Boereiibetoging in een rechtse in Amiens ontaard rel tegen regering WEERBERICHT Politie moest de demonstranten met traangasbommen uiteenjagen Akkoord bereikt met Duitsland Jury bezocht plaats vau misdrijf RUSSEN TEGEN AMERIKAANS VOORSTEL ATOOMPROEVEN schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 No. 29973 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel I, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Ongeveer vijfduizend boeren hebben gisteren in de Noordfranse stad Amiens tegen de regering gemanifesteerd, waarbij het tot bloedige botsingen met de politie en de republikeinse gardisten is gekomen. De grote boerenbond had zijn leden uit verschillende districten in Noord- Frankrijk naar Amiens opgeroepen om protest aan te tekenen tegen de regering, die de landbouwers naar hun smaak nog altijd niet ver genoeg tegemoet was gekomen. De boeren eisen een eigen handvest en een eigen statuut en ze wensen bovendien dat de prijzen van al hun landbouwartikelen zonder uitzondering door de staat zullen worden gegarandeerd. Zeer velen hoorden niet tot de hoeren Deze programmapunten zouden gister middag door een delegatie van de boe ren op het stadhuis van Amiens worden Ingediend. Toen duizenden andere leden van de bond echter een zeer dreigende houding aannamen moest het centrale plein van de stad worden ontruimd, waarbij de politie traangasbommen en de brandweer de spuit gebruikte om de manifestanten uit elkaar te drijven. De betogers bedienden zich van hun kant van stenen, die naar het voorbeeld van Loemoemba verliet Kongo-conferentie Verwijten over en weer (Van onze Brusselse correspondent) Tussen de leider van de Natio naal Kongolese Beweging, Patrice Loemoemba, en de president van de Conakat, de partij van de pro vincie Katanga, de heer Tsjombe, kwam het gistermiddag in Brussel tot een hooglopende persoonlijke ruzie. Zij verweten elkaar verkocht te zijn aan financiële groepen, een verwijt, dat men totnutoe slechts in de wandelgangen kon horen, in de gesprekken in kleine groepjes waarnemers Aan de Ronde-Tafelconferentie had den de beide leiders eveneens een dis puut gehad, echter in gematigde termen over de verdeling van de competentie tussen de centraal-Kongolese regering en de zes provinciale regeringen, een vraagstuk dat werkelijk enige moeilijk heden deed rijzen. De partijleiders van Katanga, die voorstanders zijn van een federale staat, wensen dat de controle van de mijnen (Katanga is de provincie van het koper, cobalt, uranium en tin) tot de bevoegdheden van de provinciale regeringen zal behoren, wat in feite be tekent, dat de partijleiders van Katanga van oordeel zijn dat de, belangrijke be dragen exportheffingen op de metalen uitsluitend in de schatkist van de re gering van Katanga mogen vloeien. Daar die exportrechten meer dan de helft vormen van de totale inkomsten van de Kongostaat is het nogal begrij pelijk dat de voorstanders van een Kon golese staat zich formeel tegen deze op vatting van Katanga verzetten. Terwijl Josef Kasavoeboe, de president van de Abako, zeer rustig bleef en helemaal niets scheen te geven om die herrie, welke de president van de conferentie, minster Lilar, scheen te amuseren, ver wekte Loemoemba een tweede incident: hjj zei dat de raadsmannen (Belgen of Kongolezen, die de Kongolese delegaties adviseren (er de oorzaak van zijn dat de conferentie wordt vertraagd. Hij ver zocht de president de raadsmannen niet meer tot de plenaire vergadering toe te laten, een nogal eigenaardig verzoek wanneer men weet dat het de Kongolese delegaties zijn die bij de aanvang van de RTC een groter aantal adviseurs wenste. Minister Lilar repliceerde dat de Kongolese delegaties niet verplicht zijn hun raadgevers in de zaal toe te laten, maar dat het thans niet moge lijk is de vastgestelde procedure en werkmethode van de conferentie te wij zigen. Toen Loemoemba zijn zin niet kreeg verliet hij de zaal. maar zijn vrienden zeiden dat hij spoedig weer aanwezig zou zijn. Om het vriespunt De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Overwegend matige wind tus sen oost en noordoost. Temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 februari Zon op: 8.02 uur; onder: 17.46 uur. Maan op: 19.00 uur; onder: 8.