Textiel thans ook „wetenschap" Uitermate tevreden over zijn bezoek aan Ned. Nieuw Guinea Industriële revolutie gaat steeds voort Ter inleiding van de textieljaarbeurs, die van 29 februari tot en met 6 maart tegelijkertijd met de voorjaarsbeurs in Utrecht gehouden zal worden, heeft de voorzitter van de Nederlandse Textieljaarbeurs, de heer J. C. Bottenhelm, van morgen een uiteenzetting gegeven over de ontwikkeling van de Nederlandse textielindustrie. Hij stelde, dat „textiel" tegenwoordig niet alleen een vak is, maar ook een wetenschap. Een vijfde deel van de textielgrondstoffen is op het ogenblik half of geheel synthetisch en voor bepaalde takken van de industrie is dan ook een grote omschakeling nodig geweest. DINSDAG 23 FEBRUARI I960 De heer Bottenheim constateerde voorts een enorme ontwikkeling in de bewerkingsmethoden van stoffen. De Nederlandse textielindustrie byv.. komt ieder jaar met zo'n 600 nieuwe dessins, terwijl er in geheel West-Europa jaar lijks in totaal tussen de vijftig- en hon derdduizend stuks op de markt worden gebracht. De nabewerking van stoffen heeft eveneens een hoge vlucht genomen. De heer Bottenheim noemde in dit ver band om. het thermofixeren van syn thetische stoffen, het krimpvry en kreukherstellend maken, het „coaten" van weefsels en het onder druk verven bij hogere temperaturen dan normaal, om betere resultaten te bereiken. Hy herinnerde er ook aan, dat in Neder land kort geleden de „non wovens" zyn verschenen, stoffen die niet meer wor den verkregen door weven of breien, maar vezelvliezen. „Ik zou niet willen beweren, dat wij bezig zyn een chemi sche industrie te worden", zo zei de heer Bottenheim, „Maar het is wel zo. dat de aanrakingsvlakken tussen de verschillen de bedrijfstakken steeds talrijker wor den". De vele uitvindingen en verbeteringen in de textielindustrie hebben, volgens de heer Bottenheim. haar afzetgebied vergroot en meer toepassingen gescha pen voor de textielproduktende auto bandenindustrie gebruikt thans op grote schaal half en geheel synthetische vezels, in de visnetten worden evenals in de dijkbekleding, in toenemende mate enkalongarens verwerkt en vele zeilen van de boten in de watersportgebieden zy van nylon gemaakt. De heer Bottenheim concludeerde, dat de industriële evolutie nog steeds voort gaat en dat men slechts door moderni sering aan de toenemende vraag zal kunnen voldoen en zal kunnen ant woorden op smaakveranderingen. „Ben Hurstaat no. 1 voor Oscar „Ben Hur", de duurste film ooit ge maakt, staat nummer één op de nomi natie voor een „Oscar". Er werden 12 stemmen op deze 15 miljoen dollar kos tende film uitgebracht, gevolgd met acht stemmen op „Het dagboek van Anne Frank" en „The nun's story". .Anatomy of a murder" kreeg er zeven. De vertolker van de titelrol in Ben Hur. Charlton Heston, werd kandidaat gesteld als beste acteur van 1959, teza men met Laurence Harvey (Room at the top). Jack Lemmon (Somelike it hot), Paul Muni (The last angry man) en James 8tewart (Anatomy of a murder). Voor de onderscheiding van de beste actrices van 1959 komen in aanmerking Doris Day (Pillow Talk), Audrey Hep burn (The nun's story), Simone Signo- ret (Room at the top), en Elizabeth Taylor en Katharine Hepburn (Sud denly last summer). D vyf regisseurs, die in aanmerking komen voor een Oscar zyn William Wyler (Ben Hur», George Sevens (Het dagboek van Anne Frank), Fred Zinne- mann (The nun's story). Jack Clayton (Room at the top) en Billy Wilder Some like it hot». De onderscheidingen zullen op 4 april worden uitgereikt. Oeganda op weg naar onafhankelijkheid (Van onze Londense