Prof. dr. J. v. d. Handel aanvaardde buitengewone Leidse leerstoel Thermodynamica en magnetisme Snelle oplossing ruimteprobleem in K.O.-laboratorium gewenst Kerkelijk Leven Ds. M. J. Punselie donderdag zestig jaar predikant Diende van 1909 tot 1950 Herv. Gemeente RENAPLAN VLOEISTOF- DUPLICATOR FILMS Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 20 februari 1960 Tweede blad no. 29980 Steeds meer tekent zich de noodzaak af, de natuurkunde tot groter ontplooiing te doen komen, zowel in verband met de eisen- die door de samenleving aan haar worden gesteld en in nog veel sterker mate in de naaste toekomst aan haar gesteld zullen worden, alsook om de te verwachten grote toevloed van studenten in de komende jaren te kunnen opvangen, welk probleem overigens niet losstaat van het eer dergenoemde. Reeds vele jaren is het ruimtegebrek in het Kamerlingh Onnes Laboratorium, dat sinds 1923 geen belangrijke uitbreidingen meer heeft ondergaan, onrustbarend. Wij zijn dankbaar, dat (als de voortekenen niet bedriegen) het einde van deze ruimtenood in zicht komt. Aldus prof. dr. J. van den Handel, jarenlang aan het Kamerlingh Onnes Laboratorium verbonden, bij zijn oratie als buitengewoon Leids hoogleraar in de natuurkunde, speciaal voor thermodynamica en magnetisme, gistermiddag onder bijzonder grote belangstelling uit gesproken in het Groot Auditorium. Tussen orde en wanorde Prof. Van den Handel, die in velerlei wetenschappelijke en organisatorische functies aan het Kamerlingh Onnes Laboratorium verbonden is geweest en naast het adjunct-directoraat van dit laboratorium ook leiding heeft gegeven aan de aldaar gevestigde Leidse Instru- mentmakersschool, behandelde in zijn oratie enkele problemen op het terrein van thermodynamica en magnetisme. Hij constateerde, dat een juist begrip van het wezen en de grondslagen van de warmteleer eerst vrij laat geboren is, terwijl het ook nadien geruime tijd heeft geduurd alvorens het verband tussen thermodynamica en magnetisme duidelijk is gebleken. Voor de niet-in- gewijde is dit verband zelfs thans nog vaag. Prof. Van den Handel toonde dit ver band echter in zijn oratie aan, door de verschijnselen te ontleden, waarop de studie van deze twee natuurkundige terreinen betrekking heeft: enerzijds warmtebeweging der materiedeeltjes, welke men als min of meer optredende wanorde zou kunnen omschrijven, ander zijds ordening dezer materiedeeltjes door elektromagnatische krachten. NED. HERV. KERK. Beroepen te Luttelgeest-Kraggenburg J. van Hartingsveld te Emmer-Compascuum. GEREF. KERKEN. Beroepen te Eefde-Gorssel J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Mijdrecht P. N. Ribbers te Noordsoheschut GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Meliskerke K. de Gier te 's-Gravenhage. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Gouda H. F. Huson te Mus- selkanaal. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Rllnshurg Herv. Gemeente; 10 uur ds M. C. Groenewoud (H.D.) 5 uur ds. H van Gosllga. (Bethelkerk)10 uur ds. H van Gosllga, 5 uur ds. M. C. Groene woud. Gerei. Kerk (Rapenburg); 9.30 uur kand. J. C. van Egmond, ber. pred. te Tholen-Poortvllet. 5 uur ds. J. Bijleveld. (Petra kerk); 9 uur ds. J. Bijleveld. 4 uur ds. H. Post. (Maranathakerk)9 30 uur ds H. Post, 5 uur ds. A. Langeler van Valkenburg (Z.-H.). Geref. Kerk (vrijge maakt) 10 en 5 uur ds. K Brunlng. Chr. Geref. Kerk (Petrakerk, Voorhouterweg) 10.30 en 5.30 uur ds. J. Kampman. Hazerswoude Herv. Gemeente: 9.30 en nam. 