|eurs illustreert risico aandelen Teelt van bloembollen aantrekkingskracht uit oefent veel op boeren rachtig herstel is ingetreden VISVANGST NAM IN 1958 MET 34 MILJOEN TON TOE Lieden met ruim geweten maken er danig misbruik van ieese"-zeggen betekent kaas prijzen en maar glimlachen bijK+ü. kon U iets ierep oyer .het leven 'w een dierentuin". „DePtankeniers' waren deee week weer eens tn Leiden IEPENVERGAPER1NG ,Vv; het was een drukke week voor leids ver ertiqinqs teven in Wassenaar ging toneelstuk „PiYiky eenklank negermeisje' en fn Leidse AvnbacVit schooi was weer cursus in autotechniek vandaag eet itorscho- ten méér erwtensoep voorvluchtelingew. richt 1 maart 1860 Zaterdag 20 februari 1960 Zeade blad no. 29980 De zwarte en de roze bril (Van onze financiële medewerker) week hebben de effectenbeurzen een emotioneel verloop gehad, vooral die iw York en Amsterdam. Ook Londen en Dusseidorf noteerden weliswaar koersen, maar de daling was minder scherp en omvangrijk. Duidelijk is a, dat er vooral tussen Amsterdam en New York een zeer sterke wissel' bestaat, zo zelfs, dat de ene dag Amsterdam flauw is omdat New York en de andere dag New York verder op retour gaat omdat Amsterdam idaling voortzet. De staart kwispelt dan met de hond, zoals Iemand dat heeft genoemd. De psychologische factor speelt thans op de keurzen een 1. Stijgende koersen trekken voortdurend nieuwe kopers naar de markt, koersen lokken verkooporders uit. Zit de gang naar boven er in, dan lUerlei gunstige gegevens voorhanden om die opgaande beweging te irdigen, gaat het in dalende richting, dan zijn de motieven ook daarvoor ;n, terwijl tenslotte de koersdaling zelve als een motief wordt beschouwd nog verdere koersdaling te verwachten. Afgezien van de vraag in hoeverre men in 1959 en de eerste dagen van 1960 het koerspeil te New York te hoog had op gedreven, was het in het begin van deze week toch wel duidelijk, dat de baissiers hun staart geducht roerden en de kans op een koersherstel groter werd. Dit is dan ook in de tweede helft van de week gekomen ,toen baissiers tot dekking overgingen en de gunstige be richten uit het bedrijfsleven weer in vloed begonnen uit te oefenen. Op de Amsterdamse beurs zijn de koersfluctuaties deze week nog veel scherper geweest dan in New York. Ten slotte wordt de koers van deze fondsen door vraag en aanbad bepaald en als, ook by uiterst gering aanbod, de vraag ontbreekt, komen eerst tegen veel lagere •koersen kopers in de markt. Zo zag men deze week ook Nederlandse aandelen, diie niet buitensporig hoog noteerden, en goede dividendbetalers zijn, soms vijf tot tien punten op één dag dalen bij een omzet van slechts enkele stukken. Bij de zwaardere aandelen waren de koersver liezen nog veel giroter, zodat bijvoorbeeld aandelen Philips en Unilever beneden 700%, Aku's tot even boven 400 en Ko- nrinkLijike tot f. 150 terugvielen. Ook Hoogovens, Nederlandse Kabel, Schol- tens Meel en dergelijke aandelen verlo ren op één dag tientallen procenten. Tot dat donderdag de wind plotseling draai de en op de Amsterdamse beurs een om gekeerde beweging ontstond die de koer sen even snel deed stijgen, als ze in het begin van de week waren gedaald. Even min als het zin had voor de motivering van de jongste scherpe koersdaling naar concrete conjunctuurgegevens te zoeken, evenmin houden deze met het koers herstel van de laatste dagen verband. Beide koersbewegingen hebben groten deels een technisch karakter. Vast staat, dat de aandelenmarkt de laatste