iezorgers(sfers) PA Het regent nu in Algiers Met een enkel woord Kerkelijk L even Agenda ZATERDAG 30 JANUARI 1960 Hoe indrukwekkend de emotionele rede van president De Gaulle, gis teravond voor radio en televisie, ook geweest moge zyn, onwillekeurig kwam daarna de gedachte op: en wat nu? De vermaarde Amerikaanse schrij ver Mark Twain heeft dit eens aldus geformuleerd: „Donder is goed, donder is indrukwekkend, maar het is de blik sem, die het werk doet". Op deze sitd- atie toegepast kan men derhalve vra gen, welke bliksemende daad zal vol gen op de donderrede van vrijdagavond! Zeker, de president heeft het leger streng bevolen hem onvoorwaardelijk gehoorzaam te zijn, omdat de oorlog in Algerije niet die van een bepaalde ca tegorie burgers of militairen is, maar een krijg, die namens Frankrijk gevoerd wordt. En in Frankrijk bepaalt De Gaulle de koers. Helaas liet de president in zijn uiterste lankmoedigheid het aan kondigen van maatregelen na. al is het uiteraard denkbaar, dat de thans uitge sproken order aan het leger de basis zal vormen, waarop hij in de komende da gen zal verder bouwen. - en zal dus moeten wachten op een r verdere ontwikkeling, die nu toch niet langer meer achterwege kan blijven. Het gepraat op hoog niveau van de afgelopen dagen zal wel nodig zijn geweest om de Franse president een idee te geven van de opvattingen van allerlei adviseurs, maar het maakte een aarze lende indruk en versterkte veler me ning, dat de Franse regering in een on behaaglijke situatie is gedrongen. Met verbazing zal men voorts hebben gele zen. dat de rebellen in het hart van Al giers over een vrijheid van contact met Ihun medestanders buiten de „vesting" blijken te beschikken, welke bepaald on toelaatbaar moet heten. Trouwens, pre mier Debré en minister van Defensie, Guillaumat waren al ontmoedigd van een nachtelijk bezoek aan Algerije te ruggekomen, met als voornaamste re sultaat de vaste overtuiging, dat het le ger zou weigeren op de „patriotten" te schieten. Het kwam er dus op neer, dat de legerautoriteiten in feite de zijde van de muiters hadden gekozen. En als diep tepunt werd gisteren bekend, dat de hoofden van militair en burgerlijk ge zag, resp. generaal Challe en regerings gedelegeerde Delouvrier zich naar een oord buiten de hoofdstad hadden be geven om zich aan de druk van de si tuatie te ontrekken en hun gezag doel treffender tot uiting te brengen. Onwillekeurig rijst de vraag or pre sident De Gaulle zijn krachtme ting met de „activisten" niet beter had kunnen voorbereiden. Men herin nert zich, dat de eigenlijke aanleiding was gelegen in de uitlatingen van de parachutistengeneraal Massu, die zich in een interview met een redacteur van een Westduits blad in onverholen ter men tegen de „liberale" Algerijnse poli tiek van De Gaulle uitsprak en daarop naar Parijs werd ontboden. Vrijwel te gelijkertijd werd aan oud-minister Bi- dault het recht ontzegd zich naar de andere zijde van de Middellandse Zee te begeven om daar, zoals men verwachten kon. agitatie tegen de regering te -gaan bedrijven. Dit waren dus maatregelen, die duidelijk maakten, dat De Gaulle de strijd niet uit de weg zou gaan. Vóór dien echter, in de afgelopen maanden, had hij reeds tal van militaire kopstuk ken in Algerije men noemt een getal van twintig door overplaatsing min t f meer buiten gevecht gesteld. En mo gelijk trof hij nog andere schikkingen, die zich op het ogenblik aan grotere be kendheid onttrekken. Hoe dit zij, onver wacht kwam de botsing tussen uiterst rechts en het staatshoofd niet en wie weet hoeveel ernstiger de toestand op het ogenblik zou zijn indien er. achter de schermen, niet reeds voorpostgevech ten hadden plaatsgevonden, die De Gaulle's positie van thans eerder verbe terd dan verslechterd hebben. Dwaas is het enige woord voor de rebellie onder de Fransen in Alge- ije. Toen de Vierde Republiek ten val kwam, kon Frankrijk als het ware terugvallen op de figuur van een alom gerespecteerd generaal als De Gaulle. Maar wie zou thans diens plaats kun nen innemen met hetzelfde gezag in Frankrijk zelf, tegenover Algerije en op internationaal niveau? Het is tekenend voor het niveau van de opstandige „ac tivisten", dat zij hun vertrouwen stellen op uiterst dubieuze elementen als La- gaillarde en Ortiz, een eeuwige student en een caféhouder. Alle verhoudingen zijn hier