VEILIGHEID Handen en Lippen ruw?pupoL Besprekingen over terugkeer der Molukkers naar Indonesië Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 Een storende factor in de Ameri kaanse politiek is deze, dat er nog al eens invloeden werkzaam zijn, die een onjuiste voorstelling van zaken in de hand werken. Waarmee we niet alleen de presidentsverkiezingen bedoe len, omdat die allang vantevoren een onzuivere uitwerking plegen te hebben, maar ook de jaarlijkse begrotingsge- veohten met soortgelijke consequenties. Het touwtrekken tussen leger, vloot en luchtmacht veroorzaakt nogal eens' een opzienbarende uitlating van deze of gene leidende figuur, die dan de vraag doet rijzen of Amerika wel tenvoHe voorbe reid is voor de dreiging uit het Oosten, welke immers vreedzame coëxisten tie ten spijt nog altijd niet onder schat mag worden. Tegelijkertijd vraagt men zioh af, of de feiten niet met opzet bijgekleurd zijn om voor een bepaald militair project een grotere hap uit de beschikbare gelden los te krijgen. Het onaangename is, dat het hier zaken be treft, die niet alleen de Verenigde Sta ten zelf betreffen, maar de veiligheid van het gehele Westen. En er zijn al onrustwekkende wooden en feiten van buiten het kamp der vrije wereld ge noeg om* die nog vermeerderd te zien met interne uitspraken, welke uit een min of meer troebele bron voortkomen. De moeilijkheid is, dat een bepaalde voorstelling van zaken nooit hele maal ten onrechte gedebiteerd wordt. Zo heeft generaal Power, hoofd van de Amerikaanse strategische lucht macht. kortgeleden verklaard, dat de Sovjet-Unie met driehonderd raketten binnen een half uur de gehele Ameri kaanse vergeldingsmacht-op-kerngebied zou kunnen uitschakelen. Power ging daarbij uit van een min of meer hypo thetisch geval, waarbij hij tevens ver onderstelde, dat de Russen erin zouden slagen hun aanval een optimaal effect te verlenen. Men kan er daarom al da delijk enige vraagtekens achter plaat sen, maar toch zal een land als Amerika rekening dienen te houden met een „gelukkige greep" van de tegenstander. (Men denke in dit verband aan de Ja panse aanval op Pearl Harbor). De Russen zouden drie super-raketten per basis nodig hebben om de honderd zo genaamde „zachte" bases van de Ver enigde Staten met één klap te verniet- tigen, waarbij onder „zachte bases" die punten verstaan dienen te worden, die minder zwaar verdedigd zijn of minder natuurlijke bescherming hebben dan de overige. In dit verband heeft het o.a. bij een bekende „columnist" als Joseph Al- sop enige geprikkeldheid veroor zaakt. dat de Amerikaanse ramingen over de raketmacht van de Russen tot tweemaal toe verminderd werden. Dat kwam de minister van Defensie Gates bijzonder goed van pas. toen hij het Congres moest inlichten over de vraag of de Verenigde Staten „bij" zijn. Wel nu. volgens militaire deskundigen zou dit niet het geval zijn. Terwijl de Rus sen reeds in 1958 tot serie-produktie van intercontinentale ballistische raketten zouden zijn overgegaan, beschikt Ame rika nog pas over een klein aantal van dit soort projectielen. Daarbij krijgt Amerika binnen afzienbare tijd wel de reusachtige Titan-raketten en de ra ketten met vaste brandstof, de Minute- man, maar er is in de tussenliggende tijd (volgens sommigen enkele jaren) een „missile gitep", d.w.z. een toestand, waarin de Russen een duidelijk over wicht op dit gebied zouden hebben, met alle gevaren daaraan verbonden. Het is in een kwestie als deze iets dergelijks als met statistische cij fers: de kunst van het groeperen speelt een grote rol. Want tegenover deze pessimisten staan andere experts, die het wat zonniger zien. Al geven zij toe, dat er aanvankelijk een zeker Rus sisch overwioht zal bestaan, daar stel len zij dan tegenover, dat de slagkracht aan Amerikaanse zijde niet geringge schat mag worden. Bovendien zijn de atoomonderzeeëTS, die onder water Po- laris-raketten kunnen afsohieten, ge ruime tijd vóór op het programma en die schepen hebben voorts het voordeel, dat ze zich voortdurend kunnen ver plaatsen en derhalve vrijwel onkwets baar zijn. Hetzelfde is het geval met de Minuteman. die van spoorwegwagons gelanceerd kan worden en dus even eens zeer moeilijk te localiseren is. Vergeet verder niet, zo verklaarde mi nister Gates, dat Amerika ook nog zo iets heeft als een machtige vloot be mande bommenwerpers, waarvan er voortdurend een aantal in de lucht en dus ook