107. Leidscli Politie Muziekgezelschap ontving vele geschenken MAAT Jeugd van K. en G. bracht bestuur een serenade Met de voetbalpool staat of valt liet christendom niet! FEBRUARI 0CTERN0 mensen dakloos na felle Negen brand aan de Warmonderstraat Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 februari 1960 Tweede blad no. 29964 Bij 40-jarig bestaan Het Leidsch Politie Muziekgezelschap neemt in Leiden een zeer populaire plaats in. Gisteravond is dit in de foyer van de Stadsgehoorzaal weer eens gebleken tijdens de zeer druk bezochte receptie ter gelegenheid van zijn veertigjarig be staan. Een indrukwekkende rij sprekers heeft de vele verdiensten en prestaties van dit gezelschap gememoreerd en het jubilerende bestuur met geschenken verrast. Bovendien zorgde het Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoe gen" deze avond voor een muzikale verrassing in de vorm van een het bestuur gebrachte serenade. Nadat wethouder J. C. van Schaikals eerste spreker namens het gemeentebe stuur gelukwensen had aangeboden, deed dit de heer H. M. de Reede na mens de Leidse Bond van Harmonie en Fanfareverenigingen. Beiden wezen op de goede geschooldheid van het gezel schap, dat op diverse concoursen prij zen wist te bemachtigen en thans in de ere-afdeling uitkomt. Mr. P. J. de Ruyter de Wildt, die met de heer Laman het bestuur van de 3 Octobervereeniging vertegen woo rligde, had grote waarde ring voor de medewerking, welke het L.P.M.G. steeds aan de viering van de 3 oktoberdag verleende. Een medewer king, welke ondanks een voor het po litiepersoneel inspannende dag, steeds een Con Amore wordt gegeven. Het waren de heer A. Groeneveld, be stuurslid van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschappen en de heer P. Zegers van de Bond van Politiemuziekverenigingen in Nederland, die hierna eveneens aandacht schonken aan de uitzonderlijke prestaties van L.P.M.G., waaraan zij de wens verbon den, dat het gezelschap zich nog eens zal weten op te werken tot de vaandel afdeling. Behalve een medaille van de Federatie, ontving het bestuur van de Culturele Raad in Zuid-Holland een bedrag van f50.voor de aankoop van muziekstukken. De presidente van het damescomité, mevr. M. Teunissen-Bruine, liet haar woorden van gelukwens vergezeld gaan van de aanbieding van vier trommels en twee stalen kasten voor de muziek bibliotheek. De beschermheer, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak er zijn voldoening over uit, dat het politieper soneel er steeds naar streeft om niet boven maar tussen de burgerij te staan. Z.i. kan de muziek hier veel toe bij dragen. De commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, ere-voorzitter van L.P.M.G., kon zo begrijpen, dat het met het oog op het personeelstekort bij de politie voor het bestuur vaak moeilijk was om werkende leden aan te trekken. Ondanks dit feit, had spreker grote waardering voor de prestaties van het gezelschap. Voerde de heer G. F. Jonckheer voor de Commissie voor de Sociëteit Minerva het woord: „U maakt muziek met dis cipline en strakke ritmiek", de heer M. W. Kalff, praeses van „Sempre Cres cendo" wees op de goede verstandhou ding tussen het studentengezelschap en L.P.M.G., hetgeen nog weer eens tot uitdrukking is gekomen na de brand in „Minerva". In gelijke geest voerden verder het woord de heer D. J. Verzijden, voorzitter van de L.P.S.V., de heer J. Barends namens de 3 in C.A.O.