Zestig doden in Frans Kameroen aan vooravond van volksstemming Transatlantische reis wordt buurtverkeer Rede van Kroesjtsjef te Bandoeng werd afgelast WEERBERICHT ONTWAKEND AFRIKASPANNING EN SUCCES Compromis-plan voor Kenia in grote lijn te Londen aanvaard Toekomstdroomwelke over tien jaar werkelijkheid kan worden „Harpal ion" in Amsterdam Beledigende opschriften te Soerabaja aangebracht Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 No. 29981 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 fwec-cn-zcstig personen zijn omgekomen en een zestigtal gewon! bij overvallen die vrijdag zijn gepleegd door verscheidene rebellenben den op Dschang, de hoofdplaats van het departement Bamileke id Kameroen. Een Kameroense politiefunctionaris werd vrijdagavond doodgeschoten toen hij een café in de stad verliet. De moordenaar kon ontkomen. De veiligheidstroepen doodden vijftien der aanvallers. De overvallen gebeurden aan de vooravond van een volksstemming over de door de regering voorgestelde grondwet voor het voormalig Franse Kameroen. Dr. Felix Moumie, verbannen leider van de buiten de wet gestelde Kameroense Volkspartij, die voor de recente golf van gewapende overvallen in het land verantwoordelijk zou zijn, heeft tot „actieve boycot" van deze volksstemming opgeroepen. „Voor niets tegen de Mail Mau gevochten" Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Na vijf weken is gisteren de Kenia- conferentie geëindigd. Al zijn de be sprekingen, welke ten doel hadden Ke- nia's nieuwe status in de richting van zelfbestuur voor te bereiden, op een belangrijk punt namelijk waarbor gen voor de economische positie van de blanken vastgelopen, men weigert de conferentie als mislukt te beschou wen. Integendeel, de Britse minister van Koloniën Macleod is optimistisch gestemd over hetgeen er tegen de ver wachting in zo'n korte tijd kon worden bereikt. Zijn compromis-plan dat bin- nekort in details zal worden onthuld, schijnt in grote lijnen door alle betrok kenen te zijn aanvaard. Alle delegaties, behalve de vrij on betekenende uiterst rechtse groep van kolonel Briggs, voor wie men in Lon den slechts meewarig de schouders op haalt, hebben de kern van het plan goedgekeurd, waarbij de inheemsen een grotere zeggenschap zal worden gegeven in het bestuurssysteem van het land. Als een eerste begin zal de gouverneur van Kenia meer Afrikaners opnemen in de raad van ministers, welke tot dusver door hem werd ge boycot. Het grote strijdpunt blijft de kwestie van het grondbezit in de zogenaamde blanke hooglanden. De Afrikaanse de legatie heeft verklaard, dat zy zeker bereid is om rechten van minderheden te waarborgen, maar zij weigert het tegenwoordige grondbezit, dat vol is van onrechtvaardigheden, blindelings te laten voortduren. De moeilijkheid op deze conferentie is dat zowel de voor uitstrevende blanken als de gematigde inheemsen rekening moeten houden met extreme elementen in eigen kring. Van Afrikaanse zijde gaf men echter te kennen, dat er, hoewel nog niet alles werd bereikt, thans een belangrijke schrede is gedaan op de weg naar on afhankelijkheid. Michael Blundell, de leider van de op geen enkel ras berustende partij in Kenia, gewaagde van de nieuwe mo gelijkheden welke zich thans openbaren. Kolonel Briggs echter staat alleen in dc veroordeling van de conferentie, welke volgens hem de genadeslag be tekent voor de Europese gemeenschap in Kenia. „Wij hebben voor niets tegen de Mau-Mau gevochten", zei hij ver bitterd. Grootse ontvangst Kasavoeboe in Kongo Toegejuicht en toegezongen door dui zenden enthousiaste Kongolezen heeft de nationalistische leider Kasavoeboe gisteren een triomfantelijke intocht in Leopoldstad gemaakt. Door geen gevolg te geven aan de uitnodiging tot het bij wonen van een receptie in het