Ontmoeting in de sneeuw WIE WORDT DE NIEUWE FAVORIETE? Hoe draagt U B N SATERDAG 6 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Kijkjes in de Natuur BRONNLEY UW COLLIER e watermannen en vissen matrassen ONS MENU VAN DE WEEK HOE zjjn de weerberichten? Hoe zyn de wegen? Gaan we, gaan we niet?" Met dit trommelvuur van vragen werd mgn metgezel ontvangen, terwjjl hü zjjn witbestoven sneeuw- laarzen op de voordeurmat stond af te stampen. „Och," zei hy, ,,'t is winter en (deur raampje open)kijk zelfhet sneeuwt al weer. Maar we gaan!" Dat was mannentaal. Een kwartier later gleed een auto zachtsnorrend door de witte wereld. Er gaat een grote bekoring uit van dit moeiteloos en snelle gaan door een zeer vertrouwd landschap, dat echter in z\jn winterse vermomming de in druk maakt, geheel vreemd en nieuw te zijn. Alles, wat lelyk is op onze wegen, wordt verzacht: reclameborden hebben niets meer te schreeuwen, want hun kleuren zyn mild bestoven door de sneeuw, stijve hekjes en het meest prozaische kippegaas, 't is allemaal teer omrand en harmonisch opgeno men in het indrukwekkende beeld, waarvan een sneeuwwinter het geheim bezit. In de slapende dorpen vlamde het verdorde eikeblad rood en bruin in de donkerte van de meidoornhagen. In de tuintjes stonden wit gemutste kool struiken, waarop een paar hongerige houtduiven zich klapwiekend probeer den staande te houden. Rondom de boerderüen was alle be- dryvigheid stilgelegd, ieder geluid ver stomd, ze lagen bü elkaar gegroept en daarachter waren de velden, of eigen lijk daar lag één onafzienbaar veld, wijd en blank tot aan de blauwgryze bomenrij van de horizon. Door dat veld kroop heel ver weg een trein, een donkere streep in een eindeloos wit. door Sjouke van der Zee HET sneeuwde heel licht, maar de temperatuur was om het vries punt, dus hadden de ruitenwis sers zwaar werk in hun poging, ten minste twee kijkgaten open te houden, één voor de chauffeur, de andere voor mij, omdat ik op deze verlaten middag nog zoveel mogelijk van de omgeving wilde opnemen. Heel veel was dit werkelijk niet. Er vlerkten wat kraaien om een scheef gezakt, leeggeplunderd hooibergje, dat met zijn grauw strooien dak onder een sneeuwkap was gedoken. In de bomen om de boerderijen zaten wat kleine vogels, het leken snel gezien, ring- mussen, die het boerenerf begrijpelij kerwijs als winterkwartier hadden ge kozen. We passeerden de rivier, die laag beneden ons grauwzwart en koud langs zijn stenen kribben vloeide en zochten onze weg over de dik besneeuwde bin nenwegen. En toen, langzaam maar zeker, gleden we naar ons doel, het uitgestrekte bosgebied, dat sinds een bezoek in het zomerseizoen niet meer uit onze gedachten was geweest. Aan een bosrand met het uitzicht op een onmetelijk heideveld stopte de auto. De motor bleef nauwelijks hoor baar doorzingen en wij keken elkaar grinnikkend aan en raadden zwijgend onze eendere gedachten: „Hier staan we dan, twee dwazen, uren ver van huis, midden in de winterwildernis, van iedereen verlaten DLOTSELING, we schrikken er beiden van, hoewel we er in stilte -1 op hadden gerekend, daar gebeurt het! Uit het strukgewas, wat berken opslag van de heide, duiken drie her ten op, steken snel de sneeuwweg over, onderwijl kijkend naar het vreemde grijze monster, dat hun wereld is bin nen gedrongen, maar waarvoor ze geen angst koesteren. Merkwaardig is dat altijd weer, die volkomen afwezigheid van angst bij dieren, viervoeters zowel als vogels, wanneer zij oog in oog ko men te staan met onpersoonlijke din gen. Hoe vaak zijn wij in het voorjaar niet tot vlak bij stoeiende kemphaan tjes gereden, zonder dat de vogels ook maar de minste aandacht aan ons schonken. Een mens in een auto wordt door dieren blijkbaar als onbelangrijk dus, ongevaarlijk beschouwd, een mens op een paard gezeten eveneens, mits hij zwijgt. En wat lezen we over de lieve leeu wen uit het Krüger reservaat in Zuid- Af rika, die doodkalm langs de auto's wandelen? Maar handen binnen boord WIJ hebben hier echter geen leeu wen voor ons, maar edelherten, drie vrouwelijke dieren, grauw bruin van vacht, uitgezonderd hun Advertentie lichte geelbruine spiegel, hun achter zijde met als een donkere