SANCTIES TEGEN GENERAALS EN OFFICIEREN IN ALGERIJE De regering denkt aan tariefsverlaging PTT WEERBERICHT Zuivering thans in volle gang: 18 oproerlingen gevangen gezet Draad-tv in particuliere handen THANS TWEE ONDERZEEERS IN DE ARGENTIJNSE BAAI? Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 No. 29972 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Bijna vier volle uren heeft de Franse regering gisteren onder leiding van generaal De Gaulle gebogen gezeten over de dossiers inzake Algerije, die de drie ministers (van Binnenlandse Zaken, van Oorlog en van Justitie) daags tevoren ter plaatse hadden samengesteld. Des morgens waren deze zelfde drie ministers achtereenvolgens al door premier Michel Debré en president De Gaulle in speciale audiëntie ontvangen.- In tegenstelling met vroeger zullen de topfiguren nu echter op geen enkele vorm van clementie meer aanspraak behoeven te maken. In Algerije vermeldt de lijst van de regering nu 18 oproerlingen, die al definitief gevangen zijn gezet en 16 muiters, die op de vlucht zijn en op wie de jacht dus moet worden voortgezet. Sancties zijn er uitge sproken tegen 11 generaals en andere hoge officieren. In Frankrijk blijft de buit aan arres tanten veel bescheidener. Het grote wild schijnt, tezamen met de Algerijnse café houder Ortiz, de dans weer tijdig in de richting van het buitenland te zijn ont sprongen. Er is echter 10 kilo aan docu menten, voornamelijk aan ledenlijsten van de fascistische organisaties in be slag genomen, die door de politie nu zul len worden „uitgevlooid". Grote resul taten worden hier echter niet van ver wacht. Met betrekking tot de leidende figuren van het fascistische verraad als Lagail- larde en Biaggi, die al achter de tralies zitten en bovendien lid zijn van het par lement, heeft de Kamerpresident Chabat Delmas gisteren het staatshoofd De Gaulle gewaarschuwd met veel omzich tigheid jegens hen te werk te gaan. Hun juridische positie moet bijzonder dege lijk zijn. Inzake Algerije heeft de regering gis teren nog besloten verscheidene civiele en militaire diensten te reorganiseren of wel op te heffen. De algemene lijn, die daarbij gevolgd zal worden is ge richt op een drastische beperking van de civiele bevoegdheden der militairen. Mirabeau en Faure in ongenade gevallen Onder die categorie van de hoge offi cieren bevindt zich ook generaal Mira beau, die zich solidair had verklaard met de vermaarde para-kolonel Bigeaud, die al eerder van zijn post was ontheven. Ook de zeer bekende generaal Faure, die al vóór 13 mei 1958 een bijna geslaagde poging deed de Vierde Republiek ten val te brengen, is nu officieel in ongenade gevallen en dienovereenkomstig behan deld. Juist drie jaar geleden werd, door de toenmalige regering-Mollet, generaal Faure bijna geruisloos in een zwaar be waakt fort opgeborgen vanwege zijn staatsvljandige acties. Nadat hij weer spoedig bevrijd was, deed hij een po ging die opnieuw mislukte om als Pou- jadistisch kandidaat een Kamerzetel te veroveren. Na zijn terugkeer aan de macht vertrouwde generaal De Gaulle Faure opnieuw een bevel in Algerije toe, dat hij dus nu ook weer heeft verspeeld. Proces tegen Van Rie te Boston begonnen De 31-jarige Nederlandse mar conist W. van Rie is gisteren te Boston voor de rechter geleid voor de openbare behandeling van zijn zaak. Zoals bekend is, wordt hij be schuldigd van moord op de 23- jarige Lynn Kauffman, die als passagiere aan boord van de „Utrecht", was gegaan. Lynn Kauffmans stoffelijk overschot werd op 19 september, één dag na het vertrek van de „Utrecht" uit Boston, in de haven van die stad