DE GAULLE VROEG EN KREEG VERSTREKKENDEVOLMACHTEN WEERBERICHT Parlement mag gedurende een jaar nog wel over enige sociale en financiële problemen praten Twee steekhoudende bezwaren Algiers ruimde gisteren rommel van „carnaval der wanhoop" op A toet... Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 No. 29965 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Om vijf uur gistermiddag werd in Parijs de speciale zitting van de Nationale Vergadering geopend om Frankrijks minister-president Michel Debré gelegenheid te geven voor een jaar voor zijn regering verstrekkende volmachten te vragen, die in de afgelopen nacht ook werden toegekend. Alleen de communisten, uiterst rechts en de ver tegenwoordigers van Algerijnse districten, stem den tegen. Deze uitbreiding van de bevoegdheden van de regering ten koste van het toch al sterk gekortwiekte parlement zal in het bijzonder be- Inderdaad kan men de grond van twee hoofdbezwaren, die bij de debatten ook tot uiting kwamen, dan ook moeilijk ontkennen: 1. dat de Grondwet aan de uitvoerende macht al een ruim arsenaal van wapenen ter beschikking had gesteld, waarvan de regering echter een al te zuinig gebruik heeft gemaakt; 2. dat de uitgebreide bevoegdheden officieel niet aan het staatshoofd, generaal De Gaulle, werden toegekend, doch aan een regering waarvan iedereen weet, dat ze de afgelopen week veel te kort is geschoten en dan ook op het punt staat ingrijpend gereorganiseerd te worden. Liberale en socialistische woordvoerders hebben bovendien dan nog niet ver zuimd de vinger op de fundamentele in consequentie te leggen. Het is nu wel bewezen, dat de muiters in Algerije hun „gewone streek tegen het vaderland" om met De Gaulle te spreken zeker niet zouden hebben gewaagd, indien zij tevoren niet op de actieve steun van medeplichtigen in de hoogste militaire en civiele regionen van de staat hadden gemeend te mogen rekenen. Terwijl bij zijn aankomst uit Algiers in Orly gistermiddag de bekende Corsi- caanse afgevaardigde Biaggi door inspec teurs van politie werd opgevangen en de Algerijnse rebellenleider Lagaillarde zijn cel van de Santé gevangenis bin nenstapte, namen de politiële acties in 't noorden van het land grotere afmetingen aan. Nieuwe huiszoekingen werden ge daan bij een belangrijke industrieel die zelf op de vlucht was geslagen en die de motor moet zijn van een komplot dat tegen generaal De Gaulle was ge richt en dat eveneens vorige week uit gevoerd had moeten worden. De politie is nu op zoek naar uitgebreide wapen depots, aan welks -bestaan--niet meer getwijfeld wordt en waaruit ook de Algerijnse activisten zouden hebben ge put. Ministers zullen hun congé krijgen De doelmatigste geneeswijze tegen dit verraad van de hoogste dienaren van de staat zou in een versterking van de democratische organen hebben gelegen. Men zoekt de genezing nu echter in de tegenovergestelde richting, namelijk in een verdere beknotting van het parle ment. Die principiële tegenwerpingen zullen vermoedelijk wel iets van hun kracht verliezen, indien blijken zal, dat De Gaulle, om wie uiteindelijk alles draait, nu met vaste hand de radicale schoonmaak in regering, legerleiding en hoge administratie door gaat voeren. Op dat punt heeft de generaal de voor naamste partijleiders gistermorgen al gerust gesteld en schijnen de vooruit zichten ook niet zonder belofte te zijn. Personeel van negen busmaatschappijen eist voorschot En 12 loonsverhoging Op een gistermiddag in Hilversum gehouden vergadering hebben de per- soneelsdelegaties van negen autobus- vervoer-maatschappijen met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin een voorschot ad 3% van het jaarloon wordt geëist, vooruitlopend