toch wel zoek en men zou erom kunnen lachen, ware het niet ,dat der gelijke volksmenners „leugenaars en samenzweerders' 'noemde de president hen in zijn rede van gisteravond! - door het verspreiden van giftige propaganda een aanhang hebben kunnen krijgen, die volstrekt onevenredig is aan hun po litieke betekenis. Terecht heeft de pre sident ingezien, dat het zwakke punt in dit alles gevormd wordt door het leger en vandaar dat hij, als opperbevelheb ber van de Franse strijdkrachten, het nadrukkelijke bevel heeft uitgevaardigd alleen hem te gehoorzamen, waaraan hij de verzekering toevoegde, dat het giezag zal worden hersteld. Een verheugende factor is ongetwij feld, dat de openbare mening in het moederland als één man achter De Gaulle staat. Het zou er trouwens bepaald wanhopig uitzien, indien zelfs iemand als hij niet langer het vertrou wen van de overgrote massa der Fran sen zou hebben. Frankrijk zou dan im mers op de rand van het. fascisme staan. De president handelt thans dus wij nemen hierbij stilwijgend aan, dó-t hij inderdaad zal handelen namens vrij wel het gehele Franse volk en hij wordt bovendien (passief) gesteund door de onuitgesproken sympathie van de goed willende Algerijnen. Deze laatsten heb ben eveneens laten blijken, dat zij niet gediend zijn van kwestieuze avonturen en dat zij de voorkeur geven aan het zelfbeschikkingsrecht, zoals de presi dent dat gisteravond nog eens met na druk toegezegd heeft. Dat dit probleem (want dat is het) niet zo eenvoudig is als het lijkt, weet De Gaulle zeer wel. Want ook als men afwijst wat de „ul tra's" wensen: integratie van Algerije als een soort provincie in de Franse Unie, dan is het nog heel moeilijk om een voor ieder bevredigende oplossing te vinden, die neerkomt op „associatie" tussen beide landen, waarbij tegelijker tijd de zelfbeschikking der Algerijnen wordt erkend. Overziet men wat De Gaulle totnu- nutoe tot stand heeft gebracht, dan is het bepaald niet onbegrij pelijk, dat zijn optreden tot moeilijkhe den heeft geleid. Men denke in dit ver band aan zijn politiek-van-Franse- grandeur, zoals die tot uiting is geko men in het besliste voornemen het land tot kernbom-mogendheid te verheffen, voorts aan de wrijving in NAVO-ver- band en tenslotte aan de koers ten aan zien van Algerije. Aan verwikkelingen door dit alles geen gebrek en het ziet er evenmin naar uit. dat de president ook als hij er thans in slaagt de avonturiers in Algiers tot overgave te dwingen en het leger volkomen naar zijn hand te zetten een periode zonder zorgen tegemoet kan gaan. De oorzaken Wereldhistorie en balletgeschiedenis j e (Van onze t.v.-medewerker) We konden het eerlijk gezegd niet helemaal volgen in alle détails, maar we zouden het niet graag gemist hebben, het kwartier van generaal De Gaulle, president van het naar wij dachten onsterfelijke Frankrijk. Maar De Gaulle wond er geen doekjes om. Als jullie daar in Algerije wilt doorzetten, zou het best eens de dood van Marianne 9 Vervolg van pag. 1 Sedert gistermiddag regent het voor het eerst sedert het oproer in Algiers, aldus meldt A.F.P. De oproerlingen trekken zich terug in de gebouwen die deel uitmaken van het versterkte stads deel. Het Delacroix-lycei'.m is getrans formeerd tot een kazerne met kamers, kantine en commandopost. De hal van het bankgebouw dient als slaapzaal en het café „Le Coq Hardi", dat op trieste wijze bekend werd door een aanslag van FLM, is thans een rumoerige eetzaal waar meisjes de maaltijden komen be reiden. De inwoners die tot nu toe de straten bevolkten, blijven thuis- In de ongebroken straten wordt het stof tot modder. De regen, die overvloedig valt, wordt een krachtproef voor de organi satie van de mannen achter de barri cades en voor hun moreel. De secretaris-generaal der Franse socialistische partij. Guy Mollet, heeft gisteravond in een korte verklaring voor de B.B.C. gezegd dat zijn partij „met alle andere democratische partijen" in de Algerijnse crisis achter president De Gaulle staat. De secretaris-generaal van de gaul listische „Unie voor de nieuwe repu bliek" verklaarde gisteravond, dat De Gaulle elk misverstand uit de weg heeft geruimd. Wy wachten met vertrouwen het antwoord af op de oproep die hy heeft laten uitgaan, zo zei hij. Het hoofdkwartier van de conserva tieve partij (onafhankelijken) heeft gisteren in een communiqué de veron derstellingen dat de partij de opstand in Algiers steunt, van de hand gewe zen. De onafhankelijken zijn van ge voelen. dat zij een belangrijke rol kun nen spelen bij het herstel van het gezag van de staat en het bewaren van Frans Algerije en de nationale eenheid, aldus het communiqué. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De posities voor en tegen de repu bliek worden nu ingenomen en men ontwaart daarbij soms ook wel verras sende verschijnselen Zo heeft de FLN. het Algerijnse Vrijheidsfront in Alge rije, zijn volgelingen nu opgewekt vóór generaal De Gaulle te manifesteren. Het is alleen jammer dat die oproep niet wat eerder werd gedaanOok in ander verband geeft de FLN, die men juist iets begon te vergeten, trouwens weer tekenen van nieuw leven. Aan de Tunesische grens moet een groot of fensief zijn geopend op de Franse stel linggen die de dagen tevoren door dui zenden soldaten juist verlaten waren, soldaten die men in Algiers beter tegen de muiters meende te kunnen gebruiken. Ofschoon het bericht als tragi-komi- sche noot cn ten besluite van dit ver slag van deze beangstigende gebeurte nissen biina misplaatst kan schijnen moet. volledigheidshalve, toch ook nog worden meegedeeld dat de proefexplosie van de atoombom in de Fahara, waar door Frankrijk ziin grootheid op De Gaulle's bevel juist wilde besteen in het aangezicht van de hele wereld, voor onbepaalde tyd is uitgesteld BINNENLAND Gistermiddag heeft de geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. H. J Dijkhuis, de uitbreiding van de Astma kliniek ..Eugenia" te Davos. een zuster-instelllng van het Nederlands sana torium, in gebruik gesteld. Zoals de kll- jilek thans Is, kunnen 85 patiënten wor den verpleegd. De minister van Staat, dr. W. Drees heeft gistermiddag in het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amsterdam de Koninkrijkprijzen uitgereikt aan de Neder landse winnaars en winnaressen van de schrijf- en tekenwedstrijd 1959. De „Jazz at the Philharmonic"-groep zal op 27 februari in ons land optreden, doch alleen tijdens een nachtconcert te Am sterdam. op 27 februari. De groep treedt die avond eerst op in het Paleis des Beaux Arts te Brussel en zal vervolgens per char tervliegtuig óf met auto's naar Amster dam reizen. „Jazz at the Philharmonic" is als volgt samengesteld: Ella Fitzgerald, Roy Eldrindge en Shelly Manne and hls men (Manne. drums. Joe Gordon, trom pet. Richie Kamuca, tenorsax, Russ Free man. piano en Monty Budwig, bas) het Jimmy Giuffre trio, bestaande uit Giuf- fre, klarinet-tenorsax. Jimmy Hall. gitaar en Monty Budwig. bas en he't Paul Smith quartet: Smith, piano, Jimmy Hall, gitaar. Wilfred Middlebrooks, bas en Gus John son. drums. Jazz-impresario Lou van Rees ziet f;een kans om Nat "King" Cole naar ons and te laten komen. De populaire neger- planist-zanger, die uitsluitend wil optre den met zijn eigen 25 mans orkest en zijn trio, vraagt voor twee concerten een gage van f 40.000,terwijl de Amerikaanse t.v.-maatschappij geen afstand wenst te doen van haar alleenrecht voor televisie- uitzending. zodat ook uit een Nederlandse t.v.-ultzending de kosten niet bestreden kunnen worden. De in 1959 Ingestelde „Koninklijke Shellprijs" is thans door de Hollandsche de eerste maal toegekend en wel aan prof. dr. J. Lever, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De prijs, groot f 10.000,is gistermiddag in het hoofd gebouw van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Maatschappij in Den Haag aan de winnaar uitgereikt door ir. L. Schepers, directeur der maatschappij. De prijs werd voor 1959 uitgeloofd voor een onderzoek op het ge bied van de biologie. zijn gemakkelijk aanwijsbaar: De Gaul le is geen man, die de weg van de min ste weerstand pleegt te kiezen en hy wekt door zyn hoekig optreden vaak verzet, dat misschien vermeden had kunnen worden. Anderzyds zyn de pro blemen van Frankryk van dien aard. dat alleen een man van zijn allure en vooral van zyn wilskracht .n staat ge acht kan worden ze uit de weg te ruimen. kunnen betekenen. Was het symbolisch, dat even de klanken van Beethovens Egmont ouverture waren te beluisteren, voordat de generaal verscheen? En dan juist de onthoofdingsscene? Mr. Hil- termann wees er in een sober inleidend woord op, dat dit de eerste uitzending was, die de politiek in de huiskamer