vlek de vrij grote staart. Op enige tientallen meters blijft het drietal staan, prachtig geca moufleerd door hun sneeuw bestoven vacht die hen vrijwel doet opgaan in een omgeving, waarin alle bomen, rechte sparren, kromgetrokken berken en parelgrijze beuken, door stuifsneeuw zijn bepoeierd. Wijduit staan de wondergrote her ten-oren, eveneens door de sneeuw wit omrand. Mijn kijker trekt ze naar me toe en nu zie ik de grote vraagogen, de zwartglimmende snoet en het damp- wolkje om hun opengespalkte neus gaten. Hm! het onderzoek blijkt mee te vallen. Eén der dieren wendt zich langzaam af, beknabbelt een takkebos. Maar nu komt het grote ogenblik! Wij willen wbndelen en we kunnen niet wachten, tot het de dieren be haagt. te vertrekken. Dus moeten we hun vertrouwen in dat metalen ding op wielen beschamen. De motor zwijgt al, we staan in de serene stilte, temid den van de indrukwekkende schoon heid van het besneeuwde bos. Het enig hoorbare is het zachte tikkelen van de sneeuw tegen de takken van de bomen en van het over en door elkaar liggende sprokkelhout. Van de herten natuurlijk geen spoort Het bos heeft ze opgenomen in de grote ruimte van zijn bomen, zijn hoge heuvels, overal zwaar begroeid, grijs en wit zo ver het oog reikt. Nu zijn we woudlopers, die in eikaars voetsporen gaan, moeizaam stappend in de door de wind hoog opgedreven rulle sneeuw. TELKENS biyft één van ons ach ter, om de sensatie te ondergaan van even helemaal alleen te staan in een door hoge bomen omsloten ruimte, een stille wereld in getemperd licht. Soms is er even een zachte plof van afglijdende sneeuw en het ruisend opveren van een van zijn last bevrijde tak. In dit onbetreden sneeuwveld kan men de natuur lezen, want het ligt er als een open geslagen boek. Herhaal delijk kruist ons pad het spoor van herten, die in dit revier blijkbaar in groot aantal aanwezig zijn, getuige de vele lange, diepe gleuven in de sneeuw. Weer wordt een troepje zichtbaar, nu een viertal, op de top van een zwaar beboste heuvel. Jammer, er is geen geweidrager bij, wat zouden we ook graag zo'n gekroonde manskerel eens in zijn element hebben willen zien! Tochdie grootste van de viermaar het zicht is te slecht geworden door de aanhoudende sneeuw. De herten spelen hetzelfde spelletje, eerst vluchten, dan blijven staan, omkijken, doodstil en, bij een beweging van ons. weggalopperen en in schemerbos verdwijnen met ritmisch bewegen van op en neer dansende geelbruine vlekken. Ziezo, we hebben onze zin gehad, we zijn tevreden en laten de dieren met rust, ploeteren over de ongemakkelijke paden, heimelijk nog hopend op een nieuwe ontmoeting in dit geheimzin nige bos: Maar er gebeurt niets meer. Langzaam verstrijkt de tijd. Er vliegt nog een koppel ganzen over ons heen, even maar zichbaar in de dikke lucht. Scherper bijt de kou. Gelukkig, aan het eind van onze moeizame tocht wenkt het veilige kamertje op vier wielen Toen we de terugtocht aanvaardden vonkten in de dorpen de eerste lichten. Op een erf blafte een hond. Achter hoge bomen hing scheef en puntig een dunne maansikkel. Advertentie COMPLEXION SOAP 1.5° Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Parijs, februari 1960. Hoe draagt U uw collier? Om de hals? Dat is natuurlijk een mogelijkheid. Doch er zijn ook andere mogelijkheden, te oordelen naar wat de Italianen, die zojuist in Rome en Florence hun voorjaars- en zomercollecties op de planken hebben gebracht, met colliers doen. Een meert oer ig kralenoollier drape ren ze bijvoorbeeld en heus niet met gek effect in of onder de taille op de voorkant van een japonnetje (fi guur 4), of ze 'bevestigen het op de een of andere wijze aan een ceintuur volgen en garneren (figuur 2). Overi gens hebben ze. de Italianen, wat hals snoeren betreft, meer noten op hun zang. Ze brengen ze om te beginnen in allerlei soorten, van glas, van stro, van koraal, turkoois, van parelen (die kralen. Origineel, zij het waarschijn lijk niet praktisch, en overigens van dubieuze schoonheid, is het „collier" waarmee Schuberth uit Rome een paar van zijn minder wilde japonnen ver sierde i figuur 1). Het oollieT in kwes tie is namelijk een kraag van massief, glad metaal i goud- of