correspondent) Ook het Britse protectoraat Oeganda bevindt zich op de weg naar zelfbestuur en onafhankelijkheid. De Britse rege ring heeft de meeste voorstellen inzake een nieuwe constitutie voor dit land, uitgewerkt door een speciale studie commissie, aanvaard. Het toekomstige parlement van Oeganda zal hoofdzake lijk uit gekozen leden bestaan. Er komt een algemene kiezersiyst zonder byzon- dere waarborgen voor minderheden, ter- wyi het aantal stqmgerichtigden zal worden uitgebreid. Het voorstel om een eerste minister te benoemen werd ver worpen omdat de Britse regering de tijd hiervoor nog niet gekomen acht. Het is de bedoeling dat de nieuwe staatkundige regeling begin volgend jaar in werking zal treden. Een commissie zal de kwestie van zelfbestuur nader onder ogen zien. Een van de moeilijkheden vormt de houding van de inheemse vorst, de Ka- baka. die over een aanzienlijke macht beschikt welke hy op de duur zal moeten afstaan aan nationaal georganiseerde politieke partyen. De verhouding tussen de rassen daarentegen kost in Oeganda minder hoofdbrekens omdat de blanke minderheid daar zo klein is. Cuba wil kwestie met V.S. regelen De Cubaanse mjnister van Financiën, Raul Roa. heeft de zaakgelastigde der V.S. te Havanna een nota overhandigd waarin de Cubaanse regering uiting geeft aan haar wens. langs diplomatieke weg besprekingen te beginnen ter oplos- ving van de hangende kwesties tussen de V.S. en Cuba. Het Cubaanse ministerie voor de „ach terhaling van gestolen bezit" - waar mede onder het bewind van de afgezette president Batista verworven eigendom men worden aangqfluid - heeft de Itali aanse miljonair Amadeo Barletta. voor malig Italiaans consul bij de regering van Cuba en de Dominicaanse Repu bliek. huisarrest opgelegd. Barletta wordt ervan beschuldigd zich op „onwettige wyze en ten kosten van de Cubaanse autoriteiten", te hebben verrukt. Deze verrüking is volgens het huidige bewind verkregen met „oogluikende instemming van hoge gezagsdragers onder het be wind van de tiran Batista". Det regering-Fidel Castro stelt thans j een onderzoek in naar de gang van za ken by vyftien door Barletta beheerde firma's, meteen geschatte totale waarde van veertig miljoen dollar (150 miljoen gulden). Het „ministerie voor de achter lating van gestolen bezit" heeft ver- laard, dat de Cubaanse staat beslag op eze zaken zal leggen, indien de jegens 3arletta uitgebrachte beschuldigingen worden bewezen. De Italiaanse miljonair is ook eige naar van het onafhankelijke Cubaanse lagblad „El Mundo" en van een televi- iestation, dat „kanaal twee" wordt ge- ïoemd. Het dagblad noch het televisie- tation bevinden zich onder de vijftien rma's, waar de regering thans een on- -rzoek instelt. Miss Bril wordt 12 maart gekozen Twaalf brildrapende jongedames zul len zaterdag 12 maart as. stryden om de titel van Miss Bril. De „voorgevech ten" zijn gistermiddag in Utrecht ge leverd. Uit alle streken, waar selectie shows zyn gehouden, kwamen gistermid. dag 31 meisjes naar het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht voor de demi-finale. De stichting „Oog en Bril", die deze verkiezing van Miss Bril organiseert, wil aantonen ,dat een bril de vrouw niet ontsiert, ja. zelfs aantrekkelijker maakt Er zyn gisteren 12 dames gekozen, die straks in Treslong in Hillegom zullen wedyveren om de titel van Miss Bril. POPE VERDEDIGDE TWEE UUR ZICHZELF De Amerikaanse vlieger, Allan Law rence Pope, heeft gisteren zyn eigen pleidooi gehouden voor de rechtbank in Djakarta. De 31-jarige vlieger, die 20 maanden geleden boven Indonesië werd neerge schoten, nadat hy, volgens