De E.E.G. voorstellen inzake liet landbouwbeleid eisen herziening Ons belang mag niet aangetast Amerika is in militaire kracht niet bij de Russen ten achter Met een enkel woord Agenda DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 Binnenkort nieuw plan van de graanhandel „Het wil mij volkomen begrijpelijk voorkomen, dat de Kamers van Koophandel van Amsterdam en Rotterdam het een gebiedende eis achten, dat de landbouwvoorstellen worden herzien in een zodanige zin, dat essentiële belangen van ons land onaangetast blijven". Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, mr. dr. K. P. van der Mandele, in een gistermiddag gehouden openbare vergadering van die Kamer. Voorstellen afwijzen Mr. dr. Van der Mandele deelde mee, dat de Kamers van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam en Rotterdam besloten hebben aan de Raad van Mi nisters een adres te zenden over de ont werpvoorstellen. Spreker wilde erop wijzen, dat de opvattingen van de Euro pese commissie in de import een louter complementaire functie zien en dat het graanbureau is gedacht als een centrale organisatie tot leiding van de markt. Onder zulke omstandigheden is er naar het oordeel van de Kamers geen sprake van, dat een levenskrachtige internatio nale handel, zoals Nederland die thans bezit, zich zal kunnen handhaven. Ook de gunstige positie van de veredelings industrie van agrarische produkten in ons land zou, zo wordt gezegd, worden aangetast, wanneer de voorstellen zou den worden verwezenlijkt. De export positie zou niet alleen binnen de EEG, maar ook op derde markten ernstig worden verzwakt. Twee sprekers hielden vervolgens een uitvoerig betoog. In de eerste plaats werd het woord gevoerd door de heer H. J. de Koster, directeur van de N.V. Meelfabrieken ,De Sleutels" v/h De Koster en Co te Leiden en vervolgens door de voorzitter van het comité van graanhandelaren te Rotterdam, de heer J. W. Kording. Broodprijs 5 a 6 et hoger? Naar de persoonlijke visie van de heer De Koster bestaat er geen redelijk argu ment, waarom het inkomen in de land bouw zo moet achterblijven bij dat in andere sectoren van de economie. BU de bepaling van dit inkomen zal evenzeer rekening moeten worden gehouden met de extra risico's. Thans blijkt volgens spreker, dat er in feite geen onderscheid wordt gemaakt tussen zachte tarwe, kwaliteitstarwe en harde tarwe, waar door men in de statistieken tot verkeer de resultaten komt. Men wil de laagste prijzen, nl. die in Nederland en Frankrijk, verhogen, in Frankrijk met 20 tot 25%. Geen wonder volgens de heer De Koster, dat de Fran se landbouw er dan belang bij heeft de verliesgevende overproduktie op de Euromarkt af te zetten. Men wil de invoer laten geschieden via Importcertificaten, die een geldigheids duur van drie maanden hebben. Dit zou volgens spreker kunnen betekenen, dat de Nederlandse importeur, die thans op april-mei aflading zou willen kopen, hiertoe niet gemachtigd is. Invoer zou verder slechts kunnen ge schieden tegen een sluisprijs, waarvoor de Europese richtprijs de basis is. Het Europese graanbureau zou een voorzie ningsplan maken, de importcertificaten uitgeven, maar ook in staat zijn naar goeddunken voor korter of langer tijd de import geheel stop te zetten. Voorts zouden de In Rotterdam inge voerde granen onderhevig worden aan een heffing, waardoor het hoogste prijs niveau In de gemeenschap wordt bereikt. De broodprijs zou 5 a 6 cent hoger ko men te liggen. De voorsprong, die de gunstige ligging aan de zee ons totnutoe geeft, zou worden omgezet in een rela tieve achterstand. Daartegenover staat dat de Franse producent een bescher ming gaat genieten. Meer geld voor de Saturnus-raket President Eisenhower heeft het Con gres om 136 miljoen dollar extra ge vraagd voor het raket- en ruimtepro gram, zo heeft het Witte Huis bekend gemaakt. Ongeveer 113 miljoen dollar zal worden besteed voor het