Uit alle windstreken kwamen de gelukwensen voor H. K. Poot rukke receptie in Bodegraven Rechtbank in Krefeld zag geen twijfel in de zaak-Bellwinkel Aanbod overtrof de vraag Kerkelijk Leven De zagende pijnen igericht 1 maart 1860 Maandag 15 februari 1960 Vierde blad no. 29975 gelegenheid van haar 100-jarig bestaan hield de Bodegcaafse Vrijkerskamer ,.H. K. Poot" zaterdagmiddag in Hotel van Haaften \druk bezochte receptie. Tal van felecitaties had het recipiërende Var, dat omgeven was door een groot aantal prachtige bloemstuk- welke hen van vele zijden waren aangeboden, in ontvangst te terwijl ook tal van schriftelijke felicitaties binnenkwamen. [eerste, die zijn gelukwensen kwam •den, was de oud-voorzitter en jeler van H. K. Poot, de heer W. Lycklema, die tegenwoordig in i woont. [H. E. La Gro, als oudste van de levende leden, memoreerde dat de |en faam van de rederijkerskamer l doch beslist niet verouderd be- Nog steeds zet H. K. Poot zich bevordering van het amateur- jten plattelande. Tientallen goede gen werden en worden door dit ap gegeven. Spreker wenste de i toe, dat ze nog vele jaren aan olturele werk in Bodegraven en |omgeving zullen deelnemen. Ka lde kunstlievende leden bood hij ïstuur een stel hypermoderne iers aan voor het toneel. Deze sterdam wil voorschot »r zijn ambtenaren ize Amsterdamse correspondent) het overleg tussen de regering ambtenarenorganisaties over de rerhoging van het overheidsper- nog voortduurt, hebben B. en W. 'msterdam de gemeenteraad ge- anderhalf miljoen gulden uit te als voorschot op de salarisver- van de hoofdstedelyke ambtena- gemeenteraad zal woensdag over itel beslissen. treft hier een voorschot ter van 15 van een maandsalaris van een weeksalaris als voor- ip een salarisverhoging van 5%. erhoging heeft betrekking op de drie maanden van 1960. riijke val van 16 meter dagochtend is de 39-jarige sloper ing uit Amsterdam overleden na van het 16 meter hoge dak der I itsschool op het Timorplein in de ad. De man stond alleen op een die was bevestigd aan de dak lij verloor bij het ophijsen van zijn evenwicht en viel met een en vol stenen naar omlaag. Met nstige verwondingen is hij op- n in het Onze Lieve Vrouwen- s, waar hij ruim een uur later eden. er gelast: Miderzoek tegen auteur: Bob en Daphne" ?an onze Haagse redactie) Haagse officier van Justitie een gerechtelijk vooronderzoek tegen de auteur van het derde van de „Bob en Daphne"-serie, ond van vermoedelijke overtre- ran art. 240 Wetboek van Straf- Dit houdt in, dat iemand, die eschrift verspreidt of in voor heeft, dat aanstotelijk voor de rheid moet worden geacht, kan gestraft met gevangenisstraf hoogste een jaar, of een boete hoogste f 6000. bekend, werden in december vorige jaar alle nog te achter- emplaren van dit derde Bob en boek door de Justitie in beslag De officier van Justitie acht pornografisch. De auteur, een uitgever, werd gearresteerd en »r weer op vrije voeten gesteld, justitiële actie werd vorig jaar in overleg met de commissie ies voor de pornografiebest rij - het departement van Justitie, uitslag van het gerechtelijk rzoek zal afhangen of de be schrijver zich voor de recht- hebben te verantwoorden. we reddingboot voor idengebied te water leer H. T. de Booy, directeur ninkiyke Noord- en Zuidhol- Reddingmaatschappij, heeft gmiddag de nieuwe motorred- tt „Oudendijk" aan de plaatse- immissie der Koninklijke Noord- nidhollandsche Reddingmaat- jj te Vlieland overgedragen. De idjjk" is