Koningin Elizabeth kondigt een wijziging van familienaam aan Nog witter. Middenstanders maken ernstige bezwaren tegen ontwerp huurwet met Esso bent u beter uit Hitlers arm reikt zelfs tot in de huidige Bondsrepubliek Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 februari 1960 Derde blad no. 29970 Mountbatten-Windsor voor een deel van afstammelingen, maar pas over 40 jaar! Naam Koninklijk Huis ongemoeid gelaten (Van onze Londense correspondent) Koningin Elizabeth heeft met het oog op de komende geboorte van het derde Koningskind een wijziging van haar familienaam aangekondigd, waardoor voor een deel van haar afstammelingen de namen Windsor en Mountbatten met elkaar zullen worden verbonden. Dit werd gisteravond bekendgemaakt nadat de Koningin eerder in Buckingham Palace een speciale bijeenkomst van de kroonraad had geleid. De nieuwe ach ternaam is Mountbatten-Windsor en is alleen bestemd voor diegenen van haar nageslacht, die geen recht hebben op de titel van Koninklijke Hoogheid en Prins of Prinses. De naam zal evenmin gelden voor vrouwelijke afstammelingen die in het huwelijk treden en hun kinderen. In de praktijk zal, indien de nieuwe regel ongewijzigd blijft, de achternaam Mountbatten-Windsor waarschijnlijk over 40 jaar pas voor het eerst worden gebruikt door de kleinkinderen van de Prins van Wales, de tegenwoordige 12- jarige Prins Charles (maar niet door de oudste levende zoon van de oudste zoon van de Prins van Wales) en door de kleinkinderen van andere zonen van Ko ningin Elizabeth! Leden van de ko ninklijke familie die wegens geboorte het recht bezitten op de titel Koninklijke Hoogheid en van Prins (es) hebben geen achternaam. Een voorbeeld van de nieu we regeling is dat, indien de nieuwe baby die op het punt staat te worden geboren, een jongen is en deze zoon trouwt en kinderen krijgt deze kinderen geen Koninklijke Hoogheden zullen zijn en de naam Mountbatten-Windsor zul len voeren. De verklaring van de Ko ningin laat de naam van het koninklijk huis en van de koninklijke familie zelf ongemoeid. In 1917 heeft de grootvader van Ko ningin Elizabeth, Koning George V, bij proclamatie het koninklijk huis en alle mannelijke afstammelingen daarvan de naam Windsor gegeven en de Duitse naam Saksen-Coburg, die tot dat ogen blik gold, afgeschaft. Dit geschiedde onder invloed van de eerste wereldoorlog. Premier Macmillan was voor hij naar Afrika vertrok door Koningin Elizabeth op de hoogte gebracht van haar voor nemen, evenals de regeringen van het Britse Gemenebest. Het was allang een hartewens van de Koningin om de naam van het koninklijk huis en haar eigen naam met die van haar echtgenoot te verbinden. Op 9 april 1952 heeft Koningin Eliza beth laten afkondigen dat zij en haar kinderen voortaan zouden bekend zijn als het huls en de familie Windsor, evenals haar afstammelingen, behalve vrouwelijke nakomelingen die trouwen. Het was de eerste maal in Engeland dat een dergelijke proclamatie werd af gelegd met het doel de naam van het regerende huis te bewaren op het mo ment dat de opvolging overging op de vrouwelijke tak. Verklaard wordt dat ook andere koningshuizen met name het Huis van Oranje in het geval van Ko ningin Juliana hetzelfde hebben ge daan. Vanwaar Mountbatten? Als gevolg van het besluit van Koning George V om alle Duitse titels af te zwe ren, moest de grootvader van Prins Phi lip, Prins Louis von Battenberg. die op perbevelhebber van de Britse vloot was bU het uitbreken van de eerste wereld oorlog, zijn naam veranderen. Hij noem de zich toen Mountbatten naar een heu vel tussen Plymouth Sound en Catwater in Devon. Voor zijn andere titels koos hU verschillende Britse kustnamen. Maar de anti-Duitse stemming in En geland was zo sterk dat hij reeds spoe dig na het uitbreken van de vijandelijk heden, toen hij nog zijn Duitse naam droeg, het vlootcommando moest neer leggen. De tegenwoordige chef van de Britse defensiestaf is Lord Mountbatten van Birma, de tweede zoon van Von Battenberg, die zijn vader heeft gewro ken door enkele jaren geleden op te klimmen tot het vlootvoogdschap. Voor hem is de aankondiging van Koningin Elizabeth een grote persoonlijke voldoe ning. Hij heeft zijn in arme omstandig heden verkerende neef Philip opgevoed, wiens vader