konink- fyk paleis in Brussel door Koning Bou- dewijn, die wel door de bijnd 90 overige Kongolese afgevaardigden naar de za terdag j.l. beëindigde ronde-tafelconfe rentie werd bezocht, kon hij de eerste zijn, die in het over ruim vier maan den onafhankelijk wordende vaderland kon terugkeren. Het enthousiasme op het vliegveld Mas zo groot, dat de enkele tientallen Belgische politiemannen de menigte Aiet in bedwang konden houden en Ka savoeboe zelfs zijn van te voren voor- oereide redevoering niet kon uitspro Ken. Terwijl hij in een open auto van het vliegveld vaar de stad reed, be groetten de duizenden Kongolezen hem met geroep van koning" en „redder van het land" en klonk het lied „Kongo dia ngoenga(Kongo van onze ouders). Om incidenten te voorkomen was de .£ureopeanen in Leopoldstad de toegang fot de gemeente Dendale, waar de Aba- ito-leider zijn grootste aanhang heeft, ontzegd. Enkele uren daarvoor had Koning Boudewijn in Brussel de overige Kon golese leiders in een toespraak in de grote galerij van het koninklijk paleis verzekerd, dat „België op uw loyali teit rekent, zoals u op de onze kunt rekenén" en de overtuiging uitgespro ken, dat de beide volkeren verenigd zullen blijven door banden van oprechte vriendschap. Evenals minister-president Eyskens dat in zijn grote rede op de R.T.C. hao gedaan, waarschuwde de Beigiscne vorst de Kongolezen tegen de gevaren, die de onafhankelijke staat kunnen De- dreigen. „Wij hebben vastberaden de integri teit van uw grenzen verdedigd. U zult op uw beurt dit erfdeel moeten bevei ligen tegen de begerigheid van vreem delingen, die onder voorwendsel van hulpverlening van uw onervarenheid misbruik zouden kunnen maken", al dus de Koning. Applaus en toejuichingen volgden op de rede van Koning Boudewijn, die aan het slot daarvan de Belgische bereid heid herhaalde om de Kongolezen te blijven helpen. Een beeld van de tewaterlating I echtgenote van minister Korthals, van de „Straat Cumberland" telHet schip is bestemd voor de Kon Hardinxveld-Giessendam door de I Java-China Pakketvaartlijnen. Bijna 50 doden bij aardbeving Algerije Tenminste 46 inwoners van de dorpen Meloeza en Benihilmane in het berggebied in Oost-Algerije hebben zondagochtend, als gevolg van vier aardschokken in enkele uren tijds, het leven verloren, ter wijl 88 dorpelingen werden ge wond. De eerste schok, die zondag om 9.10 uur werd gevoeld, heeft de meeste slachtoffers geëist, voor namelijk vrouwen en kinderen. Dc bestuurder van een hef- schroefvliegtuig, die boven het getroffen gebied vloog, verklaarde dat van Meloeza slechts een „hoop aarde en stof" was overgebleven (de dorpelingen woonden in van leer en gedroogde modder ver vaardigde hutten). Door het Franse leger beschikbaar gestelde hefschroefvliegtuigen hebben 45 ernstig gewonden naar een ziekenhuis te Setif ongeveer driehonderd kilo meter van Algiers overgevlogen. Minder ernstig gewonden zijn naar twee plaatsen in de omgeving van het getroffen gebied overgebracht. De meeste slachtoffers werden onder instortende woningen bedolven. In 1959 hebben zich in verscheidene delen van Algerije aardschokken voor gedaan, die echter geen slachtoffers hebben gevergd. Oorlogszuchtige rede van Nasser in Syrië President Nasser heeft zaterdag Frankrijk, de V.S. en Engeland aange vallen over de „recente verklaringen tot steun aan Israël en hun steun aan V.N. resoluties ten gunste van Israël". Tot duizenden enthousiast juichende toehoorders in Hama. midden-Syrië, zei hy dat hij, zün ministers en iedere bur ger van de V.A.R. het leven zouden of feren om „zelf onze rechten te herove ren". „U zult Palestina bevrijden. Wy zullen onze rechten door eigen optre- I den herkrijgen". Record-omzet der tuinbouwveilingen De veilingen, aangesloten bij