Veertig procent der lonen omhoog WEERBERICHT Grote onderlinge verschillen schilder zelf met Brits koningskind wordt begroet door luchtparade van de R.A.F. WILLY BRANDT STEUNT HET BEWIND VAN DR. ADENAUER Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 No. 29977 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Overzicht van staatssecretaris Roolvink In totaal profiteerden 850.000 werknemers De vrijere loonvorming is tot 8 februari 1960 reeds ten goede gekomen aan 850.000 werknemers. Dit schrijft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink in een nota inzake de loonontwikkeling aan de Tweede Kamer. Deze 850.000 werknemers maken ongeveer 40% uit van het aantal voor wie een C.A.O. of bindend vastgestelde loonregeling geldt. Ten aanzien van 86.000 werknemers staat nog niet vast of voor hen de loonontwikkeling in deze eerste fase van de vrijere loonvorming is voltooid. De heer Roolvink wijst erop, dat ook aan het overheidsper soneel een salarisverhoging zal worden toegekend. Naar basisloon De verhogingen in het by de nota ge voegde overzicht zijn berekend op basis- loon, dat is regelingsloon plus eventuele gegarandeerde toeslagen. Ook de loon- compensatie 1957 is als vast gegeven verwerkt. Voorwaardelijke en faculta tieve toeslagen zijn niet opgenomen. Voorts zijn van ruime marges, die bij sommige regelingen bestaan, voor be ambten bij voorbeeld, gemiddelden ge nomen. Verbeteringen als gevolg van vermindering van verschillen van ge meenteklassen zijn eveneens verwerkt. De percentuele verhogingen zijn bere kend voor volwassen mannelijke arbei ders, doorgaans tevens kostwinners in ondernemingen en bedrijven, niet van jeugdigen en vrouwen. Verkorting van arbeidstijden is niet in het overzicht verdisconteerd. In de baksteenindustrie kregen 11.000 arbeiders 2.5 opslag, in de betonwa- renindustrie 12.000 man 8.7 tot 9.4%. De grafische industrie gaf aan 44.900 arbeiders en beambten 4.5 resp. 4.2 in de chemische prod, kanaalzone. Z. Vlaanderen ontvingen 2.610 arbeiders 6.9 De 2.000 man van de zeepindustrie kregen 8.3 en in de meubelindustrie aan 20.000 man 6.4 tot 9.1 De con- fectie-industrie met 48.000 arbeiders be taalt 4.3 meer en in de witwasserijen met 14.680 arbeiders 2.7 meer uitbe taald. Voor de rubberverwerkende industrie bedroeg de verbetering voor 7.200 arbei ders 7 In de metaalindustrie (groot) werd voor 190.000 arbeiders een verho ging van 5.5 bereikt. En voor de 43.000 beambten gemiddeld 8.2 In de automobiel- en garagebedrijven verbe terden de lonen van 22.500 man met 5.3 meer. Advertentie De goud- en zilvernijverheid gaf voor 2.700 man 6.3 verbeteringen. Het isolatiebedrijf voor 2.500 arbeiders 5.6 In de elektro-technische bedrijven ont vingen 19.000 man 4.5 en in de me- taalbewerkings- en smedenbedrijven 37.000 arbeiders 5.2 tot 5.7 De papierindustrie met 6000 arbeiders verbeterde de lonen met 7.8 en de textielindustrie met 100.000 arbeiders met 4.6 De bakkerijbedrijven gaven 10.500 werknemers 2.8 tot 8.9 opslag en de beetwortelsuikerindustrie gaf 2500 man 4 In de suikerverwerkende industrie met 24.000 man werd het loon met 3.3 ver beterd. In de olie-industrie Zaanstreek met 2000 man was dit 4.3 tot 7 en in de vleeswarenindustrie met 9500 arbei ders 4.1 De groenten- en fruitver- werkende industrie met 7000 arbeiders zag de lonen met 8.3 stygen terwijl in de bierbrouwerijen van 3500 man 5.2 meer betaald wordt. De marga rine- en spijsvetindustrie gaf aan haar 840 arbeiders een loonsverhoging van 7.2 en de sigarenindustrie aan haar 12.000 arbeiders 