ANGST VOOR VERVAL DOOR DE KOLENCRISIS IN ROERGEBIED Laafde nieuws MENSEN EN MIJNEN IN NOOD Sinds enige jaren verplaatsing van de industriële ontivikkeling in meer noordelijke richting Voorstellen B. en W. Leiderdorp worden lieden in raad besproken Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 januari 1960 Vijfde blad no. 29961 (Van, onze correspondent in Bonn) Mensen en mijnen, zij vormen de basis van het leven in een van werelds grootste en rijkste industriecentra, het Roergebied in de Westduitse Bondsrepubliek. Miljoenen mensen zijn hier in de loop van Je afgelopen decennia heengetrokken. Thans doet het merkwaardige leit zich voor, dat voor het eerst sinds mensenheugenis het aantal nwoners van dit gebied aan het afnemen is! Sedert april 1959 verliest iet Roergebied maandelijks meer dan 700 mensen, waartegenover geen loevoer van anderen staat. De gemeenten, de middenstand, de handel zij zien daarbij met lede ogen hun inkomsten dagelijks teruggaan. En dat alles omdat het met de kolen, Duitslands energiebron nummer ién, niet rooskleurig gaat. Omdat er mijnen worden gesloten, mijn- verkers ontslagen, jongeren het ontslag al lang niet meer afwachten. Vooral de jongeren zoeken het elders Het gebied tussen de rivieren de Roer n de Lippe zag nog in 1953 zijn inwo- jertal toenemen met bijna 150.000. En og in het eerste kwartaal van het vorig aar kon men hier een inwonerwinst LEIDERDORP Begrafenis P .v. d. Kwaak Onder zeer grote belangstelling vond istermiddag de begrafenis plaats van et stoffelijk overschot van de heer P. d. Kwaak. Onder de aanwezigen waren o.m. de emeentesecretaris, de heer C. Hobo, s. Dijk, ds. Banga, het bestuur van de 'hr. Oranjevereniging, afgevaardigden an tal van besturen, waarin de heer 'an der Kwaak zitting had, oud-wet- ouder en locoburgemeester M. P. plinter en vele familieleden van dr. Ie Bruyne. Op verzoek van de familie voerde al ien ds. J. P. Honnef het woord. Spre- schonk aandacht aan de grote laats, welke de heer Van der Kwaak het Leiderdorpse leven heeft inge- omen; van tal van besturen maakte deel uit. Bij dit alles, aldus ds. lonnef, was het dienen van zijn Hei and zijn grootste glorie. Dokter G. A. de Bruyne sprak na- iens de familie en zei ,dat de weer- lank dezer dagen in de praktijk is: onze Kwaak is niet meer". Hij sprak ver het gezonde verstand en de altijd pgewekte geest van de thans over- dene en verwachtte, dat dit welbe- ede leven een voorbeeld voor allen locht zijn. Onder het spelen van het ezang .Vaste rots van mijn behoud" erd de kist met het stoffelijk over- chot grafwaarts gedragen. De heer D. v. d. Kwaak dankte mede lamens de familie voor de betoonde lelangstelling. OEGSTGEEST Raadsagenda De raad komt op woensdag 3 februari ie 2 en 7 uur en zo nodig op donderdag februari te 7 uur in de raadzaal in ■ergadering bijeen. Op de agenda staan de volgende punten vermeld Seëdiging en installatie van het nieuw- Senoemde lid van de raad, de heer I. A. Bouland; goedkeuring van de be- iroting van het Heilige Geest Armbe stuur voor 1960; goedkeuring van de begroting van de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijke Zorg voor behandeling van de begroting van Grondbedrijf voor 1960; vaststel ing gemeentebegroting voor 1960; voor- stel tot het vaststellen van het bedrag per leerling voor het gewoon en het roortgezet gewoon lager onderwijs voor iet jaar 1960 op f. 61.23, resp. f. 100. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willibrordus J.f zn van H. Lubbe en R. Goddijn; Prijna W., dr van ff. Anholts en S. M. Ravensbergen, Petrus V. M., zn van Chr. P. Onderwater en V. J. 1 Wlllemse; Gerrlt P., zn van W. Zand bergen en M. de MoolJ: Eduard A. C., zn tan J. N. Chr. van Leeuwen en Th. Ver- ioef. Ondertrouwd: J. van Rheenen, 44 Jr en E. Roeffen. 