KONINGIN ELIZABETH SCHONK HET LEVEN AAN EEN PRINSJE Doodstraffen voorlopig uitgesteld in Californië WEERBERICHT Over voornamen van jonggeboren Prins zal eerst over enkele dagen beslist ivorden Uitbundige vreugde in liet land Ontstemming in Senaat en pers over houding State Departement Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 *No. 29980 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Koningin Elizabeth van Engeland heeft gister middag om precies half vijf Nederlandse tijd het leven geschonken aan een zoon. De vorstin en de baby maken het uitstekend. Het was de eerste maal sinds meer dan honderd jaar, dat in Enge land het gezin van een regerende vorstin uitbrei ding heeft ondergaan. De laatste maal, dat dit gebeurde, was op 14 april 1857, toen de 37-jarige Koningin Victoria haar negende kind kreeg, Prin ses Beatrice, die de overgrootmoeder van Prins Philip zou worden! Zowel Koningin Elizabeth als haar gemaal zijn afstammelingen van de grote Victoria. De beide oudste kinderen van Koningin Elizabeth werden- zoals men weet, geboren toen zij nog Prinses was. Elizabeth was 22 jaar toen Prins Charles ter wereld kwam en 24, toen Prin ses Anne het levenslicht aanschouwde. De Konin gin is thans 33 jaar oud. Onmiddellijk na de geboorte werd de minister van Binnenlandse Zaken, Butler, telefonisch op de hoogte gesteld. Eeuwenlang is het als waarborg tegen een ondergeschoven kind de gewoonte geweest, dat de minister van Binnenlandse Zaken getuige was van de geboorte. Deze traditie werd echter in 1948 bij de geboorte van Prins Charles afgeschaft. De namen van de jonggeborene zijn nog niet bekend. De Koningin heeft te kennen gegeven, dat zij tot enkele dagen na de geboorte wil wach ten alvorens over voornamen van de baby te beslissen. „Hetzelfde pakje" Een Sovjetrussische woordvoerder heeft gisteren op een persconferentie in het gebouw van de Russische ambassade te Rolandseck, nabij Bonn. verklaard dat, in geval van het sluiten van een afzonderlijk Sovjetrussisch-Oostduits vredesverdrag. Oost-Duitsland het alge hele toezicht zou krijgen op de verbin dingen tussen West-Berlijn en West- Duitsland. HU voegde hieraan toe: „Indien het Westen onder dergelyke omstandig heden opnieuw over de status van West-Berlijn zou willen onderhandelen, zou het dat slechts met de (Oostduitse) .Duitse Democratische Republiek" kun nen doen" De persconferentie was belegd voor het doen van mededelingen over het onderhoud, dat de leider der Westduitse sociaaldemocratische partij Ollenhauer verleden maand met de Sovjetrussische ambassadeur te Bonn, Smirnof, heeft gehad. De Sovjetrussische woordvoerder zei ook dat Smirnof Ollenhauer had medegedeeld dat het de Sovjet-Unie aangenaam zou zijn, indien de Westber- lijnse burgemeester Willv Brandt in rechtstreekse onderhandelingen met Oost-Duitsland overeenstemming zou bereiken over het vraagstuk der verbin dingen tussen zijn stad en West-Duits- land. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteren over deze verklaring, dat het „hetzelfde pakje is, alleen zorgvuldiger ingepakt". In diplomatieke kringen vraagt men zich af. waarom de Russen op dit ogenblik weer met de Berlijnse kwestie komen aandragen. (Van onze Londense correspondent) Vanzelfsprekend was Prins Philip de eerste, die door de vier dokters op de hoogte werd gesteld van de blijde gebeurtenis. Hjj ging de kraamkamer binnen en straalde van vreugde. Hij telefoneerde het nieuws onmiddellijk aan de Koningin-moeder en Prinses Margaret, die zich in hun residentie, Clarence House, bevonden en hjj liet dadelijk een telegram naar zijn moeder, Prinses Andreas, sturen, die in Griekenland woont. Prins