Raad van Ilazerswonde wijdde veel aandacht aan te bonwen zwembad Molen bij Leimuiden vernield Reepeïsteeltje veroverde Koudekerk De Boskoopse Beurs floreert Straten naar dichters genoemd Bijzonder geslaagde uitvoering van gezellige kinderoperette VRIJDAG 29 JANUARI 1960 Gistermiddag omstreeks 5 uur is de molen staande aan de noordkant van het Braassemmermeer bij Leimuiden in enkele seconden tijds letterlijk gekort wiekt. Een der ruim drie ton wegende roeden brak tijdens de storm als een luciferhoutje af om het volgende ogen blik met een wijde boog door de lucht 30 meter verder weg tegen de dijk van de Grote Heilige Geestpolder in het weiland neer te komen. De losslingerende roede had te voren de romp van de molen al getroffen en ook de andere drie roeden volkomen vernield. De ravage, die daardoor aan en rond om de molen ontstaan was, bleek enorm. De tonnen wegende hoofdas in het draaiende bovengedeelte van de molen was afgeknapt en voor een deel losge wrongen. Gebleken is, dat de roede bij een oude las is afgebroken, waarna de ramp zich kon voltrekken. De molenaar, de heer P. Kraan, had de molen de gehele dag op normale snelheid laten draaien en niets wees er op, dat tegen het vallen van de avond de molen op zo'n abrupte wijze tot stilstand zou worden gebracht. De bewoners van de molen waren niet weinig geschrokken toen zij de met donderend geweld brekende roeden tegen de molen hoorden kletteren. Molenaar Kraan dacht, dat de gehele molen er aan zou gaan, hij durfde gisteravond nog niet naar de kop van de molen om te zien hoe de zaak er voor stond. De molen was in 1950 geheel gerestau reerd en onderging in 1958 ook al een reparatie omdat toen een roede afbrak Daarna kon nog met twee wieken de molen draaiende gehouden worden tot geheel herstel. Dit is thans echter beslist niet mogelijk omdat het gehele draaien de gedeelte totaal vernield is. De molen dateert uit 1833 en is een markant punt in het polderlandschap. Het polderbestuur zal zo spoedig moge lijk bijeen komen teneinde de te nemen maatregelen te bespreken. De bemaling van de polder zal voor lopig met motorkracht moeten geschie den. Of de molen nog weer in zyn oude staat, dus met wieken, hersteld zal wor den lijkt twijfelachtig. Het polderbestuur voelt meer voor machinale bemaling. Men hoopt, dat de Rijnlandse Molen stichting ook nu weer de nodige gelden bijeen zal kunnen brengen teneinde her stel mogelijk te maken, al was het alleen maar ter verfraaiing van het landschap. De heer Lunenburg, een molenlief hebber te Aalsmeer, wijst de plaats aan waar de breuk in de tonnen wegende roede is ontstaan. WASSENAAR Toneel op Huishoudschool bij St.-Agnesfeest Het is traditie dat op de R.-K. Huis houdschool in de Kerkstraat het St. Ag- nesfeest het feest van de patrones der school om. gevierd word met to neeluitvoeringen door de leerlingen. Deze week wordt door de meisjes van de toneelgroep, aangevuld met enkele leraressen en mannelijke krachten, in totaal niet minder dan 5 keer het to neelspel „Het rode uur" opgevoerd voor leerlingen, ouders en genodigden. Het toneelspel werd geschreven door mevrouw Janson, lerares aan de school en heeft tot onderwerp een ware ge schiedenis uit het huidige communis tische China: het leven n.l. van Joanna Hsiao, een meisje van zeer welgestelde familie uit Tientsin, dat de bezielende kracht werd van het in het geheim op gerichte Marialegioen, en dat zich sinds augustus 1951 in communistische krijgs gevangenschap bevindt. In vier bedrijven werd in dit toneel spel op boeiende wijze een indruk ge geven van de betekenis van het Maria legioen, van de methoden waarvan de communistische machthebbers zich be dienen