Schenders van de Keulse synagoge blijken figuren van de derde rang OPRUIMING NAAIMACHINES Warhoofden zonder enige kennis van politiek en van de recente geschiedenis van Duitsland! Een kwart eeuw huishoudelijke voorlichting ten plattelande WITTE KRUIS WITTE KRUIS ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 (Van onze correspondent te Bonn) Twee bepaald niet intellectuele, maar tot dusver wel veel besproken figuren, verschenen gisterochtend voor de rechtbank te Keulen, omdat zij in de kerstnacht van het afgelopen jaar de synagoge en het monu ment voor de nazi-slachtoffers hebben besmeurd en daarmee een golf van antisemitisme hebben ontketend: de 25-jarige bakkersknecht Arnold Strunk en de eveneens 25-jarige kantoorbediende Paul Joseph Schonen. Zij ontkenden beiden, dat hun ietwat schemerige neo-nazi- ideeën in hoofdzaak afkomstig zijn van de neo-nazistische Deutsche Reichs Partei. Maar met deze ontkenning waren hun positieve mededelingen dan ook uitgepit! Zowel de president van de rechtbank als de beide ver dedigers vingen steeds weer bot als zij poogden verband te leggen tussen de verwarde gedachten van het tweetal en hun ontmoetingen met figuren uit de D.R.P. Hun politieke en historische kennis bleek ontstellend gering te zijn. sprekken met DRP-ers en uit hun „Braune Haus", zoals zij hun kamer noemde, naar de NSDAP-gebouwen uit de nazityd. In dit „Braune Haus" bezat Strunk boeken als „Ridderkruisdragers der SS", „SS in Einsatz", „Hitier, der Feldherr", e.d. en hingen portretten van de nazi-moordenaar Horst Wessel en van Hitier. Strunk had zelfs een portret van Goebbels met diens gehele gezin! Hy bezat voorts grammofoonplaten met nazi-liederen. Thuis noch op school hoorden zij ervan Toen men, de overigens toch wel han dige prater, die Schönen is, vroeg of hy wist wie in We9t-Duitsland de oppo sitiepartij is, zei hy b.v „Ik geloof de S PD." maar zeker weten deed hy het niet! Schönen bleek een kleine man te zyn, extravagant in rood hemd en bruin jasje gekleed, met wilde haren en van nerveuze aard. Iiy is afkomstig uit een goed middenstandsgezin, maar is enkele jaren geleden nar oe zelfkant van het leven beland: met zijn vriend Strunk pleegde hij enkele jaren geleden n.l. be drog en een autodiefstal waarvoor hij 8 maanden gevangenisstraf moest op knappen. De stroeve Strunk heeft kennelijk onder invloed van Schönen gestaan. Het was ook Strunk, netjes gekleed maar slordig sprekend, die een boekje open deed over beider nazi-ideeën, welke hebben geleid tot hun wandaden op 25 december. De heide jongelieden zonder hobby, zonder belangstelling voor snort of ie's dereelijks, werden in 1958 lid van de D.R.P „Het Bruine Huis" En sedertdien zitten ze vol met ideeën over de oplossing van het Duitse jeii"d- probleem. de herrijzenis van het Bis- marck-rijk en dergelijke nevelachtige vraagstukken. Strunk in het bijzonder was daarbij „tegen de joden in het al gemeen" omdat „de joden in de bonds republiek in het economische, politieke en culturele leven vooraanstaande po sities bekleden" Meer niet hij wist. niet welke joden, niet waar, niet hoe. Hif mag ze eenvoudig nietMet hPt bekladden van de synagoge wilde Strunk „zijn innerllike gedachten tot uitdruk king brengen". In de grond van de zaak, zo bleek onomstotelijk, heeft 't tweetal geen en kel juist omlijnd begrip van politiek. Op school hebben zij niets geleerd over de recente geschiedenis sedert de eerste wereldoorlog, thuis zweeg men evpn- eens ovrr de nazi-tlid. Htin Idpeën over Joden, Hitler, e.d., stammen af van ge- Circusvoorstelling voor de werkers Tuindorp-Oostzoan Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft gisteravond aan hen die Tulndorp- Oostzaan tydens de