DE GAULLE WENST VOORLOPIG BIJ DECREET TE REGEREN WEERBERICHT Opstandigen bleken geen werkelijke desperado's Pierre Lagaillarde kan de doodstraf krijgen Alleen leiders worden vervolgd Hulp aan „spijtoptanten" is een SChildGTZGlf ITIGt dringende noodzaak geworden Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 No. 29964 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Algiers, maandagavond Als een kaartenhuis is de rebellie van Algiers in elkaar gestort. De opstandelingen, die beweerden tot het einde stand te zullen houden, desnoods een tweede Boedapest te zullen doorstaan, hebben zonder slag of stoot ten dele hun wapens ingeleverd en zijn naar huis gegaan. Anderen hebben zich gemeld bij hun onderdelen van de burgerwacht. Een groep van 420 man tenslotte heeft zich voorlopig bij het De verrassend snelle overgave van de rebellen kwam na een nacht lang onder handelingen tussen kolonel Dufour van het Vreemdelingenlegioen en een luite nant van Lagaillarde. De kolonel presenteerde de voorwaarden van de regering in Parijs: naar huis en wapens inleveren, terugmelden bij de burgerwacht of tijdelijk dienstnemen bij het Vreemdelingenlegioen. Hij gaf zijn woord van eer als militair dat, behalve tegen de leiders, geen vervolging zal worden ingesteld tegen de opstandelingen. Hij kon echter geen schriftelijke garantie geven voor die belofte. Na uren koortsachtig peinzen nam Lagaillarde de voorwaarden aan. Inmiddels heeft de Franse regering doen weten, dat een vervolging zal worden ingesteld tegen hen, die misdaden jegens de staat hebben begaan. Men mag aannemen, dat dit alleen de leiders van de opstand zal betreffen. Opvallend is, dat toen het leger ein delijk de rebellenforten van de bevolking isoleerde met prikkeldraadversperringen (die overigens ook een week geleden opgebouwd hadden kunnen worden!) het moreel van de rebellen onmiddellijk ineenzakte. Zij beseften voor een ver loren zaak te strijden. Waren zij werke lijk de desperado's geweest waarvoor zij zich uitgaven, zouden zij werkelijk voor die verloren zaak gestreden hebben, dan zouden zij nog een kans hebben gehad. Maar zij zijn niet werkelijk desperaat gebleken. Hun bondgenootschap met het leger bleek voos. De mutaties die De Gaulle in de legerleiding heeft aange bracht in het afgelopen jaar zijn effi ciënter gebleken dan Parijs zelf dacht. De meesten van de kolonels die met de rebellen sympatiseerden zaten inmiddels op posten, waar zij weinig kwaad meer konden! Tot zover onze Reisredacteur. eerste regiment parachutisten van het Vreemde lingenlegioen gemeld om tegen de fellagha's te strijden. Joseph Ortiz is op de vlucht geslagen en wordt door de politie gezocht. Pierre Lagaillarde, die aan het hoofd van zijn troepen over de restan ten van de barricaden klom, waarop deze als toppunt van vernedering door de rebellen zelf werden afgebroken, bevindt zich in handen van de Franse legerleiding. voerige bevoegdheden om bij decreet en zonder de medewerking van het parlement verstrekkende beslissingen te kunnen nemen. Algiers herwint zijn normale voorkomen Afgezien van het centrale plein en de rebellenwyk, die door het leger (dat de voorraden wapens en springstoffen van de rebellen heeft verzameld) hermetisch zijn afgesloten, begint Algiers zijn nor male gezicht te hernemen, zij het dan, dat dit gezicht alle tekenen van een zware kater vertoont. De Gaulle's afge vaardigde Delouvrier en opperbevelheb ber Challe zijn in de stad teruggekeerd. De staking is afgelopen, de winkels en café's zijn weer open. De Europeanen van Algiers voelen zich in de steek gelaten door het leger en door Frankrijk zelf. Een lid van de bur gerwacht, dat zijn wapens had neerge legd beet