de ten laste legging, voor de opstandelingen bom bardementen op Indonesische doelen had uitgevoerd, zeide tot de drie rechters: „Ik ben er zeker van dat myn zaak in uw handen een biliyke en rechtvaardige behandeling zal krygen". Zyn pleidooi duurde twee uur. „De wijze waarop dit hof is opgetreden heeft myij vertrouwen hersteld", zei de beklaagde, die er ook vol zelfvertrouwen leek en er gezond uitzag. Men zag geen sporen van de 20 maanden die hy in hechtenis had doorgebracht. Hu wordt beschuldigd van hulp aan de Indonesische opstandelingen, vernieti ging of beschadiging van militaire ob jecten, doodslag en onwettig bezit van explosieven en vuurwapens. Dreigende bestuurscrisis in OosteHand (Van onze Zeeuwse correspondent) In de gemeente Oosterland op Schou- wen-Duiveland dreigt een bestuurscrisis. Vjjf van de zeven raadsleden hebben gelijk gemeld schrifteiyk aan de ge meenteraad hun ontslag aangeboden. Inmiddels heeft de voorzitter van de raad. burgemeester Laurense deze brie ven reeds beantwoord en meegedeeld, de ontslagaanvragen niet in behandeling te kunnen nemen omdat de brieven aan de raad waren gericht en niet aan de burgemeester zelf. De erve rituele vervangers, die de raads leden op zullen moeten volgen, hebben unaniem te kennen gegeven, dat zu niet in de gemeenteraad wensen te zitten zo lang burgemeester Laurense voorzitter is. Ook bij de SGP, de enige party die wel met de burgemeester wil samenwer ken, begint nu onenigheid te ontstaan. Het aal waarschynlojk dus ook moediük worden een raad samen te stellen, die uitsluitend uit SGP-ers bestaat. Op de kiesiyst van de PvdA staat 1 man. die tot heden wel bereid is met burgemees ter Laurense samen te werken. Het ge westelijk bestuur van de PvdiA zal op 1 maart een vergadering beleggen, waarin de situatie in Oceterland besproken zal worden. Interview met staatssecretaris Bot Papoea's niet met Indonesië verbonden (Van onze Amerikaanse correspondent) Onze staatssecretaris voor Nieuw-Guinea, mr. Th. Bot, karakteriseerde in een gesprek, dat wy in Washington met hem hadden, zyn recente bezoek aan Nieuw- Guinea als een verkwikkende en moedgevende ervaring. De heer Bot, die enige dagen op doorreis in de V.S. vertoefde voer contacten met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zei verder: „Het Is voor my vooral van betekenis, dat ik er door myn bezoek aan Nieuw-Guinea meer dan ooit van overtuigd ben, dat het noodzakeiyk en mogelijk is met onze politiek ten aanzien van dat gebied krachtig voort te gaan op de door ons ingeslagen weg". De staatssecretaris bedoelde daarmee de gestadige opvoeding van de inheemse bevolking tot het niveau, dat haar in staat zal stellen over haar eigen toekomst te beslissen. „Want", aldus de heer Bot, „dat ls het doel, het enige doel". De praktische mogelijkheid dit doel te verwezeniyken begint zich, naar zyn oordeel, steeds duidelijker af te tekenen. Zo werd een brug over de brug geholpen. De nieuwe klap voor de Hortusbrug in Amsterdam moest bij zijn transport met behulp van een bok in vier delen (die elk 32 ton wegen) over de Latjesbrug getild worden, omdat deze brug te smal was voor de doorvaart. Meisje op straat door bijtende honden aangevallen In de buurtschap Bredenhroek (ge meente Gcndringenl is het bijna 9-jarig dochtertje van de weduwe Bulsink-Jan- sen. dat op straat fietste, gistermiddag plotseling: door enige honden aangeval len en gebeten. Het kind viel op straait, waar de die ren het toetakelden. Enige voorbijgan gers schoten te hulp en bevrijdden het meesje, dat verschillende bijt won den had opgelopen, die van dien aard