Laatste nieuws De heilige man en zijn prijs voor de vrede Loop der he vol kin» te Leiden MAANDAG 22 FEBRUARI 1980 Ons hort verhaal cloor Berkely Mather Vijftig mijl ten westen van de Khy- berpas, aan de noord-west grens van 'het voormalige Brits-Indië, stond des tijds een fort, dat Marsai heette. Ver moedelijk staat het er nog steeds, maar ik spreek over de vooroorlogs? tijd, toen Engeland nog de scepter zwaaide over dit rumoerige gebied. Het garnizoen bestond in mijn dagen uit een compagnie Britse soldaten, een half eskadron Royal Engineers, enkele Verbindings- en Bevoorradingsmensen en een paar Khassadars, inlandse vrij willigers. Het was een smoorhete, be roerde en ellendige plaats, gelegen op een heuvel aan het einde van een val lei, die even kaal en ongastvrij was als de spelonken van Hades. De weg van Peshawar eindigde bij de poort van de versterking. Daarach ter was niets, dat ook maar in de ver ste verte enigszins aan de beschaving deed denken, behalve dan een uit mod- opgebouwd dorp van de Orakzai Pa thans en een artilleriepost, die Dang genoemd werd. Dit was. meen ik, ie ders vertekend beeld van dat veraf ge legen bolwerk van het Britse Rijk. Aohter Dang strekte zich nog een strook land uit, die bewoond werd door enkele inheemse stammen en daar achter lag de Afghaanse grens. De Pathans uit het dorp waren meestal nogal vreedzaam en soms zelfs vriendelijk. Tenminste gedurende ne gen maanden van het jaar. Maar was eenmaal hun schamele oogst binnen gehaald. dan vond Satan maar al te vaak allerlei kwaads voor hun ledige handen. Was er toevallig een bloedvete gaan de tussen hen en hun neven uit het dorp in de volgende vallei, dan kon men er staat op maken, dat deze toe stand aanleiding gaf tot het in actie 'treden van sluipschutters of tot een sporadische overval op de magere gei ten, die hun hele veestapel uitmaak ten. Indien echter tussen beide dorpsge meenschappen een overigens nogal breekbare vrede bestond, trokken zij_ soms gezamenlijk op en richtten hun niet bepaalde welkome aandacht op de bevoorrading.1?- en aflos9ingspatrouil- les, die dagelijks over een geitepaadje de drie myl tussen Marsai en Dang aflegden. De Pathans zijn voortreffelijke scherpschutters en vaak was de eerste waarschuwing, dat zij het weer eens op ons gemunt hadden, een dode of ge wonde Tommy of Sepoy, neergescho ten van een afstand van zeker acht honderd yards, ruim zevenhonderd meter. Het was zo goed als onmogelijk deze incidenten een bepaald individu of zelfs maar een van de dorpsgemeen schappen toe te schrijven, want beide zijden zouden vurig en halstarrig de andere partij er van beschuldigen. We konden het er natuurlijk onmogelijk bij laten zitten en daarom was onze onmiddellijke reactie steeds het uitstu ren van een vliegende patrouille naar beide dorpen om enkele van hun scha pen in beslag te nemen, een officier een donderspeeoh te laten houden en hen tenslotte een gezamenlijke boete op te leggen. We hadden hier eigenlijk een afkeer van, want het betekende dat onschul- digen mét de schuldigen gestraft wer den, terwijl het meestal tot gevolg had, dat ze hun onderlinge geschilpunten even vergaten en pas goed onze pa trouilles het leven zuur gingen maken. Het was Bunny Wilkinson, toenter tijd de commanderende officier van Marsai, die de eigenlijk voor de hand liggende oplossing voor dit netelige probleem vond. Als de bezetting van Dang voortaan iedere dag met een ge pantserde wagen geravitailleerd en af gelost zou kunnen worden, zouden onze mensen niet langer neergeschoten worden, zodat er ook geen wrijvings punten zouden ontstaan. Een tik op de staalplaten van de wagen zou door ons veronachtzaamd kunnen worden, zon der daarbij ons gezicht te verliezen. Een gedode of gewonde soldaat viel daarentegen niet te veronachtzamen. Delhi vond dit een voortreffelijk idee en vroeg zich nogal koel af waarom nooit eerder een commanderende of ficier op deze gedachte was gekomen. Bunny legde hen vriendelijk en ge duldig uit, dat gepantserde wagens niet over een geitepaadje kunnen rijden