GODS HAND OVER ORANJE MR. W. DE CLERCQ OVERLEDEN Bohnke: een allerfijnzineigst pianist van de hoogste orde Het voorjaar tegemoet met FILMS Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 30 Januari 1960 Tweede blad no. 29962 Feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging t.g.v. verjaardag Prinses Beatrix Binnenkort expositie „Bevrijd Vaderland" Na een periode waarin de Leidse Chr. Oranjevereniging weinig van zich deed horen, gaat deze vereniging onder lei ding van een ten dele nieuw samenge steld bestuur en met een flinke leden winst achter de rug, een tijd van vele activiteiten tegemoet. Zo zal ter gelegen heid van de verjaardag van Koningin Juliana op 29 april een door ds. A. K. Straatsma geschreven spel, „Lief en leed uit de jaren 1940—1945" door de Timde- lerclub worden opgevoerd. Voorts zal in samenwerking met de Vereniging „Ko ninginnedag" van 30 april tot 5 mei een expositie „Bevrijd Nederland" worden ingericht. De nieuwe voorzitter, de heer L. Schipper. Is dit nog toekomstmuziek, de a.s. ver- Jaardag van Prinses Beatrix was gister avond in „Den Burcht" reeds het „pre ludium", waarop deze activiteiten zijn afgestemd. Ook voor deze avond had men naar een geheel nieuwe samenstel ling gezocht. Hield de uit de televisie bekende historicus, de heer D. Wijnbeek uit Zwolle, onder het motto: „Gods hand over Oranje" een causerie over het leven van Prinses Beatrix - in aansluiting waarop de aanwezigen in de pauze een interessante collectie foto's uit het leven van onze Kroonprinses konden bezichti gen - het tweede gedeelte van de avond bracht een in vriendschappelijke sfeer gehouden zangwedstrijd tussen leerlin gen van drie christelijke scholen, t.w. de school aan de Stadhouderslaan, de Mun- nikenstraat en de Lusthof laan. Hoewel de belangstelling voor deze avond „in nieuwe stijl" bevredigend was, viel het op, dat vooral de jeugd, vermoedelijk aangetrokken uit leerlingen van de drie deelnemende scholen, sterk domineerde. De vice-voorzitter, de heer L. Questroo introduceerde aan het begin van de avond de nieuwe voorzitter, de heer L. Schipper, die op zijn beurt de heer Questroo dankte voor de leiding tijdens het „stadhouderloze" tijdperk. In het kort schonk de heer Schipper hierna aandacht aan het doel van een christe lijke Oranjevereniging, t.w. het bijbren gen van historisch besef en het belich ten van de geschiedenis vanuit reforma torisch beginsel. De heer Wijnbeek, die na het zingen van het eerste couplet van het Wilhel mus het woord verkreeg, zei, dat men er voor moet waken, dat de monarchale ge dachte niet vervlakt. De gedachte van Oranje, bolwerk van geloof en vrijheid, mag niet op de achtergrond geraken. Veelal leeft men uitsluitend bij de foto's en de televisiebeelden van het Ko ninklijk Huis. terwijl het historisch be sef van wat ons volk in het Oranjehuis is geschonken, is verdwenen. Spreker die hierna uitvoerig stilstond bij het leven van Prinses Beatrix en daaruit enkele hoogtepunten noemde, zeide dat uit de geschiedenis van het Oranjehuis telkens weer blijkt, dat Gods hand in blijde en droeve dagen over ons Koningshuis is uitgestrekt. In Oranje, aldus spreker, ligt de geestelijke grondslag van ons volksleven verankerd. Met Oranje zullen wij de fakkel van geloof en vrijheid moeten doorgeven. Zijn wij in de oor logsjaren 1940-1945 langs de rand van de afgrond gegaan, het was een Oranje, die sprak ,Ik ben onder U als één die dient". Moge ook Beatrix, als kind van deze tijd, dit devies tot het Hare nemen en zo handelende het Kind van Betlehem vol gen, aldus de heer Wijnbeek. Na de pauze vond de zangwedstrijd plaats. Zongen de leerlingen van de school