AANVAL OP KASAVOEBOE'S ANTI-BELGISCHE HOUDING LEIDSCH^ DAGBLAD j de beste antraciet geeft de meeste warmte i Agenda Met een enkel woord DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 Dansfeest (Van onze t.v.-medewerker) Hoewel het niet onze gewoonte is om kinderuitzendingen te verslaan, willen we een bespreking van het kinderpro gramma, dat de NCRV gisteren de jeugd presenteerde, niet achterwege laten. Waarom dan meten met twee maten? zal de lezer vragen. Wel, als het niet in deze rubriek had gestaan dan had een verslagje zeker een plaats gevonden onder stadsnieuws. De zaak is n.l., dat onder leiding van dr. G. D. van Wengen, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, een clubje jongens en meisjes zich heeft bekwaamd in het bespelen van verschillende Oosterse muziekinstru menten en het resultaat van al die moei ten (die tegelijk vreugden waren) gis teren kijkend Jong Nederland heeft laten horen en zien. Daartoe was een compleet gamelanstel naar Bussum ver huisd, maar de uitzending werd geopend met wat angkloengetik en -getokkel. Daarop kwam de heer Bambang Oetomo, werkzaam in het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit alhier in het beeld om enige uitleg te geven over de Javaanse kleding, waarbij hij als model zijn zoontje gebruikte, die van top tot teen in flatteuze kledij werd gestoken ten aanschouwe van de anderen. Niet zonder gevolgen, zoals even later bleek, want toen kwamen de jongens en meis jes van de Montessorischool te Oegst- geest, daartoe uitgenodigd door hun hoofd, de heer Reys, de studio ten twee de male binnenwandelen, nu allen in Javaanse dracht gekleed. Zij zetten zich waardig achter de instrumenten en toen klonken de voor velen zo bekende klan ken. Ook daarbij bleef het niet, want Rien Baartmans uit Heemstede demon streerde nog een fraaie Javaanse hof dans, voor. een amateur een durf en op grond van zijn uitvoering, mogen we ook wel constateren een prestatie. Hij was dan ook al enige jaren vóór de anderen aan het oefenen geweest. Tot slot gaf de heer Van Wengen nog een korte demonstratie van het schimmenspel met soms bizar aandoende poppen uit kar- bouwenleer gesneden. Het geheel maakte ook volgens kenners een authentieke in druk. Na afloop van de uitzending hadden we een kort onderhoud met de presen tator, waarbij dr. Van Wengen min of meer spijtig opmerkte, dat hij het met zijn troepje betreurde, dat de maanden vol gezellige en prikkelende spanning nu tot het verleden behoorden en het ach terwege blijven van de geregelde oefe ningen in de hal van het museum (die door de andere werkers vanwege het goe de doel met gelatenheid zijn verdragen) zeker als een gemis zal worden ervaren. Het was niet alleen een geslaagd ex periment, maar het was een voortreffe lijk uitgebalanceerde en leerzame uitzen ding, waarbij het educatieve element als het ware spelenderwijs werd ingevloch ten. Een aardig idee was het om de uit voerenden te kiezen uit de leeftijdsklasse van de kijkers. Die jeugdige executantjes hebben hun televisievuurdoop ondergaan en luister rijk doorstaan. Gestreeld en bekeken (Van onze t.v.-medewerker) Het VPRO-programma, een soort kla verblad van vier, opende met een film uit Lapland, toegelicht door Ernest Dixon en zijn vrouw Hank de Boer. Die men sen zijn bezeten van de Skoltlappen, maar weten er beheerst-enthousiast van te vertellen. In alle eenvoud en primi tiviteit was alles echt en daarmee staat of valt zo'n toegelichte reportage. Deze hield zich stevig staande, dank zij ook de levensechte filmbeelden. We hadden even tijd nodig om over te schakelen naar de doenige drukte van de tippe laars in het Amsterdam van 1920. Samen hang zat er echter wel in de elkaar op volgende produkties van Fred Astaire, de danser van weleer, die nu zijn stuur wiel stijf omklemd hield. Of we door dit laatste een zuivere indruk van „On the beach" hebben gekregen, wagen we te betwijfelen. Lekkere sensatie was het wel, maar we dachten dat (nu wijlen) Nevil Shute toch nog wat anders en beters op het oog had, toen hU zijn zwanezang schreef. Toen