Saturnus- project. Dit program beoogt de con structie van een combinatie van Jupi- terraketten met een stuwdruk van ruim 690.000 kg. De 113 miljoen is voor het Jaar dat op 1 juli a.s. begint. De rest van het extra-krediet is bedoeld voor het Mercury-plan om volgend Jaar een man in een baan om de aarde te bren gen. Maatregelen tegen de pers in Indonesië Het militaire commando te Djakarta gelastte gisteren de sluiting voor onbe paalde duur van een links-georiënteerd binnenlands persbureau (de Indonesische Internationale Persdienst) en van een zondagsblad te Djakarta, Berita Ming- goe. Hiermee werd het aantal persver boden gedurende de laatste drie dagen op vier gebracht. Het persbureau werd door de maatre gel getroffen wegens een berioht, vol gens hetwelk de ambassadeur der VS in Indonesië zich zou bemoeien met In donesische binnenlandse aangelegenhe den. De Berita Minggoe", een regerings gezind blad, had melding gemaakt van de activiteit van Indonesische opstande lingen in Singapore. Westerbouwing krijgt een kabelbaan De beslissing is gevallen: „Wester bouwing" krijgt een kabelbaan. De Ver. „Kabelbaan Westerbouwing" heeft opdracht gegeven aan de firma Pohling in Keulen, de masten voor de baan te bouwen. Begin mei zal deze in gebruik worden genomen. De baan krijgt een lengte van 500 meter, de masten worden 13 meter hoog, het hoogteverschil be draagt 20 meter. Met 33 stoeltjes, ieder voor twee personen zal men 700 per sonen per uur kunnen vervoeren, die in 7 minuten de baan rond zijn. Het station en platform komen westelijk van de Westerbouwing, aan de kant van de Valckeniersbossen. Voor de bouw van het station en platform heeft de archi tect, ir. P. H. Hakkema vijf aannemers uitgenodigd in te schrijven. Begin vol gende week wordt het werk gegund. Volgens de heer De Koster staat ook vast, dat er aanzienlijke verplaatsingen van de toekomstige investeringen ont staan en eveneens, dat het systeem een discriminatie veroorzaakt, welke in strijd met het verdrag is. Het is maar de vraag of het mogelijk zal zijn compensatie te vinden voor onze verminderde kansen tot export naar de EEG-landen door uitbreiding van de uitvoer naar derde landen. Alles hangt er volgens de heer De Koster van af of wjj erin zullen sla gen bruto importeur van granen te blij ven. Spreker vreest dat de Franse Euro- boer het werk van Europoort zal over nemen. Zullen er b.v. ook verladers zijn, die zoals totnutoe het risico durven ne men onverkochte partijen naar Rotter dam te verschepen? Alle betrokkenen zullen naar het oordeel van spreker hun stem moeten verheffen tegen deze voorstellen. Een afwijzing van die voorstellen is volgens hem het enige antwoord, dat de Neder landse regering kan en mag geven. Zo wel de verbonden van werkgevers als de SER hebben uitstekende voorstellen ge daan tot oplossing van het graanbeleid. In het heekje. De tweede spreker, de heer Kording, bepaalde zich tot de handel in voeder- granen en aanverwante artikelen. Hij sprak de vrees uit, dat deze handel in het hoekje komt te zitten, waar de sla gen vallen. De heer Kording kondigde aan, dat op korte termijn het standpunt van de graanhandel bekend zal worden ge maakt en men naast kritiek op de voor stellen ook een plan zal ontwerpen om aan te tonen, dat de gemeenschappelijke markt ook kan functioneren zonder de voorgestelde ingrijpende maatregelen, die volgens hem de handel bedreigen. De heer Kording sprak tenslotte de hoop uit, dat er een aanvaardbaar com promis uit de bus zal komen, een com promis dat enerzijds de Europese boeren een redelijke beloning verzekert en an derzijds de overige belanghebbenden niet onmatig belast. TWEE CYCLI ENSEMBLE „SONATA DA CAMERA" Het ensemble „Sonata da Camera" - bestaande uit de violisten Willem Noske en Piet Nijland, de gambist Carel van Leeuwen Boomkamp en de cembalist Hans Schouwman - is uitgenodigd voor de Ned. radio twee cycli uit te