watersnoodramp hebben geholpen, een voorstelling van het Circus Strassburger ln het Theater Carré aangeboden. Uiteraard was het theater te klein om alle stille werkers te ontvangen. Aanwezig waren 500 militai ren van de 127ste zware Lua-afdeling uit Haarlem, delegaties van de onderdelen der Kon. Marechaussee uit het gehele land, die evenals de militairen bewa kingsdiensten hebben verricht, leden van de Amsterdamse politie en van de Rykspolitie te water, vertegenwoordigers van de B.B., het Rode Kruis, de NDBM, de ADM. de Bond tot Redding van Drenkelingen, de UW en uiteraard tal loze ambtenaren en arbeiders van ge- meentevervoerbedryf, publieke werken en andere gemeenteiyke diensten. Ook de vier militairen, die in de don kere ochtend van 14 januari de dyk- breuk ontdekten en alarm sloegen waren voor de voorstelling uitgenodigd. Loco-burgemeester A. de Roos dankte ln zyn openingswoord allen, die in Tuin- dorp-Oostzaan de armen uit de mouwen hebben gestoken. Pensioenregelingen in her midden- en kleinbedrijf De raad voor het midden- en kleln- bedryf zal in zyn op 17 februari in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag te houden openbare vergadering o. m. bespreken een ont- werp-advies over de pensioenregelingen in het midden- en kleinbedryf. De commissie loonpolitiek ad hoc van de raad heeft geconcludeerd dat de Instelling van een bedrijfspensioenfonds voor de detailhandel en de bevordering van pensloenreeelineen voor dat gedeelte van het ambacht *nt daarover nog niet beschikt, aanbev ig verdient. De com missie meent dat de besturen van het hoofdbedryfschap voor de detailhandel en van het hoofdbedrijfschap ambach ten daartoe de nodige initiatieven moe ten nemen. Zeven brandweerlieden bedwelmd bij brandie JJeven brandweerlieden zijn gisteroch tend bedwelmd bij het blussen van een brandje in een naaimachinewerkplaats aan de Nieuwe Keizersgracht te Amster dam Drie van hen moesten in het Wees- perpleinziekenhuls worden opgenomen, de overige vier zyn ziek naar huls ge bracht. De mannen zyn vermoedeiyk bedwelmd door de dichte rookontwikke ling en door verdamping van in de werkplaats aanwezige tetra. Enkele mannen hebbpn we' gebruik gemaakt van hun zuurof maskers Dp brand ze'f was bpti-^Vrplilk sne1 geb'ust Gebleken is dat de eigenaar 's avonds een elek trische looplamp op een stelling heeft laten branden. Vermoedeiyk is door de warmteontwikkeling de plank ln brand gevlogen. De schade is niet groot. „Germaans ras" Strunk bracht gisteren zelf „het Ger maanse ras" ter sprake, dat zyns in ziens verdedigd moeM. worden tegen de ioden. Maar desondanks bleef hy ont- :ennen dat hy via de DR.P. op deze ideeën is gekomen. Hy had overigens ietwatverschrikt opgekeken toen de rechter de vermoording van de Joden door de nazi's ter tafel bracht. President: „Wat moet er met de Jo den voleens u gebeuren?" „Strunk: „Naar Israël. Daar komen ze toch van oorsprong vandaan". President: „En waar komt u van oor sprong vandaan? Weet u dat wel Daarop zweeg Strunk. die wat Inter betoogde, dat een Duitser in Engeland toch ook niet omhoog kon klimmen in het maatschappelijk leven, „waarom dan wel de joden ln Duitsland?" Schönen veroorzaakte herhaaldeiyk hilariteit omdat hy weigerde „zich in het openbaar te uiten over zyn politieke Ideeën". In feite bleek hij volstrekt niet ln staat te zijn zich hierover te uiten: zijn gedachten waren te zeer verward daarvoor. Maar waar Strunk kennelijk een poging heeft gedaan in het normale leven pen vak te leren en ook normaal gewerkt heeft, daar bleek Schönen een eeuwige mislukkeling te zijn, die waar schijnlijk Strunk heeft meegesleurd, zo wel bij de vorige veroordelingen als ln dit eeval van antisemitisme. Beiden zijn