SLECHTS AANWIJZINGEN IN PROCES TEGEN BELLWINKEL Echtpaar op de bromfietsenjacht Te lage vergoeding voor door watersnood verroeste fietsen VERANDERINGEN IN AFRIKA Rapport over landbouwkrediet Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 11 februari 1960 Derde blad no. Ontwikkeling gunstig voor de verdachte, een bange man met een zivak karakter Negatieve punten (Van onze correspondent in Bonn) Tot ieders grote verbazing ont wikkelt het proces te Krefeld tegen de 61-jarige voormalige hoge amb tenaar Ludwig Bellwinkel, verdacht van moord op zijn twee echtgeno ten, zich in een voor de beklaagde gunstige zin. De uiterst handige advocaat dr. König, die ook reeds de beruchte moordenaar Boost heeft verdedigd, wist tot dusver steeds weer de op zuiver aanwijzingen opgebouwde aanklacht te ondergraven. Een dag voor het requisitoir van de officier van Justitie, dat heden zal worden gehouden, tast een ieder totaal in het duister over Bellwinkels positie in het proces. De aanklacht zegt, dat Bellwinkel, tot zijn arrestatie -een man van aanzien in Kempen en Krefeld, op 30 december 1944 te Berlijn zijn eerste vrouw Alma met een pistool heeft vermoord; op 26 september 1958 zou hij ook zijn tweede vrouw Ruth te Kempen, bij de Neder landse grens, met hetzelfde pistool heb ben gedood. Bellwinkel heeft dit alles in eerste instantie bekend, maar hij trok nog tijdens het vooronderzoek zijn bekente nis geheel in en houdt ook na een pro ces van een week vol de vrouwen niet te hebben vermoord. In het proces, dat gisteren zijn zeven de dag had, zijn tot dusver niet meer dan twee overigens belangrijke punten te voorschijn gekomen die Bellwinkel belasten zijn vroegere bekentenis, die hij heeft ingetrokken en die tijdens het proces zelf geen directe waarde kan hebben; verklaringen, die hij heeft afgelegd tegenover twee medegevangenen. Wat dit punt betreft meent men in het algemeen, dat met Bellwinkel niet „fair" is gehandeld. De rechter van Instructie zo is gebleken, heeft namelijk de beide medegevangenen van Bellwinkel op dracht gegeven de beklaagde uit te horen. Het gaat hier om het inmiddels veroordeelde tweetal Berg en Dietrichs, dat er een soort „dieveneer" op na houdt. Zij haten, zeggen zij, namelijk alles wat naar moord zweemt!? Volgens Berg heeft Bellwinkel tegenover hem de moorden bekend. Bij de verklaringen van deze spionnen bleek evenwel ook, dat zy beiden Bell winkel de woorden in de mond hebben gegeven. Wat nu hun fantasie is en wat de waarheid over Bellwinkel, het is niet uit de doeken gekomen. Geen Blauwbaard-type Daartegenover staat een reeks getui genissen, die bepaald in het voordeel van Bellwinkel spreken. Deze heeft tijdens het proces bitter geklaagd over „de twee boeven, die hem om het hoofd zeurden om toch wat te bekennen". Getuigen, die Bellwinkel in Berlijn hebben gekend noemen hem een beste buurman, een man die altijd wilde hel pen en zeer beleefd was. De psychiater in deze zaak zei, dat Bellwinkel bepaald geen Blauwbaard-type is. Hij noemde hem een zwakke bange man, die wel een moordenaar zou kunnen worden als hij in een uiterst moeilijke situatie zou zyn gekomen. Bellwinkels intelligentie werd laag genoemd (hoewel hy een academi sche opleiding heeft gehad), zijn karak ter zou zwak zijn. Valentijn-huldeblijken Het Nationaal Valentijn Comité heeft besloten aan vyf personen een nationaal Valentijn-huldeblijk aan te bieden ter gelegenheid van Valentijndag dag der vriendschap op 14 februari a.s. „Het zijn: mevrouw G. Benjamins- Rous (Amsterdam) en haar groep van ongeveer 20 collectanten, welke laatsten nagenoeg iedere zaterdag met de collec tebus op straat staan en met elkaar per collecte enige duizenden guldens op halen. Mevr. Benjamins, die de ziel is van deze groep, zal een grote met bloe men versierde mand ontvangen met al lerlei kleine geschenken en aan de col lectanten zal een Valentijntaart worden aangeboden. De heer Lieuwe Steiger, bestuurslid en oud-doelverdediger van P.S.V., die toen deze club kort geleden zonder kee per was. bereid was opnieuw zijn trui aan te trekken en in het doel te gaan staan. Het is de clubtrouw van de heer Steiger die men wil eren. De echtgenote van dominee J. A. van Nieuwenhuyzen (predikant-directeur van de TV-sectie der VPRO) voor haar stille steun aan haar man bij de inspannende actie „Redt een kind". Het Leger des Heils te Amsterdam ontvangt het vierde huldeblijk voor de snelle en wel zeer doordachte hulp, ge boden in de eerste uren van de waters nood in Tuindorp-Oostzaan. Het vijfde huldeblijk is bestemd voor de korporaal A. J. Boers (Amsterdam) van het Regiment van Heutsz. Hij ont dekte het gat in de dijk waar het water Tuindorp-Oostzaan instroomde. Advocaat failliet De rechtbank te Haarlem heeft fail liet verklaard een 49-jarige advocaat te Heemstede, die enkele dagen geleden aangehouden is. verdacht van verduis tering van f 50.000. Tot rechter-commissaris is benoemd de president van de rechtbank te Haar lem, mr. F. P. E. Bloemarts en tot cu rator mr .A. Bruch, advocaat te Haar lem. Amerikaanse onderzeeër „Sargo" aan de Noordpool De Amerikaanse Marine heeft woens dag bekendgemaakt dat haar atoom onderzeeër „Sargo" een tocht onder water naar de Noordpool heeft voltooid. De „Sargo" was op 18 januari uit de marine haven Pearl Harbour (Hawaii) vertrokken en bereikte de Noordpool dinsdagavond omstreeks half negen Ne derlandse tijd, aldus de Marine. Dit is de vierde maal dat een Ameri kaanse atoomonderzeeër de Noordpool bereikt. De „Nautilus" volbracht deze prestatie op 3 augustus 1958 en de „Skate" op 11 augustus 1958 en op 17 maart 1959. Een vrouwelijke getuige belastte ver der de tweede vrouw van Bellwinkel, die deze getuige een der vele geliefden van Bellwinkel met een pistool zou hebben bedreigd. Daarmee werd de zelf moordtheorie van de beklaagde aan vaardbaarder dan ooit. Deze getuigenis betekende namelijk, dat Ruth Bellwinkel met een pistool wist om te gaan, althans niet bang was om het wapen in de hand te houden zoals is beweerd. Adres aan Tweede Kamer TEGEN VIVISECTIE De Anti-vivisectie-stiohting heeft on langs bij de Tweede Kamer, in verband met de in voorbereiding zijnde wet op de dierenbescherming, opnieuw een adres ingediend. De stichting wijst daarin op de ernsti ge kritiek die Nederlandse medische studenten zouden hebben op de vivisec tie, zoals die thans wordt uitgeoefend en op de officiële gegevens, waaruit moet blijken, dat bij 89% der dierproeven geen verdoving wordt toegepast. De stichting verzoekt in haar adres voorts vermijding van herhalingsproeven door gebruik te maken van films, verbod van niet strikt noodzakelijke proeven en het verbieden, althans drastisch beper ken van het gebruik van proefdieren voor commerciële doeleinden. Voor eerste maal tandarts in Amsterdam gepromoveerd Voor de eerste maal is vanmiddag 'n tandarts gepromoveerd aan de Ge meente Universiteit van Amsterdam- Het was luitenant-ter-zee der tweede klasse, de tandarts P. A. E. Sillevis Smitt uit Haarlem, die zyn tandheel kundige opleiding volbracht