de draaidoos weer dicht was ge gaan (velen stellig veel te vlug, want Simon van Collem schijnt één van de meest geapprecieerde programma's te leveren) kwamen wij volop in de tegen woordige tijd terecht met de introductie van het echtpaar Bantzinger (Jetje van Radio Oranje) Paerl, het eerste werk stuk van de nieuwe regisseur Lies Wes tenburg. Het was een meesterstukje van rust en vlotheid, van lichtvoetigheid en diepgang. De oude Dirk Witte was de eer der opening beschoren en hij doet het nog altijd uitstekend met zijn „Jopie van het bataljon". De tekeningen op het matglas waren een vondst voor Bant- zinger's snelle tekenstift. De vertaling van Brassens' liedje door Ernst van Al- tena was knap. Pieter Coemans „Am sterdamse grachten" hoorden we in een paar dagen tijd ten tweede male, maar daarvan hebben we geen spijt, want Jetty bracht het weer gans anders dan Greetje Kauffeld. De tekenaar leek op zijn kunst verliefd, maar hemelde zijn eigen werk niet op, lichtte het slechts toe. Ogen en Particulier belang in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft zich giste ren weer eens het vrij zeldzame geval voorgedaan, dat hoofdelijk is gestemd naar aanleiding van het verzoekschrift van een particulier, de heer L. F. Stoel man te 's-Gravenhage. De commissie uit de Tweede Kamer, die de verzoekschrif ten altijd bestudeert, was tot de conclu sie gekomen, dat moest worden voldaan aan het verzoek van de adressant om te worden hersteld in zijn pensioenrechten op grond van de duur van zijn ambte lijke werkzaamheden in Indonesië. Minister Luns was van mening, dat de regering niet verplicht is de pensioen verplichtingen van Indonesië over te nemen, maar met 80 tegen 32 stemmen verenigde de Kamer zich met de conclu sie van de commissie. Tot de tegenstemmers (meest leden van de KVP) behoorde de oud-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, die minister Luns als getuige had opgeroe pen om te bevestigen, dat Nederland reeds honderden miljoenen guldens aan Indonesische pensioenen heeft uitbe taald. De adressant was daarvan uitge sloten ingevolge een administratieve maatregel na de bezettingstijd. oren werden gestreeld en daarna ging dr. Van Swol het oog voor en met ons bekijken. Dat leverde één van die hoogst interessante documentaire programma's op, waarvan hij een eigenaardig soort geheim bezit, want hij maakt het elke keer weer wereldkundig, maar niemand schijnt het hem te kunnen nadoen, laat staan verbeteren. Hij wees terloops op het geluk, dat niet-zienden deelachtig kunnen worden met een bandrecorder door de centraal verzorgde voorleesdienst, op het verpleegsterstekort vooral ook zeer klemmend, want de ziekenzalen wa ren leeg en de wachtlijsten lang door het ontbreken van vrouwelijke „mankracht". Het verwijderen van een stukje ijzer uit een oog gebeurde zonder dat iemand hoefde te griezelen. Met de kalk. het scheelzien en de contactglazen was dat eveneens het geval. Het tonen van het netvlies slaagde uitmuntend en de dank aan alle medewerkers, het technisch per soneel van de NTS incluis, leek dan ook volkomen verdiend. Ook de oogartsen, die (door bezwaren van de Maatschappij, nemen wij aan) achter de schermen moesten blijven, kregen de hulde, die zij verdienden, maar het zou nu toch wel gewenst zijn. dat het bestuur der Maatschappij eens weten liet welke grond de bezwaren hebben tegen een uitzending, die wij als leek al leen maar kunnen toejuichen en waar van wij moeilijk kunnen begrijpen, dat de deskundigen er anders over denken. Bescherming voor de nertsfokkerijen (Van onze parlementaire redacteur) In Canada en Noord-Amerika heeft een besmettelijke ziekte bij nertsen zo om zich heen gegrepen dat het fokken van nertsen daar vrijwel onmogelijk is ge worden. Ook in Denemarken is de ziekte reeds waargenomen. Daar werden vorig jaar tachtig bedrijven besmet verklaard. Teneinde te voorkomen dat de ongeveer 110.000 nertsen in ons land, verdeeld over zeshonderd bedrijven, eveneens worden aangetast, heeft de Tweede Ka mer gisteren het wetsontwerp aangeno men, waardoor de in- en