-verband samen werkende vakorganisaties en de oud- commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer. Tenslotte weidde de 84-jarige heer W. Post, één der oprichters en eerste voorzitter van L.P.M.G., uitvoerig uit over de moeilijke beginperiode van het Verkeersslachtoffer weer niet direct opgenomen Opnieuw is een verkeersslachtoffer, ditmaal de 64-jarige W. Bosch uit Naar- den, die zaterdagavond in Amsterdam by het Kon. Instituut voor de Tropen door een bestelauto werd aangereden, na eerste hulp in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te hebben ontvangen in ern stige toestand per ambulancewagen naar een ander ziekenhuis vervoerd en daar de volgende dag overleden. Het slachtoffer, dat hardlopend de weg overstak naar een bushalte, werd zaterdagavond om half acht gegrepen door een juist passerende bestelauto. Volgens de politie liep hy daar vermoe delijk een schedelbasisfractuur bij op. Hij werd naar het O.L.V. gasthuis over gebracht, maar daar na de hem ver leende eerste hulp niet opgenomen. In plaats daarvan werd hij weer in een ambulancewagen gelegd en naar de Diaconesseninrichting te Naarden over gebracht, waar hij kort na middernacht werd opgenomen. Hier is hij zondag avond overleden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Liesbeth Riemke, dr van J. Bakker en R. Feenstra, Yvonne, dr van J. van der Meij en C. van der Weijden, Andrea, dr van J. Reuss en M. Marcotty, Marja, dr van A. Brouwer en C. Beij, Aaltje, dr van C. Verhei) en E. de Roode, Josefine, dr v. S. van Oosten en J. M. C. van den Hoed, Sylvia Geertruida Helena, dr van N. den Hoed en P. C. van Wijland, Cornells Nlco- laas, zn van P. W. Stolwijk en E. C. van Leeuwen, Henrlette Stella, dr van H. van Rijn en H. J. van Drlel, Veronica, dr van T. de Raad en D. E. van Gorsel. Anja, dr van D. A. GuleiJ en A. de Klerk, Jacoba, dr van H. Kwestroo en P. Heemskerk, Pie- ter Jacobus, zn van H. Slingerland en C. Distelvelt, Margot Sophia Carollen, dr van T. M. H. Dorren en M. A. A. Zandvliet. GETROUWD W. J. Ginjaar en W. de Boer. OVERLEDEN J. Hoogstad, 85 Jaar, man, C. van Strlen 62 Jaar, wed. van H. Koolstra, J. Boekhout 72 Jaar, man, J. A. van Bergen van der Grijp, 64 Jaar. echtgenote van W. M. van Galen. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Theresla B. dr van T. A. de Boer en M. C. H. van Wieringen. Ondertrouwd: J. L. Heemskerk, 29 Jaar en C. M. Smit. 25 Jaar. Overleden: P. van der Kwaak,, 81 Jaar ^chtgen. van G. H. Walen. gezelschap. Men begon, aldus spreker, met een schuld van f 750.welke in drie jaar kon worden afgelost. De eer ste uitvoering vond in de Graanbeurs plaats en getuigde van een ernstige wil de muziekbeoefening goed ter hand te nemen. Men is daar in geslaagd, het geen valt af te leiden uit het feit, dat L.P.M.G. thans ^.in de ere-afdeling uit komt. Onder de velen, die deze avond ge lukwensen aanboden, waren o.m. dr. ir. P. C. Lindenbergh, voorzitter van de Ver. Koninginnedag, de heer J. H. van der Kloot, secretaris van de Leidse Mid denstandscentrale, de heren H. Stenz en M. B. de Jong, vice-voorzitter en se cretaris van K. en O., de rector-mag- nificus, prof. mr. J. E. Jonkers, het be stuur van de V.V.S.L., een deputatie van de zusterverenigingen „Werkmans Wils kracht", „Trouw en Durf", de R.-K. Harmonie, St.-Caecilia uit Voorhout en Wilhelmina uit Rijnsburg, de heer M. Weima, directeur van Markt- en Haven dienst, enkele raadsleden en vele vrien den en donateurs van het jubilerende gezelschap. Vele geschenken, waaronder een groot aantal muzieknummers, wer den aangeboden. Tegen het einde van de receptie maakte K. en G. front tegenover de Stadsgehoorzaal en bracht het bestuur een serenade. Later op de avond werd dit nog eens herhaald in de foyer. Een geste, waarvoor voorzitter E. Beens, die ook alle sprekers afzonderlijk beant woordde, hartelijk dankte. Seinpost-toernooi Van de vijf partijen in de Seinpost- tienkamp, zijn er drie afgebroken, zodat de stand erg onoverzichtelijk geworden is. De leider Schuss zal waarschijnlijk niet alleen aan de kop blijven, daar zijn stelling tegen Etmans iets minder is. Ook de Leidse kampioen Van der Oord jr. staat ongunstig. Verduijn vond dat de tijd rijp geworden was om zich van zijn O-percentage te verheffen en kwam gewonnen te staan. In tijdnood maakte hij het zichzelf