wa ren dat 't kind in t Wilhelminazieken- huiis te Doet ine hem moest werden opge nomen. Kenjatta blijft gevangen De Britse minister van Koloniën. Macleod, heeft gisteren tijdens een on derhoud met gekozen inheemse afge vaardigden van Kenia in Londen een verzoek voor algehele vrijlating van de inheemse leider Djomo Kenjatta afge wezen. Sir Patrick Renison, de Britse gouver neur van Kenia die by het onderhoud aanwezig was. verklaarde dat Kenjatta's geval wordt onderzocht, s.amen met dat van andere inheemse politieke gevange nen. Sir Pattrick toonde zich wel bereid om het verbod op nationale partijen in Kenia op te heffen, gezien de nieuwe sfeer die is geschapen door de gunstige afloop van de in Londen gehouden con ferentie over Kenia. Ghana en Frankrijk Franse firma's in Ghana (voormalige Goudkust) mogen geen goederen van Frankrij k kopen maar niet-Franse fir ma's mogen dit tot nader orde wel. Dit heeft de minister van Financiën van Gthana. Ghedemah, gisteren op een pers conferentie in Accra meegedeeld. Zcals bekend heeft premier Kwaaie Nkrce- mah van Ghana na de Franse kernproef in de Sahara meegedeeld, dat alle ac tiva van Franse firma's in Ghana bevro ren 2jullen biyven tot het. tijdstip waar op de gevolgen van de ontploffing voor de bevolking van Ghana bekend zijn ge worden. Minister Gbedemah zei dat. het volgens zij,n regering Slechts redeluk is. dat. de tegoeden van de Franse firma's zullen worden aangesproken, zo de jong ste of de komende kernproeven van Frankrijk schade in Ghana veroorzaken. Hij verklaarde voorts, dat het verbod op de invoer uit Frankrijk niet van toe passing is op de invoer uit Afrikaanse landen, die lid zijn van de Franse Ge meenschap. Volgens onofficiële schat tingen beloopt, het totale tegoed van de Franse firma's in Ghana 35 miljoen k 50 miljoen gulden. RECHTZAKEN Monteur nam wraak op ex-meisje (Van onze Haagse redactie). De Haagse Rechtbank veroordeelde vanochtend een 27-jarige monteur uit Den Haag. tot vijf maanden gevange nisstraf. wegens mishandeling. Deze Hagenaar, een teleurgestelde minnaar, had op 20 september jJ. zijn vroeger meisje in een café in de binnenstad met een stukgeslagen bierglas uit wraak zodanig verwond, dat zij diepe littekens overhield in haar wang. De officier had tegen hem een half jaar gevangenis straf geëist. EERSTE KASKOMKOMMERS. De tuinder J van der Graaf uit Sion bij Delft voerde aan de Delftse groente veiling de eerste kaskomkommers aan. Ze werden verkocht aan de groente handelaar P. H. van der Hoeven te Delft voor f 1.21 per stuk. Nasleep van de mijnramp in Marcinelle Voor het hof van beroep in Brussel is gisteren de laatste akte begonnen van het drama van Marcinelle, waar büna drieënhalf jaar geleden 262 arbeiders in de grootste mijnramp, die België ooit heeft gekend, om het leven kwamen. In het proces, dat op de ramp volgde, werden de vijf leidende figuren van de myn, die door de familieleden van de slachtoffers voor de ramp aansprakeluk waren gesteld, allen vrijgesproken. On geveer 195 nabestaanden tekenden na het bekend worden van het vonnis op 1 oktober van het vorig jaar echter hoger beroep aan tegen deze vrijspraak. De belangstelling voor de behandeling in hoger beroep was gisteren zo groot, dat vier rijen stoelen in de zaal waren geplaatst om voldoende zitplaatsen be schikbaar te hebben. Onder de slacht offers waren ook vele Italiaanse mün- werkers, van wie een dertigtal weduwen de eerste zitting van de behandeling in hoger beroep bijwoonde. Het proces zal vermoedeiyk zes weken in beslag nemen. De vijf beschuldigden zijn Adolphe Ca- licis .technisch