DE GAULLE GELAST „RANGEN ONMIDDELLIJK TE SLUITEN" WEERBERICHT Ofschoon eerste reacties niet ongunstig zijn is er nog geen reden tot algemeen vertrouwen Laatste dramatische poging om 't leger tot de orde te roepen Oran achter De Gaulle De „algemene staking''' in België werd nederlaag voor socialisten Fa. D. KRET Zn. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 JANUARI 1960 No. 29962 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 EMOTIONELE REDE VAN FRANSE PRESIDENT (Van onze Parijse correspondent) „Ik gelast U de rangen onmiddellijk te sluiten": dat is de strekking van en de voornaamste volzin gericht tot alle manschappen en officieren van het Franse leger in Algerije uit de aangrijpende redevoering, die generaal De Gaulle gisteravond gedurende 17 minuten via alle Franse en vele buitenlandse radio- en televisiestations heeft uit gesproken» Om ook visueel te onderstrepen, dat hij zich in de eerste plaats tot het leger wendde, had de generaal zijn uniform voor deze uitzending en gelegenheid aangetrokken. Zijn stem klonk van het begin tot het einde krachtig en soms ook toen hij de rebellenleiders leugenaars en samen zweerders noemde diep verontwaardigd. Op geen enkel punt week hij een duimbreed van zijn bekende standpunt af. Tegen de verwachting in maakte hij echter ook geen enkele concrete maat regel bekend. Over blanco volmachten, waarop hij van de Grondwet aanspraak zou kunnen maken zei hij (nog) geen woord. Van een order de rebellen op hun barricades aan te vallen repte De Gaulle evenmin. De president der Republiek heeft zijn stellingen, politiek, psychologisch en eventueel militair, nog niet willen onthullen. Hij heeft ook geen enkel direct beroep op het Franse volk gedaan en zo dus ook geen referendum aangekondigd. Men heeft de indruk, dat De Gaulle als hoogste wettelijke autoriteit een laatste dramatische poging deed het leger zijn normale positie van instrument van de staat weer in te doen nemen. Vermoedelijk wil hij eerst de uitwerking van dit appèl of bevel afwachten alvorens nieuwe en waarschijnlijk onherstelbare beslis singen te nemen. Generaal De Gaulle begon het Algerijnse drama van het lokale plan waarbuiten de neuzen van een Lagaillarde, een Ortiz en zelfs van een Massu die niettemin heel lang is niet reiken, op het internationale niveau te plaatsen. Hij herinnerde aan het hernieuwe prestige, dat Frankrijk in de wereld weer overal verworven had na zyn proclamatie van het zelfbeschikkingsrecht voor de Algerijnen op 16 september j.l. Hy poogde nogmaals de muiters aan het verstand te brengen van dit zelfbeschikkingsrecht onmiddellijk teniet zou worden gedaan indien Frankrijk de Algerijnen zijn oplossing zou willen dicteren. „Vuile streek tegen Franse vaderland „Ik zal dat dan ook nooit doen", zo riep de generaal uit, terwijl hij met de vuist op tafel sloeg. Diezelfde vuist hamerde opnieuw op het tafelblad toen hij zijn andere belofte herhaalde: geen politieke onderhandelingen te zullen openen met de FLN, het Algerijnse Be vrijdingsfront. Over de ontrouw van het leger sprekende, trachtte de generaal de ernst van de situatie nog iets te ver zachten door slechts van „enige militaire elementen" te gewagen. Ook nam hij de uitdrukking „vuile streek tegen Frank rijk" weer in de mond om daarna zijn landgenoten in Algerije „van zijn bui tengewoon en zeer levendige gevoelens" te verzekeren. „Hoe kunt ge ooit de leugenaars ge loven", zo riep hy verbolgen uit, „die insinueren, dat ik U in de steek zou kunnen laten? Zijt ge dan het half mil joen soldaten vergeten, dat Frankrijk U nog altijd ter beschikking stelt om de orde en de vrede in Algerye te herstel len? De duizenden doden, die door families in het moederland worden be treurd en de miljarden, die wy jaarlijks uitgeven om Algerye te redden?" Aangrijpend slot In de peroratie bereikte De Gaulle zijn meest aangrijpende momenten en accenten. „Mijn geliefd en oud vaderland. Een keer temeer staan wij hier nu dus 6amen", zo klonk het krachtig en ont roerend, „dat we er in slagen mogen de eenheid te herstellen. En dat we voor komen zullen, dat onze laatste troeven worden verbrand en Frankrijk een arm zalig speeltuig wordt op de oceaan van het avontuur". Wanneer woorden en argumenten en redelijke en emotionele overwegingen nog enig gewicht