doorvoer van levende nertsen wordt verboden, be houdens een ontheffingsmogelijkheid. Zonder hem zon de Brusselse conferentie leiden tot een groot aantal akkoorden (Van onze Brusselse correspondent) De „Soir" lanceerde gisteren een scherpe aanval tegen wat het Brusselse blad de „anti-Belgische houding" noemt van Josef Kasavoeboe. de president van de 1 Abako. In een nogal scherp gestelde nota van vier pagina's had Kasavoeboe, die gisteren opnieuw ter r.t.c. verscheen nogmaals de vorming van een voorlopige regering geëist. De „Soir" schrijft, dat de leider van de Abako een strikt persoon lijk spel speelt, niet eens nationalistisch, maar uitgesproken anti-Belgisch. Zonder hem zou de r.t.c. kunnen leiden tot een groot aantal overeenkomsten, welke vry door de Kongolese afgevaardigden van alle gewesten en van de diverse politieke richtingen zouden kunnen worden ondertekend. Kasavoeboe verzet zich tegen ieder vorm van samenwerking, hij beoogt slechts één oplossing, namelijk de breuk met België. Ook is het niet te verwonderen, dat hij het zowel oneens is met de Kongolezen als met de vertegenwoordigers van de Belgische regering en van het Belgisch parlement, aldus de Soir. Gespannen atmosfeer Anderzijds stelde minister De Schrijver op de r.t.c. een verdrag van vriendschap, samenwerking en technische hulp tus sen België en Kongo voor. Dat waren de belangrijke feiten van de plenaire zitting van gisteren, die in een nogal gespannen atmosfeer verliep. Dinsdag waren name lijk twee pogingen om een vergadering van het gemeenschappelijk front der Kongolese delegaties bijeen te roepen, mislukt. Een woordvoerder van de con ferentie zei ons, dat men Kasavoeboe, alhoewel deze nogal negatief was, zeker niet anti-Belgisch kon noemen. Een amendement van Kasavoeboe werd trou wens door de hele r.t.c. aanvaard: de soevereiniteit zal volledig zijn. Het voorstel van minister De Schrijver om een Belgisch-Kongolees verdrag tot stand te brengen, dat samen met de onafhankelijkheid van Kongo van kracht zal worden, werd door de meeste Kon golese delegatie-leden op applaus ont haald. De Schrijver verklaarde, dat het Belgisch-Kongolees verdrag een alge meen kaderverdrag zal zijn, een verdrag dat later kan worden aangegaan met technische akkoorden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Voor de Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Utrechts Sted. ork. en sol. In de pauze 20.55-21.25): Voordr. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld van het amusement, praatje. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sport- rubr. 18.30 Koorzang .18.50 Sociaal per spectief. act. soc. vraagstukken. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Uitz. van de A.R. Partij. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Vocaal ens. I860 I maart I960 Wij herinneren er onze relaties aan, dat de termijn voor canneming van advertenties voor ons jubileumnum mer van 1 maart a.s. maandag 15 dezer definitief sluit. De r.t.c. werd het ook eens over de inhoud van het begrip onafhankelijk heid. Het is duidelijk, dat de Kongolese regering na 30 juni aan de Belgische regering zal vragen om bijvoorbeeld de buitenlandse betrekkingen van Kongo aan te houden. Het algemeen kaderver drag zal door een commissie van twaalf Kongolese leiders die in Brussel zouden blijven zetelen, worden voorbereid om tegen de tweede helft van juni, wanneer de Kongolese regering zal zijn gevormd, door haar te Leopoldstad te worden be sproken. 