Sunil wast dralend «rit SUNIL Wet op het wetenschappelijk onderwijs geeft de Rijksuniversiteiten rechtspersoonlijkheid Militaire schoonmaak in Tuindorp -Oostzaan Grondslagen gelijk aan ontwerp 1952 maar enkele geheel nieuive elementen ingelast Bijzondere instellingen 95 pet. subsidie GEEN VERLOF MAAR PUINRUIMEN Jaccoud rechtvaardigt zich door „buitengewone toevalligheden" Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 februari 1960 Derde blad no. 29964 Het ontwerp van Wet op het Hoger Onderwijs, dat in juni 1952, tijdens het bewind van minister Rutten, bij de Tweede Kamer werd ingediend, is nu, zeven en een half jaar later, opnieuw aan dat hoge college voorgelegd, in een ingrijpend gewij zigde vorm en onder een nieuwe naam: het heet nu ontwerp van Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs. De kern van het ontwerp-Rutten was de orga nisatie van de samenwerking van alle Universi- Het herziene ontwerp bevat wel enige geheel nieuwe elementen. Er staat een nieuwe subsidieregeling in voor de bijzondere Universiteiten en hogescholen en, voor het eerst, een subsidieregeling voor de Gemeente-Universiteit van Amster dam. Voor al deze instellingen wordt het Rijkssubsidiepercentage op 95 gebracht. Alle Universiteiten en hogescholen zullen eenmaal in de vier jaar een ontwik ministers van Onderwijs en van Financiën zullen jaarlyks, na ontvangst van de kelingsplan moeten opstellen en eenmaal per jaar een financieel schema. De financiële schema's der afzonderlijke instellingen, een algemeen financieel schema opstellen, dat het de Staten-Generaal mogelijk maakt steeds een jaar vooruit te blijven by de beraadslaging over de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwys. teiten en hogescholen in een Academische Raad en de zelfstandigmaking, door o.m. het verlenen van rechtspersoonlijkheid, aan de Rijksuniversitei ten en Technische Hogeschool te Delft. Inmiddels hebben Delft en Eindhoven al bij afzonderlijke wet hun rechtspersoonlijkheid gekregen. De grondslagen van het herziene ontwerp zijn dezelfde gebleven als die van het oorspronkelijke, zo deelt ministers Cals aan de Tweede Kamer mee. sche Raad" is daarom vervangen door „Academische Raad". Van elke Univer siteit of hogeschool hebben twee leden zitting in deze raad; er zijn ten hoogste tien Kroonleden. Aan de examens van de vier bestaan de door het rijk gesubsidieerde bij zondere instellingen: de R.K. Universi teit. de Vrije Universiteit., de Economi sche Hogeschool te Rotterdam en de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, zal civiel effect zijn verbon den zonder dat daarvoor nog een voor afgaande aanwijzing per examen bü al gemene maatregel van bestuur nodig is. Voor eventuele nieuwe bijzondere in stellingen blijft de aanwijzigingsproce- dure gehandhaafd. Aanwijzing van be paalde studierichtingen aan deze nieuwe instellingen sluit niet automatisch sub sidiëring door het Rijk in: de bevoegd heid tot bekostiging van nieuwe instel lingen blyft aan de wetgever voorbe houden. Oude en nieuwe titels beschermd Iets nieuws In het herziene ontwerp is ook dat, voor het eerst in de ge schiedenis van het Nederlandse we tenschappelijk onderwijs, het onbe voegd voeren van enige academische titels strafbaar wordt gesteld. Dat zullen zijn in de praktijk gebruikelijke titels als doctor (dr), meester in de rechten (mr) en ingenieur (ir) en de nieuw voorgestelde titels magister (mg) voor degenenen, die een docto raal examen hebben afgelegd waar aan niet de titel mr of ir is verbon den en baccalaureus (af te korten tot een achter de naam te plaatsen B), met toevoeging van een of meer let ters die de studie aanduiden) voor hen die een baccalaureaatsexamen hebben afgelegd. Een tegelijk sluitende en bevredigen de regeling tot bescherming van de pro fessorstitel stuit op grote moeilykhe- den, meent de minister. Daarom wil hij