AP0LL0HAL kampeerwagens Conflict tussen de Internationale Club en NSV heeft nare gevolgen Premie-spaarregeling voor Rijksambtenaren PETROLEUM Wordt met tennistraditie gebroken Wellicht worden in Noordwijk geen interlands meer gespeeld de haardolie Van ..bezitsvormende strekking Wat deed Mikojan in Noorwegen? Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 februari 1960 Derde blad no. 29982 Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Toegang f. 2.50 Advertentie (Van een onzer redacteuren) Het ziet er somber uit voor Noordwijk Door een conflict, dat tussen de Internationale Club voor Nederland en de N.V. Noordwijksche Sportvereeniging naar aanleiding van persoonlijke geschillen is gerezen, bestaat helaas de gerede kans, dat belangrijke tenniswedstrijden met tal van internationale sterren, voortaan niet meer in Noordwijk zullen worden gehouden. En dat zou heel jammer zijn, want juist deze wedstrijden hebben Noordwijk in de afgelopen jaren zulk een grote internationale faam gegeven Hoe de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond hier ook tegenover zal staan, een feit is, dat de Internationale Lawn Tennis Club, welke altijd op het roemruchte Casino placht te spelen, haar „home ground" thans verplaatst heeft naar de banen van Huis ter Duin. Hier beschikt men echter slechts over vier banen, terwijl op het Casino op 12 banen kan worden gespeeld. Het conflict, dat zich in de N.V. Noordwijksche Sportvereeniging heeft voorgedaan en waarbij de bestuurssamenstelling een grote rol heeft gespeeld, heeft geleid tot de oprichting van een nieuwe club, welke de -banen van het Huis ter Duin zal gaan bespelen. Deze tennisclub wil nu een clubhuis en tribunes gaan bouwen teneinde ook de Interna tionale Lawn Tennis Club gelegenheid te geven belangrijke wedstrijden in Noordwijk te blijven organiseren. Maar elke interlandwedstrijd, zoals de Davis Cup, wordt door de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond apart toegewezen. En wij vragen ons dan ook met vreze af of deze Bond in de toekomst niet de voorkeur zal geven aan bijvoorbeeld Scheveningen, Eindhoven of Rotter dam Intussen houdt deze kwestie Noordwijk en zelfs heel tennis- lievend Nederland bezig. Want hier staat een oude traditie op het spel. KNLTB nam nog geen besluit De heer F. Hoyer, onder-voorzitter van de Bond.wonende te Hilversum, wilde geen commentaar geven op de houding, die de KNLTB in deze wenst te gaan nemen. „Dit is een privé- kwestie. Waar twee vechten hebben er twee schuld. Ik heb over dit con flict mtfn eigen gedachten. Er is nog geen besluit genomen". Onbegrijpelijk In een circulaire aan het bestuur van de Internationale Lawn Tennis Club schreef mr. C. Punt namens de Noord wijksche Sportvereeniging vorig jaar 't volgende: ,,Het was ons bekend, dat de heer Quarles van Ufford bezwaar had tegen de door ons nodig geachte uitbreiding van het bestuur, waarin hü een minderheid vertegenwoordigde (gezien het aandelenkapitaal. Red. L.D.). Wij begrijpen niet waarom de heer Quarles van Ufford zijn bezwaren niet zelf in de te houden algemene ver gadering kon voorbrengen en waarom hij daartoe de hulp moest inroepen van een vereniging, waarvan hij geen lid was. en welke vereniging bij ons gast vrijheid genoot (de Internationale Club. Red. L.D.)" Wèl gedaan (Volgens de heer Quarles van Ufford heeft hij dit wel degelijk gedaan. Hij had al vóór de algemene vergadering er de heer Punt op gewezen, dat de constellatie van het bestuur, welke de heer Punt wenste, onmogelijk was. aangezien deze door geen enkele ver eniging in Nederland wordt toegepast. Dit aldus de heer Quarles van Ufford. Red. L.D.). De heer Punt schrijft voorts in bo vengenoemde circulaire: „Nog minder begrijpen wij, dat uw bestuur op dit verzoek is ingegaan en zich als logé in een huiselijk verschil van mening heeft gemengd. Het is ons volstrekt onverklaarbaar, dat uw bestuur, me nende in deze goede diensten te kun nen bewijzen, zich niet terstond met een aanbod daarvan tot ons heeft ge wend in een vertrouwelijk gesprek, doch inplaats daarvan builen ons om, in samenwerking met de heer Quarles van Ufford en enige van diens vrien den (deze