BUCERIUS DOET BOEKJE OPEN OYER Z.G. NAZI-PROMINENTEN In heel Tuindorp-Oostzaan wordt geschrobd9 geboend en geploeterd Twee weken post GUNSTIGE GETUIGENISSEN VOOR JACCOUD IN GENEVE Schroder en Globke ivoren beter dan men denktOberlander niet Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 30 januari 1960 Derde blad no. 29962 Terug naar het normale leven Gisteren liepen 6 zwaar heiaden brie venbestellers door de nog vette straten van Tuindorp-Oostzaan. Vele net terug gekeerde en hard werkende bewoners keken vreemd op. Alsof er niets ge beurd was, werd de post weer bezorgd: van veertien dagen. Weliswaar hebben slachtoffers, die tijdig hun evacuatie-adres aan de pos terijen bekend hebben gemaakt, op dit tijdelijk adres post ontvangen, doch verreweg de meesten hebben daartoe de tijd niet gevonden. In het nieuwe deel van het Tuindorp was de elektriciteit gistermiddag al weer ingeschakeld. Teneinde eventuele bevuiling van op de nog modderige grond vallende pos tte voorkomen, bel den de zes brievenbestellers huis aan huis aan en overhandigden de bewoners de post van de afgelopen veertien da gen. Commentaar van een der zwaar be laden bestellers: .Jammer, dat het zo regent". Geen tijd Overigens, veel tijd om die post te lezen hadden de bewoners niet. Zij schrobden, ploeterden en werkten als nooit tevoren. Het huisvuil stapelde zich overal op. De stadsreiniging kon in de loop van de dag het werk niet meer aan. Geen wonder, er stonden geen vuilnisvaten bij de hekjes, maar hele of liever halve dres soirs e.d., die nauwelijks te vervoeren waren en waarop de vuilniswagens zeker niet berekend waren. Daar waar dat huisvuil op het trottoir stond of in de tuintjes lag. waren de woningen reeds geënqueteerd. Niemand mocht een huis binnen zonder enqueteur, die een gemeentelijke spoedcursus heeft gevolgd. In alle 2300 woningen moest in één dag de schade aan de huisraad wor den opgenomen. Een ontzaggelijk werk. Op lange lijsten met drie kolommen (onherstelbaar - herstelbaar - door rei niging schoon te maken) vulden de en quêteurs met kruisjes in welke onder delen van het huisraad in het water hadden gestaan. Koeriers brachten deze lijsten de gehele dag door naar de Hervormde Kerk, waarin Sociale Zaken een hoofdkwartier had opgesla gen, dat met een ..warmtekanon" van dè B.B. warm gehouden werd. Het repareren van het ontstellend zwaar gehavende tuindorp is thans in Ned. Bloembollenhandelaren herdachten mr. M. J. D. Theyse In een buitengewone ledenvergadering, die gisterochtend door de Bond van Bloembollenhandelaren in „Treslong" te Hillegom was belegd, herdacht het bloembollenvak één van zün groten. De persoon en het werk van mr. F. J. D. Theyse, in leven administrateur van de Bond hy overleed 10 januari j.l. werden in deze sobere en wijdingsvolle bijeenkomst bij de talrijke aanwezigen in herinnering geroepen. Vrijwel alle vooraanstaande figuren in het bollen- vak, gaven van hun belangstelling blijk. De heer Fr. van der Kolk, de huidige voorzitter van de Bond van Bloembol lenhandelaren wees erop, dat niet alleen de Bond, maar het gehele vak een zwaar verlies leed. Het gezegde: „De Bond is mr. Theyse en mr. Theyse is de Bond" toonde terecht aan, dat een sterke figuur ons ontviel. Spreker schetste de heengegane als een perfecte onderhandelaar in binnen- en buitenland, die zich weinig van de door hem uitgezette koers liet afbrengen. Mr. Theyse was tevens een jurist van groot formaat. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen getuig de, dat men de juridische problemen met vertrouwen in handen van de thans over ledene gaf: het kwm bijna altijd goed. In het buitenland rondom de talloze conferentie-tafels nam men zijn raad gevingen ernstig. Sprak hij, dan ontstond er die aandacht, welke grote figuren be schoren is. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden sprak in zijn kwaliteit als voorzitter van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur. „Mr. F. J. D. Theyse was een man met Frans aandoende joyeuze hoffelijkheid, die men tegenwoordig te zelden ontmoet en tevens het prototype van zijn ambt: de advocaat". Een figuur die het steekspel van de strijdbare jurist kende: dan wikkelde hij zjjn argumenten in een geestig gezegde, om daarna plotseling fel uit te vallen of zich terug te trekken. Mr. Theyse was een vlot causeur, een man met spirit, een sprankelende geest, in wie het vak en onze Bond veel verliest". De heer Harry Hylkema, sprekend na mens het Bedrijfschap voor de Bloem- bollenhandel memoreerde de ontslapene als een ideaal verdediger der exportbe langen en schetste mr. Theyse als een dynamische figuur, die immer bezig was met de toekomst, wat het vak de komen de jaren zal ervaren. Mr. Nederveen, die de laatste twee jaar zijn naaste medewerker is geweest, noemde mr. Theyse zyn „beste leer meester en goede vriend". Uit alle delen der wereld kwamen de rouwbetuigingen, wat een bewijs vormde hoe wereldwijd de kring van vrienden en relaties was. Het is voor het personeel van uw Bond onwerkelijk zijn vlugge tred, rapheid van tong, de leegte van zijn stoel te moeten missen. De stilte van zyn werkkamer vormt een schrijnende tegenstelling met de sprankelende persoonlijkheid. Mr. Theyse was de eeuwige optimist, de man met gevoel voor humor. Winstpunten maakten hem blij en verlies nam hij met sportiviteit. „Laten wy in zijn samenbindende werkingssfeer meer sa menwerken dan voorheen", aldus besloot de naaste medewerker. Mr. Theyse junior dankte sprekers, waarna enige ogenblikken van stilte in acht werden genomen, waarmee deze herdenkingssamenkomst werd besloten. In volle gang Met koortsachtige haast wordt er ondanks regen en wind gewerkt in Oostzaan, waar haastig tussen de afgekeurde meubelen op straat een kopje koffie wordt gedronken. Overal begint zich het huisraad op te stapelen langs de wegen, waar het door gemeentelijke diensten wordt opgehaald. volle gang. Geleidelijk aan zal het nor male leven hervat worden. Het eerste duidelijke teken daarvan hebben de bewoners gistermiddag reeds kunnen zien. Het overstroomde en thans weer droge gebied, waarin men in de afge lopen week slechts met uitvoerige legi timatiebewijzen kon betreden en dan nog slechts na talloze controles, werd langzamerhand weer voor iedereen opengesteld. Gistermiddag zijn achthonderd mili tairen en leden van de Koninklijke Ma rechaussee teruggekeerd naar hun ba ses, overal in Nederland INSTORTING VIJZELSTRAAT Aannemer aansprakelijk De Rechtbank te Amsterdam heeft een vordering afgewezen, die een ze vental gedupeerden van de instorting in 1955 van een deel der arcade in de Vij zelstraat te Amsterdam had ingesteld tegen de huiseigenaar ter verkrijging van een schadeloosstelling van ongeveer een ton. De rechtbank overwoog hier bij, dat de huiseigenaar zich terecht heeft beroepen op de uitsluitingsclau sule in het huurcontract met de eisers. In deze