het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, hebben vorig jaar in to taal f. 684.500.000 omgezet. Dat bedrag is nog nooit tevoren bereikt. Ten opzichte van 1958 betekent het een stijging met f. 141.500.000. Dit wordt meegedeeld in „Groenten en Fruit", het officieel or gaan van het Centraal Bureau. De totale omzetstijging ls voor een zeer belangrijk deel verkregen door een grote stijging bij de vollegronds-zomer- groenten en de grove winterprodukten, die de laatste jaren juist met grote moeilijkheden en soms verliesgevende resultaten te kampen hebben gehad. Ook de hardfruitsector heeft een behoorlijke bijdrape tot de totale stijging geleverd. Bij de onder glas geteelde groenten wa ren de gemiddelde resultaten wel bevre digend, maar de omzetstijging was er belangrijk minder dan bij de reeds ge noemde categorieën. Een daling was er alleen bij het zachtfruit, en wel met ruim zeven miljoen. De goede resultaten zijn volgens „Groenten en Fruit" in de eerste plaats te danken aan de bijzonder gunstige zo mer, die de vraag naar de zomerproduk- ten sterk heeft gestimuleerd. Ook heeft deze droge zomer in het buitenland de oogst van tuinbouwprodukten sterk ten ongunste beïnvloed, terwijl de Neder landse oogst in de meeste gevallen door een veel betere waterbeheersing nog vrij goed is geweest. De buitenlandse vraag is dan ook, tengevolge van de droogte periode, veel groter geweest dan nor maal. Op deze zwartgeblakerde plek stond eens een ruim honderd meter hoge toren. Daarop kwam de eerste Franse atoombom tot ontploffing, welke de toren volledig wegvaag de. In de schroeiplek zijn nog wel de sporen te zien van de vracht auto's, die het materiaal voor de explosie naar de toren vervoerden. Deze foto werd kort na de explosie genomen vanuit een laag vliegend vliegtuig. HOGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk zwaarbewolkt met enige regen en matige oostelijke wind. Later enkele verspreid voorkomende opklarin gen. Maar ook hier en daar een bui. Meest matige wind tussen zuid en zuid west. Hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 FEBRUARI. Zon op: 7.42 uur; onder: 18.07 uur. Maan op: 5.17 uur; onder: 14.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.31 uur. Laagwater te 7.59 en 20.40 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's (Van onze Londense correspondent) In Londen verwacht men, dat Duncan Sandys, de Britse minister van Luchtvaart, die de afgelopen weken een groot succes heeft geboekt in de algehele reorganisatie van de Britse luchtvaartindustrie, in de eerstkomende dagen de stoot zal geven tot de voorbereiding van het eerste lijntoestel, dat twee of drie maal zo snel als het geluid zal worden en dat de afstand Londen—New York in de fantastische tijd van twee uur zal kunnen afleggen. Transatlantisch verkeer wordt misschien al over tien jaar buurtverkeer! Kosten begroot op een miljard gulden Lijdelijk verzet in V.S. van negerstudenten In de zuidelijke staten van de V.S. is door negerstudenten een campagne van lijdelijk verzet tegen de rasdiscrimina tie begonnen. Zij wordt gevoerd in ca fetaria's, waar de zitplaatsen uitsluitend voor blanken zijn. De negers moeten hun consumptie staande gebruiken. Gaan zij toch zitten, dan worden zij niet bediend. De negers bezetten nu 's morgens vroeg alle zitplaatsen en blijven tot sluitingstijd, zodat, de blanken in snel afnemend aantal met een staan plaats genoegen moeten nemen. In Hampton (Virginia), waar de actie begonnen is, trachtten blanke studen ten hun zwarte collega's voor te zijn. Het kwam tot een handgemeen en de cafetaria is op last van de overheid ge sloten. De kosten van het ontwerp komen voor rekening van de regering. Een dergelijk toestel zal waarschijnlijk recht standig opstijgen en landen wegens de grote gevaarlijke