Prins Andreas van Grieken land in 1944 is overleden. Mountbatten die aan het hof bekend staat als „oom Dickie", is altijd een uiterst populaire en centrale figuur in de koninklijke familie geweest Voor zijn huwelijk met Prinses Eliza beth liet Prins Philip zijn koninklijke titels vallen, werd in 1947 een genatura liseerde Brit en nam toen zijn moeders naam Mountbatten over. Zij is Prinses Alice, die in een klooster in Griekenland leeft. Gedurende korte tijd was Philip gewoon luitenant Mountbatten totdat zijn schoonvader, Koning George VI, hem tot Hertog van Edinburgh verhief. Djakarta versterkte gisteren greep op de Indonesische pers De Indonesische regering heeft gis teren haar greep op de Indonesische pers versterkt. Het ministerie van Voor lichting heeft een regeling getroffen, waarbij Indonesische kranten en pers bureaus moeten voldoen aan zekere voorwaarden om in aanmerking te ko men voor vergunningen om krantenpa pier te kopen. In de eerste plaats moeten de orga nisaties. die zich bezig houden met de verspreiding van nieuws het politieke manifest van president Soekamo het beginsel van de geleide democratie steunen. Zij moeten voorts het karakter heb ben van een stichting en werken in het belang van het openbaar welzijn. Zij moeten ook op ordelijke wijze hun boeken bijhouden, want kranten papier zal worden toegewezen op basis van de oplagecijfers. Tenslotte zal het kapitaal van deze organisaties Indonesisch moeten zijn. De Staat heeft sinds enige tijd het mo nopolie van de import van krantenpa pier. Kranten en persbureaus kopen hun papier van de Staat. De minister van Voorlichting, Maladi, heeft al eerder verklaard dat als het nodig zou worden krantenpapier aan enige organisatie te onthouden, dat geen publikatieverbod zou betekenen. Bij het huidige systeem van toewijzing van krantenpapier, zo legde hij uit, worden de kranten en persbureaus eigenlijk gesubsidieerd door de overheid. Dagboek van Pools joods jongetje In maart 191,0, twee jaar voordat Anne Frank begon aan haar dagboek, is een twaalfjarig Pools joods jongetje, het zoontje van de joodse melkboer van Krajno in het gebied van Kielce, aan zijn dagboek begonnen. Van maart tot 1 juni 191,2, de dag waarop het jongetje, David Rubeniwitsj, en met hem het gehele gezin van de melkboer, naar een Duits vernietigingskamp werd ge deporteerd. heeft eraan gewerkt. De vijf schriften, waarin David zijn dagboek heeft geschreven, zijn enige maanden geleden op de zolder van een huis te Krajno gevonden. De Poolse pers heeft thans gedeelten van dit dagboek gepubliceerd. Het ein digt met de terugkeer van de vader in het gezin, die enkele weken tevoren in een werkkamp was opgesloten. De gehele familie was verheugd en wist niet dat vaders terugkeer het voorspel was van het vertrek naar het vernieti gingskamp. De vijf schriften zijn een getuigenis van de lijdensweg van de joodse ge meenschap in Polen onder het nazi regime. De toon van het gehele relaas is sober, de woordkeus is eenvoudig en de zinnen zijn kort. Ondanks alle ter reur waarvan David melding maakt, komt er in het dagboek geen woord van haat voor. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het zegt ernstige bezwaren te hebben tegen het door c'e regering ingediende wets ontwerp tot wijziging van de huurwet. In dit wetsontwerp komen niet alleen maatregelen ter verhoging van de huur prijs voor, maar ook zal de huurbe- scherming niet langer van toepassing zyn op ongebouwd onroerend goed, ter wijl tevens de mogelijkheid geschapen wordt tot liberalisatie van het huurbe- leid. Een gefundeerd oordeel, of het ver antwoord is tot liberalisatie van huur prijs en huurbescherming voor bedrijfs ruimten te komen, kan volgens het ver bond eerst worden gegeven, nadat de Commissie-Houwing rapport heeft uit gebracht. De nu aangekondigde maat regel loopt naar het oordeel van het verbond vooruit op het hierover door deze staatscommissie uit te brengen advies. Nog schaars Het bestuur is van mening, dat er van opheffing van de schaarste aan be drijfspanden nog geen sprake is. Het „Geval van sterke discriminatie..!" „Een geval van sterke discriminatie", noemde het Belgische blad „De Stan daard" gisteren het Amerikaanse besluit geen landingsrechten op de westkust van