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.59 eu 16.07 uur, laagwater te 12.03 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Algiers al gauw uit de straten werden gebroken en waarmee aan beide zijden tientallen personen ernstig werden ge wond. Dat er door de manifestanten ook kreten als „Frans Algerije" en ,De Gaulle aan de galg" werden geslaakt wettigt nogmaals de veronderstelling, dat politieke agitators een steeds voor namere en gevaarlijker rol in Frankrijks boerenbeweging beginnen te spelen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte gisteravond in Parijs be kend, dat er onder de betogers een 1.500 tot 2.000 man waren, die niet in boeren- kringen thuis hoorden. De Boerenbond heeft zich in een officiële verklaring gedistantieerd van de groepen, die ken nelijk de boerenbetoging hebben mis bruikt om rechtse relletjes te schoppen. Mogelijk zijn het deze meelopers, die met hun kreten „leve Massu" en „Alge rije Frans", de betoging in een handge meen met de politie lieten ontaarden. Toen de meeste betogers reeds vertrok ken waren, bleven kleine groepen tot het uiterste proberen om het politiekordon, dat de prefectuur van Amiens bescherm de, te doorbreken. Te Bouchoir bij Rfjssel is gisteravond een autobus met boeren, die naar Amiens waren geweest, in botsing ge komen met een vrachtauto: zeven men sen zijn om het leven gekomen en 40 gewond. Verscheidene gewonden zijn er ernstig aan toe. De autobus werd aan een kant geheel opengereten. Een auto, die achter de autobus reed, sloeg over de wrakstukken van de bus heen tegen de vrachtwagen aan, waarop deze beide wagens in brand vlogen. De chauffeur van de vrachtwagen, die na de eerste botsing ongedeerd was gebleven, werd bij de tweede gewond. De chauffeur van de tweede auto bleef ongedeerd. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten en ambas sadeur dr. Lahr van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn gisteren in Den Haag tot overeenstem ming gekomen over de nog openstaande Duits-Nederlandse vraagstukken, behou dens de instemming van de daarbij be trokken ministers, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hij voegde eraan toe. dat verwacht mag worden dat binnenkort het Neder lands-Duitse verdrag kan worden on dertekend. Dr. Van Houten en dr. Lahr zyn gis termiddag om kwart voor zes uiteen ge gaan. Zaak van Rie Beklaagde bleef in zijn cel De rechter te Boston, die belast is met de zaak-Van Rie, heeft gisteren de jury last gegeven in een rondvaartboot een bezoek te brengen aan het eiland in de haven van Boston waar in september van vorig jaar het stoffelijk overschot van Lynn Kauffman is aange spoeld. Er viel gisterochtend een lichte regen 'en er stond wind. maar de openbare aanklager en de advocaat van Van Rie overtuigden de rech ter, Frank Murray, ervan, dat een bezoek aan het eiland mogelijk De advocaat, Langdon Powers, zei, dat Van Rie de jury niet zou vergezellen. Hy zou worden vertegenwoordigd door zfjn advocaat. Van Rie bleef in zyn cel. De openbare aanklager, Mcauliffe, deelde mee, dat hij zou laten zien, dat er geen hinderpalen zijn tussen het eiland en de koers, die de „Utrecht" heeft gevolgd. Volgens de aanklacht was Lynn Kauffman bewusteloos geslagen voordat zij in het water kwam Ondanks de harde wind volgde de jury de weg die de „Utrecht" is gegaan, toen het schip de haven van Boston verliet. Het zicht was niet meer dan 100 meter. Behalve Spectacle Island, waarop het stoffelijk overschot werd gevonden, be zocht de jury ook twee andere eilandjes in de omgeving, namelijk Deer en Nixes Mate Island. De zitting is hierop tot vandaag ver daagd. De openbare aanklager zou dan een verklaring afleggen. De eerste officier van de „Utrecht", de heer A. Warderdam, heeft te Sin gapore verklaard, dat de Chinese hut jongen Gadong, die door de Amerikaanse politie wordt gezocht als getuige in het proces, op 15 december te Bahrein is afgemonsterd van de „Utrecht", die toen uit Amerika kwam, en heeft aangemon sterd op de .Kertosono". Dit Neder landse schip zou volgens Warderdam nu in Soerabaja zijn. „Misschien is Gadong nog op de Kertosono. Als de Amerikaanse politie hem als getuige had willen horen had ze kunnen voorkomen, dat hij uit de V.S. vertrok", verklaarde de heer War derdam. Onderzeeër kwam even boven water De spanning in en om de Argentijnse Golfo Nuevo, waar sedert veertien dagen een onbekende onderzeeër ingesloten is, duurt onverminderd voort. Volgens on bevestigde berichten van het Argentijnse persbureau „Telam" is de onderzeeër gisterochtend even aan de oppervlakte verschenen, doch direct door een esca drille vliegtuigen met luchttorpedo's aangevallen, waarop het geheimzinnige schip weer onder water verdween. Te Puerto Madryn, dat aan de golf ligt, is vernomen, dat een viermotorig Amerikaans vliegtuig is aangekomen, vermoedelijk met modern materiaal voor duikbootbestrijding. Alle wegen die naar de golf leiden zijn door militairen afge zet. De vissers hebben opdracht gekregen om uit de buurt te blijven. Ook mogen particuliere vliegtuigen niet in de buurt van de Golf komen. Over de ondergrondse opslag plaats van levensmiddelen, die drie dagen geleden in de duinen aan de golf is ontdekt, wordt nog verno men, dat de voorraden voldoende waren voor het onderhoud van een 5.000 man gedurende enige tijd! De Amerikaanse marine heeft gisteren in Washington meegedeeld, dat de Ver enigde Staten dieptebommen, parachute- fakkels en ander materiaal voor de be strijding van duikboten aan Argentinië leveren. Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse marine zei niet te kun nen zeggen of dit materiaal wordt ge bruikt bij de jacht op de geheimzinnige duikboot, maar, zo voegde hij eraan toe, dat lijkt nogal voor de hand liggend. Washington had de ondergrondse explosies trillen uitzonderen De Russische afgevaardigde op de Geneefse conferentie over staken van de kernproeven. Tsarapkin, heeft gisteren een Amerikaans voorstel tot een verbod van alle atoomproeven behalve de ondergrondse, die niet te registreren zyn, van de hand gewezen. Tsarapkin achtte het beslist onmogelijk op deze basis tot een akkoord te komen en sprak van een „stap terug". In de ochtenduren van gisteren had president Eisenhower op een persconferentie in Washington mededeling van het Amerikaanse voorstel gedaan. „Op die wijze", aldus de president, „zal er een eind komen aan de ongerustheid, die men overal in de wereld gevoelt over de toegenomen radio-activiteit in de lucht". Het Amerikaanse voorstel hield tevens in, dat Amerika. Rusland en Engeland zich gezamenlijk zouden bezighouden met het onderzoek van de kleine ondergrondse kernontploffingen, die niet onder het verbod zouden vallen. Het zou hier ontploffingen beneden de 20 kiloton betreffen. met de ladingen in de punt van de minute-man" Amerika's raket van de toekomst en in de