voeren. Voor de AVRO zullen zes uitzendingen verzorgd worden welke gewijd zijn aan de trio- en kwartet-sonate uit de 17e en 18e eeuw. Deze door Willem Noske sa mengestelde en van toelichtingen voor ziene cyclus zal o.m. eerste uitvoeringen in onze tijd bevatten van werken van Legrenzi, Bassani, Quintin le Jeune en Joseph Haydn. Voor de KRO stelde Hans Schouwman een serie van zeven uitzendingen sa men, waarin „Sonata da Camera" met medewerking van Nederlandse en Bel gische vocalisten een aantal Salve Re- gina's en kerksonates uit de Barokpe riode zal vertolken. In deze reeks wor den o.m. composities van Domenico Scarlatti en Pergolesi voor het eerst se dert de 18e eeuw uitgevoerd. De werken in beide cycli worden uit gevoerd naar oude manuscripten en drukken, welke verspreid zijn over 14 biblotheken in geheel Europa. Verklaring van minister Gates „Moskon heeft niet genoeg raketten voor een verantwoorde aanval op de V.S." Senator aclit steun aan Europa te lioog Thomas Gates, de Amerikaanse mi nister van Defensie, heeft gisteren voor de Senaatscommissie voor Toewijzingen naar aanleiding van de defensiebegro ting voor dit jaar, verklaard, dat het gevaarlijk kan zyn ,,een valse indruk", dat de V.S. in militaire kracht bij Rus land achter zyn, veld te laten winnen. Volgens Gates zyn de aanwijzingen thans zodanig, dat Ruslands verwachte voorsprong in de volgende drie jaar op het gebied van raketten ,,voor redelyke steun voor een aanvalsbesluit" by lange na niet voldoende zal zyn. Bemande bommenwerpers zijn naar het oordeel van de minister nog steeds, zowel voor Rusland als Amerika, de voornaamste middelen om zware kern bommen naar hun doel te brengen. En op dit gebied zijn de Verenigde Staten verre de meerdere van de Sovjet-Unie, aldus Gates. Ook de Amerikaanse zee macht is „duidelijk superieur aan die van de Sovjet-Unie". Gates deelde mee, dat de Atlas-raket nu operationeel is, de Titan zou het waarschijnlijk in 1961 en de Minute- man tegen midden 1963 zijn. Het zijn alle drie intercontinentale ballistische raketten. In Europa is de Thor-raket in Engeland operationeel. Over een of twee jaar zouden Jupiterraketten in Ita lië en Turkije voor gebruik gereed ko men, aldus Gates. Deze laatste raket ten hebben een middelbare reikwijdte. De Amerikaanse minister van De fensie zei nog, dat naar het oordeel van de Amerikaanse militaire leiders de Sovjet-Unie niet voldoende raketten heeft voor een verantwoorde aanval op de V.S. Generaal Twining, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, sprak voor de commissie als zijn over tuiging uit, dat de Verenigde Staten het sterkste land in de wereld zijn en blijven. Senator Ellender, die zei, dat „onze zogenaamde vrienden overzee" niet hun deel van de lasten dragen, vroeg hoe veel militaire steun voor Europa be stemd was in het begrotingsjaar, dat op 1 juli begint. Gates antwoordde, dat dit ongeveer 500 miljoen dollar was voor Europa in het algemeen. Op ver dere vragen van Ellender zei Gates te menen, dat er geen Amerikaans mili tair hulpprogram voor het Verenigd Koninkrijk en voor Duitsland meer was en voor Frankrijk slechts een beperkt program. „België verruimt zijn defensiebegro ting, Italië breidt zijn defensiebegroting uit en geloof dat Nederland hetzelfde heeft gedaan", aldus Gates. Ellender zei daarop: „Zolang wij die mensen op onze schouder laten leunen zullen zij dat doen en ik geef hun geen ongelijk". Vervolg van pag. 1 Gevaar in Frankrijk nog niet geweken Wijs woord van Kir Niettemin zou het een gevaarlijke illusie zyn te menen, dat door de on derwerping het gevaar voor de toe komst nu ook definitief is opgeheven. Er zal grondig met de bezem moeten worden huisgehouden en De Gaulle zal, zo verwacht men in Parijs, ook die taak tot een snel einde brengen. Er wordt van een ingrijpende reorganisatie van de regering gesproken en ook de hoge vertegenwoordiger in Algiers, Paul