(RAMPACHTIGE HOUDING VAN ONZEKERE LEIDERS VAN ,FLN' ERNSTIGE BESCHULDIGINGEN AAN WESTDUITSE JUSTITIE raaiend als kat om hete brij HOOFDBREKENS IN TUNIS Gebrek aan stoutmoedigheid en vrees om met de Franse president tot een gesprek te komen Verwijten van Oostduitse pot aan JVestduitse ketel niettemin in vele gevallen steekhoudend Honderd ex-nazi's vormen smet op rechtspraak van Bonn ir is premier Ferhat Abbas, gematigd gebleven, maar ouder geworden door tellingen van Algerije's leed, stafchef Abdel Abid Boussouf, de stem van de trachten, de kleine ex-sergeant Krim Belkacem, die hardnekkig probeert te n in zyn nieuwe rol van minister van Buitenlandse Zaken, de redelijke ist Mohamed Jazid, minister van Voorlichting en zün rechterhand, de i pessimist Boumendjel, advocaat aan de Parijse balie totdat in 1956 zijn door Franse parachutisten uit de zevende verdieping werd gesmeten, t is hun antwoord op die vragen? Zij hebben het nog niet helemaal gevon- draaien als een kat om de hete brij, aarzelen als een man met kiespijn, die dat de kies er eens uit zal moeten, maar zijn bezoek aan de tandarts toch lllijft stellen. Zij treuzelen als roulettespelers met weinig geld, die weten, dat a de volle winst te halen op één nummer moeten spelen, maar de gok niet larven. Is dat kinderachtigheid? zij zeggen: „wij spelen niet met geld, maar het leed en de toekomst van ons volk". et Franse balletje niet opgevangen aarzeling is niet van gisteren. )e Gaulle op 16 september zei: ikt het vuren, ik beloof Algerije a enkele jaren zelfbeschikkings- 1de keuze uit: onafhankelijkheid, iatie met Frankrijk of integratie", tij al na het balletje op te van dat De Gaulle hun toegooide. dien is er een nieuw element in pel gekomen: de muiterij van Algiers, De Gaulle's rede van suari, waarin hij het zelfbeschik- scht handhaafde en vooral De e's optreden tegen de opstandige els en de ultra-rechtse elementen, it de regering stoten van Jacques 'le, de grootste vijand van de Voor het eerst probeert Parijs dijk over Algiers te regeren, we gzweeft het balletje door de lucht, het F.L.N. misschien voor het concreto liggen de stellingen van aulle en Ferhat Abbas' rebellen- lag over het uitgangspunt van het sk zeer dicht bij elkaar. Dat van •ulle is: ,,Ik beloof Algerije zelf- ikkingsrecht en mijn woord is genoeg. Met het F.L.N. wil ik al- Praten over het staken van het niet over politieke onderwer- Dat van het F.L.N. is: „Wij teren het principe van het zelf- "kkingsrecht en leggen ons bij ïat neer bij de uitspraak van het fee volk. Wij zijn bereid het vu- staken. Wij vragen geen poli- onderhandelingen, maar wij wen- prst de garanties te kennen, die ïtAlgerijnse referendum een wer- f vrije keuze zullen maken. Wij daarover niet een politieke, "el een technische discussie". Garanties gewenst tiet: het enige werkelijke ver- Hit is, dat het F.L.N. vooraf wa ste garanties wenst, waarover het 'slwat te zeggen wil hebben, ter- Gaulle van al zijn torenhoogte, voord niet in twijfel getrokken ie zien. Dat is het technische "mno. 1. Het tweede is: wie doet «te stap? De Gaulle zeker niet, '■L.N. vermoedelijk alleen wan- tet eerst vooraf langs de weg van 5e contacten, die nog niet werke- de gang zijn, voldoende waar- heeft gekregen dat zijn gang jirijs met succes zal worden be- i Abbas' voorlopige regering Momenteel voor het eerst werke- ^co volmacht van het strijdende «ïleger om te onderhandelen, die regering weet ook, dat ieder van onderhandelen onvermijde- terslag zal hebben op het moreel vastbeslotenheid van die strij- froepen. 