Alles uil NAMAAKBONT! Éénmaal weer eens de vrijheid! KOKEN ZATERDAG 30 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Oud N.S.-man verbouwde afgedankte watertoren tot woning Spiegeltje, spiegeltje aan de tvand ONS MENU VAN DE WEEK MET JO KF Voor een tas lenen zich allerhande namaakbontsoorten, van persianer tot ocelot, van kort- of langharig pluche tot teddybeer en nylonbont. Het model zal echter afhangen van de gekozen soort: de dikste en meest langharige soorten zyn doorgaans meer geschikt voor een (groot) beugelmodel dan voor een enveloppe tas. (Van onze Zeeuwse correspondent) Vlak naast het spoorwegemplacement te Goes staat de 15 meter hoge oude watertoren van de Ned. Spoorwegen. Maandenlang heeft rond dere enorme, grijze betonnen pilaar een man lopen schilderen, timmeren en metselen. Op het ogenblik zult U hem niet meer zoveel rond zien lopen, want hU zit nu binnen. Het is de heer H. P. van der Veen, oud-stationschef bü de N.S., die het hogerop heeft gezocht en gevonden. Na maandenlang werken is hij ein- baar gemaakt. Beneden zijn keuken, deUJk gereedgekomen met de verbou- toilet en douche, daarboven bevindt wing van de toren tot woonhuis, een zich de gezellige ronde woonkamer zeer bijzonder huis met bijzondere met een uniek uitzicht over de wijde mogelijkheden. De oude watertoren Zuldbevelandse polders aan de ene heeft een middellijn van zes meter. kant en het spoorwegemplacement aan Boven de begane grond zijn er nog de andere kant. Op de tweede etage twee etages en daarboven is het vroe- liggen twee slaapkamers. Het vroegere gere waterreservoir. Al deze verdie- waterreservoir, dat de gehele derde pingen heeft de heer Van Veen bruik- etage in beslag neemt, heeft nog geen definitieve bestemming. De heer Van Veen zou het graag als donkere ka mer gebruiken, maar de mogelijkheid om er een van het dak af bereikbaar privé-zwembad van te maken, vindt de oud-N.S.-man óók aanlokkelijk. Het dak zelf krijgt ook een bestem ming en wel als terras. Er komen een lage omheining, een windscherm, wat planten en een hoge vlaggemast. De etages van het torenhuis zijn alle zo wel langs de binnen- als langs de buitenkant te bereiken, want buiten om het gebouw loopt een ijzeren trap. die door de heer Van Veen zal wor den opgeknapt en in vrolijke kleuren geschilderd. De verbouwde watertoren zal in het Goese landschap wel een even opzien barende als decoratieve verschijning worden, want zij wordt wit geschil derd met bovenaan een drie meter brede groene rand. Helemaal zonder schokken zal de bewoning voor de heer Van Veen echter niet verlopen, want er ontwik kelt zich een klein drama, een „hon- dedramaatje". De heer Van Veen, die weduwnaar is, heeft namelijk een hondje, „TJapple". Het watervlugge beestje kan en wil alles, maar beslist géén trappenlopen. Trede voor trede, met de staart stijf tussen de poten, loopt hij de vele treden van zijn nieuwe huis op en af, maar zoals veel dingen, zal ook dit wel wennen Misschien behoort U tot diegenen, die, zelfs op de stoffenafdeling van het warenhuis, waar U toch vrijelijk kunt rondwandelen en bekijken, nooit of te nimmer rondneuzen in de hoek, waar het namaak bont op lange rollen in het gelid staat. Of misschien heeft juist dat namaakbont uw allergrootste belangstelling, omdat het nu eenmaal goedkoper is dan echt bont en omdat het gemakkelijker zelf te ver werken is. In het eerste geval raden we U: kijkt er bij een volgende gelegenheid eens wel naar, ziet eens of U er niet een aardige „soort" bijvindt. En in het tweede geval geven we U in overweging te bedenken, dat namaakbont beslist niet als imitatie behoeft te worden gezien en dat U er in de meeste gevallen zelfs veel beter aan doet het niet als imitatie te gebruiken, doch gewoon als dat wat het tenslotte is: een aparte stof, een weefsel. Maak er geen „bontmantel" van die op