speciaal gebouwd voor iddengebied. een teakhouten vlet ter lengte ïeter, met een 45 pk. motor. De ls 7.8 zeemjjl. De nieuwste jn erin verwerkt. In plaats van onele luchtkasten zijn schuim- okken aangebracht, zodat het iselijkerwijs gesproken niet kan >e boot is genoemd naar wijlen V. J. Oudendijk, die onder zeer omstandigheden een eervolle als gezant en gevolmachtigd heeft bekleed. De „Oudendijk" de op Vlieland gestationeerde Jot „Rosilee". Burgemeester A. an Vlieland, voorzitter der ie reddingcommissie sprak de dat de „Oudendijk" een even itaat van dienst op Vlieland Igen als de man, wiens naam i heeft verkregen in de loop leven. geste werd op hoge prijs gesteld. Na mens het gemeentebestuur kwamen burgemeester mr. J. J. Croles en wet houder C. G. Karssen vergezeld van hun dames, gelukwensen aanbieden. De burgemeester dankte het bestuur van H. K. Poot, voor hetgeen in de loop der jaren ten behoeve van het culturele leven werd gedaan. Vele gelukwensen Voorts spraken afgevaardigden van de Oranjevereniging „De Vijfjaarlijkse", de Atletiekvereniging Nurmi, het Nuts- departement, de Vereniging Zanglust, de afdeling Bodegraven van Volksonder wijs, Schuttevaer, en vele anderen onder wie oud-leden en kunstlievende leden. Bijzonder stelde het bestuur van H. K. Poot het op prjjs, dat onder de Mr. H. E. la Gro biedt namens de kunstlievende leden van de ju bilerende rederijkerskamer „H.K. Poot" twee schijnwerpers aan. Op de foto het bestuur van links naar rechts de heer J. Zaal. penning meester, mevr. T. Heemskerk- Koren: voorzitter H. G. de Klerk: erevoorz., W. Boosman, secretaris A. Binnendijk en B. J. Suringa. Op de rug gezien mr. La Gro. (Foto Leidsch Dagblad) velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden ook Frans Vreedendaal was, die vele lange jaren de Kamer had bijgestaan als toneelknecht. Voorts gaf mevrouw v. d. Most, de weduwe van de vroegere voorzitter- regisseur en ere-voorzitter, de heer A. H. v. d. Most, blijk van haar belang stelling. Toen de receptie voorbij was, bracht het tamboerkorps „Triomf" de 100-ja- rige rederijkerskamer nog een klinkende serenade. 's Avonds bood het bestuur de leden en echtgenoten een diner aan. Verdediger gaat in hoger beroep tegen de uitspraak (tweemaal levenslang tuchthuis) Slechts aanwijzingen (Van onze correspondent te Bonn) De Krefelder jury-rechtbank heeft za terdag de 61-jarige voormalige hoge ambtenaar uit de plaats Kempen bij onze Limburgse grens, Ludwig Bellwin- kel, tot tweemaal levenslange tuchthuis straf veroordeeld. Tevoren had Bellwin- kels advocaat, dr. König, erop gewezen, dat er zijns inziens ernstige twijfel be staat of de verdachte zijn eerste vrouw Alma (in december 1944) en zijn tweede vrouw Ruth (1 september 1958) heeft vermoord. Terwijl Bellwinkel vertwijfeld met tril lende handen de rand van de beklaag- denbak greep en steeds zijn hoofd schudde, rafelde de president van de rechtbank deze zaak nog eenmaal uit een. De rechtbank, aldus de president, is er zich van bewust met deze uitspraak een moeilijke beslissing te hebben geno men: Bellwinkels drie kinderen, die an derhalf jaar geleden van hun moeder Ruth zijn beroofd, zullen thans ook voor de rest van hun leven hun vader moeten missen. Maar terzake van de man Bellwinkel heeft de rechtbank volgens de woorden van de president geen twijfel gekend: volgens hem is Bellwinkel een labiele man zonder menselijke gevoelens, die tot alles in staat is. De moorden op zijn twee vrouwen