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Ger Kerk: 9.30 en nam. 6.30 d6. N. W. v. d. Hout. Oegstgeest Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (HA.). Paulus- kerk: 10 u. ds. G. F. Callenbach. 7 u. ds. B C. Visser. Hoge Mors: 10 u. de heer P. Dirksen. Ver. Vnjz. Herv., W. de Zw.kerk: 10.30 uur de heer J. P. Hulsbos. Ger. Kerk. Maurltslaan: 10 u. en 5 u. ds. N J Hommes te Rotterdam. Ger Kerk (Vrijge maakt), W, de Zw.kerk: 8.45 uur ds. R Brands, 3 uur ds. W. G. de Vries te Lel den. Benthuizen Herv. Gemeente 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdienst (donder dag 7 uur student Kok, Rotterdam-Zuid), In een evenwichts toestand in een stof is steeds sprake van een evenwicht tussen door warmtebeweging gestimu leerde wanorde en door interne of ex terne magnetische krachten gestimuleer de orde. Prof. dr. C. J. Gorterdirecteur van het Kamerlingh Onnes, labo ratorium (links) complimenteert prof. v. d. Handel tijdens de re ceptie na de oratie. In zijn oratie herinnerde prof. Van den Handel aan vele proeven, welke onder meer in het Leids Kamerlingh Onnes Laboratorium zijn verricht op het gebied van thermodynamica en magnetisme, bijvoorbeeld die van prof. Gorter betreffende de magnetische relaxatie. Ruimte en stof In de toespraken, waarmee prof. Van den Handel zijn oratie besloot, bepleitte hij in de reeds vermelde zinsneden een spoedige ruimtelijke uitbreiding van het Kamerlingh Onnes Laboratorium en een adequate vergroting van de weten schappelijke en technische staf. Hij sprak voorts bijzondere waardering uit jegens zijn leermeester prof. dr. H. J. de Haas en diens echtgenote en het tech nisch personeel van het K.O -Labora torium. zonder wiens vaardigheid ook de theoretische natuurkunde nimmer tot de vereiste hoogte zou kunnen opklimmen. Na de oratie vond in de ontvangstzaal van het Academiegebouw een zeer druk bezochte receptie plaats. Advertentie Voor de nieuwbouw van het DIACONESSENHUIS LEIDEN ontvangen: tot 1 Jan. 1960 f. 453.318,54 gedurende januari f. 2.855,74 Totaal f. 456.174.28 Dit moet één miljoen worden. Actiecomité DIACONESSENHUIS. Secr. W. de Zwijgerlaan 41, Oegstgeest Postrekening v. d. „Stichting Steunfonds Diaconessenhuis Leiden 533001. DS. J. H. BOERLIJST SPRAK VOOR NED. CHRISTEN VROUWENBOND „Het raadsel van het lijden" Gisteravond hield de afd. Lei den- Centrum van de Ned. Ohr. Vrouwen bond een zeer druk bezochte bijeen komst in Rehoboth. De presidente, me vrouw G HouwelingOostra. richtte zich in haar woord van welkom in het bijzonder tot ds J. H. Boerlijst. Herv. pred. te 's-Gravenhage. die zou spreken over: ..Het raadsel van het lijden" en tot een achttal nieuwe leden. Na een korte meditatie door de presidente en de afhandeling van enkele huishoude lijke punten, was het woord aan ds. Boerlijst. Het gaat op het terrein van het geestelijk leven, aldus spreker, zoals in de wetenschap: er blijven vele raad sels bestaan en het lijden neemt daarbij wel een grote plaats in. Een ieder, die met lijden in aanraking komt. probeert een oplossing te vinden voor het ..Waar om lijd ik", doch men komt er met menselijk verstand nooit uit. Het lijden blijft een mysterie, doch als men het ziet in het licht van God. voelt men zich niet een prooi van het noodlot, maar het eigendom van de Vader in de hemel, die het lijden gebruikt om de mens op te voeden totdat Hij Zijn beeld in die mens herleefd ziet. Doordat alle mensen hebben gezondigd zijn zij on derworpen aan de wet van lijden en dood. doch zij mogen al het lijden niet zien als een straf, daar het ook een lichte tuchtiging God's of zelfs een loutering kan betekenen, teneinde van een zonde verlost te worden. In het boek Job worden 4 verklaringen