een echte seal-, bever- of ocelotjas probeert te lijken, maar daarin van zijn leven niet zal slagen. Gebruik hef voor iets anders, iets dat U niet als „mijn bont" zult beschouwen, maar dat U draagt zoals U uw gewone andere daagse kleding draagt, met andere woorden, gebruik het niet voor mooi, niet voor pontificaal. Namaakbont leent zich heus niet al leen voor een imitatie bontjas. Het leent zich voor veel meer: een mutsje, een hoedje, een capuchon, een hoofd doekje, zelfs dat met galon of bies wordt afgewerkt, het leent zich voor een sjaaltje in een manteldecolleté, voor een tas met beugel of van enve- ïoppemodel (figuur 1), maar ook voor een vlotte winterrok (figuur 2), een hoogstmoderne blouse voor by de haard of na het skieën, voor op de pantalon of de rok, voor binnen en buiten (figuur 3) en voor een vinger- tip die geheel met wollen tres of gros- Hoewel er 's winters meestal beter gegeten wordt dan 's zomers blijven er toch altijd nog wel eens restjes over, die prachtig tot smakelijke lunchhap- jes, voorgerechten of bUv. soepen te verwerken ztyn, maar die helaas nog velen ln de vuilnisemmers laten ver dwijnen. Juist 's winters wordt een warm hapje bU de boterham op prijs gesteld en dat hapje behoeft dan zeker niet altijd te bestaan uit wat dooreenge- prakte groente- en aardappelresten! Ook hier doet, net als by de warme maaltijd, de wijze van opdienen er al les toe?! Neem bijv. eens een gezellig vuurvast schoteltje of een schelp, leg in het midden het groenterestje, doe er een ring van schijfjes aardappel om heen, druppel er wat jus over, bestrooi het geheel met wat geraspte kaas, geef het ln de oven een bruin korstje en U brengt zonder veel hocus-pocus iets op tafel wat er veel apetyteiyker uitziet en ook lekkerder smaakt dan zo'n op gewarmd prakje! MAANDAG: kaasomelet, spruitjes, aardappelcro- quetjee, appelmoes met schuimkop. DINSDAG: champignonragoQt, rijst, sla, flensjes WOENSDAG: bloemkool, saucijzen, aardappelen, yoghurtvla. DONDERDAG: rolpens met gebakken appelschijven, bleten, aardappelpurée, warme be- schuitpudding. VRIJDAG: gebakken kaasplak of gebakken hamplak, andijvie, rauw, gebakken aardappelen, kokosvla. ZATERDAG: spaghettirolletjes (gebakken kool), fruit. ZONDAG: nierbroodjes, lof met gepocheerde eieren, aardappelen met botersaus, citroenvla. Recept: Kokosvla. Vz liter melk, 150 gr. gemalen kokos, 25 gr. suiker, 25 gr. maizena, 100 gr. goela djawa. De goela djawa in wat water oplos sen, zeven en vermengen met 100 gr. kokos. De melk met de rest van de kokos langzaam aan de kook brengen, binden met maïzena (aangemengd met wat koude melk) en met suiker afma ken. De vla laag om laag met het ko kosmengsel in een vlaschaal opdienen. Recept: Spaghetti rolletjes. Plakken ham met geraspte kaas be strooien. De gaargekookte spaghetti erop leggen tot ongeveer de dikte van een loempia is verkregen, de ham er omheen rollen, het rolletje door el en paneermeel halen en in boter in de koekepan goudbruin bakken. gram is gebiesd, een afwerking die wellicht eerder op een tweed jasje zoudt verwachten dan op een „per sianer" of „bever" geval (figuur 4). Voor een bontrok lenen zich even eens meerdere soorten, gevlekt of ef fen, krullig, plucheachtig of beerach tig. De dikste echter flatteren alleen de slanke figuurtjes, een rok van ted dybeer voegt nu eenmaal wel enkele centimeters aan Uw normale omvang toe. In alle gevallen verdient het ech ter aanbeveling de tailleband van de rok niet van de stof te maken, doch van elastiek en dit elastiek te bedek ken met een leren ceintuur. Op die w(jze komt een slank middeltje zelfs in de dikste bontrok uitstekend tot zijn recht. De blouse van figuur 4 is van „persianer", maar ook andere bont- of plucheweefsels, die niet te dik en niet te langharig, noch te stug zijn, kun nen er voor worden gebruikt. Hoe soe peler de