gevonden. De beklaagde zag er rustig uit toen hij zich bij aankomst bij het gerechts gebouw liet fotograferen. Zijn vrouw, die haar man pas twee minuten voor het begin van de zitting zag, kuste hem en zei daarna tot verslaggevers: „Ik ben er zeker van, dat hij onschuldig is". De rechter Frank J. Murray vroeg bij het afnemen van de eed van elk dei- juryleden of hij of zij overtuigingen hebben, die hem of haar ervan zouden weerhouden de beklaagde schuldig te verklaren aan een misdaad, die met de dood kan worden gestraft. Als eerste legde de fabrikant Max Geiler de eed als jurylid af; hierdoor is hij degene geworden die namens de jury het woord zal voeren. Twaalf gezwore nen zullen beslissen of de marconist al of niet schuldig is. De echtgenote van de marconist nam in de rechtszaal plaats op twee of drie meter afstand van de zitplaats van haar man. De ochtendzitting was geheel ge wijd aan de samenstelling van de jury. Ongeluk op huwelijksreis Het jonggehuwde echtpaar Harkx uit Vught is nabij Linz in Oostenrijk tijdens de huwelijksreis het slachtoffer gewor den van een verkeersongeluk. Beiden, de 27-jarige Wilhelmus A. J. M. Harkx en zijn evenoude echtgenote Carla zijn in het ziekenhuis te Linz opgenomen, doch verkeren buiten levensgevaar. Tussen de kleine plaatsjes Alkhoven en Schönering kwam de auto van het jonge paar in een sneeuwhoop terecht, waarna de wagen begon te slingeren en met een tegenligger, een vrachtauto, in botsing kwam. Regen of sneeuw De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 FEBÜARI Zon op: 8.04 uur; onder 17.46 uur; maan op: 17.52 uur; onder: 7.36 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 3.27 en 15.35 uur. Laagwater te 11.24 en 23.43 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Psychologische dienst zou opgeheven worden Zo zou de psychologische dienst van het Franse leger, die door de strljd- methoden van de Chinese communisten werd geïnspireerd, binnenkort verdwij nen. Ook is besloten de huidige departe menten in Algerije te hervormen volgens geografische en etnologische maatstaven. In de nieuwe administratieve gebieden zullen vóór het einde van het voorjaar verkiezingen worden georganiseerd voor de zogenaamde kantonnale of provin ciale raden. Deze hervorming schijnt al vooruit te wijzen op de politieke plannen, die ge neraal De Gaulle voor Algerije nu ver der voor ogen staan. De leden van deze raden zouden later namelijk in de plaats van of misschien naast de vertegenwoor digers van de FLN, het Algerijnse be vrijdingsfront, de rol van gesprekspart ners voor Frankrijk kunnen spelen zodra het ogenblik rijp is de staatkundige structuur van het land nader te bespre ken en t~ bepalen. Ook om die reden krijgt men wel sterk de indruk dat De Gaulle in het mi litaire en administratieve apparaat in Algerije zo snel mogelijk schoon schip wil maken. Wanneer deze zuiveringsepi sode achter de rug is hoopt generaal De Gaulle in versneld tempo naar zijn hoofddoel te koersen: het einde van de oorlog en het begin van een nieuw hoofdstuk in de betrekkingen tussen Frankrijk en Algerije. O Slot pag. 2 BBC dichtbij het Koninklijk paleis (Van onze Londense correspondent) De geboorte van het derde Britse koningskind nadert thans snel. Ver wacht wordt dat kraamverpleegster Helen Rowe, die gedurende het week einde Koningin Elizabeth heeft be zocht, binnen de eerstvolgende uur haar intrek in Buckingham Palace zal nemen. Volgens gezaghebbende bron zou de koninklijke baby gedurende het weekeinde of begin volgende week wor den geboren. De omroepwagens van de B.B.C.