qua politieke kennis leeg hoofden en verwarde geesten, die door neo-nazistische lectuur en grnotsprekerij lijken te zyn meegesleurd. Hun betrek kingen met communistisch Oost-Duits- land zouden geen enkel politiek aan knopingspunt hebben gegeven. Men be grijpt bij het aanhoren van deze poli- tiek-onmondigen, die noch op school noch thuis iets op politiek gebied heb ben geleerd, hoe vóór 193" Hitier zijn kans kon krijgen! De Italiaanse cornmunistcnleider Togliatti ziet het blijkens deze foto van tijd tot tijd zeer somber in. Dit plaatje werd gemaakt tijdens het Italiaanse communistisch congres te Rome. Dinsdag a.s. jubileumviering in Kurhaus (Van onze Haagse redactie) De Stichting voor Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande gaat op 9 febru ari a.s. haar 25-jarig bestaan vieren. Een voornaam motief dat in 1935 mede tot de oprichting van het voorlichtings- werk op huishoudeiyk gebied leidde, was wel dat de steun aan de kleine boeren, welke in de crisistyd door de overheid ter hand was genomen, zeker niet vol ledig tot zyn recht zou komen, als ook niet een instantie in het leven werd geroepen, die zich het verlenen van steun aan de huisvrouwen bij het ver vullen van haar taak ten doel stelde. In het najaar van 1934 kwam dan ook in elke provincie een commissie voor hulshoudeiyke voorlichting ten platte- Vraagt monster en GRATIS hondenboekje by: FLORA - Postbus 28 - Dordrecht TWEE LANDGENOTEN IN DE OOSTZEE VERMIST Het 1115 ton metende Noorse s.s. „Onega" is naar men vreest, in de Oostzee vergaan met zyn 16 opvaren den, onder wie zich twee Nederlan ders bevonden, n.l. de eerste stuurman, de 59-jarige uit Amsterdam afkom stige Nicoiaas Hardebol, en zyn vrouw die als hofmeesteres optrad. Een Duits schip heeft tussen de Ar chipel van Stockholm en Gotska Sandön één van de reddingsboten van het vermiste schip gevonden. Ook werden een vlot, een luik, vaten en een ladder opgepikt, maar het staat niet vast of deze voorwerpen van de „Onega" af komstig zyn. De „Onega", die een gemengde lading had, waaronder 20 ton teer die op het dek was gestuwd, was op weg van de Zweedse plaats Gaevle naar Rotterdam. Na het vertrek uit Gaevle op woensdag avond heeft men niets meer van het schip gehoord. In het genoemde gebied heeft een zuiderstorm gewoed. Deskun digen vrezen dat de „Onega", die in 1921 werd gebouwd, door bevriezing van het overslaande water topzwaar is ge worden en gekapseisd. lande tot stand, waarin afgevaardigden van niet confessionele, de r.-k. en de prot. chr. landbouworganisaties. Groene en Wit-Gele Kruisverenigingen, onder- wysverenigingen e.d. zitting hadden. In Februari 1935 werden deze commis sies samengebundeld in de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande door samenwerking van de drie centrale landbouworganisaties en de genoemde kruisverenigingen, onder voorzitterschap van de directeur-gene raal van het onderwijs. Later traden eveneens de arbeidersorganisaties en de plattelandsvrouwen- en boerinnenorga- nisaties tot de Stichting toe. Aanvankelyk was de huishoudeiyke voorlichting uitsluitend gericht op de huisvrouwen in byzonder moeiiyke om standigheden, zoals in de crisistyd. De kern van de voorlichting was in die tyd te leren hoe men kon rondkomen door gebruik te maken van de goedkoopste grondstoffen en de meest eenvoudige hulpmiddelen. In de oorlogstyd en in de daarop vol gende jaren lag het accent op een zo zuinig mogelijk beheer van de ter be schikking staande middelen. De laatste jaren ligt de nadruk op het op de hoogte houden omtrent de nieuwste inzichten en op de organisatie en beheer op huis- houdeiyk gebied en arbeidsmethoden. De voorlichtingsmethodiek wordt ge steund door moderne hulpmiddelen, door toepassing van theorieën omtrent be ïnvloeding van volwassenen en door het enthousiasme van de voorlichtingslera ressen voor de boeiende taak van de huisvrouw ten plattelande. De Stichting gaat haar jubileum vie ren op dinsdag a.s. met een bijeenkomst in het Kurhaus, waar de voorzitter, prof. dr. G. A. van Poelje, een rede zal uit spreken. Tevens zal op deze dag een aantal medewerkers worden gehuldigd. 