9 Vervolg van pag. 1 Politieke partijen zuiveren eveneens (Van onze Parijse correspondent) Ook de politieke partijen in Frankrijk op de rechtervleugel zijn bezig de lessen uit de jongste gebeurtenissen in Algerije te trekken. De conservatieven of onaf- hankelijken hebben gistermiddag beslo ten de rol van de extremistische secre taris-generaal, de oud vee-arts Roger Duchet, sterk te beknotten. De directie van het partij-orgaan, dat reeds tijdens de crisis om de afgezette minister van Financiën Antoine Pinay al zo hoog tegen De Gaulle van de toren blies is hem al uit handen genomen. Een voor stel van de oud-premier Paul Reijnaud, Duchet ook als partijleider af te zetten vermocht echter nog geen meerderheid te verwerven. Een andere conservatief, die zyn ultra-rechtse sympathieën tijdens de revolte in Algiers ook niet wist te onder drukken, dr. Devraigne (die de functie van burgemeester van Parijs vervult), heeft nu eveneens met grote moeilijk heden te kampen. De socialistische vroede vaderen van Parijs hebben al bekendgemaakt Devraignes voorzitter schap over de raadszittingen niet langer te willen aanvaarden. Al eerder had deze burgemeester uit het Elysée een seintje gekregen, dat hij in het vervolg, om Advertentie-afdeling LEIDSCH DAGBLAD, telefoon 25041 toestel 4. DONDERDAG Cabaret Jan Blaazer. Gulden Vlies: Diploma-uitreiking aan Jonggezel-zetters en -drukkers. 8 uur nam. Een menselijke barometer bent U. als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waar schuwen U bU elke wisseling in tempera tuur en weersgesteldheid. Tijdelijke lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op en bederven Uw levensvreugde. Wrijf Uw reu matiek en Uw lendenpijn weg. maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Kloosterbalsem (Akker-Balsem), waarvan men al drie geslachten lang zegt: „Geen goud zo goed." diplomatieke incidenten te voorkomen, er goed aan zou doen het staatshoofd generaal De Gaulle letterlijk en figuur lijk niet langer meer voor de voeten te lopen. Bij de gaullistische UNR draait de zuivering voornamelijk om de machtige figuur van Jacques Soustelle, die vorige week als minister werd afgedankt. Soustelle, die zich gisteren liet excuseren op een zitting van het partijbestuur schijnt voorlopig niet van zins te zijn vrijwillig de UNR-gelederen te verlaten. Men verwacht eerder dat hij een actie aan de basis wil ontketenen waar hij, zoals op het laatste congres in Bordeaux duidelijk gebleken is, nog altijd over een numeriek zeer krachtige aanhang moet beschikken. Langs deze democratische weg zou deze ultra dan opnieuw naar een centrale positie in het hoofdbestuur kunnen streven. Heeft hij illusier dat de almachtige generaal De Gaulle, die ook bij de UNR achter de schermen officieus aan de touwtjes trekt, deze ondermij ningsactie van zijn gezag zich ongestraft zal laten voltrekkan, zal Soustelle echter wel niet mogen koesteren. BINNENLAND respectievelijk het Nationaal Rampenfonds te Den Haag en het Watersnoodcomité Amsterdam was tot gisteren een bedrag aanwezig van rond 2.077.480 gulden, waar bij echter begrepen zijn stortingen van ge houden Rode Kruis-collectes tot een be drag van ongeveer f 400.000.-. De collectes van het Nederlandsche Roode Kruis in 249 van de 440 afdelingen beliepen f 828 159.-. zodat in totaal voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan thans meer dan twee eneenhalf miljoen gulden is geschonken, ken. Smaldeel I bestaande uit Hr. Ms. De Ruyter. Hr. Ms. Drenthe. Hr. Ms. Gelder land, Hr. Ms. De Bitter en Hr. Ms. Zwaardvis, zal van 12 tot 15 februari a.s. een bezoek brengen aan Casablanca. Een 29-Jarige man uit Utrecht is on der verdenking van oplichting voor de officier van Justitie in Breda geleld en ingesloten in het Huls van Bewaring. Hij heeft ln de voorbije zes weken in Ouden bosch en omgeving een tiental mensen onder valse voorwendsels geld afhandig gemaakt. Voorzover de Rijkspolitie te ludenbosch heeft kunnen achterhalen is het bedrag, dat de man heeft bult ge maakt ruim f3000. Gistermiddag is de 10-Jarige Adri van Beeck. uit Boxtel, in een ln de buurt van de ouderlijke woning gelegen vis vijver verdronken, toen hij zich op het te zwakke ijs had gewaagd. Het slachtoffer, de Jongste uit een gezin met vijf kinde ren kon eerst na enkele uren dreggen uit de vijver worden opgehaald. Gistermorgen is de 30-Jarige motor rijder de heer N. V. Snel, ln Grootebroek tegen een stilstaande, aan de weg gepar keerde auto opgereden. Op weg naar het ziekenhuis te Enkhulzen is de man over leden. Gisteravond is op de Rijksweg Hol ten-Hengelo ter hoogte van Markelo een personenauto aangetroffen, die tegen een boom gereden