Laatste nieuws Na afloop van raadsvergadering in Oegstgeest huldiging van bode STADSNIEUWS Gemeenteraad van Wassenaar besprak ambtenarensalarissen Beurs van Amsterdam DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 Het eerste voorstel van B. en YV. in de gisteren gehouden raadsvergadering onder leiding van burgemeester H. L. du Boeuff betrof de verklaring, dat voor enkele gedeelten der gemeente een uitbreidingsplan in onderdelen wordt voor bereid. De buiten het plan gehouden gedeelten zijn het zuidwestelijk deel, omvat tend het gebied van de Hoge Mors weg en het deel omvattend Oud-Poelgeest en de Overveerpolder. Het ligt in het voornemen voor te stellen het gedeelte van het uitbreidingsplan ten n.o. van Hoge Morsweg, een agrarische bestemming te geven. De heer v. d. Hulst (KVP) bracht B. en W. daarvoor dank, omdat de agrariërs al zo veel offers brachten en nu door dit besluit in staat zijn hun bedrijven uit te breiden met bouw van kassen. De heer P. v. Nieuwkoop (Pr. Chr.) miste in het geheel de Broekpolder. Het bleek, dat aan deze polder al eerder een agrarische bestemming was gegeven. Grondaankopen Er werd besloten tot aankoop van 5.74.60 ha grond in bezit van de heer C. J. Hooymans. Deze in het uitbreidings plan gunstig gelegen gronden zullen vrij van pacht en eigen gebruik opgeleverd worden voor een bedrag van f. 117.000.—. Tegen overdracht van stroken grond aan het I.B.B. langs haar terrein aan de Ver. tot bevordering der belangen slechthorenden LEZING MET FILMS OVER CENTRAAL-AFRIKA Gisteravond kwamen de leden van de afdeling Leiden van de Vereniging tot Bevordering der - Belangen van Slechthorenden in het Wijkgebouw Rehoboth bijeen. Met grote interesse volgden zij de vertoning van een groot aantal kleurendia's en een tweetal films over Centraal-Afrika, waarbij mevrouw O. C. D. Idenburg-Siegcn- beek van Heukelom voor een alleszins verdienstelijke explicatie zorgde. Na een hartelijk woord van welkom, sprak de voorzitter een „in memoriam" uit in verband met het overlijden van mevr. F. J. Zandvoort-Landzaat, die zeer veel voor de Leidse afdeling heeft, gedaan en daarom terecht de eretitel van „dovenmoeder" had verworven. Spreker richtte zich met 'n enkel woord van medeleven tot haar dochter, de af delingssecretaresse, mej. F. J. Zand voort waarna enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen. Als inleiding tot de reizen „in woord en beeld" naar Centraal-Afrika, ver telde mevr. Idenburg o.m., dat zowel de dia's als de films waren vervaardigd door haar echtgenoot (mr. P. J. Iden burg van het Afrika Studie Centrum) tijdens zijn vele studiereizen naar dit werelddeel en dat zij hoewel behoor lijk terzake kundig eigenlijk het me rendeel van de explicatie „van horen zeggen had". Dat spreekster hierbij een aandachtig toehoorster is geweest, bleek overduidelijk uit de wijze waarop zij voor de pauze een groot aantal fraaie dia's over een bezoek aan Senegal, het voormalige Britse gebied toelichtte. Na het kusteiland Goree en de hoofdstad Dakar te hebben doorkruist, bracht men een bezoek aan een tweetal nog geheel intaot zijnde Hollandsche forten, die getuigden van de ondernemigsgeest van onze voorouders en van het feit, dat ook zij destijds de zwarte-slavenhandel niet schuwden. Een kijkje in de hoofd stad van Belgisch Kongo, Leopoldville, besloot dit programmadeel. In de pauze deelde de voorzitter mede, dat het 40-jarig bestaan van de Leidse afdeling op 6 april a.s. met een gezellige avond zal worden gevierd. Hierna richtte spreker zich met een woord van felicitatie tot het aanwezige bruidspaar A. Regeer-Kesseboom, dat precies 55 jaar geleden in de echt werd verbonden en een fraaie fruitmand in ontvangst mocht nemen. Het bruids jaar liet zich niet onbetuigd en trak- eerde op bruidssuikers en het koekje bij-de-thee. Na dit gezellige intermez zo, maakten de toeschouwers in de eer ste