Vijf koren zongen in Pieterskerk voor opnamen van de N.C.R.V. BEVEILIG UW INKOMSTEN Gronheid FILMS VAIN DEZE WEEK The Tempest: biologerende regie en snggestief-draniatiseh spel De beer J. Lugtigheid*) niet van hield „gedichten" maar Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 februari 1960 Tweede blad no. 29968 Puttend uit schat van koraalschoonheid Geleid door de zinspreuk „Zingt al wat ademt den Heere", heeft de N.C.R.V. thans in de Leidse Pieterskerk een opname gearrangeerd waarbij, behalve de kerkgangers als koraalzingende gemeente, vijf koren van Hans Boelee party waren en verder de plaatselyke Christelijke Harmonie „Concordia". De koren kwamen uit Alphen, Katwijk-Rijn, LeMerdorp, Oegstgeest en Woubrugge. De leidinf van de gemeentezang berustte echter bij Kees Deenik. De koren werden op het orgel begeleid door Dirk van Vliet (cantororganist te Boskoop). „Concordia" begeleidde de gemeentezang. Een gelijkaardige grote samenkomst vond kortgeleden al in Noordwjjk plaats en voor de eerstvolgende in de omge ving is Alphen bestemd. Zo'n avond vergt natuurlijk regie en deze is Kees Deenik, die over een goed articulerende en ook mooie spreekstem beschikt toevertrouwd. De volgzaamheid die hij nodig heeft, krijgt hij van het aanwezige publiek gul en spontaan. Voor een goede gang van zaken wer den vooraf zangrepetities gehouden, terwijl de harmonie ook aan de tand moest worden gevoeld. Er verliep dan ook ruim een uur vóór het eerste gezang (136. vers 1) definitief op de band stond. We hebben manifestaties als deze meer meegemaakt, ze begonnen steeds ver over tijd, oponthoud kan daarnaast ontstaan als de omroeper op zich wach ten laat en zelfs door klaarblijkelijke nervositeit bü de harmonie! De zangexercitie, die op tekstuele ver staanbaarheid en punctualiteit gericht was, verkreeg evenwel wat ze beoogde: een mooi klinkend resultaat in een te gelijk ritmisch preciese en levende gang. En door het vele herhalen kon de ook artistiek toeluisterende kerkbezoeker er zich rustig op bezinnen, uit welk een schat van koraalschoonheid de protes tant maar te putten heeft. Denken we daarbij aan de meesterlijke zetting van Psalm 105 door Maistrc Pierre. Later is daarop nog Gez. 169 gevolgd en Gez. 136, vers 5. De koren waren: Geref. Kerkkoor Al phen, Herv. Gem. Koor Katwijk-Rijn, Excelsior Leiderdorp, Rhijnsanghers Oegstgeest en Lof stem Woubrugge, plus enkele meisjeskoren. Ze begonnen met een alweer magistrale zetting van Schütz. Een lied „Heerlijk Land" van S. Lezers schrijven DOMPTEUSE DOOR LEEUW GEWOND Een woord van dank aan de Redactie van het Leidsch Dagblad voor het plaatsen van het stuk „Dompteuse door leeuw gewond", in dit blad van 5 fe bruari j.l. Hebben circusbezoekers er wel eens over nagedacht, dat zij, omdat zij op sensatie zijn belust, hiervan de schul dige zijn? Volgens dit blad wilde de dompteuse een tegenstribbelende leeuw dwingen een bepaalde stand aan te nemen. Hij beet haar in haar wijsvinger en toen kreeg zij enige beten in haar opgeheven linkerarm. Het publiek, dat deze gelegenheden bezoekt is er de oorzaak van, dat een medemens zijn leven moet wagen. Ned. Jack-London Verbond, Pieter de la Courtstraat 111. Advertentie DOOR GEBRUIKMAKING VAN EEN KASSA. SCHRIJFKASSA in verschillende modellen o.a. met ALARM INRICHTING. KASSA MET TELWERK, eventueel ook bonnenteller. TELMACHINES met KASSALADE. Vraag geheel vrijblijvend demonstratie. HAARLEMMERSTR. 167—171 TEL. 21400 Cijfers voor G.A.B.