aan de Munnikenstraat o.l.v. mej. De Ruiter twee Nederlandse liederen, de leerlingen van de school aan de Stad houderslaan deden dit onder directie van mevrouw Greive, terwijl mevrouw Boersma het koor van de Lusthoflaan onder haar leiding had. En terwijl de kinderen zongen kende de jury, bestaan de uit de dames D. Hagenbeek-Van Weeren en S. J. C. Kouwenhoven-v. d. Boom en de heer B. van Luyn, ijverig de punten toe. Het resultaat hiervan was, dat de leer lingen van de school aan de Lusthof laan met 8 pnt, de eerste prijs in de wacht sleepten. De school aan de Stadhouders- laan plaatste zich tweede (7V2 punt), terwijl de school Munnikenstraat (7 pt.) derde werd. In het verslag over de stand van zaken betrefende de bouw van de her vormde Vredeskerk schreven wij „dat Leiden in de toekomst voor kerkbouw ka nrekenen op een V2% van het door deze kerkelijke gemeente gestorte be drag in het fonds voor de landelijke kerkbouwactie". Wij deden hiermede Leiden tekort. De gemeente ontvangt de helft van hetgeen de landelijke actie in Leiden opbracht. Ned. medische film (in Leiden gemaakt) in Brussel bekroond In tegenwoordigheid van Koningin Elisabeth van België, vele ministers en vooraanstaanden uit de Belgische we reld, is dezer dagen het internationaal medisch filmfestival te Brussel, georga niseerd in verband met het 125-jarig be staan van de Vrije Universiteit te Brus sel, geopend. Zesenzeventig van de nieuwste medische films uit 13 landen werden gedurende een zevental dagen vertoond. Door de Stichting Film en Wetenschap-Universitaire Film in Utrecht werd aan dit festival deelgeno men met de zojuist gereed gekomen film „De tetralogie van Fallot", gemaakt in opdracht van prof. dr. A. G. Brom in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De film behandelt het operatief in grijpen bij een jongen van 12 jaar, waar bij het 'hart dertig minuten stil staat, terwijl de functies van hart en longen door een hart-longmachine worden overgenomen. De film is meer gericht op de sfeer in de operatiekamer met de daarbij in groten getale gebruikte re gistratie-apparatuur, dan op het chi rurgisch ingrijpen. Voor het eerst werd ook in deze 29 minuten durende film het originele geluid uit de operatieka mer zelf als achtergrond gebruikt. Deze film verwierf de „Prix de l'En- seignement medical decerne par la fa- culté de medecine". Hiermee wordt de reeks van buitenlandse successen voor onze wetenschappelijke filmers uit Utrecht voortgezet. Op de Biënnale di Venezia behaalden zij in de sector we tenschappelijke documentaires in 1952, 1954, 1955 en 1957 eerste prijzen. Op het Festival International du Film Medical te Brussel 1055 behaalde de Universitai re Film drie van de vijf toegekende prij zen. De film over de Friese tweeling be haalde de eerste prijs op de Biënnale in 1955, een eervolle vermelding in Rome in datzelfde jaar en een in Montevideo in 1956. In 1957 werd de film gekozen tot een van de tien beste Europese films van de laatste jaren (19501957), op het jaarcongres van de American Medical Association te New York. De heer W. Ouwerkerk alhier is be noemd tot lid van de examencommissie 1960 voor de N.O.