's Nacht in Amsterdam naar de bioscoop Als eerste bioscoop in de hoofdstad heeft het Rex-theater aan ae Haarlem merstraat besloten zaterdagsnachts om 12 uur een nachtvoorstelling te geven. Het gemeentebestuur heeft hiervoor een speciale vergunning gegeven. De directie van de bioscoop meent, dat er in Amsterdam, zeker in de nacht van zaterdag op zondag, behoefte be staat aan filmvoorste'lingen. Het expe riment wordt door de andere bioscoop eigenaren met belangstelling afgewacht. H(*i is niet uitgesloten, dat over enkele maanden, wanneer het toeristenseizoen aanbreekt, ineer theaters tot het geven van nachtvoorstelling en zullen over gaan. Dure raa<l was nog niet goed Een bekend Doetinchems indu strieel, in het bezit van een grote wagen en twee dito zoons, werd door een zakenrelatie een dagje uitgenodigd. Dus gleed op een zon dagmorgen een kasteel op wielen geruisloos voor de deur van de Doetinchemse woning. Maar papa kende zijn spruiten. Voor hij zich overgaf aan de stuurtalenten van zijn irriend, reed hij zijn eigen wagen in de garage en hield zijn zoons nog eens heel ernstig voor, dat deze dag het openbaar vervoer geheel tot hun dienst stond. De jongens knikten gehoorzaam maar pa was nog niet uit het ge zicht of de veelbelovende jonge lieden maakten de garage open reden de wagen naar buiten en tuften welgemoed weg. Te Arn hem werden twee lieve meisjes af gehaald. Het viertal maakte er een gezellig dagje van. Na voldoende te hebben genoten en in overleg met de tijd pa zou tegen twaalf uur wel weer thuis zijn werd de terugweg aanvaard. Maar eerst Werd in Arnhem de inwendige mens nog versterkt. Op het Vel- perplein werd de wagen gepar keerd. Na de maaltijd stond het jeugdig kwartet een levensgrote schrik te wachten. In het voorspat bord van papa's auto zat namelijk een flinke deuk. De beste raad was weer duur. Snel werden de meisjes afgeleverd en toen de neus van de wagen in de richting Doetinchem gedrukt. Bij een ga rage had men geluk. De eigenaar, het humeur van pipa kennende, zegde hulp toe, mits men behoor lijk over de brug kwam. Hij gaf tevens de wenk meteen een auto- spuiterij te verwittigen, die ook een en al bereidwilligheid was, aangetrokken door de narigheid van beide knapen en de in het vooruitzicht gestelde financiële schadeloosstelling voor zondag- en nachtarbeid. Alles Jcivam in kannen en krui ken en de wagen zou geheel klaar des maandags om halfacht in pa's garage staan. De familie was on gewoon vroeg aan tafel die maan dag. Pa moest met de wagen weg en de jongelui zaten in angstige spanning. Het gezinshoofd begaf zich naar de garage. Even later stond hij weer in de kamer en vroeg laconiek: Welke snotneus heeft aan de wagen gezetenf" Niemand natuurlijk, maar pa hield vol, dat iemand met de auto Was weggeweest. Immers, zaterdags zat in het voorspatbord een flinke deuk. En die zag hij nu niet meer Advertentie overjarige, doch gegarandeerd nieuwe ZIET ONZE ETALAGES -^| BREESTRAAT 171 C. F. MEERPOEL Anti-commimistisch incident in Havanna Gistermiddag hebben zich in de Cubaanse hoofdstad incidenten voorge daan op het ogenblik, dat vice-premier Mikojan van de Sovjet-Unie een krans met de Russische kleuren neerlegde voor het beeld van de Cubaanse patriot Jose Marti. Een groep anti-communisten was tezelfdcrlyd