35 Jaar. Overleden: J. Scheltema, w.v. P. J. Bak- :r; J. Schouten w.v. E. Boes; J. C. de ?et, e.v. Fr. Hennig. WARMOND JAARVERGADERING „ST AGNES" In hotel „De Stad Rome" hield de Retraite vereniging „St. Agnes" haar laarvergadering. De opkomst was bij- ionder groot. De presidente, mevrouw 'an der Zalm, heette allen welkom, in iet byzonder Pastoor Gussenhoven en jie heer Smittenaar. Hierna werden de [«verleden leden van het afgelopen jaar öerdaoht. Na het zingen van het Agnes- ied las de secretaresse, mevrouw Flint— ie Wolf, het jaarverslag en de notulen foor. Uit het jaarverslag bleek, dat het lantal leden thans ruim 400 bedraagt. Uit het kasverslag bleek, dat de ver eniging een batig saldo had van f 1256.50 waarvan een bedrag van f452.60 aan spaargelden. Tot leden van de kascom- ffiissie werden benoemd mevrouw van Leeuwen en mevrouw Willemsen. Bij de bestuursverkiezing werden me- touw Flint en mevrouw Kipping her lozen. Na de pauze werden enkele korte films vertoond. WASSENAAR IR. H. W. DUNNEWOLT SPRAK OVER KERNENERGIE Ir. H. W. Dunnewolt, lid van de Plaatselijke commissie voor de reserve- tommissie heeft in de theoriezaal van iet politiebureau voor de leden van dit 'eserve-korps een interessante causerie lehouden over kernenergie. Er werden daarna twee films vertoond, ben Nederlandse en een Amerikaanse, ffaarin de ontwikkeling van de kern- iunde op eenvoudige wijze werd duide lijk gemaakt. Na de pauze werd nog een film ge draaid over de Amerikaanse duikboot Nautilus, die door kernenergie wordt voortbewogen en vertelde de heer Dun newolt een en ander over installaties, ffaarin kernenergie kan worden opge wekt. van 2.000 mensen per maand boeken. Maar de kolencrisis sloeg tenslotte ook brede bressen in de mentaliteit der mijn werkers en kantoorbedienden. In het tweede en derde kwartaal van 1959 kwamen er geen mensen meer bijiedere maand weer vermindert het aantal in woners in het Roergebied thans met meer dan 700 mensen. Het is bepaald te boud om te zeggen, dat het Roergebied thans reeds aan het doodbloeden is. Maar twee factoren moe ten burgemeesters en politici, midden stand en handel toch te denken geven en een zekere vrees aanjagen. Daar is allereerst de reeds enkele ja ren bestaande beweging van de indus triële ontwikkeling in noordelijke rich ting. Terwijl in het Roergebied zelf geen sprake ls van de stichting van nieuwe industrieën op brede grondslag, maar hier, integendeel, het aantal rendabele mijnen constant blijft en het plan be staat om steeds meer onrendabele mijnen te sluiten, komt in het gehele gebied ten noorden van de enorme „randstad Roergebied" industrie na in dustrie erbij. Daar verrijzen nieuwe mijnwerkerssteden, daar zijn de mijnen wel rendabel, daar zijn de mijnen wèl in staat met winst te werken. En daar wordt de strijd tussen kolen en olie niet zo pessimistisch bekeken als tussen Roer en Lippe. Hier is dus sprake van een industriële beweging in noordelijke richting, die nu al Jaren duurt en langzaam maar zeker steeds groter vormen aanneemt. Sterke vermindering Daarnaast staat de reorganisatie van het gehele Roer-mijnwezen. In deze dagen is duidelijk geworden, dat twintig mijnen de volledige of gedeeltelijke stopzetting van hun produktie bij het ministerie van Economische Zaken te Bonn hebben aangekondigd: dat is 34 procent van de totale kolenproduktie in het Roergebied, of wel een stopzetting van de produktie van 3.6 miljoen ton cokes en van 400.000 ton briketten. Reeds