1.2 en aan haar 450 beambten 2.5 In de bloemkwekerijen hebben 4000 arbeiders 2.8 gekregen en slagersbe- dryf 10.000 man 6.1 De groothandel in levensmiddelen betaalt aan 6600 ar beiders en beambten thans 4.5 tot 6.5 en 6.2 tot 8.3 In de zeescheepvaart (arb. en beambt. incl. Radio Holland) kregen 39.600 man 6.3 opslag. Het beroepsgoederenver- voer over de weg betaalt aan 30.000 man 2.8 meer, en in de binnenbeurtvaart ontvangen 1500 arbeiders 4.1 De binnenscheepvaart (Rynvaart) en de havenbedrijven A'dam en R'dam gaven aan 78.000 man 5.9 tot 12.3 op slag terwijl beambten in de bankbedrij ven 21.000 man 7.1 ontvingen. De be ambten der levensverzekeringsmij en (9500 man) kregen 5.9 tot 7.9 In enige ondernemingen, waarvan de lonen door het CBS mede worden ver werkt in de index der regelingslonen ontvingen 73.500 arbeiders en beambten 8.4 tot 10.2 terwijl in 82 ondernemin gen en 2 bedrijfstakken, waarvan de lonen door het CBS niet worden ver werkt in de index der regelingslonen 56.187 arbeiders 7.2 loonsverhoging kregen. Champagne is al aan het paleis bezorgd DE VERF VOOR HET SCHtLDERFEEST sikkens-tjaHema produkt JOEGOSLAAF VIJF DAGEN IN KOELWAGEN Sporen van bevriezing (Van onze Amsterdamse correspondent) Toen arbeiders van de Hollandse Stoombootmaatschappü. gistermiddag 'n op het treinemplacement van de Ooste lyke Handelskade te Amsterdam aan gekomen koelwagon met vlees uit Joego slavië openden, troffen zij temidden van de vleesvoorraad tot hun grote verbazing een jongeman aan. Zijn lichamelijke toestand was van dien aard, dat hij onmiddellijk in het Weesperpleinziekcn- huis moest worden opgenomen. Zyn voeten vertoonden sporen van bevrie zing, maar de artsen verwachten, dat zy niet behoeven te worden geamputeerd. De vreemdelingenpolitie heeft de man nog niet kunnen verhoren. Vermoedelijk zal hij eerst morgen kunnen worden ondervraagd. De koelwagon is in de Joegoslavische stad Zagreb met vlees geladen en verzegeld. De reis via Oos tenrijk en Duitsland heeft vijf dagen geduurd. Men neemt aan, dat de man een politieke vluchteling is, die zich in de wagon heeft laten insluiten. Hij was extra dik gekleed, droeg laarsen en heeft zich tydens de treinreis gevoed met in geblikt vlees, dat zich in de wagon bevond. Hulzen van granaten worden asbakken De hulzen van de granaten, die wor den gebruikt voor het saluut van een enveertig schoten, dat ter melding van de geboorte van het verwachte Engelse koningskind van de Londense Tower wordt afgevuurd, zullen tot asbakken worden verwerkt ,die de manschappen van de betrokken compagnie artillerie dan als aandenken zullen kunnen ko pen. De ruim tien kilo wegende koperen hulzen worden gewoonlijk opnieuw ge bruikt. De liefhebbers voor de souve- niers zullen er de regering een kleine twee pond sterling (ongeveer twintig gulden) per stuk voor moeten betalen. Behalve van de Tower wordt ook in Hyde Park een saluut van 41 schoten afgevuurd, zoals dat destyds ook ge schiedde na de geboorte van Kroon prins Charles en Prinses Anne. Ver der worden over het hele land en op schepen van de vloot eenentwintig sa luutschoten afgevuurd. Het nieuwe Engelse koningskind wordt als eerste in de geschiedenis ook verwelkomd met een luchtparade van de R.A.F. Deze groet wordt door 36 Hunter-straaljagers boven Londen ge bracht. Dit eerbetoon is Prins Charles en Prinses Anne niet ten deel gevallen, omdat hun moeder ten tyde van hun geboorte nog geen Koningin was. Ook Koningin Elizabeth zelf en Prinses Margaret werden geboren voordat hun vader Koning George VI werd. De lingen van de ziekenhuizen, waarvan Plaatselijk sneeuwbuien De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatse- lyk enige hagel- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe krachtige wind uit westelijke rich tingen. Vannacht in het binnenland lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag temperaturen even bo ven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 FEBRUARI Zon op: 7.52 uur; onder: 17.57 uur. Maan op: uur; onder: 10.