UITVINDING ALS PREMIE Lida Baarova is terug Mr. van Riel besprak huidige politieke situatie te Gouda Kampioenen van Rijnsburgse Boys maakten rondgang N Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 februari 1960 Tweede blad no. 29951 Centrale Leiden V.V.D. Naar meer liberaal getinte maatschappij? (Speciale berichtgeving) Zaterdagmiddag kwam de centrale leiding van de VVD in Gouda in vergadering bijeen. Mr. H. van Riel, vice-voorzitter van de partij hield een inleiding over de huidige politieke situatie. Hij zei, dat men by zijn politieke daden moet uitgaan van de mens en de menselijke verhoudingen. Een regeringspartij zal dikwijls constateren, dat eigen vormen niet gelijk zijn aan die van de mederegerende partij. Ze moet dan naar die vorm zoeken, die ook voor de mede-regeerders aanvaardbaar is, maar waarbij zij de eigen doeleinden niet prijs geeft. in een dwangpositie te brengen door be lastingverlaging te eisen en tegelijk grotere uitgaven voor openbare werken, a.s b.v. de indijking van de Lauwerszee, te vragen. De regering moet prioriteit vaststellen en daarbij wordt van haar wijs beleid gevraagd. Voor het ombuigen van een socialistisch geordende maat schappij naar een meer liberaal getinte, is het noodzakelijk, dat de liberalen meerdere verkiezingsperioden aan de regering meewerken, zo besloot de heer Van Riel. Na zijn betoog volgde een geanimeerde discussie, waarbij o.m. de kwestie Nieuw Guinea ter sprake kwam. De heer Van Riel zeide, dat de Papoea's binnen min stens tien jaar zelfbestuur zullen moeten hebben. Ook over de geestelijke verzor ging op humanistische basis in het leger en de medezeggenschap in de onderne mingen werd gesproken. De voorzitster, mevrouw P. H. Smits—Witvliet uit Oegstgeest, dankte aan het slot de heer v. Riel voor diens rede. In het huishoude lijk gedeelte van. de vergadering werd de heer G. J. Brouwer uit Woerden, tot lid van het dagelijks bestuur van de cen trale leiding benoemd, en de heer F. J. Hooftman te Gouda tot lid van de partijraad. Over de zakelijke samenwerking is makkelijker overeenstemming te verkrij gen dan over de vormgeving. Over de welvaart in ons land in de komende jaren merkte de heer Van Riel op, dat deze voornamelijk beheerst zal worden door twee factoren: ten eerste door de ontwikkeling binnen en buiten Europa en in de tweede plaats door de vraag in hoeverre het de overheid zal gelukken de inflatie te vermijden. Vooral op het laatste punt ging mr. Van Riel dieper in. De laatste jaren stijgt het prijspeil met 3 k 5% per jaar en dat betekent, dat vaste loontrekkers, maar vooral vaste rentetrekkers onze wegen en andere openbare werken gedeeltelijk betalen. Het is niet aan te bevelen, de regering KNSB-competitie Philidor behield kans op titel Philidor I heeft zich in de bovenste regionen van zijn afdeling gehand haafd door een na zeer spannende strijd behaalde overwinning op het eerste tiental van de Delftse Schaak club, die hierdoor de degradatie niet meer zal ontspringen. 