kunnen vormen in de balans, dan kan bijna niet anders wor den verwacht of deze dramatische rede van De Gaulle zal Frankrijk op het laatste ogenblik nog van de ondergang van een vernietigende krachtproef of burgeroorlog kunnen redden. Zeker is, dat De Gaulle zijn karakter trouw blijft. Hij deinst niet terug voor enige druk, die hij, en dit keer zeker terecht, als ongeoorloofd, onwettig en dodelijk voor Frankrijks voortbestaan beschouwt. Maar zijn de fascistische rebellen en de meer derheid der Franse colons in Algerije, die gemene zaak met hen maken, en vooral de legerleiders nog bevattelijk voor redelijkheid en voor deze toon van ware grandeur, die sprak uit de woorden van generaal De Gaulle? Tegenstelling van temperatuur De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Hoewel een hogedrukgebied boven Scandinavië op het ogenblik in beteke nis toeneemt, zal door de aanwezigheid van het hogedrukgebied bij de Alpen de grenslijn van de zachte en de koudere lucht morgen waarschijnlijk boven Ne derland blijven, zodat er dan opnieuw een flinke temperatuurtegenstelling tus sen het noordoosten en het zuidwesten van het land zal voorkomen. (Opgemaakt te 10 uur). 31 JANUARI Zon op: 8.24 uur; onder: 17.24 uur Maan op: 9.46 uur; onder: 21.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.25 en 17.50 u. Laagwater te 1.14 en 13.35 uur. (1 fe bruari hoogwater te 6.09 en 18.26 uur, laagwater te 1.54 en 14.15 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel. Geen reden tot optimisme De berichten uit Algerye en helaas ook vele uitlatingen in Pary's stemmen op dit moment allerminst tot vertrou wen. De stad Algiers, die na het vertrek van Delouvrier en Challe, hoge verte genwoordiger en opperbevelhebber, naar een onbekende plaats 30 kilometer van de Algerynse hoofdstad, is nagenoeg geheel aan de rebellen overgeleverd. Overigens had het leven in Algiers gisteren een normaler aanzien gekregen. Er reden weer bussen en er vertrokken weer treinen. De pathetische redevoering van de Delouvrier, die zijn vrouw en kinderen als hoogste pand in Algiers achterliet, is door de rebellenleiders met enkele cyni sche grofheden beantwoord. Ook de muiters in Algerije beschikken nu over een eigen radiostation. Hun uitzendin gen worden begonnen en besloten met de aankondiging: hier de radio van Algerije, provincie van Frankrijk. Ook in andere steden winnen de rebellen zicht baar veld ofschoon de twee bevelvoeren de generaals in Oran en Constantine nadrukkelijk De Gaulle hun trouw heb ben betuigd. Gisteren is de burgemeester van Oran in Parijs aangekomen, omdat hy volgens eigen zeggen uit zijn gemeentehuis door de „territorialen" was verdreven. „Ter- ritorialen" is een der termen waarmee de muiters worden aangeduid. Andere namen zijn rebellen, fascisten, activisten, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllj In Oran is de orde hersteld, aldus meldde het Franse pers bureau AFP hedenochtend. Reservisten hebben de barri caden in de straten opgeruimd en de auto's, die dwars over de wegen waren gezet, weg gesleept. In de loop van gister avond hebben de reservisten en het „comité van waakzaam heid" zich geschaard rond generaal Gambiez, de Franse bevelhebber in Oran. De sol daten en politiemannen, die voor de barricaden op wacht stonden, zijn naar hun onder delen teruggekeerd. Volgens onbevestigde berichten uit Algiers zouden de regerings afgevaardigde Delouvrier en gene raal Challe gisteravond, na de rede van De Gaulle, naar Algiers zijn teruggekeerd. Na enkele dagen in Parijs ver geefs op zijn visum te hebben ge wacht, dat door de autoriteiten in Algiers moest worden bekrachtigd, is onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, vanochtend met het lijnvliegtuig van Air France in Al gerije aangekomen. Vanaf maandag hopen wij dage lijks zijn indrukken uit Algerije, dat hij van verschillende vorige bezoeken grondig kent, te kunnen publiceren. De heer Brugsma is de enige Nederlandse journalist, die zich thans in Algerije bevindt. patriotten en sinds gisteren dus leuge naars, het woord dat De Gaulle in de mond heeft genomen. Slot pag. 2 Iu Vlaanderen bleef men aan het werk, in Brussel en Wallo nië: gemengde gevoelens (Van onze Brusselse correspondent) De algemene 24-uursstaking, welke gisteren door de