film kennis met het in Oost Bel gisch Kongo gelegen Kiwoe-meer en wel speciaal met de Pygmeeën, het in dit oerwoud-gebied levende dwergvolkje. Dat men bij de Afrika Studie ook op etnologisch gebied voor grote verras singen kwam te staan, toonde overdui delijk de tweede film aan bij het bezoek aan de Watusi-neger-stam. De leden van deze stam zijn levenslustig en lang niet eenkennig; de mannen met hun prachtig gebouwde lichamen, bereiken een gemiddelde lengte van niet minder dan 2 meter. De afdeling Leiden kan terugzien op een zeer geslaagde avond, waarvoor de voorzitter mevr. Idenburg hartelijk dankte. De voortrekkers van de „V. d. Werf- stam" van de padvindersgroep „Ewout Joppensz" o-l.v. hopman W. J. Buyten- dorp leidde de technische verzorging van de geluidsapparatuur. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 februari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 16-61, boerenkool 13-30, rode kool 32-34, prei 60-84, stoofsla 140- "15, spruiten A 45-89, Idem B 30-92, was- ;en 34-35, witlof 5-40, per 100 bos: uien ■30. BARNEVELD, 11 februari. Elervelling SB.E.: aanvoer 437.524 stuks. Handel ma tig. Notering: eieren van 57/60 gram 18.73 tot f9.27, eieren va n60/66 gram 19.37 tot f9.91, eende-eleren van 64/73 gram f 8.20 tot f 9.23, alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Elervelling Barneveld- Ede. Weekaanvoer circa 1.100.000 stuks. Handel matig. Notering: eieren van 54/60 7. f 8.49 tot f 9.24, eieren van 60/65 gr., 9.35 tot f9.93, eieren van 65/70 gram 110.06 tot f 10.73, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 1.850.000 stuks. Han del redelijk. Notering, eieren van 57/66 gr. f9.10 tot f 10.25, algemene prys f9.55 per 100 stuks, kiloprijs f 1.57, basis 61 gr. Plulmveemarkt: aanvoer circa 56 000 «tuks. Handel vlug. Notering per kg: ilachtklppen fl.50 tot f 1.55. slachtkul- kens f 1.70 tot f 1.90. GOUDA, 11 februari. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Gouda zijn heden 10 par tijen kaas aangevoerd. De handel was kalm. De notering bedroeg f 2.06 tot f 2.17 per kg. RIJNSBURG. 11 februari. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Pink Attraction 140 ^150, Prunus 125-140, Snowdon 125-130, Cordell Huil 130-135, Montgomery 140- 150, Golden Harvest 115-125, Nansen 90- 95. Karei Doorman 160-165, Dover 200- 205. Campflre 130-140, Beatrix 120-125, Carara 165. Paris 105-110. Belona 125-130, Lustige Witwe 110-120, Yellow gem. 120- 130, v. d. Eerden 90-95, Copland Roze 115- 125. Wlntergold 110-115, Narcissen: Carl ton 90-95. Helios 68-74, King Alfred 90- 94. Yellow Horn 75-80, L'Innocence 70-75. Laurens Coster 68-75. Fresia's: Buttercup 95-100. Golden Yellow 95-110, Snow Queen 125-130, alles per bos. Hyacinten: Pink Pearl 17-20, Bismarck 18-22, Ostara 17-22, Gemengde 1 22. Lady Derby 12-16 Per stuk. Hyacinten per bos 75-80, Ger- bera 1 4100 per 100. RIJNSBURG, 11 februari. Groente veiling. rode kool 19-31, gele kool 20-21. groene kool 10-30, boerenkool 10-38, uien 15-17. waspeen A 20-70, B 40-70 per kilo, nolselderie 10-40 per stuk. Hoge Morsweg had niemand enig be zwaar. Het plan om een dienstwoning te bou wen op het terrein van de rioolwater zuiveringsinrichting vervalt om zodoen de in de toekomst de vrije hand te heb ben voor een nieuw voorstel dat wellicht de mogelijkheid biedt meer woningen te bouwen. Na de aankoop van de panden Wilhelminapark 25 en 27 kwam nu een voorstel om f. 68.000.beschikbaar te stellen tot verbouw van deze woningen tot een bureau voor de dienst van ge meentewerken. Mevrouw P. H. SmitsWitvliet meen de dat enkele wijzigingen in het verbou wingsplan wenselijk waren. Ook over het afbreken van het torentje op pand Wil helminapark 25 werd gediscussieerd. Uit de toelichting van de wethouder van Openbare Werken bleek dat gestreefd was naar bezuiniging en dat zoals de plannen nu zijn een goed en doelmatig geheel