clausule wordt de aansprake lijkheid uitgesloten ten aanzien van het verhuurde. Eenzelfde vordering hadden de gedu peerden ingesteld tegen de aannemer. Deze is indertijd door de Hoge Raad ver oordeeld omdat hij niet heeft gezorgd voor het stutten van de pilaar, waaraan werd gewerkt op het moment dat de arcade in stortte. De rechtbank over woog, dat de aannemer voor de schade ten volle aansprakelijk is jegens de ge dupeerde huurders (en ook jegens de Sociale Verzekeringsbank, die eveneens eiser is ingevolge een uitkering aan een metselaar). De rechtbank wees evenwel de vordering nog niet toe in afwachting van de uitspraak in een z.g. „vrijwa ringsprocedure", die de aannemer heeft aanhangig gemaakt tegen de gemeente Amsterdam inzake de aansprakelijkheid. De aannemer meent nl. dat de ge meente mede schuld heeft, aangezien hij in de waan is gebracht door de gemeen telijke dienst van bouw- en woningtoe zicht dat de bewuste pilaar niet gestut behoefde te worden. De rechtbank heeft de aannemer toegelaten tot bewijsleve ring van deze stelling. Deze procedure wordt op 9 maart a.s. voortgezet. Soekamo verklaart: ONBEPERKTE KREDIETEN VAN RUSLAND EN CHINA President Soekarno van Indonesië heeft gisteren verklaard dat Rusland en com munistisch China hem onbeperkte kre dieten voor Indonesie's economische ont wikkeling hebben aangeboden, zo meldt het persbureau Pia. Deze mededeling werd door Soekarno gedaan toen hij de economische situatie in het land uiteenzette tegenover een groep huisvrouwen die kwamen protes teren tegen de stijgende prijzen en te korten aan dagelijkse levensbehoeften. Soekarno zeide dat de Russische pre sident, Klementi Worosjilow, en de Chi nese communistische leider, Mao Tse- Toeng beiden onbeperkte kredieten had den aangeboden toen hij Moskou en Pe king bezocht. „Dit," zo verklaarde hij, „is een bewijs van Indonesie's toenemende solvsntie". Hij onthulde ook dat de V.S. bereid waren de economische bijstand met nog 50 miljoen dollar te vergroten Soekarno beval de huisvrouwen om de betrokken regeringsinstanties onmiddel lijk gevallen van hamstering of prijsver hogingen door handelaren te melden. „Ik geef u deze order als president en opperbevelhebber van de strijdkrach ten in de sfeer van de geleide demo cratie," zo voegde Soekarno eraan toe. Sovjetrusslsche archeologen hebben nabij de Zee van Azof een luxueus inge richte grafkelder gevonden welke klaar blijkelijk voor oen hoofd van de Meoten bestemd was. Verwacht wordt dat men hierdoor gegeven verkrijgt over oude stam men der Scythen en Meoten. Deze laatsten waren de voorouders van stammen die on geveer 2.500 jaar geleden aan de oostkust van de Zee van Azof leefden. BURGERLIJKE STAND VAN LEÏDEN GEBOREN Dennis Hendrik Pieter. zn van H. Ouds hoorn en H. Springer. Diana Adriana. ür van W. Brugman en A. Rotteveel. Arnoud Rudolf, zn van H. A. Robbers en A. de Nie. ONDERTROUWD S. W. J. van de Wetering en T H. Brandt. L. H. T. C. van der Wllllk en C. J. T. Ober. T H. J van den Berg en W. C. M. van Cassel. J. Dees en B. Palm. C. G. Verhagen en J van Veen. W. Ververs en S. Houwer. H. Bekker en J. van der Plas. OVERLEDEN C. Sirag, 76 laar. man. J. H. J. Zuldema. 66 Jaar. man. W. de Clercq. 