namen doen hier weinig ter zake. Red. L.D.) heeft geageerd tot verkrijging van volmachten van aan deelhouders, daarna met een drietal uwer leden in de algemene vergade ring is verschenen en daar is begonnen chicanes betreffende de geldigheid van de vergadering en eerst daarna, zelf een geschil gecreëerd hebbende, aan bod van goede diensten heeft gedaan in moeilijkheden, die tevoren voor ons geen moeilijkheden waren". Anders „By de METS-banen (Maatschappij tot Exploitatie van een Tennis Sport park) in Scheveningen is dat anders. I)at is ook een N.V.. maar die verhuurt tenminste aan tennisverenigingen. Dit is by de Noordwijksche Sport Vereeni- gin niet het geval", aldus de heer Quarles van Ufford. Voorts merkte de heer Quarles van Ufford op, dat de commissarissen van de N.V. Noordwijksche Sportvereeni ging stuk voor stuk hebben bedankt. Wèl mogelijkheden De heer Quarles van Ufford ziet wel terdege mogelijkheden in de banen van het Huis ter Duin, die volgens hem veel beter onderhouden zyn dan die van het Casino. „Grote wedstrijden zijn ook op deze banen mogelijk. We zyn al bezig niet onderhandelin gen betreffende tribunes. Een clubhuis zal voor Pasen gereed zün. Onze nieuwe vereniging heeft nu reeds veer tig tot vijftig leden. Er bestaan dit jaar al goede mogelijkheden voor de I.C. op de banen van Huis ter Duin" Niet levensvatbaar In bepaalde kringen in Noordwijk is men van mening, dat de nieuwe ver eniging weinig levensvatbaar zal zijn, omdat de badgasten van Huis ter Duin voorrang zouden genieten op de banen boven de spelers van de Tennisclub ..Huis ter Duin". Volgens jhr. Quarles van Ufford zullen alle leden van de vereniging, waar hij thans voorzitter van is, ruimschoots aan hun trekken kunnen komen. met het hoogste rendement ZUINIG - GEEN ROET - MEER WARMTE, OLIEHANDEL A. BRANDT Maresingel 64 Telefoon 23684 LEIDEN 1 juli vrije dag in Suriname Blijkens een resolutie zal de eerste Juli voortaan als ,£>e dag der vrijheden'' worden aangemerkt en een officiële vrije dag zijn. Tevens is bepaald, dat Ko ninkrijksdag op 15 december en de „Dag van de arbeid" voortaan niet meer als vrije dag zullen worden aangewezen. Eén commissie in de zaak-Oberlander Internationaal onderzoek wordt geliquideerd De internationaal gevormde commis sie uit de kringen van het voormalig verzet is het onderling niet eens over de vraag of zij haar arbeid zal voortzetten dan wel het verzamelde materiaal ter beschikking zal stellen van de commis sie, die uit de kring van de C.D.U. in West-Duitsland is gevormd. Zoals be kend is de internationale commissie ge vormd om een onderzoek in te stellen naar het verleden van de Westduitse minister van Vluchtelingenzaken, prof. dr. Th. Oberlander, die ervan beschul digd is de hand te hebben gehad in de moord te Lemberg in juni 1941. De heer K. R. van Staal te Heemstede deelt ons mee, dat van de vijf leden er drie op het standpunt staan, dat de internationale commissie dient te worden geliquideerd, n.l. de heren O. B. Kraft, voormalig minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken, H. Cappelen, voorzitter van het Noorse verzet te Oslo en K. R van Staal te Heemstede. Zij staan even eens op het standpunt, dat het binnen gekomen materiaal van voor- en tegen standers, alsmede de verhoorrapporten, die op banden zijn opgenomen, waarvan de commissie in haar geheel nog geen kennis genomen heeft, wel ter beschik king van de C.D.U. dienen te worden gesteld. Hierover moet in een slotbijeen komst een officieel besluit worden ge nomen. Dit besluit staat echter bij voor baat vast. Daarbij zal bepaald moeten worden, dat, voor wat de verhoorrap porten betreft, goedkeuring gevraagd dient te worden aan hen. die verhoord zijn. Telegrafisch en schriftelijk is de secretaris van het comité van deze be sluiten op de hoogte gesteld, terwijl de twee andere leden, de heren dr. Schoch, president van een der rechtbanken in Zwitserland en prof. dr. F. Peeters uit België, hiervan afschrift hebben gekre gen. Ondanks het feit, dat de Duitse com missie, gevormd uit de C.D.U. dezelfde opdracht heeft gekregen, namelijk te onderzoeken of de heer Oberlander zich mede schuldig heeft gemaakt aan