Charles, die op kostschool is in Cheam werd door zijn vader opgebeld met de mededeling, dat hij een broertje gekregen heeft. Prins Philip ging ook dadelijk naar zijn dochtertje toe, die in het paleis haar normale schoollessen had gevolgd en liet haar later de nieuwe baby zien. Deze bevindt zich in de grote Orleans-zaal, welke deel uitmaakt van de z.g. „Belgische Suite". De andere zaal is voor de Koningin als slaapkamer ingericht. De suite is overwegend blauw gestoffeerd. Blauw is ook de kleur voor de baby als het een jongen is! Doopplechtigheid over vier weken Maandag zal premier Macmillan net Lagerhuis voorstellen een adres van gelukwensen aan Koningin Elizabeth te zenden. Persoonlijk heeft de premier haar reeds telegrafisch gefeliciteerd. Op het kasteel Windsor werden onmiddellijk na de geboorte 21 saluutschoten gelost. Ook in de oorlogshaven Portsmouth en de duikbootbasis in Gosport en door een aantal andere oorlogsschepen werden eveneens saluutschoten gelost. De ge hele oorlogsvloot, overal ter wereld, ont ving het traditionele sein om de beman ning een extra hoeveelheid rum te geven. Vandaag werd van de officiële gebouwen gevlagd. Ook de kerkklokken zullen luiden. Het is in Engeland echter niet de gewoonte, dat op Koninklijke verjaardagen of andere hoogtijdagen van de Koninklijke familie, particulieren de vlaggen uitsteken. De Koninklijke Opera van Covent Garden heeft gisteravond met een traditie gebroken toen aan het begin van de voorstelling het nationale volks lied werd gespeeld. Dit gebeurt dagelijks altijd in vrijwel alle bioscopen en Vrij zacht overdag De Bilt verwacht van heden tot mor genavond fer wordt geleidelijk zachtere lucht aangevoerd. Randstoringen nabij de Britse eilanden veroorzaken af en toe veel bewolking waaruit plaatselijk wat regen valt maar voor morgen worden ook opklaringen verwacht. (Opgemaakt te 10 uur). 21 FEBRUARI Zon op: 7.46 uur; onder: 18.03 uur; Maan op: 3.19 uur; onder: 12.24 uur; Hoogwater te Katwijk te 9.39 en 22.21 uur; Laagwater te 4.55 en 17.41 uur; (22/2 hoogwater te 11.02 en 23.53 uur, laagwater te 6.18 en 19.12 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een BijvoegseL schouwburger aan het begin of einde van de voorstelling. Maar Covent Gar den laat het volkslied alleen maar aan het begin en einde van het seizoen horen. De doopplechtigheid zal waar schijnlijk over vier weken in Bucking ham Palace geschieden. Pers klopte radio en t.v. Volgens een bekend Engels volksrijmpje is „een vrijdagskind een liefhebbend en vrijgevig wezen" (friday's child is loving and giving"). Het vreugdevolle nieuws kwam op het psychologisch juiste ogen blik. De eerste krantenedities met „het is een jongen" over de hele voorpagina of met conventioneler opschrift „het is een Prins" kwamen namelijk enkele minuten voordat de kantoren en bedrij ven sloten. De avondbladen hadden daarmee radio en televisie geklopt. Voor de belangstellenden bij Bucking ham Palace kwam het grote ogenblik, toen enkele politiemannen de menigte voor een der hekken verzochten wat ruimte open te laten. Men begreep on middellijk, dat over enkele minuten het traditionele officiële bulletin zou worden aangebracht. Het was toen ruim vier uur. Even later verscheen op het voor plein van het paleis een statige, in het zwart geklede heer met een bolhoed op. Het was Stanley Williams, de commis saris van politie gedetacheerd in het paleis. Hij droeg het in een vergulde lijst gevatte bulletin onder de arm. Er ging een daverend gejuich op toen hij het hek naderde. „Is het een jongen?" Onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte van het Britse Prinsje stroomden duizenden