69 Jaar. man. Jubileum Ver. Raden van Arbeid De 40 jaar bestaande Vereniging van Kaden van Arbeid, heeft ter afsluiting van haar. de afgelopen twee dagen te Amsterdam genouden, vierde con gres voor sociale verzekering gister middag een jubileumzitting gehou den, waarop de voorziter, mr. G, A. A. M. Boot (voorzitter van de Raad van Arbeid in Den Haag) de her denkingsrede uitsprak. Hy releveerde daarin dat de oprichting der vereni ging een gevolg was van het parti- cuüer initiatief van publiekrechtelijke lichamen, de Raden van Arbeid. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mr. J. H. Klatte, vertolkte de dank en waardering der regering voor het werk der vereniging, wier taak het als het ware bij geboorterecht is om oog en oor te zijn bij de uitvoering van de sociale verzekering". Voorts voerde nog een negental ver tegenwoordigers van organisaties en li chamen op het gebied der sociale ver zekering het woord. Na afloop recipi eerde het bestuur. Den Haag heeft gebrek aan bouwgrond (Van onze Haagse redactie)) Naar het oordeel van B. en W. van Den Haag zullen, gerekend naar de toestand per 1 januari 1960, in de ko mende jaren binnen de gemeente- I grenzen waarschijnlijk nog slechts 18.000 woningen gereed kunnen ko men. namelyk 7500 woningwet- en 10.500 particuliere woningen, waarvan er reeds resp. 3700 en 1500 (totaal dus 5200) in uilvoering zyn. Het college meent verder, dat ver- wacht moet worden dat de woning bouwactiviteit binnei de gemeente in 1961 zal gaan ainemen als gevolg van het gebrek aanbouwgrond. In dat jaar zal namelijk r:et voldoende bouwgrond bouwrijp kunnen zyn om het volledige bouwcontingent te realiseren, zelfs niet indien enige van de in voorbereiding zijnde hoogbou vprojecten in de woning wetsector in uitvoering kunnen worden genomen. Knoop sou geen doorslaggevend heivijs zijn Jaccoud viel weer eens in onniaeht Gisterochtend werd in het proces te Genève tegen Pierre Jaccoud, voormalig deken van de rde van advocaten aldaar, gesproken over de knoop van de regen jas, die na de moord in de tuin van de villa van Zumbach werd aangetroffen en die overeen kwam met de knopen van Jaccouds regenjas, waarvan er één werd vermist. De openbare aanklager heeft indertijd verscheidene argumenten aan gevoerd om aan te tonen, dat het hier een en dezelfde knoop zou betreffen. Als getuige voor de verdediging trad op Harry Gould, directeur van de firma te Leeds, die de jas had vervaardigd. Gould verklaarde dat het hier een ge woon model regenjas betrof, dat zijn firma aan afnemers in de gehele wereld had geleverd. De volgende getuige a décharge was de scheikundige, Hepner, die meende dat het onmogelijk was door bestude ring van de draden vast te stellen, of een bepaalde knoop bij een bepaalde jas hoorde. Hepner verklaarde na bestu dering van het rapport van het hoofd van het Geneefse politielaboratorium, Pierre Hegg, tot de slotsom te zijn ge komen, dat deze over niet genoeg ge gevens beschikte om te kunnen vast stellen, dat de in de tuin van Zum- bachs villa gevonden knoop dezelfde was, die vermist werd aan Jaccouds regenjas. Prijzende woorden Gistermiddag verschenen verschillen de getuigen van de verdediging, voor aanstaande Geneefse burgers, voor de rechtbank, die gunstige getuigenissen over Jaccoud aflegden en spraken over zijn rechtschapenheid, zijn rechtskun dige kennis en zijn voorkeur voor li teratuur en muziek. Eén hunner, Baud-Bovy, directeur van het Geneefse conservatrium, verklaarde: „Jaccoud beloofde altijd minder dan hij van plan was te doen en dat is zeld zaam voor een man, die ook politicus was". Een andere getuige verzekerde: „Jac coud was immer aanwezig, wanneer het erom ging een bewijs van menselijke solidariteit te leveren". Prof. Paul Carry, die verbonden is aan de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Geneefse universiteit, verklaarde dat Jaccoud een briljante student was ge weest .