achtte de president onder meer bewezen uit de opvallende gelijk heid van de beide gevallen, zowel wat aanleiding (andere vrouwen), de opzet, D.A.F. eenvoudiger RIJDEN - goedkoper GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Oneerlijk personeel in arrest De boekhouder van een internatio nale handelmaatschappij uit Rotter dam, is gearresteerd omdat hjj meer dan f-10.000 van zijn werkgever zou hebben verduisterd. Een ander per soneelslid, een 25-jarige tekenaar is ook in hechtenis genomen. Hij zou zioh, wat het bedrag betreft, in mindere mate aan oneerlijkheid heb ben schuldig gemaakt, maar er staat tegenover, dat hij ook vier vorige werk gevers benadeeld zou hebben. Tevens zou deze man. die vaak voor opdrachten in andere plaatsen kwam, volgens de politie Jinks en rechts gestolen heb ben", b.v. eens een busje van een lief dadigheidsinstelling uit een café. Ook zou hij bestellingen gedaan hebben zon der te betalen. Voorzover de politie na heeft kunnen gaan, beloopt zijn totaal enkele honderden guldens. Aan de verduisteringen uit de kas van de maatschappij door de boekhou der zou de tekenaar meegewerkt heb ben door kasstukken te vervalsen. Beide mannen maakten het geld op aan uit gaan. het gedrag van de dader na de daad en het moordwapen (een Walther-pistool, kaliber 6.35 mm.) betreffen. Waar beide vrouwen met schotwonden in de slaap zijn gevonden, terwijl zelfmoord bij vrouwen op zo'n wijze zelden voorkomt, kon de rechtbank niet geloven met zelf moord te doen te hebben. Daarbij komen dan nog Bellwinkels bekentenissen, die hij later heeft ingetrokken. En tenslotte reconstrueerde men de achtergrond van het geheel: zowel Alma als Ruth wilden Bellwinkel wegens diens vrouwenge schiedenissen verlaten, beiden ook wil den hem bij zijn superieuren aanklagen. In beide gevallen zou daarmee Bellwin kels materiële bestaan zijn bedreigd. Maar de rechtbank kon geen andere bewijzen dan zuivere aanwijzingen aan voeren; als voornaamste bewijs voerde men ook steeds weer de beide bekente nissen van Eëllwinkel, eenmaal tegen over de politie, een tweede maal tegen over twee bij hem apart ingesloten me degevangenen, aan. Dat is waanzin Bellwinkel zelf reageerde zeer scherp op de uitspraak. Hij zei terwijl hij zijn vuisten balde en over zijn gehele li chaam leek tc beven: „Dat is een waan zinnig besluit. Dat is een juridische ver gissing. Dat kunnen de rechters nooit verantwoorden". Daags tevoren had hij als laatste woord gezegd: „Het is mij onmogelijk een mens iets aan tc doen. Wanneer men my als onschuldige ver oordeeld zal men de rest van myn leven en de toekomst van myn kinderen ver nietigen. Ik denk altijd aan mijn kinde ren. Ik kan slechts zeggen dat ik on schuldig ben". En advocaat König kon digde zaterdag direct aan dat hij in ho ger beroep zal gaan: „Ik zal vechten en alle wettige mogelijkheden gebruiken". Bellwinkel vecht evenwel tegen het be sluit van drie rechters en zes juryleden, die aan de hand van getuigenissen van twaalf deskundigen en meer dan vijftig getuigen hun oordeel hebben geveld. Tot het laatste ogenblik, zaterdagochtend om elf uur, bleef het voor de vele toe schouwers overigens volkomen onduide lijk wat de uitspraak zou zijn: levens lang of vrijspraak. Velen waren er ook daarna van overtuigd dat waarschijnlijk wel veel tegen Bellwinkel kan worden aangevoerd, maar dat er even waar schijnlijk, niet voldoende bewijzen voor een veroordeling aanwezig zijn. Het was hierom dat König