om iemand tot een „bekente nis" te dwingen en van de heldhaftig heid van Joanna Hsiao en haar mede werksters. De tekenleraar van de school, de heer Pijn had weer voor suggestieve décors gezorgd. Aan de costuums was weer heel veel zorg besteed en dat er aan de voorbereiding van dit moeilijke stuk door de directrice van de school, zuster Cantianilla en de schrijfster heel veel tijd en moeite is gegevem. blijkt wel uit laten iedere avond weer veel indruk te maken. Zonder de andere medewerken den te kort te doen mag met ere ge noemd worden mej. Riet Hoogweg, die de rol van Joanna op ontroerende wijze vertolkte. Bouwfonds St.-Josephparochie hield jaarvergadering In gebouw „Sion" heeft het Bouw fonds St.-Josephparochie gisteravond de eerste jaarvergadering gehouden. Het fonds werd in de loop van 1958 ge sticht ter financiering van de bouw van een nieuwe kerk in de St.-Josephparo- chie en heeft sedert mei 1958, dank zij een spontane medewerking van vrijwel de gehel eparochie, het afgelopen jaar kunnen afsluiten met een batig saldo van ruim f 15.000.—. Verreweg het groot ste deel van deze inkomsten is en wordt verkregen uit periodieke bijdragen van parochianen. Als de inkomsten zich op hetzelfde niveau blijven ontwikkelen, zou de geldlening van f 450.000.die geslo ten zal moeten worden in verband met de bouw van de kerk in ongeveer 30 jaren afgelost kunnen worden. De voorzitter van het bestuur van het Bouwfonds, de heer fc. I. van Rije, sprak in een inleidend woord zijn dank uit voor de grote medewerking, die het be stuur in het eerste jaar van activiteit heeft mogen ondervinden: van de medewerksters en medewerkers die op pad zijn gegaan om alle parochianen te bezoeken en van de parochianen, die spontaan op de oproep van het Bouw fonds reageerden. Spreker constateerde, dat deze actie totnutoe niet alleen in materieel opzicht een succes geweest is, maar ook een grote winst heeft gebracht aan saamhorigheidsgevoel in de paro chie. Het bestuur heeft zich dezer da- De uit 1833 daterende molen met neerhangende wieken in de polder. (Foto Leidsch Dagblad) Goede samenwerking in kwekerskringen De reeds 78 jaren bestaande Vereni ging „Boom- en Plantenbeurs" hield onder voorzitterschap van de heer D. van Gelderen in hotel „Neuf" haar jaar vergadering. De heer Van Gelderen deelde mee, dat gebleken was, dat de kwekers niet zo best op de hoogte waren met de handelsvoorwaarden. In dit ver band gaf hij de aanwezigen dan ook in ernstige overweging om deze bij gele genheid eens goed door te nemen. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging gezond is. De begroting voor het jaar 1960 werd zonder dat er over gediscussieerd werd, aangenomen. Het jaarverslag gewaagde van goede samen werking in de kwekerskringen. Het nieuwe beursgebouw voldoet zeer goed, gezien het feit, dat het boekjaar 1958— 1959 met een winstsaldo van ruim f. 4.400 kon worden afgesloten. Het Rugosaveld gelegen in de gemeente Benthuizen is uitgeput, in verband hier mede zal binnen zeer korte tijd moeten worden uitgekeken naar een nieuw ter rein. De secretaris, de heer Van Tol, gaf de aanwezigen in overweging toch regel matig nieuwe takken aan te schaffen, om ziekten te voorkomen, die tot een Rugosa-invoerverbod in Engeland zouden kunnen leiden. Uit het verloop van de besprekingen over de prijzen voor boom kwekerij produkten voor 19601961 bleek, dat de geldende prijzen weinig zullen veranderen. Het Scheidsgerecht voor de Boomkwekerij moest in de afgelopen periode 8 gevallen behandelen, terwijl 6 expertises werden verricht. De aftredende bestuursleden de heren D. van Gelderen, J. de Bas en A. de Wolf werden allen herkozen, terwijl tot leden