-Leiden Arbeidsreserve nam in januari iets af Gedurende de maand januari is de geregistreerde arbeidsreserve in het rayon, dat bestreken wordt door het Ge westelijk Arbeidsbureau te Leiden, iets afgenomen. Van 607 kwam men op 584 werklozen. Dit in tegenstelling met de provinciale en landelijke cijfers, die in januari weer iets hoger werden. Toch hebben ook in Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude de seizoen- gevoelige bedrijven nog arbeidskrachten afgestoten. Maar de opgaande conjunc tuur heeft deze werklozen de gelegen heid geboden in andere bedrijfstakken werk te vinden. Bovendien begon na afe jaarwisseling de bouwnijverheid weer personeel aan te trekken. Vooral de ver betering in de werkgelegenheid voor schilders is, gezien het winterseizoen, opmerkelijk. Het aantal werkzoekende schilders liep met achttien terug. De be drijvigheid in de bouwsector is trouwens over vrijwel de gehele linie groter dan in januari van het vorig jaar. Men zal nog enige weken moeten wachten eer de werkzaamheden in de land en tuinbouw weer op gang komen. In de metaalindustrie heerst nog steeds een grote bedrijvigheid. Men kampt er nog steeds met een tekort aan geschool de krachten. In de textielindustrie bleef de toestand gunstig. Alleen de wollenstoffenindustrie wordt in haar activiteit enigszins ge remd, doordat de tijd voor zomerorders nog niet is aangebroken. De onder invloed van het jaargetyde iets afgenomen werkgelegenheid voor los se arbeiders wordt enigszins gecompen seerd door de mogelykheid van tewerk stelling van ongeveer vijftig arbeiders in andere bedrijfstakken. Tenslotte, het aanbod van vrouwelijke arbeidskrach ten is iets gestegen nl. van 81 tot 87. Maar de vraag steeg meer: van 249 tot 269. De tekorten aan vrouwelijke krach ten in de textielindustrie en de huishou ding zijn nog altijd zeer groot! de Lange stond daarby kunstzinnig ver achter. „Ik hoor trompetten klinken" van Martens, bewerkt door Boelee, bleek mooi gekozen, evenals twee Engelse hymnen van Parry en Ellor. wederom voortreffelijk door Boelee geharmoni seerd. Zo'n massale koorzang is een kolf naar de hand van Boelee en meermalen heb ben wij dit soort van zingen in bewon derende termen beschreven. Het is be slist mooier dan men dit, gezeten in het ruim van de kerk, heeft kunnen beluis teren, met name mooier, wanneer aan gehoord uit dwarsbeuk of zijbeuken. Het effect is daar machtig, onberispeiyk en met straling en glans overgoten. Het spyt ons, over de solistische mede werking van „Concordia" een kritische opmerking te moeten herhalen, al eerder bij gelegenheid van een zeer hoog staande zangersuitvoering ten bate van het Diaconessenhuis te berde gebracht. Met de Parafrase „Boven de Sterren" van Van Leeuwen viel de harmonie toen zowel als nu uit de toon. Weliswaar ligt daaraan een godsdienstig lied ten grondslag, maar de daarop gebouwde parafrase is al te romantisch en ge speend van kunstwaarde In de letterkunde hebben byv. gedich ten van Ten Kate hun tijd gehad. Op geiyke wijze heeft ook zo'n typische kapelmeestersparafrase zich zelf over leefd. „Concordia" moge erin slagen om zijn repertoire uit te breiden met en kele gewijde werken met polyfone in slag: alle hedendaagse religieuze muziek van waarde keert daartoe terug! V. MET HENK DU MEE OP REIS Wie verre reizen doet, kan veel verha lenen als men die vele reisverhalen dan ook nog, gelijk Henk du Mee, vi sueel kan toelichten met een schat van prachtige kleurendia's, dan valt het niet te verwonderen, dat gisteravond de foyer van de Stadsgehoorzaal geheel gevuld was met reislustige amateurfotografen. Als verzorger van een 80 lezingen per seizoen door geheel Nederland, heeft Henk du Mee grote bekendheid gekregen als amateurfotograaf en verteller van reisverhalen, die men alle als het ware zelf beleeft, dank zy het feit, dat zijn camera hem nooit verlaat. Alles