de moording te Lemberg. waren de laatste twee genoemde leden van mening, toch met het werk door te moeten gaan en straks een rapport uit te brengen. Dit is door de eerstgenoemde drie leden opnieuw van de hand gewezen. Omdat blijkt, dat er toch nog pogin gen worden gedaan het werk te kunnen voortzetten, stellen de heren Kraft, Cappelen en Van Staal het op prijs te verklaren, dat het naar hun mening voor alle denkende en geïnteresseerde mensen als een farce moet worden be schouwd, als twee commissies zich met hetzelfde onderzoek zouden bezighou den. Als meerderheid der commissie be schouwen zij het werk definitief als afgedaan, hetgeen de secretaris afdoen de kenbaar is gemaakt. De drie leden, die zich demissionair verklaard hebben, zijn verder van mening en zij zeggen dit niet zonder reden dat het niet tot hun taak zou hebben behoord, zich met het politieke verleden, ontlast of belast, van de heer Oberlander bezig te hou den omdat haar opdracht zich streng bepaald heeft tot hetgeen zich in Lem berg in 1941 heeft afgespeeld. Geen sprake „Deze houding bewijst, dat van een sportieve vriendschap tussen onze beide organisaties van uw zijde geen sprake meer is, terwijl ook bij ons deze vriend schap als gevolg van uw optreden sterk is bekoeld. Nu blijkt, dat de gedurende meer dan 25 jaren aan uw verleende gastvrijheid faciliteiten niet meer op prijs worden gesteld, is het inderdaad dringend nodig aan deze gastvrijheid en voorrechten zo spoedig mogelijk een einde te maken", aldus nog steedi» mr. Punt. Hiermee begon dus de narigheid, die uiteindelijk zou leiden tot een schier onherstelbare splitsing. Jhr. L. J. Quarles van Ufford, voor zitter van de nieuwe tennisvereniging, indt het een onmogelijke toestand, dat •n N.V. lid is van een Tennis Bond. .ovendien gaat hij er niet mee ak koord, dat een echtpaar (de heer en mevrouw Punt. Red. L.D.) het in het bestuur dank zij het aandelenkapitaal voor het zeggen hebben. 55 In het Staatsblad van vandaag is opgenomen de premiespaarregeling Rijks ambtenaren. Deze regeling treedt in werking op 1 maart a.s., aldus vernemen wij van het ministerie van Algemene Zaken. Aan de premiespaarregeling kunnen globaal gesproken meedoen het burgerlijk Rijkspersoneel, de militaire ambtenaren, het personeel van Rijks- en gemeentepolitie en behoudens enkele uitzonderingen het personeel verbon den aan inrichtingen van onderwijs. De uitzonderingen voor het onderwijzend personeel zullen voornamelijk betreffen hen, die slechts voor korte tijd tijdelijk werkzaam zijn of geen volledige dagtaak hebben. Naar schatting zijn er ongeveer 300.000 belanghebbenden. aan het sparen bij een spaarinstelling. maar geregeld uitgaven doen voor een of meer van deze doeleinden, onder bepaal de voorwaarden toch aan de regeling kunnen meedoen en een premie kunnen ontvangen. Men kan aan de premiespaarregeling deelnemen tot een bedrag van maxi maal 5% van de pensioensgrondslag, met een maximum van f 600 per jaar. Daar bij kan men verscheidene mogelijkheden combineren als men maar niet het ma ximum overschrijdt. Deelnemers met een perisioengrond- slag van f. 7200 of minder krijgen een premie van 25de anderen een premie van 15Cr. In het algemeen zal de premie niet meer dan f.90 per jaar bedragen. Inhouding De ambtenaren kunnen telkens bij de salarisuitbetaling een vast bedrag laten inhouden. De salarisadministratie stort dat geld eens per maand op een bijzon dere spaarrekening, die de deelnemers op hun eigen naam kunnen openen bij een spaarbank, een boerenleenbank, een postkantoor of een algemene bank. Van die bijzondere spaarrekening kun nen de deelnemers ook weer vrij hun geld opnemen. Over hun spaargeld ont vangen zij een normale rente. Als een spaarsaldo, dat in een bepaald jaar is gevormd, daarna nog vier jaar heeft uitgestaan, oiitvangen de deelne mers een spaarpremie. Daarna kunnen zij dat spaargeld en de premie geheel naar eigen inzicht besteden. Als men binnen vier jaar geld opneemt van de bijzondere spaarrekening en dat besteedt voor een of meer met name ge noemde doeleinden, ontvangt men de premie eerder en behoeft men geen vier jaar te wachten Er is ook nog een derde mogelijkheid