-akten Nb/X en het pedagogisch getuigschrift. Prof. A. A. Prins alhier is benoemd tot ondervoorzitter van de examencom missie Engels M.O. 1960. Bekend advocaat, die zich op vele terreinen zeer verdienstelijk maakte Velen zullen met diep leedwezen vernemen, dat na een kortstondige ongesteld heid in de ouderdom van 69 jaar is overleden mr. W. de Clercq, één der meest bekende advocaten in de Sleutelstad en een figuur, die zich op vele terreinen van het gemeentelijk leven zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Bij degenen, die hem kenden en dat zijn er zeer velen stond hij bekend als een vriendelijk en minzaam mens, die met grote onpartijdigheid zjjn beslissingen nam en die er steeds op uit was de daad bij het woord te voegen. Naast de behartiging van zijn drukke advocatenpraktijk, vond hij tijd en gelegenheid om zich aan velerlei werk te geven, waarvan in de eerste plaats zjjn langdurig bestuurslidmaatschap van de Leidse Ambachtsschool dient gememoreerd te worden. Na de voltooiing van zijn studie aan die Leidse Universiteit, was mr. De Clercq korte tijd werkzaam op een Haags advo catenkantoor, waarna hij zich op 2 januari 1915 hier ter stede vestigde als advocaat, eerst in samenwerking met mr. H. J. C. J. de Jong, daarna met mr. De Niet, van 1926 tot 1942 met mr. E. J. Gelderman en tenlofcte geheel zelfstan dig. Mr. W. DE CLERCQ Reeds enkele maanden na zijn komst in de Sleutelstad werd de 'heer De Clercq door de toenmalige voorzitter van de Leidse Ambachtsschool, de heer G. van Driel het was in april 1915 aange zocht om als opvolger van nu wijlen de heer P. A. Wernink te willen optreden als secretaris van dat schoolbestuur. De daaraan verbonden werkzaamheden zijn in de loop der jaren vele malen toegeno men, maar tot aan zijn overlijden heeft mr. De Clercq deze met dezelfde frisheid van geest, toewijding en nauwgezetheid vervuld, als waarmee hij er nu 45 jaar geleden mee begon. Een activiteit en plichtsbetrachting, welke bij het 65-ja- rig bestaan van de Ambachtsschool, wer den bekroond met zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Sedert 1928 was mr. De Clercq kanton- reohter-plaatsvervanger, terwijl hij als vertegenwoordiger van de Leidse balie TWEE BEROEPEN VOOR Ds. C. MOLENAAR Ds. C. Molenaar, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, ontving een be roep van de Geref. Gemeente te Waar denburg en te Scherpenisse. deel uitmaakte van de Raad van Toe zicht bij de Orde van Advocaten te Den Haag. Voorts was hij vele jaren secreta ris van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel en van het bestuur der Sociëteit „Amicitia", oud-voorzitter en erelid van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", commissaris van de N VHuis ter Duin te Noordwijk aan Zee, terwijl ook de Leidsche Spaarbank hij was lid van het dagelijks bestuur vele ja ren van zijn heldere adviezen heeft ge profiteerd. Ook voor de Leidse Doopsgezinde Ge meente, waarin mr. De Clercq sinds vele jaren een leidinggevende figuur was. be tekent dit heengaan een groot verlies. Als voorzitter heeft hij onvermoeid ge tracht in de gemeente een geest van broederlijke eendracht te bevorderen. Daarnaast behartigde hij de belangen van het Bethlehemhof met een vader lijke meelevendheid. Naar de wens van de overledene heeft de begrafenis heden in alle stilte plaats gevonden. Zondag ochtend om half elf zal 't overlijden van mr. De Clercq tijdens de dienst in de Doopsgezinde kerk worden 'herdacht. Begenadigd en fascinerend De ruim 30-jarige pianist Robert Bohnke rangschikken we als een „grote onder de groten". Tijdens het vierde Kunstkring-concert heeft hü van stonde aan het pleit daarvoor gewonnen. Zijn enerzyds zün pianistische vermogens verbluffend, anderzijds is de hele verschijning van deze figuur in spel en optreden, zo sober en bescheiden als maar denkbaar is. Bohnke's moeder is een Mendelssohn, een afstammeling van de beroemde Felix. Bohnke bezit diens aristocratische sensitiviteit, gelukkig zonder diens sterke binding aan het conventionele. Met Mozart, Schumann, Schubert vóór en Berg, Schönberg, Stravinsky na de pauze had hij een wel heel interessant contrast