en dat er, om dit plan uitvoerbaar te ma ken, een weg van drie mijl aangelegd zou moeten worden. Het kostte een jaar touwtrekken en acht dikke ar chiefmappen met correspondentie, voordat het plan ook financieel werd gesanctioneerd. De mannen van de ge nie deden prachtig werk. In vijf dagen hadden zij het parcours van de weg uitgezet en een begroting gemaakt in zwart op wit tot en met de laatste la ding rotsstenen en de laatste zak ce ment en zij waren binnen het niet al te ruime budget gebleven. Ongelukkigerwijs was er echter één hinderpaal: een boom!! Die ellendige boom stond precies op een uitloper van de heuvels, waar de weg langs zou moeten gaan. Het was de enige begroeiing in verre omstreken, die hoger was dan het harde, doornige gewas, dat de lager gelegen hellingen bedekte. De grijs- gebaarde mannen uit het dorp schat ten zijn ouderdom op meer dan hon derd jaar en het feit, dat die boom zo lang in leven was gebleven, was op zichzelf al een wonder van de natuur. Had die Doom zes voet naar links of naar rechts gestaan, dan zou hij geen enkele moeilijkheid hebben opge leverd, maar hij groeide nu eenmaal precies op de plaats, waar de as van de weg zou moeten komen te lopen. Die boom ontwijken, zou het opbla zen van duizenden tonnen rots, het ondersteunen met zware stutten van ongeveer vijftig yards van een half buiten de helling uitstekend wegge deel te, of een omlegging van ongeveer een halve mijl en het bouwen van een brug betekenen. Delhi wees al deze alternatieven zonder meer van de hand, daar ieder van deze oplossingen de aanlegkosten van de weg ongeveer verdubbeld zou hebben. Waarom wij die boom niet omhak ten? Wel, dat is eenvoudig te begrijpen! In zijn schaduw zat nu al vijftig jaar lang van zonsopgang tot zonsonder gang een fakir, een Heilige Man. uit het nabij gelegen dorp, de ganse dag in gedachten verzonken naar de ho rizon te staren, 's Nachts ging hij terug naar het dorp en peinsde daar verder. De boom was daarom heilig. De fa kir dacht er geen moment over om een ander plekje voor zijn meditaties te zoeken en als wij die boom deson danks hadden omgehakt, waren wij pas goed in moeilijkheden geraakt. Tevergeefs smeekten we en trachtten we de dorpelingen over te halen. We trachtten het voor hen aantrekkelijk te maken door hun geiten, te impor teren uit Peshawar, en helmen vol zilveren rupiahs aan te bieden We waren zelfs bereid daar zélf toe bij te dragen door voor dat doel iets van onze tóch al magere bezoldiging af te staan. We boden zelfs aan voor de kwetsbare heilige een hut van rots blokken te bouwen ter vervanging van zijn plekje onder de boom. Het gaf echter niets. We waren in een impasse geraakt. De oude man wilde er niets van horen. In de hoop, dat het zien van de weg zelf de trots van de dorpelingen zou strelen, begonnen de mannen van de genie haar maar vast aan te leggen, tegelijkertijd van begin- en eindpunt af werkend. Halverwege stond echter die ellendige boom, zodat daar de weg onderbroken bleef, een afschuwelijk gat vormend. 'Wanhopig gestemd, praatten we een tweede gepantserde wagen van Delhi los, en sjouwden die gedemonteerd en wel langs de boom, zetten hem weer in elkaar en organiseerden toen een pendeldienst, de lading iedere keer moeizaam langs de boom en onder de cynische blikken van de fakir van de ene wagen naar de andere dragend. Dat duurde echter niet. lang, vooral niet nadat tot drie keer toe de bevoor radingspatrouille op deze plek van de heuvels aan de andere kant van de vallei af beschoten was. Delhi was, ondanks dit alles, even behulpzaam als slechts een kakelende groep hoge officieren en top ambte naren van verre afstand kan zijn. Ze bedreigden ons en werkten alle cli ché-termen af, van „waar een wil is, is een weg" tot aan „voor ieder probleem is een oplossing" toe. Tegelijkertijd verboden zij ons echter uitarukkkelyk de heilige boom aan te raken of ons budget te ovferschrijden. Bunny werd tenslotte spinnijdig en ging, zonder daartoe verlof te 'hebben gekregen, naar Delhi. Hij bezwoer ons dat hij met één van de