op de toe te kennen 6% loonsverho ging. Dit voorschot zal uiterlijk zater dag 6 februari a.s. te 12.00 uur uitge keerd moeten worden, aldus de reso lutie. De resolutie zal ter kennis worden gebracht van de betrokken directies, van de drie erkende vak-organisaties en van het personeel der negen on dernemingen. Deze ondernemingen zijn de NBM (Zeist), de BBA (Breda), Twee Provinciën (Sliedrecht), DABO- EDS (Meppel), TF.T (Enschede). NZ VHM (Haarlem). GTW (Doetinchem) de Reiscentrale (Hengelo) en de WSM (Westland). De resolutie zegt verder, dat door de toekenning van 6% loon verhoging en de twee ploegentoeslag de achterstand in de lonen, zowel van het rijdend als van het niet-rijdend personeel in de sector van het wegvervoer niet is weg genomen. Er is een achterstand blijven bestaan. Het personeel der negen on dernemingen eist daarom in de resolu tie 6% loonsverhoging met terugwer kende kracht vanaf 1 januari I960, om de ontstane achterstand in te lopen, uiterlijk te realiseren 15 maart 1960, en voorts 6% loonsverhoging met ingang van 15 maart 1960 om te delen in de gestegen welvaart, uiterlijk te realise ren voor 1 april 1960, exclusief de com pensatie voor de huurverhoging. Als derde punt vermeldt de resolutie de uitkering van 3% vooraf op 6 fe bruari. Indien op dit tijdstip het voorschot van 3% niet door de directies definitief is toegezegd, aldus de resolutie, zullen in de daaropvolgende week zo spoedig mogelijk nachtvergaderingen worden belegd om verantwoording af te leggen tegenover het personeel. De resolutie eist verder uitkering van 6%, twee ploegenstelsel voor die bedrij ven. die nog geen desbetreffende aan vraag hebben ingediend bij het college van Rijksbemiddelaars en vaststelling van een CAO voor het gehele personeel in de sector van het wegvervoer. Wanneer vóór 1 april 1960 geen de finitieve uitslag is bekendgemaakt op de looneisen, zal een vergadering van opnieuw te vormen delegaties van wegvervoerpersoneel met de besturen van de erkende vakorganisaties wor den belegd, om zich te beraden op de dan te ontstane situaties, aldus de resolutie. trekking hebben op de pacificatie en de adminis tratie van Algerije, op de handhaving van de orde en de bescherming van de staat. Het parlement zal echter gedurende die twaalf maanden wel mogen vergaderen om zich te beraden over de weinige vraagstukken, voornamelijk van sociale en financiële aard, die binnen zijn oorspronkelijk ressort zijn gebleven. Van ganser harte heeft de Franse Kamer het verzoek van de regering dus zeker niet ingewilligd. Posterijen Cornut-Gentille hoogst waar schijnlijk weldra de laan worden uitge stuurd. De positie van premier Michel Debré zal daarentegen zeker geen gevaar lopen, want anders zou hij het verzoek om uitbreiding der regeringsbevoegd heden gisteren niet persoonlijk in het parlement hebben ingediend en toege licht. Onder de hoge militairen zullen de generaals Massu, Salan, de voorma lige opperbevelhebber in Algerije, die thans als gouverneur van Parijs zijn pensioengerechtigde leeftijd bereikt, tot de eerste slachtoffers van de schoon maak behoren. Welke mutaties tenslotte in Algiers te wachten zijn, zal vermoe delijk pas blijken wanneer generaal De Gaulle zich ter plaatse van de toestand daar op de hoogte heeft gesteld ter ge legenheid van zijn nieuwe bezoek, dat echter mogelijk met enkele dagen officieel stond aanstaande vrijdag op de agenda zal worden uitgesteld. De namen van de ministers die hun congé zullen krijgen, zijn nu eveneens bijna officieel bekend. Naast Soustelle zullen de ministers van Oorlog Guillau- mat, van Binnenlandse Zaken Chatenet, van de oud-gediende Triboulet, van Prinses Beatrix in St. Anton gearriveerd