de V.S. aan de KLM toe te staan. Het blad herinnert aan het scherpe protest, dat de V.S. destijds hebben aan getekend tegen discriminatie in de in voer van dollargoederen in Europa en betoogt, dat terecht deze handelsbelem meringen zijn opgeheven nu Europa op de wereldmarkt een geduchte concurrent is geworden. Het betoogt of het de vraag is, dat de Amerikaanse handel veel baat zal vinden bij de afschaffing van de restanten van deze discriminatie, omdat Europa in de meeste gevallen goedkoper produceert dan Amerika. „Daarom wordt nu in de V.S. veel protectionis tisch misbaar gemaakt, hetgeen wel eens zou kunnen leiden tot verhoging van zekere invoerrechten, hoe ongehoord dat1 in deze tijd van gemeenschappelijke te rugkeer tot de vrijhandel ook moge schijnen". „De Standaard" noemt dan als voor beeld de Amerikaanse discriminatie je gens de KLM, er op wijzende, dat zes andere buitenlandse maatschappijen wel landingsrechten in Californië hebben verkregen. Gemeenschappelijke markt in Latijns-Amerika Door de ondertekening van een over eenkomst tussen Salvador, Honduras en Guatemala is gisteren de eerste Latijns- Amerikaanse gemeenschappelijke markt tot stand gekomen. De overeenkomst, die ondertekend werd door de ministers van Economische Zaken van de drie landen, zal twintig Jaar geldig zijn. Bovendien is de overeenkomst een belangrijke stap in de richting van de voorgenomen Mid- 'lonamerikaanse Unie. De mogelijkheid estaat, dat Nicaragua, Costa Rica en 'inama later eveneens hun onderteke- ..ngen onder de overeenkomst zullen plaatsen. De overeenkomst houdt tevens een douane-unie tussen de drie landen in. Extra-uitkeringen bij N.S. (Speciale berichtgeving) Behalve over een loonsverhoging van 5per 1 april 1960 voor het personeel van de Ned. Spoorwegen hebben de ver tegenwoordigers van directie en de vak organisaties ook overeenstemming be reikt over twee extra-uitkeringen van 1% van het jaarloon. Deze uitkeringen heeft men bepaald op 1 april en 1 oktober. Ten aanzien van de loonsverhoging wenst men deze minimaal f. 19,08 per maand te laten bedragen in een eerste klas standplaats. Bovendien wil men het maximale verschil verkleinen tussen de gemeenteklassen. Een verschil van f. 114 wordt voorgesteld tussen klassen I en II in plaats van f. 126. Het verschil tussen I en II van f. 252 wenst men te veran deren in f. 228. Tuiiulorp-Oostzaan heeft gedeeltelijk weer gas en licht Honderden gasfitters en elektriciëns zijn nog steeds tewerkgesteld in Tuin- dorp-Oostzaan om het leidingennet in en buiten de huizen te herstellen van de schade die het water heeft aangebracht. Met lange werkdagen van tien tot twaalf uur is men erin geslaagd reeds onge veer een derde deel van het Tuindorp van gas en licht te voorzien. Vooral de elektriciteitsvoorziening vraagt veel werk, omdat niet zelden de leidingen in de huizen moeten worden vernieuwd. In de afgelopen weken heeft men reeds bijna 30.000 meter draad ver wijderd en nieuw draad aangelegd. Bo vendien werden 7000 lichtknopjes en stopcontacten door nieuwe vervangen. Het zal nog enkele weken duren eer alle huizen van het Tuindorp op het gas- en elektriciteitsnet zijn aangesloten. De telefoondienst hoopt eerder gereed te zijn en verwacht dat voor het komende weekeinde alle abonnees weer aanslui ting zullen hebben. Met grote vreugde hebben de bewoners van Tuindorp-Oostzaan gisteren kennis genomen van de mededeling van het Nationaal Rampenfonds. Dat ook schadevergoedingen zullen worden uit gekeerd, die niet in de persoonlijke sfeer liggen. Hiermede gaat men dus verder dan de schaderegeling die in 1953 voor de getroffenen in Zeeland gold. Schade, die niet in de persoonlijke sfeer ligt is b.v. schade aan schuurtjes in tuinen en huisjes op volkstuinen. In dit dorp van geschoolde arbeiders had den velen een werkplaatsje achter hun woning waar zij plachten te knutselen. Het Rampenfonds zal de schaderege ling ook uitstrekken tot onroerende goe deren, die geen eigendom van de ge meente Amsterdam of van een woning bouwvereniging zijn, schade aan kerken en verenigingsgebouwen en schade van middenstanders. opheffen van de huurprijsbescherming zal dan ook een opdrijven van de huren tot gevolg hebben, wat voor vele onder nemers funeste gevolgen zal hebben. Ook het vrijgeven van de huren van be drijfspanden boven een huurwaarde van f. 5000.