echter nogal moeilijk en gaf V. d. Oord nog remise-kansen. Dem- mendaal offerde al vroeg een pion te gen Turk, die hij nooit meer terugzag die pion, wel te verstaan. In de hang- stelling heeft Turk de beste kansen. Westra wurgde langzaam maar zeker Sleeboom; Jerry Beij had het gemakke lijk: Koet liet zich door een combinatie verrassen en verloor reeds na drie kwar tier. De uitslagen: R. D. WestraJ. Slee- boom 1—0, W. F. SchussM. D. Etmans x-x; J. TurkW. G. Demmendaal x-x; Jerry BeijKoet 10; J. Verduijn Th. v. d. Oord jr. x-x. De stand: 1. Jerry Beij 2xh punt; 2 Schuss 2x; 3. Westra 2; 4. V. d. Oord l%x; 5, 6 en 7. Etmans, Turk en Dem mendaal lx; 8. Sleeboom 1; 9. Verduijn Ox; 10. Koet 0. Vanavond wordt de vierde ronde ge- sneeld. Het pogramma luidt als volgt: Sleeboomv. d. Oord, Westra—Schuss, EtmansTurk, Demmendaal-Jerry Beij, KoetVerduijn. De commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, biedt gelukwensen aan. (Foto L.D./Holvast) VERZORGINGSHUIS N.P.V. GAAT VIER TON KOSTEN De heer T. Trijzenaar, landelijk voor zitter van het OPV, hield gisteravond in restaurant „Central" voor de Broe derschap va-n Oud-padvinders en Oud- padvindsters een inleiding over het „Verzorgingshuis". Nadat voorzitter K. van Rye de bijeen komst had geopend en de spreker van deze avond van harte welkom heette, verkreeg de heer Trijzenaar het woord In het te bouwen verzorgingshuis zullen 25 tot. 30 Blauwe Vogels en B.E.-pad- vinders ondergebracht kunnen worden. Deze padvinders en padvindsters kun nen door hun lichamelijke gebreken niet in de maatschappij terugkeren. Nadat zij volwassen geworden zijn kunnen zij veelal ook niet meer thuis blijven. Nu hebben het NPG, NPV en het OPV op zich genomen een verzorgingshuis in te richten, waar deze gehandicapte mede broeders ondergebracht kunnen worden. Volgens de huidige plannen zal met dit project vier ton gemoeid zijn. De heer Trijzenaar, die notaris is in Arnhem, heeft al eerder iets dergelijks onder handen gehad. Volwassen gewor den kinderen van de Johanna-stichting die niet meer in de maatschappij kun nen worden opgenomen, werden thans overgebacht naar een villa, waar zij hun verdere leven kunnen doorbrengen. De 'bedoeling van Kring Rijnland is alle oud-padvinders uit heel Nederland voor het plan „Verzorgingshuis" te in teresseren, om zodoende het kapitale bedrag bijeen te krijgen. Een deel van de opbrengst van de dit jaar te houden padvindersjaarmarkt zal aan dit doel ten goede komen. Tevens heeft men een girorekening geopend op naam van de heer H. van Dijl, bestuurslid van de Kring Rijnland (gionummer 342656). Tot slot werd de verdere ontwikkeling van het jaarprogramma besproken. Ds. F. H. Landsman voor CHU: Maarzij brengt samenleving in gevaar De vergadering van de afdeling Leiden van de Christelijke Historische Unie, welke gisteravond in Rchoboth werd gehouden en waar ds. F. H. Landsman uit Den Haag over de voetbaltoto en de daarmede samenhangende vraagstukken sprak, had een goede opkomst, al speelde ziekte de afdeling parten; want achter de groene tafel waren vier stoelen leeg van bestuursleden, die deswege verstek moesten laten gaan, aldus deelde de voorzitter mee. Men zou de vraag kunnen stellen, zo ving ds. Landman aan, of er in het hui dige tijdsbestek geen onderwerpen zijn, die belangrijker moeten worden geacht. Deze zijn er inderdaad. Over vele vra gen in de wereld zoekt de kerk echter nog maar schuchter naar een antwoord en over de voetbalprijsvragen is zij nog slechts tot enkele richtinggevende ge dachten gekomen. Ds. Landsman ging vervolgens na, welke belangen behalve de financiële, met het bestendigen van de voetbal pools gediend zijn. De achterstand voor de outillage van een goede sportbeoefe ning loopt in de tientallen miljoenen. Er is een stichting in het leven geroepen om „de huid" onder de verschillende organisaties te