-radio en -televisiediensten zijn reeds in de onmiddellijke nabijheid van het paleis opgesteld. „Tweemaal twaalf is vijfentwintig (Van onze parlementaire redacteur) De draadomroep (radiodistribu tie) levert de P.T.T. nog steeds verlies op. Daarom zijn de laatste jaren diverse distributienetten op geheven. Er is nu zoals gemeld aan de regering een rapport uit gebracht met diverse mogelijkheden om de draadomroep aantrekkelijker te maken. Tot die middelen behoort ook het overgaan tot draadtelevi sie in samenwerking met particu lieren. Minister Korthals heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat totnutoe alleen maar wordt gepoogd met parti culieren te spreken. Bekeken wordt of er mogelijkheden zijn, zoals die in het rap port naar voren zijn gebracht. Verder is men nog niet. Het voordeel van draad- televisie zou zijn: storingvrije ont vangst en meer keuze door ook program ma's van buitenlandse stations uit te zenden, terwijl het woud van antennes op de daken ten dele zou kunnen ver dwijnen. Klachten Bij de behandeling van de PTT- begroting is er van alle kanten over ge klaagd. dat op een brief met een gewicht van 20 tot 40 gram een postzegel van 25 cent moet worden geplakt in plaats van twee postzegels van twaalf cent. En dat, terwijl het tarief voor een brief met een gewicht van 0 tot 20 gram 12 «ent bedraagt. Men rekent dus dat tweemaal twaalf 24 is, maar de PTT rekent 25. Er moet dikwijls strafport worden betaald, omdat het tarief onlogisch is. Minister Korthals antwoordde, dat hij hoopt dat in de loop van dit jaar de zaak in het reine kan worden gebracht door een wijziging van het postbesluit. Hij zal tevens onderzoeken of het moge lijk is fantasieloze postzegels van één tot acht cent met een afbeelding te ver- Piloten van de Britse koninklijke luchtmacht ondergaan op het ogen blik een training in de Beierse Al pen. waarbij verondersteld wordt, dat zij een noodlanding hebben moeten maken en waarbij zij zich moeten behelpen met de middelen, welke hun ten dienste staan totdat zij zich weer op hun basis kunnen melden. Hier passeren zij een beek. Aangezien zij hun schoenen droog moeten houden, zit er niets anders op dan barrevoets het ijzige water en de sneeuw aan de kant te trot fraaien om daardoor ons land meer be kendheid te geven in het buitenland (vooral bij gebruik van deze postzegels voor drukwerk, zoals prentbriefkaarten). Voorbarig Verlaging van de PTT-tarieven zou volgens de bewindsman thans voorbarig zyn omdat de uitgaven zullen stijgen door hogere lonen. In een bedrijf met tienduizenden personeelsleden loopt het bedrag van de verhoging al gauw in de tientallen miljoenen. De ontwikkeling van de inkomsten en uitgaven moet daarom eerst even worden aangezien, maar de gedachte aan tariefsverlaging leeft. De winst van de PTT is volgens de minister niet te groot, want het bedrijf heeft zulke grote investeringen te doen, dat die niet in dezelfde omvang zouden kunnen geschieden als thans zonder winst. Uitbreiding voor de postbestellingen stuit op moeilijkheden door het gebrek aan personeel, waarmede ook de PTT te kampen heeft. Er wordt echter gedaan wat redelijkerwijs mogelijk is. De regeling van de prestatiebeloning, die veel stof heeft doen opwaaien, heeft alleen gegolden voor 1959. Voor 1960 wordt gezocht naar een betere regeling, waarbij rekening wordt gehouden met de ervaringen van 1959. Maandag zal overleg over C.A.O.