'vol ledereen (de Amerikanen, ^ba, prominente Fransen van F.L.N. bezweert naar Parijs H de Algerijnen uitlegt dat zij 'oternationaie positie versterken -V li) voor het oog der wereld 'Verhandelingen afbreken als °ük hun onvoldoende garanties Wat doet het FLN Onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, is na de gebeurtenis san van Algiers, naar Tunis door gereisd om daar een antwoord te zoeken op de nu beslissende vraag: is de voorlopige rebellenregering van Ferhat Abbas alsnog bereid naar Parijs te gaan en met De Gaulle te onderhandelen over het staken van het vuren? Onze reisredacteur heeft over die vraag urenlang gesproken met de leiders van het F.L.N. Hij kan die gesprekken niet in interviewvorm weergeven, omdat zolang zij geen officieel besluit hebben geno men de ministers van de „voor lopige Algerijnse regering" zich geen vastomlijnde uitspraken wil len laten toeschrijven. Maar hij geeft in het bijgaande artikel wel een samenvattende indruk van de overwegingen, die hen nu bezig houden en die hen straks zullen leiden bij het nemen van een be sluit of de afschuwelijke en explo sieve oorlog in Algerije al of niet zal worden voortgezet. biedt, durven Abbas en de zynen diè gok niet aan. Zij willen een vooraf gaande waarborg van succes. Zij ver bergen hun onzekerheid achter tal van argumenten: wie zegt ons dat De Gaulle zyn definitieve krachtproef met het leger al heeft doorslaan, wie garan deert ons dat, als wy onze wapens heb ben neergelegd en machteloos zijn. Frankrijk niet langs slinkse wegen ons toch zyn wil zal opleggen? Heeft De Gaulle op 29 januari niet beloofd, dat het Franse leger het Algerijnse refe rendum 7 I mnirpn cnntrnlnrAi Een mortier van de Algerijnse fellaghaDoor het afgrendelen van de Algerijnse grenzen, wordt het hun weliswaar niet onmogelijk maar toch steeds moeilijker gemaakt de aanvoer van wapens en munitie aan de gang te houden. De ver' Een „katiba" compagnievan het ..Algerijnse Nationale Bevrij dingsleger". op mars in Algerije. Dit zijn keiharde ..fellagha" die zelfs het respect van de Franse pa rachutisten hebben afgedwongen. In de laatste maanden hebben grootscheepse Franse acties de meeste Algerijnse eenheden weer opgebroken in kleine groepjes, die op hun beurt terug moeten grijpen naar het wapen van weleer: plaat selijke terreur-acties tegen de Fran se burgerbevolking. (Fotodienst „Voorlopige regering der Algerijnse republiek") Bourguiba durïde Die argumenten zijn niet zonder grond en toch verbergen zij in feite de werkelijke grote zwakte van het F.L.N. Het F.L.N. heeft geld genoeg (krijgt het uit de uiteenlopendste bron nen, uit Rood-China en uit West-Duits land), het heeft vastbesloten strijd krachten, die ongelofelijke ontberingen en verliezen doorstaan, het heeft de meerderheid van het Algerijnse volk achter zich. Maar het heeft geen lei ders van formaat, geen Bourguiba, die, zeker van zijn kracht en toekomst, durfde te spelen, gewapende druk en verzoenende onderhandelingen mees terlijk afwisselde. Ferhat Abbas is een liezen aan mensen (gemiddeld 75- 100 per dag) worden onmiddellijk goedgemaakt: voor iedere gevallen „moudjahid" vrijheidsstrijder) staan vier ..moussibilines" getrain de vervangers) klaar. (Fotodienst „Voorlopige regering der Algerijnse republiek") lericht 1 maart 1860 Zaterdag 20 februari 1960 Vijfde blad