gegeven voor het lijden van de mens. aldus spreker, en hieruit kan men vernemen, dat lijden zelfs een zegen kan betekenen. Was het leven van Jezus op aarde niet één aaneensohakeling van lijden en hield dat niet de verzoening met God Donderdag a.s. is het zestig jaar ge leden, dat ds. 31. J. Punselie. die de Leidse Hervormde Gemeente ruim der tig jaar als predikant diende, de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Marinus Johannes Punselie werd 8 december 1875 te Gouda geboren en studeerde aan het Chr. Gymnasium te Doetinchem en aan de Amsterdamse en Utrechtse Universiteit. In 1899 kan didaat geworden in Zeeland aan vaardde de jubilaris 25 februari 1900 het predikamht te Kuinre. sprekende over Gal. 5 13 b. ..Dient elkander door de liefde", een tekstwoord, dat tijdens zijn langdurige ambtsvervulling in 1940 verliet hij de actieve dienst steeds het grondpatroon van zijn pre diking is geweest. Vier ja^r later aanvaardde hU de evangeliebediening temidden van de Hervormde Gemeente van Nijverdal. waar hij de eerste predikant was. Op 2 mei 1909 deed ds. Punselie. die zich in zijn prediking een ..beeld houwer van het woord" toonde, als op volger van ds. H. S. J. de Wolff zijn intrede in de Leidse Hervormde Ge meente. sprekende over Lucas 19 10 ..Want de Zoon des mensen is gekomen om te zoeken en zalig te maken, wat verloren was". De tegenwoordige wijkgemeente Le vendaal werd hem ter bearbeiding toe gewezen. Ruim dertig jaar heeft ds. Punselie hier gewerkt. Natuurlijk ook door de lange tijd, maar nog meer door zijn persoon en werk heeft hij een haast onuitwisbaar stempel op deze sector van de Hervormde Gemeente weten te drukken. Advertentie Een groot aantal kopieën tikken is zwaar werk voor typiste en machine. De brengt uitkomst. 1 x origineel tikken, daarna maakt U direct of later de benodigde kopieën. Ook gedeeltelijk afdrukken is mogelijk. Is tevens goedkoper in kosten dan carbonsets HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN in? Voor de christen heeft het lijden dus een grote betekenis ook al begrijpt hij het verband met Gods rechtvaar digheid en liefde niet steeds. Er blijven voor hem. naar het lijkt, vele vragen onbeantwoord. Waar het lijden in het algemeen straf is voor de zonde en een bode van het heil verbergt, moet de mens in zijn lijden berusten en alles geduldig dragen. God legt vaak de mid delen tot leniging van het lijden naast de mens neer Met tal van voorbeelden uit de Bijbel, getoetst aan de praktijk, zette spreker uitvoerig uiteen, dat heel veel van het lijden, dat de mens moet ondergaan, hem tot heil is en hem de werken Gods doet openbaren. Als mesn over het lijden niet klaagt, doch het draagt in het ge loof en aanvaardt als een tuchtmiddel en een weldaad van God. dan kan men niet wanhopen. De mens. die het lijden niet opneemt als een ondraaglijke last, maar als een voor hem bedoeld Kruis, zal merken, dat het raadsel minder raadselachtig is. Hij zal er in zien het raadsel van Gods ondoorgrondelijke liefde. Nadat van de gelegenheid tot het stel len van vragen een druk gebruik was gemaakt, dankte de presidente ds. Boer lijst voor zijn boeiend en leerzaam be toog. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. A Dil te Zoeterwoude. Te Leiderdorp: woon huis met sohuur en erf. Willem de Zwij gerlaan 47 in t>od: f 15 000. koper: H. Schellingerhout te Koudekerk, q q. voor: f 19.000. Te Leiden: woonhuis met erf en tuin. Utrechtse Jaagpad 16/16a in bod: f6.400, koper: J W. Goddijn te Leiden, q.q. voor f 6.400. „Afspraak met Marie-Octobre" Wie pleegde verraad? Studio Het probleem „ver filmd toneel" komt weer eens aan de orde in de overigens knap geconstrueerde verfilming van de regisseur-scenarioschrijver Jean Duvivier van „Afspraak met Marie-Octobre". naar de roman van Jacques Robert. De ganse handeling speelt zich af in het kasteel, waarin de tweede wereld oorlog het hoofdkwartier geves tigd was van de Franse verzet- groep „Vaillance". Deze groep is, vlak vóór de bevrijding, door de Gestapo overvallen en gedeeltelijk uitgemoord. Nu- 15 jaar later, nodigt de schone Marie-Octobre, eertijds de „mascotte" van deze groep haar thans nog in leven zijnde vrienden voor een samenkomst in het kasteel uit. Zij heeft namelijk van een Duitse ex-Gestapo-officier gehoord dat er indertijd „verraad" in het spel is geweest. Eén van deze mannen moet de verrader zijn. Wie? Dit raadsel, het motief van het ver raad en het antwoord erop beheersen deze film, waarin langs de wegen van talrijke, langdurige verhoren en discus sies, van deduceren en combineren, de dader tenslotte ontdekt wordt. Deze vindt tenslotte een sinistere dood Het verrassende en ook boeiende is dat de verdenking telkens op een ander valt. Zelfs Marie-Octobre wordt zodanig betrokken in de verwikkelingen, dat, men ook haar van verraad en moord verdenkt. Uitnemend is de sfeer getroffen, waar in de oud-verzetslieden elkaar weer na jaren ontmoeten, uitnemend ook de wijze, waarop zij in het verloop in hun herinnering terug tasten. Het gevaar voor een zekere eentonigheid voor een film, waarin de handeling slechts op één plaats afspeelt, wordt, zij het niet volkomen, opgeheven door televisiebeelden van worstel wedstrijden, waarvoor één der mannen zich veel meer interesseert dan voor het vinden van de dader. Het zoeken naar de schuldige gaat af en toe met beklem mende episodes gepaard, hoewel Duvi vier, gelijk opgemerkt, toch niet aan het gevaar van „verfilmd toneel" is kunnen ontkomen. VAN DEZE WEEK: Men ziet talrijke bekende filmacteurs, onder wie Lino Ventura de man met wie het kwaad vechten is! in de rol len der vroegere verzetslieden, met als enige vrouw daartussen Danielle Dar- rieux. In zekere zin actueel is, in verband met de Chessman-zaak, de vraag of na zó lange tijd, een schuldige nog wel met de dood gestraft mag worden. Die schul dige: wié is hij (of zij)? De film heldert dit op, zij het wel licht anders, dan U verwacht had. De regisseur heeft met groot vakmanschap de mogelijkheden van de enorme kas teelkamer. waarin de geschiedenis zich afspeelt, benut en deze tot een illustra tief décor gemaakt. „Schiet of sterf" Spannende avonturen Rex Rinkelende sporen, stampende paardehoeven en kruitdamp, ziedaar de gegevens voor een wild-west film. Spannende avonturen, waarbij ook het vrouwelijk schoon niet ontbreekt, spelen zich ook nu weer af in het Rex-theater, waai- deze week de film met de veelzeg gende Nederlandse titel: „Schiet of sterf" wordt vertoond. Afgaande op de titel zou men oppervlakkig denken aan een ver haal volgens het aloude recept: veel vechtpartijen, fluitende kogels, en liefst veel bloed. Doch in deze rolprent vloeit het bloed althans zichtbaar ge lukkig niet zo veelvuldig. Veel opnamen zijn gewijd aan de prachtige natuur met in het wild levende paarden. Zeer sug gestief is b.v. de scène van de woest galopperende kudde. Aan het hoofd draaft een prachtige zwarte hengst, die door de held van dit verhaal Ring Has- sard (Audie Murphy) in een vallei wordt gedreven. Deze held woont met zijn vo gelvrij verklaarde vader hoog in de ber gen in een blokhut. Ring is al 15 jaar niet in contact geweest met andere le vende wezens. Als hij dan ook een ver dwaalde