Prinses Beatrix is gistermiddag per trein in het wintersportcentrum Sankt Ankton Am Arlberg (Oostenrijk) aan gekomen. De prinses heeft, evenals in voorgaande jaren haar intrek ge nomen in hotel „Post". Tot het ge volg van de Prinses horen luitenant kolonel Sesinkep^echlgfiaote. Prinses Irene keert vandaag uit We nen in St. Ankton terug en zal er nog een week blijven. Prins Bernhard is gisteravond per vliegtuig aangekomen te Fort Lamy in de Republiek Tsjaad. Hij werd er ver welkomd door de vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris, Couret. De Prins woonde nog dezelfde avond in Fort La my een receptie te zijner ere bij. Van daag reist de Prins door naar Ennedi Actie spijtoptanten: giro 8118 In een gistermorgen in Den Haag gehouden bijeenkomst van het initia tiefcomité Nationale actie steun spijt- optanten Indonesië" is besloten het se cretariaat te vestigen Abrikozenstraat 222 in Den Haag. Het secretariaat wordt gevoerd door de heer Hein Buitenweg. Tot penning meester werd benoemd de heer S. L. F. Catalani. tot tweede secretaris de heer E. A. C den Hamer. oud-Indisch hoofd ambtenaar. Het voorzitterschap berust bij prof. mr. dr. W. L. E. Lemaire uit Leiden. Vice-voorzitter is de heer C. J. Stolk. Er is een rekening geopend od gironummer 8118. Tijdens zijn reis door het Midden- Oosten is Koning Mohammed van Marokko in Jordanië aangekomen, waar hij de gast is van Koning Hoessein. De vorsten slaan een défilé gade van Arabische vluchte lingen tijdens een bezoek aan een vluchtelingenkamp. In het midden de filmacteur Yul Brynner, die in opdracht van de Verenigde Naties een film maakt over het vraagstuk der Arabische vluchtelingen. Burgerlijke en militaire samenzweerders vrezen thans nog meer arrestaties (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma Algiers, dinsdagavond Met de schele hoofdpijn van een zware kater is Algiers vandaag begonnen aan het opruimen van de rommel, die zyn carnaval-van-de- wanhoop heeft achtergelaten. Stratenmakers hameren de keien uit de barricaden weer in de straten, mopperende parachutisten slepen lege bier- en wijnflessen, sinaasappelschillen en oud brood uit de universiteitsgebouwen, het voormalige hoofdkwartier van Lagaillarde. Versuft knipperend tegen het felle daglicht van de werkelijkheid beseft Algiers dat het zich in de Vijfde Republiek vergist heeft, komt het tot de conclusie welk een vernederende nederlaag het tegen Parijs geleden heeft. Lagaillarde onder arrest naar Parijs, Joseph Ortiz over de daken of door de riolen gevlucht men zegt naar Zwitserland of de Balearen de aartscomplot- teur Robert Martel, die ook door de Justitie wordt gezocht, ondergedoken. Onzekere toekomst voor miljoen blanken Ophitsers van Algiers' volkswoede, zo als de arts Lefebvre en de hoofdredac teur van de Echo van Algiers, de Se- rigny, die Parijse regeringen deden be ven, zitten nu zelf in hun huizen angstig te wachten of de lange arm van de justitie ook hen zal aanraken. En dat geldt eveneens voor hoge militairen zo als de voormalige stadscommandant van Algiers, generaal Gracieux en de kolo nel Dufour, die blij zullen zijn, dat Ortiz, die teveel weet over de activiteiten van bepaalde officieren, nog niet in handen van de justitie is! Vanwege de censuur, die de Algierse bladen met grote witte leemtes op hun voorpagina's doet verschijnen, weet de verslagen bevolking nog niet eens hele maal welk een smadelijk einde haar rebellie heeft gevondenvan de 420 opstandelingen, de harde kern van de rebellie, die zich met veel misbaar meld den voor dienst bij het Vreemdelingen legioen, hebben er 360 besloten, dat zij toch maar liever naar huis gaan dan hun Algérie Frangaise te verdedigen te