no. 29980 (Van onze ReisredacteurW. L, Brugsma) fris, februari „Gaan wij naar Parijs om te «handelen over een wapenstilstand in Algerije jjet? Gaan wij onze positie, bereikt ten koste honderdduizend gevallen vrijheidsstrijders, gemartelde patriotten, van de honderdduizen- in de interneringskampen, van al het leed van jaar afschuwelijke oorlog, in de waagschaal !en? Gaan wij in feite ons scherpste wapen in itrijd om Algerije's onafhankelijkheid, het üionale Bevrijdingsleger", neerleggen in ruil het erewoord van De Gaulle, dat het Alge rijnse volk binnen enkele jaren zelf mag kiezen tussen onafhankelijkheid en verbondenheid met Frankrijk? Leggen wij ons lot in handen van één man, die zeker een eerlijk man maar ook een sterfelijk mens is, die misschien straks door een legerdictatuur, die om zijn woorden zal lachen, opzij gezet zal worden?" Dat zijn vragen, die nu eindeloos door de hoofden spelen van de mannen, die in hun sobere kantoor in Tunis, Rue des Entrepeneurs, en in hun bescheiden villa's van Carthago, voor de gok van hun leven staan. -- *- BENELUXBESPREKINGEN TE BRUSSEL VORDEREN (Van onze Brusselse correspondent) De Benelux-topconferentie heeft gis teravond een begin gemaakt met een groot diner in de ambtswoning van de Belgische premier prof. Eyskens. In de middag werd een aanvullend protocol betreffende het Benelux-tarief van in voerrechten in het departement van Buitenlandse Zaken te Brussel onder tekend. Het is thans, naar waarnemers melden, vrij zeker dat de Benelux-top conferentie enkele belangrijke resulta ten gaat opleveren. In de eerste plaats is het vrijwel zeker dat de onderhandelingen over een Schel de-Rijnverbinding spoedig zullen worden aangepakt. De ministers Van Aartsen voor Nederland en Segers en Vanaudenhove voor België hebben hier over reeds gisteravond een apart ge sprek gehad. Op het gebied van de landbouw zag het ernaar uit dat enkele overeenkomsten zullen worden gesloten. Na afloop van de Belgische kabinets raad gistermiddag verklaarde 'n woord- Wederom proces „Het leven begint bij veertig" Het bestuur van de Stichting „Het leven begint by veertig" heeft by de president van de Amsterdamse recht bank een tweede kort geding aanhangig gemaakt tegen zün vroegere secretaris, die een stichting heeft opgericht welke men de naam Boven de veertig heeft gegeven. Dit korte geding over het gebruik van de naam „Boven de veertig" zal begin maart gevoerd worden. Bij het eerste geding, door de stichting „Het leven be gint bij veertig" aanhangig gemaakt, beval de president van de Amsterdamse rechtbank de oud-secretaris de admini stratie van de stichting af te staan op straffe van een boete van f 100 per dag. voerder van de Belgische regering na melijk dat een nieuwe regeling voor de invoer van Nederlandse groente en fruit in België zal worden uitgewerkt. Er was eveneens uitzioht op een procedure van harmonisatie van het landbouwbeleid in België en Nederland. BERECHTE BUITENLANDERS MOETEN UIT INDONESIË Treft vooral Chinezen De Indonesische regering heeft mee gedeeld dat alle buitenlanders, die voor een Indonesische rechtbank terecht hebben gestaan onverschillig onder welke beschuldigingen, uit het land zul len worden gezet. Volgens een mededeling van het bu reau van de procureur-generaal is een daartoe strekkende order gegeven aan de immigratiedienst, die er ook op zal toezien dat dergehjke personen in de toekomst ook geen inreisvergunning meer zullen