Londenaren naar Buckingham Pa lace. riep Iemand. Even was het doodstil. „Ja!", riep de heer Williams terug, „het is een jongen!" Hierop volgde een oor verdovende ovatie, welke tot de Konin gin moet zijn doorgedrongen. Men zwaaide met hoeden en zakdoeken. De geestdrift was enorm. Eindelijk was de ondraaglijke spanning gebroken. De jongste telg van het Britse vor stenpaar zal slapen in de wieg, waarin 33 jaar geleden zijn moeder lag. Er is nog een tiveede, kleinere, met wit satijn afgezette wieg, die bijna zestig jaar de Engelse opera. geleden voor de Hertog van Gloucester is gebruikt. De Koningin heeft voor haar derde kind reeds een marine blauwe kinderwagen gekocht. De zestigjarige kraamverpleegster Helen Rowe zal het paleis van Bucking ham over ongeveer een maand ver laten. De Koninklijke baby zal dan onder de hoede komen van mej. Mabel Anderson, die ook de zorg heeft ge dragen voor Prins Charles en Prinses Anne. Mabel Anderson krijgt het toe- zich op de voeding van de jonggebo rene. Zij zal hem baden en, zo nodig, op zijn nachtelijk gehuil reageren. De kinderkamer ligt boven de vertrekken van de Koningin en de Hertog van Edinburgh in het zeshonderd kamers tellende paleis. Nieuwe volgorde De nieuwe Koninklijke baby neemt thans de tweede plaats in op de lijst van troonopvolgers na Prins Charles en voorafgaande aan Prinses Anne, die een plaats is opgeschoven. De rangorde is thans als volgt: 1. Prins Charles (geboren 14 novem ber 1948>; 2. de nieuwe Prins; 3. Prinses Anne <15 augustus 1950); 4. Prinses Margaret (21 augustus 1930)5. de Hertog van Gloucester (31 maart 1900), oom van Koningin Elizabeth; 6. Prins William (18 december 1941), zoon van de Hertog van Gloucester; 7. Prins Richard <26 augustus 1944), eveneens een zoon van de Hertog van Gloucester; 9 Prins Michael van Kent (4 juli 1942); 10. Prinses Alexandra van Kent <25 december 1936»; 11. Princess Royal (titel van de oudste dochter des Konings, in dit geval van George V), tante van Koningin Elizabeth (25 april 1897); 12. de graaf van Harewood (7 februari 1923), zoon van de Princess Royal een leidende figuur op het gebied van In afwachting uitspraak bevolking Chessman, gisteren voor de achtste maal in een gevecht van bijna twaalf jaren met het Amerikaanse recht, ont snapt aan tenuitvoerlegging van zijn doodvonnis in de gaskamer, kon blij kens het getuigenis van gevangenis directeur Dickson zijn oren niet gelo ven, toen deze hem van het uitstel ver telde. „U maakt me toch niks wijs, welt" vroeg hij. „Ik zou u met zo iets nooit voor de gek houden", antwoordde Dickson. „Dat is zo", aldus Chessmans re actie. Hij verzocht Dickson hierop hem alleen te laten om wat van de schok te kunnen bijkomen. Hij zei, dat hij er zich reeds bij neergelegd had, maar verzocht gouverneur Brown zijn grote dank over te willen brengen. Chessman is inmiddels uit de „af- scheidscel" teruggebracht naar zijn oude cel in de dodengang, waar 22 van de 30 cellen bezet zijn. De eerstvolgende executie door middel van gas zou die van de moordenaar Brubacker uit Los Angeles op 10 maart moeten zijn „GODS HAND" Gouverneur Brown van Californië, zelf een tegenstander van de doodstraf, ver telde later op de dag op een persconfe rentie. dat hij het „de hand van God" achtte, die ervoor gezorgd had. dat het telegram van het State Department (waarin met het oog op mogelijke on geregeldheden tijdens Eisenhowers Zuidamenkaanse reis op uitstel van executie werd aangedrongen) niet in de enorme stapel telegrammen verloren was gegaan die zijn kantoor uit alle delen der wereld hadden bereikt. Brown zei echter nog steeds van Chessmans schuld aan het hem ten laste