was. De wagen stond rechts van de weg. de voorkant was totaal ver nield. De bestuurder de 45-jarige ver tegenwoordiger A. A. H. van het Reve uit Enschede. fwerd dood achter het stuur aangetroffen. Gisteravond is op de Terborgseweg te Doetinchem een botsing geschied tus sen de wielrijder A Brinkman, hoofd boekhouder bij de Gelderse Tramwegen, en een 25-jarlge bromfietser. Belden wer den gewond en moesten per ambulance auto naar het Wilhelmlnazlekenhuls te Doetinchem worden overgebracht. De heer Brinkman is daar. zonder bij kennis te zijn gekomen, ln de loop van de nacht overleden. Het slachtoffer was gehuwd en 55 Jaar oud. Op 17 februari zal van de Willems kade te Rotterdam de proefvaart begin nen van het lnstructlevaartulg „Prinses Beatrix". Het schip is gebouwd door de N.V. Scheepswerf v/h J. Hendriks te Do- dewaard. Na de proefvaart zal het schip worden overgedragen aan de Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam. De Stichting Federatie Organisaties Intellectuele Beroepen (F.O.IB zal op 7 mei 1960 ln het Kurhaus te Schevenln- gen een congres houden. BUITENLAND Een werkgroep van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S waarin vijf landen zijn vertegenwoordigd, heeft gisteren in een besloten zitting een on derzoek ingesteld naar de beschuldiging van Venezuela, volgens welke de rechten van de mens in de Dominicaanse repu bliek zijn geschonden. Een woordvoerder van de O.A.S. deelde mee, dat geen con clusie werd bereikt: er zou vandaag weer worden vergaderd, In de werkgroep waren Argentinië. Brazilië. Peru, El Salvador en de Verenigde Staten vertegenwoordigd. Volgens Venezuela zijn in de Domini caanse republiek op grote schaal arresta ties verricht. De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten woensdag 1.1 miljoen dollar be taald ter voldoening van Amerikaanse vorderingen op het gebied van de zee vaart uit de jaren 1941-1946. De Sovjet- Unie zag bovendien af van vorderingen op het gebied van de zeevaart ten be drage van driekwart miljoen dollar. Aan de bekende Oostenrijkse schil der Oskar Kokoschka is de prijs van Rome-1960 toegekend. De kunstenaar, die thans ter gelegenheid van een tentoon stelling van zijn werken in de Italiaanse hoofdstad is. zal de prijs een gouden medaille en een miljoen lire (ongeveer 6.000 gulden) uit handen van de bur gemeester ontvangen. Boven het middenwesten der Ver enigde Staten heeft een hevige sneeuw storm gewoed, die 22 mensenlevens heeft gevergd. Verscheidene steden zijn van de buitenwereld afgesneden. Honderden scho len en fabrieken moesten worden geslo ten. Een radiostation van New York meldt dat een Cubaanse militaire recht bank gisteren 104 Cubanen schuldig heeft verklaard aan samenzwering tegen het bewind van Fidel Castro. De 104 beklaag den werden tezamen tot meer dan elf honderd jaar gevangenisstraf veroordeeld. Er werden straffen uitgedeeld van drie tot dertig jaar opsluiting. De V.A.R. heeft bij de gemengde be standscommissie geprotesteerd tegen schending van haar luchtruim door Israë lische vliegtuigen. Twee Israëlische Ja gers hebben volgens het Egyptische blad „Al Achram" ln de afgelopen 48 uur over de steden Gaza en Rafa in de strook van Gaza gevlogen. De Italiaanse politie heeft de hand weten te leggen op 200 waardevolle voor werpen uit de tijd der Etrusken, die bij klandestiene opgravingen waren gevon den. De meeste van deze 200 voorwerpen waren al verpakt voor export. De Ita liaanse politie tracht op het ogenblik met alle macht de klandestiene opgravingen ln het gebied van Tarqulna, dat rijk is aan verborgen Etruskische schatten, tegen te gaan. Een gedetailleerd plan voor een tun nel onder het Nauw van Calais zal waar schijnlijk half maart zijn voltooid, aldus is te Londen na een bijeenkomst van de studiegroep voor het tunnelplan bekend gemaakt. Men heeft nu vier van de vijf man nen gegrepen die een week geleden uit de gevangenis van Fresnes in Frankrijk ont snapt waren via een tunnel. Twee man nen werden gearresteerd ln een hotel ln een dorp bij Parijs. Een van deze twee is een Belgische