STADSNIEUWS Heden plechtige slotzitting in Brussel van Kongo-conferenrentie SCANDINAVISCH OFFENSIEF OP KEULSE MEUBELBEURS Atlantisch bevel over Europa's luchtmacht voor een Fransman? ZATERDAG 20 FEBRUARI I960 Gezin en politiek DE POSITIE VAN DE VROUW „Het verhaaltje, als zou de a.r.-vrouw tot de categorie dommen worden gere kend, is weliswaar niet zo sterk meer aanwezig, maar het is de hoogste tijd, dat de vrouw, die de centrale figuur is in het gezinsleven, de kinderen het ver schil tussen a.r. zijn en de leer van de P. v. d. A. aanhangen, kan bijbrengen", aldus mevrouw T. H. Attema, die gis teravond in het wykgebouw Levendaal voor de leden van de A.-R.-kiesvereni ging wijk 3 een causerie hield. Voordat zij echter met haar inleiding begon, wa ren door de vergadering nog wat huis houdelijke zaken te bespreken. In verband met het voorstel van Kat wijk inzake een wijziging in de regle menten betreffende het aftreden en het herkiesbaar stellen van bestuursleden, besloot de vergadering zich eensgezind achter het plan van Katwijk te scharen. Een voorstel tot bepaling van een leef tijdsgrens voor leden van de Kamer centrale werd met algemene stemmen verworpen. Mevrouw Attema gaf in haar causerie een beschrijving van de evolutie,, welke het gezin in de afgelopen honderd jaar heeft ondergaan. Zo rond 1850 was dit één grote huisgemeenschap, die zich kenmerkte door een grote mate van zelfstandigheid en een onderlinge band, die niet licht te verbreken was. De vrouw die een ondergeschikte functie daarin bekleedde, werd stelselmatig dom gehouden. In de loop van deze eeuw kwam daar echter verandering in. Men kwam na de tweede wereldoor log tot de conclusie, dat het gezin en de band, die daarin bestaat, bijzonder belangrijk is voor de sociale structuur van een land. Doordat de maatschappij een ander aanzien kreeg, veranderde tevens het gezinsleven. De vrouw, die door het vele afwezig zijn van de man, de centrale figuur in huis is geworden, komt bij het opvoeden van de kinderen voor tal van politieke moeilijkheden te staan. Toch zijn er nog velen, die zich af vragen of het wel verantwoord is, nu de vrouw zo'n belangrijke taak in huis heeft gekregen, dat zij zich met politiek gaat bemoeien. Mevrouw Attema was van mening dat dit noodzakelijk is. „Alleen al op het ge bied van melksanering, woningbouw en onderwijs is het belangrijk dat de mo derne vrouw iets van deze zaken af weet", aldus spreekster. Zij achtte het aan de andere kant be slist niet noodzakelijk, dat moeder thuis de Kamerverslagen gaat lezen. Wel was zij een voorstandster om het verschil van de politieke partijen in Nederland te weten. Zij moet de opgroeiende jeugd kunnen onderrichten in het waarom stemmen op die of die partij en waarom niet op de andere. In verband hiermede wekte zij de aanwezigen op om de jeugd lid te laten worden van de Arjos. Zij krijgt daar een gedegen uiteenzetting van de huidige politiek en zal, wanneer zij straks ter stembus gaat een positieve daad kunnen stellen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vra gen. Fancy Fair voer 4 x ZN Vanmorgen om half tien is in het be- nedenpand van Rapenburg 75 een fan cy-fair ten bate van de actie 4 x Z. N. geopend. Drie kinderen uit het gezin Servaas, te weten T'ruus (16). Henk (13) en Els (11) hebben naar aanleiding van de wekelijkse radio uitzendingen van deze door de NCRV op touw gezette ac tie voor de bouw van een ziekenhuis in Suriname, het plan opgevat ook in Leiden iets te doen om deze actie te doen slagen. Dagen lang hebben zij met lijsten langs de deur gelopen om aan deze fancy-fair de nodige bekendheid te geven. En vanmorgen was het dan zover. Om half tien werden de eerste be zoekers toegelaten en indien nodig zal de verkoop tot vanavond tien uur voort duren. De fancy-fair omvat verschil lende attracties en de verkoop van een keur van artikelen, variërend van het kleinste snuisterijtje tot een grote