zilverkeurig) en tussen de punten van die stijfstaande (en voor de reinheid van nek en japon waarschijnlijk niet bevorderlijke) kraag zijn, gelijk guirlandes, enkele strengen koralen of turkooizen opgehangen. Heel anders artistieker, flatteu zer en een aantrekkelijke afwisseling op de overvloed van grote, zware, kleu rige kralen waarmee deze mode be hangen is is het ooilier (figuur 3), dat uit enkele, halflange schakelket- tdngen van diverse soort bestaat: alle kettingen zijn van hetzelfde soortgelijk metaal, doch grove en fyne. ronde en hoekige sohakelkettingen zijn gecom bineerd en een daarvan is versierd met een munt van beslist incourant for maat drie rijksdaalders groot die niet aan de uiterste onderkant van het halssnoer bengelt doch ergens on der de schouder in (zij het misschien labiel) evenwicht wordt gehouden. Een grappige Italiaanse variatie op het meertoerige halssnoer zijn de lan ge kralensnoeren die van een wit zij den hemdbloesje bijna het gehele front bedekken, van de schouder tot (figuur 5). Soms ook klemmen ze de uiteinden van een kralenketting vast aan de basis van de schouderbanden van een zomerjurkje (of een gedeool- Letteerd feestjurkje), zó dat de kralen- strengen van het collier het decolleté Advertentie Let op! Als uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent onder het teken van de water man of de vis, doch in ieder geval in de maand februari... schrijf dan-nog heden aan de N.V. LEIDSE MATRASSENFAB WEKEN Afd. 7 Postbus 16, Leiden en u krijgt een charmante ver jaardagssurprise! Opgeven per briefkaart: naam, voornamen geboortedatum, adres. echt zijn en in Italië betrekkelijk g koop) en van alle denkbare halfedel stenen idie vaak synthetisch zijn en niet lelijk). Strass, dat als materiaal voor fantasiebijouterieën lang aan de spits heeft gestaan, lijkt er een beetje uit te zijn: we zagen het -tijdens de Italiaanse voorjaarsshows althans in zeer bescheiden -hoeveelheden. Ook gedurende de komende 6 maan den zullen de modecolliers, van welke grondstof ze ook zijn gemaakt, bij voorkeur meer-toerig zijn, en soms heel kort, maar meestal iets langer, zodat de hals-kuil net vrij blijft van Het wórdt een gok, maar ik houd, achter de ruggen der ju ryleden, een oog in het zeil. Ze mogen, zich dus niet ver gissen! De wereld van n-u wordt over spoeld door schoonheids- wedstrijden. Wie zou er iets op tegen heb ben Het zijn de vrouwelijke gratie en charme, die erdoor ten troon geheven worden. Speciaal de man beziet die graag, opdat z'n leven er fleu riger en dragelijker door worde. Er zijn op het ogenblik zoveel „misses", dat het U duizelt! We wandelen verbaasd en verrukt van miss Universe naar miss World of miss Europe en miss Holland (-vult u verder ie der land in, dat u wilt), van Druiven- naar Tulpen- of Kaas- koningin. Steeds komen er nieuwe bij. Het verlangen naar schoon heid is onuitputtelijk. De geko zenen beantwoorden aan de zucht naar romantiek, die on danks alle zakelijkheid, nog he vig bloeit. Het moet verrukkelijk zijn, door miljoenen ogen beke ken te worden, hetzij op het podium, in de praalwagen, op de televisie. Het ene lieve dametje is nét een tikkeltje schoner dan het andere. Dat éne, kleine tikkeltje doet 't hem nu juist. Het geeft u de kans op de hoogste bekro ning! Die maakt dan, dat ge plotseling door honderden ad vertentiebureaus hartstochtelijk begeerd wordt. Dat vult uw beurs even plotseling tot ber stens toe vol. De keerzijde: duizenden ande re schonen benijden u op slag. zij begrijpen niet, waarom nu juist u de uitverkorene was. Ze ontdekken altijd het éne schoonheidsfoutje, dat 'het oog der juryleden raadselachtig genoeg ontging. En ze trekken smalend de fraaie schouders op tangen voor u mee. En 't is de klemmende vraag of u daar tegenop gewassen -bent Binnenkort komt er weer een nieuwe favoriete bij. Miss „Bril" zal door dui zenden en duizenden kritisch bekeken worden. U zult, als u behoefte mocht voelen als zodanig te fungeren, de wereld van achter uw gla zen speelgoed triomfantelijk in de ogen moeten zien. Er zijn al ontelbare Jonge meisjes bezig, de verleidelijkste en de aantrekkelijkste bril te passen. t Komt er nü op aan Met -het spiegeltje