de parachutisten toe: „Ik schaam mij vandaag om Fransman te zijn. Van nu af aan ben ik net zo lief.. Duitser". Een parachutist vond een spottend antwoord: „Gisteren was je klaar om op de barricaden te sterven om voor eeuwig Fransman te blijven. Wij hebben jullie met geen vinger aan geraakt en nu wil je opeens als Duitser blijven leven?" Algiers, dat Mollet van beleid deed veranderen en later de Vierde Republiek ten val bracht, dat niet geheel ten on rechte geloofde dat het Frankrijk zijn wil kon opleggen, is gestruikeld over de man, die het zelf aan de macht bracht: Charles de Gaulle. Welke factoren hebben de onverwacht snelle capitulatie van de rebellen ver oorzaakt? Ten eerste, de veranderde houding van het leger, dat vandaag zo min als gisteren gaullistisch is, maar dat na de redevoering van het staats hoofd heeft beseft tot welke chaos zijn neutraliteit zou kunnen leiden. Ten tweede de eensgezinde steun die Frank rijk zelf in deze dagen aan De Gaulle heeft gegeven. De rebellen konden zo doende slechts rekenen op de sympathie van de bevolking van Algiers. Schilderijenzwendel in Frankrijk In Frankrijk is een omvangrijke schil derijenzwendel ontdekt, die betrekking heeft op talrijke doeken, welke valselijk aan zeer bekende moderne schilders zijn toegeschreven. Zevenendertig van deze doeken zijn in beslag genomen. Zij zijn toegeschreven aan Vlaminck, Jongkind, Morizot, Rou- alt, Mennet, Corot, Sisley, Lancret, Gau guin, Modigliani, Connington, Picasso. Matisse, Renoir, Degas, Pissaro en Gu ar di. Vijf valse „Vlamincks" zijn ten ver koop aangeboden. De politie is er achter gekomen, dat deze doeken van mevrouw De Boulat, die het kasteel de Mazères bij d'Azay-le-Rideau bewoont, afkom stig zijn. Bij een huiszoeking zijn negen andere valse Vlamincks in beslag geno men. Enkele van de valse stukken zijn door een zekere Claude Jager uit Tours vervaardigd, die bekend heeft Vlamincks drie Modigliani's ,drie Gauguins, twee Roualts, een Degas en een Renoir ge schilderd en gesigneerd te hebben. Mevr. De Boulat en Jager zijn in staat van beschuldiging gesteld. Toenemende zuidelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en vooral aanvankelijk plaatselijk mist. Geen neerslag van betekenis. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Ten noorden van de grote rivieren stijging van tem peratuur, in het zuiden ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 FEBRUARI Zon op: 8.19 uur; onder: 17.29 uur. Maan op: 11.02 uur; onder: 0.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.32 en 19 50 uur. Laagwater te 3.09 en 15.34 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Tussen de twee mogelijkheden, die de constitutie hem bood, heeft de president, nu de rebellie in Algerije in elkaar is gezakt en het leger zich onderworpen heeft, dus de minst ingrijpende oplossing gekozen. Via artikel 16 had hij zichzelf en buiten de tussenkomst van het par lement ook dictatoriale macht kunnen toekennen, een macht die dan niet aan een bepaalde tijdsperiode gebonden zou zijn geweest. In dat geval zou het restant democratie dat in Frankrijk nog be staat, in een presidentieel regime zijn opgelost. Lagaillarde in Parijs, Ortiz vluchtte door riool De regering heeft onder voorzitter schap van generaal De Gaulle gisteren ook nog besloten, dat de raddraaiers van de opstand in Algiers, die dus op een haar na was gelukt voor de rechter zul len worden gedaagd. Zij zullen ongetwij feld van hoogverraad beschuldigd wor den, waarop normaal de doodstraf staat. Lagaillarde, die als Kamerlid nu officieel nog onaantastbaar is, bevindt zich in de Parijse Santé-gevangenis. De caféhouder Ortiz was gisteren nog op de vlucht, doch