taart, die geheel belangeloos ter beschikking werden gesteld. Laten we hopen, dat het initiatief van deze kinderen royaal beloond mag worden. PROF. MR. DR. N. W. POSTHUMUS Prof. mr. dr. N. W. Posthumus, die, zoals gemeld, 26 februari tachtig jaar hoopt te worden, is thans nog wel als adviseur verbonden aan de N.V. Oosterse Drukkerij en Uitgeverij v.h. E. J. Brill alhier, doch trad 1 april 1958 af als directeur van deze N.V. Medische Dienst Wassenaar Dit weekeinde wordt de doktersdienst in spoedgevallen waargenomen door de artsen J. A. J. Paulides, Van Z. van Nijeveltstraat 42, tel. 4561 en H. D. Boer, Wittenbur- gerweg 188, tel. 9124. Apothekersdienst: Van zaterdagavond tot de volgende week zaterdag wordt de apothekersdienst waargenomen door Apotheek dr. P. Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Voorschoten Dokter F. J. M. To- nino, Voorstraat 23, tel. 2493. Wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Warmond Dokter Bots, Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Zuster Knijn, Park laan 35, Sassenheim, tel. K 2532 - 7534. Oegstgeest Dokter Meissner, tel. 24865 en dokter Reterink, tel. 20394. Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, Leiderdorp, tel. 24828. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petronella Maria, dr. van M. Zlerikzee en A. Kop: Teddy Marino, zn. van H. Kroeze en H. Haan; Johannes Petrus Wil helmus Maria, zn. van J. L. van Hameren en J. G. M. Cozijn; Rudolf Willem Daniël zn. van A. Regeer en J. P. F. Vonk; Tru dy, dr. van W. Dekker en C. J. M. Olden burg; Lily Heieen, dr. van J. H. Waller en S. R. van Veen; Maria Adriana Re- mona, dr. van N. C. M. Beugelsdijk en P. M. van den Bulk. ONDERTROUWD M. W. Vermeeren en E. L. Steensma; W. van de Beek en J. van Beuzekom; J. D. Groenendijk en L. H. Hartmann; J. L. Schmale en H. Polman; P. J. Zirkzee en H. Ammerlaan; J. Geskus en R. van Soeren; J. Kluivers en S. Barendse; C. Molenaar en M Slingerland; A. Flippo en I. I. H. Schoeman; J. W. van der Vlist en J. N. van de Rotte; A. van Soest en J. Holswilder. OVERLEDEN W. van Bockel, 63 Jr., man; P. H. M. HuUbens, 16 uur, zoon. School Haverstraat tijdelijk naar voorm. Joodse Weeshuis Tijdens de herstelwerkzaamheden in de openbare lagere school aan de Haver straat, waarin, zoals gemeld, in de nacht van donderdag op vrijdag een korte, doch felle brand woedde, zullen de lessen gegeven worden in het voormalige Jood se Weeshuis aan de Roodenburgerstraat. De leerlingen van deze school worden hier a.s. dinsdagochtend om negen uur verwacht. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND" De ledenvergadering, welke de Kyno- logenver. „Rijnland" gisteravond in „Zomerzorg" hield, mocht zich in een uitzonderlijk grote belangstelling ver heugen, een bewijs temeer van de goede geest, welke in deze club heerst. De wnd. voorzitter, de heer F. A. J. Alofs sprak een welkomstwoord, waarna mevrouw J. Wiersma het een en ander vertelde over de Welsh Corgi's en mevr. T. Kievits-Bolties over haar lievelings ras, de Rottweiler. Mevr. C. Nieuwen- burg-Betgen vertoonde vervolgens en kele filmpjes over de vermaarde Cruft- tentoonstelling te Londen, waarvan de secretaris, de heer G. W. M. Smits even eens een aantal prachtige kleurendia's liet zien. EXCURSIE PERSONEELSVERENIGING M. LANGEZAAL EN ZN. De personeelsvereniging van de firma M. Langezaal en Zn. maakte een ex cursie naar Hubert C. Beckers Haar- denfabrieken te Bergen op Zoom. De excursie droeg In de morgenuren een instructief karakter. Na het ge bruik van een Brabantse koffietafel werd 's middags een rondgang door het bedrijf gemaakt, waar vooral de fabri cage gróte belangstelling trok. Na afloop van de rondgang werd een diner aangeboden. Lezers schrijven Verkeerschaos bij Academisch Ziekenhuis Gedurende enige tijd was ik polikli niekpatiënt van het Academisch Zieken huis. Met bewondering heb ik gezien welk een ambitie doktoren en alle