Delouvrier, die op het kookpunt van de crisis alvorens zyn residentie voor twee dagen te verlaten in een overigens aangrijpende toespraak aan kondigde, dat hy btf zyn terugkeer tijdens een groot verzoeningsfeest de leiders van de muiterij de handen hoopte te kunnen schudden, zal ver moedelijk binnenkort voorgoed het Al gerijnse veld moeten ontruimen. Ook in de legerleiding, die de mui ters aanvankelijk zelfs nog niet met handschoenen aan wilde vatten, lijken verschillende mutaties wel bijzonder gewenst. Officieel is bekend gemaakt, dat De Gaulle, zoals was aangekondigd, vrijdag a.s. opnieuw naar Algiers zal vertrekken en dan zullen daar zeker ook de vele zware militaire verantwoor delijkheden ter sprake komen. De jonge en energieke en liberaal gezinde minis ter van Opbouw, Sudreau, wordt al als de mogelijke opvolger van Delouvrier genoemd. Als het gevaar het hoogst is, leert men niet alleen zijn vrienden maar vaak ook zijn potentiële vijanden ken nen en in dat verband hoopt men in Parijs nu eveneens dat De Gaulle zijn conclusies snel zal trekken. Ook giste ren bü een proteststaking tegen de be lagers van de republiek van een uur en die voor negentig procent gevolgd werd ,is opnieuw duidelijk bewezen, dat het staatshoofd in de ure des ge- vaars op het Franse volk rekenen kan. Doch daarom juist vragen velen zich in Frankrijk met nog meer klem nu af of die steun van het volk niet daad werkelijk kan en ook moet worden aan gewend. Een nieuw referendum be hoort nog altijd tot de mogelijkheden, maar het is twijfelachtig of zelfs met een nieuwe massale uitspraak ten gun ste van De Gaulle een voldoende tegen wicht zal worden geschapen tegen de actieve druk van fascistische en ultra rechtse elementen op de regering en op het parlement. Ook in ander opzicht zouden de erva ringen van de afgelopen week, toen Frankrijk op de rand van de afgrond wankelde, nog een positieve uitwerking kunnen hebben. Tal van Fransen zijn nu de ogen geopend voor de Algerijnse oorlog, zijn politieke en menselijke ach tergronden, en ook zijn eventuele perspectieven en onmetelijke gevaren. Een opmerkelijk woord werd ln dat verband gisteren gesproken door ka nunnik Kir, de conservatieve burge meester van Djjon en tevens Kamerlid. „Ik acht het onaanvaardbaar", aldus deze bejaarde politicus en geestelijke, „dat we ook dit jaar opnieuw 600 mil jard franken uit zouden geven voor de modernisering van de oorlog in Alge rije zolang de helft van onze eigen Franse provincies nog niet eens over stromend water beschikt!! Het is on mogelijk 400.000 jonge Fransen in AJge- rye op de been te houden ter wille van de privileges van de kleine Algerijnse minderheid. De enige redelijke oplos sing voor de toekomst van Algerije is", zo besloot de kanunnik-parlementariër, „een federatie met Frankrijk". Het kan alleen maar vruchtbaar zijn wanneer deze inzichten nu eindelijk ook in rechtse kringen verder doorbreken. Goederenvervoer naar Frankrijk De ministers van Buitenlandse Za ken en van Verkeer en Waterstaat en de Staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat hebben in hun antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Roolvink (KVP) o.a. gezegd dat voor het door Nederlandse ondernemingen te verrichten wegvervoer tussen de Franse en Nederlandse re geringen geen contingent is vastgesteld. In de op dit vervoer betrekking heb bende NederlandsFranse overeenkomst is slechts gesteld, dat de uitgifte van vergunningen in Nederland zal geschie den, doch dat het beleid van de Franse regering onaangetast blijft. BINNENLAND Het Ned. Roode Kruis heeft gisteren 300 dekens verzonden naar het Griekse Rode Kruis. Deze dekens zullen worden uitgereikt aan de slachtoffers van de over stroming bij Komotlnl. grondgebied van de gemeente aanmerke lijk ls uitgebreid o.a. met 800 hectaren van de gemeente Schipluiden. staan van de Vereniging „De verzamelaar" zal van 4 t/m 