aan de Rijksuniversiteit te Groningen en in de mondheelkundige kliniek van het Aca demisch Ziekenhuis aldaar, onder lei ding van prof. dr. M. Hut die onlangs In Amsterdam werd benoemd tot hoogle raar in de mondheeJkunde en chirur gische prothetiek. Vandaar dat de heer Sillevis Smitt bij prof. Hut promoveerde aan de Amster damse Universiteit tot doctor in de ge neeskunde. Hij verdedigde zijn proef schrift, getiteld „Enige klinische en bac teriologische aspecten van de gingivitis gangraenosa (plaut-vincent)". Het on derzoek naar deze aandoening van het tandvlees, die veelvuldig voorkomt bin nen z.g. gesloten gemeenschappen en een rediclverend karakter heeft, werd veiricht onder dienstplichtig personeel van de Koninklijke Marine Het bacte riologische deel werd bewerkt op de af deling microbiologie van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Als paranimfen fungeerden de luitenants ter zee der tweede klasse, de arts S. Franken en de tandarts H. P. van Gor- cum Twintig dames uit Schouwen- Duiveland hebben gistermiddag in Tuindorp-Oostzaan potplanten aangeboden aan de door de waters- Voor de eerste maal sinds hun ruzie twee jaar geleden, zijn de zangeres Maria Callas en Antonio Chiringhelli van de Scala te Milaan weer samen gezien: bij een film première in Milaan. Er gaan ge ruchten als zou Callas het volgen de seizoen weer in de Scala op treden. Mening van rijwielhandelaren Soms ergerlijke verkoopmethoden (Van onze Amsterdamse correspondent) Als schadevergoeding aan fietsen, die in Tuindorp Oostzaan door het iva- ter zijn beschadigd zal door het Natio naal Rampenfonds maximaal 75 gulden worden uitgekeerd. Over deze mededeling is enige be roering ontstaan. Overigens niet bij de bewoners van het tuindorp. Maar wél bij de rijwielhandelaren, die deze uit kering te laag achten. Zij zijn van me ning, dat het niet de moeite loont be schadigde rijwielen te repareren en dat men een vergoeding zou moeten ver strekken groot genoeg om een nieuwe fiets te kopen! Bij een rijwielhersteller aan de Oost- zanerdijk staan 1000 fietsen op repara tie te wachten. Het spreekt vanzelf, dat er geruime tijd overheen zal gaan eer al deze fietsen weer in orde zul len zyn. ,,Zij staan hier maar te roes ten", zei hij ons en hij liet ons duide lijk blijken, dat men beter een nieuwe fiets kan kopen dan een oude laten opknappen. Reparatie mogelijk De Bond van Rijwielhandelaren heeft het Rampenfonds overigens ook al ge wezen op de wenselijkheid een vergoe ding voor de aankoop van nieuwe fiet sen te geven. De bond meent, dat deze vergoeding moet worden gesteld op 125 gulden per rijwiel. Het Rampen fonds stelt zich echter op het stand punt, dat de fietsen nog gerepareerd kunnen worden. Wat de bromfietsen betreft zyn de rijwielhandelaren van mening, dat hier een vergoeding van 500 gulden zal moeten worden verstrekt. Het Ram penfonds heeft hierover nog geen be slissing genomen Belegerd De tuindorpers worden nog steeds belegerd door vertegenwoordigers van tal van zaken, die proberen goede za ken te maken en een graantje willen meepikken van de drie miljoen gulden schade-uitkering, die tot dusver is ver strekt. Naar wij van de zijde van de wijkraad vernemen zijn de verkoop methoden, die als gevolg van de onder linge concurrentie zijn ontstaan in vele gevallen ergerlijk te noemen. Gisteren heeft het tuindorp echter Financiële steun voor droogtesehade De regering heeft thans een beslis sing genomen over de financiële bijstand aan door de droogte in 1959 zwaar ge troffen