gelegde overtuigd te zijn. Browns secretaris voor gratiever zoeken, Poole, zei tegen verslaggevers, dat hij „een soort algemene amnes tie" nu vrijwel onvermijdelijk achtte voor alle bewoners van San Quentins „dodengang". Het lijkt overigens bijna zeker, dat er in Californië niet eerder weer doodvonnissen ten uitvoer zullen worden gelegd voor de bevolking zieh Argentijnse vloot zoekt nog steeds De Argentijnse vloot zoekt nog steeds naar de onbekende onderzeeërs, die twee weken geleden in de Golfo Nuevo wer den gesignaleerd, aldus gisteravond een mededeling van het Argentijnse minis terie van Defensie. De geruchten die in Buenos Aires de ronde doen volgens welke men de on derzeeërs opnieuw zou hebben waarge nomen, konden geen bevestiging krijgen. De heersende mening is dat de schepen reeds uit de golf verdwenen zijn. Intussen heeft de Sovjetrussische re gering Argentinië een nota gezonden waarin wordt gezegd dat geen Russische duikboten zich in of in de omgeving van de Golfo Nuevo bevinden. SQUAW VALLEY ziet U natuurlijk ook met een t.v. van LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. over eventuc-Ie handhaving van de doodstraf zal hebben uitgesproken. Chessmans verdedigers voorspelden gisteravond dat hij nu voorgoed de gaskamer ontsnapt is. TWIJFELACHTIG Het ingrijpen door het State Depar tement in de zaak van Caryl Chessman is overigens in de Amerikaanse Senaat ..een zeer twijfelaohtige procedure" ge noemd. Senator Fulbright (Democraat) meen de. dat Rov Rubottom. een der onder ministers van Buitenlandse Zaken ertoe had geadviseerd. Senator Allott (Republikein) be schouwde het optreden van het Depar tement als een „ongerechtvaardigde in menging". zolang geen nadere uitleg werd gegeven. August Johanson, Republikein en lid van het Huis van Afgevaardigden, zei later dat onderminister Rubottom moet aftreden of ontslagen worden. Het is ongelofelijk dat het State Department tussenbeide durft te komen in een zaak. waarvoor de autoriteiten van Californië of de federale rechterlijke macht de verantwoordelijkheid dragen, aldus Jo hanson. „BEVELEN" De „New York Daily News" wijdt on der de kop ..Bevelen uit Uruguay" een hoofdartikel aan deze kwestie „Naar onze mening", aldus het blad. „riekt de episode van de inmenging van het State Department aan alle kanten". „Het schijnt, dat onze openbare ge zagsdragers bevelen in ontvangst ne men van herriemakers in het buiten land over binnenlandse aangelegenheden van de V.S.". „Men kan zich moeilijk een meer ver nederende gedachte indenken voor het weekeinde, waarop het Amerikaanse volk de verjaardag van George Washing ton herdenkt", aldus de „New York Daily News". De V.A.R. dreigt Krachtiger houding van de Amerikaanse Marine De Verenigde Arabische Republiek <Egypte-Syrië) heeft gisteren onder de leden van de Veiligheidsraad een brief laten circuleren, waarin zij waarschuwt voor mogelijke ernstige gevolgen als er aan de huidige toestand in de gedemili tariseerde zone tussen Israël en Syrië geen einde wordt gemaakt. De regering van de VAR verwijt Israël in de brief, dat het de duidelijke bepalingen van de bestandsovereenkomst blijft schenden. Zij behoudt zich het recht voor om. zo nodig, pogingen te doen om de oude toe stand te herstellen. Het Amerikaanse ministerie van Ma rine heeft een clausule geschrapt, die voorkwam in alle contracten met scheep vaartmaatschappijen en behelsde, dat geen enkel schip, dat belangen gehad heeft by de Israëlische handel, voor het vervoer van olie voor rekening van de Amerikaanse Marine bevracht kan wor den. Deze clausule was in de contracten in gelast om moeilijkheden te vermijden bij het laden in Arabische