technische top mensen terug zou komen om hem met zijn neus op de onmogelijke toestand te drukken, of om bij die poging uit de dienst gesmeten te worden. Op dezelfde dag nam ik mijn veertien dagen uitgesteld verlof op We nader den op dat moment al aardig het einde van de scherpschutterloze periode en we zagen bepaald niet verlangend uit naar de moeilijkheden, die dan onge twijfeld zouden komen. Bunny en ik keerden dezelfde dag naar Marsai terug, van Peshawar af met de postauto meerijdend. Hij was somber en zwijgzaam omdat zijn mis sie was mislukt. „Schiet er mee op", had Delhi gezegd en daarbij nóg meer cliché's gebruikt. De onderofficier van de genie en zijn trouwe sergeant wachtten ons bij de poort van het fort op. „U moet meteen de weg zien, sir!" riep de subaltern en ging ons op een motorfiets voor, de sergeant, die met een fles bier zwaaide, achterop. Bunny gaf de chauffeur opdracht de motorfiets te volgen. En daar. op de heuvelhelling aan het einde van de vallei, lag het afge maakte weggedeelte! Manschappen en mag mij geloven of niet dorpe lingen juichten toen de epr^te repant- serde wagen over dat stuk ie weg reed. En de boorn^ Die floreerde en de fa kir zat aan zijn voet, nors voor zich uitstarend. „Wat js er voor de duivel gebeurd?", vroeg Bunny, toen-hij weer over adem beschikte. LEIDERDORP Verkeersexamens op 8 maart Zaterdag is een vergadering gehou den van Veilig Verkeer met alle hoof den van scholen. Dit jaar zullen er op de lagere scholen weer verkeersexamens worden afgenomen. De datum is vast gesteld op 8 maart a.s. Niet alleen de vijfde en zesde klassers van de Leider- dorpse scholen, maar ook die van een school in Zoeterwoude-dorp zullen aan het examen deelnemen. In de Geref. Kerk zijn gisteren enkele ambtsdrager gekozen. Tot ouder ling zijn benoemd de heren G. A. van Bommele, T. Dijs, D. Groeneveld, G. C. van Houwelingen en H. Roest. Tot diaken de heren J. W. Groot, H. R. Goudsmit en J. Verduijn. VOORSCHOTEN Excursie „Plan 't Kan" Dat in gemeentelijke bestuurskringen nog steeds grote belangstelling bestaat voor 87 goedkope premiewoningen van ,,Plan 't Kan" bleek zaterdag weer dui delijk. Een aantal prot. chr. raadsle den van de gemeente Haarlemmermeer maakten toen een excursie naar deze woningen, waar ze werden rondgeleid door de heer J. de Graaff, raadslid van Voorschoten en firmant van het Aan nemingsbedrijf Gebr. A. en J. de Graaff, de initiatiefnemers en bouwers van ,,Plan 't Kan". Deze huizen, die de kopers indertijd f. 11.000.kostten, zijn opgetrokken uit betonsegmenten in een soort systeembouw. Ze hebben een vloeroppervlakte van 7 bij 5 m. en be vatten een grote woonkamer, keuken en een flinke kelderkast. Op de boven verdieping zijn 3 slaapkamers, een douche-cel en het toilet. De excursie- leden waren enthousiast over deze wo ningen, die nu ze alle reeds enige tijd bewoond zijn een keurige indruk ma ken, niet in het minst door de voor- en achtertuinen en de enkele garages, die deze toch goedkope woningen een zeker cachet verlenen. Het masker met Pinky De Toneelvereniging „Het Masker" te Voorschoten speelde zaterdag voor een goed gevulde zaal van het Cultureel Centrum het bekende toneelstuk „Pinky, een blank negermeisje". De heer Solleveld opende de avond met te wijzen op het naderende zilveren feest van de vereniging en herdacht met enige passende woorden de vorige maand overleden voorzitter, de heer M. van Ballegooyen, waarna alle aanwezigen staande een minuut stilte in acht namen. Pinky, een blank negermeisje, behan delt het negerprobleem in een zuidelijke staat der Verenigde Staten. Na vele teleurstellingen bindt zij de strijd aan voor de rechten van de negers. Zij on- „We hebben een fout gemaakt bij het opmeten, sir", zei de man van de genie, ,,'t Spijt me erg. Delhi heeft gelijk gehad. Waar een wil is, is een weg!" Hij bleef bij deze lezing, zelfs toen hij een ernstige uitbrander kreeg van de commandant en zijn promotie een half jaar werd opgehouden. Hij had tenminste tot officier in de Orde van het Britse Empire benoemd moeten