weken en vooral gedurende de eerste dagen van deze week, een sane ringsproces heeft doorgemaakt, dat zwakke houders uit de markt heeft doen verdwijnen en de fondsen heeft doen overgaan in handen van hen, die over een langere adem beschikken. bril, maar met het blote oog de enige juiiite waarneming de economische situatie en de positie van de onderne mingen bekijkt, waarbjj nien dan en zeker wat ons land aangaat tot de ontdekking zal komen, dat er geen re den is om in economische zin aan de toekomst te wanhopen. De jongste ini tiatieven van de Hoogovens en de daar toe aangekondigde uitbreiding van het kpitaal, evenals trouwens het geprojec teerde staalconcern in Rozenburg zijn bemoedigende aanwijzigingen voor het vertrouwen, dat de captains of industry in de toekomst van ons land bezitten. Grote stijging in China In de pas verschenen elfde uitgave van het Yaerbook of Fisheries over het jaar 1958, uitgegeven door de Voedsel- organisatie van de Verenigde Naties staat een interessant artikel over de wereldvisserij. Daarin kunnen wjj zien, dat de vangst in 1958 met bijna 34 mil joen ton is toegenomen. Vooral de vangst in China is geweldig gestegen. Wanneer wij een vergelijking maken van 1953 en 1958 dan zien wij een be hoorlijke vooruitgang in de vangst. Uit onderstaand tabel zal U dit wel blijken: Afrika Noord-Amerika Zuid-Amerika Azië Europa Oceanië Rusland 1953 1.62 3.53 0.59 10.11 7.02 0.11 1.98 1958 Tekenen van vertrouwen in ons land mische positie van de aandelen- s hierbij van grote invloed. De belegger, die een evenwichtige portefeuille heeft opgebouwd, i niet zo gauw door het wisse- eot van de markt beïnvloeden, stijging van 1959 en niet het )k de vele beschouwingen over torgen, welke de aandelen bie- n de geldontwaarding hebben elen naar de aandelenmarkt ge- voor wie die markt vroeger on- errein was. lie voor popularisering van de als belegging men herinnere pleidooi van de heer Van den )r aandelenbelegging door pen- lsen hebben vele beleggings- de grond doen rijzen, waarin oor kleine beleggers is deelge- o waarbij men te weinig in het t gevat, dat aandelen niet alleen itijgen, maar ook kunnen dalen, reden hebben wij er meer dan gewezen, dat voor de kleine be- idere normen moeten gelden dan grote en dat er zelfs een cate- larders is, die zich geheel of els van de aankoop van aande- onthouden eens en niet door de eerste de kondigde mening, dat de spaar- lun tijd hadden gehad, hebben |ds fel bestreden en is zowel recente ontwikkeling van de ken, als door het recente koers- fan de aandelen radicaal gelo- By de aankoop van aandelen iu eenmaal, ook in een tyd van in inflatie-dreiging, grotere ri- •den aanvaard dan bij die van en afgezien van wat daarvan s de reden is, blyken velen, zo- t VS, als in ons land, opeens dat inzicht te zyn gekomen. In wegen de obligatiekoersen zich ide omzetten in opgaande lijn, lenmarkt heeft ook deze week kooporders te verwerken gehad, - alhans in het begin van de tot een verdere daling van het heeft geleid. stlge berichten over het Ame- bedrijfsleven zijn daarbij, als eheel zonder effect gebleven, daarentegen de minder gunsti- oh tin gen voor de tweede helft die hun invloed deden gelden, an natuurlijk worden gewezen it, dat in het koerspeil van de nse shares zeer gunstige ver in waren verdisconteerd. Het r voor industriële aandelen [band met zijn gebrekkige sa ng overigens een weinig be- 1 beeld van de werkelijkheid is van zijn hoogste stand voor - 685.47 deze week tot even