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.58 en 19.16 u. Laagwater te 2.36 en 15.03 uur. Dit Blad bestaat alt 12 pagina's Amerikaanse hulp bedraagt 4.7 miljard President Eisenhower heeft het Con gres verzocht in het midden 1960 begin nende nieuwe begrotingsjaar een bedrag van 4.175 miljoen dollar toe te staan voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. Eisenhower had voor het lopende be lastingjaar voor dit doel 3.930 miljoen dollar aangevraagd. Het Congres stond uiteindelyk 3.226 miljoen dollar toe. De president verklaarde in zUn bege leidende boodschap dat het programma tot wederzijdse hulpverlening van groot belang is voor het handhaven van de vrede. Russiscb-Imliase betrekkingen op een „stevige basis" Na het vertrek van Kroesjtsjef uit India is gisteren in Nieuw-Dehii een ge meenschappelijke Russisch-Indiase ver klaring gepubliceerd, waarin wordt ge zegd. dat de betrekkingen tussen ae twee landen nog nooit op zo'n stevige basis hebben gestaan als nu. Kroesjtsjef en Nehroe hebben by hun besprekingen van de afgelopen dagen met tevredenheid ge constateerd. dat er in de internationale politiek een duidelijke ontspanning is opgetreden en zy spreken dan ook de hoop uit, dat dit tot gevolg zal hebben, dat de komende topconferentie tussen Oost en West zal slagen. De twee premiers herhalen dat zy voorstander zyn van een verbod van kernwapens met als eerste stap een ver bod van kernwapenproeven. Kroesjtsjef heeft tegenover Nehroe verklaard ,dat hij de neutraliteitspolitiek van India byzonder op prys stelt, aldus het communiqué. De Sovjet-Unie is er van overtuigd, dat deze politiek een „aanzienlyke bydrage is voor het hand haven en versterken van de wereld vrede". Kroesjtsjef wenste de regering en de bevolking van India succes by de voortzetting van dit beleid. regerend vorstin in Engeland was die van Prinses Beatrice, dochter van Ko ningin Victoria, in 1857. Vier dokters Bij de geboorte zal ook nog een vierde arts aanwezig zijn, namelijk de narcotiseur Vernon Hall. Sir John Weir, de 79-jarige hofarts, bekleedt deze functie reeds sinds zijn benoeming door Koning George V, grootvader van Ko ningin Elizabeth! Prins Philip reikte gisteren inplaats van de Koningin aan 180 personen een onderscheiding uit. Voor het paleis wachtten weer hon derden, onder wie een baardige zee man uit Nieuw-Zeeland, die elke dag terugkeert en beloofd heeft met zijn tape-recorder muziek ten gehore te brengen zodra het blijde nieuws bekend wordt. De politie heeft hem echter medegedeeld, dat er voor het paleis geen muziek mag worden gemaakt, zodat hij zyn apparaat gisteren had thuisgelaten. De champagne, waar mee door de koninkiyke familie en de gehele hofhouding van hoog tot laag op de nieuwgeborene zal worden ge klonken. is reeds aan het paleis be zorgd. De meeste giften van het pu bliek zijn thans bij het paleis afgege ven. De Koningin neemt alleen ge schenken aan van particulieren of in stellingen. maar vanzelfsprekend niet uit de commerciële hoek. Er zyn na tuurlijk veel meer giften en speciaal kinderkleertjes