-vervoer worden voortgezet Maandag a.s. zullen er weer besprekingen gehouden worden tussen werknemers- en werkge versvertegenwoordigers in het ver voerbedrijf over een af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst. Dit deelde de heer W. H. Hendriks, voorzitter van de bedrijfsgroep wegver voer van de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, aan het slot van de gisteren in Utrecht gehouden vergadering mee. Het ligt in de bedoe ling deze C.A.O. op 1 april aanstaande te laten ingaan voor de duur van twee jaar. Kritiek Over de door de leden uitgeoefende kritiek op het beleid van het bestuur zei hy. dat zowel de leden als het be stuur van de afgelopen ontwikkelingen iets geleerd hebben. Hij geloofde, dat de leden begrepen hebben, dat een onge organiseerde actie kan leiden tot poli tieke spanningen. Anderzijds meent hij. dat de vakbeweging geleerd heeft, dat een ietwat forsere aanpak wellicht betere resultaten kan hebben. De leden spraken aan het slot van de vergadering hun vertrouwen in het bestuur uit. Tevoren was er felle kritiek geuit. Het bestuur werd verweten, dat teveel reke ning werd gehouden met de werkgevers- wensen. Het had er bij de loononder handelingen primair om dienen te gaan, dat er een loonsverhoging voor het bus- personeel werd bereikt. Deze loonsver hoging aan te merken als kostenfactor, lag volgens enkele afgevaardigden niet op het terrein van de vakbondsvertegen woordigers. Achttien procent Men drong aan op verdere loonsver hogingen naast de reeds in uitzicht ge stelde 6 procent. Een totale loonsverho ging van 18 procent (6 procent ploegen- toeslag, 6 procent ruimte en 6 procent gestegen welvaart) zou 't brutoloon van de chauffeurs op 85 gulden per week brengen, een bedrag, dat men nodig acht om een menswaardig bestaan te kunnen hebben. Momenteel moeten tal van chauffeursvrouwen meewerken om het huishouden te kunnen voeren. De stakingsactie maakte ook onder werp van discussie uit. Er waren afge vaardigden, die het bestuur verweten te weinig belangstelling voor deze actie aan de dag te hebben gelegd. Kritiek werd geuit op de bij het N.V.V. aangesloten Nederlandse Bond van Vervoersperso neel, die uit de conflictsituatie politieke winst zou hebben willen halen. C.A.O. bankpersoneel goedgekeurd Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan de betrokken partijen mede deling gedaan van zijn goedkeuring aan de voorgestelde wijzigingen in de OAX). voor het bankpersoneel. Keizerin Farah Diba van Perzië heeft een plechtigheid bijgewoond, waarbij aan 3100 Perzen een stuk bouwland uit de bezittingen van de Sjah werd aangeboden. De keizerin nam aan deze plechtigheid deel. omdat sommige van de begunstig den vrouwen waren. De uitdeling van een deel van zijn landbezittingen bedoelt de Sjah als een voorbeeld voor de grootgrondbezitters in Perzië: hij hoopt, dat zij het keizerlijk voor beeld zullen navolgen. Marineleiding in Buenos Aires verwacht weldra ontknoping De Argentijnse Marine is nog steeds uit alle macht op zoek naar de geheimzinnige onderzeeër, die thans opgesloten zit in de Golfo Nuevo, 700 mijl ten zuiden van Buenos Aires. In leidende Argentijnse marine- kringen verwacht men een spoedige ontknoping, aangezien de onderzeeër naar men vermoedt op zijn hoogst nog 72 uur onder water kan blijven. Een woordvoerder heeft intussen tegengesproken, dat er radiocontact met de onderzeeër zou zijn geweest. Argentijnse radiostations beweren, dat er intussen twee onbekende duikboten in de baai zijn. Het tweede schip zou dinsdagnacht de golf zijn binnengedrongen om de eerste, die beschadigd zou zijn, te helpen. Voorts zouden op dertig mijl uit de kust ter hoogte van de baai nog verscheidene onbekende onderzeeërs en een duikbootmoederschip zijn waargenomen. De jacht duurt nu al elf dagen. Dronken bestuurder Onbekende satelliet