met een andere krans ge komen en had de bedoeling de Russische krans te vervangen en de Russische vlag mee te voeren. De politie schoot in de lucht om groepjes betogers te verjagen. Er werden zeventien arrestaties verricht. Premier Fidel Castro van Cuba en Mikojan bevonden zich op een verho ging waarop zy het woord zouden voe ren ter gelegenheid van de opening van een Russische tentoonstelling. Om Miko jan te beschermen liet Castro hem het gebouw van schone kunsten binnengaan, waar de tentoonstelling wordt gehouden. De Cubaanse eerste minister keerde ver volgens naar het podium terug en maande het publiek tot kalmte aan. De anti-communistische Cubaanse be togers hebben verklaard, dat zy, toen op 28 januari Newyorksc Cubanen een krans hadden gelegd voor het standbeeld van Marti, door de politie beschermd waren. De betogers droegen borden met de woorden: „Leve Fidel, weg met Miko jan en het communisme". Nadat de politie een eind had ge maakt aan de anti-communistische be toging opende Mikojan de Russische tentoonstelling. Dodelijke aanrijding te Voorthuizen Gistermiddag is op de verkeersweg HoevelakenApeldoorn onder de ge meente Voorthuizen een ongeluk ge beurd. waarbij de 62-jarige mevrouw Van Esch, gewoond hebbende in Voorthuizen, om het leven is gekomen. Mevrouw Van Esch wilde per rywiel de verkeersweg oversteken. Zij werd ge grepen door een uit de richting Apel doorn komende personenauto en daarbij op slag gedood. De personenauto kwam in botsing met een boom en werd totaal vernield. De bestuurder liep enkele sny- wonden en lichte inwendige kneuzin gen op. „Tarakan" redde zeilschip uit Makassar Het m.s. „Tarakan" van de Stoomvaart Maatschappy „Nederland", onder com mando van kapitein B. Mewe, heeft op 24 januari jl. een met 27 koppen be mand Makassaars zeilschip gered, dat met een lading zand op weg was van Tandlong Padan naar Soerabaja. Het zeilschip was tengevolge van de storm geheel onttakeld en maakte water. Vanaf 10 myi ten noorden van Semn- rang heeft de „Tarakan" het schip ge sleept tot de rede van deze haven, waarna een motodboot het heeft bin nengebracht. UYS 2—XERXES 2 Het aanvangsuur van de wedstryd UVS 2Xerxes 2 is gewijzigd. Inplaats van 2 uur vangt de ontmoeting aan om 10.30 uur. Hoe komt mijn club uit? UVS Van Duyl, v. Leeuwen, Klui vers, Devilee, Hak. Theo van Kampen. Verkuylen, Hennie Bekkering, Ryshou- wer, Cor v. d. Zeeuw, Wim van Kampen. Roodenburg Fasseur, Hensen, Zitman, I. Weerlee, Van Polanen, Van Rooyen, J. Weerlee. Van Heek, Ouwer- kerk, Guldemond, Chouffour. LFC v. Leeuwen, G. Nachtegeller, De Kreek, Spierenburg. L. de Jong, Jan Neuteboom, v. d. Heyden, D. Siera, Franke, H. Siera, W. Nachtegeller. Lugdunum Kerkvliet, Van Leeu wen, Robijn, Leget, Crama, Bavelaar, Regeer, Van Daalen, Pet, Vermond, De Cler. DOCOS Van Riet. Paardekooper, Westgeest. v. d. Broek, Jansen, Vink, J. van Marwijk, Stuifzand, Piket, J. M. v. Marwijk, Ouwerllng. Warmunda Van Vliet, Zwaan, J. v. Winsen, E. van Wlnsen, J. A. F. van Winsen, Scheltens, T. van Winsen, Sik- king, Montagne, Veltenaar, Vergeer. Llsse Baak, Jac. v. d. Zwet, Cle mens, Wassenaar, v. d. Poel. Castien, Vink. Bon, Elfering, K. v. d. Zwet, Boon. Nederlandss Bridgebond district Leiden Na 10 ronden luidt de stand in de da- meR-parencompetitie le-klasse (by«een gemiddelde van 4201: 1. dames Den DekkerWassenaar 464, 2. dames v. d. EndeBtigter 460, 3. da mes BeekerVerboog 451-4. dames v. zyp—Kuilman 4505. dames De Wilt Schuurmans 449'6. dames Reekers- Broekhuis 43212, 7. dames Van Alphen Seis 424, 8. dames Van ZijlSchouten 422't9. dames v. d. TogtCunaeus 421'2, 10. dames LeenhoutsDerogee 399 11, dames v. d. Berge Henegouwenv. d. Valk 389, 12. dames GoddijnVan Haas- tert 379'13. dames VisserDen Hol der 379, 14. dames Bik—De Jager. 