wat hy onderweg aan bezienswaardigheden te genkomt legt hij op kleurenfilms vast. Voor de projectie van zijn kleurendia's brengt Henk du Mee dit jaar iets nieuws nl. een panoramabeeld, waarbij de dia's (formaat 6x6) op een beeldscherm van 5x3 meter worden geprojecteerd en de t^schouwer de illusie krügt zelf in het kleurige landschap te vertoeven. Onder het motto: ,,'t Gaat Spaans toe" heeft du Mee zijn gehoor gisteravond meege nomen op zyn Spaanse reis langs de Costa Bra va, de Catalonische kust met zijn talrijke schilderachtige vissers plaatsjes, kleine intieme strandjes zijn eeuwenoude folklore, waarna een uitgebreid bezoek werd gebracht aan Barcelona, de 21!- miljoen inwoners tel lende prachtige havenstad aan de Mid dellandse Zee. Advertentie k J -Hol- Voor hesere IffOCyEl- Baby-huidje I OLIE - ZEEP MEVR. A. S. C. SCHOKKING— METELERKAMP OVERLEDEN In de ouderdom van 85 jaar is gis teren in Rotterdam overleden mevrouw A. S. C. SchokkingMetelerkamp, we duwe van de bekende vroegere Leidse hervormde predikant, oud-burgemeester van Katwijk, oud-minister van Justitie en gud-lid van de Raad van State, inr. dr. Jan Schokking. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal a.s. dinsdag middag om kwart vóór twee geschieden op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te *s-Gravenhage. Advertentie van Franse modellen uit stoffen van Boussac in de Stadsgehoorzaal op maandag 15 februari 2.30 en 8 uur. STOffENSPECIALISTEN Botermarkt 18. Lelden. Kaarten a f 2.50 incl. thé-complet, telefonisch (22473) of aan onze zaak. ontvangt L.S.C. nieuw Corpsvaandel Op 385-ste Dies Natalis der Leidse Universiteit Op maandag 8 februari, de 385ste Diës Natalis der Leidse Universiteit, zal vlak buiten de Morsohpoort om 12 uur het nieuwe vaandel van het Leidsche Studenten Corps aan de praeses collegii, de heer H. J. Muller, overhandigd worden. Voorafgegaan door de Politie-kapel, zal het vaandel, gedragen door de as sessor I collegii, de heer E. Teixeira de Mattos, Leiden door de Morschpoort binnengaan. De corpsleden volgen het vaandel dan in cortege door de Bree- straat naar de Sociëteit Minerva. Mét de gespaarde Alexander-pokel is het vaandei het symbool, waarachter zich alle corpsleden scharen. Zo komt het Leidsche Studenten Corps één van de gevolgen van de brand op 3 december j.l. te boven, hoe wel financieel gezien alles nog te doen blijft. Achter de schermen wordt aan de herbouwplannen hard gewerkt. Zeer binnenkort zal de commissie voor de Sociëteit Minerva een architect een opdracht geven. De voorzitter van het Comité Herstel Minerva, de heer J P. Engels, is geïn stalleerd. Onder zijn leiding zullen de benodigde gelden, voorzover het de stu dentenacties betreft, bijeengebracht moeten worden. De corpsleden zullen, tenzij absoluut onmogelijk, ieder mini- maai f-100 storten, met eigen werk ver diend. Door het Comité Herstel Miner va worden hiertoe werkobjecten gezocht. Als over enige tijd de architect vast omlijnde plannen heeft gemaakt en een degelijke schatting van de benodigde kapitalen gemaakt kan worden, zal een grote actie onder reünisten en bedrijfs leven beginnen. ICO VIERT FEEST Gisteravond hield de personeelsvereni ging Ico van de N.V. Imenexco, in de grote zaal van Den Burcht haar jaar lijkse feestavond. Na een kort inleidend woord van de directeur, de heer J. W. Stoffers, heette de voorzitter der personeelsvereniging, de heer J v Es, alleen hartelijk welkom De Maluku showband zorgde deze avond voor een gevarieerde cabaret revue. In zijn slotwoord dankte de heer Van Es het gezelschap voor de geslaagde avond en bracht de aanwezigen in her innering, dat de vereniging volgend jaar haar derde lustrum hoopt te vieren. Geveilde percelen Ten overstaan van de Notarissen N- W. Holtkamp, W. S. Jongsma en J. A. Post te Leiden. Woonhuis met afzonderlijke boven woning en erf Magdalena Moonsstraat 23/23a in bod f.7.800.