worden! Het was pas na de oorlog, toen de sergeant inmiddels majoor gewor den mij vertelde wat er precies was gebeurd. „We hebben er 's nachts een hoe veelheid schietkatoen onder gestopt", zei hij. „Daardoor kwam die boom een paar voet omhoog. De jongens hebben als gekken gewei'kt, zetten de boom in een zes voet diep gat even verderop en vei'sjouwden zelfs de i-otsbloeken, die aan zijn voet hadden gelegen. Geen mens kon er later nog wat van zien, of hij zou een oog als een theodoliet gehad moeten hebben". „Wie is op dat idee gekomen?" vroeg ik. „De fakir", antwoordde hij. „Hij is voorman geweest bij Gemeentewerken van Peshawar voordat bij zich aan de religie eing wijden. Het kostte ons vijf tig rupiahs en iedere morgen een halve fles rum voor die oude duivel a's de truck voorttij kwam. Hij zei dat de profeet wijn verbood, geen gedistilleerd Jongens als vandalen (Speciale berichtgeving) In Rotterdam-Zuid heeft de politie drie 13-jarige jongens aangehouden, die zich als vandalen hebben gedragen. Zij stalen koeken, kauwden die fijn en spuwden er voorbijgangers mee in het gezicht. Zaterdag kwamen zij een krui denierswinkel binnen, die op dat ogen blik vol klanten was. Zij hadden bran dende kranten in de hand, waarmee zij luid schreeuwend door de winkel ren den. Al spoedig moesten vele klanten hoestend en proestend van de rook de wijk nemen. Een van de jongens pakte een blik conserven en smeet dat midden in de étalage, waardoor een grote rava ge werd aangericht. De te hulp geroe pen politie had de grootste moeite de vandalen te overmeesteren. De jongens verzetten zich hevig en slingerden de agenten de meest ergerlijke scheldwoor den naar het hoofd. De twee'hoofdda- ders, die reeds onder toezicht van de kinderrechter stonden, zijn door de kinderpolitie in bewaring gesteld. GEVESTIGD C. de Visser en fam„ werenscli. amb tenaar. Rijn- en Schiekade 27; P. H. Schmidt en fam„ arts, Boerhaavelaan 178 A. Petersen en fam„ elcktro-monteur, Hoge Rijndijk 148; N. Zwagerman en fam,. onderwijzer. Plantage 10; J. Bekooy geb. Ooms en fam„ Drie Octoberstraat 61; L. Westerduin en fam.. winkelchef, Maarsmanssteeg 8; T. J. Valk en fam., bloembollenhandelaar. Kernstr. 19; J. G. Rulsch en fam„ filiaalhouder, Haariem- merstr. 274; J. W. Barendse en fam.. tuinder, Mulderstr. 11; F. J. Verhoorn en fam., chauffeur, Utr. Jaagpad 15a; C. Veegens, Rijnsburgerweg 13; A. Roest, gezinshulp. Rijnsburgerweg 86; I. I. Bud- de, 11. verpleegster. Rijnsburgerweg 86; a. Vos. gezinsverzorgster, Rijnsburger weg 86; J. de Jager, gezinsverzorgster, Rapenburg Bllderdijkstr. 2; L. D. J. I. C. de Blevre. P. Paal1Jen6pad 8; A. van Duijn, kleur- maker, Boerhaavelaan 7; J. van den Berg geb. Platteel, mangel6ter. Alexandcrstr. 64a; S. J. Bakker, Klikspaanweg 14; Jonkheer C. E. M. van Nisoen tot Se- venaer, Rapenburg 88; M. R. C. Hou wing, med. analiste, Oude Vest 49; C. E. Pletersen, ambt b/h. kadaster, Driftstr. 48a; C. M. Smit, handzetter, Lammen- schansweg 149; G. W. M. Bodewes, Klik spaanweg 10; S. F. M. van Beukering, Witte Rozenstr, 48a; B. du Pied, gezins verzorgster, Rijnsburgerweg 86: E. J. H. Berckenkamp, Rijnsburgerweg 22; E. Reeser, verpleegster, Rijnsburgerweg 40; j. Boerhout, gezinsverzorgster, Rijnsbur gerweg 86; H. W. Sluijmer, gezinsver zorgster, Rijnsburgerweg 86; T. G. van den Bossche, verwarmingsmonteur, Lam- menschansweg 78; B. G. Taverne, mijn ingenieur. Klikspaanweg 12; P. J. Dol, radiomonteur, J. W. Frisostr. 2; C W. G. Knijnenburg, slager, Bolsotkade 1; P. J. de Rijk, Klikspaanweg 16; J W. L. van Oijen, Marlënpoelstr. 39, A. Schaap, gezinshulp, Rijnsburgerweg 86; N. Win ters, geb. Van Leeuwen. A. v. Burenhof2; E. M. L. Margono Muchamad Sochib. geb. De Neef. Rijnsburgerweg 28; B. J. H. Sloos geb. Puist. Burggravenlaan 203; H. van der Bend, werkmeester, Herenstr. 142; J. E. M. Streef, Rapenburg 87; A. Wildeboer, bloemistknecht, Rijnsburger weg 50; C. A. Blomjous. Bloemistenlaan 45; J. G. J. Hosman, Lammenschansweg 69; E. Volten, Rapenburg 87; S. H. W. Ch'en, secretaresse. Witte Singel 71; H. W. A. van Oordt. Donkcrsteeg 19; W. Chardon, leidster internaat, Haarl.straat 107, VEIIT ItOKKEN. W. van Kasteel en fam., Marnixstr. 