ande ren van hoog tot minder hoog aan de dag legden bij het uitoefenen van hun vaak moeilijke taak. Met verwondering heb ik des avonds tussen half zes en zes uur de verkeers chaos gadegeslagen, welke er voor het ziekenhuis op de Rijnsburgerweg heerste. Op dat tijdstip verlaat een groot ge deelte van het personeel (ik heb mij laten vertellen circa 2000 „man") de in richting en stroomt de uitgang uit. Een enkele te voet, velen per auto en zeer velen per rijwiel. Welk een moeite het hen kost om zich in de verkeersstroom te voegen, speciaal in die naar de rich ting Oegstgeest, is verbazingwekkend. En welk een scheldwoorden deze men sen, die gedurende een lange dag hard hebben gewerkt voor het welzijn van een ander, naar het hoofd worden ge slingerd wanneer zij na lang wachten uiteindelijk de weg oprijden, tart alle beschrijvingen. Niemand, die de be leefdheid heeft hun een kans te geven. En dan te bedenken, dat bij een even tuele aanrijding degene, die de particu liere uitrit uitkomt te allen tijde de schuldige is, tenminste wettelijk. Meerdere malen vernam ik hoe trots Leiden is op zijn A.Z. en terecht. Daar om zou wat meer waardering voor hen, die daar werkzaam zijn, zeer op zijn plaats zijn. Indien de functionaris, die verant woordelijk is voor het wegverkeer in Leiden, daar eenmaal post vat (in bur ger), zal hij mijn mening zeker delen, dat een verkeersregelaar daar op dat tijdstip dringend noodzakelijk is. Wat bij de Ambachtsschool kan, kan daar toch ook!!! Hij zal dan tevens bemerken welk een paskwil de daar staande knipper- bollen zijn. Niemand geeft de voetgan ger daar een kans. Integendeel, met veel gefluit, hoornsignalen en bellen wordt hij van de zebrastreep gejaagd. J. te W. GEEN BOTERHAMMEN OP STRAAT! Vrijdag j.l. over de Middelweg gaande, zag ik tot mijn grote verwondering in een nis een hoeveelheid kostelijke sne den wittebrood liggen, nog wel gesmeerd en belegd. Niet een enkele weggegooide boterham, maar zeker wel 20 of 30 sneden brood. Schandalig en verdrietig. Zijn de mensen dan de hongerjaren ver geten en beseffen zij niet dat er nog zo veel honger in verschillende landen ge leden wordt? Hopelijk zal het lezen van dit stukje de dader het verkeerde van zijn handelwijze doen inzien. Met dank voor de plaatsing, Mevr. C. Florisson, Moriaansteeg 8, Leiden. LEIDERDORP NCVB hield tweede jaarvergadering In het Gebouw aan de Eikenlaan hield de Ned. Christen Vrouwenbond gister avond haar tweede jaarvergadering. De presidente, mevrouw Bleichrodt, hield een korte meditatie over psalm 146. Zij zei, dat God de enige helper voor de mens is, en dat men als christenvrouwen hetdaar wel mee eens kon zijn. Echter vroeg zij of men zich dat wel altijd realiseert. ,,'t Is toch in vele gevallen zo, dat men, als er nood is, hulp bij mensen zoekt. En dikwijls wordt men dan teleur gesteld. Maar zegt mevrouw Bleichrodt, de psalmist zegt hier, dat God nooit te leur stelt, want gebogenen richt Hij op en Hij is een steun voor weduwen en wezen". Mevrouw Reyneveld, de secre taresse, bracht haar jaarverslag op ori ginele wijze. Mevrouw Reyerse, de penningmeeste- resse, kon toch een klein batig saldo vermelden. Mevrouw Kruidenier vertelde wat over haar ziekenbezoeken in „blijde en droe ve dagen", waarbij haar toch altijd wel bleek, dat een bezoekje namens de NCVB op prijs wordt gesteld. Mevrouw Schouten en mevrouw v. d. Zwan verleenden hun medewerking door het voordragen van een gedicht. Na de pauze vertoonde mevrouw Van Tongeren twee films over haar Califor- nische reis. Mevrouw N. v. d. Sijs was tenslotte aller tolk toen zij de presidente bedankte voor haar leiding. Zes Kongolese leiders zullen samen met de gouverneur-generaal gezag uitoefenen Belgische pers schrijft over de Kroonraad (Van onze Brusselse correspondent) De nieuwe ambassadeur van In dia. de heer Rai Krisjna Tandon. die morgen in ons land arriveert. OEGSTGEEST Chr. Hist. Kiesvereniging