voor Bellwinkel kon zeggen: „De geringste twyfel moet ten gunste van de beklaagde zijn. En er is twijfel". Die twijfel heeft de rechtbank toch blijkbaar niet gehad, althans niet laten gelden. Makarios wil niet toegeven Aartsbisschop Makarios heeft zondag avond te Nicosia tegenover de pers ver klaard, dat er geen overeenstemming over de kwestie van de Britse bases op Cyprus mogelijk is, als de Britten vast houden aan hun eis dat zij daarvoor een oppervlakte van 300 vierkante km. nodig hebben. Hij verklaarde dit naar aanlei ding van berichten uit Londen, dat hij, naar men verwachtte .genegen zou zijn meer grond beschikbaar te stellen dan 200 vierkante km. De aartsbisschop had zondag voor de /ierde achtereenvolgende dag over deze wes'je een gesprek met de Britse gou- .tiT.-L'ur Foot en de leider der Turkse Cyprioten, Kutchuk. Het overleg zou maandag worden voortgezet. ONWILLIG SCHIP De te waterlating van het m.s. „Loutre Consol" die zaterdagmorgen zou plaats vinden op de werf „Tsaar Peter" van de Zaandamse Scheepsbouwmaatschappij te Zaandam is volkomen mislukt. Het schip dat voor Canadese rekening wordt ge bouwd, bleef nadat het door mevrouw Savage, de echtgenote van de president directeur was gedoopt, onbeweeglijk op de helling liggen. Toen ondanks vele pogingen van het werf personeel er geen beweging in het schip kwam, riep men de hulp in van drie toevallig aanwezige sleepboten, doch ook deze hulp baatte niets. Na deze mis lukte poging werd de assistentie inge roepen van de sleepboot „Heijme Goed koop" uit Amsterdam, die met haar ver mogen van 400 pk. ogenschijnlijk weinig moeite met het karwei zou hebben. Alle pogingen van deze sterke sleper faalden evenwel. Toen het inmiddels vier uur was geworden en de „Loutre Consol" geen centimeter dichter bij het Zaan- water was gekomen, werden de pogingen opgegeven en trokken de vele belang stellenden en genodigden huiswaarts. Er zullen nu voorzieningen aan de helling worden getroffen, waarna men morgen opnieuw een poging zal ondernemen om het schip te water te krijgen. Koninklijke belangstelling voor Olympische Spelen Het ligt in de bedoeling van het Ko ninklijk gezin in het kader van de zo mervakantie enige onderdelen bij te wonen van de Olympische Spelen. Daar toe zal men dan een villa in Rome be trekken. Pornografische foto's in de handel GRONINGER EN HAAG8E IN ARREST (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse zedenpolitie heeft *n 40-jarige man uit Groningen en een 27- jarige Haagse gearresteerd in verband met de handel in pornografische foto's- De man beweert de negatieven in de omgeving van de Walletjes in Amster dam te hebben gekocht. Hij is bij verscheidene fotografen ge weest om te proberen afdrukken te laten maken. Zij weigerden echter, totdat 'n fotograaf, eveneens een Rotterdammer zich wel bereid verklaarde enkele hon derden afdrukken te maken. Althans hij deed het voorkomen alsof hij het wilde doen, maar hij waarschuwde de politie. De Groninger en de Haagse wer den daarop gearresteerd. De man be weerde dat hij de afdrukken had willen doorverkopen aan een Duitser. Fondsen op Ind.-begroting voor strijd om N.-Guinea De tweede secretaris van het Indone sische „Nationale front voor de bevrij ding van West-Irian", overste Djoehar- tono, heeft gisteren te Djakarta mede gedeeld, dat naar zijn verwachting pre sident Soekamo een speciale begroting zal instellen voor de strijd om het Ne derlandse gedeelte van Nieuw-Guinea, aldus het blad „Merdeka". Totnutoe bevatte de Indonesische be groting daarvoor geen afzonderlijke post. Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker) Ofschoon het aanbod op de rund veemarkten in de afgelopen week als vrij normaal kan worden beschouwd, bleef de vraag in de meeste sectoren daar toch weer beneden. De handel had in hoofdzaak een langzaam verloop. Wanneer de beste kwaliteiten in andere handen waren overgegaan, werd het heel moeilijk om de gang er in te houden, met het gevolg dat de prijzen uiteindelijk weer aan de zwakkere kant kwamen te staan. Op de afdeling vare koeien voor de mesterij was het aanbod erg bescheiden en verliep de handel lui en duur. Veel te duur in verhouding tot de huidige slachtveeprijzen, die in de afgelopen week uitgezonderd voor de allerbeste kwaliteiten wederom een zeer flauwe tendens vertoonden. Toch is de groot handel in rundvlees deze week even vlotter geweest, doch het goedkopere varkensvlees drukt momenteel sterk op d« rundvleesprijzen en bovendien blij ven er nogal wat buitenlandse beesten binnenkomen. Hiertegenover staat even wel de uitvoer van vrij flinke partijen Handelsmissie uit Sovjet-Unie boekte resultaat in België Naar het Belgische blad „Oourrier de la Bourse" uit kringen van het Bel gische minsterie van Buitenlandse Han del heeft vernomen, heeft het contract dat de Russische handelsdelegatie, die op het ogenblik een bezoek aan België brengt, met Belgische handelskringen heeft gehad, reeds tot concrete resulta ten geleid. Van Belgische zijde verwachtte men van dit bezoek (dat een tegenbezoek is voor de reis, die een Belgische delegatie in september en oktober vorig jaar naar de Sovjet-Unie heeft ondernomen), dat het evenwicht in de handelsbalans tus sen eigen land en Rusland zou worden hersteld. Het voor België nadelige saldo op deze balans bedroeg over de eerste elf maanden van het afgelopen jaar veel meer dan een miljoen franken. Het •lijkt er thans op, dat dit streven is ver vuld, tenminste voor de eerstkomende jaren, daar de in België tot stand geko men transacties zich uitstrekken over een vrij lange periode. De vooruitzichten zijn in het bijzonder bemoedigend voor de machine-indus trie, de chemische industrie, de levens middelen industrie en de emballagein dustrie. Er zijn contracten gesloten tot een totale waarde van meer dan anderhalf miljard franken. Vandaag vertrekt de missie weer uit Brussel. Zij wordt op 5 maart a.s. in Nederland verwacht. Eerst Russische concessies Dr. Adenauer gelooft niet aan ontspanning (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft zaterdag te Königswinter in een bijeenkomst van voormalige politieke gevangenen uit communistisch Oost-Duitsland ver klaard: „Wij moeten op de aanstaande topconferentie (te Parijs, op 16 mei) Kroesjtsjef niet iets aanbieden, maar w^j moeten hem vragen: hoe kom je erbfj dergelijke eisen te stellen?" Ade nauer wenste dan ook geen oplossing van de kwestie-Berlijn alléén. De Bondskanselier doelde daarmee op de kwestie-Berlijn die zijns inziens slechts in het geheel van de Duitse een- heidsproblematiek kan worden opgelost. Openlijk zei Adenauer dat men als voorschot geen concessies mag doen, zonder dat Moskou van tevoren iets heeft gegeven. „Ik geloof niet aan ont spanning", aldus Adenauer, waarbij hij het oog had gericht op de Russische houding van de laatste weken zoals die onder meer naar voren is gekomen uit Kroesjtsjefs gedrag tijdens het bezoek van de