verdelen. Niet alleen de sport, maar ook zullen charitatieve fondsen van de opbrengst profiteren. Wanneer nu van christelijke zijde roet in het eten wordt gegooid, hoe zal daar dan over worden gedacht? Spreker meende, dat de Nederlandse gerefor meerde (in de betekenis van hervormde) christenen met hun puriteinse inslag, de naam hebben wereldvreemd te zijn. De vragen of dit of dat mag, zien de bui tenstaanders als de vragen waarom het blijkbaar bij ons draait. Wij moeten die indruk niet nog extra versterken. Met de voetbalpool staat of valt het christendom niet. Wij zyn niet de men sen die altyd neen zeggen, want wij zyn vrijgemaakt in de vrijheid, waarin Chris tus ons vrijgemaakt heeft. Het is het ene en grote gebod en het tweede daaraan gelijk, dat het samen levingsvraagstuk bepaalt. Van dit be ginsel uit is het aldus vervolgde ds. Landsman dat onze reserve en terug houdendheid wordt verklaard tegenover het voorstel van de commissie-loterij - wezen om het spelen in sportprijsvragen te reglementeren. GEESTELIJK WELZIJN IN GEVAAR Primair is niet de vraag of het kans spel als zodanig geoorloofd is, maar of het spelen in sportprijsvragen als een zedelijk indifferente zaak kan worden beschouwd. Wij dienen de geestelijke achtergrond te bekijken en toe te zien, dat het gelaat van de samenleving niet verandert, want wanneer brede kringen van het volk op grote schaal de gelegen heid hebben een deel van hun inkomen te besteden aan de bevrediging van hun goklust, dan zal mogen worden gespro ken van een maatschappelijk verschijn sel waardoor het geestelyk welzijn van ons volk in gevaar wordt gebracht. Spreker stelde voorts vast, dat het kansspel eerst ongeoorloofd wordt, als het zijn oorspronkelijke speelse karakter gaat verliezen. Het hazardspel is dan ook in het Wetboek van Strafrecht als misdrijf tegen de zeden strafbaar ge steld. Zowel degenen, die er gelegenheid toe geven, als de spelers kunnen worden vervolgd. In een korte spanne tijds kan men een vermogen verliezen en de bankhouder enorme winsten maken. Bij loterij wordt de goklust niet zó hoog opgevoerd als bij het hazardspel, terwijl het houden van een loterij zon der toestemming slechts een overtreding is. Als minder gunstige aspecten noemde ds. Landsman de loterij als middel tot geldverwerving. Men koopt geen lot van de Staatsloterij om de staat aan geld te helpen, maar louter wegens de kans op een grote prys. Er wordt dus een beroep op de goklust gedaan en spreker vond het wel vreemd, dat de staat zich hier nog mee bezig houdt. Nu heeft de sportprijsvraag een doel, maar het grote gevaar is, dat dit doel steeds meer op de achtergrond zal gera ken. Dit zal het besef, dat de dienst aan de naaste voorop moet staan, verzwak ken. Naast de totalisator zou de voetbal pool het derde gelegaliseerde kansspel met gelduitkeringen worden. IN DE BAN VAN HET KANSSPEL Over de zgn. getemde toto merkte spreker op, dat de opbrengst hiervan nog wordt geschat op f. 75 miljoen, hetgeen een flink brok van het natio nale inkomen betekent. Een groot deel van de jongere generatie zal in de ban van het kansspel geraken en vooral voor minderjarigen kan de wekelijkse ver lokking van zeer grote prijzen noodlot tig worden. Een tweede ernstig gevaar voor de sa menleving noemde spreker de door het gokken teweeggebrachte morele deva luatie van het geld, waarbij de réclamé nog suggereert, dat men geen volwaar dig mens is als men dit of dat niet kan kopen. De begeerte naar gebruiksvoor werpen groeit en remt het verlangen naar verantwoorde bezitsvorming af. Een derde gevaar ligt op het terrein van de sport zelf, omdat een zo inten- De voorzitter van het L.P.M.G., de heer E. Beens, dankt de dirigent van K. en G. voor de serenade. (Foto L.D./Holvast) REÜNIE VOLULO Vele oud-leerlingen van de ULO, Pie terskerkstraat. kwamen dezer dagen bij een in de bovenzaal van restaurant