al moeilijk te treffen is. Dat een man als de bekende militaire deskundige Hanson W. Baldwin in de „New York Times" dit pro bleem niet al te somber inzag, wijst in geruststellende richting. In de eerste plaats, zo schrijft hij, zijn wij bijzon der goed op de hoogte van hetgeen de Russen in hun schild voeren; verder gaat het dus niet alleen om de krachts verhouding op raketgebied, maar om de totale „nuclear delivery capability", dus ook om de mogelijkheid atoombommen op een andere manier „af te leveren" dan door raketten, m.a.w. door bemande bommenwerpers. En verder betwijfelt hij of het een vijand mogelijk zou zijn alle Amerikaanse bases met één klap te vernietigen. Neen, zegt Baldwin ten slotte. het wezenlijke gevaar is gelegen in kleine veroveringen of beperkte oor logen van communistische zijde. En een ander gevaar is gelegen in de poli tieke en militaire propaganda van het Kremlin, ook en vooral met het oog op de komende internationale conferentie der Grote Vier. En zo'n Russisch offen sief van politieke aard moet tegemoet getreden worden op een wijze, waar uit de Amerikaanse kracht blijkt en dan niet alleen voor deskundigen, maar ook voor „de gewone man". Deze op vatting van Baldwin kunnen we slechts onderschrijven. Een glasheldere, niet door politieke bij-oogmerken vertroe belde voorlichting is daarvoor een eer ste vereiste. Actualiteiten (Van onze t.v.-medewerker) Het was een wat wonderlijk mengel moes, dat de KRO gisteren aan de kij kers voorzette, maar er waren toch een paar dingen onder die het vermelden en beoordelen waard zijn. Daar was in de eerste plaats het Gastenboek van Fréquin. die mr. Jan Derks en mr. Van der Kalle van „de Tijd-Maasbode" op visite had. Tussen haakjes, wat publi citeit vermag, want wie en wat Jan Derks is, is zo algemeen bekend, dat het nauwelijks zin heeft erbij te vermelden, dat hij sinds jaar en dag in de publici- teitsbranche zit. De heren hadden het over reclame-t.v. en commerciële t.v. De OTEM, de maatschappij door enige grote maatschappijen opgericht om een tweede t.v.-kanaal op zakelijke basis te gaan exploiteren, had verstek laten gaan. Zij wilde kennelijk geen gebruik maken van de haar door de tegenpartij geboden gastvrijheid. De gedachtenwis- seling werd daardoor geen vlees en geen vis. Er was trouwens nauwelijks van uit wisseling van standpunten sprake, want Fréquin toonde zich een zo toegewijd gastheer, dat hij de gasten geen gele genheid bood met elkaar de degens te kruisen. Hij wenste beantwoording van zijn vragen en daarmee was voor hem de zaak bekeken. Gehoorzaam vonden de „debaters" dat ons omroepbestel zo goed was, dat het niet beter te wensen was. Een ander stelsel had geen kans en was politiek niet haalbaar, orakelden ze. We geven de OTEM-heren geen on gelijk, dat ze zich voor dit gat niet had den laten vangen, want tenslotte kwam het erop neer, dat onder schijnbare ruimheid des geestes voor eigen paro chie dapper werd gepreekt. Waarin ze van hun standpunt bekeken dan al weer gelyk hadden. In „Spotlicht" werd met de voetbaltotalisator tamelijk geestloos de draak gestoken. De verzoekprogram ma's „voor onze jongens" werden op de hak genomen, maar de complicaties van het schrikkeljaar kwamen onvoldoende uit de verf. Wat de toekomst van Elburg betreft, weten we nu, dat de schoonheid wel intact zal blijven, maar dat het met de rust gedaan is. Jammer voor die stokoude, stramme vissers, die we tot uit den treure zagen kuieren. Nadat mr. H. P. Gorter van de „Natuurmonumenten" zich door zijn verhaal had heengeworsteld, kregen de kijkers een charmant filmpje van het Naardermeer te bewonderen. De kijken de dames vonden de jonge reigertjes afschuwelijk, maar wel „doddig". Jan Cottaar had jhr. mr. Feith bereid ge vonden een (zeer voorlopige) indruk te geven van de Sportnota en ging toen over naar Squaw Valley. Waarbij hij vertelde, dat de fraaie beelden een ge schenk van Walt Disney waren. Peter Verhagen sprak de jeugd toe, scherpte haar een gebod in en had een mud aardappelen laten aanvoeren, die een Jongen in 38-voud verorberd heeft als hij 18 jaar is. Moeder heeft ze allemaal geschild en gekookt en als er eentje niet gaar is uitgevallen, is de wereld veelal te klein voor de toorn van het jongmens. Tot slot ging het over naar het nieu we sportpaleis in Parijs, waar Joop Si mons iets kon tonen, waartoe Cottaar (nog) geen kans had gezien: kunst- rijden en hoe! Vooral