havens. Dit was geschied „in het belang van de VS" en het was niet de bedoeling geweest de boycot van Israël door de Arabische landen hierdoor te steunen, aldus het Amerikaanse ministerie van Marine. Maar thans is, aldus is van de zijde van het ministerie vernomen, besloten geen gebruik meer te maken van de clausule, „die uitgelegd zou kunnen worden als Amerikaanse steun voor de politiek van de Arabische landen tegenover Israël." Stijgende spanning rond de salarissen van politiemensen De Centrale van Politieorganisaties heeft zich telegrafisch tot de minis ter van Binnenlandse Zaken en de minister van Justitie gewend. In de Centrale werken samen de Ne derlandse Politiebond, de Katholieke Politiebond St.-Michael" en de Bond van Christelijke Politieambte naren in Nederland. De bonden te zamen vertegenwoordigen ruim 90 van de Nederlandse politie ambtenaren, zo delen zij mee. Reeds op 11 december 1959 heeft de Centrale van Politieorganisaties zich met voorstellen tot beide ministers gewend. Deze voorstellen beoogden o.m. op korte termijn tot een salarisverbe tering van tenminste gemiddeld 10 voor de lagere ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie te komen, alsmede een aanpassing daaraan van de voor hogere ambtenaren gel dende salarissen. Tot op heden is daarop nog geen ant woord ontvangen. In verband hier mee en gezien de stijgende spanning onder het politiepersoneel, is het be stuur van de Centrale van Politie organisaties gisteren in een speciale vergadering bijeen geweest en heeft het bestuur beide ministers zeer drin gend verzocht op korte termijn het overleg over de politiesalariëring te doen openen. Sjoukje Dijkstra, die vandaag in Squaw Valley haar strijd in de Olympische Winterspelen begint, heeft de laatste dagen voortdurend geoefend. Hier maakt de Europese kampioene kunstrijden een praatje op de baan met de skiër Hans F else h. NEDERLANDSE TOERIST DOOR LAWINE GEDOOD Een 62-jarige Nederlandse toerist, de heer Willy Zeegers, is gisteren op de Languard-alp nabij de Zwitserse plaats Pontresina op 1800 meter hoog te bedolven door een lawine. Toen men na drie-en-een-half uur zijn lichaam had bevrijd van onder een twee meter dikke sneeuwlaag, waren de levensgeesten geweken. Vijftig berggidsen en vier lawinenon- den waren uitgezonden op het bericht dat een lawine op de Languard een slachtoffer had gemaakt. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis van Same- dan, nabij Sankt Moritz. Denemarkens premier Hansen overleden Man van grote verdiensten voor zijn land Premier H. C. Hansen van Denemar ken is gisteravond in Kopenhagen na een langdurige ziekte overleden. HU is 53 Jaar geworden. Hansen was sinds vorige winter ongeneesiyk ziek. HU was als zoon van een schoenmaker geboren, kreeg een opleiding als typograaf en ging als sociaal-democraat In de politiek nadat zyn broer wegens dienstweigering gevangen was gezet. In de oorlog was Hansen secretaris van de socialistische party. HU gaf klandestien een krant uit. Hy is minister van Financiën en van Buitenlandse Zaken geweest. Premier werd hij in 1955. Hansen was een voorvechter voor Westelyke samenwerking. Het na-oor- logse economische herstel van Dene marken is voor een groot deel aan hem te danken. Behalve als politicus genoot Hansen bekendheid als dichter en als componist van liedjes, die hU zong terwyi hü zich zelf op de mandoline begeleidde. Hansen laat een weduwe en drie doch ters achter Het premierschap is sinds 4 januari waargenomen door minister van Financiën Viggo Kampmann. die naar In brede kring wordt verwach' Hansens opvolger zal worden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1