mijnwerker, die een straf van tien Jaar ln Frankrijk moet uitzitten. Hij is door een Belgische rechtbank ter dood veroordeeld. Een van de uitbrekers is zoals bekend kort na zijn ontsnapping gegrepen en de vierde werd in een café te Parijs aangehouden. In Spanje heerst opnieuw een kou degolf. Sinds dinsdag komen in Madrid sneeuwbuien voor en in de provincie Cas- tellon de La Plana aan de Middellandse Zee zijn een vijftig dorpen door sneeuw geïsoleerd. Te Reinosa ln de provincie antander vroor het gisteren dertien gra den celslus! In de Dolomieten (Noordoost-Italië) vroor het gisteren 18 graden Celsius. In de Abruzzen aijn verscheidene dorpen door de sneeuwval van de buitenwereld afgesneden. In Zuid-Italle ligt de sneeuw op sommige plaatsen een meter dik, waar door het weg-, spoorweg- en telefoonver keer hinder ondervindt. In de 420 oude staat Johore van de Malakkaanse federatie is gisteren de 65- Jarige Sir Ismael Ibni al Marhoen tot sultan gekroond. Met zijn persoonlijk for tuin van 60 miljoen gulden ls hij Malak- ka's rijkste vorst. Russische deskundigen werken aan Klannen voor de bouw van een 110 meter oge stuwdam ln de Tigris, waarbij een krachtstation komt. Ook onderzoeken zij de mogelijkheid om door de aanleg van een binnenmeer in een natuurlijke ter- relnverzlnklng het waterpeil van de Ti gris en de Eufraat verder te regelen. Ten slotte wordt gewerkt aan een plan voor de aanleg van een kanaal van 510 km tussen belde rivieren, waarlangs het door de riviermondingen binnenstromende zoute water zou kunnen worden afge voerd. Dit zou het mogelijk maken onge veer drie miljard vlerkante km land droog te leggen. Het gevaar voor de met tien miljoen liter Californische wijn en lijnzaadolie geladen tankboot „Angelo Petri" die ter hoogte van de Californische kust in nood verkeerde, is afgenomen. Woensdag J.l. z(jn drie sleepboten er namelijk ln ge slaagd de tanker naar diep water te ver slepen De zee is nog te wild om de „An- felo Petri" de haven van San Francisco e kunnen binnenslepen. De drie sleep- •jAnimeermeisjes .18 Jaar. boten die bij de tankboot blijven, zouden „^2 uur Zondag: 2. Ned. Inst, voor Preventieve Geneeskun de: Dia- en filmavond Onderwater jagers club, afd. Lelden. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 uur nam. Stadszaal: Abonnementsconcert Resi dentie-orkest o.l.v. Jean Fournet. Pianist Robert Alexander Bohnke. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. prof. dr. A. Teeuw. 7.157.50 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ned. Bond „Het Mobillsatlekruls". Spr. W. C. Lemalre over de Kon. Ned. Marine. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: „Tetro de Arte" (Guatemala) brengt programma van dans en muziek. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm. Bijbellezing; 1112 uur, ds. K. C. van Oossanen. SchouwburgDe Plankeniers spelen „De geborduurde bal". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Propaganda- avond Reserve-Gemeentepolitie. 7.45 uur nam. Station: N.S. Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Scheveningen. 1.48 uur nam. ZONDAG Stadsgehoorzaal (grote zaal)Teenagers show. 8 uur nam Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn" speelt „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Contactcle „Kinderbe scherming". Cursus „Het bedreigde kind" o.l.v. mr. J. Zwanenburg. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing P. v. d. Staak over de gi taar. 2.30 uur nam. Kweekschool v. voorb. onderwijs. K. en O. cursus boetseren o.l.v. J. Kalsbeek. 8 uur nam. Rapenburg 6: Chr. Hist. Studsntenwerk- gemeenschap. Sprekers J. A. Tegelaar en mr. C. Woudstra. 8 uur nam Schouwburg: K. en O. Ned. Marionet ten-theater .iFaust". 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O. cursus Han Rensenbrlnk over het leven in een die rentuin. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 83): Leica-show. 210 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr, J. J. Butler: „De handel tijdens het bron zen tijdperk naar en door Nederland". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Marionet ten-theater „Faust". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Ned. Chr. Reis- ver. Lezing J. Beekman over de Cote d'Azur en Corsica. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 83): Lelca-show. 210 xiur nam. Wassenaar: Dorpscentrum. „Het Masker" met toneelstuk „Pinky, een blank negermeisje" voor N.V.V. bestuurdersbond. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning .12.50-1.20 uur nam. Ambachtsschool: K. en O.-cursus Auto techniek olv. J. van Wijk. 7.30 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O.-causerie Han en Wina Bom „Onbekend Bulgarije". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal). Film avond (Italië en Zwitserland) N.R.V. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rllksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Völkenkunde- Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). BIOSCOPEN Casino: „Het licht aan de overkant". 18 Jaar. Werkd.: 2,30, 7 en 9.15 uur; zon dag. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Paris Canaille". 18 Jr, Lldo: „De onzichtbare spion slaat toe." 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: "Tempest, de banneling van St.- Petersburg". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. 22.30 Nws. 22.40 Sportultsl. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Filmbespreking. 20.40 De hond van de tuinman, TV-spel. 22.10 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG 12 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Gram. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9 40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Vrouwen in het Ned. zakenleven, le zing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Kla- vecimbelspel. 11.40 Gram. AVRO. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsultz.: Landb.- rubr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose, praatje. 12.50 Plano- spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgelspel en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.20 Boekbespr. 14.40 Sopr. en piano. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. lezing. 16.30 V. d. zieleen. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. praatje. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Jazz- muz. VPRO: 19.30 Een romantisch mens, klankb. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Ons geloof in de praktijk van het leven, toespraak. 20.20 Kamermuz. 20.40 Gewoon en ongewoon op reis, lezing. 20.50 Europa één: De Sovjet-Unie en wij. lezing. VARA: 21.00 Hobby-quiz. 21.50 Geen tijd voor helden, klankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Espe ranto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muz. ge sprek. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mofgen- dienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. v. oudere luisteraars .12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of. act. 13.00 Nws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radio Fllharm. ork. 15.00 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Vo caal ens. en orgel. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. NCRV: 18.00 Opnamen v. d. Muzikale Vormingsdag. 18.20 Licht progr. 18.50 Re gerlngsultz.: Uitzending voor de midden stand. IV. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Viool en piano. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avond rust, hoorsp. 20.30 Omr. ork., koor en sol. 21.50 Kunstrubr. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs wegen van kunst en schoonheid, muz. lezing. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 18-20 uur) I: Charles Gounod. „Faust" (le, 2e en 3e bedrijf). Opera in 5 bedrijven op tekst van Jules Barbier en Michel Carré naar Goethe. Uitvoerenden: Faust, Nicolai Ged- da. tenor: Méphlstophélès, Boris Christoff, bas; Valentin. Jean Borthayre, bariton; Wagner, Robert Jeantet, bariton; Margue rite, Victoria de los Angeles, sopraan; Sie- bel, Martha Angellcl, sopraan; Marthe, So- lange Michel, mezzo-sopraan. Koren (olv. René Duclos) en Orkest van het Théatre National de l'Opéra. Dirigent: André Cluy- tens. II: Alexandre Luiginl. Ballet Egyptlen. l'Orchestre des Concerts Lamoureux olv. Jean Fournet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. Journ. 