socialistische arbeidersvak bonden van België was georganiseerd is, naar de meeste waarnemers in Brussel melden, mislukt. In Vlaanderen zijn 90 tot 95 procent van de arbeiders aan het werk gebleven, in de Waalse grote industrie-centra Luik en Charleroi werd het werk, zoals verwacht, neergelegd, maar in andere Waalse centra en in Brussel was de staking verre van algemeen. De totale balans is aldus voor de socialisti sche arbeidersvakbonden en voor de socialistische party, die donderdag de staking tot een „algemene" mobilisatie van de socialistische krachten van België" pro clameerde, een pijnlijke nederlaag geworden. In Brussel en Antwerpen trokken evenwe) grote groepen stakers door de straten en hier en daar werden de ruiten van grote magazynen stuk geslagen. het trambedrijf socialistisch zyn geor ganiseerd, reden 30 a 40 procent van de trams, wat eveneens aanleiding gaf tot incidenten. Daarentegen staakten in Brussel ongeveer 80 procent van de postbeambten. De premier Eijskens ont ving een delegatie van stakers, die hem een resolutie overhandigde met de be kende eisen van hun organisatie: een wekelijkse vergoeding van 700 frank of f. 54.minimum voor de werklozen, de verhoging van het nationaal minimum loon tot 25 frank per uur, een dubbel betaalde tweede vakantieweek en het terugtrekken van het ontwerp van wet betreffende de sanering van de ziekte verzekering. De spoorverbindingen waren vrij normaal, aldus meldde de Belgische spoorwegmaatschappij gisteravond laat, ofschoon enkele internationale treinen, naar de maatschappij toegaf, met ver traging zijn vertrokken. Nu de bewoners weer teruggekeerd zijn in Tuindorp-Oostzaan, zijn ook de scholen weer geopend. Tus sen de rommel door betreden de kinderen de Julianaschool. Enkele incidenten in de grote steden De politie en de Rijkswacht moesten op verscheidene plaatsen hardhandig ingrijpen. In Antwerpen werd een poli tieman en twee stakers door een ont ploffende traanbom gekwetst. Groepen stakers beletten in enkele Brusselse be drijven de werkwillige arbeiders aan het werk te gaan. De neutrale Brusselse „Soir" laat duidelijk doorschemeren, dat de socialistische arbeidersvakbonden het gevecht tegen de regering hebben ver loren. De socialistische „Peuple" had een oproep geplaatst tot de ouders opdat zij hun kinderen niet naar de openbare scholen zouden sturen, zodat ook de onderwijzers en leraren aan de staking zouden kunnen deelnemen. Maar geen enkele onderwijzer of leraar is, naar het Brussels stadsbestuur mededeelde, van school weggebleven. In Brussel, waar de grote meerderheid van de arbeiders van Advertentie TELEVISIE 'n PHILIPS TELEVISIETOESTEL vanaf f 725. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. B en W van Den Haag: Miskenning positie moderne gemeente „Het is haast onbegrijpelijk, dat de regering blijkens het door haar ingedien de wetsontwerp op de financiële verhou ding tussen het Rijk en de gemeenten meent een voorstel te kunnen indienen, bij realisering waarvan Den Haag nog minder uit het gemeentefonds zal ont vangen dan tot nu toe reeds het geval was. Aan de bijzondere positie van de grootste gemeenten, waaronder Den Haag zeker nog een uitzonderlijke plaats inneemt, wordt in de Memorie van Toe lichting op het wetsontwerp geen enkele passage, geen enkel woord gewijd. Wy zeggen dan ook niet teveel, als wy stel len dat de regering de positie van de moderne grote gemeente miskent". Dit scherpe verwijt richten B. en W. van Den Haag aan de regering in een nota betreffende de positie van 's-Gra- venhage als centrumgemeente van de Haagse agglomeratie. Meer dan tot dusverre zal men in brede kring oog moeten krijgen voor de „nieuwe" grote gemeente en de conse quenties van haar opkomst ook in finan cieel opzicht moeten aanvaarden. En het is juist op dit punt dat wij de regering een tekortschieten in visie menen te moeten verwijten", aldus het college van B. en W. der residentie, dat betoogt dat wat de taken betreft, welke samenhan gen met de ruimtelijke belangen van agglomeratie, streek en land. slechts aanvaardbare resultaten kunnen worden bereikt, wanneer niet de afzonderlijke gemeenten, maar de agglomeratie of zelfs een ruimer verband tot uitgangs punt wordt genomen. Kasavoeboe wil een boycot van <le RTC De Kongolese nationalistische leider