verkregen wordt. De woningen 96 en 98 werden onbe woonbaar verklaard. De heer K. Veen (Arb.) zou graag zien, dat aan deze hui zen geen andere bestemming wordt gege ven, waaraan het gemeentebestuur wei nig kan doen, daar de eigenaar de be schikking over deze panden houdt. B. en W. stelden voor de voor het Rijkspersoneel getroffen voorzieningen t.a.v. de salarisverhoging van toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. De in preadvies genoemde verhoging van 3% werd gewijzigd in 5 Alle onder- wysvoorstellen werden zonder discussie aanvaard. Aan het begin van de vergadering was meegedeeld dat onlangs drie percelen grond aan de Piet Heinlaan zijn ver kocht aan N. C. Reizevoort, J. A. Blok land en mr. H. M. A. Hollanders, zodat daar eerlang drie bungalows verrijzen. Voorts werd bepaald dat een „verbod wachten" is ingesteld voor het gedeelte van de Wyttenbachweg tussen de L. de Colignylaan en de Lange Vaart. De heer Brouwer (Pr. Chr.» vroeg hoe veel middenstanders uitpad hadden aan gevraagd op de aan te leggen nering straat. Dit bleken er drie te zijn. De particulieren maken er geen gebruik van. Daar G.S. nog geen besluit namen over de afbraak van de loodsen en het aanleggen van parkeerplaats en nering straat kon aan de werkzaamheden daar voor nog niet worden begonnen. Ditzelfde raadslid vroeg over het op nemen in de bouwverordening van de verplichting kappen te plaatsen op schoorstenen vanwege het grote aantal kauwen en roeken. B. en W. hadden hierover nog geen beslissing genomen. De heer Brouwer wilde voorts weten of in de toekomst een zuiveringsbelasting in Inbreker stal geldkistjes Enige surveillerende politiemannen hebben gisteravond laat een 19-jarige jongeman uit Rotterdam aangehouden, die sinds eind januari enige inbraken heeft gepleegd in flatgebouwen aan de Tweede Gijsingstraat. Hij was erin ge slaagd op een door hem uitgevonden manier de deuren te openen, waarna hij uit de woningen geld wegnam. Toen hij was aangehouden bekende hU bo vendien een geldkistje met f. 300.te hebben gestolen uit een flat in de bin nenstad. Bij elkaar heeft hij circa f. 2000.buitgemaakt. De lege geld kistjes placht hij in het water te gooien. Vanmorgen vroeg vonden de politie mannen in een sloot langs Rijksweg 13 drie lege geldkistjes. Een bromfiets, die hij o.m. van het gestolen geld had gekocht, werd in beslag genomen. TWEEDE KAMER VRAAGT INLICHTINGEN Over de Ned. Antillen De vaste commissie in de Tweede Ka mer voor de betrekkingen met Suriname en de Ned. Antillen heeft, in aanvulling vragen in het voorlopige verslag, de re gering nadere inlichtingen verzocht om trent de algemene maatregel van Rijks bestuur. welke Is genomen teneinde het bestuursvacuum op het eiland Curacao te beëindigen. Is het waar zo wordt gevraagd dat de oppositie in de Eilandenraad van Curacao zioh tot de Rijksregering heeft gewend met het verzoek, voor het ei landgebied nieuwe verkiezingen te doen houden ?Welke is de mening van de re gering omtrent deze stap? Voorts vraagt de commissie inlichtin gen over de actie van UNPOCO en over deze partij in het algemeen, hoe luidt haar programma, hoe groot is deze par tij en welke oorsprong heeft zij? Tenslotte wordt gevraagd om inlich tingen over de jongste ontwikkelingen betreffende de associatie van de Ned. Antillen aan de EEG De commissie spreekt haar vertrouwen uit. dat de regering bereid zal zijn, op deze vragen een schriftelijk antwoord te geven voor de openbare behandeling van de begroting in de Kamer. Oegstgeest te verwachten was. De voor zitter die over de taak van het Hoog heemraadschap Rijnland een interessante en deskundige beschouwing gaf. deelde mee dat zo'n belasting hier niet is te verwachten. Huldiging Hierna vond een uitgestelde huldiging plaats van de gemeentebode, de heer J. van der Luit, door de raad. Het woord voerde mevrouw P. H. SmitsWitvliet, die het dienstbetoon, de