het Zwitserse paar Grandjean deed ons het (tijdelijk) gemis aan onze kustrijdstertjes even compleet vergeten. Maar vandaag zal de NTS zorgen, dat we erbij zijn, daar op de banen en hel lingen rond de vallei in het verre Wes ten. Dat begint dan al om 7 uur in de avond en dat gaat dan voorlopig elke dag zo door, totdat we weten hoe de onzen het er hebben afgebracht. Advertentie Pretest van Ger. vrouwen Het Bondsbestuur van de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen in Nederland (ongeveer 25.000 leden) heeft in een brief aan de commissie voor de rechten van de mens bij de V.N. diepe verontwaardiging uitgesproken over „de grove schending van de rechten van de mens, die de Hongaarse overheid begaat tegenover de jongens en meisjes, die in de gevangenis de voltrekking van hun doodvonnis na het bereiken van de 18- jarige leeftijd afwachten". „Als vrouwen en moeders tekenen we protest aan", aldus het schrijven, „tegen dit weerzinwekkend gebeuren en wij dringen er bij U op aan alle ter beschik king staande middelen te gebruiken om de verantwoordelijke overheid van het misdadige van haar handelingen te over tuigen en haar een halt toe te roepen op grond van art. 5 van de algemene ver klaring van de rechten van de mens". Het stuk is ondertekend door de presi dente van de Ger. Vrouwenbond mevr. W. M. Ridderbos-de Rooij te Amster dam Voorwaardelijke straffen In begonnen actie tegen de profiteurs van Walletjes Zes maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met de bijzondere voorwaar de, dat de verdachten zich gedurende een proeftijd van drie jaar hebben te onthouden van het verhuren van ka mers, luidde gistermiddag de eis van de Officier van Justitie bij de Amsterdam se rechtbank, waar drie echtparen en een 58-jarige vrouw terecht stonden voor het opzettelijk teweeg brengen of bevorderen van ontucht door anderen. De zitting was het gevolg van de me dio december gehouden actie tegen de profiteurs van de Walletjes. Alle zeven verdachten zijn destijds gearresteerd, maar na enkele weken vrijgelaten. De verdachten gaven de feiten toe, maar zeiden, dat zij reeds jaren kamers ver huurden en de politie om de veertien dagen kwam controleren, maar nooit op de strafbaarheid had gewezen. Engels schip nabij Texel gestrand Het 5.441 ton metende Britse schip ,,Harpalion", dat met boomstammen onderweg was van Takoradi in Afrika naar Hamburg, is gisteravond omstreeks kwart voor zeven gestrand op de Haaks- gronden vijf mijl ten westen van Texel, bij de ingang naar Den Helder. Onmid dellijk voer uit IJmuiden de sleepboot „Simson" van Bureau Wijsmuller ter assistentie uit. Later volgden de „Nestor" en de „Hector". De kapitein van het gestrande schip accepteerde de sleep boothulp van Wijsmuller op basis van Lloyd's Open Form „No cure, no pay". Even over negen gisteravond kwam de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder langszij de „Harpalion". Schip en bemanning aan boord te blijven, de red- onmiddellijk gevaar. Derhalve besloot de bemanning aan boort te blijven, de red dingboot bleef toch in de buurt. Toen de IJmuidense slepers waren aangekomen werd getracht een sleep over te brengen. Dit mislukte, daar men door de geringe diepte niet dicht genoeg bij kon komen. In de loop van vanmorgen is uit Den Helder een kleine viskotter uitgevaren om te assisteren bij het overbrengen van de sleepdraad. Met het hoog water van vanmiddag zal getracht worden de „Harpalion" vlot te brengen. (Speciale berichtgeving) De heer E. W. J. Wattimena. te Utrecht, algemeen leider van de „Per- sema", de organisatie van de rond 18.000 in Nederland verblijvende Molukkers gaat, nu de Unie van Indonesische sta ten is afgekondigd, binnenkort naar Zuid-oost-Azië om besprekingen te voe ren over de terugkeer van de Molukkers naar Indonesië. Hij verwacht dat zijn reis enkele maanden zal duren en dat na zijn te rugkomst en na overleg met de Neder landse regering de repatriëring van de leden van de „Persema" spoedig kan be ginnen. De heer Wattimena, die om po- U HEBT ALTIJD KEUS Vrtckcn heeft steedi 200 Instrumenten voorradig Nieuwe baby-plano's In elke houtsoort of combinatie, In klassieke als teer exclusieve modellen, v.af f 149$,- Nleuwe electrlsche eminent orgels v.af f 4?$.