kon het aantal mijnwerkers sedert 1 januari 1958, dat is dus precies twee jaar, verminderd worden met 71.000. De nieuwe plannen hebben betrekking op 40.000 mijnwerkers, van wie men hoopt dat zij in tegenstelling tot de ge noemde 71.000 weer werk zullen vin den in het Roergebied zelf. En dat is de vraag! Want van de 71.000 ging er 85 procent vrijwillig uit de mijnen. Zij lieten zich snel herscholen, werden metaalbewerker of kraanmachi nist en trokken weg. Alle 71.000 vonden trouwens in korte tijd werk, weinigen bleven mijnwerker Met het vertrek van een groot deel van hen over bleven tot dit moment inclusief de 40.000, die nog ontslagen zullen moeten worden: 420.000 Roer- mijnwerkers ging een brok welvaart weg. In de grote industriestad Bochum moest de begroting van de gemeente, waar het de te verwachten loonbelas tinginkomsten betreft, verminderd wor den met bijna 2 miljoen mark. De ge meente rekent op een vermindering van de vermakelijkheidsbelasting met mil joenen. De middenstanders zien hun omzetten dalen van bioscoopeigenaars tot caféhouders, van schoenmakers tot winkeliers met soms 25 procent ver geleken met Jaren als 1957 en 1958! Jeugd trekt weg Geen tekort aan artsen in Westduitse Bondsrepubliek (Van onze correspondent ln Bonn) Over bet kiezen van een bepaalde stu dierichting wordt af en toe in de West duitse Bondsrepubliek fiks gedebatteerd. Tot voor kort stond het artsenberoep in het licht der schijnwerpers. Maar de uit slag van een moderne analyse viel nogal mee: er zijn nl. in de Bondsrepubliek ruim 72.000 artsen, van wie er 41.000 een eigen praktijk hebben. In totaal komt dat neer op één arts op 695 inwoners, waarmee de Bondsre publiek van alle landen ter wereld op de derde plaats staat, na Israël en Oosten rijk. In de Ver. Staten is op elke 800 in woners één arts. Men rekent in de Bondsrepubliek voorlopig niet met een tekort of een overschot van artsen. Jaar lijks heeft men hier ongeveer 1500 nieu we artsen nodig: in het studiejaar 1958/ 1959 kwamen er echter reeds 4200 nieuwe studenten bij die allen medicijnen zijn gaan studeren! Onbewoonbaarverklaring Wederom zien B. en W. zich genood zaakt de raad goedkeuring te vragen om enkele woningen onbewoonbaar te verklaren. Het betreft de woningen Jaagpad 62, 66, 67 en 70. De tijd waarin de huizen moeten zijn ontruimd is gesteld op 6 maanden. Culturele Raad Toen vorig jaar drie van de vijftien leden der Culturele Raad ontslag na men, werden twee van de ontstane va catures niet vervuld, overeenkomstig het advies van de raad. Over de derde vacature zouden B. en W zich nader beraden. Zij kunnen de gemeenteraad nu een voors teldoen. Hoewel het col lege niet pretendeert een bevredigende omschrijving van het begrip „cultuur" te kunnen geven, meent het toch wel te kunnen stellen, dat het element „cul- tuur-in-ngere-zin" in verhouding tot het element „cultuur-in-ruimere-zin" een niet al te groot deel van de Cultuur Raad uitmaakt. Daarom zouden B. en W. deze gelegenheid te baat willen ne men om het element cultuur-in-engere- zin in de Cultuur Raad te versterken en aangezien muziek een belangrijk on derdeel vormt van het gehele culturele leven, stellen zij de heer A. J. Hoogen- boom, muziekleraar, voor als nieuw te benoemen lid der Cultuur Raad Subsidies Drie instellingen hebben een verzoek om subsidie ingediend, t.w. de Stichting Leiderdorpsche Padvinders, de Chr. Korfbalclub „Velocitas" en de Harmo niekapel .Leiderdorp". Deze laatste zal een gewijzigd subsidieverzoek indienen, naar aanleiding van een bespreking met de Culturele Raad. „De Leiderdorpsche Padvinders" zit ten, aldus de Culturele Raad, in 