vrouw aantreft weet hij met zijn houding geen raad. Miss Riley zorgt voor de ommekeer in zijn leven, maar ook voor de verwikkelingen. Het komt zelfs zover, dat Ring beschuldigd van paardendiefstal voor de rechtbank moet verschijnen Gedurende de rechtszitting komt aan het licht, dat de vader van Ring nog leeft, wat niemand in het dorp wist, Ring wordt opgesloten, maar door toedoen van een vriend weet hij te ont vluchten. De sheriff zet dan een klop jacht op touw om de beide Hassards in te rekenen. Met behulp van andere vo gelvrij verklaarden worden de sheriff en zijn mannen echter verdreven. Na de beklemmende opnamen van de drijf jacht. komt de nogal geforceerde ont knoping. waarbij uiteraard een geluk kige Riley zich in de armen mag werpen van Ring. In deze kleurenfilm kan men genieten van goed spel van Audie Murphy en Wanda Hendrix, terwijl de door Burl Ives gezongen balladen op de achter grond, voor een zeer bijzondere 6feer zorgen. De Jonge Leeuwen Verdienstelijk Casino Het is niet de eerste keer. dat het in vele opzichten uitzonderlijke filmwerk „De Jonge Leeuwen" naar het gelijknamige boek van Irwin Shaw in een van de Leidse bioscopen draait. Maar toch zal ook dit keer Casino nog wel heel wat bezoekers trekken. Wie echter mocht denken, dat de film het boek tot in alle details volgt, vergist zich deerlijk. Het boek is veel rauwer, veel in dringender dan de overigens lang niet onverdienstelijke film. En die verdien sten van de film worden grotendeels be paald door het voortreffelijke spel van Marlon Brando als de Duitse luitenant en Dean Martin als de producer van Broadwayshows, die eigenlijk tegen zijn zin in dienst moet en later de verschrik kingen van de oorlog in al zijn gedaanten mee moet ondergaan. De verdiensten van de film liggen lang niet alleen in de uitzonderlijke lengte van de film (bijna drie en een half uur). Wie nog eens de verschrikkingen van de tweede wereld oorlog wil ondergaan, moet beslist van deze film kennis nemen. Er zijn vele authentieke opnamen in verwerkt. uaaHi.ez ijnnaH okezo De man, die verdwijnen moest Natuurlijk geprolongeerd Trianon: Vanzelfsprekend is het jong ste produkt van de ..meester van de spanning", Alfred Hitchcock geprolon geerd. Wie had anders verwacht? Ongetwijfeld had Hitchcoks voorlaat ste film „Vertigo* 'wat meer vaart, nog meer sfeer. Maar dat neemt niet weg. dat ook deze „man, die verdwijnen moest" geladen is met spanning. Telkens opnieuw staat men verbaasd over de produkten van deze unieke vak man. Het is wonderlijk te zien, hoe hij zijn middelen weet te gebruiken. Hoe hij niet alleen het dode materiaal, maar ook de springlevende actrices en acteurs on dergeschikt weet te maken aan zijn doel: het enerverend vertellen van een ver haal. Een verhaal, dat in dit geval niet eens zo bijster sterk is. Maar dat is niet belangrijk. Hoofdzaak is bij Hitchcock de wijze, waarop het gebracht wordt. Voor dat geldt maar één woord: weergaloos. Koningin Zenobia Toch niet zo ontembaar Lido In het grote theater aan de Steenstraat gaat deze week het brede doek open om ruimte te geven aan Anita Ekberg, die volgens de titel van de film als Koningin Zenobia ontem baar moet heUn. Nu valt dat eerlijk ge zegd een beetje tegen. Want al doet ze in het begin erg stoer op de helft van de rolprent zit ze al met haar grootste vijand bloemetjes te plukken langs de waterkant. En even later ligt ze in zijn armen Neen, het is echt meer de faam van deze zeer welgeschapen vors tin van Syrië, die zich gedurende de regering van Keizer Aurelius losmaakte van het Romeinse imperium. Rome vindt dat niet aardig