directeur van de mun „Bois du Cazier". Eugene Jacquemyns, bedrijfsleider, Louis de Vleeschauwer., technisch inspecteur, Roger Lefebre, be- drijfsingeneiur en Philippe Dassargues, mijningenieur. Ook de twee maatschap pijen, die by de exploitatie van de mun zyn betrokken, zyn gedagvaard. Lichtmatroos maakte f15.000 op (Speciale berichtgeving). Een 20-jarige lichtmatroos is vandaag ior de Utrechtse rechtbank, overeen- unstig de eis. veroordeeld tot twee .r gevangenisstraf met aftrek van drie tanden voor-arrest. Hu had zich het atstc half jaar schuldig gemaakt aan •fstal van oa. byna f15 000 uit een oodfabriek te Amersfoort Dit geld hij er In drie maanden doorgejaagd. Taak voorzitten Hy noemde vooral drie redenen waar om Nederland zun taak ten aanzien van Nieuw-Guinea dient voort te zetten. In de eerste plaats, zeide hy, doen wu daar mee iets goeds voor de bevolking zelf. In de tweede plaats dienen we bovendien daardoor een veel groter belang dan al leen dat van de Guinese bevolking zelf, en tenslotte: volgens zyn ervaringen ls de Inheemse bevolking over het werk, dat Nederland daar doet, goed te spreken. Toen de heer Bot zijn nieuwe taak als staatssecretaris voor Nieuw-Guinea op zich nam geloofde hij al aan het nut van ons werk daar anders was hij er nooit aan begonnen. En door zyn bezoek aan het gebied is zijn geloof kennelijk nog versterkt. Naar zun mening dient Nederland de gelegenheid te worden gegven dat werk af te maken. Kritiek op onze bedoelingen kunnen we. volgens de staatssecretaris, met een rustig geweten naast ons neerleggen. Geen natie Nationalisme heeft de heer Bot in Nieuw-Guinea niet aangetroffen. Dat kan volgens hem ook moeilijk. De bevol king bestaat uit versplinterde stammen, die vaak niet eens in dorpen wonen. De Papoea's hebben eenvoudig geen ge meenschappelijke geschiedenis waarop ze terug kunnen zien en waaruit een na tionalistisch sentiment zou kunnen groeien. Het idee, dat ze een volk zyn en tot een werkelijke natie kunnen uit groeien, moet de Papoea's nog worden bügebracht. We proberen dat o.a. te doen door Papoea's eens naar andere delen van het land te brengen en hen te laten zien dat daar volksgenoten wonen en ook door inlands personeel afwisse lend In verschillende streken te statio neren. Verbondenheid met Indonesië voelen de Papoea's, volgens de ervaringen van de heer Bot., volstrekt niet. Integendeel: overal deed hij de ervaring op dat de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea allerminst op de Indonesiërs gesteld is. Bemoedigend acht de heer Bot ook dat op het terrein van onderwus en zelf bestuur, de omstandigheden in aanmer king genomen, uitstekende vorderingen worden gemaakt. De by eenkomsten van dorpsraden en streekraden, die hij by- woonde, waren voor hem een bijzonder stimulerende ervaring. Het gaat er daar- by vooral om niet politici te kweken maar mensen die hun eigen zaken praktisch kunnen opknappen. Gisteren is op een onbewaakte I vrachtauto door een trein gegrepen stukken van de wagen bij de motor overweg nabij Apeldoorn een en volkomen vernield. De wrak- wagen van de personentrein. Geschenk van diplomaten voor koninklijke baby Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin het Koningin Eliza beth en de Hertog van Edinburgh ge lukwenst met de geboorte van hun twee de zoon en de Koningin verzekert van de „oprechte vreugde en voldoening van haar getrouwe Lagerhuis". Het enige re publikeinse Lagerhuislid. de Schotse af gevaardigde Emerys Hughes, stemde ook voor de resolutie, die in oud-Engelse be woordingen was gesteld. Vanwege het paleis van Buckingham was