—, f. 3500— en f2500.—, naar gelang de gemeenteklasse, zal voor de betrokken huurders ernstige gevolgen hebben. De door de regering voorgestelde li beralisatie zal tot gevolg hebben, dat vele duizenden middenstanders in de naaste toekomst buiten de huurprijsbe- lieersing zullen komen te vallen en te vens met een verzwakte vorm van huurbescherming te maken zullen krij gen. wat een ernstig gevaar voor de middenstand betekent, aldus het ver bond. Te hoog Het bestuur van het verbond acht een huurverhoging van 15% te hoog. De praktijk heeft geleerd, dat de maxi mum verhoging meestal zonder meer wordt toegepast. Hierbij komt, dat de onderhoudskosten voor bedrijfsruimten voor de eigenaar van het pand belang rijk lager liggen dan bij de woningen en dat het 'hier niet gaat om verbete ring van woongenot, terwijl er boven dien veel minder sprake is van een verschil in huurniveau tussen oude en nieuwe woonwijken. Het komt het bestuur redelijk voor, een verhoging van de huren op bedrijfs panden te stellen op ten hoogste 50% van de huurverhoging voor woningen. Dit wil zeggen, dat de huidige huurver hoging voor bedrijfspanden niet verder dient te gaan dan tot een maximum van 10% van het huurbedrag van 31 maart 1960 en dan alleen, wanneer de rege ring afziet van de voorgestelde plannen tot liberalisatie van het huurbeleid met betrekking tot bedrijfsruimten en met het nemen van maatregelen op dit punt wacht totdat de Commissie-Houwing hierover advies heeft uitgebracht, al dus het verbond. Advertentie Advertentie D RAG E R S V*Nmn KUNSTGEBIT Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. Sinds enkele dagen mag men in de beroemde Venetiaanse kanalen niet sneller var end an S km. per uur. Deze maatregel is genomen om de oude grachtenhuizen te bescher men. De fundamenten van deze huizen lopen gevaar het slachtoffer van de golfslag te worden. De po litie heeft meetinstrumenten ont worpen, welke berusten op het ra darprincipe om de naleving van deze snelheidsbeperking te contro leren. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvlees Alleen de tandarts is in staot het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aaa tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, is hef raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een aangenaam olkoiisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zocht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lochen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank z.j DENTOFIX. m Verfcrijgboor bil Apothekers en Drogisten. Nederland en het EEG-kartelbeleid Staatssecretaris Veldkamp gelooft niet, dat het uitgewerkte kartelbeleid van de Europese Economische Gemeen, schap het Nederlandse bedrijfsleven met een fundamenteel andere benadering van het kar tel verschijnsel zal confron teren dan men nu reeds in nationaal verband gewend is. De heer Veldkamp formuleerde deze mening gisteravond te Utrecht in een inleiding, die hy heeft gehouden ter gelegenheid van het twee de lustrum van de katholieke vereniging van ondernemers in de chemische in dustrie. Eerder in zyn toespraak had dr. Veldkamp geconstateerd, dat er op het ogenblik nog geen sprake is van een concreet kartelbeleid van de E.E.G. In verband daarmee had hy erop ge wezen, dat al spoedig na de inwerking treding van het E E G.-verdrag gebleken was. dat de verschillende delegaties bij de upstellii.g van dit verdrag blykbaar getracht hebben zoveel mogeiyk van de kartelprincipes in eigen land in de ver dragstekst vast te leggen. Het verdrag werd daarom verschillend geïnterpre- ,teerd. De kartelprincipes in de zes lan- De chirurgijn met kind en ega, de kastelein van de bodega, de bakker met z'n broodjeswagen, de visboer die w' om mootjes vragen, de wissel- en de wegenwachter, de pachter en de paardenslachter, ook zij beseffen wat 't beduidt: Westduits parlementslid begint een proces tegen zichzelf en tegen de nazi-wet De arm van Hitler is lang: hy reikt tot in de Bondsrepubliek en tot he den toe! Dat heeft de socialisti sche Bondsdagafgevaar digde dr. Adolf Arndt on dervonden toen hij dezer dagen een oproep deed voor het doen van giften voor een Anne Frank- jeugdherberg