„Ik kan de feiten van de moord niet in overeenstemming brengen met het karakter van Pierre Jaccoud en dit geldt ook voor de anonieme brieven, die Jaccoud (naar hij zelf zegt) aan zijn medeminnaar André Zumbach heeft ge zonden", aldus deze getuige. De ontroerde Jaccoud begon, nadat professor Carry was uitgesproken, iets te zeggen, doch hij kon zyn zin 'niet voleindigen, daar hy in onmacht viel. Voorbeeldige zoon De laatste getuige voor de verdedi ging was mevr. Jaccoud, de moeder van de beklaagde, een elegant geklede en wakker uitziende dame-op-leeftyd. Me vrouw Jaccoud verklaarde dat „Pierre" altijd een voorbeeldige zoon was ge weest, vol liefde en tederheid in alles. „Ik behoefde hem nooit aan te sporen zyn plicht te doen. Hij werkte altijd alleen en hij is geheel op eigen kracht degene geworden, die hij is. Hy was reeds zeer" jong gedwongen in de voet sporen van zijn vader te treden en hij deed het kranig", aldus mevr. Jaccoud. Toen de oude dame was uitgesproken verliet zij, terwijl zij een snelle blik vol genegenheid op haar zoon wierp, de ge tuigenbank. Jaccoud zelf was in tranen. Met het getuigen van mevr. Jaccoud is een einde gekomen aan het horen van getuigen van de openbare aankla- ker en der verdediging. Maandag a.s. begint het horen van Jaccoud door de president van de rechtbank. De uit spraak wordt volgende week donderdag of vrijdag verwacht. Maar de jeugd raakt op dwaalspoor (Van onze correspondent in Bonn) In het onafhankelijke Hamburg- se weekbald „Die Zeit" heeft de uitgever, Gerd Bucerius, lid voor de CDU van de Bondsdag te Bonn, een lans gebroken voor de West duitse minister van Binnenlandse Zaken Schroder en Adenauers staatssecretaris Globke, wat be treft hun mogelijk „door de nazi's besmet verleden". Daarentegen heeft Bucerius geen goed woord over voor de minister van Vluchtelingenzaken prof. Ober lander, wiens aftreden hij eist. Het Amerikaanse weekblad „Time" en het Labour-parlementslid Crossman verkondigden dezer dagen openlijk en wel. dat de volgende vier Bonner „pro minenten" een onaanvaardbaar nazi verleden hebben: 1. De 61-jarige dr. Globke, staatsse cretaris en een van Adenauers intiem ste medewerkers. Hij heeft in de nazi man en in 1937 lid van Hitiers partij de NSDAP zou zijn geworden; 4. De 49-jarige minister van Binnen landse Zaken dr. Schroder, die in 1933 lid van de SA en in 1937 van de NSDAP zou zijn geweest. Van S.A.-man tot anti-nazi Bondsdaglid Bucerius een man die geen blad voor de mond pleegt te ne men, behandelt achtereenvolgens de volgende „prominenten". 1. Dr. Gerhard Schroder, die thans in Adenauers kabinet een vooraanstaande rol als minister van Binnenlandse Za ken speelt. Volgens Bucerius stond Schroder in 1933 als 23-jarig aankomend jurist voor de keus: tot de NSDAP toe treden of de juridische loopbaan opge ven. Wel iedereen zou toen. in 1933, ge handeld hebben als Schroder; hij zou zijn toegetreden tot de partij. Schroder werd SA - man. aldus Bucerius die voorts over de Hitlerperiode 1933—1936 zegt, dat teen vooral in Engeland zelfs mensen als Churchill een zekere bewon dering voor Hitier aan de dag legden. Schroder, zo gaat de uitgever van „Die Zeit" voort, werd in 1938 lid van Nie- möllers „Bekennende Kirehe". Toen Niemöller in een concentratiekamp ver dween stelde Schroder Niemöllers doch ter aan op zijn bureau als kantoorbe diende. Toen Hitier de „Juden-Frage" wilde „oplossen" huwde Schroder. Zyn rius zou het bet buitenland deson danks niet kwalijk kunnen nemen dat er steeds weer na anti-semitistische uitbarstingen als de laatste tijd er de nadruk op zal worden gelegd dat Bon ner „prominenten" met een zwakke plek in hun verleden gemakkelijk aan te vallen personages zijn, die het na zi-verleden steeds weer in h rinnering roepen. AI was het maar omdat de Westduitse jeugd door het gehand haafd blijven van dergelijke figuren de indruk kan krijgen „dat het in die Hitler-periode blijkbaar niet zo erg was". Een Westduitse politieke en bestuurs top zonder „braune Naziflecken" zal eerder dan een top met dergelijke „Fle- cken" aanvaardbaar zijn buiten Duits land op een moment als het donkeTe verleden door anti-semitische daden weer eens wordt opgeroepen. Luchtvaartoverleg te Washington is nog niet afgesloten (Van onze Amerikaanse correspond ent De Nederlandse staatssecretaris Stii- kel. die in Washington onderhandelt over de landingsrechten van de KLM in Los Angeles, heeft kans gezien de be sprekingen gaande te houden door voor de dag te komen met cijfers, die- moeten bewijzen dat de KLM niet in strijd han delt met het bestaande luchtvaartver drag. Hy deed zulks tijdens een onderhoud van vijfenvijftig minuten met Living ston March ant, Herters assistent voor politieke zaken. Nederland beoogt «P deze manier een eind te maken aan de verdenkingen tegen de KLM geuit. De overlegging dezer cijfers betekent een concessie. Maar de Amerikanen hebben er beslist nog niet de belofte tegenover gesteld, dat de KLM als gevolg van deze inschikkelijkheid de begeerde landings rechten zal verkrijgen. Livingston Merchant had gistermid dag vrij onverwacht staatssecretaris Slykel bij zich uitgenodigd. Toen de Nederlandse delegatieleider, die was ver gezeld van de Nederlandse ambassa deur, bijna een uur in bespreking bleef, werd wel duidelijk dat de Amerikanen niet kortweg afwijzend hadden beschikt. Merchant ontving de Nederlandse be zoekers in tegenwoordigheid van Vass, de voorzitter van de Amerikaanse dele gatie. Kennelijk waren de Amerikanen geïnteresseerd het percentage te kennen van de KLM-passagiers. die Amsterdam als beginpunt of einddoel hadden Zoals men weet, speelt dit percentage een be langrijke rol in de zogenaamde Btrmu- dabepalingen van het iuchtvaartverdrag en tot dusverre was Nederland niet be reid geweest werkelijk concrete gege vens hieromtrent te verstrekken. Deze percentagekwestie is zo ingewikkeld, dat men niet kan aannemen dat in een ge sprek van nog geen uur de zaken volle dig uit de doeken zijn gedaan. Vandaar waarschijnlijk dat men een nieuwe bij eenkomst der delegatie heeft belegd. In dat geval zullen de deskundigen dins dagochtend opnieuw bijeenkomen ten einde over die cijfers en hun interpre tatie te spreken. Indien de besprekingen zich nog enige tijd voortslepen, zal Dillon, do onder periode als ambtenaar van het toenma- i vrouw was naar de nazi-terminologie 'n lige ministerie van Binnenlandse Zaken .-Jüdischer Mischling", dat wil zeggen een officieel commentaar op Hitlers met joods bloed. Schroder werd daarop uit de NSDAP op beruchte rassen-wetten van 1935 ge schreven 2. De 54-jarige minister Oberlander, wiens verleden de laatste tijd in het middelpunt der belangstelling staat, on der meer in ons land, wegens het on derzoek naar de zogenaamde Lember- germoorden voor de Internationale Commissie in Den Haag; 3. De 63-jarige minister van Bonds- ziittingen dr. Lindrath, die in 1934 SA.