Gisteravond kwam de Christelijke Hist. Kiesvereniging in hotel „Het Witte Huis" in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer M. van der Voet. Na zijn welkomstwoord, ging deze in op de vraag waarom sedert twee jaar geen algemene beschouwingen werden gehouden in de gemeenteraad, wat hier uit voortvloeide dat men geen zekerheid heeft omtrent de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente, en waar men met de grenswijziging aan toe is. Voorts meende spreker te mogen vaststellen dat er in het afgelopen jaar in onze ge meente heel wat was tot standgekomen, wat in de gemeentelijke begroting van vorig jaar was voorgesteld. Verder is spreker ingegaan op de po litieke situatie van vandaag waarop de secretaris de heer L. J. Bijl, de notulen las van de vorige vergadering en jaar verslag uitbracht. De penningmeester kwam met een batig saldo uit de bus. De heer W Oudshoorn rapporteerde namens de kascommissie en adviseerde de pen ningmeester decharge te verlenen waar toe werd besloten. De aftredende be stuursleden, de heren G. Brussee, W. A. Gelderblom en M. J. C. Pieterse werden bij acclamatie herkozen terwijl in de va cature van de heer J. F. van Veen, die zijn bestuursfunctie had neergelegd werd gekozen de heer W. Oudshoorn, die zioh deze benoeming liet welgevallen. De heren A. A. Verhaar en C. Kam steeg werden benoemd tot leden van de kascommissie 1960. Hierna volgde benoe ming afgevaardigden naar de algemene vergadering te Amsterdam en naar de kamerkring vergadering te Alphen a. d. Rijn. Hierop heeft de voorzitter een belangwekkende causerie gehouden over middenstandsproblemen, waarbij een duidelijk inzicht werd gegeven fan de ontwikkeling van de middenstand vanaf de Middeleeuwen tot nu toe. Spreker kwam tot de conclusie dat de midden stand er altijd zal zijn, noodzakelijk als deze is, mits de middenstander zich zal weten aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden, grote vakbekwaamheid aan de dag weet te leggen en zich orga nisatorisch sterk maakt. En aan dit laat ste ontbreekt nog wel een en ander, daar volgens de cijfers van spreker, slechts een 25% van de middenstanders georga niseerd is tegen 8590% in de industrie en 70% in de landbouw. WARMOND Goede uitvoering van St. Matthias Gisteravond gaf de R.-K. Harmonie- Zang- en Toneelvereniging St.-Mathiats haar eerste vastenavonduitvoering. Helaas is nog steeds geen eigen r.-k. verenigingsgebouw in het vooruitzicht en zijn de verenigingen en organisaties dus aangewezen op de vrije avonden in 't Trefpunt. Er werd deze avond een belofte inge lost en zo werd de hoofdschotel verzorgd door de afdeling harmonie. Hoewel de zaal van 't Trefpunt meer comfort en gerieflijkheid biedt, is het akoustisch vermogen minimaal en deed daardoor veel afbreuk aan het rijke programma. Het is naar onze mening een goede gedachte van de directeur, de heer Alb. Mey, enkele orkestleden eens als solist te laten optreden. De leden zullen er hierdoor zeker naar streven hun musi ceren zo te verbeteren, dat zij ook eens als solist op kunnen treden. Daarnaast bevordert het in het openbaar optreden de persoonlijkheid van de solisten. Als openingsnummer werd de mars Army of the Nile gespeeld. Matthias heeft een zekere roem op het gebied van het perfect spelen van marsen. Of het nu aan het brede muzikaal terrein ligt of aan de akoustiek is niet te zeggen, maar deze mars kwam niet zo goed uit de verf. Tarass-Boulba is 'n wat eigen aardig muziekstuk, met zoals de voor zitter na afloop opmerkte, vele hinder nissen. Wij zijn het echter niet met hem eens, dat al die hindernissen zo goed werden genomen. In Birds of the Forest traden de eerste solisten op, t.w. de he ren W. van Grieken en P de Vetten jr op het piston. Dit vrolijke stuk werd goed gespeeld en door de solisten met een zeker gemak uitgevoerd. Deze twee staan hun mannetje op het piston. De Fantasie über ein Tirolerlied met als