punt van het anti-raket raket Nike Zeus, dat men aan het construeren is. Gaan die experimenten door, dan zal er een einde gekomen zijn aan de stop zetting van proeven, waartoe zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten zich bereid hebben verklaard. Het heeft in de bedoeling gelegen, dat men te Ge- nève tot een afdoend controlesysteem zou komen teneinde alle partijen de zekerheid te geven, dat er niet zou wor den geknoeid, maar de Amerikanen die hun controle-eisen zeer hoog stellen zijn er vrijwel zeker van dat de Rus sen niet akkoord zullen gaan met die eisen. De Amerikanen zijn van mening, dat ondergrondse explosies heneden de kracht van twintig kiloton geheim ge houden kunnen worden. Zij durven er niet zonder meer op te vertrouwen, dat de Russen zulke ontploffingen niet ver oorzaken en zijn do mening toegedaan, dat zij in dat geval ook door moeten traan met hun proeven. De Britten zou den wat goedgeloviger willen zijn, maar daar Amerika de grootste verantwoor delijkheid draagt in de atoombewape ning van het Westen, zal het Ameri kaanse gezichtspunt wel domineren. (Uit de aanhef blijkt dus, dat de Rus sen niet akkoord gaan met onder grondse explosies - Red. L.D.). Ver. Staten zijn niet al te goedgelovig Onze Amerikaanse correspondent meldt: In de dunbevolkte staat Nevada zijn de Amerikanen tunnels aan het boren en schachten aan het construeren. Over een half jaar kan men daar be ginnen met nieuwe proeven. De explo sieve kracht zal waarschijnlijk niet enorm groot zijn, maar voldoende om kleine tactische atoomwapenen aan een proef te onderwerpen en om na te gaan wat voor explosies men kan bereiken De Britse luchtmacht beschikt thans over vier bases, vanwaar Thor raketten kunnen worden ge lanceerd. Deze foto van het in stel ling brengen van een Thor werd gemaakt op de Feltwell-bases in Norfolk. Op de voorgrond een tank voor vloeibare zuurstof, nodig voor de voortstuwing van de raket. Personeel sprobleem in Randstad Holland „Wanneer wij het personeelsprobleem in onze gehele Randstad Holland willen oplossen, zullen wij een groot woonge bied moeten creëren". Dit zei de heer C. M. Hage, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Delft en omstreken, in de jaarrede, welke hij gistermiddag in de nieuwjaarsbijeenkomst van deze kamer in de Stadsdoelen uitsprak. Hy betoogde in aansluiting hierop, dat een der Delftse industriëlen hem had verklaard, dat de bouw van de Beneluxtunnel onder de Waterweg en de aanleg van aansluiten de wegen het Deltagebied zou kunnen ontsluiten als woon- en recreatiegebied voor een groot aantal personen, die in de Randstad werkzaam zijn. Spreker gaf de bestudering van deze idee aan de planologen in overweging. Bij het vertrek van staatssecretaris mr. Th. H. Bot uit Nieuw-Guinea vonden demonstraties plaats, ge organiseerd door het Chr. Werk- nemersverbond. Mr. Bot inspec teert de erewacht tegen een achter grond van demonstranten met op borden geschilderde leuzen. ,lHawk"-raket vernietigde een dito „Honest John" Het Amerikaanse leger heeft gisteren meegedeeld, dat een raket van het type „Hawnk' .die bestemd is om tegen vlieg tuigen en raketten te worden gebruikt, op 29 januari boven het proefterrein van White Sands in Nieuw-Mexico erin ge slaagd is een „Honest John"-raket te vernietigen. Dit is de eerste keer, aldus de mededeling, dat een raket een vlie gend voorwerp met een snelheid groter dan die van het geluid heeft geraakt en vernietigd. Het best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Nazi-infiltratie in Westduits ministerie De Westduitse Vereniging van onder het naziregime vervolgde personen, de de VVN, heeft gisteren op een perscon ferentie te Bonn gezegd, dat