64het ziet er uit als een royale zege, doch waar zouden Philidor's kansen op het kampioenschap gebleven zijn zonder de enorme meevallers voor Piket en Mulder? Drie partijen waren voorultgespeeld 1 y2iy2. Ketting gebruikte niet het beste tegenigif tegen de Pirc-verdediginig en bracht een dubieus pionoffer op e6. Toen hij hierna op twee gedachten ging hinken maakte zijn tegenstander er langzaam doch onverbiddelijk een eind aan. Mulder kreeg aanvankelijk een redelijke stelling in de Franse partij, doch overzag een .jpaard-vorkje", dat hem zwaar materiaal kostte. Een remi se-aanbod werd door de Delftenaar af geslagen; deze maakte prompt daarna een blunder en zag zijn gewonnen stel ling ineenstorten. Seller had voortdurend groot voor deel, maar miste in tijidnood de winst. In een ongezellig vertrek van „Ons Huis" in Delft werd de strijd voortge zet. Schuss verloor al snel. In een Grün feld-Indiër werd hij zonder al te veel omslag positioneel van het bord gescho ven. Kort hierop maakte Preenen re mise. Barkema won een kwaliteit, toen een toren vervolgens nog een loper. Zijn tegenstander staakte de strijd. Piket won maar hoe! In een zeer overwe gende stelling raakte hij zijn koning aan en moest reglementair met dit stuk zetten. Dit grapje kostte hem zonder enige compensatie een vol paard, maar hij zette de tanden op elkaar. Boogaard deed een reeks slechte zetten, waarop Piket remise door eeuwig schaak in handen kreeg; de Delftenaar tracht te echter remise te ontwijken, en werd mat gezet „hè, dat is mat!" was zijn verbaasd commentaar. Vervolgens zorgde Ge ij er voor zijn ..normale" remise. Ook de Graaff boekte remise. Alleen Etmans was nog bezig; in een tamelijk ingewikkelde stelling hij positioneel bijzonder gunstig, maai; de klok kon nog roet in het eten gooien: 30 zetten in tien minuten. Et- mans haalde het, waarop Oosterveld de vlag streek. De gedetailleerde uitslag: Delftse S.C .1—Philidor I: B Boo- gaardJJ. Piket 0—1, ir. J. Rhijns- burger—R. A. G. de Graaff V2—V2, ir. J. B. SchijfW. F. Schuss 10. R. SoerjaddA. Barkema 01. M N C Oosterveld—M. D. Etmans 0—1. A J. Verhoef—E. Ketting 1—0. ir. C. v. d. Gaagmr. A. J. Mulder 01, J. Rebei drs. P. Seller V2—V2. J. Berendse—P. J. Preenen V2—V2. drs. P. BoinA. Geij- ser 'A—y2. Totaal 4—6. Halve eeuw getrouwd Zaterdag 5 maart hoopt het echtpaar Ruiter-van Zetten het feit te geden ken, dat het 50 jaar geleden in de echt werd verbonden. De heer C. Ruiter (75) is geboren in een plaatsje bij Hoorn in Noord-Holland. HU heeft altijd in het gemeentelijk gasbedryf gewerkt en via Beverwijk en Tiel kwam hy in Leiden, waar hy 33 jaar als inspecteur aan de gasfabriek werkzaam is geweest. Tien jaar geleden werd hy gepensioneerd en kon toen al zyn aandacht gaan wyden aan zyn liefhebberyen: het houden van kippen en fokken van konynen. Enige tyd geleden heeft de heer Ruiter op medisch advies de konynenfokkerU op moeten geven. Zijn vrouw, J. B. Ruiter- van Zetten is Betuwse van geboorte en nog steeds vol trots over het stadje Zoelen, waar haar man haar heeft leren kennen. Het echtpaar heeft een dochter en drie kleinkinderen. Zolang zy in Leiden zyn hebben zy in de Tromp straat gewoond, waar hun van gemeen tezyde een woning werd toegewezen. Voor geen geld van de wereld wil me vrouw Ruiter verhuizen. In de 43 jaar, dat zy nu in Leiden woont heeft zy zo veel kennissen gekregen, dat zy in een andere buurt eenvoudig niet meer zou kunnen wennen. Donderdag 18 februari j.l. zijn de bruidsdagen ingegaan, terwijl het grote feest 5 maart a.s. in café-restaurant „Royal" gevierd zal worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Engel Leentdert, zn. van W. L. de Witt en A. C. Schansman; Francina, dr. van N. Kroesemeijer en C. Langeveld; Karin, dT. van P. J. van Leeuwen en E. Hen driks; Theodora Marie Désirée, dr. van J. D. Mulder en E. H. Wijt; Ronald René, zn. van J. H. Sporken en J. T. Meijer; Cornelia Petronella Maria, dr. van A. W. N. van Wieringen en E.