— is uit de hand verkocht Werkplaats met bovenwoning eri erf Groenesteeg 61 in bod: f.2.700.— V L. H. van Tongeren te Leiden voor f... .00.Pakhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf Kraaierstraat 14' 14a in bod: f 5.000.Woonhuis en erf Kijfgracht 6 in bod: f. 2.000 zyn niet verkocht. Herenhuis met schuur en erf te Leiderdorp Willem de Zwijgerlaan 9 in bod f. 23.000.is niet verkocht. Ingezonden mededeling. Kleuterschool Maresingel viert 10-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de openbare kleuterschool Maresingel vond gisteren een ouderavond plaats. Aanwezig waren o.m. de heer B. Swanenburg, inspecteur van het lager onderwijs en het hoofd van de openbare lagere school Maresingel, waarin de kleuterschool is ondergebracht. De voor zitter van de oudercommissie, de heer P. van der Pot, zette uiteen waarom de ouderavond in plaats van in september, eerst in februari werd gehouden. Vorig jaar september, toen de kleuterschool 10 jaar bestond, was men nJ. druk bezig met het moderniseren van het gebouw, waardoor men niet in de gelegenheid was geweest toen reeds dit 10-jarig be staan te vieren. Hy gaf verder een over zicht van de afgelopen 10 jaar. In 1949 werd de kleuterschool opgericht. Men begon toen met één klas en een speel lokaal. In 1950 werd mej. J. Brouwer als hoofd aangesteld. Het grote bezwaar in die tijd was het tekort aan materiaal Volgens wettelyke regeling werd in 1956 voor het eerste een oudercommissie be noemd. Het speelmateriaal, dat van ge meentezijde verstrekt wordt, maar ech ter lang niet voldoende is, kon mede daardoor uitgebreid worden. Thans telt de school 5 klassen met ongeveer 200 kinderen. Tijdens de pauze kregen de ouders ge legenheid het werk van hun kinderen te bezichtigen. Het onderwijs in de school is zeer modern van opzet. Men laat alles over aan het eigen initiatief van de kin deren; de onderwijzeres geeft slechts advies. De kinderen hebben de beschik king over een grote verscheidenheid van materiaal, waardoor verrassende resul taten bereikt worden. Een jubileum cadeau in de vorm van enkele stukken speelgoed werd aangeboden. Een filmpje van de kleuters, opgeno men tydens het St.-Nicolaasfeest. besloot deze avond. Ten bate van de onlangs getroffen kleuterschool in het Tuindorp Oostzaan werd een collecte gehouden. Het derde lustrum van de afdeling Leiden van de Centrale Ver. voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel zal maandagavond in Den Burcht feestelijk worden gevierd. Advertentie it^Ofiparshu's w ♦noefie Coiffures HOGE WOERD 21 TEL. 20560 ZESTIG-JARIG ZAKEN JUBILEUM Woensdag is het zestig jaar geleden dat het loodgtetersbedrijf van de firma A. Bernard en Zn., gevestigd aan de Garenmarkt 2123. werd opgericht. Ter gelegenheid van dit diamanten feest, wordt die dag van 3 tot 5 uur in „Het Gulden. Vlies" een receptie gehouden. Ongeloofwaardig grandioze massa-scènes Luxor Grandioze, spectaculaire massa-scènes beheersen voor een groot deel de film „The Tempest" (De banneling van St.-Petersburg), vervaardigd naar het boek „De kapiteinsdochter" van de Russische schrijver Alexander Poesjkin, die reeds eerder over hetzelfde onder werp een essay geschreven had onder de titel „De geschiedenis van de opstand van Pugacioff". Daarin wordt een dier boerenrevoluties beschreven, welke in de Russische geschiedenis veelvuldig zijn voorgekomen. Pugacioff liet zich zelf tot pseudo-tsaar uitroepen, onder de naam van Peter III en streed van 1773'75 tegen Catharina de Grote. Hij nam het voor de boeren en de vertrapte lijfeigenen op, doch werd tenslotte levend gevangen genomen, in een kooi naar St.