357^. HOCKEY Leidse Mixed Hockey Club De overvloedige regen- en sneeuwval vorige week was oorzaak van een afge last hockey programma. Aangezien de competitie tot nu toe een vlot verloop had, komt het programma nog niet in ernstig gevaar. De meeste Leidse teams spelen nog 3 of 4 wedstrijden, zodat er ruimschoots gelegenheid is vóór de zo mersporten klaar te zyn. Heren 1 speelt zondag thuis tegen Vic toria om 2 uur. Leidens kansen op de tweede plaats èn Victoria's degradatie- zorgen, waarborgen een felle stryd op „de Krogt", waarby de thuisclub de pun ten zal veroveren. De Leidse dames spe len ook thuis (11 uur) tegen BDHC 3. Een zware partij voor Leiden. BDHC is een van de hoger geplaatsten, doch Lel den is zeker niet kansloos en zal de ge legenheid grypen om definitief in de middenmoot te belanden. Heren 2 tenslotte speelt eveneens thuis (2 uur» tegen Tempo '34 1. Een vinnige tegenstander. Leiden 2 (betere techniek) moet winnen om koploper HHYC niet uit het oog te verliezen. Hockeyprogrammo Heren, le-klasse: Laren—Be Fair H Y CCAmsterdamSCHCTOGO BMHCDelftse Studs. Overgangsklasse A: Hilversum—Laren 2; Amsterdam 2—Amersfoort; TOGO 2Kieviten; LeidenVictoria. 2e-klasse C: GroenGeel 2HDM 4 HGC 3—HHYC 4; Ring Pass 2—Leoni das; Leiden 2—Tempo '34. 2e-klasse D: Zuidwyck—SV '35; Te Werve—HHYC 5; TOGO 3—BMHC 5 Leiden 3Zandvoort 2. Dames, le-klasse: Laren—BeFair; Al liance— RBC; Kieviten—TOGOBDHC Gooi. 2e-klasse B: Groen Geel 2—HBS; VCL —Alliance 2; Strawberries—Kieviten Leiden—BDHC 3. Damkampioenschap Gisteren zyn in Utrecht enkele par- tyen voor de achtste ronde van het per- sooniyk damkampioenschap van Neder land gespeeld. De resultaten waren: BergsmaHuisman 20, Van Dyk Edink 1—1. Bridgeclub VOG De uitslag van de 12e ronde der Vier tallencompetitie luidt: Hoofdklasse: Team Nievaart wint van® team Huys met 27 pnt.; team Epskamp wint van team Oudshoorn met 15 pnt.; team Eling wint van team v. Dieren met 14 pnt.; team Crama wint van team Raar met 13 pnt. Eersteklas: Team Caro wint van team Dofferhof met 21 pnt.; team Nieuwland wint van team Smit met 39 pnt.; team Planje wint van team Den Daas met 8 punten. Tweedeklas: Team Bosscha wint van team Adama met 19 pnt.; team Wester man wint van team Kruizinga met 13 pnt.; team Wendt wint van team v. Gel deren met 32 pnt.; team Breekhuis ge- ïyk met team boom. Sportagenda Boshuizerkade (2.30 uur) LFC—Roo denburg. Haarlemmerweg (2.30 uur) Lugdunum Foreholte. Kikkerpolder (2.30 uur) DOCOS— Hoornwyck. Zoeterwoudse Singel (2 uur) Korfbal wedstrijd FluksZwervers. Montgomerystraat (2 uur) Korfbal wedstryden Zuiderkwart.—Hou Stand; De DanaïdenAchilles en Crescendo Phoenix. De Krogt (Oegstgeest) Hockey wed stryden LeidenVictoria (Overgangs klasse A heren) en LeidenBDHC 3 <2e-klasse B dames). Leidse Hout. wandelpark (12 uur) Nationale Boslopen Bataven. Da vos (Zwitserland) Wereldkam pioenschappen hardrijden op de schaats. Garmisch Partenkirchen (Did) Euro pese kampioenschappen kunstryden. Tours (Frankryk) Europees biljart- kampioenschap 47/2. DE -echte PIJNSTILLER Rugpijnmaar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS Tabletten, poeders, cachets Russen gokken op wereldtitel voor Boris Stenin Gunstige loting voor onze landgenoten (Van een speciale verslaggever) De Russen gokken op een wereldkampioenschap van Boris Stenin. Dat bleek gisteravond over duidelijk bij de loting toen de Rus sische ploegleider deze uitgespro ken klassementsrijder op de 5000 meter in de eerste groep plaatste en n i e t de stayer Kotov, die daar eigenlijk het meeste „recht" op had. Stenin start in de eerste rit tegen Keijo Tapiovaara, de Finse kam