in de hand zoeken zij naar de mooiste vorm en kleur. Tussen al die vormen en al die kleuren is de keuze niet een voudig. U moet de „begenadigde" der brillemakers zijn! Zij staan klaar u ten troon te verheffen! Wie ervoor zorgt, de .bril der brillen", de alleen-zaligmakende bril op de kop te tiikken en deze bekoorlijk op haar fraaie neus te -planten, heeft het pleit ge- ent u óók zo nieuwsgierig, wie, ondanks en mét haar bril, de gunsteling© wordt? Dan is er weer een nieuwe Koningin, naar wie het roman tisch hart kan uitgaan. U weet nu nog niet, hoe prachtig een bril kan staan. De brillemakers zullen 't u wel aan het verstand brengen. En u, als favoriete, hangt straks in alle brillezaken fasci nerend aan de wand. Hoe heerlijk! FANTASIO u moet u zioh, wanneer de kans op u valt. niets van dat alles aantrekken. Ge paradeert inééns op een zame hoogte. Dat is iets, wat het leven ge compliceerder maakt. Het was zo eenvoudig en gezel lig, met Jan en alleman om te gaan, maar van nu af aan staat ge alléén. Uw topschoonheid maakt, dat u van dag tot dag, van uur tot uur aan de hoogste normen der esthetica moet voldoen. Er mag geen kwart ons aan uw slanke lijn worden toege voegd, of ge ligt er finaal uit. Geen rimpeltje mag er ko men, of ge staat vér achter. Geen krulletje mag van z'n plaats, of uw schoon-heid 'krijgt zulk een knak, dat iedereen zich met afschuw van u afwendt. Zo brengt het ere-am-bt van schoonheidskoningin de hoog ste en.... de duurste verplich- Foto Will Eiselin, Rijswijk onder de maag. En al geldt het hier dan ook een sieraad, dat u op geen enkel ander kledingstuk dan dat ene witte bloesje dragen kunt, tooh heeft •het het voordeel, dat u er nooit ergens mee achter kunt blijven haken en dat het nooit breken zal: het is immers op de zijde van het bloesje gedrukt! J. V. 't Is een kwestie van ktinnen Want wie wil kén lekker koken. Als U tenminste Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Wanneer op koude winteravonden het gezin zich thuis om de warme kachel heeft verenigd is voor de huis vrouw het moment aangebroken om in haar keuken melk tot een heeriyke warme melkdrank om te toveren, waarmee ze haar gezinsleden dan voor het naar bed gaan kan verrassen! Melk met honing: een probaat slaapmiddel. Citroenmelk: heerlijk fris. Anys- en kaneelmelk: heel geurig en weer eens iets heel anders! De recepten vindt U onder het weekmenu. MAANDAG: ovenschotel van bloemkool, kaas en aardappelen, sinaasappelvla. DINSDAG: bloemkoolsoep, hard gekookt ei, aardappelen, Brussels lof, botersaus. WOENSDAG: baklapjes, knolselderij, aardappel puree, stoof peertjes. DONDERDAG: stamppot boerenkool met rookworst, yoghurtvla (tutti frutti in de week zetten) VRIJDAG: gebakken hersenen, sla, rijst, paprika roomsaus of gestoofde makreel, rijst, sla, paprika roomsaus, tutti frutti (bonen in de week zetten). ZATERDAG: bruine bonen, spek, aardappelen, rijstkoekjes. ZONDAG: tomatensoep, varkenshaas, spruitjes, aardappelen, grapefruit met slag room (iets van de slagroom kan ook op de soep worden gedaan). Recept: Paprika roomsaus. Van 30 gr. boter, waarin men 1 theelepel pa prikapoeder liet meefruiten, 30 gr. bloem en liter melk wordt een mooi glad gebonden saus gemaakt. Hierdoor wordt tot slot M dl. koffieroom en wat zout naar smaak geroerd. Recept: Citroenmelk. Men moet hier voor het dun afgeschilde schilletje (vooral zonder de witte onderlaag) van 1 citroen in een goed gesloten pan met 3/4 1. melk een kwartiertje zachtjes laten trekken. Het schilletje wordt daarna uit de melk genomen en de citroenmelk met 40 gr. suiker op smaak afgemaakt. Ze kan desgewenst met 8 gr. aangemengde maizena iets worden gebonden. Recept: Kaneelmelk. 1 pijpje kanc wordt in 3/4 1. melk ongeveer 16 m getrokken en met 25 gr. suiker c smaak afgemaakt. Recept: Anysmelk kan gemakkel^ met behulp van anijstabletjes óf eei paar druppels anijsolie worden ge maakt, maar men kan ook 15 gr. anijs zaad in een lapje binden en in 3/4 1. melk af laten trekken. Met 25 g. sui ker wordt de anijsmelk tot slot op smaak afgemaakt. Recept: Honingmelk V* lepel honing wordt in een glas warme melk op gelost.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15