- Credlet-servlce 49 maandelijkse termijnen Vraagt gratis brochure Zeefoto Rodegraven, Tel. 01726-2188 litieke redehen geen nadere plaatsaan duiding wilde geven in verband met zijn reis, zal o.m. besprekingen voeren met dr. Sjaffroeddin, president van de Unie, en met generaal A. Kawllarang, de op perbevelhebber. De heer Wattimena heeft donderdag een uit de binnenlanden afkomstig tele gram ontvangen van minister Simbolon, minister van Buitenlandse Zaken van de Unie. Daarin wordt gemeld dat de vroe gere Daroel Islam-staten Atjeh en Zuid- Celebes zich hebben aangesloten bij de RPI (de Repoeblik Persatoean Indo nesia of Unie van Indonesische staten) wat tegelijk het einde betekent van het bestaan van de Daroel Islam voor beide gebieden. Hetzelfde geldt voor de vroe gere RMS (de Zuid-Molukken). Een ander punt van het telegram is de con statering: het gebied van de RPI is het zelfde als de per 17 augustus 1945 ge proclameerde Republik Indonesia, maar omvat de facto Sumatra, Celebes en de Zuid- en Noord-Molukken. GUNSTIGER AFTREKREGELING VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klomp,, heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat bfj de vaststelling van de uitkerin gen op grond van de regeling hulpver lening oorlogsslachtoffers 1940/45, met ingang van 1 februari geen rekening meer behoeft te worden gehouden met inkomsten van inwonende kinderen. Tot dusver werden dergelijke verdiensten tot een bepaald percentage afgetrokken. De minister is echter van mening, dat de geldelijke regeling het tot zelfstandig heid komen van deze kinderen zou kun nen belemmeren. Voorts zal bij de bere kening van de uitkering in het vervolg, alvorens het gebruikelijke percentage wordt ingehouden van eventuele bijver diensten van de echtgenote, tien gulden per week daarvan buiten beschouwing blijven. Het ligt in de bedoeling dat deze verdiensten in grote mate ten goede van het gezin zullen komen. BINNENLAND Er zijn op het UNDA-congres in Monte Carlo twee eervolle vermeldingen toegekend aan de KRO in de rubriek: „Religieuze televisieprogramma s". Deze vermeldingen werden gegeven voor een reportage van de paasplechtlgheden van de heren F. de Grys pr. en W. Bary, als mede voor de Drie Koningen-opera onaer regie van de heer B. Mettrop. De KRO had zorg gedragen voor drie inzendin gen. Uit veertien landen waren in totaal veertig inzendingen binnengekomen. De zeesleepvaartmaatschappij N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, heeft opdracht ontvangen, om drie Amerikaan se vliegdekschepen naar sloopwerven te brengen. Vanuit Boston zullen daartoe twee reizen van elk 10.000 mijl en een reis van ruim 4.000 mijl worden ge maakt. De directeur-generaal voor de in dustrialisatie en ae energievoorziening, mr. L. de Block en een aantal leden van zfjn directoraat hebben gisteren een of ficieel bezoek gebracht aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Staatssecretaris mr. Th. C. Bot is gisteren op terugreis van Nleuw-Gulnea naar Nederland te Washington aange komen. waar h(j van gedachten zal wis selen met enige functionarissen van het departement van Buitenlandse Zaken. BUITENLAND Een Westberlljns gerechtshof heeft vrijdag de 18-Jarige Mamred Buchholz tot tien Jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het vermoorden van zyn ouders door middel van vergif. Het was de zwaarste straf waartoe een minderjarige volgens de Westduitse wetten kan worden veroordeeld. Buchholz heeft zijn mis daad bekend. HIJ verklaarde, dat hij zijn moeder haatte en dat zijn stiefvader al tijd tegen hem partij koos als h(j ruzie met zijn moeder had. De jongste dochter van Keizer Hiro- hito van Japan, de 20-Jarige Prinses Soega, zal op 10 maart in het huwelijk treden met Hlsanaga SJlmazoe, een bank employé. Vaardige brandkastkrakers hebben kans gezien om twee stalen deuren van een brandkast van een scheepsbouw maatschappij in Oost-Londen open te breken en circa 350.000 gulden buit te maken. Gisteren is een poging tot lance ring van een Amerikaanse aardsatelliet mislukt. De raket nam niet de juiste koers en werd tot ontploffing gebracht, enkele ogenblikken na de lancering. In Londen is de 25-Jarige voormalige Britse luchtmachtofficier Anthony May- nard Wraight, die onlangs uit Moskou is teruggekeerd, gearresteerd. Hij zal voor de rechtbank van drie zaken beschul digd worden op grond van de wet op officiële geheimen Wraight verliet op december 1956 zijn onderdeel. Daarna nam hij de wijk naar Oost-Dultsland. In november 1969 verzocht hfj de Britse ambassade in Moskou om een visum