der kascommissie voor 1960 werden benoemd de heren A. Koster en C. Ravenhorst. Medegedeeld werd, dat praktisch over eenstemming is bereikt over een nieuwe PROF. J. HOVIUS NAAR CANDA. Prof. Ja Hoviuse hoogleraar aan de theologische school van de Chr. Geref. Kerken in Apeldoorn, zal in juli een reis maken naar Canada. DIVIDEND TWENTSCHE BANK. In de eerstvolgende algemene verga dering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. zal worden voor gesteld over 1959 een dividend Wit te keren van 12% (v.J. 10%), 1 collectieve arbeidsovereenkomst voor het boomkwekenjbedrijf te Boskoop en om geving. Het wachten is nog op de goed keuring van het College van Rijksbemid delaars en de organisaties van de werk nemers. Bij de rondvraag kwamen o.m. aan de orde het organiseren van excur sies en de kwaliteitseisen voor stam rozen. Er werd nog een film vertoond over de Reeuwijkse plassen. De heer Visser, hoofdinspecteur van de Vereniging tot Bescherming van Dieren, gaf een uit eenzetting bij de vertoonde films. Nieuwe uitgaven In de serie Publicistische Publicaties verscheen bij de Kon. Van Gorcum en Co N.V. te Assen van de hand van dr. H. J. Prakke, privaat-docent voor de journalis tiek aan de Groningse Universiteit „De seismograaf-functie uer jongere genera tie". Prol. dr. P. J. Bouman schreef een inleiding. De wereld van het zwart en wit, ultg. Wereld-Bibliotheek N.V., Amsterdam- Antwerpen. Een instructieve uitgave in opdracht van de Vereniging tot Bevordering der Grafische Kunst „De Grafische" en de Ex- libris Kring der W.B.-Vereniging waarin nog eens bepaald niet ten overvloede, altnans voor een groter publiek aan dacht wordt geschonken aan de moge lijkheden der grafische techniek. De „we reld van zwart en wit" is na de zeven tiende eeuw een tijdlang een vergeten sec tor geweest, maar sinds ongeveer een hal ve eeuw gelukkig weer herleefd. In dit boek van omstreeks 70 bladzijden komen enige belangwekkende artikelen voor o.a. dat van de directeur van „De Laken hal", de heer J. N. van Wessem over „Het grafisch portret", waarin in kort bestek een leerzaam overzicht van de ontwikke ling van deze kunstvorm in de laatste eeuw wordt gegeven. „De portretkunst is by onze grafici allerminst dood. Tegen de verdrukking in biykt het portret een op gave, die velen van de meest begaafden joelt, waarvoor zy allen een eigen oplos sing hebben, waarvan het voornaamste kenmerk niet een slap traditionalisme is maar een sterk en bewust gevoel van deze tijd". Chr. Leeflang droeg een artikel bij over „Het illustreren van „literaire" tek sten, M. C. Escher schreef over „Onelndig- heldsbenaderlngen", Ru van Rissem over „Moderne stromingen in de grafiek" en van Pain G. Rueter was „Over de grenzen". Al by al een gevarieerd boekje, dat in de boekenkast van belangstellenden in de grafische kunst niet mag ontbreken. (Foto Leidsch Dagblad) de verzorgde opvoeringen, die niet na- gen met een brief gewend tot de nieuwe Michael en Gabriele (Van onze correspondent ln Bonn) De kinderen, die het vorige jaar of in januari van 1960 in de Bondsrepu bliek zijn geboren, hadden de meeste kans om Michael of Gabriele te wor den genoemd. Dat blijken thans de favoriete namen voor jonggeboren Westduitsertjes te zijn. Op de tweede plaats komen Thomas en Sabine. Wat de meisjesnamen aangaat: op de derde plaats na Gabriele en Sabine staat Petra, daarna Sylvia, Claudia en Chris tine. Men gelooft, dat hier de invloed van de namen van filmsterren bepaald groot is. Bij de jongens bleek een dui delijke voorkeur voor Kar sten, Uwe, Andreas en Martin te bestaan, maar ook voor Frank en Peter. Er was een' vader in Wiesbaden, die zijn zoon Ni- kit a noemde, naar Kroes jtsjef. In Fulda heet nu een jongetje IIja, ook nogal Russisch. Dat onder dergelijke omstandigheden ambtenaren van de burgerlijke stand een soms doelloos gevecht tegen dwaze namen voeren, is duidelijk. Wel lukte het in een kleine stad een ambtenaar om een moeder er van te overtuigen, dat zij haar doch tertje toch echt geen Edelweiss kon noemen parochianen, die door de onlangs inge voerde grenswijziging tot de St.