bescheidenheid en de plichtsbetrachting van de heer v. d. Luit in het licht stelde. Zij feliciteerde namens de raad met dit zilveren jubi leum en bood een fraai tapijtje aan, waarmee de jubilaris in zijn dankwoord zeer ingenomen bleek te zijn. De gemeenteraad van Wassenaar heeft gisteren besloten, op korte termyn aan de ambtenaren een 3*7-voorschot te ver strekken over de eerste drie maanden van 1960 en het college van Burgemees ter en Wethouders gemachtigd, verdere uitbetalingen te doen als het thans ge voerde overleg tot overeenstemming heeft geleid. De heer YV. Boender (PvdA) diende een voorstel in, om dit voorschot meteen op 5% te bepalen, omdat vrywel vast staat, dat er een salarisverhoging van 5% zal komen. Mr. R. T. M. van der Lugt zei geen behoefte meer te hebben aan een motie, die hij aanvankelijk van plan was in te dienen. Het overleg over de salarisverbeteringen is immers her vat en het ziet ernaar uit, dat een rede lijke oplossing gevonden zal worden. Spr. vroeg nog wel extra-aandacht van het college voor de moeilijkheden van de laagstbezoldigden en voor de achter stand ,in de lagere en middenklasse van het overheidspersoneel. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) pleitte eveneens voor de laagstbezoldig den. die zich in een noodtoestand be vinden. Wethouder mr .dr. J. Hazenberg, die wegens vakantie van de burgemeester deze raadsvergadering leidde, merkte op ,dat 'bij de administratie alles gereed is om direct tot uitbetaling van het 3% voorschot over te gaan. Als de raad het college daartoe machtigt zal straks, als de salarismaatregelen defintief zijn vastgesteld, zonder uitstel verdere be- talinv kunnen volgen. Er werd nog gediscussieerd over het voorstel van de heer Boender om het voorschot op 5% te bepalen. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) steunde het, mr. G. C. van Dijk (WD) ontraadde het, om dat de minister het toch voor schorsing zal moeten voordragen en weer extra moeilijkheden worden geschapen. Spre ker achtte dit niet nodig, gezien de stand van zaken bij de salarisbesprekingen. De heer Boender trok daarop zijn voorstel in. Presentiegelden Een voorstel tot verhoging van de pre sentiegelden voor raadsvergadering tot f.20 en van commissievergaderingen tot f. 10 had niet de instemming van mr. J. A. van Lansohot Hubrecht (WD). Spr. merkte op, dat de functie van raadslid in kleinere gemeenten toch in de eerste plaats uit burgerzin vervuld moeten wor den, in vrije tijd, zonder dat daar een beloning tegenover staat. Al zal het kunnen voorkomen, dat iemand door het bijwonen van een vergadering schade lijdt, het is toch ook zo, dat zij die in dienst zijn van een werkgever in de ge legenheid gesteld worden de vergaderin gen bij te wonen „in de baas zijn tijd". Onaangenaam is het dan, daarvoor ook nog een vergoeding van de gemeente te ontvangen. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) sprak zich uit tegen de verhoging. De heer Boender (PvdA) wess op de bedoe ling van het presentiegeld een noodza kelijkheid om het iedereen mogelijk te maken zitting te nemen in colleges als de gemeenteraad. Met de stemmen van de heren Van Lanschot Hubrecht en Oosterling tegen werd hot voorstel aan vaard. Consumptietent Zeer uitvoerig stond de raad stil bij een adres van de heer L. Groenestein, die aan de Katwijkseweg van de ge meente een stuk grond in huur heeft waarop hij een consumptietent exploi teert. Adressant maakte o.m. bezwaren tegen een drastische verhoging van de huurprijs, tegen het feit, dat een jaren lang gebruikt parkeerterreintje werd afgesloten, tegen het verbod tot het voeren van vlaggen en tegen het weige ren van een vergunning voor uitbrei ding van zijn tent. De heer W. Boender (PvdA) hield een uitvoerig pleidooi voor de belangen van de heer Groenestein, de heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) eveneens. De heer