1960 voor bijzonder hoge lasten, omdat zij dit jaar een begin dienen te maken met de aflossing van de tweede lening. Af lossing en rente der beide leningen be dragen f. 1094. Het geraamde tekort be draagt dan ook f. 790. In afwijking van het adres van de Culturele Raad, zouden B. en W. echter willen voorstellen slechts f. 650 subsidie te verlenen. zy motiveren dit als volgt: stelt men een subsidie la ger dan het geraamde tekort, dan be reikt men reeëler subsidieverlening en bovendien stimuleert men op deze wijze de zelfwerkzaamheid van de instellingen nog eens extra, omdat zij zullen trach ten het tekort op andere wijze weg te werken. Ditzelfde geldt voor „Velocitas". Geldlening De NV Bank voor Ned. Geemeenten heeft een aanbieding gedaan voor een vaste geldlening groot f. 129.500. De mo gelijkheid is aanwezig de lening in twee termijnen op te nemen namelijk: f. 64.500 per 1 april 1960, koers *98%. f 65.000 per 1 juli 1960, koers 97,5%. Aangezien de gemeente in de naaste toekomst nog belangrijke uitgaven moet doen (termijnbetalingen aan de aanne mers voor: verbetering van de Hoogma- deseweg, uitbreiding van de begraaf plaats, bouw rioolwaterzuiveringsinstal latie). zouden B. en W. de raad willen voorstellen deze lening te aanvaarden, maar in één bedrag op te nemen. n.l. tegen 1 april 1960 tegen een koers van Het smartelijkst wordt het wegtrek ken van de jeugd gevoeld. De arbeiders jeugd uit het Roergebied wacht het sluiten van de onrendabele mijnen niet af: zij laat zich vroegtijdig herscholen, zij voelt niets meer voor het mijnwer kersvak, zij trekt weg. Waardoor zich binnen enkele jaren, bij een huidig over schot van 17 miljoen ton onverkoop bare kolen, de zotte situatie zich voor doet, dat er een tekort aan mijnwerkers zal ontstaanWant de huidige mijn werkersgeneratie in het Roergebied heeft geen opvolgers, als het doorgaat zoals de laatste maanden. De grote steden in het Roergebied als Bochum, Dortmund, Herne en Essen trachten thans nieuwe industrieën aan te trekken. Zy vrezen, dat bij verder gaande rationalisering van de mijnen het aantal mijnwerkers nog meer zal afnemen. Zij zoeken dus in hun eigen gemeenten bouwgrond, waarop nieuwe industrieën zullen kunnen verrijzen. Bouwgrond, die evenwel vaak in han den is van de mijnen, die er uit juri dische overwegingen niet veel voor voe len afstand te doen van hun grond! Zo vecht een der belangrijkste indus triegebieden van de wereld tegen de vooruitgang, het begrip dat zij zo lange tijd zelf in haar vaandel heeft gevoerd. Men gaat onafwendbaar naar een be paald dieptepunt toe, wanneer het aan tal mijnwerkers zal zijn gedaald tot on der de 400.000. Daarna hoopt men te komen tot een stabilisatie en pas na het bereiken van düt dode punt zal blijken of nieuwe Industrieën zich hier willen vestigen. Of dat deze bedrijven de voor keur blijven geven aan het nieuwe ge bied in het noorden Prinses Irene op Campagne-Reiterbal Prinses Irene heeft gisteravond tot Iaat gedanst in de spiegelzaal van het oude Pallavicini-paleis in Wenen, waar zij de eregaste was op het carnavals bal van de Oostenrijkse Campagne- reiter. Tijdens de traditionele ope- ningswals zat zij aan de eretafel naast de Oostenrijkse parlementsvoor zitter Leopold Figl. Daarna begaf zij zich temidden van een groep jonge mensen met wie zij onvermoeid fox- trotts, polka's en Weense walsen danste. Haar eerste wals danste zij met de jonge Prins Albrecht von Hohenberg. De Prinses, licht gebruind van het sldëin in St.