20.30 Tien jaar Europese Radio Unie. VARA. 20.40 Act. 20.55 Voordr., zang en muz. 21.25 Doe. 22.00 Rep. Cabaretprogr. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Herh. progr's afgelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brlevenbeantw. 16.30 Klankb. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 W.eerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Lezing. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 Recital. 23.15 Vragenbeantw. 23.45 Pari. overz. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. Om 15.30 Nws. 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dag boek. 17.45 Theater- en filmmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 Nws.). 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Operet- tefragm. 16.05 Strijkkwart. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.15 Ork. conc. 21.45 Nws. 23.10 Hedendaagse componisten. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 18.30 Nwe gram. 19.16 Kamermuz. 20.05 Les Pêcheurs de perles, opera. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 12.52 Koersen. 13.00 Nws 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Koersen. 16.06 Operette fragm. 16.20 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gevar. muz. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.30 Praatje. 19.40 Piano spel. 19.45 Voordr. 20.00 Ork. conc. 21.00 Kunstkaleldoscoop). 21.45 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Operaconc. 22.55- 23.00 Nws. 484 m. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Lichte muz. 16.07 Les troyens a Carthage, opera. 17.00 Nws. 17.10 Opera (verv.) 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Agrippina, opera. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). boten die bij de tankboot blijven, zouden dit vandaag proberen. Koning Hoessein van Jordanië en Koning Saoed en Saoedi-Arablë hebben besloten dat de beroemde Hedjazspoorweg, die tijdens de eerste wereldoorlog door Lawrence was gesaboteerd, moet worden hersteld „in het belang van de Arabieren en de Islam". Op de lijn wordt met ver ouderd materieel gereden tot Ma'an, maar vandaar naar Medina ligt een enkel spoor van ongeveer 800 km lengte ln de verval len toestand zoals het door Lawrence is achtergelaten. De Turken legden de mili taire spoorlijn van Damascus naar Medina ln Saoedi-Arablë aan zogenaamd voor het vervoer van pelgrims naar Mekka. Studio. "Les quatre cents coups". 18 jaar Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Werkd.: I - PI_.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „La grande Illusion". 14 Jaar. Trianon. ..Slaapkamergehelmpjes". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Te Lelden ls geopend Apotheek Her- dlngh Blanken, Hogewoerd 171, tel 20502. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 1= I Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parus Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbrück Belgrado Athene Rome AJacclo Mallorca Lissabon Madrid 4» 0 rs a cd <n 3 s Q a w> c-l geh. bew. zw 2 6 3 6 regen wzw 2 5 2 4 regen zw 2 6 3 3 geh. bew. zzw 6 4 2 0 sneeuw windst. 6 -0 2 5 geh. bew. wzw 2 5 2 sneeuw z 3 4 0 4 geh. bew. zzw 3 3 1 0.1 geh. bew. zzw 4 2 0 0 zw. bew. n 4 4 -14 0.3 sneeuwbui ono 6 2 -11 0.1 sneeuw n 2 4 -4 7 i half bew w 7 5 -0 0 sneeuwbui nnw 4 4 -3 5 geh. bew. windst. 5 2 0 zw. bew. zzw 4 4 1 0 half bew ozo 2 2 -6 0 geh. bew. windst 4 -6 0 zw. bew. zo 4 5 3 0 geh. bew. windst. 9 -3 0 zw. bew. nw 6 12 3 0 sneeuw w 4 2 1 0.4 onbew. zw 2 2 -5 0 onbew. z 3 1 -8 0 zw. bew. n 1 4 -7 0 geh. bew. windst. 5 -4 r motregen windst. 7 -4 0 zw. bew. wzw 1 3 -2 onbew. windst. 4 -10 geh.bew. wzw 1 -2 -4 half bew. windst. 12 8 mist zzo 2 10 0 zw. bew. no 3 12 0 geh. bew. windst. 3 2 licht bew. wzw 4 11 3 geh. bew. windst. 15 5 c

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2