bracht. Wy dachten, dat we al te veel politiek hebben gehad. Dit was boven dien staatkunde, onversneden en van de hoogste orde. De president sprak rustig, geheel voor de vuist weg. Hy wist pre cies wat hy zeggen wilde en (dat was wel duidelyk) moest zeggen. Slechts enkele passages kregen extra nadruk, maar het geheel droeg vanzelf sprekend een klemmend karakter. Sen timent werd er slechts even nadrukke lijk in het slot gewekt, toen hy de ge bruikelijke heilwens op regering en land uitsprak: dat zij mocht leven! Grote bewondering hebben we voor de knappe samenvatting, die mr. Hilter- mann direct na afloop gaf. Hy trok de iyn strak en veroorloofde zich geen uit weidingen. Het gaf van het eerste tot het laatste woord de kern van het betoog duidelyk weer en hielp ons doeltreffend de fijne puntjes, die we hadden gemist, in het beeld, dat wy ons hadden ge vormd, aan te vullen. Albert Mol kwam daar direct achter aan met zyn divertissiment voor 12, waarin Fien de la Mar, naar voren ge schoven. zich manhaftig weerde. Haar opmerkelijk talent, de beheersing van het vak, haar levensverdriet, het werd allés duidelyk in een levendige herinne ring aan grootsheid. Mol zelf viel ons op als een begaafd mimespeler. Verder menen wij. dat een eenheitf van tur nen en ballet niet te vormen is, althans niet op de manier, waarop het werd ge probeerd. „Pas de deux" was zeer fraai, NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN (Vrygemaakt) Aangenomen naar Ruinerwold-Koekan- ge J. van Bruggen, kand. te Assen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Gorinchem J. Moer land te Amsterdam-West. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn M. Blok te Rys- sen te Leerdam Chr. van Dam te Rot- terdam-Zuld te Nunspeet P. Honkoop te Yerseke te Nieuw-Beljerland A. F. Honkoop te Goes te Waardenberg C. Molenaar te Leiden. klassiek van opzet en modern van uit voering. Als scheidingslijn tussen het volgende amusement kwam Henk Jan sen met een rommelig filmpje uit Mos kou. Aangezien wy niet verwend zyn met beelden van het alledagsleven uit dit verre oord, was het wel te waarde ren. maar waarom er een zo slordig, fantasieloos en geïmproviseerd com mentaar by moest, bleef onduidelijk. Ook dit is vakwerk en dat weten ze by de AVRO werkelijk wel. Dan moeten ze ook voor deze dilettanterie een stokje steken. Tot slot kwam Perry Como met zyn nieuwjaarsshow, fleurig, geraffi neerd, vol tempo en vakmanschap. Op merkelijk was de jonge Paul Anka, zeer de moeite waard door een aangeboren talent voor de lichte zang. Het weekoverzicht van de NTS opende met sombere berichten over de ontvangst van de toespraak van De Gaulle in Al- gerye. Maar dit is nieuws, dat in deze editie van deze krant duidelijker en des kundiger gereleveerd zal worden dan wy vermogen te doen. Maar niet kan de krant tot uiting brengen de verslagen heid, die over de kijker kwam, omdat hy luttele uren eerder gehoopt had op een andere uitwerking van hetgeen hem tot in het hart had getroffen. De dreiging van de broederkryg drukte met vol ge wicht op de trieste beelden. Grimmige wereldhistorie. Advertentie gevraagd, boven 18 jaar. 9 Aanmelden: BUREAU LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden Benoemd ls tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw ir. V. W. van Gogh, wonende te Laren (N-H). De ver sierselen, behorende bij deze onderschei ding, zijn de heer Van Gogh gisteravond uitgereikt door mr. H. J. Relnlnk, direc teur-generaal voor de Kunsten en voor de buitenlandse culturele betrekkingen. Het verlies van de Haagse Tramweg Maatschappij wordt voor 1960 geraamd op f 4.230.000, waarvan ongeveer f 607.000 voor rekening van de Haagse Buurtspoorwegen en f3.623.000 ten laste van de gewone dienst van de gemeentebegroting komt. Voor 1959 werd laatstelijk 'een gemeen telijk verllesaandeel van f 4.800.000,ge raamd. BUITENLAND In West-Berlijn zijn de laatste dagen negen mensen aangehouden wegens net doorgeven van politlegeheimen aan de Oostduitsers. Het zijn vier politiemannen, drie voormalige politiefunctionarissen en de echtgenoten van twee hunner. Gisteren is van Cape Canaveral een raket van het type Bomarc-B gelanceerd Vijf vorige pogingen tot lancering van een dergelijke raket zijn mislukt. Pedro Beltran, de eerste minister van Peru. heeft geweigerd een uitdaging van de gebroeders Mlro