het laten bij de bepaling dat gewone en buitengewone oud-hoogleraren deze titel behouden. Onvoltooid sluitstuk Het onderhavige wetsontwerp vormt het sluitstuk van de nieuwe onderwijs- wetgeving, zoals die in de tweede onder wijsnota van 1955 in grote lijnen werd aangeduid en waarbij elk der vier grote sectoren van onderwys: kleuter-, basis-, voortgezet en wetenschappelyk onderwijs in één grote wet wordt geregeld. Het hoger landbouwonderwijs ontbreekt er echter in. De tweede commissie-Van dei- Pot meende, dat inlassing bij de her ziening van het ontwerp de totstand koming der wet te zeer zou vertragen en de minister heeft gemeend „op dit ogenblik voor dit argument te moeten zwichten". Hy blijft echter regeling van het hoger landbouwonderwys in de rege ling van het wetenschappelijk onderwijs wenselijk vinden en stelt zich voor, in overleg met zijn ambtgenoot van Land bouw en Visserij na te gaan hoe dat het best kan worden verwezenlijkt. Experimenten Het wetsontwerp geeft de mogelykheid tot experimenteren met nieuwe studie richtingen, die voor de bijzondere Uni versiteiten en hogescholen al bestond, nu ook aan de openbare instellingen. Ook bij de byzondere instellingen kunnen deze nieuwe studierichtingen voor een Rijksbijdrage in aanmerking komen. In eerste instantie blijven de „experimen tele" studierichtingen binnen het be staande faculteitensysteem, zodat zij tot de normale doctoraten kunnen leiden. Verwerven zy niet de goedkeuring van de minister of worden zy na het experi mentele stadium niet in het Academisch Statuut opgenomen, dan kunnen zij door de instellingen gehandhaafd worden Duits-Nederlandse Marine-samenwerking (Van onze correspondent te Bonn) De opperbevelhebber van de Nederland se Marinestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwers, arriveerde zondag te Bonn voor een vierdaags bezoek aan de Bonds republiek. Voor dit bezoek bestaat in Duitse iVlarinekringen veel belangstelling in verband met het feit dat de West. duitse Marine in de NAVO onder de Nederlandse admiraal Bos staat. Vice-admiraal Brouwers voerde reeds besprekingen met de Westduitse minis ter van Defensie Strauss, vice-admiraal Ruge en de inspecteur van het West duitse leger generaal Heusinger. Gisteren bezichtigde vice-admiraal Brouwers Wil helmshaven, waar hU de Westduitse Marinebevelhebber schout-bij-nacht Jo- hannesson ontmoette. Vandaag brengt de vice-admiraal een bezoek aan Flensburg voor een bezichtiging van het instituut voor manschappen die speciaal worden opgeleid voor de bestrijding van onder zeeboten. Deze reis geschiedt op uitno diging van het Westduitse Ministerie van Defensie. Speciale onderwerpen van gesprek zün, zo vernamen wij, problemen van de Duits-Nederlandse marine- samenwerking. buiten het bestaande faculteitensysteem en kunnen er andere dan de normale doctoraten aan verbonden worden. Ook dan is( zowel by het openbaar als by het bijzonder onderwys, een Ryksby- drage mogelijk, zij het niet waarschijn lijk. Bijzondere instellingen blyven vrij om studierichtingen, welke naar haar oordeel niet voor regeling in het Acade misch Statuut in aanmerking komen, buiten het faculteitensysteem in te richten. Interfaculteiten De Verenigde Faculteiten zijn vervan gen door Interfaculteiten. Er moet in elk geval één centrale interfaculteit zyn, die tenminste de wysbegeerte omvat. Omdat de wysbegeerte dan niet meer deel uitmaakt van de Faculteit der Let teren wordt een afzonderlyk doctoraat in de wijsbegeerte ingesteld. Academische Raad Het overkoepelend contact-orgaan der Universiteiten en hogescholen heeft in het herziene ontwerp een wat beperktere en meer in de sfeer van het overleg lig gende taak gekregen dan in het oor spronkelijke. De naam „Hoge Academi- Getrapt bestuur De in het hierziene ontwerp voorko mende nadere uitwerking van de grond slag van het oorspronkelijke ontwerp: de