-Joseph parochie zijn gaan behoren. Ook in dit nieuwe gedeelte van de parochie werden reeds medewerksters en medewerkers bereid gevonden de actie te helpen sla gen. De heer P. W. Westgeest vertegen woordigt dit nieuwe parochiegedeelte in het bestuur, het centrale adres voor de actie is: de heer H. J. Otte. Heem- Straweg 10 De penningmeester, de heer J. P. M. Siegers, bracht daarna het jaarverslag uit. En daarna volgde een bespreking met de nieuwe medewerkers. Gisteravond kwam de raad van Ha- zerswoude in openbare vergadering bgeen onder voorzitterschap van bur gemeester A. Smit. De voorzitter hield een nieuwjaarsrede, welke door de he ren Kouwenhoven en Matze werd be antwoord. Het voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling met Kou dekerk a. d. Rijn inzake de Koude- kerkse brug, werd goedgekeurd. Het voorstel tot verhoging van het krediet van f 15.000 tot f 36.000 voor de verdere afwerking van het Raad huisplein, eveneens. Benoemingen Met het voorstel de heer J. M. Ver- lare te benoemen tot administrateur van het Waterbedrijf en tot ambtenaar van Verklaring Prot. Chr. fractie In de gisteravond in Hazers- woude gehouden raadsvergadering legde de heer De Vogel (Prot.) de volgende verklaring af: „Namens de prot. chr. raads fracties zouden w(j gaarne, mijn heer de voorzitter, omtrent het geen heeft plaatsgevonden rond de verkiezing van de gemeentesecre taris met name op de verklaring, die van de zijde der K.V.P. raads fractie is afgelegd, nader willen ingaan. Zoals U bekend is hebben wij na hetgeen de heer Kaashoek ten aanzien van deze verklaring heeft opgemerkt, niets in het midden willen brengen, daar wij ons met dit ingenomen standpunt meenden te kunnen verenigen. Nu echter door het raadsverslag in de pers gebleken is, dat als gevolg van deze verklaring een o.i. onjuiste voorstelling van zaken gewekt is, zien wij ons genoodzaakt ons stand punt betreffende deze verkiezing nader te omschrijven. Aangeyoerd is, dat onzerzijds een zeer partijdig standpunt was ingenomen en daarbij geen reke ning gehouden met de bezetting van de diverse functies in de ge meente. Bovendien werd gezegd, dat met een grote groep in de raad geen rekening was gehouden. Wanneer we echter bezien, dat de seeretarisplaats van oudsher door iemand van prot. chr. huize bezet is geweest, dan is het uit de aard der zaak al zeer moeilijk hier afstand va nte doen. Voorts is op een burgemeestersbenoeming onzerzijds geen enkele invloed uit te oefenen, daar deze door een hogere instantie wordt benoemd, terwijl bij een verkiezing als de onderhavige een ieder van ons col lege stemrecht heeft en dit recht ook ten volle kan laten gelden. Betrekken we de personeelsbe zetting van de gemeentesecretaris in deze beschouwing dan is er, hoe wel we hier geen directe invloed op uitoefenen, dan toch wel een indirecte, zeker geen sprake van een terzijdestelling van een grote groep in de raad. Voorts moet mij, mijnheer de voorzitter, van het hart, dat het geen in deze verklaring als spel- deprikken werd betiteld en waar bij met name genoemd werden zaken, die de zondagsrust betref fen ,ons heeft pijn gedaan. Met de meeste nadruk willen wij ver klaren, dat in de verste verte het daarbij door ons ingenomen stand