-H. Straathof. OVERLEDEN. G. Vlasveld, 72 Jr.. man; J. H. Ames, 65 Jr., echtgenote van A. van Nierop; I. Lens, 89 Ir., man. REED6 f- 300 VOOR 4 x Z.N. Het initiatief van Truus, Henk en Els Servaas: het houden van een fancy-fair ten bate van de door de NCRV ingezette actie 4 x Z. N., voor de bouw van een ziekenhuis te Paramaribo, is zaterdag niet zonder succes gebleven. Een netto bedrag van circa f. 300 werd voor dit doel bijeengebracht. Het ondernemende drietal heeft echter zo veel bewijzen van sympathie, uitgedrukt in tal van artikelen, ontvangen, dat een herhaling van deze fancy-fair a.s. maandag, we derom in het perceel Rapenburg 27, plaats vindt. ONBESTUURDE MOTOR REED TROTTOIR OP Zondagavond om half zes zijn op de Haarlemmerstraat twee voetgangers aangereden door een onbestuurde motor. De bestuurder van de motor, de 26-ja- rige monteur G. A. Goozen wonende aan de Hoge Rijndijk, reed met matige snelheid over de Haarlemmerstraat in de richting Havenplein. Na een voertuig gepasseerd te hebben zwenkte de be stuurder bU perceel 68 naar de reohter- ry helft. Daarbij slipte hij door de tram rails, verloor de macht over het stuur en kwam te vallen. Het onbestuurde motor rijtuig behield nog even zijn snelheid en reed het trottoir op, waardoor de 58- jarige mevrouw J. Filippo-Schouten wonende Lammenschansweg 107, die in gezelschap van haar man was, een buil op het achterhoofd opliep en klaagde over pijn in de rug. Haar echtgenoot kreeg schaafwonden aan beide onder benen. De bestuurder had ook enige schaafwonden aan handen en gelaat. DE VERDEELDHEID DER KERK Ds.P. W. Spruijt uit Amsterdam, voordien hervormd predikant te Leiden, zal woensdagavond in de Marekerk op uitnodiging van de hervormde wykge- meente „Molenwyk" spreken over de verdeeldheid der kerk, onder het motto „Gods ene kerk, onze vele kerken. Medewerking aan deze avond verlenen het zangkoor ,,'t Centrum" o.l.v. de heer Zaalberg en de heren H. v. d. Wiel (declamatie) en Fr. v. d. Reyden (orgel). Op de Rijksweg tussen Breukelen en Loenersloot slipte zaterdag een Volkswagen tijdens een inhaal manoeuvreDe wagen schoot van de weg evenals de ingehaalde wa gen. Beide auto's kwamen in de sloot terecht. Een inzittende van de Volkswagen werd op slag ge dooddrie andere werden ernstig gewond. B. P.-herdenking in Oosterkerk KWARTJESACTIE VOOR VLUCHTELINGEN Gisteravond vond in de Oosterkerk de herdenking plaats, van de 103de ge boortedag van Lord Baden Powell of Gilwell, de stichter van de padvinders beweging. Onder meer waren aanwezig de pre sidente van het N.P.G., mevrouw N. A. den Haan-Groen, de districts-commis- saris van het N.P.V. Oubaas A. Beekes en alle kabouters, welpen, padvindsters, verkenners en leiders (sters) uit Leiden en omgeving. In haar toespraak wees Quido H. J. Oudenbroek op het wereldvluchtelingen- jaar 1960 en de vele mogelijkheden, die er voor padvinders zyn, om in dit vluch- telingenjaar een steentje by te dragen. Een speciale actie zal er worden gehou den onder de jongeren van Nederland, met het doel een bedrag van f 600.000 bijeen te brengen. De padvinders zullen ditmaal ieder een kwartje van de ko mende actie „Heitje voor een Karweitje" voor de vluchtelingenactie beschikbaar stellen. RKSV „SANCTUS AUGUSTINUS" Het Bestuur van de R.