zelfstandigmaking der Universiteiten en hogescholen, betreft vooral het aan deel der faculteiten en afdelingen, in terfaculteiten en tussenafdelingen, sub faculteiten en onderafdelingen in het bestuur. Met deze trapsgewijze opge bouwde bestuursorganisatie wordt be oogd de bestuurskracht zo veel mogelyk op te voeren, uitgaande van de stelling, dat de senaat door zyn grote leden tal slechts in zeer grote lynen leiding kan geven. Aan het college van rector-magnificus en assessoren is een belangrijker taak toegekend en bepaalde taken kunnen worden opgedragen aan de gemeen schappelijke vergadering van de colleges van curatoren en van rector-magnificus en assessoren. In het wetsontwerp is de grondslag gelegd voor een baccalaureaatsexamen en voor postdoctorale researchexamens. Advertentie (Van onze Haarlemse correspondent) De soldaten van de A.A.T. leven met een lijfspreuk, die niet zoveel zeker heden inhoudt. Zij plegen dit nihil nobis absurdum est", dan ook vrijelijk te vertalen met „niets is ons te dol". Zo leek zaterdagmorgen de zékerheid te bestaan van een vrij weekeinde. De schoenen waren gepoetst en op het grote plein voor de Ripperda- kazerne in Haarlem stonden de wagens weer zo onberispelijk gepoetst in het gelid, dat voorbijgangers zich icel eens afvragen of ze soms op elektronische wijze gericht worden. Maar niets daarvan. Ineens kwam de order hekken sluiten". Terwijl de staf een spoedberaad hield, rekenden de mannen van het 820ste Lichte Transportbataljon maar vast weer op iets absurds. En wat het is geworden weten zy nu maar al te goed na drie dagen „puin- Zwakke verdediging in Genève Versoek om zelfmoord te mogen plegen... Pijnlijk incident De 54-jarige Pierre Jaccoud, de voor aanstaande Geneefse advocaat, die be schuldigd wordt van moord op Charles Zumbach, de vader van de minnaar van Jaccouds vriendin, deelde gisteren de jury mee, dat hy eerst de openbare aanklager en later de rechter van in structie had verzocht zelfmoord te mo gen plegen omdat hij liever niet terecht wilde staan. Beiden hadden bedenktyd gevraagd en later het verzoek afge wezen. Jaccouds verklaring, die opschudding in de rechtzaal verwekte, kwam aan het eind van zyn getuigenis, in de derde week van het proces. Jaccoud verklaarde voorts, dat hij voorgesteld had in brieven de twee justitiële functionarissen van elke blaam in verband met zyn dood te zul len zuiveren. De openbare aanklager, Charles Cornu, luisterde eerst zwijgend toe. Daarna bevestigde hy de kern van Jac couds verklaringen, maar zei, dat en kele bijzonderheden van de verklarin gen niet juist waren. Hy noemde het incident pijnlijk". Voordat Jaccoud zyn onthulling deed, had rechter Edouard Barde gezegd, dat Jaccoud de rechtbank had ge vraagd „enkele buitengewone toeval ligheden" te geloven om aannemelijk te maken hoe een regenjas en een dolk van hem beide met bloed besmeurd werden. Jaccoud vroeg de rechtbank aan te nemen, dat hy zich in zijn hand had gesneden op de enige dag dat hy de regenjas droeg, terwyl hij op die zelfde dag toevallig ook de dolk in han den had gehad. De rechter vroeg Jaccoud of hy nog steeds ontkent de misdaad bedreven te hebben. Jaccoud antwoordde met be sliste stem: „Zeer zeker". In antwoord op andere vragen zei Jaccoud, dat de bloedvlekken op zijn regenjas slechts veroorzaakt konden zijn geweest toen hy in januari 1957 van de trap in zijn kantoor gevallen was en zyn hand verwond had. De rechter merkte hierbij op, dat Jaccoud eerder had getracht een verklaring voor de bloedvlekken te geven door te zeggen, dat zyn vrouw een ongelukje had gehad met de auto, waarbij een ruit was gebroken. Jaccoud zei geen regenjas gedragen te hebben op de avond van de moord. De rechter merkte voorts op, dat Jaccoud had verklaard, dat het onmo gelijk was dat menselijke levercellen op de regenjas waren gevonden, zoals door politiedeskundigen