landingssnelheid van een supersonisch toestel. Engeland heeft met verticale opstijgingen al belangrijke ervaringen opgedaan, hoewel het nieuwe systeem zich nog in een proefondervin delijk stadium bevindt. Frankrijk en de Verenigde Staten stellen groot belang in een supersonisch lijntoestel. De mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten, dat het een gezamen lijk Brits-Amerikaans of Brits-Frans project wordt. De snelheid welke men zich gedacht heeft, is 3200 kilometer per uur op een hoogte van 13.000 nieter. De minimale kosten van een dergelijk mon stertoestel wordt op 100 miljoen pond sterling d.i. één miljard gulden geschat. Met ontwerp en bouw zal waarschijnlijk zeven tot tien jaar gemoeid zijn. Vluchtelingen uit Indonesië naar Nieuw-Guinea Sedert 11 februari arriveren tiental len prauwen met vluchtelingen, man nen, vrouwen en kinderen afkomstig van aan Ned. Nieuw-Guinea grenzende Indonesische gebieden, in de residentie West-Nieuw-Guinea. Als reden voor hun uitwijking naar Nieuw-Guinea en hun eventuele vesti ging daar wordt opgegeven de slechte economische toestanden in eigen woon dorpen. Aan de binnenkomst wordt generlei medewerking of toestemming van Nieuwguir.ese zijde verleend, aldus wordt uit Hollandia vernomen. Duizenden belangstellenden stonden in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur op het duin van de kustwacht te IJmuiden, toen de drie Wijsmuller-zeeslepers „Simson", „Nes tor" en „Hector" het stuurloze Britse vrachtschip „Harpalion" bij een weste lijke bries met winkracht 5 de haven van IJmuiden binnenloodsten. In de mast van de brug van de „Har palion" hingen twee zwarte ballen, ten teken, dat het schip geheel onmanoeu- vreerbaar was. Het had bij de stranding vrijdagavond op de Haaksgronden by Texel het roer verloren. Enkele uren voor het tussen de pieren van IJmuiden arriveerde, was het schip onder moei lijke omstandigheden vlot getrokken. De scheuren in de romp waren zo goed mogelijk gedicht en met behulp van de pompen kon men het nog binnendrin gende water weer lozen. In de IJmuidense haven hebben dui kers gisteravond een uitgebreid onder zoek ingesteld naar de schade onder water. Dit onderzoek was nodig om toestemming van de Rijkshavenmeester te krijgen voor het verslepen van het schip via de sluizen en het Noordzee kanaal naar Amsterdam Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het roer en de hak zijn verdwenen, dat drie schroef bladen ernstig zijn beschadigd en dat zich in de bodem van het schip een aantal deuken en kleine scheuren be- Premier Kroesjtsjef is zaterdag uit Bogor in Bandoeng aangekomen, waar een menigte van naar schatting 50.000 mensen door militairen, die op sommige plaatsen vrijwel schouder aan schouder stonden, in bedwang moest worden gehouden. De weg van Bogor naar Bandoeng was zwaar bewaakt toen Kroesjtsjef en Soekarno in een open auto passeerden. De Sovjet-leider, die er vermoeid uit zag, zei bij aankomst thans met eigen ogen te hebben gezien dat Indonesië een zeer rijk land is en hij begreep waarom de „kolonialisten" niet wilden vertrek ken en de rijkdommen wilden blijven ex ploiteren. Hij haalde een Russische spreekwoord aan om de reden hiervan uit te drukken: „De tijger wil niet alleen gras eten. Er is thans geen plaats meer voor het kolonialisme. De volkeren der wereld moeten één grote doodkist maken voor het kolonialisme", aldus Kroesjtsjef. Een Indonesische regeringswoordvoer der heeft verklaard dat de Russische premier het houden van een rede tot het jeugdcongres te Bandoeng heeft afge last omdat hij vermoeid is. Er is geen politieke reden, zei hy. In andere gewoonlijk betrouwbare maar onofficiële kringen zei men echter te menen dat de bijeenkomst was afge last uit vrees dat er misschien een anti communistische