-Anton, droeg een licht groene zijden japon in Empire-stijl met driekwart mouwen. Zij lachte en praat te zeer geanimeerd met haar partners. De Prinses sloeg maar weinig dansen over; er waren zeer veel jongelui die haar ten dans vroegen. Aan de tafel der eregasten zaten naast dr. Figl ook de Nederlandse am bassadeur in Wenen, mr. H. F. Eschau- zier, en de voorzitter van de Campagne- Rei ter Hans Lauda. DE „WITTE ZEE" IN VEILIGHEID Het SOS-verkeer ten behoeve van de sleepboot „Witte Zee" men zie elders is weer opgeheven. Het schip heeft thans geen hulp nodig. De ..Witte Zee" was met het ss „Hindsholm" op weg van Brunsbuttelkoog naar Zeebrugge Naiby het lichtschip Texel brak de tros. De sleep drijft 'thans in de richting van de kust. Dit tekort is geraamd op f. 420 en tegen het advies der Culturele Raad in, stellen B. en W. de raad voor f. 350 sub sidie te verlenen. Nu de subsidies aan het begin van het jaar worden verleend, zal de voorwaarde worden gesteld, om indien blijkt, dat de vereniging een voor delig saldo heeft aan het einde van dit jaar of wanneer de subsidiegelden voor andere doeleinden of tot een hoger be drag zijn aangewend dan de bij het sub- j sidieverzoek overlegde begroting aangaf, dat de gemeente het recht heeft de sub sidie of een deel daarvan terug te vor deren, zulks op advies der Culturele Raad. Comité 5 mei 1960 In de raadsvergadering van 22 decem ber jl. hebben enkele raadsleden duide lijk hun misnoegen uitgesproken over de weigering van het Comité 5 mei 1960 om te collecteren voor de viering der na tionale herdenkingsdag, terwijl dit co mité in een schrijven aan het gemeen tebestuur deze collecte zelf had voorge steld en daarop de toezegging had ont vangen, dat de gemeente deze collecte met 200 zou verhogen, tot een maxi mum van f. 2500. In nader overleg met het comité is over de volgende gang van zaken overeenstemming bereikt: Het co mité organiseert een collecte ter bestrij ding van de onkosten, verbonden aan het organiseren van de festiviteiten. Het college stelt de raad nu voor zich dan garant te verklaren voor het tekort tit een maximaal bedrag van f. 2000. Indien de door het comité te organi seren collecte meer dan f. 1000 opbrengt, zal een subsidie worden verleend van 200% van de opbrengst der collecte tot een maximum van f.2500. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 I PARIJSE „CANARD" ANNO 1872 Vreemd testament van Rotterdamse roker Hoezeer ons land in vroeger eeuwen al als het land van de tabakrokers werd beschouwd, blijkt uit de volgende „canard", welke op 16 april 1872 door „Le Petit Journal" te Parijs werd gepu bliceerd. „Dezer dagen is in de omgeving van Rotterdam overleden de heer Van Klaes, beter bekend als „Vader Grote Pijp", de Koning der Rokers. Hy bezat een groot vermogen en had een schitterende woning laten bouwen, waarin hy als in een uitgestrekt museum alles had bij eengebracht wat betrekking h#d op pijpen en tabak. De heer Van Klaes was het meest in zyn schik wanneer zijn gasten zijn col lectie kwamen bewonderen. Nimmer liet hij zijn gasten vertrekken, zonder hun zakken met tabak te hebben volgestopt. Toen „Vader Grote Pijp" zijn einde voelde naderen, liet hij zijn notaris, eveneens een geducht roker, ontbieden. „Ik verlang", zo zei hij, „dat alle rokers van Nederland zullen worden uitgeno digd bij mijn begrafenis tegenwoordig te zijn. Iedere roker, die gehoor zal geven aan mijn laatste wil, zal 10 pond tabak ontvangen en tevens twee Goudse pijpen, waarop mijn naam, wapen en over lijdensdatum zullen worden aangebracht. De armen der gemeente en van de omstreken, die zich naar mijn laatste wil zullen gevoegd hebben, zullen levens lang, op iedere gedenkdag van mijn dood, tien pond tabak ontvangen". Alle bepalingen van het testament