was verklaard, tenzij zy er (door iemand anders) aan gesmeerd waren. Jaccoud zei, dat hij de dolk gekregen had in Marokko, waar zijn broer woont, die arts is. ruimen" in het drooggevallen Tuindorp- Oostzaan bij Amsterdam. De gemeente Amsterdam had voor het afvoeren van de enorme hoeveelheden kapot huisraad een beroep gedaan op de garnizoens commandant van Amsterdam en daar bij de nadruk gelegd op vervoermidde len. En daarom trokken zondagmorgen in Haarlem in de nog nachtelijke vroeg te ongeveer driehonderd man van het 820ste him werkkleding aan om in een sonoor zoemend konvooi van wa gens naar het getroffen tuindorp te .scheuren", zoals dat in chauffeurs- jargon heet. Velen hunner waren al gewend aan dergelijke burgerdiensten, want zij had den ook al eens bietenloof getranspor teerd naar het oosten des lands, waar water-nood had geheerst, inplaats van watersnood 1 Grote ovens Gistermiddag stonden wij met kapi tein De Mortel, die door zijn bataljons commandant, luitenant-kolonel Renke- ma, belast is met het militaire aandeel in het opruimingswerk ,bjj het gemeen telijk vuilverbrandingsstation, niet ver van Tuindorp-Oostzaan. Aan de loskade voor de grote ovens lag een grote dek schuit vol met kapot meubilair, door trokken met lange flarden afgeweekt behang. Een groteske opstapeling van kasten, stoelen, tafels, sofa's, boeken, huisorgels, piano's, divans, alles over trokken met de grauwe kleur, welke het modderwater erop heeft achtergelaten. Vele dagen lang heeft het in het water gehangen, dicht onder de plafonds, op een hoogte die men buiten op de muren en de ramen van de huizen door de vloed ziet aangegeven. Door het wegtrek kende water werd al dit meubilair weer op de begane of liever vergane grond gezet, maar de poten, de leuningen en de standaars hielden het niet meer en de meubels vielen in elkaar, vaak al bü de geringste aanraking. De grote kraan van het vuilverbrandingsstation liet zijn zware grijper diep in de lading kapotte huisraad zakken. Een tafel werd nog net tussen de stalen kaken geklemd, maar een half ontmanteld huisorgeltje viel terug. De grijper zakte opnieuw en klapte weer dicht. Nu was het harmo nium erbij. Even later stortte het kra kend tussen de andere stukken in de vu rige oven, het crematorium van al die interieurs, die de dagelykse omgeving voor vele honderden gezinnen hebben gevormd. Ellende Terwyl wij ons afwendden van die ovens, waarvan de hitte ons in het ge zicht sloeg, zei kapitein De Mortel: „Toen de mensen hier vrijdag terugkwa men hebben zij natuurlijk veel te ver werken gehad met die ellende in hun huiskamers. En dat niet alleen. Het staat wel vast, dat er ook heel wat deu ren vernieuwd moeten worden en wat er aan vloerbedekking lag is voor een groot deel verrot. Teen heeft het Rampen fonds aangeraden om dat boeltje maar zo gauw mogelijk af te voeren. Zo veel te korter hoefden de mensen dat aan te zien." Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder I U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste wittehaanverliest het van uw stralend witte was en spaart uw linnenkast Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN 57.2 K 300 b De kraan boven de oven moet nog heel wat draaien, want op een andere kade vlakbij ligt nog een geweldige stapel van zondag aangevoerd meubelpuin. „Ze dachten, dat wy met onze vracht wagens die dag acht dekschuiten zouden vullen',, zei vaandrig Frischalowski. „maar dat zyn er elf geworden, ondanks het beroerde weer. Vandaag rüden we naar een andere stortplaats, want dit verbrandingsstation kan het niet meer verwerken." Later stonden we bü die andere stortplaats. Op dat moment schommelde reeds voor de negentigste keer deze dag een hoog volgestouwde vrachtwagen door diepe moddersporen en kuilen naar de stortplaats. Het zyn er gisteren meer dan honderd gewor den. Enkele dagen De afvoer begon zondag aan