ontvangen dan de Ko ningin kan gebruiken. Waarschijnlijk gaat het overschot naar de kraamafde- Een recente foto van PRINSES MARIJKE die morgen haar dertiende verjaar- viert. (Foto Max Koot) Onderzoek dijkbreuk Oostzaan vordert (Van onze Amsterdamse correspondent) De Officier van Justitie te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, heeft thans twin tig processen-verbaal van getuigenver horen over de dykdoorbraak te Tuin dorp Oostzaan in zijn bezit. De verbalen zijn opgemaakt door rechercheurs van de Amsterdamse Centrale Recherche onder leiding van de hoofdinspecteur P. A. Jong. De belangrykste verklaring voor het justitieel rapport over de dykdoorbraak moet komen van de deskundige prof. ir. J. T. Thysse. Dit deskundigenrapport dient voor 15 maart a.s. te worden in geleverd. „Ik kan my eerst in de zaak verdie pen, als ik dat rapport van prof. Thysse heb", zo zei mr. Bakhoven ons gisteren. „Maar ook als er geen vervolging wordt ingesteld, doordat er b.v. geen sprake is van menselijke schuld, dan ligt het in de bedoeling de inhoud van het rapport van de deskundigen ter kennis te brengen van de belanghebbenden, zoals de ge- laatste geboorte van een kind van een Koningin Elizabeth beschermvrouwe is. meente Amsterdam en Waterstaat". Nederlandse nota aan Venezuela Naar het ministerie van Buiten landse Zaken mededeelt heeft de Nederlandse ambassadeur in Vene zuela, dr. H. N. Boon, namens de Nederlandse regering aan de minis ter van Buitenlandse Zaken van Venezuela, de heer Arcaya een nota overhandigd in antwoord op de Venezolaanse protestnota be treffende de landing van twee Cubanen met een vliegtuigje op Aruba. Uit Caracas wordt gemeld, dat de Nederlandse regering in de nota mede deelt de aanwezigheid van vUanden van de Venezolaanse democratie op het ge bied der Ned. Antillen niet te zullen gedogen en de in haar bezit zynde documenten betreffende tussenkomst van de Dominicaanse Republiek in de binnenlandse aangelegenheden van Venezuela, aan de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) te zullen overhandigen. Dr. Boon heeft de voornaamste pun ten uit de nota reeds enige tyd geleden aan minister Arcaya medegedeeld. Van welingelichts kringen te Caracas wordt vernomen, dat men aldaar met de in houd van de nota zeer ingenomen is. Gistermiddag werd bij Verolme op het eiland Rozenburg bij Rotter dam het 33.000 ton metende repa ratiedok ..Prinses Irene' te water gelaten. Het nieuwe dok wordt uit het gegraven Kon. Wilhelminadok gesleept. Oostduitse propaganda-campagne tegen de regering in Bonn draait op volle toeren (Van onze correspondent in Bonn) Van communistische Oostduitse zijde is men al enige dagen lang bezig een complete hetze tegen de Westduitse regering-Adenauer te voeren, die ervan beschuldigd wordt met oorlogsplannen rond te lopen. De Westberlijnse socialistische burgemeester Willy Brandt nam giste ren in West-Berlijn Bonn tegen deze Oostduitse beschuldiging in bescherming. De Oostduitse actie schijnt tweeërlei doeleinden te hebben. Aller eerst willen de Oostduitse communisten de Bondsrepubliek in een kwaad daglicht stellen vlak voor de Parijse topconferentie van 16 mei a.s. Ten tweede is men er in Oost-Berlijn op uit de Oostduitse bevol king rijp te maken voor een reeks voor de bevolking zelf onplezierige maatregelen in het militaire vlak. Zo is een „nationale defensieraad" onder leiding van partijleider Ulbricht opgericht, waarvan de bevolking weinig goeds heeft te verwachten. Voorts heeft Ulbricht gesproken over bewapening met raketten. Kletspraat