geschapen. In Mozart-variaties op „Ah! vous di- rai-je Maman" (alias „Kortjakje") wa ren al twee eigenschappen van Bohnke's de volautomatische c-sL NU in weer en wind beschut en comfortabel naar Uw bestemming STRAKS zorgenvrij genieten van zon en zomer. Steeds zult U met de Daf, dank zij de volautomatische bediening, volmaakt ontspannen en daarom veilig rijden. Spoedige levering is NU mogelijk. Binnenkort door toenemende export en voorjaarsorders langere levertijden. Standaarduitvoering inclusief verwarming Af fabriek zeer gunstige fmancieringsvoorwaarden 140 dealers in het gehele land VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. -s Kankerbestrijding is noodzaak K. W. Fonds gaat in Leiden ledenwerfactie voeren De georganiseerde kankerbestrijding in Nederland in de vorm van een natio nale organisatie is van jeugdige datum. De behoefte aan een centrale organi satie, welke de bestrijding van deze volksziekte ter hand zou nemen, werd steeds duidelijker. Enkele jaren na de bevrijding werd, op verzoek van en kele vooraanstaande kanker-onderzoe kers, door de minister van Sociale Za ken een commissie ingesteld, welke tot opdracht had de regering te adviseren over de organisatie van de kankerbe strijding in Nederland. Deze commissie kwam o.a. tot de conclusie, dat alleen succes van dit streven verwacht mocht worden, wan neer de activiteiten van talrijke spe cialisten, zowel zij die de patiënten be handelen als degenen, die zich in het laboratorium met kankeronderzoek be zig houden, gecoördineerd zouden wor den. Een dergelijke bundeling van krachten is slechts doeltreffend in cen tra, waar alle mogelijkheden de ziekte te bestuderen, in een vroeg stadium vast te stellen en zo adaequaat moge lijk te behandelen aanwezig zijn. Met dit doel voor ogen werd o.a. in Leiden een Kankercentrum opgericht. Niet alleen de werklust en kennis van enkelen is voldoende het doel te bereiken. Slechts dan, wanneer zowel de overheid als het gehele Nederlandse volk de kankerbestrijding als een nood zaak zien en bereid zijn hieraan hun steun te verlenen, mag succes ver wacht worden. Het spreekwoordelijke goede voorbeeld werd door Koningin Wilhelmina gege ven, toen zü in 1948 een bedrag van 2J/£ miljoen, door het Nederlandse volk bijeengebracht ter gelegenheid van haar 50-jarige regeringsjubileum, voor de kankerbestrijding bestemde. Zo ont stond de stichting het Koningin Wilhel mina Fonds (K.W.F.), die de ontwik keling van de kankerbestrijding moge lijk maakte. Hoe belangrijk ook, een dergelijke eenmalige gift is niet vol doende het werk gaande te houden en nieuwe projecten aan te vangen. Ge lukkig verwerft het Fonds ieder jaar door landelijke acties een aanzienlijk inkomen. Een groot gedeelte van dit inkomen is afkomstig van hen, die lid zijn van het K.W.F. tegen een jaar lijkse contributie van minimaal f. 2.50. De afdeling Leiden is klein, veel te klein. Wilt U weten hoeveel leden de afdeling Leiden telt? Laat het U vol doende zijn, dat Lisse meer en Oegst- geest evenveel leden heeft. In de eer ste weken van februari zal U gevraagd worden lid te worden van het Koningin Wilhelmina Fonds. Uw antwoord kan niet moeilijk zijn. Kankerbestrijding is mogelijk, maar alleen met Uw morele cn financiële steun. Prof. dr. A. SCHABERG, voorzitter van de afd. Leiden van het K.W.F. EINDHOVEN - TEL 04900-62062 PILLOW TALK luchtig, amusant TRIANON Het was ter gelegenheid van deze film.dat er op verschillende plaatsen weer eens aandacht werd besteed aan de bijzondere carrière van de nu 37-jarige Doris Day. Aan de ge schiedenis dus van de pittige en ener gieke dochter van muziekleraar Kap- pelhof, die al heel jong droomde