gisteren, eerder op de dag. medege deeld dat de Koningin en haar jongge borene het goed biyven maken. Ambassadeurs en andere diplomaten in Londen hebben gisteren aan het pa leis een voor de jonge Prins bestemde, uit antiek zilver vervaardigde beker met deksel, overhandigd. De beker, die da teert uit de tyd van de Stadhouder-Ko ning Willem III, draagt een keur uit 1696. Hij werd overhandigd door de Zweedse ambassadeur Gunnar Hagglof, die deken van het diplomatieke korps is. Londens Symfonie Orkest in ons land gearriveerd Met twee gecharterde vliegtuigen van „British European Airways" arriveerde gistermiddag in ons land het 90 leden tellende gezelschap van het Londens Symfonie Orkest. Deze week zal dit or kest in verschillende steden uitvoeringen ten gehore brengen van o.a. werken van Benjamin Britten. De eerste voorstellin gen, die onder leiding van de jonge diri gent Colin Davis zullen staan, zullen worden gehouden in Amersfoort en in Haarlem. Daarna gaat het gezelschap naar Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, waar de uitvoeringen geleid zullen worden door Hugo Rignold. De pianist Nikita Magalov zal afwisselend met de mezzo-sopraan Nan Merriman als solist optreden tijdens deze Nederlandse tour nee. In de nacht van vrijdag op zater dag keert het orkest naar Engeland terug. Mr. J. O. de Rijke afgezet als advocaat en procureur Bij Gouvernementsbesluit van 22 februari 1960 is, overeenkomstig een daartoe strekkende opdracht van het Ilof van Justitie in Ned. Nieuw- Guinea, mr. J. O. de Rykc te Hol- landia, afgezet als advocaat en pro cureur. (Op 1 december van het vorige jaar werd mr. De Ruke veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden, waar van 2 maanden voorwaardelijk, met een proeftyd van 1 jaar. Aan mr. De Rijke was valsheid m geschrifte en opzette- ïyk gebruik van het valse geschrift ten laste gelegd. Hu zou deze middelen lebben aangewend om het voogdijschap over een minderjarig kind te verkrij gen. De officier van Justitie heeft er in zijn requisitoir rekening mee gehou den. dat mr. De Ruk geen enkel finan cieel voordeel had beoogd of genoten en ook met het feit dat een der getui gen. te wiens bate de valsheid in ge schrifte was gepleegd, zelf te eigen bate de vervalsing had gesuggereerd. Red. De heer Bot is dus over zyn oriëntatie reis uitermate tevreden. De samenwer king met de Australiërs is goed. Men streeft coördinatie in het werk na, dat o.a. tot uiting komt in de beslissing dat in het Nederlandse deel van Nieuw- Guinea Engels verplicht als tweede taal wordt geleerd. zyn bezoek aan Washington nam onze staatssecretaris te baat om kennis te maken met de hoofdambtenaren, die aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken belast zijn met aangelegenheden die Zuid-Oost Azië raken. Gaat B.B. scheiden? Een publikatie in „Francs Dimanche" over het huwelüksleven van Brigitte Bardo en Jacques Charrier heeft een stroom van wilde geruchten doen ont staan: „B.B." wil scheiden. Beiden verblijven thans in het winter sportcentrum Chamonix en in het open baar schynt hun huwelijksleven niets te wensen over te laten. Maar „France Dimanche" wist te melden, dat zich in hun hotelkamers wilde tonelen hebben afgespeeld: Brigitte zou een glas whisky tegen de muur hebben gesmeten, en Jacques Charrier zou zich de voeten hebben gewond toen hu in de scherven trapte. Charrier die overigens uit een mili tair geslacht komt zou in de ogen van B.B. „gezicht hebben verloren" door zijn weinig roemvolle carrière in de strijdkrachten. Kort nadat hy was op gekomen werd hem wegens een „zenuw instorting" voor onbepaalde