landbouwbedrijven. Deze finan ciële steun, die vanwege het uitzonder lijke karakter der droogteschade zal worden verleend, bedraagt maximaal 27,5 miljoen gulden. De geldelijke tege moetkoming. in de ernstige gevolgen van de droogte zal alleen en met in achtneming van een weistandsgrens worden toegekend aan de zwaarst ge troffen bedrijven. Over de door het landbouwbedrijfs- lieven zelf te bieden hulp vernemen wij, dat de Stichting hulpfonds droogte- schade landbouw 1959. waarin, zoals be kend, de drie centrale landbouworgani saties. de drie landarbeidersbonden en het landbouwschap samenwerken, thans een verdeelschema heeft opge steld voor de zwaarst getroffen gebie den. Binnenkort zal od bescheiden schaal met de eerste uitkeringen uit het hulpfonds worden begonnen. bezoek gehad van een aantal vrouwen, die hier met de beste bedoelingen kwa men: 22 dames van Schouwen-Duive- land, onder wie elf burgemeestersvrou wen, die bij 60 gezinnen een pot bloe men kwamen aanbieden. Dit was maar een symbolisch gebaar, want als spe ciale attentie van Schouwen-Duiveland zullen in totaal 2800 potten bloemen uit Aalsmeer worden rondgedeeld. Op het Zeeuwse eiland, dat tijdens de waters nood van 1953 zoveel steun van Am sterdam mocht ontvangen, is bovendien ruim 15.000 gulden voor het Rampen fonds ingezameld. Het Rode Kruishospitaalschip Henri Dunant", dat in het rampgebied als drijvend ziekenhuis heeft dienst gedaan, zal begin volgende week naar Rotter dam terugkeren. Maandagavond a.s. komt een delegatie uit het tuindorp aan boord om afscheid te nemen van verplegend personeel en bemanning van de Dunant. In de Maasstad krijgt het schip een onderhoudsbeurt en zal vervolgens op 4 april zijn wekelijkse vaartochten voor langdurige thuislig- gende patiënten weer beginnen. „Kaartje enkele reis" Een 34-jarige voddenkoopman uit De Bilt heeft volgens de politie een uitge breid strafregister achter de rug met bijzonder avontuurlijke kanten. Zijn 31- jarige vrouw is hem bij diverse diefstal len behulpzaam geweest. Samen gingen zij regelmatig per trein op reis, nu eens naar deze, dan naar gene stad. Ze behoefden slechts een kaartje enkele reis te nemen, want in de loop van de dag keerden zij dan terug op een bromfiets, die ze ergens hadden buitgemaakt. Het viel niet moei lijk de karretjes van de hand te doen, want de man stelde de opkopers in staat een naam in het register te noteren aan de hand van een gestolen paspoort. Zijn vrouw kon opereren met een identiteitskaart, die nog op haar meis jesnaam stond. Werd een der bromfiet sen naderhand herkend als een gestolen exemplaar, dan waren de verkopers toch niet te vinden. De man zit thans voor nader onder zoek naar zijn antecedenten in het Huis van Bewaring te Utrecht. Van daaruit heeft hij de Rotterdamse politie geschre- Profest inzake de kwestie Berends De Federale Raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft by het Kabinet een protest ingediend tegen vrijlating van de oorlogsmisdadiger A. Berends. De raad meent, dat de enkele misdadigers die nog gevangen zitten allerminst voor vermindering van straf in aanmerking komen. „Dit oordeel wordt niet gebaseerd op wraakgevoelens, maar op de overweging, dat deze mensen voor geen verbetering vatbaar zijn". Dit blykt volgens de raad ook uit het feit, dat Berends, ondanks het verbod zich in de provincies Gelder land en Overijssel op te houden, zich b(j de commissaris van politie van Deventer ging aandienen. „Wanneer een crimineel misdadiger zich niet aan de voorwaar den