van een loopbaan als balletdanseres en daarvoor al haar moeizaam vergaarde centjes omzette in danslessen. Maar toen de vrolijke Dorothy zeventien was loerden deze dromen wreed verstoord door een tragisch busongeluk, dat haar voor anderhalf jaar in een ziekenhuis bracht en voorgoed aan haar dans- illusies een einde maakte. Maar juist toen herinnerde zij zich, dat ze ook eens in een zangwedstrijd een prijs had gewonnen. Verwoed wierp zij zich nu op de muzieklessen en zo begon een gouden carrière als zangeres. Onge twijfeld zullen vocale deskundigen haar stem kunnen kraken, maar voor de massa werd Doris Day een begrip. Van de microfoon naar de film-camera was voor de gevierde zangeres slechts een klein stapje en ook in de filmwereld maakte zij furore. Niet ten onrechte, zoals nu weer blijkt uit deze charmante komedie, waarin zij naast Rock Hudson op het brede gekleurde doek verschijnt. De ster van deze bijna twee meter metende ac teur is als een komeet omhoog gescho ten. Hij behoort thans tot de grootste kasmagneten van Hollywood! Twee duur betaalde krachten dus te zamen in een luchtig verhaaltje, dat gebaseerd is op iets, dat wij hier niet kennen: twee abonnees moeten één tele foonlijn delen. Zij, een resolute, succesvolle binnen - huis-architecte, die zich mateloos ergert aan de liedjes, die hij een notoire vrouwenjager zijn talloze vriendin netjes telefonisch voorzingt. Hij houdt de lijn daarbij zo lang bezet, dat zij haar zakengesprekken niet kan voeren. Het komt nog altijd telefonisch tot enige felle woordenwisselingen. Maar als hij hoort, dat zij een aardige jonge vrouw is, besluit hij en het lukt hem ook met haar in aanraking te komen. Het is allemaal nogal doorzichtig en men verkeert geen moment in het ongewisse, hoe het zal aflopen, maar de verwikke lingen tussen dat tweetal, zijn kostelijk. Naast hen staat Tony Randall als de verliefde miljonair en Thelma Ritter als een hoogst vermakelijke huishoudster. De pretentieloze humor in deze film is aanstekelijk. Doris speelt een verruk kelijke zakenvrouw, die zich maar te gaarne laat veroveren door de charmes van de telefoonpartner in cognito. Luch tig, levendig en levenslustig, zo zouden we deze handig gemaakte rolprent wil len karakteriseren. VAN DEZE WEEK: 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllilllllllllPllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Die Gitarre und das Meer Freddy als zingende zeeman Luxor Dat Freddy Quinn het zwer ven nog steeds in het bloed zit, kan men opmaken uit zijn laatste film, waarin hij de rol van een zingende zeeman ver tolkt. In deze film zijn namelijk episo den uit eigen leven verwerkt. Ook nu weer komen duidelijk de twee factoren naar voren, die het leven van deze ook in ons land zeer populaire zanger, heb ben beheerst: varen en zingen. Freddy, Joegoslaaf van geboorte, heeft bijna heel Europa doorkruist. Maar volgens de film althans nu wil hij toch ook aan de overkant van de Oceaan zijn geluk eens gaan beproeven. Hij wil naar Ca nada. Aanvankelijk treffen wij hem tezamen met zijn onafscheidelijke gi taar aan in de Duitse havenstad Hamburg, waar hij als verstekeling uit Genua is aangekomen. Hij ontmoet daar de tien-jarige Stefan, die uit een wees huis is weggelopen. Tezamen proberen zij aan de kost te komen. Freddy doet dat natuurlijk met zingen. Zodoende leert hij in een café Susi, het kelnerin netje, kennen, dat op slag verliefd op hem wordt. Zij trekt zich het lot aan van Stefan en zij weet het jochie bij haar baas onder te brengen. Onze zan ger is intussen in aanraking gekomen met een journaliste, die hem wil „ont dekken". Maar het grootste ideaal voor Freddy blijft