J. M. Koenen (Prot. Chr.) wilde graag worden ingelicht over de huurver hoging van 50 cent per m2 tot f. 2 per m2, terwijl de vergunning tot het inne men van deze plaats toch verleend werd op sociale gronden. De heer F. M. van der Stap (Gemeentebelang) deed een beroep op burgemeester en wethouders om de man in kwestie een redelijke kans te geven. Mr. A. van Vuure (VVD) zag er geen bezwaren in, de adressant ver gunning te geven tot het voeren van vlaggen en het uitbreiden van zijn con sumptietent. Herstel van de oude situa tie wat het parkeren betreft, achtte spr. echter onverantwoordelijk. Daarom zal of een andere oplossing voor het par keren gevonden moeten worden, of een andere plaats voor de consumptietent. Nadat ook de heer L. G. Oosterling een lans gebroken had voor de belangen van de adressant, schorste wethouder mr. dr. Hazenberg de besprekingen over dit punt. Hij zegde toe, nader contact op te nemen met diverse instanties en moge lijkheden voor een oplossing te zullen bekijken. Garantie Bij het voorstel om een garantie van f. 4200 te verlenen voor het bevolkings onderzoek op tuberculose maakte mr. Van der Lugt bezwaren tegen het feit, dat dit voorstel aan de orde komt, ter wijl het onderzoek al is begonnen. Mr. G. C. van Dijk (VVD) vroeg zich af, of het in het kader van de totale gezond heidszorg wel verantwoord is, hoge be dragen te blijven uitgeven voor dit be volkingsonderzoek. Spr. zou een volgend keer, als weer een onderzoek overwogen wordt gaarne ruim tevoren deze vraag onder de loep willen nemen. De heer Boender wees op het algemeen belang, dat met dit soort onderzoekingen ge diend wordt, de heer Oosterling steunde eveneens het voorstel van B. en W. Op een vraag van de heer H. L. J. van Dil len (KVP) antwoordde wethouder dr. J. J. M. Veraart, dat de kinderen beneden 15 jaar niet bij het onderzoek betrokken worden vanwege het stralingsgevaar; zij worden op de scholen onderworpen aan de reactie van Pirquet. De raad had geen bezwaren tegen het verkopen van grond aan het Stadhou dersplein voor de bouw van winkels, woningen en garages. De heer Van Dil len wees in dit verband op de noodzaak om spoedig een brug naar dit plein te bouwen. Er werden enkele besluiten op onderwijsgebied genomen. Op verzoek van de heer Van Dillen zal de wethou der, mevrouw mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrie. nog eens nagaan of een admi nistratievergoeding aan de scholen van f. 1.50 per kind per jaar wel voldoende geacht kan worden. „Esoterioloog" veroordeeld (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft overeen komstig de eis van de officier van Justi tie een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek alsmede ter beschikkingstel ling van de regering opgelegd aan een Haagse fabrieksarbeider, die zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting van een Leidse pianohandelaar en aan verduis tering van een huurauto. De fabrieks arbeider. die volgens de rechtbankpre sident last moet hebben gehad van grootheidswaanzin, placht te „werken" met visitekaartjes, waarop hy als titels „doctor ingenieur" had laten drukken en als beroep „esoterioloog". Tewaterlating dok „Prinses Irene" (Van onze Haagse redactie) Op de Verolmewerf op het eiland Rozenburg zal dinsdag 16 februari a.s. het 33.000 tons droogdok „Prinses Irene" worden te watergelaten. De doopplech tigheid zal worden verricht door mevr. P. Bogert. echtgenote van de directeur van de Y'.D.S.M. Na de voltooiing van dit nieuwe dok behoeft Verolme geen beroep meer te doen op de gastvrijheid van de grote werven in Rotterdam. Een van de eerste schepen, die in het dok een plaats zal krijgen, is het Braziliaanse vliegtuig moederschip „Minas Gerais". Dit schip moet een laatste dokbeurt op de VDSM ondergaan voor het definitief aan de Braziliaanse Marine kan worden over gedragen. VROUW GEWURGD IN ROTTERDAM In hotel ,,Aristo" in