gedaald, ondanks het grotere at over 1959 aan dividend' is ondanks de hernieuwde ac- de 'koperindsutrie en de prijs- ra.n het produkt, ondanks de de staalindustrie en de gedeel- nering van de Staatsfinanciën, indacht echter schenkt men de geleidelijke toeneming van den, de daling van de staalpry- Jnscherpte Europese concurren- ontwikkeling in de wereldpoli- lange tijd door de 'beunzen faarloosd. Tezamen met de ko- esidentsverkiezing acht men in iet thans voldoende factoren im aandelen met een laag tegen obligaties met een ho- tnent te verwisselen. Zelfs het 1929 werd hier en daar weer gevoerd, hoewel de conjunc- op een heel wat wankeler basis lan thans, al was het alleen iat toen de speculatieve trans- de beurs slechts door 15% eigen sten worden gedekt, terwijl thans 80% nodig is. Zowel voor Wall Street als Amsterdam zal het goed zyn, dat een periode van rust en bezinning intreedt, waarin men noch door een zwarte, noch door een roze De bouw van een voetbrug van de Floriade te RotterdanH over het tunneltracé naar de Euromast vor dert gestadig. Een blik op de con structie met op de achtergrond het tentoonstellingsterrein. 1.93 miljoen ton 3.90 miljoen ton 1.38 miljoen ton 16.27 miljoen ton 7.49 miljoen ton 0.13 miljoen ton 2.62 miljoen ton De belangrijkste visserij landen in Afrika zyn de Unie van Zuid-Afrika 413.600 ton, Angela 278.200 ton, Zuid- west-Afrika 236.900 ton. Marokko 161.700 ton, Belgische Kongo 139.000 ton. Deze 5 landen leveren circa 2 3 van de totale vangst van Afrika. Landen die minder vis vangen zijn Egypte 80.000 ton, Kamoeroen 73.000, Tanganjika 55.000, Oeganda 42.800, Kenia 22.400 ton, Ghana 20.000 ton. Hierbij dient te worden ver meld, dat de binnenvisserij een belang rijke rol speelt. In de Kongo en Tan ganjika is bijna alles binnenvisserij. Van Noord-Amerika heeft de USA de grootste vangst. In 1958 was deze 2.671 miljoen ton. Canada nam 1 miljoen ton voor zijn rekening en Mexico had het minste aandeel hierin met circa 200.000 ton. Van de Zuid-Amerikaanse landen is Peru de grootste visproducent met een aanvoer van 750.000 ton. Sinds 1953 is de vangst vervijfvoudigd. Dan komt Chili als nummer 2 op de ranglijst. Sinds 1953 is de vangst verdubbeld. In 1958 bedroeg deze 225.800 ton. Vervolgens komen op de ranglijst Brazilië, Argenti nië, Venezuela en Columbia. Uit het bovenstaande blijkt, dat de vangst van Azië in 1953 10.11 miljoen ton was en in 1958 is opgelopen tot 16.27 miljoen. Tot voor enkele jaren was Japan het grootste visserijland van Azië. Sinds 1958 is dit land ingehaald door China. De vangst werd in 1958 op 6 miljoen ton geschat en in Japan op circa 5.5 miljoen ton. Dan komt India met circa 1 miljoen ton. Van de volgende landen, hoewel minder in betekenis, noemen wy Indonesië met 703.000 ton, Philippynen met 447.300 ton, Zuid-Korea 395.100 ton, Pakistan 283.700 ton. In vergelijking tot de andere wereld delen heeft Europa haar visvangst sinds 1953 weinig weten te vergroten. In 1953 bedroeg deze 7.02 miljoen ton en in 1958 7.49 miljoen ton. In 1956 is de vangst even boven de 8 miljoen ton geweest, doch daarna teruggelopen. De teruggang in Europa komt in hoofdzaak door de verminderde aanvoer in Noorwegen. Was de aanvoer in 1956 in dit land 2.2 mil joen ton, in 1958 is deze teruggelopen tot ruim 1.4 miljoen ton. Van de Europese landen was de rang lijst van de visserij naties in 1958 als volgt: Noorwegen Engeland Spanje West-Duitsland Denemarken IJsland Frankrijk Portugal Nederland Zweden Italië