desondanks Canada. Dank zij deze journaliste krijgt hij het geld voor de overtocht. Susi zal later, als Freddy zich een bestaan zal hebben verworven, overkomen. De slimme Ste fan is er door toedoen van een oude kennis van zijn vriend, achter gekomen met welk schip Freddy de overtocht zal maken en in een plunjezak wordt hij aan boord gesmokkeld. De kleine straat jongen heeft zijn enige vriend, die hij ooit heeft bezeten, weer teruggevonden. De schlager „Du brauchst doch immer wieder einen Freund" is dan wel bij zonder van toepassing. Voor de Freddy-fans is het misschien nog interessant te weten, dat hij ver der nog zingt: „Die Gitarre und das Meer" en „Die Nacht vergeht so schnell". Een weinig origineel gegeven dus. maar dat is in deze film niet de hoofdzaak. Alle moeilijkheden, die zich voordoen, worden op weinig sensationele wijze op gelost, alles speelt zich af in een ge moedelijke sfeer. Houdt men van een gemoedelijke film, waarin romantiek en muziek hand in hand gaan, dan kan men deze week goed aan de Stations weg terecht. Revolverdamp in Tucson Actie en avontuur Rex Het davert voortdurend op het brede doek in het theater aan de Haar lemmerstraat. Daar zorgt een stevig aantal stoere kerels wel voor. Zij ver oorzaken grote wolken kruitdamp, die zich dan weer vermengen met de stof» de hoeven van talloze dravende paarden. Deze realistische film eindigt met deze In de zadels op deze dieren zitten de mannen, die om niet altijd begrijpelijke redenen steeds weer met elkaar over hoop moeten liggen. Eerst kunnen de twee zoons van een paardendief het niet al te best met elkaar vinden. Een wordt sheriff, de ander bendeleider. Natuurlijk zegevieren recht en goede inborst, zodat we toch de beiden mannen op het goede pad kunnen tegenkomen, episode: zij vertelt niet hoe het verder ging met Truffaut, die tenslotte voor de Krijgsraad terecht moest staan. Maar het is genoeg, om een onbarmhartige in druk te geven van het sombere jongens- bestaan van de 12-jarige Antoine Doinel, wiens huis nauwelijks een „tehuis" voor hem te noemen is, waardoor hij van kwaad tot erger vervalt. Toch is hij in de grond een goed ventje. Zulke levens Maar dan kan die voormalige slechte I zün er in een wereldstad als Parijs bü toch weer niet zo goed zijn of hij raakt I duizenden. Het is goed, dat Truffaut er weer in moeilijkheden, het recht achter zich Enfin, het is allemaal nogal ingewik keld, maar wat doet het er eigenlijk toe. Hoofdzaak bij zulke films is toch, dat de toeschouwers (en liefhebbers) een flink portie actie en avonturen voorgezet krijgen. En wat dat betreft komt men aan de Haarlemmerstraat er weer best af. De revolverdamp hangt niet alleen zwaar in Tucson, maar ook in Rex. Wanneer die af en toe optrekt ziet men in de hoofdrollen de figuren van Mark Stevens, Forrest Tucker en Gale Rob- bins verschijnen. De man achter deze rookschermen was regisseur Thomas Carr. Les Tricheurs (Zondaars in spijkerbroek) Losgeslagen jongelui in een wereldstad Casino In het theater aan de Hoge- woerd gaat een reprise van het bekende Franse werk „Les Tricheurs", dat on langs in een andere bioscoop te dezer stede draaide en waaraan wij toen veel tijd en aandacht hebben besteed. Deze aangrijpende film geeft een beeld van het leven van een aantal losgeslagen jongelui in een wereldstad. Zij kennen geen normen meer en verwerpen „uit be ginsel" alle gedragsregels van een oudere generatie. Waar dit toe leidt ligt voor de hand. Zijn het er veel die zo leven? Gelukkig niet, maar het verschijnsel is ernstig genoeg om er achteloos aan voorbij te gaan. Het tragische element in deze film is, dat er een misverstand ontstaat tussen