van zijn voorwaardelijke invrijheid stelling houdt, wordt hy automatisch in de gevangenis teruggebracht om zijn verdere straf uit te zitten. Waarom moet in dit geval Berends, volgens de berich ten in de pers, de zaak eerst „nog even bekeken worden voor men eventueel deze maatregel neemt?", zo vraagt de raad zich af. Hy dringt er verder op aan in deze zaak de strengste maatregelen te treffen. Sedert de tweede wereldoorlog is het politieke gezicht van Afrika vrijwel van jaar tot jaar veranderd. In 1960 zal het bijna van maand tot maand veranderen. Bijgaande kaart geeft de huidige toe stand weer, dus nadat Kameroen tot de rijen van de onafhankelijke landen is toegetreden. Bij de landen die reeds sedert lang onafhankelijk zyn (Unie van Zuid- Af rika, Liberia, Ethiopië, Egypte» hebben zich sedert de oorlog gevoegd: Libye, Soedan, Marokko, Tunesië, Ghana daar bij inbegrepen het Britse Togo», Guinea en sedert 1 januari 1960 Kameroen. In de loop van 1960 zullen onafhanke lijk worden: Togo (27 april», Somalia (1 juli), Nigeria (1 oktober). Het is echter goed mogelijk, dat ook nog andere lan den hun onafhankelijkheid zullen ver krijgen, immers; een ronde tafel-con ferentie te Brussel houdt zich bezig met overdracht van de soevereiniteit over Belgisch-Kongo; op 18 januari begonnen te Parijs besprekingen tussen de Franse regering en vertegenwoordigers van de Federatie van de Mali (Senegal en Soe dan) over de machtsoverdracht; op 10 februari worden (eveneens te Parijs» soortgelijke onderhandelingen geopend tussen de Franse regering en vertegen woordigers van de autonome republiek Madagascar; ook Mauretanië zal in de loop van 1960 vragen onafhankelijk te worden en het is te verwachten, dat de autonome republiek Kongo (niet te ver warren met Belgisch-Kongohetzelfde zal doen. Afgezien van Nigeria is het niet waar schijnlijk, dat Britse gebieden in 1960 onafhankelijk zullen worden. In het najaar zal een conferentie worden ge houden over de eventuele onafhankelijk heid van de federatie van Rhodesië en Nyassaland, maar gezien de ernstige interne moeilijkheden in deze federatie is het ook goed mogelijk, dat zij zal uit eenvallen. De onafhankelijkheid van Kenia. Tan- ganjika en Oeganda zal nog niet voor dit jaar zyn, hoewel aan deze landen een grotere mate van autonomie zal worden verleend en autonomie een be langrijke stap is op de weg die naar onafhankelijkheid leidt. ven „schoon schip" te willen maken. Zo is voorlopig aan het licht gekomen, dat het echtpaar alleen al in Rotterdam op z'n minst 23 bromfietsen moet hebben meegenomen en van de hand gedaan. Maar ook in Gouda, Den Haag, Arnhem, Breda e.d. moet de buit niet gering zijn geweest. SPAAR- EN REISFONDS „WIJ KOMEN" Reeds aanzienlijk bedrag gesfort Ten behoeve van het onlangs in het leven geroepen Spaar- en Reisfonds „Wij komen" heeft de Rijkspostspaar bank een regeling getroffen waardoor het mogelijk is, dat ouders van emigran ten en hun kinderen in den vreemde op één spaarbankboekje kunnen sparen voor een reis naar de kinderen of voor een reis van de kinderen naar hun ouders. Door massavervoer zullen de prijzen zeer waarschijnlijk belangrijk kunnen worden verlaagd. Op het noodfonds, dat bedoeld is om naast het eigenlijke spaar- en reisfonds in dringende gevallen te kunnen helpen, is inmiddels een aanzienlijk bedrag ge stort waardoor het mogelijk is geworden reeds terstond de eerste gevallen te kunnen behandelen. Bijv. van ouders die nog niet voldoende hebben gespaard, doch wier kind in den vreemde