tot een duel te aam vaarden omdat de wet dit verbiedt en om dat hij rooms-kathollek is. Daarentegen heeft Beltran de gebroeders, directeuren van het blad El Comerclo, aangeklaagd wegens „schending van de wet". Aan de uitdaging tot het duel ls een polemiek voorafgegaan tussen „El Comereio" en het blad van Beltran, „La Prensa", over een oliekwestie. De Iraakse regering heeft een amnes tie afgekondigd, waarvan deserteurs van het leger kunnen profiteren als zij zich binnen drie maanden bij hun onderdeel melden. Inmiddels ls de wet, waarbij de Iraakse Joden van hun staatsburgerschap, vervallen werden verklaard en hun eigen dommen geblokkeerd, ingetrokken. Ook zijn alle beperkingen op de bewegingsvrij heid van de joden opgeheven. Zij mogen weer naar het buitenland gaan. In de Griekse hoofdstad zijn drie Grieks-Cyprische studenten gearresteerd wegens verboden wapenbezit. De drie ar restanten. onder wie een broer van de metropollet van Kyrlnia een tegenstan der van aartsbisschop Makarlos hadden mitrailleurs, revolvers en een groot aan tal patronen in hun bezit. Het Griekse re geringsgezinde blad Akropolis meent te weten, dat de drie studenten de kern vormden van een nieuwe verzetsorganisa tie tegen Makarios. waarvan personen uit de omgeving van generaal Grfvas deel zou den uitmaken. In het tijdschrift „Rode Vlag" schrijft de Chinese minister van Buitenlandse Za ken, maarschalk Tslen-Ji. dat China in betrekkeiyk korte tijd de top van de we tenschap en cultuur heeft kunnen berei ken doordat de Sovjet-Unie ln 1956 een zeer groot aantal deskundigen heeft ge zonden. die China geholpen nebben by de opstelling van zijn twaalfjarenprogram voor de wetenschappeiyke ontwikkeling. In de transatlantische telefoonkabel van Frankrijk naar New Foundland, waar door 36 verbindingen tussen de Ver. Sta ten en Europa lopen, is een breuk gecon stateerd op 320 km ten westen van New Foundland in de Atlantische Oceaan. Er ls een kabelschip uitgezonden om de breuk te herstellen, doch het schip, de Monarch, kan pas op woensdag by de plaats van de breuk zijn. Tot die tijd moet een deel van het telefoonverkeer over de oceaan vla andere kabels worden geleid. - De gezondheidstoestand van Aneurin Bevan. de plaatsvervangende leider van de Britse Labourparty, blijft vooruitgaan, zo ls gisteren ln een bulletin bekendge maakt. - Het hof van beroep in Buenos Aires heeft het besluit van een lager gerechts hof bekrachtigd waarbij de rechtspersoon- ïykheld van de Argentynse communis tische party werd Ingetrokken, als gevolg hiervan kan de communistische party geen kandidaten stellen by de komende verkiezingen in maart. De communistische kranten zyn verboden. De party bureaus zyn drie maanden geleden reeds op last van de politie gesloten. In een kolenmyn ln Afyon (midden- Turkyej zyn gisteren twaalf arbeiders door een Instorting om het leven gekomen en Vier zwaar gewond. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond personeelsver. „De Landbouw". 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Feestavond Mondaccordeonver. „De Mondorlco's". 8 u. nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's getuigen. 8 uur nam. Doelenkazerne: Officiersbal t.g.v. ver- iaardag H.K.H. Prinses Beatrix m.m.v. ,eids Studenten Cabaret. 8.30 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Universele eredienst Soefi beweging. Spr. dhr. L. de Ruiter over „Be langstelling en onverschilligheid". 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hova's getuigen. „Verstandig wandelen ln een goddeloze wereld", 3 uur nam. Wachttorenstudie Jehova's getuigen. 4.10 uur nam. In den Vergulden Turk: Wijdingsdlenst Rozekruisersgenootschap. 10.30 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater Harlekijn „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG Doezastraat 2a: Voorlichting over Nieuw- Zeeland. 8 uur nam. Hotel Central: Ledenverg. Broederschap van oud-padvinders „Rymand". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Chr. Hi6t Unie afd. Leiden. Ds. F. H. Landsman bespreekt problemen rondom de voetbalprysvragen. 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: Ver. voor Peda gogiek. Lezing dr. A. van Krevelen ln cursus „Het bedreigde kind". 8 uur nam. Schouwburg: Toneelver. D.O.S. speelt „Opdat recht geschiede". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Receptie 40- Jarlg bestaan Leids Politie Muziekgezel schap. 79 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde: Film- voordracht dr. H. Lehmann „Het dageiyks leven en gewoonten ln het dorp Man". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Endegeest: K. en O.-cursus over de be handeling van psychiatrische patiënten. 2.30 uur nam. Rehoboth: Receptie 10 Jaar „Jong en Jolig". 8-10 uur nam. DONDERDAG Rapenburg 6: Ledenverg. Kon. Ned. At letiek Unie afd. Lelden. 8 uur nam. Schouwburg: Dles-voorstelllng „Liefde's loze les". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Jaarvergade ring Coöp. Ver. „Vlta Nova". 9.30 uur voorm. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 83) Film- en dia-avond Magneet-reizen. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heyden (Breestraat 83): Genootschap NederlandEngeland. Lezing ..Sir John Wedgwood Bt over „De fabri cage van Wedgwood en de geschiedenis van ons bedryf 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Expositie keuze-tentoonstel ling Openbaar Kunstbezit. Dageiyks van 104 uur (zondag 14 uur nam.) t.em. 8 februari. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur; zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P H. Goede. Werkd 25 uur nam. (tot en met 30 Januari). VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Gram. 14.50 Van de wieg tot het graf, lezing. 15.05 Schoolork. 15.30 De dienstplicht en zyn gevolgen, lezing. 15.45 Omroepork. en solist. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muziekklosk. 19.00 Artis tieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, praatje. 19.40 De Christus, zijn leer lingen en de mensen, gesprek. 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 21.15 Wie is het?, quiz. 21.40 Reis op de plaats, hoorsp. 22.10 Opgezocht en afgestoft. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.25 Dansmuz. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Dameskoor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork. en zang. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instrum. octet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Popul. lied jes. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Kamermuz. 20.20 Lichtbaken. 20.30 Een hart zoekt het geluk, musical. 21.10 Pollt. praatje. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong oud eeuwig. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.15 Van grote naar kleine K .20.30 Intermezzo. 20.35 Via grote B naar kleine B. 20.55 Scherzo, gevar. progr. 21.5522.05 Dag sluiting. NTS: Eurovisie San Remo. 22.05- 23.00 Rep. Italiaanse Song Festival. VOOR ZONDAG 31 JANUARI Hilversum I, 402 111. VARA: 8.00 Nws. 8.IE Geestelijk leven, lezing. VPRO Jeugd. IKOR: 10.30 Doopsgez. kerkd. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sport- spiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS- ber. 13.07 De toestand in de wereld, le zing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Pianorecital. 15.10 Filmpraatje. 15.25 Pianotrio. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.15 Wereld Geestelijk Gezondheidsjaar. lezing. VARA: 17.30 Het huis met de gekroonde karnton, hoorsp. 17.50 Nws., sportuitsl. en sport- Journ. 18.30 Zlgeunerork. 18.55 Journalls- tenforum. 19.30 Cabaret. NATIONAAL PROGRAMMA t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix: 20.00 Nws. 20.10 Felicitatie door Z.Exc. mr. Y. Scholten. 20.15 Metropole ork., Jeugdkoor en sol. 21.00 Nieuwe levenskansen, klankb. 21.20 Een radiogeschenk van Jonge Nederlanders 22.00 Promenade-ork. 22.30 Nws. 22.40-Her inneringen aan de Amerikaanse reis van Prinses Beatrix. 22.55 Gram. 23.45 Dag sluiting. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 111. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8 15 Gees- tellyke liederen. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelspel. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inl. Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.35 Kamerork sopr. en koor. 12.15 Actuele geloofsproblemen, le zing 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 14.00 Voor de kind. 14.30 Concert- gebouwork. 15.20 Gram. 15.30 Muzik. le zing. 16.00 Sport. 16.30 Gewyde muz. en comm. IKOR: 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Lu therse Vesper. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen schip, lezingen. 