solist G. v.d. Kerkhof trombone, hadden wij graag met wat meer fanta sie uitgevoerd gezien. Het Tiroolse, dat erop de achtergrond wel doorschemer de kwam er niet uit. De solist deed uit stekend zijn best, maar de toonzuiver- heid kan heel wat beter. Het bekende en steeds weer warm aandoende Concertino von Weber, met als solisten de klarinettisten J. Heems kerk en G. Sikking werd door de solis ten uitstekend uitgevoerd en een ap- plausmeter zou dit ook zeker aan het licht gebracht hebben. Het Ballet Egyptien van Luigini-Mol is ook geen eenvoudige opgave en wij moeten zeggen, dat het er zeer goed uit kwam. De St.-Louis Bluesmars kennen we als een alleraardigst stuk van de tap toe Delft. Bij ons orkest ontstond tij dens het spelen van dit stuk wat ver warring en dit kwam naar onze smaak door gebrek aan ritme. Na de pauze stond het optreden van de afdeling toneel op het programma Opgevoerd werd de eenacter „Russische Eieren" van Philip Johson onder regie van de heer G. G. van Elburg. Het stuk werd door de aanwezigen met een vrij somber en benauwd gezicht gevolgd, terwijl de hierna traditioneel en altijd weer vrij saaie lootjestrekkerij de aan- De ronde-tafelconferentie over de po litieke toekomst van Kongo werd gister avond in feite beëindigd. De plechtige slotzitting zou hedenochtend worden ge houden en is meer een formaliteit dan een bespreking. De slotzitting wordt ge presideerd door de Belgische premier, prof. Eijskens, met een grote toespraak. Er is thans volledige overeenstemming bereikt over de 16 resoluties of aanbeve lingen welke aan de Belgische regering en het Belgisch parlement zullen worden voorgelegd. Deze aanbevelingen moeten thans de basis vormen voor de wetsont werpen der organisatie van de Kongo lese onafhankelijkheid. Vanochtend zouden nog de namen van de zes Kongolese leiders, die met de gou verneur-generaal, dr. Hendrik Cornelis, te Leopoldstad het gezag zullen uitoefe nen, worden bekend gemaakt. De Belgi sche en Kongolese ambtenaren van de ronde-tafelconferentie zijn overigens reeds begonnen met de voorbereiding van de tweede ronde-tafelconferentie van 15 april, welke de economische, mo netaire en financiële vraagstukken van Kongo zal behandelen, evenals de eco nomische banden met België. De Belgi sche pers houdt zich nog steeds bezig met het overleg, dat in de Kroonraad plaats vond en de meeste Belgische kranten onderstrepen, dat algemeen wordt erkend, dat er geen andere Bel gische politiek ten opzichte van Kongo mogelijk Is dan die van minister De schrijver, nl. dat In de eerstkomende maanden formele garanties zullen moe- Nieuwe concessies van Londen aan Cyprus De Britse regering is bereid aan de Cyprioten een „laatste" concessie te doen door met een vermindering van de oppervlakte van de Britse bases op het eiland akkoord te gaan, op voorwaarde echter dat er over de andere hangende kwesties - het bestuur over de bases, de financiële hulp en de militaire facili teiten op Cyprus - een „volledig en de finitief' vergelijk wordt bereikt met aartsbisschop Makarios, aldus heeft het Britse kabinet besloten. Deze beslissing zal binnenkort ter kennis van de Cy prioten worden gebracht. De regering te Londen zou bereid zyn, de oppervlakte van de militaire bases op Cyprus die zij onder haar soevereiniteit wil handhaven, met enige vierkante ki lometers - volgens sommigen vijf tot tien vierkante km. - te verminderen. Zij zou echter niet akkoord willen gaan met de suggestie van dr. Kutchuk, de leider der Turkse Cyprioten, dat Engeland de soevereiniteit over 200 vierkante km. be houdt en daarnaast in een gebied van honderd vierkante km. speciale voor rechten krijgt (zoals bekend wilde Lon den aanvankelijk soevereiniteit over 300 vierkante km terwijl de Cyprioten slechts 200 vlerkante km. wilden af staan) STRENGER OPTREDEN NA „PAMFLETTENINCIDENT" Bij de Staten der Ned. Antillen is thans een ontwerp van landsverorde ning ingediend