-Peters burg vervoerd en stierf door ophanging: Catharina spaarde hem voor de marteldood. Een film als deze zou een romantisch gebeuren niet kunnen missen Welaan: daarvoor zorgt de liefdes geschiedenis tussen graaf Peter Gre- nieff, officier van de Keizerin en Masha. dochter van de door de aanhangers van Pugacioff vermoorde kapitein Miranoff, die tegen hen vergeefs het fort Bjele- gorsk had moeten verdedigen. Dat het met deze officier, tijdelijk van verraad beschuldigd, tenslotte goed afloopt en hij met Masha. na alle doorstane ver schrikkingen een gelukkig leven tege moet mag gaan. betekent een happy- ending van een historische episode, die wel duidelijk tot uiting brengt, dat op standen als deze in Catharina's tyd on ontkoombare oorzaken hadden. Deze film, waarbij men zich afvraagt, hoe het mogelijk was dergelijke massa scènes op te nemen, waarby het vuur der kanonnen de aanstormende cavale rie onder dramatische omstandigheden wegmaait, wordt gedragen door uit nemende acteurs en actrices: Van Hef- lin als Pugacioff, Silva Mangano als Masha, Viveca Lindfors als Catharina de Grote, Geoffrey Horne als Peter Gri- nieff. En speciaal een superieur diep menselijk acteur als Oskar Homolka als diens trouwe knecht Savelic, Ook Agnes Een scène uit "The Tempest" Moorehead, een van Amerika's beste to neelspeelsters als Vassilissa, de vrouw van kapitein Marinoff, moeten wy met ere noemen. Zy allen zijn sterke figu ren. harmoniërend in een tijd en in een stryd, welke vóór alles sterke figuren aan beide zijden eiste. Er zijn ook imponerende scènes van suggestief-dramatische kracht, wy den ken aan de welhaast adembenemende ontmoeting tussen Catharina de Grote en Masha. Zy komt dan pleiten vdor haar man, om hem voor de doodstraf te vrijwaren en slingert Catharina haar verwijten over het heersende regime in het gezicht. En tóch is Catharina groot en groots genoeg, om Grinieffs' vrijheid te gelasten. Niet dan nadat zy met Pu gacioff in zyn cel gesproken heeft en van hem vernam dat Grinieff inder daad géén verrader is geweest. Natuur lijk zyn er ook momenten, waarin het .Amerikanisme" om de hoek komt kij ken. Daartoe werkt vanzelfsprekend de ingeweven „romantiek" mee. Maar als geheel is hier sprake van een biologerende regie met even bio logerende acteurs en actrices. hij verkocht zichzelf P een Ford Taiinus (fik 17 M! In de levendige automobielbranche beleeft men soms aardige dingen. Neem bijvoorbeeld die keer. dat de heer Lug- tigheid bij Elam binnenstapte om een auto te kopen. Welke? Dat zou uiter aard afhangen van karakter, capaci teiten en.prijs van de wagen. Al gauw bleek want als vakman zie je dat direct dat het hart van de heer Lugtigheid uitging naar een Taunus 17 M. Wellicht door de vaart- suggererende frontlyn en de stylvolle achterpartyOf ook, omdat hy reeds twee andere merken van dezelf de prijsklasse had geprobeerd en dus nu wilde vergelijken. Natuurlyk kennen wij, van de Elam, de eigenschappen van de Taunus 17 M door en door. En natuurlyk zyn wij enthousiaste verkopers. Maar toen wij begonnen te praten over de zee van ruimte, de zuinige motor, de ver rassende acceleratie-reserve, de stevige wegligging zei onze cliënt opeens „Meneer, spaar me die gedichten. Ik rijd al dertig jaar auto in verschillen de merken. Ik kom hier juist, omdat ik gehoord heb, dat mij hier de gelegen heid wordt geboden de wagen zelf te beoordelen. Ik wil uw gratis 5-dagen- proefrit maken". Welnu, dat kon wy meenden even een