- Gala-concert ter opening van de 25e Boekenweek Op 25 maart a.s. zal in het Concert gebouw te Amsterdam de 25e Boeken week geopend worden met een gala-con cert, te geven door het Concertgebouw orkest onder leiding van Bernard Hai- tink m.m.v. Peter Pears. Het programma zal bestaan uit Don Juan van Richard Strauss, Les Illumina tions van Benjamin Britten op tekst van Arthur Rimbaud (solist Peter Pears), en na de pauze de Hymne du Grand Meaul- ncs van Rudolf Escher en de 2e Suite Daphnis et Choë van Maurice Ravel. Een programma dus dat is afgestemd op de letterkunde van vroeger en later tijden. Na het concert zal het Schrijversbal plaatsvinden in de verschillende ruimten van het Concertgebouw, waar o.a. zul- I len optreden: Conny Stuart en Cor Le- maire, het cabaret Tingel Tangel o.l.v. Sieto Hoving, het Haags Studentencaba ret o.l.v. Rinus Ferdinandusse, The New Orlean Syncopeters, het kwartet Sem Nijveen, het ensemble Misja Mengelberg, Co van der Heide-Wijma en Ans Ster man, en het versterkt ensemble van Rita Dalvano. De ruimten van het Concertgebouw zullen versierd worden door Metten I Koornstra. STADSNIEUWS Tien jaar „Sleutelring" Op originele wijze werden de bezoekers van de feestavond, ter gelegenheid van het tweede lustrum van de personeelsver eniging van 's Rijksbelastingen te Lei den „Sleutelring", gisteravond in het St.-Antonius clubhuis welkom geheten. Ieder kreeg namelijk een sleutelring, versierd met roodwitte linten, opgespeld. Allereerst sprak voorzitter F. W. Ter Schiphorst woorden van dank tot allen eid de afgelopen tien jaar zoveal voor de vereniging gedaan hadden. De heer H. A. Cadée, directeur van 's-Rijksbelas- tingen te Utrecht, opende de rij van I sprekers. Hy stelde de „Sleutelring", die I zich ondanks de concurrentie van de televisie mocht verheugen in een ge- arop uit de NbüAf zonde belangstelling, ten voorbeeld voor gestoten, hy zou tenslotte tegen de I andere oersoneelsverenieingen. nazi s hebben gestreden en daarby vol gens Bucerius „grote moed hebben ge toond". minister van Buitenlandse Zaken, in Washington zijn teruggekeerd. Men ver wacht hem omstreeks 10 februari en de heer Stijkel zou dan kunnen trachten i- - - het een verdieping hogerop te zoeken aoen. OI^ de Joden de mogelijkheid tot in de hiërarchie van het State Depart- manlPu^ren te geven, door de wetten Oberlanders „Bloedorde" 2. Aan de handen van prof. dr. Th. Oberlander kleeft, volgens Bucerius, geen bloed van communistische zijde in verband met de Lemberger moorden wordt beweerd. Maar daar gaat het niet om, zegt de uitgever. Oberlander deed reeds in 1923 mee aan de Hitlerputsch, hij kwam daardoor in aanmerking voor de Bloedorde van de Nazi's. Hij werd, toen het in de Weimarer republiek rus tig werd. later „democraat", nog later opnieuw nazi en na 1945 weer „demo craat" en aanhanger van de beweging tot Morele Herbewapening. „Nee, deze Oberlander behoort niet in het kabinet", aldus het CDU-Bondsdag- lid Bucerius. „Bondskanselier en CDU- fractie moeten hem naar huis sturen, waarbij ze hem tot 1 mei 1960 met ver lof kunnen zenden. Dan zal hij name lijk 55 jaar oud zijn en in aanmerking komen voor het ministerspensioen..." Poging tot verzet 