119 naar Nederl. Antillen; G Gressie en fam Bernhardkade 39 naar Nederl. Antillen; L. H, TJio en fam.. A. v. Burenhof 53 naar Indonesië. L. F. Heinsman en fam., Am- stelstr. 4 naar Oegftgeest. Papaverlaan 3; F. A. Moseman en fam Morsweg 28 a naar Haarlem. Dr. Lcljdsstr 123; C. A. Diet ers en fam., R en Schiekade 98 naar Roosendaal en Nispen. Antenstr, 8; J. W. L. H. Meertens en fam.. Bevrljdlngs- plein 47 naar Woerden, v .Helvoortlaan 7; A. Liera en fam Bivrggravenln. 11 naar Bunnik, Burg. v. d. Weversstr. 12; C. H.M. Zwaans geb. Dumoulin en fam.. Meerbur gerkade 16 n. Oosterhout. Mgr Frencken- straat 54; C, B. Bot en fam Utr. Veer 22 naar Ghana- C. M. Slingerland en fam., Hogewoerd 175 naar Australië; J. A. Wuijster en fam Wald Pyrmontstr. 7 naar Australië; P. J. Raaphorst en fam., Muldersstr. 36 naar Haarlemmermeer, Kruisweg 1083; J. Mooi) en fam., J. de Wittstraat 37 naar Qegstgeest, Papaver laan 1; A Sloos en fam,, Tomatenstr. 80 naar Leiderdorp, Meijelaan 24; C. G. Ver hagen, Wald. Pvrmontstr. 58 naar Oegst- geest, Endegeesterstraatweg 19; N. Wage- veld geb. de Graaf, Hoolgrt 63 a naar Rookanje, Schapengorsedijk 13; A. D. van der Zalm geb. van Berge Henegouwen. Houtlaan 42 naar Oegstgeest. De Kempe- naerstr. 35; A H. Huibregtsen. Boerhaave laan 47 naar Rotterdam, Maaskade 81; J M. A. den Edel. Haagweg 38 naar Was senaar, Windlustweg 18; G. J. Hermans geb. Benschop, Drie Octoberstr 61 a naar Utrecht, Bosboomstr. 8 bis; J. Verhagen van Veen, Pr. Wilhelminaistr 47 naar Oegstgeest. Exidegeesterstraatweg 19. C. Brussee, Pr. Bernhardistr. 30 naar 's-Gra- venhage, a/b. w.6 BLnkhorsthaven-, G de Vries. HaarLstraat 295 a naar Rotterdam, Kleweg 125 a; A Brulnsma, Roomburger- laan 81 naar Rotterdam, a/b. „Karei Doorman"; A. A. Erde, Korevaarstr. 11c naar Amsterdam, Corellistr. 15II; E. C. Gelderman, Bolsotkade 2 naar Amster dam, Prlnsengrt. 258b; A. Talma, Rapen- A Vl6scherQb,m.. shrdlu shrd ulshrdl bvirg 122, naar Wassenaar Iepen laan 8; A Visscher. A. Crijnssen- straat 11, naar Rotterdam, Adr. Mllder- straat 86; A C. Bouwmans. Waardgrt, 92 naar Wassenaar, Dr v. Praagstr. 13, M. Wahab, Haarl.s'raat 107 naar Rotterdam, Paetsstr. 17 a; G. de Vroede geb Felix. Rijn8b.weg 140 naar Oegstgeest. Oude Hoflaan 1; B van Weeghel. RIJnsb.weg 86 naar Huizen N -H.. Burg. Munntkhuizen- straat 1; IJ. Nauta, Rijnsb weg 86 naar Beverwijk. H. Burgerstraat 22; E M. Kel- lenbach, Rijnsb.weg 86 naar Oegstgeest. Pr. Bernhardlaan 18; M. C. Doiman, RIJnsb.weg 10 nr Weert. Maaspoort 28; L. Quivooy. Rijnsb .weg 29 a naar Rheden Gld„ J. Luljkenstraat 17; F. N. Glele. Vondellaan 6 naar Eindhoven. D. v. So- merenstraat 1; G. Hagenus, Witte Singel 27 naar Leiderdorp. Jaagpad 49: J. P. Naber, Kapteynstr. 1 naar Delft, Prof. Oudemansstr 95; W. C Ram geb Zlrk- zee, v. 't Hoffstr. 7 nr Brits Oost-Afrika; H. H. C A. Mels, Varkenmarkt 7 naar Breda. Moleneindstr 18; J G. T. Glezen, Noordeinde 2 a naar Rotterdam, a/b. „Ka rei Doorman"; R. C. Inslnger. Rapenburg 4 naar Breda. Kloosterplein 20: B J, Kui pers. Sumatrastr. 52 a naar Hoogezand- Sappemeer. Winkelhoek 43; W J Noor- dervllet, Sumatrastraat 52 a naar Hooge- zand-Sappemeer. Winkelhoek 43; N. J F S. de Ranltz. Rijn- en Schiekade 46 naar 's-Gravenhage v. Wijn<yrerd*mrtr. 29. H. E Kuilman, Breestr 123 a naar 's-Gra- venhagc, Goetlijfstraat 78. dervindt hier niet alle medewerking voor van haar grootmoeder, die als negerin steeds een slaafs leven in dienst der blanken gesleten heeft. Na vele moeilijkheden komt echter, zoals het meestal in toneelstukken gaat, alles op zijn pootjes terecht en Plnky trouwt nog met een blanke. Dit zeer zware stuk werd op een aanvaardbare manier door de toneel vereniging gebracht. ZOETERWOUDE Raadsvoorstellen De raad van Zoeterwoude komt maan dag 29 februari in vergadering bijeen. Tenbehoeve van de N.V. Latexfalt heeft de raad 29 juli 1959 besloten een her ziening van het uitbreidingsplan