Polen Faroër 1.415.500 ton 999.000 ton 835.700 ton 715.200 ton 598.100 ton 580.400 ton 524.700 ton 455.200 ton 313.800 ton 215.200 ton 209.300 ton 135.700 ton 106.700 ton (Van een speciale medewerker) De teelt van bloembollen heeft een even grote aantrekkingskracht op land- en tuinbouwers als licht op muggen. Zij. die in de Bloem bollenstreek naar de bollen of de Keukenhof zijn gaan kijkenherinneren zich behalve de bloeiende velden ook de prachtige villa's langs de weg tussen Haarlem en Leiden. Horen ze dan ook nog de opbrengsten, die van een hectare gehaald worden, dan willen ze ook bloembollen gaan telen. Alles wat met bloembollen te maken heeft moet dus veel geld opbrengen. Veel meer dan de eigen gewassen. Handige lieden met een ruim geweten maken hiervan gebruik door overal in het land krokussen, gladiolen en irissen aan te praten, waarvoor ze hoge prijzen vragen en krijgen. Dit jaar kijken de begerigen met ontzetting naar de lage prijzen, die de exporteurs geven voor gladiolen, want het aanbod is veel te groot. Er blijft van de beloofde gouden bergen alleen maar de as van de desillusie over. 1 Meer desillusies dan gouden bergen (Van onze Haagse correspondent) tferlandse meis- fn van 18 april aanden lang in „cheese" gaan Dat heeft dan voordeel. In de lats krijgen de f een charmante van. En in de laats prijzen ze kt aan waarvoor Engeland ge urden: de kaas, iet Nederlands eau heeft weder- fikse campagne kaas bij onze opgezet en tien charmante oordigsters aan- Gisteren kwa- Rijswijk op het hun kostuums eurige kledij, die lerste plaats de moet vestigen tonale produkt. t bedoeling, dat es in de leef- van twintig tot 'ig en afkomstig delen van ons P allerlei mani- in Engeland zullen verschijnen om de kaas aan te prijzen. Een van de meisjes is Thea Duurkoop uit Rot terdam. Ze is eenentwin tig Jaar oud, studeert En gels, wil lerares worden en vindt het leuk om nu zes maanden lang Enge land te gaan zien. Voor Pasen gaan de meisje nog een week naar boerde rijen. Want, zo zegt Thea, we hebben nog niet veel kaas van kaas gegeten. Een ander meisje, dat wel bijzonder in dit milieu past, is Theda Grondsma. Ze is óók eenentwintig en van geboorte Friezin. Haar vader heeft een groothandel in kaas en dat komt natuurlijk voor treffelijk uit. Ze is al eens eerder in Engeland ge weest om in Cambridge Engels te studeren. Daar na ls ze teruggekomen naar Nederland, naar Den Haag, waar ze nu bij een zuster logeert, en Spaans studeert. Ze weet nog niet precies, wat ze worden wil maar ze vindt het wel erg leuk om weer naar En geland te gaan. Dat ze daarbij de kaas moet aan prijzen is natuurlijk een voor haar prettige om standigheid, want ze is bij wijze van spreken tussen de kaas opgevoed. Die Nederlandse meis jes, die in april eerst een week naar Glasgow zul len gaan om de aldaar te houden „Holland-Week" enig cachet te geven, zijn allemaal in een fleurig pakje gestoken. Een pakje, dat vooral bekend is van de affiches, die het Nederlands Zui- velbureau over de gehele wereld al verspreid heeft en waarop ze staan afge beeld als het typisch Ne derlandse kaasmeisje. Merkwaardig genoeg heeft men ze, zo vertelde een van de meisjes ons, bij hun sollicitatie naar deze functie, niet ge vraagd of ze van kaas hielden. Maar als dat niet het geval was, zullen ze bij hun terugkomst in Ne derland daar wel anders over denken Dit is helemaal niets nieuws. De laatste zestig jaar zijn er steeds hande laren geweest, die zorgvuldig uitzoch ten, waar in