men heeft in Parijs niet de indruk dat de legerleiding in Algiers zich nu zo verschrikkelijk veel moeite heeft ge- Art. 38 in werking Onze Parfjse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Tegen vijf uur vanmiddag zijn de beide Kamers van het Franse parlement, die tot april nog vakan tie hadden, door de regering in een speciale spoedzitting bijeengeroe pen. Lang zullen Nationale Ver gadering en Senaat hun vakanties echter niet hoeven te onderbreken, want het enige agendapunt van hun zitting vormt het verzoek van de regering artikel 38 van de Grondwet in werking te mogen stellen. Langs die weg verwerft de regering en in feite dus generaal Charles de Gaulle voor bepaalde tijd vermoedelijk een jaar uit- De oproerlingenleider Pierre La gaillarde bij zijn overgave aan de troependie de opstandelingenwijk in Algiers hadden omsingeld. geven om deze vogel of vogelaar te van gen. Ortiz is van Spaanse afkomst en zou naar Spanje gevlucht zijn. Hij ont kwam waarschijnlijk door het riolenstel sel! Kennelijk wil De Gaulle het ijzer sme den nu het heet is en de les trekken uit de gebeurtenissen. Die gebeurtenissen zijn, ofschoon het ergste, een burger oorlog, nog op het laatste moment voor komen is kunnen worden, uitzonderlijk ernstig geweest en men verwacht of men hoopt dat de lessen even streng zullen zijn. Het prestige van De Gaulle heeft zijn toppunt nu bereikt. Wat bijna niemand meer voor mogelijk hield, is hem vrijdag gelukt: zonder beloften en zonder zoete broodjes heeft hij, terwijl de trouw van het leger aan zijn persoon meer dan dubieus geleek, alleen door het ge van zijn houding en van zijn woord, de muiters op de knieën gedwongen en de hoge militairen tot inkeer gebracht. O Slot pag. 2 Engeland niet met Singapore akkoord Inzake Ned. Nieuw-Guinea De Britse regering heeft zich gisteren gedistantieerd van een verklaring van de premier van Singapore, waarin de Indonesische eis inzake Ned. Nieuw-Guinea werd ondersteund. Een gezamenlijke verklaring van de premier ''an Singapore, Lee Kuan Yew, die in januari een officieel bezoek aan Indonesië bracht en president Soekar- no, gepubliceerd bij het vertrek van Lee Kuan Yew op 26 januari, bevatte een passage, „dat de regering van Singapore de strijd van Indonesië voor de terug keer van West-Irian tot de territoritale jurisdictie van de Republiek Indonesië, ten volle ondersteunt". Het bureau van de Hoge Commissaris van het Verenigd Koninkijk te Singa pore maakte gisteren bekend, dat het Britse Hoge Commissariaat gemachtigd is te verklaren, dat de Britse regering „zich niet kan verenigen met de mening van de eerste minister van Singapo re op dit punt". Deze verklaring, aldus het. Commisariaat, werd noodzakelijk ge acht om mogelijk misverstand te voor komen. Singapore voegt Reuter hieraan toe heeft volledig zelfbestuuj* doch de zeggenschap over defensiezaken en bui tenlandse betrekkingen berust bij de En gelse regering. KONINGIN JULIANA NAAR ZWITSERLAND H.M. de Koningin is hedenmorgen om tien uur naar Zwitserland ver trokken voor een verblijf van tien da gen in het kanton Valays. Dit kan ton wordt in het Nederlands Wallis genoemd. Prinses Beatrix naar Sankt Anton vertrokken Prinses Beatrix is gisteravond per trein voor een 14-daagse vakantie naar Sankt Anton in Oostenrijk vertrokken. De Zweedse producer Lars Schmidt en diens echtgenote, de beroemde filmster Ingrid Bergman. tijdens hun bezoek aan Amsterdam gefotografeerd met de Munttoren op de achtergrond. Bijeenkomst in Haagse Dierentuin i *®rf voor het schilder feest Komende actie verdient grootste aandacht Gisteravond is in de Haagse Dierentuin een bijeenkomst gehouden welke georganiseerd was door het initiatief