Italiaanse staatspresident Gron- chi aan Moskou. De Westduitse regeringschef gaf de gemiddelde Westduitser er van langs, dat h(j zich zo weinig druk maakt over het lot van de zeventien miljoen Duit sers in communistisch Oost-Duitsland. „Deze mensen", aldus Adenauer, „vallen steeds meer terug in slavernij. De ge hele oostzone vormt voor de bewoners, behalve voor de functionarissen van de communistische party, één grote gevan genis. Het is onze taak om deze mensen steeds weer toe te roepen: wij zullen u helpen". Adenauer eiste voor de Oost- duitse bevolking dan ook opnieuw het recht op zelfbeschikking dat iedere stam in Afrika reeds heeft. fijn achtervleea, zodat dit in feite de rundvleesmarkt geen nadeel berokkent. Van de vette kalveren, waarvan bet aanbod aan de ruimere kant was, wer den de beste kwaliteiten vlot en tot wat hogere prijzen opgenomen, doch overi gens bleven onze noteringen in verhou ding tot de week tevoren vrijwel stabiel. Van onder naar boven tussen f. 2.30 tot f. 3,30 per kg levend gewicht; voor een uitmuntend exemplaar een paar dub beltjes per kg hoger. De nuchtere kalveren waren bij toe nemend aanbod redelijk goed te plaat sen en deden van f. 1,40 tot f. 1,80 per kg levend gewicht. In de wolveesector kon men over de handel zeer tevreden zijn. De aanvoeren waren voor de tijd nog groot, doch de export is nog zeer levendig, want er gaat momenteel on geveer 150 ton per week naar Frankrijk, België, Engeland en Zwitserland. De prijzen lagen weer wat hoger. Voor ex tra beste lammeren werd op de Leidse markt tot f. 130 per stuk betaald. Per kg geslacht gewicht was de koers tussen f. 3,80 en f. 3,90, alles werd graag opge nomen. Met de varkens is het minder gunstig gesteld. De prijzen zijn nog steeds zeer laag en er was deze week geen verbetering, ondanks het feit dat er vrij grote kwantums zwaardere soor ten naar Oost- en West-Duitsland en Italië werden verzonden. Ook zijn er zeer grote partijen vet spek naar Oost en West-Duitsland verkocht, zodat we toch wel enige verbetering op de var- kensmarkt mogen verwachten. Onze noteringen waren echter deze week beslist nog niet beter. De Utrecht se beurs was zelfs vorige week zaterdag nog duidelijk lager. De paardenmarkt was bij normale aanvoeren redelijk en voor de goede paarden, zowel voor het werk als voor de slachterijen even duur der. Biggen en mestvarkens, alsmede fokvarkens bij trage handel gedrukte prijzen. Lopers deden rond f. 1,80 en biggen rond f. 2.30 per kg levend ge wicht. naar schatting. Nieuwe „algemene veldtheorie"? De 35-jarige Franse natuurkundige Jean Charron, die werkt voor de Franse commissie voor atoomenergie, heeft ver klaard dat hij de „algemene vergelij king" heeft gevonden waarin het elek- tro-magnetiisme, de zwaartekracht en de kernenergie met elkaar worden ver bonden. De geleerden zoeken reeds lang naar een dergelijke formule in de hoop op die manier achter het geheim van het ontstaan en de wetten van het heel al te kunnen komen. Einstein heeft zich de laatste jaren van zijn leven met dit probleem bezig gehouden, Heisenberg meende vorig jaar deze .algemene veld theorie' te hebben gevonden doch de Juistheid is nog niet bewezen. Brits zeeman tussen twee schepen doodgedrukt Vannacht is de 25-jarige Engelse vierde machinist D. E. Haines uit Har- tepool met zijn hoofd bekneld geraakt tussen de spidoboot Paardenplaat en 't schip Susan Constant, dat in de Waal haven te Rotterdam ligt. De Engelsman werd met de