Hoge Rijndijk vast te stellen. Dit plan is nog niet door Ged. Staten goedgekeurd. Ge noemde fabriek deelt thans mede, dat zij gronden heeft aangekocht in Koude kerk aan den Ryn, zodat de gronden in het hiervoor bedoelde wijzigingsplan voor haar geen waarde meer hebben. B. en W. stellen daarom ook voor de 2e her ziening van het plan Rijndijk In te trek ken. In verband met de vele aanvragen om inlichtingen betreffende de bouw moge lijkheid aan de Vrouwenweg en de Vliet- weg hebben B. en W. aan het Inst. Stad en Landschap van Zuid-Holland op dracht gegeven tot het maken van een uitbreidingsplan voor deze gebieden. Het aantal leerlingen van de o.l. school is ook thans nog beneden de 50 zodat de raad opnieuw voor drie jaren moet beslissen of de school in stand moet worden gehouden. Het aantal leerlingen bedraagt nu 31, die vrijwel allen verder dan 4 kilometer wonen van een gelijk soortige school elders. Bij opheffing van de school zou bovendien niet langer worden voldaan aan art. 19 der Leger- Onderwijswet, dat voorschrijft, dat in elke gemeente voldoende lager onderwijs moet worden gegeven in een genoeg zaam aantal scholen, welke voor kinde ren val alle gezindten toekankelijk zijn. B. en W. stelen voor te besluiten, dat de instandhouding van de enige o.l. school noodzakelijk is. De heer J. Slingerland, alhier, huurt al sinds enkele Jaren een stukje grond bij de Geerbrug van de gemeente. Hierop oefent hij zijn bedrijf uit. Slingerland heeft nu gevraagd dit stukje grond aan hem te vei-kopen. B en W. stellen ech ter voor hierop niet in de gaan, doch het nu niet, zoals tot nu geschiedde, voor een jaar maar voor 5 Jaren aan Slinger land te verhuren. Gewezen wordt op het feit dat het provinciaalplan voor de aanleg van rijwielpaden ook het gebied rondom de No:rd-Aa omvat. Ook kan het mogelijk zijn, dat in de toekomst de Geerbrug moet worden ver breed. zodat de gemeente de grond dan weer van Slingerland zou moeten terug kopen. De R.-K Woningbouwverenigine St - Willibrord plaatst ln el haar woningen lavetwasmac-hines, centrifuges en gey sers Hiervoor wordt telkens een afzon derlijke lening gesloten. Ook in de thans in aanbouw zijnde 16 woningen zullen dergelijke apparaten worden ge plaatst. De Boerenleenbank alhier is bereid hiervoor een geldlening te ver strekken van f.15000. De woningbouw- ver. vraagt nu aan de gemeente de be taling van de rente en aflossing v*n deze lening te garanderen. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te beslui ten. Door te betelers van de volkstuin tjes op het Dorp is verzocht ook voor 1960 tuintjes te mogen huren. B. en W. stellen de raad voor aldus te besluiten teren een huur van f 0,07 per M2. In de vergadering van 19 aug. 1957 besloot de raad een wachtverbod in te voeren voor de gehele Sohenkelwee. Dit blijkt in de praktijk tot grote moeilijk heden aanleiding te geven, zodat B. en W voorstellen dit wachtverbod te be perken tot de noordelijke zijde van de Schenkelweg. Nu de raad heeft besloten tot. aan- koon v^n een roltrommelvuilnisauto stellen M. en W. voor ook uniforme vuilnisemmers in te voeren. Aan d** Hoge Riindijk worden momen teel enkele straten aangelegd, waar langs de woningen zullen worden ge bouwd van Meer Burgerzin. B. en w. stellen om praktische redenen voor deze namen reeds nu een naam te geven Zo wordt voorgesteld de toekomstige toegangsweg naar het industrieterrein (met de parallelweg) te noemen .Oran jelaan" Raad maandag bijeen Maandag 29 februari komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen om een 21 punten tellende agenda te behandelen. Op de agenda staat o.m. Voorstel tot intrekking van het raads besluit van 29 juli (2e herziening uit breidingsplan Rijndijk)alsvoren met betrekking tot een verzoek van J. Slin gerland alhier over de verkoop van een perceeltje grond nabij de Geerbrug; alsvoren met betrekking tot een verzoek van de R.-K. Woningbouwvereniging „St.