punt met partijdigheid of kwetsing van andersdenkenden niets te ma ken heeft. Hier zijn zaken in het geding waarbij om des gewetens wil o.i. geen ander standpunt k&n en mag worden ingenomen. Met klem willen wij voorts ver klaren, dat ook in de toekomst geen ander standpunt als zojuist geschetst zal worden ingenomen en alle zaken, die hier ter behande ling worden voorgelegd, zullen naar eer en geweten principieel, zakelijk en objectief door ons wor den bezien en beoordeeld. Tenslotte, mijnheer de voorzit ter, spreken wij de wens uit, dat deze verklaring tot een goed be grip van elkanders standpunt mag medewerken. de Burgerlijke Stand ging de raad ak koord. De heer M. J. Noordam, gemeen te-architect, werd tot technisch adviseur van het Waterbedrijf benoemd. Het voorstel tot het verlenen van een voor schot op een salarisverhoging aan het gemeente-personeel, alsmede het voor stel tot vaststelling van een spaarrege ling voor het gemeente-personeel, le verde geen moeilijkheden op. Aanvaard werd verder het voorstel om aan G. S. te verzoeken het salaris van de wet houders te verhogen van f 1200 tot f 1600 en het presentiegeld van de raads leden voor het bijwonen van vergade ringen van de raad en van zijn com missies van f 8 tot f 10. Het presentiegeld van de leden van de woonruimtecommissie wil men ver hogen van f 5 tot f 10. De straten in Reynenburch zullen naar dichters worden genoemd. De voorzitter deed hierna mededelin gen over het zwembad* Hij zei o.m. dat de bouw van een zwembad voor deze gemeente zeer urgent is. Al het moge- lyke zal gedaan worden om de plannen op korte termijn te verwezenlijken. Zwembad De heer Den Hollander vroeg waarom dit zwembad in het dorp wordt aange legd en niet aan de Rijndijk. De heer Matze zei, dat er verschil lende mensen in Avifauna gaan zwem men. De heer De Wit zag gaarne dat er op de meest noordelijke zijde van het zwem bad een toegangsweg wordt gemaakt. Dit in verband met de bewoners van de Rijndijk. Tijdens de rondvraag sprak de heer Kouwenhoven over de beperking van de dienstregeling van de Citosa. Hij schet ste de gang van zaken en verzocht het gemeentebestuur bij de regering te pro testeren. WOUBRUGGE Echtpaar Overgaauw hartelijk gehuldigd Koperen jubilea Gisteren werd in het gebouw Imma- nuel van de Ned. Herv. Kerk een ge meente-avond belegd. Deze avond droeg een bijzonder ka rakter. Ds. en mevrouw Overgaauw zijn nl. dezer dagen 12y2 jaar getrouwd en 10 februari a.s. is het ook 12>/2 jaar gele den. dat hij in het ambt bevestigd werd. Ds. Overgaauw die gemeend had deze dag in de familiekring te herdenken en deze avond op huisbezoek had willen gaan werd door de gemeente in zijn werk gestoord en verzocht deze avond te midden van de gemeente door te brengen. Ouderling A. Boon. die de leiding had van deze avond, sprak het koperen echt paar hartelijk toe. Hij zei dat ds. Over gaauw zijn werk niet als een vak, maar als een roeping beschouwde. Ds. Overgaauw kreeg een bromfiets en zijn vrouw een sohemerlamp aange boden. De jeugdverenigingen schonken een bloemstuk. Zeer getroffen door deze blijken van waardering dankte ds. Over gaauw mede namens zijn vrouw voor deze huldiging. Hij hoopt nog lang-in deze gemeente te mogen arbeiden. Woningbouw Over de woningbouw in Hazers- woude zei de burgemeester in zijn nieuwjaarsrede o.m. het volgende: Vele wegen, straten en bruggen werden hersteld en verbeterd, ter wijl de verbinding van de Burg. Warnaarskade met de Gerelaan door de bouw van een nieuwe brug tot stand kwam. Een nieuw plein, het Raadhuis plein, werd gecreëerd door het slopen van woningen. Het gehele plein zal worden volgebouwd. Nog kwam in het afgelopen jaar