en stuurt Marcus Valerius (George met een handvol soldaten om dat eigenwijze koninginnetje eens de les te lezen. Maar het Romeinse leger tje is te klein en Marcus wordt gevan gen genomen. De boze blonde bazin veroordeelt hem tot de slavernij. Maar natuurlijk zijn er dan wel wat flinke kerels, die hem uit die trieste hel weten te redden. Inplaats van snel weg te hollen gaat die koene generaal terug naar het pa leis onder het mom van: „Rome zal mij mijn nederlaag toch nooit vergeven". Hij biedt de vorstin zijn diensten als militair en weinig later de vrouw Ze nobia zijn liefde aan. Beiden worden geaccepteerd, maar ondanks alles ver geet die generaal zijn plicht tegenover Rome niet. Daardoor komt hij natuurlijk in moei lijkheden. En dan is er natuurlijk een sluwe intrigant aan het hof (een knap pe rol van Folco Lulli), die in dat troe bele water zyn hengel uitgooit. Met al lerlei slinkse praktijken en door verraad probeert hij zelf de macht in handen te krijgen. Dat geeft dan weer wat extra verwikkelingen in de toch al felle strijd tussen Rome en Syrië, welke tenslotte uitmondt in een enorme veldslag, waar bij blijkt dat Zenobia ook op ander ge bied niet „ontembaar" is. We zullen alle escapades niet op de voet volgen. Maar men zal inmiddels wel begrepen hebben, dat er heel wat gelegenheden waren voor kleurrijke massale beelden. En die kansen heeft regisseur Guido Brignone niet voorbij laten gaan. Op zeer vlotte wijze heeft hij het levendige avontuurlijke verhaal kleurrijk in beeld gebracht, waarbij een flinke plaats is ingeruimd voor grootse massascenes. Verschrikkelijke slaven kampen met de onmisbare draai schijf kolossale soldatenkamp, weer galoze pracht en praal in de paleizen, enorme legers te paard. Wrede veldsla gen, en men kan vermoedelijk zelf de rest wel invullen. Het zijn de bekende en altijd aan trekkelijke bladzijden uit zo'n kleurrijk en avontuurlijk filmprentenboek. In greep der spionage Spannende film over geheime activiteiten Luxor Een spannende film over de geheime activiteiten van een commu nistische spionagegroep in West-Duits- land, al vertoont het verhaal hier en daar nogal zwakke punten. De jonge regisseur Wirth heeft die zwakheden met bewonderenswaardige vakmanschap weten te verbloemen, zodat „In de greep der spionage" een film is geworden, waarin een weliswaar wat al te gecom primeerd, maar niettemin boeiend tijds beeld werd gegeven. Het verhaal is eenvoudig: Klaus Mar tens is na vijf jaar uit Oostduitse ge vangenschap teruggekeerd, nadat hij op valse beschuldiging tot vijfentwintig jaar was veroordeeld Die voortijdige vrijlating heeft een bedoeling gehad: hi) moet de medewerker worden van zijn vrouw, die hem vijf Jaar lang is 1 trouw gebleven, maar intussen slacht- I offer van een rode spionagegroep is ge worden. Zij poogt zich daaruit los te maken, maar wordt vermoord omdat zij „teveel weet". Als amateur-detective begin» Klaus dan een speurtocht naar t Ds. M. J. PUNSELIE zestig jaar in het ambt. Ds. Punselie, die zich thans met het oog op zijn hoge leeftijd zeer moet ontzien en donderdag a.s. dan ook geen bezoek kan ontvangen, maakte inder tijd van vele commissies en besturen deel uit. O.a. profiteerde het christelijk onderwijs geruime tijd van zijn leiding en inzicht. Van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs 'Herv. Schoolver eniging) mocht hij tal van jaren voor zitter zijn. In 1950 legde hij het pre sidium neer en werd hij opgevolgd door ds. D. J. Vossers, die ook in de wijkgemeente Levendaal zijn opvolger werd. De verdiensten van de jubilaris, die In 1934 onder grote belangstelling