dat ten doel heeft, het Curagaosche luchtvaartbesluit in dien zin te wijzigen, dat krachtiger opgetre den kan worden tegen elke poging om vanuit of via de Ned. Antillen vijandi ge acties te ondernemen tegen bevrien de mogendheden. Personen die subversieve acties wen sen te ondernemen of deze trachten te steunen, waarbij gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden die luchtvaartui gen bieden, zullen als dit ontwerp wordt aangenomen zwaarder kunnen worden gestraft dan thans. De vliegtui gen, waarvan gebruik zou worden ge maakt zullen aan de grond kunnen wor den gehouden. De regering acht deze maatregel nood zakelijk na het „pamflettenincident" waarbij twee jeugdige Cubanen betrok ken waren, die pamfletten boven Vene zuela wilden uitwerpen. ten worden verkregen voor de veiligheid van de Belgen en van de Belgische kapi talen in Kongo. Onder de leiding van prof. De Voghel, de vice-gouverneur van de Nationale Bank van België wordt de economische ronde-tafelconferentie voorbereid. Men acht het mogelijk, dat het Belgisch-Kon golees verdrag van vriendschap, tech nische hulp en bijstand, samen met de proclamatie van de onafhankelijkheid van Kongo, op 30 juni te Leopoldstad door de Belgische en Kongolese regerin gen zal kunnen worden ondertekend, in aanwezigheid van Koning Boudewtjn en enkele ministers van de Belgische rege ring. Op die manier zou de mees essen tiële wens van de Belgische regering en van een groot deel van de Belgische openbare mening, worden vervuld, aldus luidt in het algemeen het commentaar van de Belgische pers naar aanleiding van de door Koning Boudewijn gepresi deerde kroonraad. Fidel Castro beschuldigt Naar aanleiding van een ontploffing, die zich heeft voorgedaan aan boord van een vliegtuig, dat boven de omge ving van een Cubaanse suikerfabriek vloog, heeft de Cubaanse premier Fidel Castro in een toespraak voor radio en televisie verklaard dat het hier een Amerikaans toestel betrof, dat de sui kerfabriek had willen bombarderen. De ontploffing was volgens hem veroorzaakt doordat een bom aan boord van het vliegtuig was ontploft. De twee inzitten den van het toestel zijn om het leven gekomen. Fidel Castro nodigde de Ame- kaanse regering uit deskundigen naar Cuba te zenden om de „onweerlegbare bewijzen" voor het door hem gestelde in ogenschouw te nemen. De premier verklaarde verder dat de kortgeleden gesloten Cubaans-Russi sche handelsovereenkomst een der voor deligste akkoorden was, die Cuba ooit had aangegaan. Naar aanleiding van het door de Sov- jetrussische vice-premier, tijdens diens recente bezoek aan Cuba. gedane aan bod om Cuba Russische „Mig"-straal- jagers te verkopen, verklaarde Fidel Castro: „Indien wij vliegtuigen willen kopen, om ons te verdedigen, vinden wij belemmeringen op onze weg. Wij zijn slechts een klein land, doch niettemin worden wij ervan beschuldigd een ge vaar en een bedreiging voor de Ver enigde Staten te zUn", aldus de Cu baanse premier. Zeer verzorgde Nederlandse inzending (Van onze correspondent in Bonn) Op de Keulse meubeljaarbeurs, die doorgaat voor de grootste van geheel Europa, zijn de Scandinaviërs en ook de Finnen gekomen met een compleet offensief! Waar zij persoonlijk niet overal aan bod kunnen komen met hun meubelen, maakt toch de Zweedse en Deense meubelstijl de beste indruk. En met deze moderne stijl slaan ook de Nederlandse meubelfabrikanten er zijn er in totaal 27 in dit internationale milieu een voortreffelijk figuur. Vijftien van deze fabrikanten zijn tezamengebracht in een uitstekend verzorgde, zeer moderne inzending, georganiseerd door het CIHAN (het Centraal Instituut ter bevordering van de Buitenlandse Handel) in Den Haag. De Nederlanders vormen overigens maar een kleine groep van de in totaal 887 deelnemers, onder wie 67 Denen, 30 Zweden, 16 zeer actieve Finnen, 16 Noren, 49 Italianen, 30 ouder wetse spullen aanbiedende Belgen en anderen, die allemaal op