en tegen Kroesjtsjef ge richte demonstratie zou worden gehou den. In Djakarta is officieel bekendgemaakt, dat de Russische premier vrijdag a.s. het Indonesische parlement zal toespreken. In een toespraak tot duizend studen ten van de „Gadja Mada-universiteit te Djokja in welke plaats hij door sultan Hamengkoe ontvangen werd die mede werd aangehoord door president Soe karno. wees Kroesjtsjef op de Sovjet- Russische prestaties op het gebied van het kernonderzoek en dat van de „ver overing der oneindige ruimte". Hij verzekerde voorts dat de Sovjet- Unie „verplicht is kernwapens te ver vaardigen, om de vrede te handhaven en de internationale veiligheid te verzeke ren". „Het feit, dat de socialistische landen kernwapens bezitten, heeft de imperia- vinden. Om acht uur is de „Harpalion" door vier zeesleepboten van Wijsmuller op sleeptouw genomen naarAmsterdam Te Amsterdam zal de lading bomen worden gelost en zal het schip in het droogdok by de A.D.M. voor reparatie worden opgenomen. De 21 opvarenden, die in Dpn Helder aan land werden ge bracht door de reddingboot, hebben zich te IJmuiden weer by de andere 20 op varenden gevoegd. De oorzaak van de stranding van de „Harpalion" schijnt te liggen in het feit, dat men op de brug tijdens de reis van Takoradi naar Hamburg, de vuur toren van Den Helder voor het licht schip „Texel" heeft aangezien. listen gedwongen hun houding te wijzi gen". aldus de Sovjet-premier. Hij voegde hier echter aan toe: „De Sovjet-Unie streeft er niet naar haar politiek te dicteren of haar ideologie aan andere landen op te leggen. Wij zijn be reid onze kernwapens te vernietigen, wanneer de Westerse staten dat ook doen". Talrijke studenten hebben de Russi sche premier gisteravond een geestdrif tige ontvangst in de universiteit van de stad gebracht. Kroesjtsjefs gedrongen gestalte ging volkomen teloor in de hem omstuwende studenten aan wie hy links en rechts handen gaf. Verscheidene mi nuten was zijn lijfgarde alle controle over hem kwijt. In een toespraak, zyn meest bewogen totnogtoe in Indonesë, wees Kroesjtsjef erop dat de studenten hun kennis over Rusland slechts van anderen hadden. Hij nodigde zijn gehoor uit zich met eigen ogen in Rusland van de vorderingen te overtuigen en zei be reid te zijn eventueel schriftelijk vast te leggen dat zijn gasten in de Sovjet- Unie niet gedwongen zullen worden de communistische ideologie te aanvaar den. Op muren en verscheidene andere plaatsen in Soerabaja waar Kroesjtsjef vandaag heengaat na een bezoek aan de Boroboedoer, zijn leuzen aangebracht die beledigend zijn voor premier Kroesjtsjef, aldus het Indonesische persbureau An- tara dat niet de inhoud van de op schriften vermeldt. Waarnemers te Djakarta verwonderen zich erover dat dergelijke vyandige leu zen ln Soerabaja zyn verschenen daar de stad beschouwd wordt als het voor naamste bolwerk van de communistische party. De burgemeester Is communist. In Soerabaja zal Kroesjtsjef een mas sabijeenkomst toespreken. De arbeiders van deze havenstad, bolwerk van de In donesische communisten, is aangezegd deel te nemen aan Kroesjtsjefs verwel koming en dit als een „plicht jegens de staat" te beschouwen De hoofden van overheidsinstellingen en particuliere bedrijven moeten ervoor zorgen dat de meeste van hun employe's aanwezig zijn bij Kroesjtsjefs verwelko ming en vervoersgelegenheid hebben. Van regeringswege is een gratis spoor dienst ingesteld met verder afgeleger gebieden. De Sovjet-minister van Buitenland.' Zaken. Gromyko. heeft besloten af t zien van zijn voorgenomen bezoek aai Ambon, waar met Russische hulp eei technisch instituut wordt gebouwd Ver moedelijk zal de Sovjet-minister vai Cultuur, Michaelof, in zijn plaats nar Ambon gaan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1