krijgt twee jaar m. a. Reed drie meisjes dood De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vanmorgen een 25-jarige los-arbei- der uit Deurne veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en intrekking van zijn rijbewijs ge durende vijf jaar. Tegen deze man, die op de avond van 8 november 1959 onder invloed van alcohol verkerend drie meis jes uit Deurne heeft doodgereden, was drie jaar gevangenisstraf en voor de tijd van tien jaar intrekking van het rijbe wijs "eëist. De drie meisjes, de zusters Martha, Maria en Wilhelmina Ku.vten, liepen die avond, gearmd met hun verloofden aan de uiterste linkerkant van de Vlierdens- weg, toen de snel aanrijdende auto, be stuurd door bovengenoemde arbeider hen alle drie van de jongens losrukte en dodelijk verwondde. De man was na het ongeluk doorgereden. Poging tot betoging in Willemstad Gistermorgen is op Curacao een po ging gedaan tot het houden van een nieuwe protestbetoging. Tegen het ein de van de ochtend verzamelden zich en kele tientallen mannen voor het post kantoor in het centrum van Willemstad kennelijk met de bedoellne wanorde lijkheden te verwekken. Een betoger verklaarde dat de bedoe ling was te protesteren tegen het feit dat de bekladders van het standbeeld van de Koningin zijn gearresteerd, doch dat toen in de verkiezingscampa±me biljetten met de beeltenis van dT. Da Costa Gomez (de leider van de Natio nale Volkspartij-oppositie) werden be smeurd de politie niet optrad De politie was met veel manschappen aanwezig en verspreidde de betogers zonder noemenswaardig incident. De politie-agenten waren bewapend met 'n gummiknuppel en enkele hadden tevens een klewang (sabel). Gezaghebber Gorsira heeft alle poli tieke bijeenkomsten, van welke zijde ook, verboden. Voor de gisterochtend voorgenomen protestbetoging was we liswaar vergunning gevraagd, doch ge weigerd. „De verhitte gemoederen die nen af te koelen", aldus de gezagvoer der. Geen der gearresteerden is totnutoe vrijgelaten. draait om de aarde Er wentelt thans een niet-ge- identificeerd voorwerp om de aarde dat vermoedelijk van Russische oorsprong is, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Defen sie gisteravond meegedeeld. Het wentelt over de Noord- en Zuid pool en zou ongeveer vijftien ton wegen. Het voorwerp wordt iets kleiner genoemd dan de zes raketten die de Amerikaanse luchtmacht heeft gebruikt voor het in een baan bren gen van de „Discoverer"-kunst- manen. Het voorwerp zendt geen radio signaal uit, wat het volgen door de waarnemingsposten bemoeilijkt. Men zou op deze posten des ondanks tot de conclusie zijn ge komen, dat het voorwerp een Sovjetrussische satelliet is waarvan het bestaan niet hekend is gemaakt, of de laatste trap van een raket waarmee een Spoetnik in de baan is gebracht. Vestigingsbesluiten in de maak De staatssecretaris van Economische Zaken heeft de commissie adviezen vestigingscegelinger van de SER ver zocht hem van advips te dienen over de vaststelling van een aantal nieuwe vestigingsbesluiten Deze besluiten, die thans In ontwerp gereed zijn. zullen be trekking hebben op het me taal be we r- kingsbedrUL het landbouwsmidsbedrljf het landbouwmechanisatiebedrljf, het hoefsmid bedrijf het metaalgletbedrUf, het modelmakersbedrijf het lood bran ders bed rijf. het draad vormvervaardl- gingsbedrijf. het viakgTaveerbedrlJf. het machlne-graveerbedrijf. net galvano- technischbedrijf en het instrument- en gereedschapsbedrijf Voorts op de klein handel ln ijzerwaren en gereedschappen en tenslotte op de meubileringsbedr ij - ven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1