er een „schrikbarende nazi-infiltratie" in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn is. Volgens een woordvoerder van de WN bestaan het departement en het Corps Diplomatique van de Bondsrepu bliek voor een aanzienlijk deel uit de zelfde nazi-diplomaten als in de tijd van Hitier. De VVN noemde zestien ambtenaren van het ministerie op, van wie de mees- ten op een hoge positie, met, wat de vereniging noemde, een nationaal-socia- listisch verleden. Eén van de zestien zou actief hebben meegewerkt aan de orga nisatie van terechtstellingen van gijze laars in Frankrijk. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later de beschuldiging van de hand ge wezen. Sleohts vier van de hoogste amb tenaren van het ministerie waren in de nazi-tyd in de buitenlandse dienst, zei hij. Franse invoerrechten voor kaas en aardbeien In het Franse Staatsblad zijn de nieu we invoerrechten voor kaas en aard beien gepubliceerd. Voor kaas werd het recht vastgesteld op 15% in het alge meen en op 13%95 voor landen van de EEG. Het invoerrecht op kaas mag niet hoger zijn dan 0,65 nieuwe frank per kg. wanneer de ingevoerde kaas van een certificaat van invoer vergezeld gaat. Voor smeerkaas zal een tarief van 12% gelden voor kaas van iedere voorsprong mits een certificaat van oorsprong wordt getoond. Het invoerrecht voor aardbeien va rieert van 20% in het algemeen en 18% voor de EEG-landen voor de periode van 1 mei tot en met 9 juli, tot 15% voor beide gevallen voor de periode van 10 juli tot en met 15 augustus, 20 resp. 18% voor de periode van 16 augustus tot en met 31 oktober en 15 resp. 13,5% voor elke ander e periodeEen algemeen recht van 18% voor de derde landen zal op tijdelijke basis gelden. CHAUFFEUR VERGIFTIGD DOOR KOOLMONOXYDE De 27-jarige ongehuwde chauffeur J. de Witte uit Apeldoorn is 's nachts te Vught door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. De politie in Vught trof hem 's morgens vroeg in zijn wagen aan, nadat de dood was ingetre den. Een technisch onderzoek wees uit, dat de uitlaatpijp van zijn auto een lek kage had. De chauffeur, die zelfstandig een mon tagebedrijfje exploiteerde, was naar Vught gekomen voor reparatie van een trekker met oplegger, die door de ver keerspolitie uit het verkeer was geno men wegens storing in de koppeling. De monteur, die laat in de nacht ter plaat se bij de defecte wagen arriveerde, kon wegens de duisternis niets uitrichten en heeft kennelijk in zijn eigen auto wil len slapen. Om de koude te overwinnen liet hij de motor doordraaien, met het gevolg dat zich koolmonoxyde door het lek in de uitlaat in de wagen verspreid de. Vergadering der S.E.R. (Van onze Haagse redactie) In zijn vergadering van hedenmorgen heeft de SER met algemene stemmen het advies vastgesteld, dat door de raad zal worden uitgebracht aan dc minis ters van Landbouw en Visserij en van Economische Zaken, inzake de wijziging van de instellingswet produktschap voor margarine, vetten en oliën. Die strek king van deze wijziging is, buiten twij fel te stellen, dat het produktschap be voegd is ten aanzien van de bereiding van melange volgens het z.g. koude pro cédé, waarbij het gereden produkt mar garine wordt vermengd met boter. De raad was van oordeel, dat voor de vrees van het Produktschap voor Zuivel, dat door de wijziging van de instellingswet van het Produktschap voor margarine, vetten en oliën zou worden getornd aan de bevoegdheid, die het op het terrein van melange bezit, geen aanleiding bestaat. Een verordening tot nadere wijzigte- van de verordening van de SER op de fianciën van de bedrijfslichamen, werd eveneens met algemene stemmen vast gesteld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1