een oppervlakte van 90.000 vierkante meter zijn samengeperst. ten gekocht, omdat de mensen niet meer zoals vroeger in de keuken maar in een aparte eetkamer kunnen eten. En er ls een uitgebreide keuze op keukengebled waar men stukje voor stukje gehele uitzetten kan aankopen. Televisie en medische slaap-adviezen effenden voorts de weg voor nieuwe aanbiedingen, waar onder die van een Nederlandse matras- senfabrikant, die hier enorm veel succes heeft met zijn slagzin „recht liggen, hard liggen, warm liggen", waarmee hij maar wil zeggen, dat zijn matras de gezondheid bevordert. De Nederlanders behoren op deze Jaarbeurs met de Bel gen, Denen en Finnen tot de gevreesde exporteurs, waartegenover staat, dat de Westduitse industrie gelooft een goede afzetkans in ons land te maken. Hele industrie heeft „teak-tik" te pakken Zij hebben allen het oog gericht op de enorme Westduitse markt, waarop in 1959 meubels werden afgezet voor een totaal waarde van niet minder dan drie miljard mark! Daarvan was voor slechts 22 miljoen mark import en hiervan weer voor 15 miljoen teakhouten meu bels, voornamelijk uit Denemarken, Zweden en Finland. Want teakhouten, stijlvolle, lichte meubelen hebben de voorkeur van de duizenden bezoekers van de Keulse meubeljaarbeurs. Men spreekt ten deze dan ook van de „teak- tik", die de gehele Europese meubel industrie thans te pakken zou hebben! Maar niet alleen het moderne gaat er in als koek: groot is ook de afzet hier van wat men zo fraai „stijlmeubelen" noemt de gedegen, ouderwetse dres soirs, de zogenaamde Gelsenkirchener barokbuffetten en wat dies meer zij. Waar voorts in de hoge prijsklasse teakhout en palissanderhout domineren, hebben in de middenklasse kerse- en notehout de voorkeur en in de laagste prijsklasse gewoon gebeitst hout. Imitaties Het wemelt voorts van allerlei imita ties op deze meubelbeurs. Voor goed tienduizend gulden kan men hier van de Parijse meubelartiest Maurice Rinck de reproduktie van het schrijfbureau van Lodewijk XIV kopen, gemaakt uit mahoniehout met koperen en bronzen versierselen en een leren stoel. Van Oosteuropese zijde (Roemenië en Hon garije) ziet men slaapkamerameuble menten uit de vorige eeuw voor de knappe prijs van 2000 gulden. Voor de Duitsers is belangwekkend, dat het aanbod op deze meubeljaarbeurs aantoont, dat het ook in het Westduitse woonhuis beter gaat dan ooit. Zo wor den er meer slaapkamers gekocht om dat de huizen groter zijn geworden. Er worden ook meer eetkamerameublemen- Belangrijke stap naar een oplossing van militair krakeel in Atlantisch verband Balsem op wonde (Van onze Parijse correspondent) In Parjjse diplomatieke kringen acht men het niet onwaarschijnlijk dat de Franse generaal Valluy, die een der ad judanten is van de Amerikaanse opper bevelhebber generaal Norstad, binnen kort het commando over de Europese luchtstrijdkrachten in het raam der At lantische verdediging zal worden toever trouwd. Deze benoeming of promotie van Valluy zou zeker een belangrijke stap betekenen naar een oplossing van de ernstige militaire moeilijkheden in At lantisch verband, waardoor Amerika en Frankrfjk sinds het optreden van De Gaulle gescheiden worden. Ook voor de kwestie van de Franse Middellandse Zee vloot, die generaal De Gaulle geheel en onder alle omstandigheden onder natio naal beheer wil houden, zou de laatste dagen een compromis in zicht zijn ge komen. wezigen ook niet in de vastenavond stemming bracht. De uitvoering zal 26 en 27 februari worden herhaald. TAFELTENNIS. T.T.V. Steeds-Vooruit De uitslagen van de deze week gespeelde competitie wedstrijden luiden; Dames: Steeds-Vooruit IPTT. I 0—4 Heren: Steeds-Vooruit II—T.C S. n 100. Steeds-Vooruit IIIT.C.S. III 6-4. In Franse regeringskringen wordt de toenadering die zich tussen de weder zijdse standpunten begint af te tekenen niet in de laatste plaats toegeschreven aan Frankrijks promotie tot atoommo- gendheid. Nu Frankrijk