14 augustus 1961 ln de Houtrusthallen ln Den Haag een wereld tentoonstelling van verzamelingen „Cu riosa" *61" worden gehouden. Gistermorgen ls ln de Koninklijke Nederlandse Tapijtfabrleken te Moordrecht de 17-Jarlge wever R. Damsma uit Moor drecht met het hoofd bekneld geraakt tus sen borstboom en de lade van het weef getouw, waardoor hy zo ernstig werd ge wond, dat hij binnen enkele minuten ter plaatse overleed. By beschikking van de minister van O.K. en W. ls een commissie ingesteld, die tot taak heeft hem op korte termijn te adviseren omtrent de Juiste verhouding tussen de salariëring bij het kleuteronder- wys en het gewoon lager onderwijs, met Inachtneming van de eisen voor voorop leiding. de arbeidsduur en de zwaarte van de onderscheidene functies. Burgemeester en Wethouders van Den Haag zyn door de gemeenteraad ge machtigd, aan 't gemeentepersoneel, welks bezoldiging van gemeentewege wordt ge regeld ln afwachting van een nader door de raad te nemen besluit Inzake een algemene verbetering van de salarispositie van dit personeel op de voet van de voorzieningen voor het Rykspersoneel, bij wyze van voorschot over het eerste kwar taal 1960 een uitkering Ineens te verstrek ken ten bedrage van negen procent van de maandwedae. Ten behoeve van deze maatregel werd een krediet van f 557.000 verleend. BUITENLAND Volgens de Kazachstandskaja Praw- da wordt er gewerkt aan een spoorwegver binding tussen AkotgaJ in Óost-Kazak- stan en Lan Tsjeoe in noordwest-China, waardoor de verbinding tussen Moskou en Peking met duizend km zal worden be kort. De nieuwe iyn zal „spoorlijn van de vriendschap" worden genoemd, aldus het blad. een neger en een blanke vrouw ontvoerd. Het Incident speelde zich af voor een benzinestation. Zes mannen overvielen de neger en de blanke vrouw die voor het station in een auto wachtten. Felix Adler, een van de bekendste circusclowns ln de V.S. ls maandag op 65-1arlge leeftijd overleden ln het New- yorkse ziekenhuis waar hij vorige maand werd opgenomen. Hij is vele Jaren opge treden in de circussen van Barnum en Bally en van de gebroeders Ringllng. Twee Britten, een opzichter en een acteur, zyn zondagavond te Land's End ln Cornwall aangekomen na een mars van 1.600 km. zy waren 19 dagen eerder uit John O'Groats. de uiterste noordpunt van Schotland, vertrokken. De vrouweiyke arts Barbara Moore, die dezelfde tocht maakt doch een dag later ls vertrokken bevindt zich nog op circa 300 km van het doel. De Japanse politie heeft vandaag meegedeeld dat zy 32 stoffelijke overschot ten neeft gevonden ln een myn te Joebari op het eiland Hokkaido. De mijnwerkers waren maandag om het leven gekomen bij een gasontploffing. Men vreest dat er nog tien man nr' jI h et leven hebben verloren. De Afrikaans-Aziatische groep ln de V.N. heeft gisteren het ontwerp goedge keurd van een protest tegen de Franse plannen om kernwapenproeven ln de Sa hara te nemen. De tekst van het protest, dat zal worden doorgezonden aan secreta ris-generaal Hammarskjöld, ls nog niet ge publiceerd. Volgens de voorzitter van de groep hebben tot dusver 26 van de 29 le den het protest getekend. De plaatsvervangende leider van de Britse socialistische party, Aneurln Bevan, is ln zoverre hersteld dat hy ln het week einde gewoon voedsel tot zich heeft kun nen nemen. De 62-jarlge Bevan heeft een tyd geleden een zware buikoperatie onder gaan. Veertien Afrikanen zijn maandag om het leven gekomen, doordat ln de omge ving van Devon ln Oost-Transvaal een goederentrein achter op een stilstaande Koning Savang Vathana van Laos heeft ln overleg met zyn ministers beslo ten dat op 24 april verkiezingen ln Laos zullen worden gehouden. In Moskou begint vandaag een con ferentie, waarop communistische leiders uit zeven Europese landen en uit Mongo lië en Noord-Korea ervaringen op land bouwgebied zullen uitwisselen. De buiten landse afvaardigingen worden geleld door Gomoelka (Polen), Kadar (Hongarije), No- votny (Tsjecho-Slowakye), Ulbrlcht (Oost Duitsland), ZJifkof (Bulgarye), Gheorgiu dej (Roemenie), Hodja (Albanië), Tse Den Bal (Mongolië) en Kim Il-soeng (Noord- Korea). De veertien leden van de beheer- schapsraad van de V.N. hebben de V.A.R., Nleuw-Zeeland, de V.S. en Paraguay aan gewezen als leden van een missie, die bin nenkort beheerschapslanden in Oost-Afri- ka zal bezoeken. De Sovjet-Unie kreeg slechts vijf stemmen, terwyl tenminste 8 Btemmen nodig waren om gekozen te worden. In Zuld-Korea zyn het afgelopen Jaar ruim 2.000 kinderen te vondeling gelegd, zo heeft de Zuldkoreaanse regering be kendgemaakt. Alleen ln de hoofdstad Seoel werden gemiddeld twee kinderen per dag verlaten. De autoriteiten schryven dit toe aan de armoede van de bevolking en het ontbreken van maatregelen tot geboorte regeling. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Muzikale quiz. 19.50 Act. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws. en beursber. 22.40 Klaveclmbelrecital. 23.05 Criminele cause rieën. 23.20 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum H, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. praat- Je. 18.30 Zang en orgelspel. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.30 Gram. 21.20 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing .21.40 Sopr. en or gel. 22.00 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 22.20 Gram. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 Lezing. 22.50 Weens Phllharm. ork. en sol. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Wetensch. film. 20.35-22.10 Film. VOOR WOENSDAG 3 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en ten- toonstelllngsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret .14.00 Strijkkwart. 14.45 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Dubbel- kwart. 17.15 Polltiekapel. 17.50 Regerings- ultz.: Jeugdultz.: De brievenbus gaat open, correspondentieclub olv. Regina Zwart. Kerk gaat niet vrij uit in haat tegen Joden REFERAAT IN LISSE Over het rassenvraagstuk hield de leervicaris van de Herv. Gemeente in Lisse gisteravond voor de Jonge Kerk een referaat. Hij bezag het probleem vanuit hetgeen de bijbel ons hierover zegt. Eigenlijk zegt de bijbel hier niet zo veel over. We kunnen constateren, dat bij de schepping dit vraagstuk niet aan de orde was. Spreker wilde ook niet be weren, dat na de zondvloed de vloek, welke op Cham rustte wegens de bespot ting van zijn vader Noach, de nakome lingen van Cham een zwarte huidskleur zou hebben gegeven, zoals men alge meen meent. Hij wilde zelfs erop wijzen dat de nakomelingen van Cham tot het blanke ras behoren. Spreker betoogde vervolgens, dat het rassenvraagstuk pas is ontstaan in de 15de en 16de eeuw toen de kolonies ge sticht werden en Europa, gedreven door zelfoverschatting, zich, aldus spreker, verrijkt heeft ten koste van de ander. Die zelf overschatting is zelfs de mensen uit de zendingswereld niet geheel vreemd gebleven. Spreker behandelde vervolgens het antisemitisme, of beter gezegd: het anti- Juda-isme. In onze tijd wordt herhaal delijk gesteld, dat het volk van de joden nog altijd gehaat wordt. De kerk gaat in de haat tegen de jo den ook niet geheel vrijuit, men ver- diepe zich slechts in de kerkgeschiede nis. Deze haat is te verklaren uit de haat van de joden tegen de eerste christenen. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Film voordracht dr. H. Lehmann „Het dageiyks leven en gewoonten in het dorp Man". 8 uur nam. :smui Salomonson over „Een merkwaardige voorstelling op een Romeins mozaïek uit El DJem". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumuitvoe ring Leldsch Politie Muziekgezelschap. 8 u. nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Endegeest: K. en O.-cursus over de be handeling van psychiatrische patiënten. 2.30 uur nam. Gulden Vlies: Jaarverg. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nam. Rehoboth: Receptie 10 Jaar „Jong en Jolig". 8-10 uur nam. Wassenaar: Deylerhuis. „Recht voor Recht" met biyspel „Grote kinde ren" voor Chr. Middenstandsbond. 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: Dies-voorstelling „Llefde's loze les". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Jaarvergade ring Coöp. Ver. „Vlta Nova". 9.30 uur voorm. Tearoom v. d. Hebden (Breestraat 83): Film- en dia-avond Magneet-reizen. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heyden (Breestraat 83): Genootschap NederlandEngeland. Lezing „Slr John Wedgwood Bt over „De fabri cage van Wedgwood en de geschiedenis van ons bedrijf". 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Samenzangavond Ned. Chr. Radlover. 8.15 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Schoolver. „Iduna" speelt „Heer Halewyn". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. 1011 uur voorm. bybelstudie; 11 uur voorm. ds. B. Slond van Den Haag. Evang. Luth. Kerk: Avondgebed. 7.15 7.45 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Expositie keuze-tentoonstel ling Openbaar Kunstbezit. Dagelijks van 104 uur (zondag 14 uur nam.) t.e.m. 8 februari. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur: zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari) BIOSCOPEN Trianon: „Slaapkamergeheimpjes". (18 jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Revolverdamp In Tucson". (14 Jr). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag: „La grande illusion". (14 Jaar). Casino: „Les tricheurs". (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Freddy, de gitaar en de zee". (Alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Les quatre cents coups". (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807. Bfy geen gehoor bU Uw hnisarU of list (of diens waarnemers), bel op speel all dokterstelefoon 22222. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De bydrage van de Volksont- wikkellngsbeweging ln het behoud en de vernieuwing van de cultuur door R. Hajer, econ. drs. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Is de kerk soms achteriyk?, toespr. 19.25 VARA- Varla. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.35 Het oude huls, hoorsp. 21.40 Jazzmuz. 22.00 Cello en piano. 22.20 Keuren en kiezen, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzikale lezing. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Broeders, hoorsp. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Vijftien Jaar geleden, praatje. 13.20 Met Pit op pad, praatje. 13.25 Mil. muz. 14.05 I Pagllacci, opera (gram.) 15.30 Fluit en plano. 16.00 V .d. Jeugd. 17.20 Plano recital. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole- ork., koor en solist. NCRV: 18.15 Spectrum van het chrlste- ïyk organisatie- en verenigingsleven, le zingen. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radio krant. 19.50 Meisjeskoor en instrum. ens. 20.10 Concertgeb. ork. en solist. (In de pauze: De Mammoetwet, lezing). 21.55 Jazzmuz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennws. 23.55—24.00 Nws. (Over de 4e iyn van 18-20 uur) Giribiribln - Maria Marl - Clelito Orkest Henri Segers llndo - Summertime ln Ve nice - Anema e core - La plü bella del mondo. Orkest Henri Segers. N'ingleslna 'nnammurta (Manlio) Pezzentella (Plsano), Luciano Rondlnella: Maria Marietta (Conclna), Orkest Roberto del Gado; Guagllone (Nlsa), Llna Lancia; Sole dl Napoli (Gallo), Quartet Enzo Gal- lo; Melodia d'amore (Pinchi), Germana Caroli, Giorgio (Burghard). Orkest Ro berto del Gado; Come prima (Panzeri), Una marcia In fa (Panzerl), Willy Alberti; Rusticanella (Cortopassl)Renato Caro- sone; Pupa plccollna (Gletz), Caterina Valente, Silvio Francesco; Nessuno (de Simone). Umberto Marcato; E'sempre bel- lo (Gletz). Caterina Valente, Silvio Fran cesco; Bernardlne (Mercer), Renato Ca- rosone; La