tevreden glimlach te zien, toen de heer Lugtigheid instapte. Waarschijn lijk was hij verrast over het vorstelyk geen gedichten a.u.b. ruime entree Toen reed hy weg Niet vyf. maar drie dagen later reed de heer Lugtigheid ons terrein weer op. EnJazeker", ik néëm hem. Wat 'n juweel van een auto Wat rijdt hy soepel. Wat trekt hy snel op En weet u waar ik zo van genoten heb? Van dat zeldzame ruime uitzicht en van het comfort ook. Je zit als als in een paleis!" En dat was nu de man die niet van „gedichten" hield! Maar ja in een Taunus 17 M voel je je een ander mens Wilt u ook graag eens 5 dagen de proef nemen? 5 dagen zélf rijden en beoordelen, wikken en wegen? Dat kan by Elam. En natuurlyk staan onze deskundigen tot uw dienst met alle gegevens die u wenst. Niet in „dichtstyi", maar in klare vakmanstaai! Directeur Timmerfabriek „Zeldenrust" te Leiden. Animeermeisjes Levendige avonturenfilm Rex Het verhaal in deze film heeft slechts zeer zijdelings iets te maken met het soort meisjes, dat via de titel toch als trekpleister moet dienen. De geschiedenis draait immers geheel om de lotgevallen van een kreupele advo caat, die een enorme faam als straf pleiter heeft verworven door zijn grote capaciteiten in dienst te stellen van het gangsteröom. Met respectabel raffine ment en bijzondere welsprekendheid gelukt het hem moordenaars en ander gespuis uit de gevangenis te houden. Het moet een dansmeisje uit een nacht club zijn, die de man attendeert op zyn medeplichtigheid en dan wil hy natuur lijk prompt een beter leven beginnen*. Om dan even vanzelfsprekend te er varen. dat hij teveel weet om alle ban den met de bende te kunnen verbreken. Enfin, men snapt d*an wel dat de rechtskundige en zijn beminde wat be nauwde ogenblikjes tegemoet gaan, welke men dank zij regisseur Nicholas Ray kleurrijk kan meebeleven. Deze vakman zal het weinig moeite gekost hebben deze film zo soepel en handig in elkaar te zetten. De dode stof beheerst hij volkomen. Minder gemak kelijk ging het met de levende men6. Robert Taylor mag dan erg imponerend met zwaar gefronste wenkbrauwen rondkyken. overtuigen als een gladde advocaat, die door zijn zeldzame talen ten de onderwereld overheerst, kan hij bepaald niet. En de lieftallige Cyd Charisse ver loochent haar afkomst niet. Maar een begaafd danseres is nog geen drama tisch actrice! Het sterkst in het leidende trio ls Lee J. Oobb als een stuitende gangsterleider. Hy past precies in de avontuurlijke sfeer van deze film vol actie en leven. De spion slaat toe Volop spanning Lido Het is een uitgebreid interna tionaal gezelschap, dat aan de film „De onzichtbare spion slaat toe" meewerkt. En dat kan ook bijna niet anders, want het zijn verwikkelingen op hoog inter nationaal niveau, waar het in deze film om gaat. Toch is het een typisch Franse film. Een keiharde spionagege- schiedenis met Franse bravour en flair verfilmd. Enige trage scènes met veel dialoog en hoegenaamd geen actie wor den ruimschoots afgewisseld door by- zonder suggestieve, vaak beklemmende beelden. De spanning blyft er eebter van begin tot einde in. De ontknopipg hoewel te voorzien, is op voortreffelyke wijze uitgewerkt. Het gaat uiteraard om een aan tal kostbare documenten, die in het be zit zijn van de officieel niet bestaande Westduitse geheime dienst. Maar de Fransen. Amerikanen. Engelsen en Russen loeren er ook op. Hun respec tieve agenten zwermen uit om de do cumenten in handen te krijgen. De me- Zij allen geven een bewogen beeld, van wat zich in Catharina's tyd af speelde: de controverse tussen conser vatieve en progressieve elementen onder een Keizerin, wier liberale denkbeelden door de landeigenaren in de kiem