zijn stipt nageleefd. Aan de ter begrafenis uitgenodigde armen zijn ruimschoots pijpen en tabak uitgereikt. In het testament stond tevens vermeld, dat hij aan zijn keukenmeid, die altijd een afkeer van tabak toonde, een legaat van f. 25.000 vermaakte, onder voor waarde, dat zij dagelijks moest roken.." BEURSOVERZ1CHT Gevoelig lager voor internationale waarden Amsterdam, 29 januari De laatste dag van deze beursweek bracht voor de internationale waarden vrij gevoelig lagere koersen. Deze die nen hoofdzakelijk te worden toegeschre ven aan de aanhoudende zwakke ten dentie in Wall Street. Ook gisteren was de markt in New York lager en bereikte een nieuw dieptepunt voor de lopende maand. Kon. Olies noteerden er een halve dollar lager, daarentegen waren Prinses Irene opent benzinestation Prinses Irene is voornemens op woens dag 17 februari het benzineservice- station „Kriterion" te Amsterdam offi cieel in werking te stellen. Dit service station is gelegen aan de Zeeburgerdijk aan de oprit van de vaste brug over het IJ en het wordt geëxploiteerd door de Stichting onderlinge studentensteun als project voor werkstudenten. Ely naar Algerije Generaal Paul Ely, chef van de Fran se generale staf, is gisteravond in het geheim naar Algerije gevlogen om zich bij de regeringsleiders op hun hoofd kwartier bulten Algiers te voegen, zo meldit „France Soir". De 62-jarige Ely trad in de meidagen va<n 1958, toen de kolonisten in Algiers voor de eerste keer in opstand kwamen, af als stafchef. Nadat De Gaulle aan het bewind was gekomen, werd hij weer tot stafchef benoemd. Men helt in Parijs over tot de mening dat het hoofdkwartier van Delouvrier en generaal Challe in Reghaia gevestigd Alle winkels, behalve de levensmidde lenzaken, zijn gesloten. De toestand van bepaalde groepen mohammedanen, die van de ene dag in de andere leven, zou wanhopig worden. Sommige bewoners zijn al begonnen voedselvoorraden aan te leggen. Een aantal officieren, dat aanvankelijk sym pathiek scheen te staan tegenover de opstand, zou nu een aarzelende houding aannemen. Zij zouden langzamerhand tot de overtuiging zijn gekomen dat het leger „belachelijk" wordt gemaakt. Prins Bernhard bracht vanochtend een bezoek aan Tuindorp-Oostzaan waar de bewoners in hun huizen zijn teruggekeerd. De vrouw des huizes van een der woningen barstte in tranen uit toen zij de Prins en burgemeester Van Hall vertelde over de beangstigende er varingen en de situatie waarin zij haar huis terugvond. aandelen Philips een weinig hoger. De handel was vanmiddag op het Damrak zeer gering. Het naderende weekeinde was hieraan schuldig. De arbitrage kon weinig uitrichten en wanneer door deze groep zaken gedaan werden waren het meestal verkopen voor buitenlandse rekening. Het publiek kwam eerder met een stukje aandragen en de beroepshandel hield zich vanmid dag afzijdig. Aku's misten de steun van de Westduitse vraag en daalden van 498 tot 496, tegen 50978 als vorige slotprijs. Aandelen Philips zakten in van 781 tot 778 en verloren op die prfjs circa 14 punten, vergeleken bij de slotprijs van donderdag. Ook de preferente aandelen Philips moesten een paar punten prijs geven. Unilevers daalden van 757 tot 755%, circa tien punten lager by de vorige slotprys. Kon. Olies verloren op f. 161 circa twee gulden en noteerden beneden pariteit New York. De Scheepvaartaandelen konden het vandaag ook niet houden en lagen zwak in de markt. Aandelen Koninklyke Boot op 187, circa vyf punten lager. De maatschappy maakte een dividend over 1959 bekend van negen procent over het vergrote kapitaal, tegen elf procent het vorig jaar. Het dividendbericht werd ter beurze schouderophalend ontvangen. Over de gehele linie bedroegen de koersverliezen in de scheepvaartafde ling een tot vyf punten. De handel was kalm. Aandelen Nationale Handelsbank werden niet in een open hoek verhan deld en circa twee punten lager op 186 geadviseerd. Ook de Cultures lagen aan geboden in de markt en moesten met koersverliezen genoegen nemen. Staats fondsen doorelkaar lets gemakkeiyker by kalme handel. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 Januari Londen 10.56%—10.57%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.95%—3.96% ParUs 76.63—76.68; Brussel 7.56—7.56% Frankfort 90.44%90.49%Stockholm 72 80%—72.85% Zürich 87.12%—87.17% Milaan 60.72%60.77% Kopenhagen 54.63%—54.68%Oslo 52.75—52.80; We nen 14.5114.52; Lissabon 13.17% 13.19. Beurs van Amsterdam VrUdag 29 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 98% 98%GB Ned. '59 4% 98% 98%GB Ned. '59 4% 96% 96 Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 77%B Ned. '47 3% (3) 91%GL 91%GL Ned. '51 3% 95%B 95% Ned. '53 (3%) 927/8 92% Ned. '56 3'/a 92% 92% Ned. '48 3% 85% 86 Ned. '54 3% 86L 87 Ned. '55 I 3% 88% 88A Ned. '56 II 3% 89% 89% Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 89% 90 Investeringscert. 3.. 96%GL 96% Ned. 62-64 3 97 97 Indië '37 A 3 92% Grootboek '46 3 92% Ned. W.B. 6% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43% 43% Nat. Handelsbank 187% 184 Ned. Handelmy257 270 Amst. Rubber 126 A 123% H.VA167% 164% Senembah 605GB 601 A.K.U509% 495% Berkel's Patent (v.) 299%GB 295 Calvé Delft cert. 726 725GB Deli My .en (Ver.) 191 189 Kon. Pap. v. Gelder 260GB 257GB Hoogovens cert796GB 785GB Müller en Co. N.B. 372 365 Ned. Kabelfabr447GB 440%GB Philips 792 779 Philips pref294% 290 Unilever 765% 655% Wilton Feyenoord 220 217 Biliton 2de r384 380 Dordtse Olie gew. 260% 752% Kon. Olie (f20.—) 163 167.— idem (50 f20.—) 163.10 160.80 Holl Amer. lyn 172 166% Java China Paket 174% 160 K.L.M 113.50 113 Kon Ned. Stmv My 192GB 185% Kon. Paket My 149 144% Stoomvaart My Ned. 180 170% Nievelt Goudr eert. 155 %GB 151% v. Ommeren eert. 261 255 Kon. Rott. Lloyd 162 160 Ned. Scheepv Unie 161 %GB 157% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 93% Idem '48 (3%) 94% 93% R'dam '52-1 (4%) 97% id. ld '37 I-II (3%) 94% 94 Z.-Holland '56 (4%) 98% Bank N. G. '58 (5%) 103% id. N.WH. '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 A Premieleningen A'dam '53 3 97 A'dam '51 I 2% 82% A'dam '51 I 2% 82% A'dam'56 II 2% 89% Eindhoven '54 2% 79% Enschede'54 2% 82 Den Haag '52 I 2% 86% Idem H 2% 87% R'dam '52 I 2% 84% Idem n 2% 98% Idem '57 2%98% Utrecht '52 2% 85% Z.-Holl. 1957 2% 93 103A 98% 82 82% 90% 79%B 82 87% 84 %B 88% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 224.50 Amst. Bank 338 HH.U. eert236% Rott. Bank 298% Twentsche Bank 279% Industrie Ondernemingen Albert Heyn393 Borsumy68 K. N. Edmet. A-AA 92 Idem pref. wd93% Electrolasmü317% Kon. Ned. Grofsm. 177 Holl. Constructie 460 L Ing. bur. v. Bouwnyv. 268 Intematio 169% Int. Kunststoff. Ind. 65% Leidse Wolspinnerij 403% Rott. Droogdok My. 630 Sikken's Lakfabr. 592 Ver. Touwf abrieken 308% Walvisvaart 120% Wernlnk's Betonm. 161% Van wyk en Heringa 111 Zaalberg 126 Spoorwegen Dell Spoorweg My 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26 A Intern Nickel 103% Anaconda 63% BethJehem Steel 52% Cities Service 47% General Motors 50% Kennecott94% Repubilo Steel 67 Shell OU 76% Union Pacific 29% Un. States Steel 92% 223 338 235% 299% 280 318 174% 165 65 410 620 585 306 120% 160 110 125 26 102% 62% 47% 49A 93% 65% 77% 29% 90

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7