-K. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus" is voor het jaar 19601961 als volgt samenge steld: L. J. A. van Wersch, Praeses; F. R. Hohmann, Vice-Praeses: mej. M. R. W. Teppema, Ab-actis Ia; C. W. Claas- sen, Quaestor; Q. L. T. van der Meer, Ab-actis H en E. J. M. Schilte, Assessor. Tydens het in Ter-Aar gehouden Amateurconcours heeft de heer De Vries uit Leiden de eerste prijs behaald met zyn nummer komisch goochelen. Triomfantelijk komen de "zee slepers van Wijsmuller met het los- gesleepte bij Texel gestrande schip „Harpalion" de haven van IJmui- den binnen. Vijftig miljoen dollar voor Amerika's ruimte onderzoek De N.A.S.A., het door de Amerikaanse regering ingestelde lichaam voor het ruimte-onderzoek, heeft een bedrag van 52.500.000 dollar ter beschikking van de Amerikaanse luchtmacht gesteld voor he tuitvoeren van diverse onder zoekingen in de kosmos. Humphrey over kernwapens Oe Amerikaanse democratische se nator Hubert Humphrey, die zichzelf kandidaat heeft gesteld voor de presi dentsverkiezingen van dit jaar, heeft zich zondag uitgesproken tegen elk plan om aan de andere landen Amerikaanse kernwapens te leveren. De vraag waar het volgens hem om gaat is niet hoe de Ver. Staten het beste die wapens kunnen weggeven, doch hoe men kan komen tot internationale controle en vernietiging ervan. Als eenmaal ver scheidene landen dit soort wapens be zitten wordt controle ontzettend moei- lyk, zo niet onmogelyk, zo verklaar de hij. Of NTBIJT GEZELLIG MET ÉCHTE FRIESE BESCHUIT Turkstra échte Friese beschuit is smakelijk en knisper-bros. Ja, de béste beschuit komt uit Friesland. En nu is zij over het gehele land verkrijgbaar Vraag uw bakker om Turkstra: TURKSTRA - Friese - Beschuit Turkstra brengt een uitvinding als premie: de beschuitBOX. Om plezierig te presente ren om hèndig op te bergen (want de BOX past precies in de bus). Het van vreugde stralende elftal van de .kampioenen" van de Rijns burgse Boysmaakte een rondgang door het dorp en werd door de toegestroomde bevolking hartelijk toegejuicht. In zaal Vliethof werd het feest uitbundig voortgezet. Burgemeester B. H. Koomans. de beide wethouders T. Kralt en K. Zandbergen, de gemeentesecretarisde heer J. v. Dijk en de gemeente-opzichter Tramper waren eveneens aanwezig. Titia van Loo.Van Gelder herdaeht Het bestuur van de Stichting „Het huis van Looy" en de heer H. P. Baard, directeur van de Haarlemse gemeente- museua, hebben vanmiddag op de Haar lemse algemene begraafplaats een krans gelegd op het graf van Titia van Looy- van Gelder die honderd jaar geleden op 22 februari werd geboren. Mevrouw van Looy-va nGelder, die voordrachtskun stenares was en gehuwd met de schil- der-schryver Jacobus van Looy, heeft indertijd de grondslag gelegd voor de verzameling van Van Looy's schildery en en tekeningen, die nu in het bezit zyn van „Het Huis Van Looy" en zy h^eft de bouw van het museum finan cieel mogelyk gemaakt. De voorzitter, de heer Alb. Paauw zei, dat de Rijnsburgse Boys altijd veel medewerking van het college hebben gehad en mede hieraan is naar spre kers oordeel te danken dat het kam pioenschap van de derde klasse kon worden behaald. ,,Wij hebben namelijk in het begin nogal wat terreinmoeilykheden gehad". De Boys hebben, aldus de voorzitter, deze middag duidelijk laten zien dat zy inderdaad de sterksten zyn van de afdeling. Spreker