een land- en tuinbouw streek moeilijkheden waren. Ze gingen met de telers in die streken praten en legden uit, dat Je met de teelt van bloembollen gauw rijk kon worden. Zij hadden de hand weten te leggen op een flinke hoeveelheid goed plantgoed en meenden dan die kwekers in die streken daarmede te kunnen helpen. Ze poseer den als de goede man, die wel wat ver diende, maar wiens streven er in hoofd zaak op was gericht de telers de hel pende hand te bieden Dit gebeurde voor de eerste wereld oorlog met tulpen in de kop van Noord- Holland, daarna in geheel Nederland en het resultaat was hetzelfde als nu met de gladiolen en irissen. De argeloze kopers bemerkten al ras, dat er van het verhaaltje, dat de teelt zo eenvoudig was, niet veel overbleef. Hadden de doorzetters eenmaal de vinger er achter en kwam er wat winst dan gingen ze uitbreiden. Vooral na de eerste wereld oorlog is dat enorm hard gegaan. De prijzen van de bollen bleven best. Men vergat alleen, dat zulks een gevolg was van het feit, dat de kwekers meer exporteerbare bollen opplantten dan ze aan de exporteurs afleverden. De klap is niet uitgebleven. Zelfs zonder de internationale crisis zou de gehele bloembollenhandel als een kaar tenhuis in elkaar gezakt zijn, als de kwekers eindelijk alles op de markt ge bracht hadden. Het proces ls er alleen maar door versneld. Weer mooie verhalen Nu, na de tweede wereldoorlog, zijn er weer wijzigingen in de verhoudingen gekomen. De land- en tuinbouwers zyn gedwongen om naar intensievere teel ten uit te kyken en prompt verschenen weer overal mensen, die zich bloembol lenhandelaren noemden, met mooie verhalen over enorme winsten. Ze ver telden er niet bij, dat de krokussen en gladiolen tegenwoordig aan zeer strenge eisen moeten voldoen. Om dat te berei ken moet men over goede schyren be schikken en vakkennis om de zieke of aangetaste knollen te kunnen ver wijderen. Ze hebben prijzen gevraagd voor bol len van inferieure kwaliteit, die vier of zes maal hoger waren dan die van goede soorten in de Bollenstreek! Sommigen van hen beloofden de ge groeide bollen tegen beste prijzen terug te kopen. In geheel Nederland hebben deze oplichters hun arbeidsterrein en overal ervaren de telers, dat de man zich na de levering van het plantgoed nooit meer laat zien of dat hij de knol len wel opkoopt, maar slechts een ge deelte betaalt. De rest is ziek en het werk er aan kost veel geld. Wat de gladiolen betreft hebben de nieuwe telers even de wind in de zeilen gehad. Onmiddellijk volgde de gedachte het volgend jaar weer meer op te zetten en dat gebeurde. In 1959 stonden er tweemaal zo veel gladiolen als in 1958. Dit zyn hoeveel heden, die de export ondanks alle krachtsinspanningen toch niet kan ver werken. De prijzen liggen nu ver bene den de kostprijs. As in plaats van goud. Van de wereldvangst van 33.72 miljoen ton ls 5.28 miljoen ton zoetwatervis dus bijna 1/6 en 28.44 miljoen ton zeevis. Van dit laatste kwantum spelen de haringachtige (haring, sardien, ansjo vis) de hoofdrol. In totaal werd circa 7.10 miljoen ton aangevoerd of 25% van alle aangevoerde zeevis. Hierop volgt de rondvis zoals kabeljauw en schelvis met 4.33 miljoen ton. Dan komen achtereen volgens tonijn en makreel, platvis, zalm, haaien en roggen. Azië heeft van alle werelddelen de grootste produkten van zoetwatervis. Van het wereldtotaal van 5.28 miljoen ton komt 4.02 miljoen ton voor rekening van Azië, oftewel 76%. In Europa is de zoetwatervisserij met 100.000 ton het ge