18.30 De kerk aan net werk. 18.40 Wie oren heeft, hore NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Zondagavondzang. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede, lezing. KRO: 19.45 Gram. 20.00-24.00 NATIONAAL PROGRAMMA: Zie Hilversum I. Radio-Bloemendaal 9.30 uur ds. A Pos te Haarlem; 11 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal - uitzending van dienst voor belangstellenden op 24.1.1960 - 7.30 uur nam. - 2.30 uur Kinderdienst; 3.30 u. ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Rep. intern, zwemwedstr. te Bre men Convent van Kerken: 17.00 Geref. kerkd. NTS: 20.00 Felicitatie t.g.v. de ver- Jaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. VARA: 20.05 Toeristische documentaire. 20.25 Fllmvenster 20.55 Mensen, dingen, nu. 21.15 Artlstencafé. 22.00 AVRO, KRO, VARA en VPRO: Sportact. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Rep. 14.40 Le zing. 14.55 Intermezzo. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.0716.27 Praatje). 17.15 The brains trust. 18.00 V. d. kind. 18.50 Lezing. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. hoorsp 21.25 Liefdadigh. opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.15 Gram. 23.50 Epi loog. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Ge var. muz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. pro gramma. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Gevar. progr. 15 45 Filmprogr. 16 30 Gevar. muz 17.30 Hoorsp. 18.00 Holiday hour. 19.00 Lichte muz. 19.30 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr 20.30 Nws. 20.35 Verz. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. muz. 23.00 Popul. liedjes. 23.30 Nws. 23.40 Verz. progr. 0.30 Oude liedjes. 0.50 Avondgebeden. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Ge var. muz. 14.30 Volksliederen en -muziek 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 17.30 Amus. muz. 18.15 Ork. conc. 18.40 Zang en piano. 19.00 Nws. 20.00 Operettefragm. 21.45 Nws. 22.50 Dansmuz. 23.30 Gevar. progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 15.45 Ope- rettemuz. 17.30 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Kamermuz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.52-24.00 Nws. BIOSCOPEN Trianon: „Slaapkamergehelmpjes". (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Revolverdamp in Tucson". (14 Jr) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag „La grande Illusion". (14 Jaar). Casino: „Les trlcheurs". (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luvor: „Freddy, de gitaar en de zee". (Alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Les quatre cents coups". (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden geopend Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807; bovendien ls ge opend zaterdagmiddag 6 uur Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hoolgrt 48, telef. 21060. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmina park 8, telef. 26274 ls 's-zondags geopend van 12-13 uur en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Schae- fer, Teeuwen, Gaasbeek, Pleiter en Van Bockel. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz sr en Jr., telef. 20390. By geen gehoor by Uw bulsarts ot specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcanto-conc. 15.30 Pianospel. 15.45 Sportuitz. 17.00 Sport en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Hoorsp. 21.10 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Nws. 21.45 Nwe gram. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 1 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. „.00 Nws. 8.15 Lichte muz. 9.00 Gym. V. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. 11.45 Voordr. 12.00 Orgel en cello. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Rubr. v. debuterende artiesten. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en pla no. 14.30 Gram. 14.50 Van alle breedte graden. lezing. 15.05 Gram. 16.25 Idem. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Accordeonmuz. 18.55 Brldge-praatje. 19.00 Muzikale lezing met gram. 19.25 Muzikale lezing. 19.45 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radloscoop .22.30 Nws. en beurs ber. van New York. 22.40 Journ. 22.50 Progr. voor alle weggebruikers. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het Woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Qulz- progr. 12.00 Sopr., alt en plano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gltaarmuz. 12.53 Zo leeft en werkt Suriname, praatje. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Bybel- overdenking. 16.30 Pianospel. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Suri name bouwt aan zijn toekomst I, d. mr. dr. H. J. Roethof. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Broeders, hoorsp. 21.10 Gram. 21.30 Pianorecital. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Oude muz. 23.30 Gram. 23.40 Het Evangelie in Espe ranto, lezing. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) I: Ernest Chausson. Concert in d. gr. t. voor viool, piano en strykkwartet op. 21. Décidé. Sicilienne. Grave. Finale. Trés anl- mé. Yehudi Menuhin, viool. Louis Kent- ner, piano. Kwartet Pacal van de Franse Radio. (Jacques Dumont, Maurice Grut, Léon Pascal. Robert Salles). II: César Franck. Variations Symphoni- ques voor piano en orkest. Margrit Weber, piano. Symphonie Orkest van Radio Ber- lyn olv. Ferenc Fricsay. Ill: Johannes Brahms. Symphonie nr. 3 in f gr. t. op .90. Allegro con brio. Andan te. Poco allegretto. Allegro. Philharmo- nisch Orkest van Berlijn olv. Eugen Jo- chum. IV: Frank Martin. Petite Symphonie concertante. Adagio - Allegro con moto. Adagio. Allegro alia marcla. Irmgard Hel mis, harp. Gerty Herzog. piano. Silvia Kind. cembalo. Rias Symphonie Orkest, Berlijn olv. Ferenc Fricsay. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Lichte muz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoor spel. 23.30 Cello en plano. 23.45 Pari. over zicht. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en mil. muz. 13.00 Gram. 13.20 Rep. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 17.45 Gram. 18.30 Nws. 19.29 Weerber.. nws., act. en lichte muz. 19.40 Rep. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Onbekend. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en ge var. progr. 23.30 Nws. en rep. 23.43 Gevar. muz. 0.30 Nws. en orgelspel. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Ge var. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. en soliste. 21.20 Vioolrecital. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz 23.00 Lichte muz. 23.30 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrqk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.30 Gevar. muz. 20.00 Ork. conc. 21.25 Gram. 22.15 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.35 Gram. 23.52 —24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Voor de landb. 12.42 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15 45 Pianorecital. 16.00 Koer sen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.10 Godsd. uitz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 20.00 Ork. conc. en sol. (I. d. pauze: Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nws. 22.15 Amus muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.20 Ork. conc. en solist. 15.35 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Zang en piano. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 21.00 Gevar. muz, 22.00 Journ. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). S ■a a k •0 s a *2 s S U a a a> *r CM Amsterdam regen ono 4 5 2 15 Den Helder geh. bew. ono 6 5 2 8 Ypenburg regen no 2 6 2 18 Vlissingen regen gen. bew. wzw 12 6 4 11 Eelde windstil 5 1 2 De Bilt regen no 2 5 1 14 Twente sneeuw windstil 5 0 11 Eindhoven regen wzw 7 5 2 8 Z.-Limburg regen zw 8 5 2 8 Helsinki onbew. nn 6 16 - 21 0 Stockholm licht bew. n 2 3 - 14 1 Oslo half bew. nno 5 -3 - 10 0 Kopenhagen sneeuw ono 8 2 -3 4 Aberdeen sneeuw 0 2 4 0 0.1 Londen zw. bew. wzw 6 8 6 1 Brussel zw. bew. zw 6 6 1 1 Luxemburg geh. bew. wzw 6 4 1 1 4 Parijs onbew. wzw 3 9 2 0 Bordeaux mist windstil 11 -2 6, Grenoble onbew. zw. 2 8 -1 0 5 Nice onbew. n 7 15 6 0 Berlijn Frankfort zw. bew. w 5 8 0 1 regen zw 8 8 3 c v München onbew. wzw 5 5 0 c Zürlch half bew. zo 2 7 -2 1 Genéve onbew. windstil 8 -3 0 f» Locarno onbew. 0 5 10 - 0 Wenen zw. bew. w 10 7 4 2 Innsbruck onbew. windstil 4 -31 5 Athene licht bew w 2 19 x Rome half bew. 0 2 18 7 AJacclo onbew. no 3 15 4 0 Madrid onbew. windstil 12 -1 0 Mallorca licht bew. nw 3 14 2 0 Lissabon zw. bew. nno 4 15 4 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2