comité voor een actie ten bate van de spijtoptanten in Indonesië. De bijeenkomst eindigde met de aanvaarding van een conclusie waarin gezegd wordt, dat de overkomst naar Nederland, van alle nog in Indonesië verblijvende spijtoptanten noodzakelijk is. Er wordt een beroep gedaan op de regering om de overkomst van deze mensen te versnellen en op het publiek om door geldelijke steun dit werk mogelijk te maken. Tot de sprekers, die na de pauze reageerden op de redevoeringen van de initiatiefnemers behoorde o.m. mr. F. H. J. M. Daams, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Deze drong erop aan, de zaak buiten de politiek te houden en er een nationale zaak van te maken door alle politieke groeperingen er in te be trekken. Vervolgens sprak mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, lid van de Tweede Kamer voor de VVD. Zij deed een beroep op de pers om de nood der spijtoptanten en de actie die gisteren werd ingezet de grootst mogelijke aan dacht te geven. Voor de pauze werd het woord gevoerd door de initiatiefnemer, de heer Schrij ver Tjalie Robinson, de schrijver Hein Buitenweg, de heer C. J. Stolk, de auteur Johan Fabricius en dr. J. W. Meyer Ranneft. De heer Robinson herinnerde er aan, dat de regering door haar beleid, per 2000 spijtoptanten toe te laten, blijk Verkeer in Londen leed onder staking De Londense ondergrondse en vele Britse autofabrieken hebben gisteren te lijden gehad van stakingen. By de on dergrondse ontstond een chaos tijdens de piekuren, doordat door een 24-uur staking van personeel ter ondersteuning van looneisen, 63 van de 272 onder grondse stations gesloten moesten wor den. De autobussen kooiden een deel van het verkeier overnemen, doch er verschenen zoveel particuliere auto's op straat, die anders tijdens de drukte dc binnenstad myden, dat het verkeer her haaldelijk vastliep. De staking brak uit tegen het advies van de nationale bond. die op 15 fe bruari een spoorwegstaking over het ge hele land wil ontketenen. De staking van maandag in Londen ziet men als een soort waarschuwing vooraf van de betrokken arbeiders. In de B M.C.-autofabrieken in de Mid lands konden gisteren 25.000 man niet werken als gevolg van een staking van 55 electriciens, die loonsverhoging eisen. Als deze 55 voet bij stuk houden bestaat de kans dat in de loop van deze week in totaal 50.000 man bij deze fa brieken (Austin en Morris) moeten wor den ontslagen. In een andere fabriek Standards moesten 3.000 arbeiders naar huis worden gezonden wegens een staking van chassisbouwers in een ne- venbedrijf. Hiertegenover staat dat er gisteren een einde is gekomen aan een staking van drie weken in een autofa- briek van de Rootes-groep in Londen, waardoor In totaal 7.000 man niet kon werken. geeft te beseffen, dat er nood is. Hij zeide, dat sinds enige tijd de nood acuut is en dat daardoor de noodzaak is ont staan aan te dringen op versneling van de repatriëring. Voorts las hij een brief voor van mr. H. W. van Doorn, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, waarin deze er op wijst, dat zijn fractie in het Parlement reeds veel aandacht geeft aan de problemen der spijtoptanten. Hij las ook een brief voor van de ARP, welke van gelijke inhoud was. De heer Stolk maakte er in zyn rede voering melding van, dat als gevolg van een lek in het Nederlandse Hoge Com missariaat in Djakarta de Indonesische politieke leider E. F. Wens volledig op de hoogte werd gehouden van elke nieuwe visumaanvrage, die door een spijtoptant werd ingediend. De betrok ken spijtoptant werd als gevolg hiervan bedreigd met politieke represailles. Met betrekking tot het beroep op het publiek om geldelijke steun te verlenen