ernstig ziek is of een ongeval is overkomen. nood getroffen gezinnen. Het ge zelschap stond onder leiding van mevrouw Dijckmeester. de echtge note van de burgemeester van Zie- rikzee. De foto toont het aanbieden van de bloemen, welke uit Aalsmeer waren aangevoerd. Nieuwe uitgaven „Zeilen" door Lex Pranger. Uit gave in de „Ken Uw sport"-serie, N.V. Duwaer en Zonen, Amster dam. De „Ken Uw sport "-serie is al genoeg zaam bekend geworden door verschil lende boekjes, die zeer populair zijn ge worden. Nu is de serie nog uitgebreid met een werkje over zeilen, waarin de watersportjournalist Lex Pranger deze sport beschrijft. Het boekje is wel op een gunstig tijdstip verschenen, want de be langstelling voor zeilen wordt steeds gro ter, omdat men nu eenmaal in ons land de recreatie op het water moet zoeken. In een bestek van 32 pagina's worden de grondregels en principes van het zeilen verklaard op een duidelijke en illustra tieve wijze. Daarnaast, zoals in deze se rie gebruikelijk, ook de wedstrydkant van de sport, d.w.z. het wedstrijdregle ment enz. Uiteraard wordt niet diep in de mate rie ingegaan, maar juist door die ge dwongen beknoptheid worden de regels van de vaart van het wedstrijdreglement voor een ieder, dus ook voor de leek. duidelijk. Het boekje is volledigheidshal ve nog aan gevuld met tekeningen van de in Nederland zeilende internationale en nationale klassen. Natuurlijk kan dit boekje niet bewerken, dat de lezer in zyn boot stapt en gelijk een doorgewin terde wedstrijdzeiler is. Maar zeker is het een aanmoediging om zich meer te gaan verdiepen in de mooie wedstrijd- zeilsport. Men verkeert in een gustige positie Een rapport in Nederland der commissie-Verrijn Stuart over het landbouwkrediet een bijeenkomst in het Kurhaus te .Scheveningen besproken door de voorzitter dier commissie, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart uit Amsterdam, en door de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marynen. De bijeenkomst, belegd door de drie centrale landbouworganisaties en de beide centrale landbouwkredietinstellingen, in welker opdracht de commissie haar rapport heeft samengesteld, werd geopend door prof. dr. G. Minderhoud, voor zitter van de Raiffeisenbank te Utrecht. De commissie heeft kunnen conclu deren, dat er thans in het landbouw krediet weinig knelpunten zijn, terwijl voorts de conclusie gewettigd is, dat onder bepaalde voorwaarden de boeren leenbanken ook in de naaste toekomst in staat zullen zyn de land- en tuin bouw op bevredigende wijze te financie ren. Daarom heeft de commissie niet gepleit voor radicale wijzigingen in de organisatorische opbouw van het boe renleenbankwezen Het zal noodzakelijk zyn, dat de boe renleenbanken in de toekomst de kre- „De (lrie gebroeders" nu dichter bij zee Op het strand van Texel zyn bergers er gisteravond omstreeks zes uur by hoog water in geslaagd de nelderse kot ter IID 79 „De drie gebroeders", die daar sinds 16 januari op het strand rust, ruim 25 meter dichter bij zee te bren gen. Dit werd bereikt door het trekken van de zeesleper „Simson" en het hieuwen met takels op de twee in zee uitliggende ankerdraden. Gedurende de afgelopen weken heb ben de bergers veel werk moeten ver zetten om de bijna tegen de duinen lig gende kotter drie meter op zijn plaats te laten zakken Hiertoe moest met bulldozers, draglines, zware pompen en met waterstralen 'n grote kuil worden gegraven. Na vele dagen met oostelijke wind. die het water op de Nederlandse kust niet hoog genoeg deed komen