een jonge student en een meisje, dat zich ondanks alle schijncynisme aan haar omgeving be gint te ontworstelen. Maar dan is het helaas te laat „Les quatre cents coups" Somber jongensbestaan Studio De gevreesde Franse film criticus Franqois Truffaut maakte met „Les quartre cents coups" zün eerste film. Deze werd onmiddellük een door slaand succes: zij is o.a. bekroond met de Grote Prijs voor de beste regie op het Filmfestival te Cannes. Ditmaal met nu eens één geanalyseerd heeft, ook ter waarschuwing aan vele ouders, die de kinderen niet begrijpen en hun een to taal verkeerde opvoeding geven, omdat ze teveel niet zichzelf vervuld zün. Truffaut heeft het ganse milieu van het jongetje vlijmscherp ontleed. Alle ontroerende emoties van het kereltje, dat een vertrapt bestaan lijdt en toch, op zijn eigen wijze, op zoek is naar geluk, zijn er met meesterhand in beschreven. Men leeft met hem en zijn vriendjes tenvolle mee: op school, bij hun zwerftochten door de grote stad, tijdens hun ondeugendheden, die in diefstallen ontaarden. Kunnen zij het helpen, dat zij zo opgroeien?.De film geeft daar op het antwoord. Men zal de schuld in vele gevallen elders moeten zoeken. De 14-jarige Jean-Pierre Leaud speelt op vallend natuurlijk de rol van het jongetje. Rond hem gaan zijn vriendjes, boven hem staan zijn ouders en zijn onderwij zers. Begrijpen zij iets van dit jonge leven?.... Ook daarop geeft de film antwoord, als U Truffauts' taal verstaat. En het wordt een triest antwoord, dat tot nadenken stemt Het is niet verwonderlijk, dat deze film overal waar zij vertoond werd en wordt, opzien baarde. Zij is gaaf, volmaakt af gewogen en indringend, legt getuigenis af van een ongewoon observeringsvermo- gen. Doch door - en - door triest Traffaut heeft wéter gemaakt, wat hij in zijn meedogenloze filmkritieken ande ren voor hield. Hij legde met deze eer steling vast, dat men van nu af aan zijn verdere films met de grootste belangstel ling tegemoet mag zien, spel duidelijk: de prachtige autonomie van de linkerhand en de ongebroken helderheid zowel als de diepe zangkracht in de melodische belijning. Het klank beeld bleef ongemeen doorzichtig en werd, hoewel strak in het klare even wicht, nooit ster. Epateren, koketteren. Bohnke kent het niet. Subtiele lyrische gevoeligheid droeg dit Mozartspel. In Schumanns Kinderszenen werden de dertien miniaturen als geslepen dia manten. Soms naderde de voordracht het suggestieve spreken van Beethovens recitativo. Een lichte teleurstelling lag er in het slotfragment „Der Dichter spricht", dat door het overmatig vibre ren in de aanslag enigszins trekkerig, brokkelig en precieus uitviel. Misschien hadden de psychische spanningen in zo veel wisselende kleinbeelden iets uit- puttends teweeg gebracht. Het leek een bevrijding, boen in Schuberts Wanderer Fantasie de virtuositeit „con fuoco" een wiekende vlucht mocht verkrijgen. Het werd een zingende virtuositeit, met een glasheldere stemvoering en on- vergeeübare sonoriteiten, een speelwijze die geheel en al naar de compositie als zodanig verwees en daarin een relief ontdekken deed, dat er door anderen zelden zo ruimtelijk tastbaar opgebeiteld is geweest. Maar wat Bohnke in de va riaties van het verdroomde Adagio aan ooloriet schonk, noemen we een wonder werk door al de finesses van het orkes trale palet. Zo'n gave idealiteit in het reproduceren snoert de mond van iedere aantijger, die de romantische stijl infe rioriteit toeschrijft. Inferieur is het mis bruiken of vertekenen alleen. Wie van tevoren op het programma naast de naam Alban Berg niet de ver melding „opus 1" 'had gezien, heeft mo gelijk allerlei grimmigheid verwacht. In