Paardenplaat naar het Britse schip, waarvan hij opvarende was, gebracht. Bij het, langszij varen kwam hij tussen de stuurhut van de spidoboot en de wand van de 3464 brt metende Susan Constant. De zwaar ge wonde zeeman werd naar het havenzie kenhuis gebracht, waar hij kort na aan komst ls overleden. Invoiiditeitsrente omhoog De invaliditeitsrenten zullen binnen kort worden verhoogd. Er is n&meiyk een wetsontwerp te verwachten, waar in met ingang van 1 april as. de toe slagen zullen worden verhoogd met 190% op het grondbedrag tot 290%. De gezinstoeslag zou op f 72.— per maand worden gebracht. Hulpfonds droogteschade vraagt om steun De stichting Hulpfonds Droogtescha de Landbouw heeft het Produktschap voor Vee en Vlees een bijdTage gevraagd voor de door de droogte van de afgelo pen zomer getroffen boeren. Het Fonds heeft reeds een beroep ge daan op alle bedrijfsgenoten in de land en tuinbouw en hun met name verzocht, het gehele bedrag van de graan toeslag of een gedeelte ervan ter beschikking te stellen van het Fonds. Het zal ook een actie organiseren in de periode van de slotuitkering op de melkprijsgaran tie. Daarnaast doet het Fonds nu een dringend beroep op de produktschappen, de coöperaties werkzaam o„ .iet gebied van aan- en verkoop, de coöperatieve industrie en de boerenleenbanken. NED. HERV. KERK Beroepen te Ede en te Rotterdam (vac 7. L. Tukker) E. P. Verguns* te RIJsaen te 8tavenlB6e H. Blnnekamp, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. J. Hoogenkamp) L. G. Wagenaar te De urne. Beroepen te Zoetermeer Jac. Ver maas te Veenendaal. Beroepen te Mole naarsgraaf (toez.) G. J. Rebel. kand. te Hulzen (N-H). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk E. Venema te Zwljn- drecht. Beroepen te Schiedam R. Slofstra te Harderwijk. GERBF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen M. Blok te RIJssen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bergum (2de pred. pl.) (2de beroep) R. Petersen te Oudemir- dum. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Sneek (2de maal) J. van Dam te Haarlem. Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bi) apoth. en drog. f055, f2.40 en f8.88 Petrus' graf onder de baseliek van Sint-Pieter De Italiaanse vrouwelijke hoogleraar. Margherita Guarducci van de universi teit van Rome, heeft zaterdag in een lezing voor de r.-k. lekenorganisatie ver teld dat zij er onlangs in geslaagd is een inscriptie onder de basiliek van de St - Pieter te ontcijferen die bleek aan te geven: „Hier ligt Petrus begraven". Daarmee zou de oude overlevering be vestigd zijn volgens welke de apostel Petrus onder het hoogaltaar van de Vati caanse basiliek begraven ligt, een feit waaraan wijlen Paus Pius XII in 1950 na een onderzoek van tien jaren al niet meer meende te mogen tijwfelen. Prof. Guarducci zei dat het opschrift weliswaar dateert uit het midden van de tweede eeuw na Christus toen Petrus' tijdgenoten reeds overleden waren, maar dat er toen nog vele zonen en dochters van hen die de apostel gekend hadden, leefden. De ontcijfering maakte deel uit van het tweede deel van het onderzoek, dat in 1952 begon en nog voortduurt. Van 1939 tot 1949 hield men zich met Tingen bezig, waarvan de resultaten uitgewerkt worden. Theepauze bij kerkdienst De koster van de gereformeerde kerk aan de Oudeschans te Amsterdam had gisteren een merkwaardige opdracht. Hij diende voor de kerkdienst van 5 uur een enorme ketel thee gereed te hebben, want met