werd nog meegedeeld, dat nog niet vast staat op welke wijze men deze hulp wil verkrijgen. Een gironummer was nog niet beschikbaar. De actie, die eerder reeds aangeduid was als „Nationale actie spijtoptanten" heeft thans de officiële naam „Nationale actie steun spijtoptanten Indonesië" af gekort: Nassi. Blijkens mededelingen betreft het hier de hulp aan 14.000 gezinnen waarvan het gezinshoofd een aanvrage heeft in gediend. De heer Stolk deelde mee, dat hiervan 9000 aanvragen zijn van mensen wier Nederlanderschap in het verleden boven alle twijfel staat en 5000 waarvan voldoende gegevens niet beschikbaar zijn. Tweede Russische superraket slot van Oceaanproef De Russen hebben zondagmiddag hun tweede raket naar het proefgebied in de Stille Oceaan afgeschoten en daar mee, volgens een verklaring van het of ficiële Sovjet-persbureau Tass, deze serie proefnemingen beëindigd. De tweede raket heeft zondagmiddag om 19 58 uur Moskouse tijd het doelge bied bereikt. Het voorlaatste raketdeel, met een imitatie-satelliet. is in het proefgebied terechtgekomen. Dit raket- deel is op het einde van de vlucht door de dampkring met radar van schepen en optische en akoestische instrumenten waargenomen. De proeven, die nu geëindigd zijn, wa ren een onderdeel van een plan voor SIKKENS-TJALLEMA PRODÖKT Egyptische troepen thans paraat Volgens waarnemers te Cairo zijn de strijdkrachten in het Egyp tische gebied van de VAR in staat van paraatheid als gevolg van de botsingen tussen Israëlische en Syrische troepen. Het leger in het Syrische deel was al paraat. Naar van Israëlische zijde werd ver nomen hebben de Israëliërs bij hun actie in de gedemilitariseerde zone ten zuidoosten van het Meer van Galilea verscheidene automatische wapens van Russische herkomst buitgemaakt. Uit het betrokken gebied werden maandag avond zo nu en dan nog schoten uit lichte wapens en een enkel mortier schot gehoord. Het Britse liberale blad ..The Guar dian" heeft gisteren aangedrongen op de legering van Indiase en Scandina vische militairen langs de grens tussen Israël en Syrië. Het blad wyst er op, dat de toestand langs de grens tussen Israël en Egypte rustig is sinds drie jaar geleden daar troepen van de V.N. werden gestationeerd. Jachtvliegtuigen van de Verenigde Arabische Republiek hebben gisteren in een luchtgevecht boven het Syrisch- Israëlische grensgebied twee Israëli sche straaljagers getroffen, waarvan er één zeker is neergestort en naar aan genomen wordt, de andere ook, aldus een legerbulletin, dat gisteren te Cairo is uitgegeven. Volgens het V.A.R.-bul- letin behoorden de twee Israëlische vliegtuigen tot een formatie van vier .Super Mystères", die in het lucht ruim boven Syrië was doorgedrongen. Men heeft één van de ..Super Mystè res" in Israël zien neerstorten. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft echter de Syrische melding tegen gesproken, als zou er een Israëlisch vliegtuig zfjn getroffen in het luchtge vecht. 100-jarige in Groningen In het gemeentelijk verzorgingshuis, het „Treslinghuis" te Groningen, is gis teren een van de bewoners, de heer H. Schaap, 100 jaar geworden. De burge meester van Groningen, de heer J. Tuin. en de wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. K. van Dijk, hebben de 100-jarige gelukwensen aan geboden en hem een mand met fruit gebracht. De heer Schaap is sinds juni 1956 in het „Treslinghuis" opgenomen ontwikkeling van krachtiger ballistische raketten, bestemd voor het lanceren van zware aardsatellieten of ruimtevluchten naar andere plaatsen. Tass maakte gisteren bekend dat het proefgebied nu weer vry ls voor de scheep- en luchtvaart.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1