tot stand de verbouwing van het gymnastieklokaal der Chr. School in het dorp en de Nieuwe Ned. Herv. Kleuterschool, die op 6 mei j.l. officieel werd geopend. Aan het begin van 1959 waren in uitvoering 14 woningen, alle voor particulieren. Gedurende dit jaar werd met de bouw van 88 woningen aangevangen. Er kwa men voor bewoning gereed 42 wo ningen (6 woningwet- en 36 parti culiere woningen). Op 31 decem ber waren nog 60 woningen in uit voering (12 woningwet- en 48 par ticuliere woningen). Voorts werd de woningvoorraad verminderd met 4 woningen. De woningbouw door particulieren werd sterk aangemoedigd door het organiseren van bijeenkomsten, waarbij voorlichting werd gegeven over het bouwen van een eigen woning. Door de gevoerde propa ganda werd bereikt, dat in mei met een complex van 29 wonin gen in plan ,,Zuid" kon worden aangevangen. Voor deze woningen sloeg de Commissaris der Konin gin tijdens zijn werkbezoek op 6 mei de eerste paal. In het Verenigingsgebouw gaf „Koudekerks Jeugdkoor" voor het eerst een opvoering van de kinder-operette „Repelsteeltje". Het is wel een hele durf geweest van de directeur Louis van Wijngaarden uit Wassenaar, om met een jeugdkoor, dat nog geen jaar bestaat op de planken te komen met deze operette, maar gezien het spel en gehoord de zang is de leiding in zeer goede handen geweest. Jammer dat de heer Van Wijngaarden om gezond heidsredenen dit koor gaat verlaten! Ds. Koerselman, ere-voorzitter, heette bijzonder welkom mevrouw Waverijn, de wethouders W. v. Vegten en P. G. J. Smit en de oud-directeur van het koor, de heer Jasperse uit Alphen aan den RUn. Na de proloog door de hoveling Koos de Wilde, werden de talrijke aanwezigen verplaatst in het paleis van de koningin van Dorea. Nelly Suvaal, gezeten op de troon, en omringd door haar hovelingen. „Grenzeloze eentonigheid ligt over myn gebied verspreid!" Hoe kan een Prins, Coky Oppelaar, zo regeren? De vier ere-dames, Maria v. Veen, Elly de Jong, Alle Duiker en Willy Nagtegaal, prezen een bruidje aan. De molenaar, Piet Kruit, zag in zijn dochter Miranda. Fenny van Varik, de gegadigde. „Zy spint van stroo goud!" Maar de tovenaar kabouter „Reepeïsteeltje", Henny v. d. Vis, moest uitkomst geven, zodat het huwelijk in alle koninklijke pracht kon worden gevierd. Maar, o wee, hy vroeg als prijs, het eerste kind van het jonge paar. Tenzij de naam van de tovenaar-kabouter wordt gevonden Dorea's edelen en groten trekken door het land, lijsten van namen worden voorgelezen, door de hovelingen, Anja Byieveld en Bea Schellingerhout, Wal- demar, Adriaan Kuiper komt dan achter Een aardige scène uit de kinder operette Repelsteeltje. (Foto Leidsch Dagblad) de naam van de tovenaar. Reepeïsteel tje is zijn naam. Verschrikt viel de tovenaar bij de onthulling van zijn naam in zwym maar de kabouters troostten hem. Tussen de bedrijven door trad een balletgroep op uit Wassenaar o.l.v. me vrouw Roosendaal. Het operettespel werd op de piano be geleid door de heer Den Hollander, te Wassenaar Het fraaie decor van paleis en bosge zicht werd verzorgd door de kunst schilder J. W. de Groot uit Hazerswoude. Zonder te kort te doen aan de vele medewerkenden van het koor mogen we by uitstek noemen de zang van Fenny v. Varik, als de prinses Miranda. Het vele werk van de directeur van Wyngaarden en de staf van helpsters is zeker in ruime mate beloond door deze zeer geslaagde uitvoering. Hem werd dan ook, met de andere dames een ovatie gebracht door de Jeug dige toneelspelers. Ds. Koerselman wees in zyn slotwoord op het node scheiden van de directeur, en dankte allen voor hun spontane medewerking.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9