stof hoe beter. Het laatste model, het korte jasje dat met opzet niet op een echt bont jasje probeert te lijken, is eveneens van „persianer", doch ook hiervoor zijn andere „bontsoorten" denkbaar. De kraag, de overslag, de zoom, de zak- ingangen en de mouwen zijn in de kleur van het „bont" gebiesd. J. V. Het torenhuis van de heer H. P. van der Veen ET „weten", dat de Rand stad Holland over zó- en zoveel tijd misschien totaal volgebouwd zal zijn waarover wij verleden week een duit in 't zakje deden behoeft ons niet te verhinderen ,nü nog te profiteren van de schaarse plekjes natuur, die zich wisten te handhaven. Er zijn gelukkig nog duinen, meren en bossen, maar U moet ze opzoeken, om er na de in spanning de ontspanning te vinden, die de menselijke geest in evenwicht houdt. DèAr komt 't tegenwoordig op aan: de overbelaste mens heeft af en toe een dosis frisse buitenlucht beslist nodig om gehard te zijn tegen de zware druk van een moderne maat schappij, die elke vrybulter on middellijk bij z'n kraag grijpt... HET is een geluk, dat de boze. winterse kou op de vlucht geslagen blijkt en hogere temperaturen op komst zijn. De échte ijspretmakers zitten wel treurig in een hoekje, maar nu de sneeuw gesmolten is, de zon af en toe om de hoek komt kijken en de dure kachel niet ieder ogenblik meer behoeft te worden opgepord, komen zij, die 't best zonder sneeuw en ijs kunnen stellen weer aan hun trekken: de wandelaars, de fiet sers en... de paardr ij liefheb bers. Ge kunt ze over het strand zien galopperen, langs de wegen zien draven of in de laatste duinbossen zien „stappen" op hun trouwe viervoeters. Je ziet ze ineens tussen de bomen opduiken als ouderwetse spoorzoekers in de prairie. Af en toe breken de hartstochten der wilde voorvaderen los: ze geven hun paarden de sporen en hebben voor even het gevoel de vrijheid der Indianen uit Karl May's dagen in te stor men. HET paardrijden is een der weinige sporten, waaraan nog een vleugje ouder wetse pioniersdrift verbonden is. Niemand weet precies, waar heen de avontuurlijke verras- singstocht voert. Mens en dier zijn gelijkelijk nieuwsgierig naar de uitkomst, of dacht U dat het intelligente paard niet graag wil weten, waar het tenslotte terecht komt? Dat is nu juist een van de attracties van de paardensport: eenmaal eens niet te weten waar het doel ligt, ongeremd het ver langen naar de vrijheid bot te kunnen vieren en ergens af te (Foto Will. Elselln. Rijswijk) stappen op een plek. waarvan ge het bestaan nog niet kende. De tocht voerde, zoals dat met auto's en met bussen wèl het geval is, niet langs precies uit gestippelde, gebaande wegen. Men rekent bij zo'n tocht niet het doel. wèl de uitslag. En die schenkt, weer of geen weer, elke liefhebber voldoe ning omdat zijzelf èn zijn paard genoot en beider gezondheid er een stoot in de goede richting door kreeg. Wie zou, als hy 't zich ver oorloven kon, er niet graag aan mee doen? FANTASIO Geef mij een kleine pan. kok. dan snijden we de appels in kleine stukjes. Na ze gewassen te hebben, zet ik ze met een beetje water op het vuur en laat ze zachtjes koken. Dolf, doe jy dan de 9Uiker erby. Jan komt met de koekepan om de 7 beschuiten t» bakken Ik laat de boter warm worden en bak de beschuiten aan één kant lichtbruin. Annemleke komt al met haar bordj- aanlopen. Floep! een beschuit erop en zo ook op de andere bordjes. Mammie en Pappie niet vergeten. Dan op elke beschuit een flinke schep van de wat afgekoelde appelmoes. Tenslotte nog een stippeltje jam ln het midden voor de feestelijkheid. GEBAKKEN BESCHUITEN We gaan weer smullen! Een toetje voor Maan. Hier staat de beach ui tb us, 4 eetlepels suiker, twee volle eetlepels margarine en 3 goudreinetten of an dere zachte appeLs. Deze eerst schil len en van de klokhuizen ontdoen

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15