gesmoord werden, omdat zy voelden, dat de omverwerping van de staat in het geding was. Aan de impo sante gevechtscènes, opgenomen in de omgeving van Belgrado in Joego slavië n.. men niet minder dan 3000 Joegoslavische cavaleristen en 500 in fanteristen deel. Men zal begrypen, wat zulk een horde op het gekleurde doek teweeg brengt! thod-en. die daarbij gebruikt worden, laten niets aan duidelijkheid te wensen over. Het gaat hard tegen hard. Dat de westerse mogendheden bondgenoten zijn, speelt voor de geheime agenten hoegenaamd geen rol. Die moeten louter en alleen de documenten te pakken zien te krijgen. Politiek speelt indirect voor hen geen rol. Of de gegevens voor het verhaal authentiek zijn weten wij niet. Men zou het bijna gaan geloven. Dat de Fransen de kostbare stukken in handen krijgen... Ach. het is een Franse film. En dat de stukken tenslot te voor de Fransen. Amerikanen en En gelsen zijn bestemd... Dat is politiek. Dat is de NAVO. En dat er volop span ning is... Dat verzekeren wij u. Slaapkamergeheimpjes Geprolongeerde vrolijkheid Trianon De titel is misleidend. Er komen geen slaapkamergeheimen aan te pas. Het verhaaltje draait rond wat on schuldig geharrewar tussen een jonge man en een eveneens jonge vrouw. Te zamen hebben zij één telefooniyn. die hy misbruikt om zyn vele vriendinnetjes liefdesliedjes voor te kwelen, terwijl zy zich zit te verbyten, omdat ze geen za- kengesprekken kan voeren. In de eerste ogenblikken weet men al, dat zy aan het einde van de film elkaar zullen omhel zen, maar eer het zover is heeft men een allergenoeglijkst uurtje doorgemaakt by het zien van een pretentieloze, vro- lyke en luchtige komedie. „Les quatre cents coups" Meesterlijke observatie Studio „Les quatre cents coups", de levensbeschryving van een jongetje uit Parijs. meesterlyke auto-biogafische do cumentaire van de regisseur Francois Fruffaut blijft ook deze week de aan dacht vragen. Een film, die én door het peilen van de jongensziel èn door de realistische observatie, welke er aan ten grondslag ligt, tot een der meest opmer kenswaardige van deze tyd behoort. Marcel Truffaut heeft met deze „eer steling" grote verwachtingen voor de toekomst opgeroepen! Het licht aan de overkant Brigitte Bardot in een van de hoofdrollen Casino Jammer voor het spel van Raymond Pellegrin, wiens prestatie in deze film bepaald niet besteed is aan het amateuristische gedoe van Brigitte Bardot. Dit is een van de eerste film waarin B.B een rol speelt en voorzover het haar portie betreft is dit werk een totale mislukking. Van ..spelen" is geen sprake, wel van rondlopen-met-een pruilmondje of uitdagend ronddraaien. Als jong meisje heeft zy trouw beloofd aan een chauffeur van een grote vracht auto, die, by het uitwyken voor een groep kinderen, een ongeluk krijgt en zich daarna uiterst kalm moet houden, omdat zyn gezondheid nog veel te wen sen overlaat. Maar het kind-meisje weet hem een huwelijk af te dwingen en zij nemen een café over. Inplaats van de beloofde trouw volgt al spoedig de on trouw. als er aan de overkant een nieu we eigenaar van een benzinestation komtDe rest laat zich gemakke- ïyk raden: de geschokte hersenen van George kunnen dit. niet verwericen en er ontstaat een schlet-acène. waama George door een „camion" wordt over reden. Het. eventuele vervolg wordt aan de fantasie van de toeschouwers over gelaten. Ter verdediging van B B mn cez®ed worden zij bil belvtoelljke werrt De film is hier en daar bepaal grof en wat er dan aan „humor" wordt opge diend. is onwaardig. Zoals gezegd: het spel van Pellegrin vergoedt wel wat, maar voor het overige....

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3