-Willibrord" tot het garanderen van de rente en aflossing van een geld lening; alsvoren tot het verhuren van volkstuintjes voor het jaar 1960; als voren tot het gedeeltelijk opheffen van het wachtverbod aan de Schenkelweg; alsvoren tot vaststelling van een veror dening op de heffing van reinigings rechten; alsvoren tot het geven van namen aan straten aan de Hoge Rijn dijk; alsvoren tot het verlenen van een krediet voor het maken van een plan voor een rioolwaterzuiveringsinstallatie; alsvoren tot het verlenen van een kre diet voor het plaatsen van straatlan taarns; alsvoren tot aankoop van het woonhuis „Veldzicht" in verband met de bouw van een burgemeesterswoning; alsvoren tot wijziging van de gemeente- begrotingen 1959 en 1960 en van het Grondbedrijf voor 1960. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 febru ari Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 11.80—13.70. idem A2 4—8.80. Idem BI 11.70—13.30. idem B2 2 20—4 60, idem Cl 9.20—9 50. idem C2 3.90—5 50. boeren kool II 4344. rodekool I 2941, sprui ten A2 44, prei A 102, idem B 27 32 Aanvoer waspeen 77.000 kg., waarvan 52.000 kg. voor export werd verkocht. ROTTERDAM. 22 februari Veemarkt Weektotaal 1083 Vette koelen en ossen 1066. varkens 917. Notering: vette koeien le kw. 295-325. 2e kw. 280-295. 3e kw 255-280; varkens (lev. gew.| 152, 150, 148 per kg. Hel Leidsch Dagblad s?o kranf voor teeereen Propaganda vcor speeltuinwerk Het voorlopig comité. Speeltuin vei' eni- ging Zoeterwoude hield een propaganda- avend in „Ons Huis". Doel van deze avond was om leden te werven voor het oprichten van een speehuin. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Smeets en wethouder Kraan, alsmede enkele raadsleden en onderwijzend per soneel. De heer D. Vijlbrief uit Leiden, secretaris van de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties NUSO, zette de doelstelling van een speeltuin uiteen. Vele voorbeelden uit het verleden en het heden maakte zijn betoog duidelijker en voor ieder aanvaardbaar. Spreker zei o.m. „vaders en moeders, wordt geen lid van een speeltuin omdat dan uw kinderen daar veilig kunnen spelen, maarmeldt u als lid, uit de over tuiging dat u hiermee ook iets betekent voor het kind van uw buren of h?t min der bedeelde kind. Wordt lidt uit liefde voor kinderen in het. algemeen. Speel tuinwerk is liefdewerk voor kinderen. Voor de ouderen, voornamelijk voor de vaders en moeders, is speeltuinwerk zeer 'aantrekkelijk, aldus spreker omdat dit zo'n unieke gelegenheid biedt voor vrije tijdsbesteding. Door het. speeltuinwerk, kunt u zich zo verdienstelijk maken en het geeft zeer veel voldoening omdat u het doet voor kinderen en voor uw kin deren. Speeltuinwerk is ook een alge meen belang. Daarom is speeltuinwerk ook een overheidstaak. De vereniging, d.w.z. de leden .moeten het werk doen en vooral het zelfdoen. geeft voldoening. Dan kunt u er zeker van zijn, dat ook de overtieid het speeltuinwerk zal steu nen in de financiële zorgen Een daverend applaus was de beloning voor deze begaafde propagandist voor het speeltuinwerk. Twintig nieuwe leden konden worden ingeschreven en enkele donateurs. De winnaar van het Langeraarse- Amateur-concours, de heer De Vries uit Leiden, ontvangt voor zijn goochelnummer Anverdide eerste prijs uit handen van de heer Volgering. (Foto Leidsch Dagblad) RIJNSBURG. 20 februari Bloemen veiling Flora: Tulpen: v. d. Eerden 100- 110, Lustige Wltwe 120-125. Edlth Eddv 110-120, Mr v. d Hoeff 115-120, Golden Harvest 115-120, Apeldoorn 175-185. Pa rade 200. Carana 125-130. Pink Attrac tion 140-150, Edison 90-100. Demeter 125 -130. Yellow gem. 130. Narcissen: Carlton 90-110. Californlë 70-80. Rembrandt 80- 90, Fortuna 85-90 per bos. Hyacinten: le kwaliteit Pink Pearl 22-24, Dr. Lleber 24-26, gemengd 24-28, Delfts Blauw 22- 24, Anne Marie 22-24 per stuk. BEURSOVERZICHT Unilever vast Amsterdam, 22 februari Unilever zette vandaag vast in. Het fonds lag. evenals Philips, vrijdag j.l. in New York vast in de markt. Het fonds liep op van 754 4 tot 7574. tegen een slotkoers van 7454 op vrijdag j.l. De handel was. mede doordat Wall Street vandaag gesloten blijft wegens Washing ton's Birthday, gering. Met