krijgen. Reuter meldt, dat deze maatregel, die ingaat per 1 februari, van kracht zal zyn voor honderden buitenlanders in Indonesië waarvan de meesten Chine zen znn. Volgens de officiële bekendmaking is de order gegeven als gevolg van indica ties dat buitenlanders getracht hebben de binnenlandse economie van het land te ondermijnen door profitering en spe culatie. wille van de waarheid en de gerechtig heid moet alle toegankehjke materiaal worden onderzocht, nog temeer omdat de meerderheid van de door de commu nisten genoemde rechters géén boter op hun hoofd hebben. En wat de circa 100 rechters in de Bondsrepubliek aangaat die wél boter op hun hoofd hebben hoort men de cri tici allerwege zeggen: laat de Westduit- se rechters-stand zichzelf reinigen, laat men een commissie van onderzoek in stellen, laten de betreffende personen uit hun ambt treden, zo nodig onder mo rele dwang. Zo worstelt men in West-Duitsland nog met een nazi-probleem dat 15 jaar na de oorlog nog blykt te bestaan. Men had dit alles - inclusief de propaganda, die de communisten er thans uitslaan - kunnen voorkomen indien men vroegtij dig zelf had ingegrepen. „Maar wy hebben het ons te gemak- keiyk gemaakt" zei Güde dezer dagen, „het bittere komt nu nog". En dat bit-/ tere zit niet slechts in een geval als dat van Oberlander, zo biykt hieruit, maar ook In dat van de circa 100 rechters die iedere dag weer rechtspreken ook in ge vallen van ex-nazi's, misdadige politie agenten uit de oorlog en dergeiyke. Aan die rechters zouden deze ex-nazi beklaagden thans kunnen vragen: „Waar was U in de oorlog en wat deed U De kwade erfenis voor de Duitse jus titie is overigens niet slechts een bron van communistische propaganda maar ook een rede voor wantrouwen in het niet-communistische deel van de wereld. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leldse Universiteit zyn ge slaagd voor het doct.ex. gen. II mej. S. v. d. Burg (Haarlem), mej. A. J. van Houten (Den Haag) en de heren E. A. van Dishoeck (Amsterdam), A. B. Haart- sen (Rotterdam), I. J. Hoogendam (RUs- wyk) en J. van Noort (Leiden). Semiartsex. mevr. A. S. CohenVan Overstraten Kruysse (Den Haag) en de heren H. E. Bok (Meppel), Th. M. E. Go- vaert te Stein tL.en B. A. Wittich (Leiden); artsex. de heren A. A. Cirillo (USA), L. S. Margulies (USA en L. W. Schulhof (Wassenaar). socialistische SPD, daarna bood hij zijn diensten aan Hitier aan en werd juridisch adviseur van een grote nazi-organisatie en in 1944 president van een rechtbank! Na 1945 werd hij, die de zoon is van een industrieel uit het Saargebied, communist. Met de beruchte Oost duitse minister van Justitie Hilde Benjamin verbindt hem een intie me vriendschap, die hem de weg naar het procureur-generaalschap effende, waardoor hij in de Oost duitse ministerraad een adviserende stem heeft. Deze Melshelmer, eens SPD-er, daar na nazi, thans communist, heeft in Oost-Duitsland de by naam „Duitse Wisjinski" verworven omdat hy in tal- ryke zuiverings- en andere politieke pro cessen net zo grof te werk is gegaan als Wisjinski in de Russische zuiverings processen voor 1939. Melsheimer heeft o.m. acht doodvon nissen, 19 maal levenslang en honderd andere hoge vryheidsstraffen op zyn naam staan. Recht is in zyn ogen wat de communistische party van Oost- Duitsland ten goede komt; recht is vol gens hem een middel van de staat ter versterking van de macht. Onrecht blijft onrecht Desondanks hebben critici in de