om voor premie in aanmerking te komen namelijk, als men regelmatig eens of meermalen per jaar rechtstreeks dus niet via een bijzondere spaarrekening betalingen verricht voor de genoemde doeleinden, kan men premie ontvangen over die periodieke betalingen. Recht op premie De deelnemers hebben, onder bepaal de voorwaarden, recht op premie bij be steding voor de volgende doeleinden: premies voor levensverzekeringen e.d., schoolgeld en andere studiekosten van de deelnemer, zijn echtgenote en zijn kinderen, aanschafffing van een huwe lijksuitzet door en voor de spaarder, wo ningverbetering. aankoop van effecten, aankoop van een huis, of een stuk grond en aflossing van een hypotheek. Bestaande overeenkomsten bijv. met levensverzekeringsmaatschappijen, met spaarkassen, bouw kassen, bestaande fi nanciële verplichtingen t.a.v. studiekos ten enz. komen ook in aanmerking voor premie, indien deze aan bepaalde voor waarden voldoen. Het gaat dus om uit gaven met een „bezitsvormende strek king". Dit betekent dat bijv. ook ambtenaren die nog niet direct kunnen toekomen Advertentie Niet een praatje over koetjes en kal f jes maar waarschijnlijk over auto's enz. De chimpansee Mr. Charley ran het circus Strassburger heeft giste ren een bezoek gebracht aan de RAI-tentoonstelling, waar hij zijn Quda vriend, de heer Louwman van het Dierenpark Wassenaar weer ontmoette. Op deze foto probeert hij een van de sportwagensterwijl hij zijn lieftallige passagiers een vuurtje geeft. Dreigende handelsoorlog (Van onze Scandinavische correspondent) De vice-premier van de Sovjet- Unie is dezer dagen op terugreis van Cuba naar Moskou in Oslo uitgestapt. Hij had verzocht uitge nodigd te worden, maar speelde toch de spontaan geïnviteerde en zei niet te weten waarom men hem gevraagd had te willen komen Hij bleef rijkelijk lang, had alle tijd, ging fabrieken bekijken en spreken in de studentenbond, waar hij, zoals bij de helemaal niet flegma tieke Noren te verwachten valt, uitgefloten werd. Maar waar kwam hij nu eigenlijk voor? Niemand, die het weet. Hij was de eerste hoge Russische gast nadat vorig jaar zomer Kroesjtsjef bruusk zijn bezoek aan alle drie Scandinavische landen had laten afzeggen omdat de kranten zo duidelijk hadden geschreven, dat hij niet welkom was. Men heeft hem toen doen weten, dat de kranten vrij zijn te schrijven wat hun goeddunkt en niet steeds, zelfs meestal niet, de mening van de regering weer te geven, hetgeen uiteraard anders is dan in dictatuur- staten. Ook: dat ze gerust lelijke kari katuren van ministers mogen opnemen, als ze dat maar niet ten aanzien van een bevriend staatshoofd doen. En staatshoofd in de Sovjet-Unie is presi dent Worosjilof! Mikojan werd vriendelijk ontvangen door de ministers en er werd uitsluitend over koetjes en kalfjes gepraat Niet over stokpaardjes in elk geval. Wel over de Russische tentoonstelling, die deze zo mer in Noorwegen wordt geopend. Miko jan werd vriendelijk uitgenodigd dan van de party te zijn. Ook de nog eens van de partij te zijn. Ook de mogol t directeur van de Ryksbank, Erik Bro- raggen. fosa, een de» «xxxxnfeobe experte ml hebben' Noorwegen, was bij het gezellige gekout aanwezig. De pers kreeg haar conferentie, waar bij Mikojan zijn vorige gastheer Fidel Castro en zijn huidige om beurten prees, zijn afschuw uitsprak over de NAVO en zijn verrassing te kennen gaf over het bericht, dat zijn medeleden in de Rus sische regering Kroesjtsjef kandidaat wilden stellen voor de Nobelprijs voor de vrede. Hij noemde zijn chef dadelijk de meest gekwalificeerde kandidaat maai de kwestie is waarschijnlijk niet actueel aangezien de kandidaatstelling voor 1 februari dient te zijn gedaan en men pas nadien met het plan op de proppen is gekomen. Het fluiten van de studenten veront schuldigde hij goedhartig: Hij was op Cuba wel meer gewend geraakt, waar de studentenkogels door de feestzaal floten. De jongelui zouden t.z.t. hun dwalingen wel inzien. Ook hun opvattingen over Hongarije nam hij niet al te zwaar op, kortom hij was niet van plan zijn zon nige humeur te laten bederven, door niets en door niemand Men VToeg hem ook zijn opinie over de kleine vrijhandelszone. Het