de arbi trage moeiiyk tot zaken komen. Het ge volg van een en ander was dat de han del in alle hoeken van minimale omvang was. Het aanbod had echter de overhand en kwam in een lege markt. Hierdoor werden vry gevoelige koersverliezen ge registreerd. AKU daalde van 448 tot 4451 tegen gisteren als slotprys 462 1/4. Philips op 746 circa 14 punten lager. Unilevers boekten op 745 een verlies van 15 punten. Kon. Olie op f. 154.70 ruim f. 2 beneden de vorige slotprus. KLM tegen de draad in iets hoger ingevolge Wall Street. Hoogovens op 791 circa 15 punten lager. Morgen nabeurs worden de jaarcyfers van het Unilever-concern bekend. De beurs taxeert de netto-winst van Unile ver 20 hoger ten opzichte van 1958. Men verwacht een dividend van 18'2 over het met een kwart verhoogde kapi taal. In de scheepvaarthoek was het heel rustig. De koersverliezen bedroegen hier doorelkaar 2 tot 3 punten. Van de lei dende cultures kon Deli zich vanmiddag niet herstellen van het forse koersverlies van gisteren. Na een vrijwel pryshou- dendvoorstel van f. 8 per aandeel van tot f. 174; tegen het slot werd op f. 175 gehandeld. De slotkoers van gisteren was f. 177.50. De beurs is van mening dat de zogenaamde teleurstelling over het divi- denlvoorstel van f. 8 per aandeel van nominaal f. 100 nu wel in de koers is verdisconteerd. HVA een drietal punten lager ondanks het bericht, dat de maat- schappU een meerderheidsbelang heeft verworven in een vezelverwerkingsbe- dryf in Brazilië. Staatsfondsen kwamen na een vaste opening, rond het vorige slotniveau te liggen. Aandelen Nationale Handelsbank veranderden niet veel op circa 175. De directie van deze bank heeft desgevraagd nadrukkeiyk medege deeld, dat van een bod op de aandelen van deze bankinstelling absoluut geen sprake is. Onderhandelingen hierover, met wie dan ook, hebben nooit plaats gehad. WISSELKOERSEN Amsterdam 24 februari. Londen 10.56%—10.57%, New York 3.76%3.77%, Montreal 3.96%—3.96%, Parys 76.79%—76.84V... Brussel 7.55%— 7.56%; Frankfort 90.3^-90.44; Stock holm 72.80%—72.85%, ZUrich 86.90— 86.95, Milaan 60.67%—60.72%, Kopen hagen 54.59%—54.64%, Oslo 52.72% 52.77%, Wenen 14.50%—14.51%, Lissa bon 13.16%—13.18%. Beurs van Amsterdam Woensdag 24 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4'4 99 Ned '59 4'4 99 99» Ned '59 4'. 97H 97H Ned. '53 341 93,'. 93'4 Grootboek obl. 34 924 Ned '47 34 (3) 91H 91 i Ned '51 3'4 94 Ned '53 134) 92,'. 92 Ned '56 3 4 92'. 924 Ned 48 34 86 4 66 4 Ned '54 314 86'/. Ned '55 I 34 88,', 884 Ned. '55 II 3V. 90 90 Ned 37 3 89 ,V 89% Dollarlng '47 3 90'i 90 Tnvesteringscert 3.. 96s 96% Ned 62-64 3 96% 9611 Indie '37 A 3 92% 93% Grootboek '46 3 89 Ned W.B 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41 41 Nat. Handelsbank 176 Ned HandelmU255GB 26fl* Amst. Rubber 120% H.VA162% 158% Senembah 550 530 A.KU462 444 Berkel's Patent (v.) 285 280GL Calvé Delft cert 710 700 Dell My en (Ver) 177% 176% Kon Pap v Gelder 245GB 242 Hoogovens eert806% 791% Mliller en Co. NF 369 363 Ned Kabelfabr422GB 411 Philips 760% 745% Philips pref.282 275 Unilever 759% 744 Wilton Feyenoord 216 214% Biliton 2de r 359 351 Dordtse Olie gew. 725 709V% Kon Olie (f20.—).. 158 155.50 idem (50 A f20.-) 156.80 154.40 Holl Amer iyn 167%GL 165%GB Java China Paket 163 161% KLM 107 108 Kon Ned Stmv My 183% 179% Kon Paket My 140 141 Stoomvaart My Ned 165% 163 Nievelt Goudr eert 152 148% v Ommeren eert 246% 243 Kon Rott Lloyd 159 156 Ned Scheepv Unie 152% 149% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 <3%3 93 idem 48 (3%i 93 93% R dam 5*2- I "4%> 96 ld ld 37 I-Il (3%) 92%B 93% Z.-Holland *56 <4%» 97»| Bank N. G. '58 (5%) id. N.WF. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 103% 95 ,V 94 Premieleningen A'dam '53 3 99% A'dam '51 12% 83% A'dam '56 I 2%83% A'dam '56 n 2% 90% Eindhoven '54 2% 79% Enschede '54 2% 80 Den Haag '52 I 2% 86% Idem II 2% 87 B R'dam '52 I 2% 85% Idem II 2% 87 Idem '57 2% 96% Utrecht '52 2% 84% Z.-Holl 1957 2% 93% 103% 93% 82% 83% 90% 79% 87% 87 B 96% 85 L 93,V NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Robeco 221 Amst Bank 320% HF U eert223% Rott Bank 280 Twentsche Bank 270% Industrie Ondernemingen Albert Heyn358 Borsumy 66% K N Edmet A-AA 93 Idem pref wd. 93% Electrolasmy 312 Kon Ned Grof6m 175 Holl Constructie 435 Ing bur v Bouwnijv 261 Intematlo 164 Int Kunststof! Ind 64 Leidse Wolspinnerij 391% Rott. Droogdok My. 595 Sikken's Lakfabr. 598 Ver Touwf abri eken 296 Walvisvaart 117% Wernlnk's Betonm. 164% Van wy* en Heringa 113 Zaalberg 132B Spoorwegen Spoorweg MU 6 Amerlk fondsen Canadian Pacific R 26% Intern NtckeJ 104^ Anaconda W Bethlehem 8teeJ Cities 8ervice General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un States Steel 58* 50 46% 48% 88% 65% 76 28tf 87% 220 318 223% 275 270 360 65% 90 432 259 160% 64 389 599% 595% 295 116 B 162 113 122% B 26% 103 57% 49 44% 47,'. 87 U 64% 72% 281» 86%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11