Bondsrepubliek kritiek geuit op het af- wyzen van Melsheimers aanbod. Zy zeg gen: onrecht biyft onrecht en waarheid biyft waarheid ook indien zy door een jurist worden meegedeeld die zelf voor deze begrippen allang niet meer in aan merking komt. Want al is het een grove leugen van Melsheimer te zeggen, dat er nog „duizend bloedrechters in de Bonds republiek werkzaam zyn", er is wel re den, zo is algemeen erkend, om honderd door Melsheimer genoemde personen uit hun rechteriyke ambt te ontslaan „En dat zijn er", schreef dezer dagen het weekblad „Die Zeit", „honderd te veel, die de overige 11.900 Westduitse rechters compromitteren". Met naam en toenaam zijn diverse van deze rechters ook genoemd in particulie re onderzoekingen (o.m. van de student Strecker). Tot hen behoren rechters en ambtenaren van het openbaar ministerie uit Stuttgart, Essen, Bamberg, Hamm etc. Zij hebben als rechters in Duitse bijzondere rechtbanken tijdens de oorlog op grond van de nazi-rechtspraak licht vaardig Tsjechen en Polen en wie niet al, ter dood veroordeeld. Een Pool werd door ondermeer écn van hen, thans rechter in Bamberg, ter dood veroordeeld omdat hy een Duitser boos had aange keken en met een steen had gegooid nadat zyn boerderij was geconfisqueerd. Een andere Pool werd ter dood ver oordeeld omdat hy een joods kind kor te tyd by zich had genomen. Een der aangeklaagde rechters, thans werkzaam te Wuppertal zond een jood de dood in wegens hoogverraad, hoewel absoluut niets was bewezen. De nazi-beul Somme, werd het vorig jaar tot levenslang ver oordeeld door de Landgerichtsdirektor Adolf Paulus, die zelf in 1943 de begena diging van een wegens een bagatel ter dood veroordeelde Oekrainer heeft afge wezen! Zo is er meer dat als een bruine nazi-vlek op de Westduitse justitie kleeft waardoor zy en met haar de gehele Westduitse gemeenschap een dankbaar object wordt voor communistische pro- paganda-aanvallen. Zelf-reiniging te laat Het wordt als onmogeiyk geacht in West-Duitsland deze rechters via een rechteriyke uitspraak te veroordelen om dat waarschyniyk niet bewezen kan worden, dat zy zich in de oorlog schul dig hebben gemaakt aan verkrachting van het recht, aan het bewust plegen van onrecht. De critici van het besluit om Melsheimers aanbod niet te aan vaarden bevelen nu twee remedies aan: allereerst zeggen zy dat het tóch zyn zyn nut kan hebben om enige deskundi gen naar Oost-Beriyn te zenden en Melsheimers documenten te laten lezen. De Westduitse procureur-generaal Güde verklaarde hierover dezer dagen: om der sing, mèt de kwade kans dat die Frank- ryk uiteindeiyk in de armen van een militaire dictatuur dryft en de laatste gesprekspartner. Charles De Gaulle, van het tapyt zal vegen. Daarom telt de komende beslissing van de onzekere leiders van het F.L.N. mee in de toe komst van Frankryk en van Europa! Zullen zy naar Parys gaan of niet? Ik geloof het wèl. Mensen met kiespBn kunnen hun bezoek aan de tandarts uitstellen, tenslotte gaan zy. Meestal. Dr. Melsheimer heeft zelf boter op hoofd Verlichting van een auto Welke verliohtinr moet een rydend motorvoertuig voeren? Binnen de be bouwde kom met openbare verlichting: stadslichten of gedimde kopllchten, Binnen de bebouwde kom zonder open bare verlichting: gedimde of ongedlmde kopllchten. Buiten de bebouwde kom (met of zon der openbare verlichting)gedimde of ongedlmde kopllchten. (Het voeren van b.v. stadslichten bermllchten is ver boden). Het voeren