voor Engeland: 15 december 1959 keerde hy ln Londen terug. In Moskou is gisteren een protocol getekend voor culturele uitwisseling tus sen de Sovjet-Unie en West-Dultsland. Onder de culturele uitwisseling vallen ook sportevenementen. Bij Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio is gisteren een vliegtuig met drie inzittenden vlak bij een school, neergestort en in brand gevlogen. Do drie inzittenden van het toestel kwamen om het leven. De school bleef onbeschadigd en de 650 kinderen die op dat ogenblik in de school waren, kwamen met de schrik vry. In Spanje hebben zich op verschil lende plaatsen nieuwe overstromingen voorgedaan, ln het bijzonder ln het ge bied van Salamanca en Sorla. In het gebied van Sevllla zfjn sedert maandag zevenduizend mensen geëvacueerd. Don derdag heeft men te Cordoba verschei dene hulzen moeten ontruimen. De rechtbank van Mondovl ln Italië heeft een 47-Jarlge vrouw gelast een an dere slaapkamer te nemen, omdat zij door haar gesnurk buren verhindert ln te slapen. De vrouw heeft tengevolge van een ongeneeslijke ziekte een zeer luid ruchtige ademhaling. De ilallaanse politie heeft een grootscheepse smokkelarij aan het licht febracht, waarbij veertien personen zijn etrokken. De smokkelaars voerden zon der douanerechten te betalen, waren in uit Frankrijk, Groot-Brlttannlë en Zwit serland. Hun methode was dat zij be stellingen deden ln naam van het hoofd kwartier van de NAVO te Verona, waar van het personeel vrijstelling geniet van douanerechten. De smokkelwaar was echter niet bestemd voor NAVO-personeel maar kwam ln de sluikhandel. In een zware storm is gisteren op de Noordzee ,ten oosten van Schotland, een 10.952 ton metende Noorse tanker losgeslagen van een Engelse sleepboot, die het schip van Gothenburg naar Blyth in Engeland sleepte. Het tank schip, de Mëlv", heeft zeven man aan boord. Het schip is bestemd voor de sloop. In de Middellandse Zee. ten wes ten van Korfoe, is gisteren het Libanese schip „Adonis" ln nood gekomen. Het schip ls lek en maakt zware slagzij. De bemanning ls aan boord gegaan van het Liberiaanse schip „Deneb Iemand die in Dortmund terecht staat wegens handelingen ln strijd met de grondwet, heeft gisteren tijdens de rechtszitting verklaard dat de voormalige commandant van een Duits concentra tiekamp ln Nederland ongestoord ln Dusseldorp woont. De openbare aanklager vroeg de beklaagde de gewezen re dacteur van een communistisch blad Fritz GUnsburger onmiddellijk nadere bijzonderheden over die voormalige com mandant. Van de kant van de reentbank is later meegedeeld, dat de naam van de man bekend ls, maar niet kon worden gepubliceerd teneinde het onderzoek niet te bemoeilijken. Op het trottoir voor het Prado-mu- seum in Madrid is gistermiddag een kistje ontdekt dat een onontplofte tijd bom bevatte. Voor de helse machine door deskundigen wa6 weggehaald, liet de po litie als voorzorgsmaatregel de gehele omgeving afzetten. De Madrlleense poli tie ls bijzonder op haar hoede. Donder dag zijn ln Madrid twee tijdbommen ontploft en een derde onontplofte werd aangetroffen ln een autobusstation. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells .8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam., Evang. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht). Avondgebed 7.157.45 uur nam. Rapenburg 75: Fancy-falr „Actie 4xZ.Z. Is N9.30 uur voorm. 10 uur nam. Schouwburg: „De Plankeniers" spelen „Mr. Bolbec en haar echtgenoot". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumuitvoe ring D.G.V. „Brunhllde". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's getuigen. 5.30 uur nam. Lldo-theater. Inst. voor Arbeidersont wikkeling „Ivoor-Jagers". 10.30 uur voorm. LuxortheaterBijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente. Onderwerp: „Bijbel en wereld geschiedenis". 10.30 uur voorm. Prediker: Sprekers J. Maasbach en J. de Koning. 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Schouwburg: Jubileum-feestavond Ned. R.-K. Middenstandsbond afd. Lelden. 8 u. nam. Steenschuur 6: K. en O.-cursus Han Rensenbrlnk over het leven ln een die rentuin. 8 uur nam. Gulden Vlies: Receptie 60-Jarlg bestaan afd. Lelden Ned. R.-K. Middenstandsbond 4-5.30 uur nam. Stadszaal (foyet): Uitreiking van In signes Ale. Ned. BedrlJfsbond voor de Me- taalnyverheid. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.-film studiekring „Grapes of Wrath". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. 't Boshuis (Hoflaan): Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. G. Tn. van Beusekom over de atoombewapening. 8 u. nam. Café Anlba (hoek Herenstraat)Jaar vergadering Tuiniers- en Bloemistenver. „D.E.V." 8 uur nam. Chr. Geref. Kerk: Spr. ds. M. Boertlen over: „Kerk en Israël". 8 uur nam. De Harmonie. Ned. Ver. „Expoge". Le zing J. Jonker het verzorgen en schikken van bloemen. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Leldse Ver. van Post zegelverzamelaars. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel: ,,'n Hete zomeravond". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Filmavond Ce- buto. Waar gaat U deze zomer heen? 8 u. nam. DONDERDAG Stadszaal (kleine zaal)Jaarverg. Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. 7.30 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „De tyd vooruit" door prof .dr. J. G. Bomhoff. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 V .d. Jeugd. 14.45 Vrou wenkoor. 15.05 Streekultz. 15.30 Gram. 15.40 Indrukken van een reis door China, lezing. 15.55 Radio Phllharm. ork. en so list. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Act. kunstoverz. VPRO: Bin nen en bulten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Qevar. progr. 21.15 Twin tig vragen. 21.40 Reis op de plaats, hoor spel. 22.10 Gram. 22.15 Olympische Win terspelen 1960 te Squaw Valley. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.30 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Mannenkoor. 14.25 Kunst- kron. 14.55 Gram. 15.00 Amateursprogr. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportperlscoop. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek: week- overz. 18.25 Amateursprogr. 18.45 Vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Omr. ork. en solist. 20.20 Lichtbaken lezing. 20.30 Cabaret. 21.10 De knlpperbol. pol. praatje. 21.20 Gevar. progr. 22.15 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong oud eeuwig, gesprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO. 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 19.00 Olympische Winterspelen 1960. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Interv. 20.55 Maandelijkse TV-kron. 21.25 Gevar. progr. (-22.20). VOOR ZONDAG 21 FEBRUARI Hilversum I, 402 ni. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Planorecital. 10.30 Gevar. Êrogr. AVRO 12.00 Theaterork 12.30 portsptegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de we reld .lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radlo-Phllharm. ork. en solist. 15.20 Toneelbeschouwing. 15.35 Omroepkamer- koor. 15.55 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Soebkad uit de pot, hoorsp. v .d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Doopsgezinde kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur, lezingen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.35 An na Karenina, hoorsp. 21.20 Gram. 21.30 Act. 21.46 Cabaret. 22.16 Olymp. winter spelen 1960. 22.30 Nws. 22.40 Pianorecital. 23.10 Sportuitsl. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Kerkd. v .d. Vrye Evangelische Gemeente. NCRV: 11.30 Gram. 11.35 Gewyde muz. KRO: 12.15 Actuele geloofsproblemen, le zing, 12.30 De laatste loodjespraatje. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De laatste lootjes praatje. 13.40 De Wadders, hoorsp. 14.00 V. d. kind. 14.30 Omr.ork., koor en sol. 16.00 Sport. 16.30 De Profeet van de nabyheld Gods, lezing. IKOR: 17.00 Zang- dienst. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het ge laden schip, lezingen. 18.30 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 Wie oren heeft, hore. praatje. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Geestelijke liederen. 19.30 Doe aan my een teken ten goede, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 SUS-actle. 21.00 Gram. 21.05 Pol. praatje. 21.30 De fatale zeven dagen, hoorsp. (III). 22.10 Gram. 22.25 Boeltbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avond- Sebed. 22.56 Muzikale lezing. 23.55—24.00 Tws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal: 11 uur ds. J. H. Baas van 's-Gravenhage, uitzending van dienst voor belangstellenden op 14- 2-1960; 2.30 Klnderdlenst; 3.30 uur prof. dr. J. H. Bavinck van Amsterdam. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 19.00 Oez. progr. v. AVRO. KRO. VARA en VPRO: Olympische Winterspe len 1960. 