spanning wordt uitgezien naar de jaarcijfers van het Unilever-concern die, aldus de beurs, donderdag a.s. worden verwacht. Philips steeg van 753 tot 7574 en boekte op deze prijs een winst van circa 6 punten. Ook de preferente aan delen Philips werden Iets hoger geadvi seerd. Aku's moesten het zonder de steun van West-Duitsland en Parys doen en waren op 464 prijshoudend zonder meer. Kon. Olies vast en f 1, hoger op f 156.70. Aandelen Hoogovens stegen van 790 tot 795, tegen 7834 als voorgaande slotprys. Aandelen Nationa le Handelsbank werden vrijwel onver anderd op' 178 geadviseerd. In de scheepvaartsector was het zeer stil. De verschillen waren van geen be tekenis vergeleken bij de slotkoersen van vrijdag j.l. Van de leidende cultures wa ren certificaten Deli vast en circa f3,- hoger op f 186,50. Amsterdam Rubbers een weinig lager, daarentegen noteerden HVA's een kleinigheid hoger. Voor de Staatsfondsen was de stemming door- elkaar vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 februari. Londen 10.56%10.57%, New York 3.76ft3.77A, Montreal 3.96%—3.96** Parijs 76.804—76.85%; Brussel 7.56— 7.56%. Frankfort 90.404—90.45%; Stock holm 72.81%—72.86 4; ZUrlch 86.90- 86.95, Milaan 60.704—00.75%, Kopen hagen 54.60%—54.65%, Oslo 52.734— 52.78 4-, Wenen 14.50V*—14.514, Lissa bon 13.17%—13.184. Beurs van Amsterdam Maandag 22 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4 4 99'i 991; Ned '59 4 4 99 99 Ned '59 4% 9612 9714 Ned. '53 3% 93Va 93% Grootboek obi 3% 924 Ned '47 3% (3) 91^ 91% Ned '51 34 94 94 Ned '53 (34) 924 92% Ned '56 3 4 924 92A Ned 48 3 4 87 864 GB Ned '54 3% 87GL 87GL Ned '55 I 34 88 Z Ned. '55 II 3V4 90% 90 Ned. '37 3 89% 89% Dollaring '47 3 90 4 90 4 Tnvesteringscert 3.. 96% 96% Ned 62-64 3 96U 96 Indië '37 A 3 93 93% Grootboek '46 3 89} 2 Ned. W.B 6% 109,s8 1094 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 404 41% Nat. Handelsbank 1784 176 Ned. Handelmtj2524 260GL Amst. Rubber 1254 122 exd H,VA1584 160 4 Senembah 570GL 570 AJC.U464 464% Berkel's Patent (v.) 285GB 281 Calvé Delft cert. 700 709 Deli Mij en (Ver 183.50 ibü.30 Kon Pap v Gelder 241 242 i Hoogovens eert7834 796 Müller en Co NJ3 367 363 Ned Kabelfabr 423 422GB Philips 7504 757 4 Philips pref 281 284 4 Unilever 745% 756% Wilton Peyenoord 215GB 216 Blliton 2de r 350% 358GB Dordtse Olie gew. 726 726 Kon. Olie (f20.—156.50 15350 Idem (50 éi f20.— 155.70 15680 Holl. Amer lijn 167% 157 Java China Paket 160 162% K.L.M 107— 107.50 Kon Ned Stmv Mij 182 182 Kon Paket My 142 140 Stoomvaart Mij Ned 167 1054. Nievelt Goudr eert 151 1521 GB v Ommeren cert 218GL 247% Kon Rott Lloyd 157 157GL Ned 8cheepv Unie 151% 153% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.. en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 92 92% Hem 48 (3%) 92 92% 'tm 52-J 14 96 ld ld 37 I-II (3%) 924B 92"B Z.-Holland '56 (4%) 97% 971 j Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) id. N.W3. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollaring '51 103% 96% 94 Premieleningen A'dam '53 3 99% A'dam '51 I 2% 83% A'dam '56 I 2%82% A'dam '56 II 2491 Eindhoven '54 2% 79% Enschede'54 2% 80 4 Den Haag '52 I 24 864 Idem II 2% 87 R'dam '52 I 24 86 Idem II 2% 80 Idem '57 2 4 97% Utrecht '52 2% 85L Z.-Holl 1957 2% 93% 103% 944 94% 83% 91 78% 804 86% 87 97% 844 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 219.— Amst Bank 322 H3.U eert224 Rott. Bank 280 Twentache Bank 275 Industrie Ondernemingen Albert Heyn360L Borsumij66 K N Ed.met A-AA 93 Idem pref wd 93% Electrolasmi) 305 Kon Ned Orofsm 166 Holl Constructie 262 Ing bur v Bouwnyv 260 Internatlo 160 Int Kunststof! Ind 60% Leldse Wolspinnerij 395 Rott Droogdok Mij 595% Sikken'8 Lakfabr 585B Ver Touwfabrleken 298 Walvisvaart 116% Wernlnk'8 Betonm. 161% Van Wijk en Heringa 112 Zaalberg 121 221 323 224% 280% 275 Spoorwegen Dell Spoorweg MIJ Amerik fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 5% 25% 103% 59A 48% 45% 48 f| 88% 65% 73 104 59 50 46 48% 88% 65% 76 28}| 87%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11