zijn zilveren jubileum als predikant van de Leidse gemeente vieren mocht, wer den erkend door zijn benoeming tot rid der In de Orde van Oranje-Nassau. Ds. Punselie. die nu reeds 20 jaar emeritus-predikant is, was na zijn emeritaatsverlening nog tien jaar geestelijk verzorger van het Diacones senhuis. Bovendien was hij vele jaren de geestelijk verzorger van de psychia trische inrichtingen „Endegeest". Advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 b(j de Doezastraat. TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK. De verandering van het sociale beeld in Engeland GENOOTSCHAP NEDERLAND— ENGELAND BIJEEN De uit Manchester afkomstige ds. Hodgkins hield gisteravond voor het Ge nootschap NederlandEngeland een le zing over: De verandering van het so ciale beeld in Engeland. Ds. Hodgkins is in Nederland om te trachten Engelse studenten in Hollandse gezinnen te plaatsen. Ds. Hodgkins bracht voor de eerste maal een bezoek aan ons land en vanuit het vliegtuig had hij zich met verbazing afgevraagd of er tussen al dat water nog wel een stukje land om op te wonen over zou blijven. Ook in mijn land heeft men liefde voor het water, doch daar vindt men slechts hier en daar een rivier. Die „waterliefde" komt alleen maar in de vakantietijd tot uit drukking, als velen naar de watersport centra gaan", aldus de dominee. Zeer kenmerkend voor het Engelse volk is de belangstelling voor poezie. Thans is die belangstelling ook enigs zins op het moderne gericht, maar die liefde is er en zal er ook blijven. Ds. Hodgkins vernam van een Brits Labour- afgevaardigde in het Lagerhuis, dat als voornaamste werken beschouwd worden: de Bijbel, Shakespeare en Pilgrim's pro gress. Een oude traditie, die ook nog altijd bestaat, is dat in Hyde Park Corner iedere Engelsman ronduit zijn mening mag zeggen zonder daarvoor bestraft te worden. Uit enkele voortieelden bleek wel dat kritiek zeer gewaardeerd wordt. De Engelsen hebben hun kritische in stelling verkregen door de kranten, die veel invloed hebben gekregen op het maatschappelijk leven. In een doorsnee Engels gezin treft men per dag twee tot drie kranten aan. In het gezinsleven zyn de situaties heel anders geworden. Vroe ger was het een ongeschreven wet. dat de zoon hetzelfde beroep zou kiezen als zijn vader. Het resultaat hiervan was, dat vader en zoon gemeenschappelyke belangen kregen. Na de eerste wereld oorlog is hier verandering in gekomen door het opkomende gevoel van eigen waarde. Dit kenteringsproees is hoe lan ger hoe sneller gegaan, zodat het is uit gegroeid tot een zeer belangrijk sociaal probleem. Met fijne Engelse humor schetste spreker op suggestieve wijze en kele taferelen uit een doorsnee Engels gezin. Tot slot constateerde ds. Hodgkins dat de Engelsen zich meer dan ooit be wust zyn van de noodzaak hun bijdrage te leveren voor de wereldvrede Karakte ristiek voor alle volkeren is de liefde voor het eigen land. Doch waar het een zaak van de vrede betreft, is het nodig alle grenzen te vergeten en elkaar te be grijpen. de geheimzinnige achtergrond, waarvan hij aanvankelijk niets weet. Het onge loofwaardige is. dat hij ondanks de grootste gevaren toch zyn leven weet te redden en er zelfs voor zorgt dat de politieke bandieten in de val lopen Maar dit alles is op een zo meeslepende wijze verwerkt, dat er toch een aan nemelijk geheel te voorschijn kwam. waarin aan spanning geen gebrek is. De fotografie is meermalen uitstekend. Op vallend goed spel o.a. van Hansjórg Felmy als Klaus Martens en van Jo hanna von Koczian als zijn vrouw.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3