de YY'itte de YY'ithstraat te Rotterdam werd vanmor gen het stoffelijk overschot van een vrouw aangetroffen. De politie meent, dat zy door wurging om het leven is gekomen. De 28-jarige vrouw, die op Katen- drecht haar domicilie heeft, kwam van nacht in gezelschap van een man naar het hotel, waar een kamer werd be sproken. Vanmorgen om half elf kwam de ho telhouder tot de verschrikkelijke ont dekking, dat de vrouw dood te bed lag. Direct werd de politie gealarmeerd. Aan de hand van een eerste onderzoek meent de recherche, dat de vrouw door wurging om het leven is gekomen. De identiteit van de man kon nog niet wor den vastgesteld. Het onderzoek is in volle gang om te trachten deze zaak zo spoedig mogelijk tot klaarheid te brengen. Zes proeent verhoging voor bankpersoneel Naar de Algemene Bond ..Mercurius" mededeelt, houdt de nieuwe C.A.O. voor het bankpersoneel men zie el ders o.m. in: een verhoging der sa larisschalen met gemiddeld 6 ty, een verschil tussen vrouwen- en mannen- lonen met 1/3, opneming van de huur- compensatie 1957 in de loonschalen. Voorts zal een begin worden gemaakt met de invoering van de 5-daagse werk week. Recreatie op de Veiuwe Verheugende resultaten iSpeoiale berichtgeving) Door vertegenwoordigers van het Har- derwijkse gemeentebestuur, Ged. Staten van Gelderland en van de in oprich ting zynde recreatie-stichting het Veiu- wemeer zyn voor de Noord-Veluwe ver heugende resultaten bereikt ten behoeve van het steeds toenemende toerisme In dit recreatiegebied. Er zullen namelijk zo snel mogelijk wegen worden aangelegd van de zg. Zui derzeestraatweg naar het recreatiegebied rond het Veluwse randimeer. Voorts zal in Elburg spoedig een jachthaven wor den aangelegd. Harderwijk zal een jacht haven krijgen geschikt voor 150 schepen, welke haven waarschijnlijk nog deze zo mer gereed zal zijn. Vele zakken gereld Een nader onderzoek van de Rotter damse recherche heeft uitgewezen, dat de 52-jarige vrouw uit Eindhoven, die zoals gemeld, zaterdag jl. in Rotterdam op zakkenrollen betrapt werd, zich daar mee al van begin vorig jaar af mee be zig heeft gehouden. Bij huiszoeking werd in een matras verstopt f4000 aange troffen. Volgens haar zeggen is f.3200 daarvan afkomstig van zakkenrollerijen in Rotterdam. Tilburg, Nijmegen, Arn hem en Breda. Er bleken reeds 12 processen-verbaal op haar naam te staan voor dergelijke feiten. Nieuwe olievondst in het Emsland (Speciale berichtgeving) Ten westen van de Duitse stad Mep pen, ter hoogte van Coevorden, is met een exploratieboring op ruim 1400 meter diepte een nieuwe olievondst gedaan. De nieuwe put produceert thans 8 a 10 ton olie per dag uit twee verschillende lagen. Daar een hoger liggende afzetting (plus minus 1.200 meter) eveneens goed met olie was geimpregneerd, hoopt men t.z.t. ook deze laag by de produktie te kunnen inschakelen. Over de betekenis van deze vondst kunnen pas verdere mededelin gen worden gedaan wanneer de resulta ten van nieuwe boringen, die hier zUn geprojecteerd, bekend zijn. De nieuwe oliebron ligt 3 kilometer oostelijk van het Jongste Emsland veld Hebelermeer, dat enkele jaren geleden werd ontsloten. Beide velden, Meppen en Hebelermeer, liggen op de oostelijke voortzetting van de structuur, waarop het Nederlandse olieveld te Schoone- beek is gelegen. Momenteel zyn (de nieuwe olievondst niet meegerekend) in het Duitse Eems- gebied (Emsland) zeven olievelden tot ontwikkeling gebracht, die in het afge lopen jaar ruim 1.3 miljoen ton olie hebben geproduceerd. De totale Duitse olieproduktie heeft in 1959 voor het eerst de vyf miljoen ton pverschreden. Helderziende in Coalbrook was er glad naast De Zuidafrikaanse regering heeft gisten een speciale commissie op gericht die zonder verwijl een onder zoek moet instellen in mijnen waar men twijfelt aan de veiligheid. De commis sie bestaat uit drie mijningenieurs. De boring bij de