Sonnambula (Garosone), Quar tet Enzo Gallo; Boccuccla dl Rosa (Cl- chellero). Quartet Enzo Gallo; Core 'ngra- to - Vola Colomba - Arrlvedercl Roma, Orkest Henri Segers; Down Suth (Myddle- ton); In a Persian market (Ketelbey), Gerhard Gregor; Teddy mach Tanzmuslk (Raye), Ulo Schieder; Vier Junge Damen (Sjharfenberger), Das Sunshine Quartet; Mario (Scharfenberger), Margot Eskens; Some of these days (Brooks), Tristesse dance (Auric), Orkest Rlcardo Santos; Donug dingeldang (Ollas), Alice Babs; In der Taverne von Santa Marie (Carste), Pe ter Alexander; Wle die Llebe will (Revil), Alice Babs; Midnight blues (Grothe), Or kest Bert Kapfert; Sail along silv'ry moon IWenrlch), Orkest Max Greger; Helmweh (Kyson), Freddie: Jolly Joy hat einen Boy (Stallman), Die Trocaderos; Ein armer Mulero (Ollas), Freddie, Take me to your heart (Müller), Honky Tonk tango (Ollas) Orkest Rlcardo Santos: Links rechts (Gletz), Die Glorias; Calypso ltallano (Monte), Silvio Francesco; Aber Nachts ln der Bar (Gaze), Blbl Johns; Rendez vous for two (Hey wood), Eddie Hey wood; I'm saving myself for you (Heywood), Rain (Heywood), Lies (Heywood), Eddie Heywood. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.40 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Film- en toneelnws. 20.50 Intern, variété- jjrogr. 21.30 Marionettentheater. 22.15 Epi- BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 School- radio. 16.00 Hoorsp. 17.00 Koorzang. 17.45 Prog, voor oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Dansmuz. 20.00 Gram. 20.30 Quiz. 21.00 Lezing. 21.30 Gi taarspel. 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 ni. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagb. 12.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Verz. progr. (Om 16.30 Nws.). 17.45 Dansmuz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 19.40 Rep. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. en verz. progr. 23.30 Nws. en rep. 23.43 Gevar. progr. (Om 0.30 Nws.). 0.55- 1.00 NWSy Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. en sol. 16.05 Cello en piano. 17.00 Nws 17.45 Operettemuz. 19.00 Nws. 19.20 Filmmuz. 21.00 Kamermuz. 21.45 Nws. 22.40 Ork. conc. en sol. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Frans' conc. 15.55 Gevar. muz. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.53 —24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.52 Kcersen. 13.00 Nws. 13 15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 14.50 Gram 15.00 Ork. conc. en sol. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Kinderkoor. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Planorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Gram 20.30 Akademle der dlskofielen .21.30 Jazz muz. 22.00 Nws. 22.15 Lltt. kron. 22.25 Ethnlsche muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lleden. n1, 12 02 Gevar. muz. 12.40 Gram. ïl'22 2WS" *418 Gram. 14.30 Klass. gram. 15.30 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.43 Gram. 22 00 Journ. 22.10 Gevar. muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Amsterdam geh. bew. zo 4 Den Helder geh. bew. zzo 4 Ypenburg geh. bew. veran. mist w 3 zwaar bew o 4 geh. bew. ZZo 2 geh. bew. ozo 2 Eindhoven mist wlndst, Z.-Limburg motregen zzw 3 Helsinki onbew. n 6 Stockholm onbew. wnw 2 Oslo licht bew. nno 1 Kopenhagen licht bew. zo 7 Aberdeen geh. bew. zzo 9 Londen geh. bew. z 3 Brussel geh. bew. wzw2 Luxemburg mist zw s Parys licht bew. zo rdeaux mist zo onbew. nc zw. bew. sneeuw zw. bew. geh. bew. motregen onbew IsiSs ill I3 Sm fi cS Bordeaux Grenoble Nice Frankfort Zürlch Genéve Locarno Wenen 1 10 1 0 ozo 2 ozo 1 zzw 1 5 14 5 0 Innsbruck sneeuw Belgrado onbew. Athene Rome AJaccio Madrid Malloroa Lissabon zw. bew. geh. bew. onbew. mist licht bew."® mist ono wlndst. w 2 nno 9 no 2 no 3 wlndst. 16 4 14 2 11 -1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2