bleek dat hij deze niet kon waarderen Het riekte hem teveel naar handelsoorlog en was zijns inziens in strijd met de liberalisering van de handel, die meer in de lijn van de huidige ontwikkeling lag. Tocli zou hier wel eens de hoofdre den van zyn visite kunnen liggen. Mis schien heeft men niet zozeer over koeien en kalveren gesproken maar meer over auto's en benzine, die Rusland ook aan Finland levert. Of over artikelen, die Noorwegen graag uitvoert. Of over alle bei: want als er werkelijk een handels oorlog met de EEG-landen (Frankrijk, West-Duitsland. Italië en de drie Bene- lux-staten) op til is. dan moeten er toch neutrale remplacanten klaar staan om de im- en exportmoeilijkheden te helpen overwinnen. En Sovjet-Rusland zal dan zeker gaarne van dienst zijn. Mikojan is een handelaar, een „groot- mogol der handelaren" mag men wel Zou hl) zijn aard verloochend Vrijwilligheid In de hele regering neemt het élement van vrijwilligheid een belang-ryke plaats in. Men is vrij om mee te doen. om eens per jaar het spaarbedrag te ver anderen of ook om ermee op te houden. Men kan een bijzondere spaarrekening openen bij een instelling naar eigen keus, mits deze bereid is zich te houden aan de voorschriften, welke terzake gel den. Men kan het spaargeld eventueel ge heel of gedeeltelijk opnemen en het naar eigen inzicht besteden. Echter men ont vangt alleen premie bij besteding voor de bovengenoemde doeleinden of nadat het saldo vier jaar heeft uitgestaan Om een doelmatige werking van de premiespaarregeling te bevorderen is by de voorbereiding uitgebreid overleg ge pleegd met de instellingen die by de uit voering worden betrokken. Voorts is gestreefd naar een zodanige eenvoud in de administratie als verenig baar is met het karakter van de spaar regeling: bevordering niet alleen van het sparen in geld maar ook van de ver krijging van bepaalde vormen van duur zaam bezit. Hubert Cuypers - 86 - overleden Componist en dirigent van grote bekendheid Op 86-jarige leeftijd ls gisteren in het St-Bernard us gesticht te Amsterdam overleden de componist-dirigent Hubert Cuypers, die al geruime tijd in dit ge sticht woonde. Hubert Cuypers werd op 26 december 1873 te Baexem by Roermond geboren. Zyn eerste muzikale opleiding ontving hij in Roermond. Later volgde hij een leergang aan de kerkmuriekschool te Aken. Op 18-jarige leeftijd werd hij be noemd tot organist-directeur van het St - A lphonsus k oor van de kerk der Re- demponsten aan de Keizersgracht te Amsterdam. Hy vestigde zich toen in de hoofdstad en studeerde muziek bij Ber nard Zweers. Zyn eerste composities be stonden voornamelijk uit gewyde mu ziek. onder meer de „Miasa Trinitatis" en een achtstemmig Te Deum. Bekend werden ook zyn declamatoria „Terwe", ..Die Wahlfahrt nach Kevlar". „Das klagende Lied" en het Alphonsus Ora torium". Hubert Cuypers schreef voorts mu ziek by Vondel's „Adam in ballingschap" en „Lucifer". Hy heeft ook de opera oomique „De dochter van de Radjah" en de operette „De paarlen van Mont- martre" gecomponeerd. Als koordirigent verwierf hy grote be kendheid als leider van het Palestrina- koor, Die Haighesanghers. Sur sum Cor- da, de Verenigde Zangers en de Chr. Oratoriumveremgng. Hij was ook de stichter en leider van de Schola Canto rum en de daaruit voortgekomen „Min nest reelen". Vrijdag as. zal in de St - Agneskerk te Amsterdam een pleohtige uitvaartdienst worden gehouden. Zeemansgraf voor Lady Mounthatten (Van onze Londense correspondent) Gravin Mountbatten zal volgens haar wens, uitgedrukt in haar testamentin zee worden begraven. Donderdag a.s. zal van H.M. fregat Wakefieldbui ten de kust ran Portsmouth in het En gelse Kanaal het stoffelijk overschot overboord worden gezet in bijzijn van de naaste familieleden. Ook Prins Phi lip, wiens tante de gravin was, zal hierbij aanwezig zijn. Het stoffelijk overschot zou morgen op London Air- port aankonien en van daar naar het buitengoed van de Mountbattens ni Ramsey in het graafsehap Hampshire worden overgebracht. Lady Mountbat ten is gisteren in de beide Kamers ran het parlement van India op tref fende toljze herdacht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5