over een „Blitzkrieg" De Oostduitse propaganda-machine beweert nu, dat Bonn een „Blitzkrieg" wil voeren. Onder het opschrift „Blitz- krieg-Blitzselbstmord" werd dezer dagen in de partijpers met een kaart „aange toond", dat het nieuwe Westduitse leger dat overigens, hetgeen uiteraard wordt verzwegen, geheel in de NAVO is opgenomen! van plan is operaties te ondernemen tegen Oost-Duitsland! Men wijst daartoe op enige Westduitse manoeuvres langs de Oost-Westduitse grens, waarby opnieuw wordt gezwegen over een belangrijk feit, te weten, dat deze manoeuvres uitgaan van een ooste lijke aanval! Mag men de Oostduitse propaganda gelovën dan zou de Bun,des- wehr het Westduitse leger van plan zyn aanvallen te ondernemen op Oostduitse steden als Dresden, Leipzig, Schwerin en Oost-Berlyn. Angst in Oost-Duitsland In de Bondsrepubliek en West-Beriyn is men er zeker van, dat het hier om een poging gaat de Oostduitse bevolking het dreigement van Ulbricht aan de1 regering-Adenauer met eigen raketten wat meer aanvaardbaar te maken. Op dat dreigement heeft de Oostduitse be volking in fabrieksvergaderingen en brieven aan kranten zeer negatief ge reageerd. Het toonde uitgesproken angst! Willy Brandt legde er gisteren alle nadruk op, dat er geen sprake is van Westduitse oorlogsvoorbereiding. Hy verklaarde nogmaals, dat West-Berlyn geen derde Duitse staatsfragment naast Oost- en West-Duits land wil worden. En voorts, dat de Westberlynse verbonden heid met de Bondsrepubliek niet uit te wissen is. Brandt noemde de Russische dreiging om met Oost-Duitsland een afzonderlyk vredesverdrag te sluiten niet geschikt om bij te dragen tot de* oplossing van het Berlynse probleem. Daardoor ook zou Rusland het recht verspelen verder mee te praten over het vredesverdrag voor geheel Duitsland. Brandt toonde zich bereid tot ondersteuning van een oplossing van het Berlijnse probleem, die beter is dan de huidige situatie. Ten deze toonde hy een iets genuanceerder en minder stijfkoppige houding dan Bondskanselier Adenauer de laatste maanden toont. Tegenspraak over Russische bases in Indonesië Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade in Londen heeft de ver klaring. dat de Sovjet-premier Kroesj tsjef tydens zijn bezoek deze w-eek aan Indonesië, besprekingen zou voeren over het pachten van een zee- en een lucht machtbasis aan Rusland, als „onzin" bestempeld. De verklaring werd gisteren gelyk gemeld in Frankryk afgelegd door de voormalige Indonesische ambassadeur in Rome Mohamed Rasjid, die thans ver tegenwoordiger in Europa is van de In donesische tegenregering van SJaffroed- din Prawiranegara. Boek over Ned. Indië onder Japanse bezetting De Nederlandse Organisatie voor Zuiver - Wetenschappelyk Onderzoek heeft de stichting .Indië ln de tweede wereldoorlog" een aanvullende subsidie verleend voor de uitgave van een boek werk over Nederlands-Indië tydens de Japanse bezetting (1942—1945). De stichting werd in 1952 op Instigatie van prof. dr. I. J. Brugmans in het leven ge roepen en is gedomicilieerd in het ge bouw van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, waarvan genoemde hoogleraar een der adviseurs ls. (De anderen zyn prof. dr. C. D. J. Brandt uit Utrecht, prof. dr. L. J. Rogier uit Nymegen en dr. J. C. H. de Pater uit Den Haag). Het manuscript van d* bewuste pu- blikatie. die voorafgegaan zal worden door een „jaartallenboek" bevindt zich bereids op de zettery. De uitgave kan in de herfst van dit Jaar tegemoet wor den gezien.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1