om de Helder 79 drijvend te brengen in deze kuil, draaide de wind dinsdagnacht naar noord-westelijke richting. Gister middag kwam er ten hoogtij water, waardoor men de kuil kon laten vollo pen De motor van de Helder 79 werd aangeslagen, zodat het mogelijk was de schroef te gebruiken en nog meer zand achter het schip weg te slaan. Hierdoor ontstond een geul in de richting van zee. De 1200 pk van de sleepboot en het hieuwen op de ankerdraden had ten slotte tot resultaat dat er beweging in de Helder 79 kwam. Helaas hebben de bergers thans nieuwe tegenslag onder vonden daar de 1100 meter lange sleep- draad tussen de „Simson" en de Helder 79 gisteravond is gebroken. Hoewel er enige beweging in het schip zat, is de sleepboot „Simson" er van morgen niet in geslaagd „De drie ge broeders" vlot te brengen, omdat er nog te weinig water stond. De Helder 79 maakte slechts één me ter voortgang in de richting van de zee. Wanneer bulldozers en draglines de geul naar zee opnieuw hebben uitgediept, zal vanavond omstreeks zeven uur een nieu we poging tot vlot brengen worden on dernomen. dietverlening verruimen in die zin, dat de kredietverlening meer zal moeten worden gebaseerd op de bedrijfs-econo- mische gegevens van de kredietvragen- de bedrijven. De voorzitter herhaalde met klem de wens van de commissie, dat een goede wettelijke regeling van het registerpand zou worden gevonden aangezien zulks voor de agrarische kredietverlening van bijzonder groot belang moet worden ge acht. Ook ten aanzien van de werkwijze van het borgstellingsfonds voor de land bouw heeft de commissie enige aanbe velingen gedaan, welke prof. dr. Verrijn Stuart onderstreepte. Spreker zei tenslotte dat de Neder landse landbouw, wat de kredietvoorzie ning betreft, in een bijzonder gunstige positie verkeert. Zonder noemenswaar dige steun van overheidswege is de agrarische kredietvoorziening in Neder land op alleszins bevredigende wijze ge regeld door de vrijwillige samenwerking van bedryfsgenoten. Vergeleken met andere landen heeft het coöperatieve landbouwkrediet in Nederland een veel gunstiger ontwikkeling doorgemaakt. Juist de plaats, die het landbouwkre diet in het financiële en monetaire be stel van ons land inneemt, heeft ertoe geleid, dat er thans een bevredigende financiering van de land- en tuinbouw mogelyk is. terwijl de toekomst met ver trouwen kan worden tegemoet gezien. Minister Marijnen zei te kunnen In stemmen met de mening van de com missie, dat het wegnemen van de terug houdendheid van de boer tot het op nemen van kredieten niet in de laatste plaats een taak is van de landbouworga nisaties en de Rijkslandhouw voorlich tingsdienst. Deze taak houdt in, dat ge streefd moet worden naar een active ring van de ondernemersfunctie in de landbouw, waarby de boer, uiteraard binnen de grenzen van het economisch mogelijke, meer verantwoordelijkheid durft te dragen op financieel gebied. Motie-Wierda verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag bij zitten en opstaan de motie-Wierda (PvdA) verworpen, waarin werd ver oordeeld dat Nederland in de Verenigde Naties niet voor de resolutie heeft ge stemd tegen het voornemen van Frank rijk in de Sahara een proef-explosie met een atoombom te houden. Voor stemden PvdA, PSP en de Com munisten. Tegen stemden KVP. VVD AR. CHU en SGP. omdat men Frank rijk niet kan ontzeggen wat Rusland. Amerika en Engeland wel is toegestaan en als voldoende maatregelen voor dr veiligheid zijn genomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5