gen de echte rebellen, die van de FLN. Het Vreemdelingenlegioen gaf de zon dagsrebellen 24 uur bedenktijd voordat zy definitief tekenden voor zes maanden dienst bij een aan het legioen toegevoegd speciaal commando, dat de naam Alca zar zou dragen, ontleend aan de vesting in Toledo, die door Franco-kadetten te gen een republikeinse overmacht werd verdedigd. Hoewel de rebellen mogelijk de politieke ideeën van de Spaanse lei der delen, bezitten zij nauwelijks de bij passende vastbeslotenheid. Een voor een gaven zij te kennen dat zij prefereerden naar moeder de vrouw terug te keren. Voor de prikkeldraadversperringen stonden geen Algerie Frangaise-roepen- de Europeanen maar wel mohammeda nen, die gniffelend en elkaar aanstotend nauwelijks moeite deden om hun leed- vermaaK te verbergen over de ultra's, die zo duidelijk „degonflé" waren, een ho nend Frans woord, dat letterlijk leegge lopen betekent en figuurlijk blaaskaken aanduidt die de moed verloren hebben. De reacties van de Europese bevolking van Algiers waren uiterst moedeloos. De veelbetekendste was die van een journa list. die by de rebellen had gezeten. Hij zei: „We hebben ons zonder slag of stoot overgegeven, maar we hebben een ding bereikt: wij hebben de aandacht geves tigd op de positie van de Europese min derheid in Algerije". Dat was voor het eerst, dat ik een Europeaan in Algerije in deze alleszins realistische en beschei den termen hardop had horen denken. Verbazend openhartig waren de reac ties van vele gewone Franse dienstplich tigen, die hun lang opgekropte gevoelens jegens de met populaire glorie overladen parachutisten geenszins onder stoelen of banken staken. Velen zeiden mij, kort samengevat: „die zogenaamde elite-regi menten zijn zo rot als een mispel. Onder hun politieke ambitieuze officieren stre ven zij een victorie na, die niet werkelijk de Franse zaak dient. Het is maar goed dat papa De Gaulle eindelijk zijn tanden laat zien". De paracnunsten zelf, offi cieren en soldaten, die vandaag in hun camouflage-uniformen nederige schoon maakdiensten verrichten, hielden zich opmerkelijk koest. Er kon bij hen welis waar geen goed woord voor De Gaulle af. maar evenmin voor de ultra's. Zij vonden het maar een miserabele situatie maar gaven wel toe „dat er tenslotte iemand moet commanderen, anders wordt het een chaos". Dat was dan Algiers op dinsdag: de blanke stad aan de blauwe Middellandse Zee die zich weer schikte in de alle daagse gang van zaken, die naar een onzekere toekomst dreigt te leiden voor het miljoen blanken, dat in Algerije woont: voor de ryke colons, zo goed als voor de blanke straatveger, voor de win kelier en de taxichauffeur. Voordat men zich al te zeer vrolijk maakt over hun grote woorden en kleine daden, mag er toch wel een woord van meedogen voor hun benarde uitzicht af. Zij vormen ten slotte maar een minderheid van bange gewone mensen in een ontwakend conti nent. Men kan wel over de stoomwals van de historie spreken, maar het is niet leuk om die op zich af te zien komen. Advertentie Gezicht op de vuilverbranding in Amsterdam-Noord, waar het ver- nielde huisraad uit Tuindorp-Oost- zaan bijeen wordt gebracht. Lustrumspelen voor bevrijdingsdag In opdracht van het Nationaal Comité is ter gelegenheid van de viering van het derde lustrum der bevrijding op 5 mei 1960 door de heer J. H W. F een stra een spel geschreven, getiteld .Sleu tels der vrijheid". Cor Lemaire is de componist van de hierbij behorende mu ziek. Tevens verschijnt een in opdracht van het Nationaal Comité te schrijven spel voor en door schoolkinderen, geheten: „Hoe de rompmannen uit het sprookjes bos verjaagd werden". Auteur is de on derwijzer Jan Meilof. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar later ook enkele opklaringen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 februari Zon op: 8.18 uur; onder: 17.31 uur. Maan op: 11.29 uur; onder: 1.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.15 en 20.42 uur. Laagwater te 3.47 en 16.15 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's VAR gereed voor de beslissende slag" VN-troepen in Gaza geven Nasser vrije hand in Syrië Radio-Cairo heeft in een voor Israël bestemde uitzending, die „De Stem der Arabieren" heet, mede gedeeld, dat de Verenigde Arabi sche Republiek (Egypte-Syrië) gereed is voor de „beslissende slag" om Palestina. „Israël" ligt thans in de tang tussen de legers in Egypte en Syrië, die onder een verenigd opperbevel staan. Wij zijn gereed voor de beslissende slag en wij staan klaar om ons land en onze rechten in Palestina te her winnen", aldus bralde Radio-Cairo dat er blijkbaar nooit van gehoord heeft, dat het bestaan van Israël door de Verenigde Naties erkend is en dat Israël deel uitmaakt van de wereldorganisatie. De Verenigde Naties hebben intussen Syrië aangezegd zijn troepen uit Chirbet Tewfik, dat in de gedemilitariseerde grenszone van Israël ligt, terug te trek ken. Dit maakte kolonel Pierlot van de gemengde wapenstilstandscommissie gis teravond bekend. Al enige dagen zyn er in deze buurt schermutselingen tussen Israëlische strijdkrachten en troepen van de Ver enigde Arabische Republiek voorgevallen. Volgens een Israëlische woordvoerder is er gisteravond overigens opnieuw twin tig minuten vanuit Syrische stellingen langs de grens geschoten. Volgens een Syrische woordvoerder trekken de Israëliërs troepen samen ten westen van de gedemilitariseerde zone by het dorp Tewfik. Een deel van deze troepen zou het niemandsland al zijn binnengetrokken. De woordvoerder zei, dat een Israëlisch offensief werd ver wacht. In diplomatieke kringen by de V.N. te New York is men evenwel van oordeel, dat het hoogtepunt van de Syrisch- Israëlische crisis waarschijnlijk voor bij is. Te Cairo verschijnende dagbladen mel den, dat de Egyptisch-Syrische republiek de Veiligheidsraad een nota heeft doen toekomen, waarin zy zegt, dat Israëli sche strijdkrachten maandag J.l. „agres sie hebben gepleegd" in het gedemilita riseerde gebied langs de grens tussen Syrië en Israël. Volgens „Al Ahram" vielen aan Israëlische zijde 38 doden. Dit als gezaghebbend beschouwde dag blad meldt verder, dat een sterke troe penmacht van het Egyptische tweede leger is samengetrokken aan de be standslinie in de woestijn Sinai, waar het Israëlische leger in 1956 de aanval op Egypte begon. Britse en Amerikaanse bladen hebben vandaag hun bezorgdheid uitgesproken over het gewapende conflict aan de Israëlisch-Syrische grens. De Londense Times verweet heden ochtend beide partyen, dat zy liever op eigen kracht vertrouwen dan op het toe zicht van de V.N. De rechtse Daily Express is van oordeel, dat de aanwezig heid van V.N.-troepen in het gebied van Gaza alleen president Nasser tot voor deel is, die nu ongehinderd de Israëliërs van Syrië uit kan bestoken. Het blad schryft, dat Engeland niet tot deze gang van zaken mag bijdragen. De New York Times ziet in de inci denten een bewijs, dat de toestand in het Midden-Oosten gevaarlijk blijft zolang president Nasser de staat van oorlog met Israël wil handhaven. Bij K b. Is per 1 Januari aan mr. J. van Andel te Den Haag op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van het College voor de Visserijen met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Tot zijn opvolger is benoemd mr. A. C. de Ruiter te Den Haag, commies-griffier van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1