in Israël. Dr. Arndt, een zeer be kend jurist in de Bonds republiek, kwam met zijn oproep in botsing met de autoriteiten die hem er van op de hoogte brach ten, dat hy volgens een wet uit 1934 een ras echte naziwet hun toe stemming nodig had voor collectes en dergelyke En zo vertelden zy hem erbij, die toestemming zou hij niet krijgen. Dr. Arndt heeft daarop geen halve maatregelen genomen: gisteren maakte hy be kend. dat hy de Bondsdag te Bonn heeft verzocht om zyn eigen parlemen taire onschendbaarheid op te heffenDaardoor zal het mogeiyk worden, dat tegen het Bondsdag lid dr. Arndt, een aan klacht zal kunnen wor den ingediend door nie mand minder dandr. Arndt zelf! Arndt gaat Arndt na melijk beschuldigen we gens het onwettig collec teren voor de Anne Frank-jeugdherberg in IsraëL Hy meent, dat het bitter noodizakelyk is, juist in deze tyd, na de golf van antisemitisme in de Bondsrepubliek, een dergelyke collectie toch te houden. Maar aan de liefdadig heid in de Bondsrepubliek zyn grenzen gesteld door de Staat via Hitier. De nazi's veroverden in 1934 nameiyk het monopolie van de collectes, ja van iedere vorm van liefda digheid. Iedere week hiel den zy daarop collectes Win terhulpwaarvoor geen burger durfde wei gerde iets te geven en waarvan de opbrengst na tuurlijk naar de partij stroomde. Hitier en de zynen kwamen met deze wet voor de dag voorna melijk om de kerken in Duitsland te treffen in hun financiële bestaan. Na de oorlog bleef deze wet bestaan. De minis ters van Binnenlandse Zaken der Westduitse deelstaten gebruiken haar nog al tyd: liefdadigheid kan in de Bondsrepubliek slechte bedreven worden met toestemming van va dertje Staat! Een simpele aanmeldingsplicht ten de ze is niet voldoende. Het proces-Arndt tegen Arndt zal nu waarschijniyk aantonen, dat hier iets mis is en dat deze nazi- wet echt uit de tijd is. In Algerij nieuw hoofd van veiligheidsdienst Jacques Aubert, technisch adviseur van de Paryse prefect van politie, is gistermiddag benoemd tot directeur van de Nationale Veiligheidsdienst in Algerije. Hy volgt Yves Godard. een ko lonel van de parachutisten op die de vo_ rige week als zodanig was ontslagen. Franse militaire autoriteiten hebben gisteravond te Algiers bekendgemaakt dat in de week van 30 januari tot 5 februari 520 mohammedaanse opstande lingen buiten gevecht zyn gesteld. Van dit aantal werden er 146 gevan gen genomen. den liepen ook uiteen. Nederland kende een regeling, die zich richt tegen mis bruik van kartels, Duitsland heeft een Anjerikaans geïnspireerde verbodswet geving. Frankryk kent een aantal decre. ten, die tegen prijskartels gericht zijn, maar die in de praktyk ruim geïnter preteerd worden en in feite als een soort systeem tegen misbruik gehanteerd wor den België. Luxemburg en Italië kennen in het geheel nog geen kartelwetgevine Dr. Veldkamp stelde verder vast. dat de ee.G nog minder dan de EGKS. die in de praktyk ook al een misbruik- systeem is gaan voeren het krachtige centrale gezag mist voor een scherp antl-kartelbeleid. Vliegongeluk Zuid-Limburg 26 februari in behandeling (Van onze Haagse redactie) De Raad voor de Luchtvaart te Den Haag zal vrUdag 26 februari as. de te rechtzitting heropenen inzake het onge val. op 28 mei 1959 op het vliegveld Zuid-Limburg overkomen aan het sport- vliegtuig PH-NFE. By dit ongeluk kwa men drie inzittenden om het leven, na meiyk de bestuurder, een leerling-para chutist en de instructeur van het para chutistencentrum der KNV. Tydens de zitting van 11 december Jl. bevond de raad het vooronderzoek niet volledig, zodat een nieuw onderzoek werd gelast. Uitbreiding routes ANWB-wegenwacht Van morgen at zal de A.N.W.B.-we- genwacht ook gaan patrouilleren op de routes ZutpbenWin terwij k. Velsen— Sioterdyk en Zwolle—Kampen. Voorts zal de AN.W3. met Ingang van mor gen voor zyn wegenwachten avond dienst invoeren op de trajecten Tilburg —Best en Ypenburg—Abbenes. onder deel van de nieuwe verbinding Rotv- dam—Amsterdam Op deze beide rou tes jal men dus vooriaan ook s avond.' tot half elf wegenwachters aantreffen Tevens zal de wegenwacht zeer binnen kort ook 's avonds patrouilleren op de routes Vught—Eindhoven—Roermond en RoermondMaastricht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5