werkelijkheid hoorde hij in de goed to naal blijvende ééndelige Sonate jeugd- romantiek. De dissonant (in akkoorden) kleurt, of beter ontkleurt het werk wel iswaar ,maar ons geslacht schrikt daar niet meer van. Velen hebben deze sona te denkelijk mooi gevonden, zelfs warm te en gepassioneerdheid ontbreken er niet aan. De vormgeving is eerder zwak. In de 'harmoniek is de Tristan-chroma tiek haast een onvermijdelijkheid. En thematisch horen we een andere chro- maticus: reminiscenties aan de viool sonate en de Variations Symphoniques van Franck zijn voor het grijpen. Van een aankomende dodecafonist echter geen spoor! Wü zouden nooit met deze film ken nis gemaakt hebben, als de onlangs over leden filmcriticus, André Bazin, zün jonge vriend Truffaut niet nog net bü- tijds van de maatschappelijke ondergang gered had. Dan hadden wij ook nooit de levensgeschiedenis van de héél jonge Truffaut leren kennen. Dat zou jammer geweest zijn, omdat deze film leert, hoe kinderen niet opgevoed moeten worden. Truffaut houdt de veelzeggende spie gel voor ogen En men houdt het hart voor duizen den kinderen vast The nun's story I nd rukwekkend Lido Nogmaals „The nun's story", met Audrey Hepburn in de hoofdrol, armzalig jongensleven geregistreerd. Ook hü groeide voor galg en rad op toen hü ongeveer 12 jaar was, kwam in een ver- wolken, welke worden opgeworpen dooft* beterhuis terecht en liep daaruit wegk In deze film heeft Truffaut zün eigen Een der „beste films van het vorig jaar" niet alleen indrukwekkend door de schildering der levens van nonnen, maar ook indrukwekkend door het spel van Audrey Hepburn, met als tegenspeler Ja. zelfs in de „Sechs kleine Klavier- stücke op. 10" van Schönberg is het re volutionaire twaalftoons systeem nog niet geproclameerd. Er was hier immers nog toonrepetitie en in het consequente „systeem" mag geen der twaalf tonen herhaald zijn voor de elf andere eerst aan bod zijn geweest. Wel heerst reeds de abstractie en het expressionistisch klankexperiment. Niettemin is er harte lijk geapplaudiseerd voor dit sfinxachtige springerige, motivische kortschrift. Het onthulde dichterlijkheid en emoties. Maar we zijn ervan overtuigd, dat zon der de kunst van een Bohnke om met nuances te balanceren en met vinger en voet vibrerend te kleuren, de noten „abracadabra" bleven. Die noten als noten kan iedere matig gevorderde pianist best spelen! Maar van Stravinkys „Trois mouvements de Pétrouchka"Dót presteert alleeen een supervirtuoos, die deze barbaarse poppekast-scènerie op een Petersburcse kermis als speelgoed weet te hanteren. De potentie, hier vereist, het tempera ment ,het uithoudingsvermogen, de tref zekerheid, het omgaan met, dynamische en ritmische spanningen en plastische omschakelingen, de zin voor het pitto reske. zijn ongehoord. De allerfijnzinnig- ste pianist Bohnke veranderde hier in een handwerker van het martellato en de mechanische geraffineerdheid Groot in veelzüdigheid is een vertol ker, die het ene moment een begenu- digd dichter kan zün en het volgend een onnavolgbaar fascinerend verklan- ker van galgenhumor en cynisme, rau we obsessie en motorische bezetenheid! Allicht dat toegiften afgedwongen werden: twee marsen van Prókofjef, waarvan de laatste uit „De liefde voor de drie sinaasappelen". V. Peter Finch als de dokter, wier assisten te zij een tijdlang in de Kongo is Wi hoeven, na onze vorige beschouwing' hier niet veel meer aan toe te voeger He1 zij genoeg met dit enkel woord wt - derom de aandacht te vestigen op de superieure film, welke reeds de sterk aandacht van tallozen in onze stad gi - trokken heeft.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3