Kasavoeboe die maandag de ronde-ta felconferentie had verlaten, heeft een boodschap gezonden aan het „kartel" van zeven politieke partijen dat onder zijn leiding staat, waarin hij aandringt op het boycotten van de conferentie. Hij deed een beroep op zijn delegatie Brussel niet te verlaten en te wachten op zijn instructies. In kringen in de omgeving van het „kartel" werd gezegd dat de afgevaar digden waarschijnlijk zouden vragen om de vorming van een voorlopige Kon golese regering die bevoegd zou zijn het toezicht te houden op de komende alge mene verkiezingen in Kongo. Het kartel" maakte later in een com muniqué bekend dat het een nieuwe voorzitter had gekozen om de vacature die ontstond na het vertrek van Kasa voeboe te vervullen. Het koos Alphonse Ngoevoeloe, leider van een Kongolese socialistische partij. (Kasavoeboe verliet de conferentie omdat zijn voorstel om de RTC de status te geven van een con stituerende vergadering werd afgewe zen). Advertentie LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Buitenlandse concerten Rott. Philh. Orkest Naar aanleiding van het succes van Eduard Flipse in april 1959 bij een uit voering van de Matthaus-Passion in Gent, werd door wijlen Marcel Cuvelier, in leven directeur van de Société Phil- harmonique de Bruxelles, het initiatief genomen om in april 1960 in Brussel een uitvoering van deze passion oJ.v. Eduard Flipse te organiseren. Met medewer king van de Koninklijke Gentse Orato rium Vereniging zal nu op 8 april te Brussel in het Palais des Beaux Arts en op 9 april te Gent in de Kon. Schouw burg de Matthaus-Passion worden uit gevoerd. 20°/0 korting óók op onze gelegenheidskleding "Formal wear" gaat vaak te lang mee. Het model verou dert intussen. Koop nü iets 1 n ieuws en... doe 't voordelig I j smoking nü 183,60 rokkostuum nü 183,60 jacquet vest nü 127,60 streeppantalon nü 47,60 15 j. mot echt! Eng. piqué" drapét en Franse Vicuna House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Minister Erliard ligt zwaar ziek in Egypte (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economische Zaken en vice-kan- kanselier prof. dr. Ludwig Erhard is tijdens een officieel bezoek aan de Verenigde Arabische Republiek te Cairo ernstig ziek geworden. Men verwacht dat hij zo spoedig mogelijk, als zijn toestand het enigszins toelaat, naar West-Duits- land zal worden vervoerd. De minister heeft griep en ligt met hoge koorts in bed. Erhard, die volgende maand 63 jaar wordt, werd reeds in het begin van deze week voor er nog goed sprake was van uitgebreide onderhandelingen met de Egyptische autoriteiten over Westduitse economische en financiële hulp, ziek. De Westduitse delegatie moest daardoor zelfs gisteren zonder de minister naar de hoofdstad van Sy rië. Damascus, verder reizen om het officiële reisplan af te werken. Erhard wordt in Cairo door verscheidene arts- sen. onder wie de ïyfarts van de presi dent van de Verenigde Arabische Re publiek, Nasser, verpleegd. Van zijn ziekbed te Cairo af had de Westduitse minister eergisteren zijn delegatie nog aanwijzingen gegeven voor de verdere onderhandelingen met de Egyptenaren, onderhandelingen waarover niet onverdeeld gunstige be richten in Bonn zijn ontvangen. Als gemeld zal van Duitse deelneming aan het Assoendam-complex geen sprake zijn nu de Russen dit project geheel voor hun rekening hebben genomen. Men gelooft thans dat de Duitsers zul len helpen bij het Kattara-project, de bouw van een elektrische centrale. In elk geval kan Erhards missie in zo verre als mislukt beschouwd worden, dat er door zijn plotselinge ziekte geen goede gelegenheid voor hem is ge weest met de kopstukken uit het Mid den-Oosten persoonlijke gesprekken te voeren op financieel en economisch ge bied. De Westduitse regeringsperschef Von Eckardt is dat op politiek gebied de afgelopen weken tijdens zijn reis door het Midden-Oosten wel gelukt. Voorts ls het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest uitgenodigd om in verband met de Holland-week te Glasgow in de St.-Andrew's Hall een concert te geven. In de maand mei hoopt het orkest te vens in Hamburg en Bremen te con certeren. In het najaar staat een con certreis naar Duisburg, Vierser en en kele andere plaatsen op het program ma.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1