ringst. Daarentegen staat Europa aan de top met de vangst van de haringachtigen. Deze bedraagt dan ook 2.32 miljoen ton. Hierop volgt Noord-Amerika met 1.26 miljoen ton en Azië met 1.18 miljoen ton. Deze grote haringaanvoer in de Europese landen danken wij aan de haringrijkdom van de Noordzee en aan grenzende zeeën. Van de kabeljauwsoorten wordt circa 64% in Europa aangevoerd. Het bovenstaande lazen wij in de Allgemeine Fischwirtschaftszeitung. yombv;88 -ik;ab..3 Ondeugdelijke grond In Gelderland moest de Gelderse Maatschappij van Bloembollentelers sur seance van betaling aanvragen. In Oudenbosch in Noord-Brabant heeft men in de veilinggebouwen geen tiende van de ruimte van drie jaar geleden meer nodig. De grond in Gelderland en Oudenbosch deugde nu eenmaal niet voor deze teelten. Elders, waar de grond wel goed is, maar de vakkennis of de outillage van de schuren niet voldoende, worden de knollen in grote hoeveel heden afgekeurd. Alleen de allerbeste kwekers, die bovendien vroeg in het jaar hun knollen hebben verkocht, kun nen enige winst hebben. Beetje tegengelopen Deze debacles zyn echter nog niet voldoende om de handelaren af te schrikken. Naarstig zoeken zy naar nieuwe slachtoffers. Het is dan volgens hen met de gladiolen een beetje tegen- gelopen, maar met de Irissen zal het geweldig gaan. Ze hebben de allergun stigste veiiingpryzen in de zak en met deze overtuigende bewijzen weten ze toch weer landbouwers voor hun argu menten te winnen. Het gevolg is, dat er dit jaar bijna tachtigduizend roe meer is beplant met irissen. De voorzitter van de Vereniging Eén miljoen gecollecteerd De collecte die het Ned. Roode Kruis op verzoek van het Nationaal Rampen fonds voor de slachtoffers van Tuin- dorp-Oostzaan heeft georganiseerd over schreed volgens cijfers van gisteren de één miljoen gulden. In 320 van de on geveer 400 afdelingen was de totale op brengst namelijk f 1.000.370.—Een deel van dit bedrag is inmiddels overge schreven op de gironummers voor Tuin dorp Oostzaan. „De Iris" moest op de laatste vergade ring al zeggen, dat de teelt verleden jaar al niet lonend was. Nu is er dan nog een geweldige uitbreiding bijgekomen. Men behoeft zich dus geen illusies te maken over de prijzen, die deze zomer zullen worden betaald. Als het weer een beetje gunstig is dan groeien deze bol len nog geweldig hard ook. Verbazing Men kan zich de verbazing voorstel len van een van de hoofdassistenten van de Rijkstuinbouwvoorlichtlngsdienst te 's-Hertogenbosch toen hij vernam, dat een gewiekste handelaar in de buurt van Eindhoven toch weer gladiolenkra- len wist te plaatsen voor tien gulden de liter. Op de veiling kosten deze heel gewone rassen hoogsten twee gulden. De handelaar belooft dan de bollen voor de kweker te zullen behandelen en er een goede prijs voor te betalen. Hij blijft netjes binnen de grenzen van de wet. De land- en tuinbouworganisaties in die gebieden proberen dan maar weer ln samenwerking met de Rijks tuin bouw- voorlichtlngsdienst de kweker wat vak kennis bij te brengen en zo te redden wat er te redden valt en de strop voor de argelozen zo klein mogelijk te hou den. Enig nut Toch hebben die ..handelaren" enig nut voor het bloembollenvak. want zij toch hebben de gebieden gevonden, waar na verloop van tijd de zich steeds uitbreidende export uit kan putten. Het is alleen jam mer. dat dit ten koste moet gaan van zovele in moeilijkheden ver kerende mensen. O co -v~-5 cv.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17