rampmijn van Coal brook op aanwijzing van een helder ziende. die zei te weten waar zich nog een aantal overlevenden bevond, gaat niet door. De man heeft een plek aan gewezen waaronder geen mijngangen liggen... Het Parijse modehuis Boifssac heeft in Amsterdam zijn nieuwe katoencollectie getoond. De modeshow, gebracht door mannequins van befaamde Franse huizen, gaf een volledig beeld van de stoffen, kleuren en dessins van het komende voorjaar. Op de foto maken we kennis met de mannequins Eerste rij v.l.n.r. Annie Gruel (Dalmain)Ingrid Nordine (Chanel) en Geneviève Marcillac (Dalmain)tweede rij v.l.n.r. Simone Vassort (Carven). Peggy Roche (de Givenchy) en Joy a Hocke (Maggy Rouff). Massaproces op Cuba Op Cuba is gisteren het grootste massa-proces beëindigd, dat het bewind van Fidel Castro tot nu toe gekend heeft. Honderdvier beklaagden werden door een militair revolutietribunaal be recht wegens .misdaden tegen de staat' en met name wegens deelneming aan een samenzwering, die in augustus van het vorige jaar werd ontdekt. Negen mannen kregen een gevangenisstraf van dertig jaar. 19 twintig jaar, 37 ne gen, 21 zes en 18 drie jaar. Het proces werd gehouden in een fort aan de baai van Havanna en heeft ongeveer een maand geduurd. Soldaat vluchtte om aan inenting te ontkomen Omdat de legerdokter hem persé wil de inenten tegen pokken terwijl een sol daat uit Amsterdam, wist dat dit voor hem zeer gevaarlijk was, vluchtte hy uit de legerplaats te Ermelo, helemaal naar Italië, waar hy een maand bleef. Toen zijn moeder hem het bewijs van de spe cialist toezond, zodat hy tegenover de legerarts zwart op wit kon bewijzen dat de pokstof voor hem levensgevaarlijk was, keerde hij terug naar Ermelo, waar hy prompt achter slot en grendel werd gezet wegens desertie. De auditeur militair nam het de sol daat, ondanks de achtergrond der ge beurtenissen, toch erg kwalyk. Hy vor derde 1 maand militaire detentie. Raadsman kapitein Tibben stelde dat de vlucht voor deze soldaat de enige mogelijkheid was om aan de dreigende inenting te ontkomen. Direct toen hij de papieren van zijn specialist in handen had, was hij naar Nederland teruggekeerd. Nu moet hij nadienen voor de tijd die hij is wegge weest. Kapitein Tibben vond het met deze achtergrond aan feiten redelijk, om de soldaat een voorwaardelijke straf te geven. Het vonnis werd inderdaad voorwaar delijk: zes weken met een proeftijd van 1 jaar. BEURSOVERZICHT Internationals flauw AMSTERDAM, 11 februari. Voor de derde achtereenvolgende beursdag was er bij de opening vanmid dag een flinke drukte in de Staatsfond- senhoek. De stemming in deze sector was aan de vaste kant, in het bijzonder voor de nieuwe 4%% lening 1960. Nog steeds zijn er inschijvers die stukken van deze lening te kort komen en tot aankopen overgaan. De vraag had dan ook bij de opening de overhand hetgeen resulteerde in een koers van 98% Even later werd 98H gedaan. De obligaties verlieten de markt op circa 98H. tegen gisteren als slotprijs 98%. De overige Staatsobligaties lagen goed prijshou dend in de markt. In tegenstelling tot de Staatsfondsen- markt waren de internationale waar- ren bij de opening flauw. In Wall Street werd gisteren het koersherstel van dins dag niet verder voortgezet. Dit drukte de animo in Amsterdam Het buitenland inclusief West-Duitsland liet vandaag op het Damrak verstek gaan en het pu bliek was hier en daar eerder met een stukje aan de markt. Dit aanbod werd slechts tegen veel lagere prijzen, verge leken bij de slotkoersen van gisteren, opgenomen. Even veerde de markt op toen vraag loskwam voor Westduitse re kening. Aku's stegen toen van 463 tot 466 om op circa 46414 de markt te ver laten, tegen gisteren als slotprijs 474 Philips liep op van 768 tot 773 om tegen het slot weer tot 771 in te zakken. De vorige slotprijs was 777%. Unilevers verbeterden van 745 tot 750 en sloten op circa 748. tegen de vorige slotprijs van 756V4. Kon. Olies stegen van f. 156,10 tot f. 156.80 en sloten gisteren f-158.40. KLM werd. ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. In de scheepvaarthoek beliepen de koersverliezen 1 tot 3 punten. Van de leidende cultures lagen certificaten Deli zwak in de markt en verloren op f. 175, na een opening van f. 178. bijna f. 7.ten opzichte van de vorige slot prijs. In de lokale sector werden aandelen hoogovens iets hoger geadviseerd en kregen aandelen Kon. Zout een tiental punten hoger adviesprijs op 650. De converteerbare obligatielening groot circa f. 5 min van Linde te ves werd gun stig beoordeeld. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 februari. Londen 10.56%—10.57%New York 3.77A—3.77ft; Montreal 3.957s—3.96% 7.56%; Frankfort 90.41%—90.46%; Stock ParUs 76.81%—76.86%; Brussel 7.56— holm 72.83—72.88; Zürich 86.92—86.97; Milaan 60.74%—60.79%Kopenhagen 54.61—54.66; Oslo 52.74—52.79; Wenen 14.50%—14.51%; Lissabon 13.16%— 13.18 Donderdag 11 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99%GB 99A Ned. '59 4% 99%GB 99 Ned. '59 4% 96% 96A Ned. '53 3% 93GB 92% Grootboek obi. 3% 78 96H Ned. '47 3% (3) 90% 90% Ned. '51 3% 95 -— Ned. *53 (3%) 92% 92 Ned. '56 3% 92% 92 Ned. '48 3% 87 87 Ned. '54 3% 87% 87GB Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. *55 n 3V« 89% 89% Ned. *37 3 89% 69% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 396H 96fJGB Ned. 62-64 3 96}96} J Indie '37 A 3 93 93% Grootboek '46 3 90 Ned. W.B. 6% 109%GB 109, ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 40% Nat. Handelsbank 183V* 182% Ned. HandelmiJ265GB 264% Amst. Rubber 121% 120% H.V.A158% 156 Senembah 585 580 AK.U474GB 462% Berkel's Patent (v.) 285GB 280 Calvé Delft cert. 710 "04% Deli Mij .en (Ver.) 18i.5o 174.50GB Kon. Pap. v. Gelder 247GB 245% Hoogovens cert712GB 715GB Müller en Co. N3. 370GB 365 Ned. Kabelfabr423GB 418GB Philips 777 771% Philips pref289 %GL 287GB Unilever 7554 748 Wilton Feyenoord 217 215% Biliton 2de r357 350% Dordtse Olie gew. 733 722% Kon. Olie (f20.—) isg.40 157.20 Idem (50 f20.—) 158.20 156.30 Holl. Amer. liJn 167 167GB Java China Paket 160% 159% KL.MHO 109GL Kon Ned. Stmv My 186GB 184% Kon. Paket Mij 140% 139% Stoomvaart Mij Ned 166 164 Nievelt Goudr cert 151% 149%GB v. Ommeren cert. 258 257 Kon. Rott. Lloyd 153 153 Ned. Scheepv Unie 153GB 151 %GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% Idem '48 (3%) 92% 91% R'dam '52-1 (4%) 97% 96 Id. Id. '37 I-II (3%) 92% Z.-Holland '56 (4",) 98' 97%B Bank N. G. *58 (5%) 103A id. N.WB. '52 (4%) 96 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 103A 96 94% Premieleningen A'dam '53 3 97% A'dam '51 I 2% 83 83% A'dam '56 I 2%82% 82% A'dam '56 II 2% 91% 91% Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede'54 2% 81 80% Den Haag '52 I 2% 86% 87 Idem II 2% 86% 87 R'dam '52 I 2% 85% Idem n 2% 87% 88% Idem '57 2% 96% 97 Utrecht *52 2% 84% Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 222.50 221.50 Amst. Bank 350 340 H3.U. cert233 229% Rott. Bank 310 295exd. Twentsche Bank 280 278 Indastrie Ondernemingen Albert Heyn380B BorsumU66% 65% K. N. Edmet. A-AA 92 92 Idem pref. wd93% ElectrolasmU317 Kon. Ned. Grofsm. 165% 165 Holl. Constructie 262 Ing. bur. v.Bouwnljv. 253 252% Internatio 162 159 Int. Kunststoff. Ind. 64% 62 Leidse Wolspinnerij 390 384% Rott. Droogdok Mij. 590 Sikken's Lakfabr. 570 576 Ver. Touwfabrieken 300L 293 Walvisvaart 120% 120 Wernink's Betonm. 159 162B Van W«k en Heringa 113 111 Zaalberg 124 Spoorwegen Dell Spoorweg M«. 6 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% 26% Intern Nickel 105% 106 Anaconda 60 59% Bethlehem Steel 50% 50 Cities Service 46% 46B General Motors 48% 47^ Kennecott91% 90% Republic Steel 64% 64 Shell Oil 71% 71% Union Pacific 28% 29% Un. States Steel 87% 85%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11