de zuid- zyde van de Meteorenweg en gisteren kwam de noordzyde aan de beurt. „Het puin uit een huis neemt gemiddeld drie kwart van de laadruimte van een wagen in beslag. Er zün ongeveer 1700 huizen waar het water in de kamers heeft ge staan. dus wy nemen aan. dat wij hier nog wel een paar dagen bezig zyn", zei kapitein De Mortel. Zo verlenen mili tairen steun aan een door de nood over belaste gemeentelyke dienst. In het be gin hebben zy wellicht een beetje vreemd gestaan tegenover die verslagen bewo ners, die hun ontredderde, muf gewor den boedel voor hun huis op straat had den gezet. Het water heeft de interieur stukken, die eens d? intimiteit van zo veel huiskamers uitmaakten, in een ziel loze rommel veranderd. Maar zo'n AAT-er, die met zün kameraden het restant van een buffet op de truck hyst. moet zich opeens wel realiseren, dat zy bij hem thuis ook iets dergelüks heb ben staan. Er zün nogal was Zeeuwen bü de troep, zij werken stug door en zeg gen opmerkelük weinig. Zii zyn bhj wan neer weer een vracht is opgeladen en de motor onder hen begint te gieren, want daar gaat voor alle AAT-ers een büna magische kracht van uit, ook wanneer zy met het „absurde" uit hun ïyfspreuk worden geconfronteerd, zoals hier in het redderende gewemel in het Tuindorp- Oostzaan. Door de ideale ligging wordt de I de „smidse van de wereldrecords" baan, die gelegen is in een sprook- ijsbaan in Alma Ata in Rusland wel I genoemd. Een ovetziehb pan \fesachtlgaomgevlng. Macmillian in Basoetoland Premier Macmillan van Engeland heeft tijdens een bezoek van drie uur aan M&seroe de bevolking van Basoeto land de verzekering gegeven, dat de re gering en het volk van Groot-Brittan- nië de vooruitgang van Basoetoland met belangstelling en sympathie zullen blüven volgen. Volgens AFP heeft hü daarmee te kennen gegeven, dat Enge- OLIE UIT ISRAËL NAAR ONS LAND Volgens het Israëlische dagblad „La- merchan" worden 700.000 ton geraffi neerde olieprodukten van de raffinade rijen in Haifa aan een Nederlandse fir ma verkocht. Daarmee is de eerste gro te exportovereenkomst van de raffina derijen een feit. Naar het blad meedeelt, is de algemeen directeur van de raffina derijen, de heer A. Bartel, naar Neder land vertrokken om de overeenkomst te tekenen. In het bericht wordt niet bekend ge maakt, welke onderneming het 'hier be treft, maar wel, dat deze kopers in Ne- deland, België, Denemarken en de Scan dinavische landen vertegenwoordigt. Door middel van de overeenkomst zullen de raffinaderijen in staat zyn om uitbreiding te geven aan hun produktie, die verscheidene jaren tot iets beneden 1,3 miljoen ton per jaar of tot eenderde van de capaciteit was beperkt en uit sluitend bestemd was voor binnenlands verbruik. Het tot stand komen van de uitvoer - overeenkomst is versneld door het aan leggen van de pyplelding van Eilath aan de Golf van Akaba naar Haifa over een afstand van 400 kilometer. De capaciteit hiervan zal in mei tot 5,5 miljoen ton per jaar worden uitgebreid, doordat de diameter van de püp over de gehele lengte dan tot 40 centimeter zal zyn ver groot. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Slochteren J. Feune- kes te Zandeweer. Bedankt voor Stave- nlsse (toez.) A. Breure te Oud-Vossemeer. GEREF. KERKEN Beroepen te Dieren (vac. H van der Plaat) H. J. Hcynen te Oude- en Nieuwe Bildtzijl te Medicine Hat (Alberta, Ca nada), (Chr. Ref. Church) J. H. Blnnema te Lemmer. Aangenomen naar Baren- drecht (3de pred. pl.) P. Joosse te Andel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wagenlngen (2de maal) C Hegeman te Genemuiden. I land, met instemming van de Basoetc' de bescherming die het sedert 18b8 aai. dit door Zuidafrikaans gebied omringd land heeft verleend, zal handhaven. De Britse premier zei ook, dat Engeland de economische hulp aan het land zal voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5