tyd verlof verleend. Volgens „France Dimanche" is Char rier ontzettend jaloers. Hy kon de ge dachte niet verdragen, dat zyn vrouw alleen in Parijs bleef, terwyi hy 'sko- nings wapenrok droeg. Het werd nog erger toen Brigitte kort na de bevalling besloot weer te gaan filmen. Charrier nota bene zelf een acteur vond het ondraagiyk, dat zyn vrouw niet minder dan vier jonge acteurs moest omarmen. Het blad weet te melden dat hy er bij B.B. op heeft aangedrongen de film vaarwel te zeggen en hem in hun on derhoud te laten voorzien door potten bakken. Brigitte houdt van hem en hy van haar maar zy houdt ook nog zoveel van de film, dat zy haar car rière niet wil opgeven, aldus „France Dimanche". Britse treilers vissen niet meer in de omstreden zone In Londen is maandag bekendge maakt dat de Britse treilers het vissen in de omstreden IJslandse visserijzone van twaalf mijlzullen staken tijdens de komende conferentie over het zeerecht te Genève. Die conferentie wordt van 17 maart tot 14 april gehouden. De Britse treilerfederatie verklaarde dat het be sluit niet betekent dat de Britten hun standpunt loslaten volgens hetwelk bui tenlandse treilers het recht hebben om binn ende omstreden IJslandse zone te vissen zolang de zaak niet internatio naal geregeld is. Devaluatie IJslandse kroon De regering van IJsland heeft een drastische devaluatie en verhoging van het officiële disconto bekend gemaakt, waarvan het doel is de economische on- afhankeiykheid van het eiland te ver zekeren. Met ingang van maandag a.s. zal de IJslandse kroon, die door inflatie totnu- toe op buitenlandse markten vrijwel waardeloos was, gesteld worden op 106.56 IJslandse kronen per pond ster ling, i.p.v. zoals voorheen 46 kronen per pond sterling, en op 38 IJslandse kronen per Amerikaanse dollar i.p.v. voorheen 16 kronen per Amerikaanse dollar. Ver wacht wordt, dat de valuta daardoor stabiel en krachtig zal worden. De IJslandse circulatiebank maakte bekend, dat het disconto verhoogd zou worden van 7 tot 11 procent, het hoog ste niveau in Europa, en dat de rente op spaarrekeningen zou stygen van 5 tot 9 procent. Reünie voer weduwen en weduwnaars in Valkenburg De stichter en organisator van het wereld vrügezellencongres en van het wereldcongres voor weduwen en weduw naars. de Grevenbichtse gemeente secretaris Ger Gryn, heeft ter voorbe reiding van het derde wereldcongres voor weduwen en weduwnaars een interna tionale reünie georganiseerd te Valken burg (L). Deze zal gehouden worden op 30 april, 1, 2 en 3 mei. De keuze is op Valkenburg gevallen, omdat het daar mogeiyk is gecentrali seerd onderdak te bieden aan de reünis ten. De reünie wil de weduwen en we duwnaars een viertal afwissellngsrijke dagen bieden. Tevens worden de onder werpen besproken voor het eerstkomende wereldcongres. CRICKET Derde testmatch W.-IndiëEngeland Aan het einde van de vyf de dag van de derde testmatch tussen West-Indië en Engeland, die te Kingston wordt ge speeld. had Engeland in de tweede in nings 280 runs gescoord voor het verlies van negen wickets. Colin Cowdrev er. Geoff Pullar legden de basis voor dit to taal door voor een eerste wicketstar van 177 runs te zorgen. Met nog cc wicket in handen heeft Engeland thai een voorsprong van 204 runs, zodat d laatste dag uiterst spannend kan woi den. Cowdrey scoorde een magnifieke i en miste zun tweede century in de testmatch dus juist. Pullar bleek op de vyfde dag goed voor 66 punten. De si res waren: Engeland: eerste Innings all out. tweede innings 280 voor 9. Wr Indië: eerste innings 353 all out.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4