vond het sportief van spelers .trainer en bestuursleden van de vereniging Monster, dat zU de hul diging van de kampioenen wilden mee maken. Monster heeft zich een sportief verliezer getoond". Hij nodigde de spelers van Monster en hun bestuur dan ook uit aanwezig te willen zyn op het kampioensfeest in maart a.s. Spreker feliciteerde voorts de trainer van de kampioenen, de heer De Vos. De heer Paauw sprak vervolgens de hoop uit ,dat het elftal het volgend seizoen ook in de tweedeklasse een goed figuur zal slaan. De voorzitter van Monster, de heer J. van Bommel, feliciteerde de Rijns burgers met het behaalde succes. ,,Wij hebben dit keer pech gehad, doch gaan het 't volgend seizoen opnieuw pro beren". Spreker wees voorts nog op de goede verstandhouding, die altijd tussen de beide clubs heeft bestaan. Burgemeester Koomans zei, dat Ryns- burg in vele opzichten boven aan de ladder staat. ,,A1 heeft het dan dertig jaar geduurd, de jongens hebben niet gerust voordat zij het kampioenschap behaalden". De burgemeester zei, dat Monster zich het volgend seizoen van de geestelijke steun van de Rynsbur- gers verzekerd kan weten. Wethouder Kralt was ervan overtuigd, dat de f. 140.000.voor sportterreinen byzonder goed besteed waren. Voorts wees hij nog op de goede toestand van de terreinen. Wethouder Zandbergen wees op het grote belang van de voetbalsport. Hy hoopte, dat, gezien de werktijdverkor ting, de sport in 1961 naar de zater dag zal worden verschoven. ,,Dit zal voor de zaterdagmiddagcompetitie on getwijfeld grote voordelen opleveren". Verder werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de feestcom missie, de heer H. J. den Haan, die erop wees, dat het in de bedoeling ligt om de festiviteiten betreffende viering van het kampioenschap te koppelen aan de herdenking van het dertigjarig be staan van de club. De oud-trainer van Rijnsburgse Boys, de heer Th. Plantfeber, was wel by zonder in zijn nopjes, dat de Boys, die hij zovele jaren heeft getraind, zulk een mooi succes hebben behaald. Namens de elftalcommissie sprak de heer J. H. Franken. De heer De Vos wees op de opofferingen, die de spelers zich in de afgelopen periode voor de training hebben getroost. „Zon der training gaat het immers niet". De aanvoerder van de Rynsburgse Boys, de heer Lammert van der Sleet, bracht mede namens de spelers aller eerst dank aan de trainer. „Zonder u hadden wij het beslist niet kunnen klaren". Na het officiële gedeeltê werd nog lang en gezellig nagekaart over het succes. Mr. d'Ailly gaaf heen als directeur Nat. Handelsbank De Nationale Handelsbank N.V. deelt mee, dat mr. Arn. J. d'Ailly de wens te kennen heeft gegeven zyn functie als directeur der bank neer te leggen. In gevolge zyn verzoek is de datum van aftreden bepaald op 29 februari ai. (Mr. d'Ailly werd circa 3 jaar geleden in de directie van de Nationale Handelsbank te Amsterdam opgenomen na zyn aftre den als burgemeester van de hoofdstad, welk ambt hy gedurende tien jaren had bekleed AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Chauffeur gedood Vanmorgen omstreeks elf uur is op de niet beveiligde overweg aan de Lupine- weg nabij Apeldoorn een vrachtauto van de eierhandel Dekker en Heinen N.V. te Apeldoorn door een trein uit de richting Deventer gegrepen en totaal vernield. De chauffeur, de 37-jarige A. van Hartskamp uit Apeldoorn, heeft een olietrein laten passeren, waarna