van stadslichten is alleen dan verplicht zowel binnen als bui ten de bebouwde kom indien het bord „stadslichten" langs de weg staat. Wordt na een kruising dit bord niet herhaald, dan moet weer met gedimde of ongedimde kopllchten worden gereden, indien men zich althans op een weg buiten de bebouwde kom bevindt De ANWB wyst U op de verplichting dat: de ongedimde koplichten moeten worden gedimd, zodra het tegemoet- (Van onze correspondent in Bonn) De Justitie in de Bondsrepubliek staat de laatste dagen vooral voor het pro bleem, dat zy circa honderd rechters onder zich heeft van wie vaststaat, dat zij in de Hitler-tyd via rechteriyke uit spraken mensen de dood hebben inge stuurd uit juridisch onverantwoorde mo tieven, om bagatellen en futiliteiten. Even pijniyk is het feit, dat gegevens over deze rechters met een nazi-verle den alle afkomstig zyn uit communis tisch Oost-Duitsland De pot verwyt in deze de ketel, dat hy zwart ziet, want het was de procu reur-generaal van Oost-Duitsland Mels heimer, die de ministers van Justitie van de Westduitse deelstaten onlangs aanbood documenten uit de nazi-tyd in te zien die in zyn bezit zyn en die vol gens hem circa 1000 rechters in de Bondsrepubliek belasten. De deelstaten-ministers bedank ten voor de uitnodiging omdat Melsheimer geen zuiver onderzoek naar de waarheid, maar propa ganda voor zijn communistische staat op het oog had. Daarbij is de 63-jarige dr. Ernst Melsheimer nu juist geen man om te vertrouwen. Voor 1933 behoorde hij tot de ..Moudjahids" onderweg met hun bren-guns. (Fotodienst „Voorlopige regering der Algerijnse republiek") aardige man. maar hy en zyn vrienden durven alleen „op zeker te spelen". Bourguiba heeft hen honderd maal be zworen: „ga naar Parys. Praat, breek af, praat weer, dreig, maar theater. Neem genoegen met de compromissen, accepteer eerste stappen, consolideer ze, begin de weg te gaan die onvermy- delijk naar jullie doel leidt". Totnutoe tevergeefs: de Algerynen willen by voorbaat weten waar zy aan toe zyn. De mannen van het F.L.N., die in hun hart weten ,dat zy geen grote poli tieke leiders zyn, vrezen ergens die ont moeting met De Gaulle, geloof ik, duch ten dat zij niet tegen hem opgewassen zullen zyn. Zy vrezen vooral, dat hy hun (ondanks zyn verzekering „geen politieke onderhandelingen") een moei- ïyk afwysbaar politiek voorstel zal doen, het volgende „Myne heren, laten Frankryk en het F.L.N. een campagne voeren voor hetzelfde doel: associatie van een Algerye met interne autono- wle en Frankryk. In plaats van haat en bloed, vryheid en gegarandeerde rechten voor iedereen, in plaats van onafhankeiykheid in armoede, zelfbe stuur in een machtig, modern econo misch geheel van samenwerking. Als gy dat accepteert, hebben wy niemand te vrezen: geen ultra's en geen kolo nels, dan hebben wij niet alleen Fran sen en de Algerynen, maar de hele wereldopinie achter ons". Zonder uitzicht De F.L.N.-leiders zien dat voorstel met beduchtheid op zich afkomen met al zyn grote, niet te overziene en nieuwe implicaties, met nieuwe onze kerheden. Oprecht gekweld door hun verantwoordelykheden, gevangen bin nen de cirkel van hun overzienbare maar simplistische denkwyze, geremd door hun gebrek aan stoutmoedigheid, durven zy er niet goed aan. Maar het alternatief lokt ook niet: voortzetting van de afschuweiykste oorlog sinds 1945 zonder uitzicht op een spoedige beslis-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7