20.00 Documentair progr. 20.30 Balletprogr. 20.40 Documentaire film. 21.10 Kunst progr. 21.50 Gesprek aan de schryf- tafel 22.00 AVRO, KRO, VARA en VPRO: sport ln beeld. NTS: Eurovisie: 22.0022.45 Wereld kampioenschappen ballroom-dancing voor amateurs te München. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gesprekken. 14.40 Praatje v. automobilisten. 14.55 In termezzo. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. (16.09—16.24 Lezing). 17.15 The Brains Trust. 18.00 V. d. kind. 18.50 Mo ney Matters. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en lourn. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Lief- dadlgh.oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Plakboek v. 1919. 23.15 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Gevar. progr. 15.45 Fllmprogr. 16.30 Ork.conc. 17.30 Hoorsp. 18.00 Vakantieherinneringen 18 58 Intermezzo. 19.00 Samenzang. 19.30 Hoor spel. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. muz. 23.00 Popul. gram. 23.30 Nws. 23.40 Gevar .muz. 0.30 Gevar .muz. v. vroeger. 0.50 Avondgebeden. 0.551.00 Nws Maranatha-kerk: Prop.-filmavond Ver. „Het Zonnehuis". 8 uur nam* Stadsgehoorzaal (grote zaal): Jeugd- concert Mij. voor Toonkunst. Het Boc- cherlnl-qulntet. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Mij. voor Toon kunst. Qulntetto-Boccherlni. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2—4 Zon. en feestdagen 2—4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit Is Japan" Werkd 10—4 uur: zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari). BIOSCOPEN Lldo „Koningin Zenobla, de ontem bare". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor „In de greep der spionage". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Studio „Marle Octobre". 14 Jaar. Werk dagen 2.30 ,7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trinnon „De man die verdwynen moest (North by northwest). 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zondag 2.-, 4.30, 6.45 en 9.15 uur Rex „Schiet of sterf!" 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Pleiter, Jasperse, Ten Bockel, Den Haan. en Van Alphen. Te Oegstgeest de doktoren Melssner, tel. 24865 en Reterlnk, tel. 20394. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend de Centraal- apotheek. Breestraat 74, tel. 20562; bo vendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18. tel. 20085 De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmina- park 8, tel. 26274, ls 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diers waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Klass. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Ork.conc. 14.30 Barockmuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 18.15 Ork. conc. 18.45 Liederen. 19.00 Nws. en weer ber. 20.00 Die Csardasfürstln, operette. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Gevar. muz. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Hoorsp. 15.45 Gillette de Narbonne, opera. 17.45 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Heden daagse Franse componisten. 22.50 Nws. 22.55 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni.: 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V.d. sold. 14.00 Opera- en belcanto- conc. 15.30 Gram. 15.45 Sportultz. 17.00 Nws. en sport. 17.05 Gram. 17.45 Sport uitsl. 18.00 Pianoduo. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. galaprogr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24,00 Gram. 484 Dl.: 12.20 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.10 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 17.45 Ork.conc. 19.30 Nws. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 22 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en orgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Morgenwyding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Hoorn en piano. 12.00 Hammondorgelspel. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.3lf V. h. platteland. 12.38 Planoduo. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Middenstand .13.20 Kamer- muz. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Klein koor. 14.25 Dit is Uw leven. 15.20 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Lichte muz. 17725 Amusmuz. 17.50 Mil. com. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerlngsultz.De Stichting Bevor dering Bescherming Bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse Noodwacht. Tom Lodewijk. hoofd afdeling publiciteit, spreekt over het onderwerp; In de buik van de walvis. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Toespraak door dr. W. Drees t.b.v. het Nat. Rheumafonds. 20.10 Gevar. pro gramma. 21.15 Cabaret. 21.45 Marimba. 22.15 Olympische Winterspelen 1960. 22 30 Nws. 22.40 Ork .muz. 23.40 Gram. 23.55— 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. „NCRV; 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewilde muz. 8.00 Nws. 8.15 Raaiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleer- Ê.ang,'o IL°£, ?ram' 11 25 Famlliecompetl- tle. 12.00 Fluit en plano. 12.26 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Zo leeft en werkt Su riname, lezing (2). 13.00 Nws. 13.15 ,o Aaa£ gelGden, praatje. 13.20 Prom.ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Ge var progr. 15.45 Gram. 16.00 Bybelover- denking. 16.30 Alt en plano. 17.00 V. d. kleuters. 17 15 V .d Jeugd. 17.30 Lichts 1J;49 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Het gebied van de Zuld-Paclflc (II), door dr. S. Kooyman. NCRV: 18.00 Orgelspel .18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.60 Lichts muz. 20.15 De heer A .K. te H„ hoorsp. 21.00 Musette-muz. 21.15 Gram. 21.25 Viool en glano. 22.00 Parlementair comm. 22.15 ram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Verlenging van hetleyen, gesprek. 23.35 Gram. 23.55— 24.00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Qevar. muz. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.15 Gram. 17.30 Lichte muz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 21.00 Gevar. pro gramma .22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06 0.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevarmuz. 13.00 Gram. 13.25 Voetbalrep. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar .progr. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw (Om 15.30 Nws.) 16.00 Theater- en fllmmuz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs .Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 19.40 rep. crlcketwedstr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en muzikale quiz. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en boksrep. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en popul. muz. 23.30 Nws. en rep. crlcket wedstr. 23.43 Gevar. muz. 0.30 Nws en gevar. muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Amus. muz. 16.05 Middagconc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar .muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Symf.conc. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Ork.conc. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. Ork.conc. 13.30 Gram. 14.25 Idem. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.30 Ork.conc. 23.10 Sol.conc. 23.40 Gram. 23.5324.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 nu: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Yn „landb- 12 42 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14 00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koer sen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.45 Kunst- kaleidoscoop. 21.00 Kamermuz. 21.30 Amus muz. 22.00 Nws .en weerber. 22.15 Plano recital. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. ,484 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork.conc. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.20 Belg. muz. 17.50 Gram. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 21.00 Gewijde muz. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). I Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. sneeuw onbewolkt geh. bew. regen half bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. mist mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist mist onbewolkt regen geh. bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. a 8 S S ^5 s| a 1^ S tm S Cc» 7 z 7 5 -0 1 z 8 7 1 0 z 9 7 2 0 z 6 5 11 1 1 z 6 6 -1 0.5 z 6 6 0 0.3 zzo 4 7 0 0 z 8 6 1 0 z 2 -4 -8 0 zo 6 -3 -0 0 nno 1 -6 -9 9 wzw 9 0 -1 0.5 zzw 2 2 -6 1 zzw 6 7 1 2 z 6 7 1 0 z 4 3 -2 0 z 6 9 2 0 z 3 10 2 1 wlndst. 9 3 0 nnw 1 16 10 0 zzw 4 5 -0 0 windst. 5 -3 0 nnw 2 6 0 02 n 1 4 -4 0 w 1 8 -3 0 wlndst. 7 3 1 nnw 6 5 5 0 wlndst. 6 2 8 nno 2 16 5 2 5 windst. 19 13 0 zzw 2 18 12 1 wzw 2 15 11 12 windst. 10 2 3 nnw 4 8 0 wlndst. 15 10 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2