pioen. Op de 500 meter komt hij ook tegen een Fin uit, namelijk in de derde rit tegen de snelle sprin ter Toivo Salonen. Voor de Nederlanders Is de loting dit maal niet zo slecht verlopen. Zij is zelfs vrij gunstig. Op de 500 meter had coach Klaas Schenk Henk van der Grift en Jan Pesman in de eerste groep ge plaatst, De Graaff en Broekman in de tweede en Jeen van den Berg m de derde. Onze snelste sprinter lootte in het tweede paar tegen de Zweed Brog- ren, die hem goed party zal kunnen geven. De kleine, snelle Chinees Yang Chu krygt in de vierde rit een geladen Jan Pesman tot tegenstander. In de tweede groep komt de Rotter dammer Wim de Graaff uit tegen de Russische lange-afstandscrack Kotov in de 12e rit en Kees Broekman als 18e paar met zyn oude Noorse rivaal en te genstander Torstein Seiersten. Tenslotte komt Jeen van den Berg als laatste in de baan tegen de Noor Fred Mai er en daar zal de Friese onderwijzer zich aan trachten op te trekken. Op de 5000 meter zal Jan Pesman In de vUfde rit tegen oud-wereld- en Europees kampioen Oleg Gonsjarenko ryden en dat zou wel eens een van de mooiste ritten kunnen worden, want deze twee ryders zyn van vrijwel ge lijke kracht. Monaghan—Broekman, de zesde rit, lijkt minder interessant, maar de Brit rijdt de laatste tijd bijzonder goed en we herinneren ons nog zyn 10 000 meter bij de Europese kampioenschappen in Os'o toen Jeen van den Berg hem, zij het in gelijke tyd. pas op de streep kon ver slaan. In het eindklassement werd hy toen twaalfde vóór de Nederlanders. Europees kampioen Knut Johannesen heeft bijzonder veel pech gehad. Hij bleef als laatste over in de eerste groep en lootte toen tegen nummer een van de tweede groep, de Italiaan De Riva, van wie hij weinig tegenstand zal kun nen verwachten. Een zwakkere tegenstander trof ook Jeen van den Berg en dat is voor de Fries des te erger daar hy nu de „in jecties" zal missen om een goede pres tatie te verrichten. En van een snelle tijd hangt zyn uitzending naar Squaw Valley af Henk van der Grift, in een van de laatste ritten tegen Kotov, zal moeten proberen het geweld van de Rus zo lang mogelijk te weerstaan en in ieder geval zijn best doen dat Kotov hem op het laatst niet in de rug gaat kyken. ATLETIEK Nationale Bosloop in LeidseHout Het voor de atletiek zo veelzeggende jaar 1960 start zondag in Leiden met de traditionele Nationale Bosloop van de Bataven. De wedstrijd vindt weer normaal plaats in de Leidse Hout en niet in het sportpark Roomburg, zoals vorige maal door omstandigheden het geval was. Wy, Leidenaren, zyn natuurlyk be nieuwd hoe onze Olympische kandida te, de 800 meter-loopster Gerda Kraan (Bataven) de winter heeft doorgebracht. Zij start op de 1000 meter, dat een aan- trekkelyk nummer belooft te worden. Want naast haar sterke clubgenoten Wil Kraan. Ria de Winter en Tineke Homan mengen het Amsterdamse ster retje Els Nieuwpoort (ADA) en de Bre dase T. Adriaanse (Sprint) zich o.m. ook in de stryd! Gaat Jan Verkeer (Gouda) op de 5000 meter revanche nemen op Kortekaas. (R.-K. Holland-Haarlem), die hem on- verwaohts zyn Leidse Singelloop-beker ontfutselde? By de A-junioren nemen Brandt Hoo- pe en Van Leeuwen (allen AV Holland» het op tegen De Dood (OSV). Met er „onderling overleg" meet in dez? ra" toch wel een Leidse overwinning zitten. Aanvang 12 uur in het wandelpark Leidse Hout. Ir. A. Paulen chef de mission voor Squaw Valley Generaal C. F. Pahud de Mortanges is door ziekte verhinderd de Nederland sohaatsenrydersploeg te vergezellen na de Olympische Winterspelen te Squav Valley. De vice-voorzitter van het NOC. ir. A. Paulen, zal in zyn plaats optreden als chef de mission.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4