v. d. Heyden. De voorzitter, de heer Jan Ger ritsen, opende de avond en heette het bestuur van de VOP en alle leden van harte welkom. Hierna kregen de reünis ten gelegenheid tot dansen en tot een hernieuwde kennismaking. The Mid night Combo o.l.v. Alfredo Delprado zorgde voor de rest van de avond voor een gezellige dansmuziek en met name door Gerard Reyngoud voor af en toe kolderieke liedjes. Later op de avond gaven ook de he ren D. Voortman en P. M. van Sermondt -blijk van hun belangstelling. GEDURENDE KORTING OP CORSETTEN BUSTEHOUDERS LEIDEN Breestraat 35 Tel. 30768 DEN HAAG Kettingstr. 17 - Tel. 117246 sieve verbinding met het kansspel de ontaardingstendenzen, die zich op dit gebied toch reeds voordoen, versterken. Spreker was van oordeel, dat in het rapport van de commissie de weg van de minste weerstand wordt gevolgd en tegenover de zedelyk-geesteiyke zijde van de zaak een onaanvaardbaar neu traal standpunt wordt ingenomen. Het is de taak van de christenen, zo besloot ds. Landsman, te trachten de overheid ervan te weerhouden een re geling te aanvaarden, die, als de voor gestelde, door de legalisering van een kwaad, dit zal bevorderen. Kinderen speelden met lucifers.... Gehele inboedel ging ook verloren O Een felle uitslaande brand aan de Warmonderstraat 11 heeft vanmorgen vroeg negen mensen dakloos gemaakt. Kort na de eerste melding om vijf voor half acht waren brandweer en politie ter plaatse, maar men kon toch niet voorkomen dat de gehele bene denverdieping, die bewoond werd door de familie Hamaker, uitbrandde. De brand is ontstaan, doordat twee kin deren een jongen van vijf en een meisje van drie jaar met lucifers hebben gespeeld. De brandweer heeft het vuur met twee nevelstralen ge blust. Om ongeveer acht uur was men de brand meester. Het pand is verdeeld in een beneden en bovenwoning. De benedenverdieping strekte zich over twee percelen uit. Het linkergedeelte werd evenals de boven verdieping niet door het vuur aange tast. De heer Hamaker was om half zeven naar werk gegaan. Drie kwartier later kwam het oudste zoontje van zeven jaar zijn moeder, die nog op bed lag. waar schuwen, dat er brand was. Mevrouw Hamaker greep de baby van twee maan den uit de wieg en holde met haar kinderen naar buiten. Zy vonden voor lopig onderdak by kennissen op no. 1. Buurvrouwen hebben nog geprobeerd te redden wat er te redden viel, doch bijna de gehele inboedel ging verloren. Intussen was ook de heer Hamaker ylings van zyn werk teruggekomen, maar ook hij kon niets meer uitrichten. Door deze brand zijn negen mensen dakloos geworden. De benedenwoning werd namelijk bewoond door de heer Hamaker met zijn vrouw en vier kin deren. de moeder van de heer Hamaker, terwijl bovendien een broer met zijn vrouw by hen inwoonde. De moeder van de heer Hamaker was opgenomen in het APOTHEKERSEXAMEN Voor het apothekersexamen zyn ge slaagd mej. A. A. Herfst (Leiden) en de heer W. M. Haasbroek (Rotterdam). ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kandidaats examen sociologie mei. M- .T- Drnn (Dpn Hoorrl ziekenhuis en zou vanmiddag naar huis terugkeren. De familie is thans onder gebracht by kennissen, die hen van het hoognodige hebben voorzien, terwyi bu ren en omwonenden voor kleren hebben gezorgd. De omliggende huizen liepen geen schade op. De heer Hamaker was zeer laag verzekerd. Hollands molentje op transport naar Amerika Over enkele weken zal in een bollenveld te Spokane in de staat Washington een Nederlandse mo len de aandacht op ons land vesti gen. Het is de heer E. M. Schreu- der, wonende aan de Haarlemmer weg. die op het idee kwam op deze wijze belangstelling voor ons land te wekken. Het is een geschenk voor zijn kleinzoon Evert Jan. bij diens tiende verjaardag. De heer J. H. Houps uit de Mauritsstraat vervaardigde de molen in circa 80 uur.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3