3. Dr. Hans Globke, sedert 1949 staats secretaris in het bureau van kanselier Adenauer. Reeds in dat jaar had de ge allieerde hoge commissie in Duitsland van Globke gezegd, ondanks zijn com mentaar op de rassenwetten: „Geen be zwaar tegen zijn hernieuwde optreden als ambtenaar". Globke zou. zo is voorts door twee betrouwbare getuigen, de halfjoodse staatssecretaris Strauss en de ex-verzetsman minister Kaiser ge zegd, duizenden zelfs tienduizenden jo den het leven hebben gered. De Rooms- Katholieke bisschop Preising zou van Globke getuigd hebben dat de meeste mensen niet weten wat de joden aan Globke te danken hebben. En wat het commentaar op de rassenwetten aan gaat: volgens Bucerius wilde Globke daarmee een laatste poging tot verzet ment. Het was de Nederlandse onder handelaar aan te zien. dat hij niet on tevreden was over zijn gesprek met Merchant. Het was ook mogelijk geweest dat Merchant pertinent een streep zou hebben gezet onder de onderhandelin gen. Dit is thans in elk geval nog ver meden. zo gunstig mogelijk voor hen uit te leg gen. Dat zou inderdaad gebeurd zijn, dank zij Globkes commentaar, dat door de nazi's evenwel spoedig uit de circu latie werd genomen. Zo komt Bucerius ertoe van Schro der en Globke te sitie aanvaardbaar Personeelsconsulent J. J. P. Hut had op het eerste lustrum de wens uitge sproken, dat er ook op sportgebied in Leidse ambtenaarskringen wat gepres teerd zou worden. Zyn wens is in ver vulling gegaan en thans kreeg hij gelegenheid de vereniging te complimen teren met de behaalde successen vooral in de volleybal-competitie, waarin de Hofstra-beker werd veroverd. Oud-voorzitter Bodde Bouman bood daarna namens de hoofden van bestuur een voorzittershamer aan. De heer D. Schoorl overhandigde voor zitter Ter Schiphorst de medaille, die door de Federatie van Personeelsvereni gingen van het ministerie van Financiën beschikbaar was gesteld. Spreker wees erop, dat er altijd een goede band had bestaan tussen de „Sleutelring" en de federatie. De heer De Vries, waaraan de vereni ging haar naam heeft te danken, zette uiteen, waarom de naam Sleutelring was gekozen. Tien jaar geleden werd als naam voorgesteld Bello, Belasting Lei den en omstreken, maar de heer De Vries had zich hiertegen verzet, omdat hij deze naam te „honds" vond. Tot slot overhandigde de afgevaardigde van de zustervereniging „Kosmos" uit Woerden een vaantje als aandenken aan deze avond. Na dit officiële gedeelte waren het woord en de daad aan John Kelly en zyn medewerkers, die een cabaret ver zorgden onder de titel Kunst en vro lijkheid in tempo". De ..Rattini's" openden het program ma met accordeonmuziek van populaire melodieën. Verder kon men genieten van sneltekenen. terwijl de ..Wido's" een serie goocheltoeren ten beste ga ven. Fred Perrier wis tals parodist de zaal twintig minuten te amuseren en Kelly zelf zorgde voor de conferences en enkele liedjes. De muzikale omlijs ting werd verzorgd door de pianist G. van der Maessen. Na afloop was er gelegenheid tr dansen met medewerking van ..Tt blue moon combo". De staatssecretaris van O. K. en W mr. Y. Scholten, heeft aan dr. M. F. E van Bruggen te Breukelen opdracht ver- U3 «tu» leend tot het schrijven van een studie da» hun no over de lnvloed k*t Duitse expressie zeggen dat hun Po j nisme op de Noord-Nederlandse poezle vai r Is. Dezelfde Buce- ongeveer 1916 tot ongeveer 1932!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11