in staat is ge bleken ook een atoombom tot explosie te brengen zal de samenwerking op het gebied van de kernwapens, zo meent men in Parijs, alleen maar bevorderd kunnen worden. Voor het moment lijkt aan Franse kant de wens hier niettemin nog wel wat al te sterk de vader van de gedachte te zijn. Washington heeft im mers nog geen enkel teken gegeven dat er op kan wijzen, dat van die zijde Frankrijk als atoommogendheid al ge heel voor vol wordt aangezien. Daaren tegen is het wel mogelijk dat Frankrijk met de explosie van Reggane nu zelf een soort nationaal minderwaardigheids complex heeft overwonnen, waardoor de werkelijke verhoudingen en de nood zaak van intieme militaire samenwer king in Atlantisch verband wat scherper kunnen worden beschouwd en beoor deeld. Momenteel berust het opperbevel van de Atlantische luchtstrijdkrachten in Centraal-Europa in Engelse handen en hoe men in Londen over een mutatie van deze belangrijke post denkt, is een punt dat merkwaardigerwijze in Parijs nog helemaal niet ter sprake is ge komen. Het is echter niet uitgesloten dat Washington en Londen wel bereid zouden zijn de wonde der Franse over gevoeligheid een beetje te balsemen door generaal Valluy een benoeming als ad judant van de huidige Britse opperbe velhebber van de luchtstrijdkrachten in Centraal-Europa aan te bieden. Het Leidseh Dagblad Als van ouds do MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. WARMOND KAB GAAT GOUDEN JUBILEUM VIEREN Onder voorzitterschap van de heer 8. P. van Rijn hield de afdeling Warmond van de KAB haar algemene jaarverga dering in hotel „De Stad Rome". De voorzitter wees op de goede verstand houding in het afgelopen jaar met de vakafdelingen. HU memoreerde, dat in 1959 drie Jubilea werden herdacht name lijk het 50-jarig bestaan van St.-Deus Dedit, het 40-jarig bestaan van de afde ling bouwvakarbeiders en het 12 Vi-jarig bestaan van de KABO. Deze afdelingen, aldus spreker, nemen een belangrijke plaats In ons economisch bestel ln. Spr. hield vervolgens een propagandistische rede met betrekking tot de begrafenis vereniging „Charitas". Hij deed een krachtig beroep op de jongere leden om deze organisatie te steunen door als lid toe te treden. Enkele onderafdelingen hebben te kampen met een klein nadelig saldo, maar over het algemeen is de financiële toestand van de vereniging gezond. Een voorstel van het bestuur om aan de KAJ een bedrag van f. 50.beschikbaar te stellen als bijdrage in het tekort ont staan bü de door deze instelling gevoer de schoolverlaters-actie werd met alge mene stemming goedgekeurd. Wat be treft de Kajotters-actie werd besloten de kosten hiervan te laten verzorgen door de penningmeesters der resp. onderafdelingen. Als leden van de kas commissie voor het jaar 1960 werden benoemd de heren J. van der Drift en Th. Weijers. Als reservelld werd de heer J. van Moorsel aangewezen. Als leden van het bestuur werden gekozen de heren H. van Dam. Th. Groen in 't Woud en J. Nieuwveen. De heer P. v. d. Zon had de in Doorn ge houden studieweek van de KAB bijge woond. Hij gaf een overzicht van de problemen, welke tijdens deze bijeen komst waren behandeld. De voorzitter bracht het gesprokene door de heer Van der Zon in discussie. De voorzitter wee» erop, dat de orga nisatie in 1960 haar 50-jarig bestaan zal herdenken. Het ligt In de bedoeling dit jubileum op grootse wijze te herdenken, temeer omdat het 40-jarig bestaan des tijds onopgemerkt voorbij is gegaan. Het ligt in het voornemen van het bestuur op korte termijn een commissie te be noemen, die alle voorbereidende maat regelen tal nemen om dit feest ao goed mogelijk te doen slagen. De heren W M. Leyder en J. W Schuld, beiden alhier, zijn benoemd tot lid, resp. plaatsvervangend lid van de examencommissie 1960 voor de diplo ma's machinist, machinist-stoker en motordrijver aan boord van zeevissers- vaartuigen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9