hij weer optrok en de personentrein ver- moedelyk niet heeft opgemerkt. HU laat een vrouw en twee kinderen achter. Het treinverkeer werd door het ongeluk ge stagneerd. IAda Baarova, de actrice wier carrière 1 leven. Kort na het beëindigen van de door een romance met Goebbels on- vijandelijkheden kwam zij nog even in verwacht en abrupt werd afgebroken, het nieuws door haar huwelijk met een is weer terug in de theaterwereld. Zij treedt thqns op in Een KI ar er Fall" ran Claude Mag- nier. Bijna elke avond is het kleine theater in Düsseldorf uit verkocht. De bezoekers zijn meest mensen van middelbare en hogere leeftijd, die haar nog in haar glorieperiode hebben ge kend. Lida is thans 1/5, maar haar gezicht is nog steeds van de klas siek Slavische schoonheid, die films als ,,Der Spieieronverge telijk maken. Geen actrice werd ooit meer „bij toeval" ontdekt dan Lida Baarova. Als negentienjarig dorpsmeisje uit Bohemen ging zij naar Praag om een tante te be zoeken. Zij raakte de weg kwijt en klampte een voorbijganger Deze voorbijganger was Nevil Jellins, een Amerikaanse scena rioschrijver en talenten jager" Getroffen door haar schoonheid liep hij met haar mee naar huis en vroeg haar tante toestemming met Lida naar Berlijn te gaan voor een filmtest. Dit was het begin van haar carrière. Lida Baarova werd een van de best betaalde actrices, die o.m. met Gustav Frölich triomfen vierde. Kort nadat zij een keer aan Goeb bels een groot toneelliefhebber was voorgesteld, begonnen geruchten over een romance de ronde te doen. De no^iregering kwam in een hoogst onplezierige positie. Het hoofd van het „Propagandaministerium" was door zijn ondergeschikten immer voorgesteld als een toegewijd huisvader. Berichten als zou hij willen scheiden om Lida Baarova te trouwen of wilde aftreden deden zijn prestige geen goed. Goebbels trad niet af en bleef zijn echtgenote trouw. Naar verluidt op aandringen van Hitler die zeer op Frau Goebbels was gesteld verbrak hij alle relaties met de actrice. Dit betekende ook het einde van Lida's filmcarrière. Producers vonden het verstandiger haar niet te engage ren. Haar bewonderaars^sterskeer den haar de rug toe en in enkele ge vallen kwam het zelfs iet protesten tegen de vertoning van ftf v. Ims. Lida Baarova keerde naar Praag teing en verdween uit het openbare I Engelse soldaat. LIDA BAAROVA roa/s zij in haar vroegere films triomfen vierde. Het is nog niet bekend of haar op treden in Düsseldorf een poging is om een nieuwe carrière op te bouwen, of een incidenteel engagement. Maar haar oude bewonderaars en enkele jongere hebben haar weer aanvaard en willen kennelijk meer van haar zien. ïeuwe uitgaven I>e knoppen gaan open, door J. M Gullcher. Van Bloem tot zaad, door J. M. Gull cher. Van rups tot vlinder, door J. P. v. d. Eeckhoudt. Hoe de vogel* geboren worden, door E. Bösiger en J. M. Gullcher. Verschenen ln de reeks: Wonderen van de natuur, ge- 111. met foto's. Ultg.: Contact, Amster dam. I>e stille Amerikaan, door Graham Greene, en Geheim agent, door Graham Greene. Ultg.: Contact .Amsterdam. Het hart ls een havik, door C. Mc Cullers. Ultg.: De Arbeiderspers. Am sterdam non van Avrom, door Roger He :or. laccjueiTne krijgt een irsje, door Pat Smvthe. Ultg.: Kramers, Den Haag. Moderne dansen voor ledereen, door Victor Silvester. Ultg.: L. J. Veen, Am sterdam.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3