ingang van deze dag wilde de wijk- predlkant, dr. S. J. Ridderbos, zijn kerk gangers niet alleen sterken met Gods Woord, maar tevens met een warme kop thee. Het initiatief bleek door de bezoekers zeer op prijs te zijn gesteld. Het doel is niet alleen een nauwere band tussen de leden van de kerk te kweken, maar ook om de jongeren te biyven trekken. Dr. Ridderbos is zich maar al te goed be wust, dat de jeugd uit dit oude stadsdeel tijdena het weekeinde zich ziet geplaatst tussen de kerk en het vermaak van de binnenstad, waarbij de Jukeboxes van de naby gelegen Zeedijk een sterke trek pleister blijken te zijn. De kerk kan niet een jukebox geven, maar wel de gezelligheid waaronder een kopje thee. Vandaar de theepauze, die de kerk by de Montelbaanstoren plotse ling ln het middelpunt van de belang stelling heeft geplaatst. Begrafenis kardinaal Sfepinac Het stoffelijk overschot van kardinaal Stepinac is zaterdag met de volle plech tigheid van het rooms-katholieke ritueel der overledenen, in de kathedraal van Zagreb bijgezet. De regering had voor deze plechtige begrafenis van de aarts bisschop van Zagreb, die sedert de in 1946 over hem uitgesproken veroorde ling tot gevangenisstraf ook nadat hij in 1951 voorwaardeiyk was vrijge laten zyn functie niet meer heeft kunnen uitoefenen, speciaal toestem ming gegeven. De plechtigheid werd een half uur vertraagd doordat de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Koenig, die haar zou leiden, op weg naar Zagreb een auto ongeluk kreeg en in het ziekenhuis van Varazdin moest worden opgenomen. De plechtigheid werd nu geleid door dr. Franjo Seper, die tot administrator van het aarstbisdom Zagreb is benoemd en eertijds kardinaal Stepinacs secretaris was. De voor kardinaal Koenig bestem de zetel op het priesterkoor van de ka thedraal bleef onbezet. Het stoffelijk overschot van kardinaal Stepinac werd bijgezet in een crypte achter het hoogaltaar van de gotische kathedraal waar ook een twintigtal vroegere aartsbisschoppen van Zagreb en Kroatische nationale leiders rusten. De bijzetting werd bijgewoond door achttien van de tweeentwintig Kroa tische rooms-katholieke bisschoppen en een menigte van naar -schatting drie duizend personen. In ©en korte preek gewaagde dT. Seper niet van de gevangenschap van de kar dinaal. Hij zei wel, dat Stepinac in de laatste wereldoorlog een actie georgani seerd had om joden te helpen, die door de Duitsers vervolgd werden. Dr. Seper zei, dat een Serviër hem bezocht had die vertelde, dat de kardinaal in de oor log zyn leven had gered. Kardinaal Koenig heeft een kaakbreuk een lichte hersenschudding en een shock opgelopen, aldus heeft de dokter in Varazdin meegedeeld. Hij was bij kennis en heeft een kleine operatie on dergaan. Er is geen levensgevaar aan wezig. WERELDRAAD VAN KERKEN Het bestuurscomité van de Wereld raad van Kerken heeft vrijdag zyn zit ting van vyf dagen in Buenos Aries be sloten. Het comité heeft besloten verder contact te onderhouden met orthodoxe, doopsgezinde. Armeense en Lutherse kerken in de Sovjet-Unie. Er ls voorlopig evenwel geen kans op dat deze kerken zich by de Wereldraad zullen aansluiten, zo heeft een woordvoerder van het co mité verklaard. Het comité heeft voorts een omstre den ontwerp voor een moderne kapel ln het hoofdbureau van de Wereldraad te Genève goedgekeurd en bepaald dat de derde assemblee van de raad in 1961 in Nieuw Delhi zal worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7