CIVIEL EN MILITAIR BESTUUR NU UIT ALGIERS VERTROKKEN Bij drie vliegongelukken twee piloten omgekomen WEERBERICHT Afscheiding en burgeroorlog dreigen Wat zal De Gaulle vanavond als oplossing bekend maken Uiterst bewogen radiorede van Delouvrier tot de bevolking GRUNDIG T.V. 1960 Marinepiloot uit Kat wijl» gered Kasavoeboe tracht liet onderste uit de (Belgische) kan te halen schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 JANUARI 1960 No. 29961 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 UUR DER BESLISSING NADERT (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Parijs, 29 januari De Algerijnse crisis nadert haar beslissend stadium: de hoogste Franse militaire en civiele autoriteiten hebben de stad Algiers verlaten en in het binnenland (vermoede lijk in het stadje Blida) hun hoofdkwartier gevestigd, „van waaruit wij werkelijk kunnen commanderen". Vanavond om 8 uur spreekt De Gaulle voor radio en televisie een rede uit, waarin hij moet zeggen hoe hij de crisis denkt op te lossen, die met rasse schreden naar een burgeroorlog dreigt te leiden. In Parijs wordt toegegeven, dat het gevaar van afscheiding van Algerije dreigt en dat dit een noodlottige breuk in het leger met zich mee zou kunnen brengen. Het gerucht loopt in Parijs, dat De Gaulle, die zijn rede vanmiddag zal vastleggen, daarna zelf naar Blida zal gaan. De regeringsgedelegeerde in Algiers, Paul Delouvrier, hield voordat hjj gister avond op order van de regering met bevelhebber Challe naar het binnenland vertrok om zich vrjj te maken van de druk van de extremistische rebellen en die legereenheden, die hen steunen een lange en uiterst bewogen radiorede, waarin hij letterlijk zei: „Ik weet, dat ik het verschrikkelijke risico neem van een burgeroorlog in Algerije of het nog grotere risico van een afscheiding van Algerije, het vertrek van De Gaulle en een burgeroorlog in Frankrijk te vermijden". „Ik heb ook het verschrikkelijke risico van een breuk in de eenheid van het leger op mij genomen", zei Delouvrier, alvorens een hartstochtelijk beroep te doen op de Franse officieren en soldaten in Algerije om trouw te blijven aan De Gaulle en generaal Challe te blijven gehoorzamen. bereid zijn daarvoor te sterven. Er is ook geen ongehoorzaam leger in Algerije. Het staat van gezicht tot gezicht met die vastbesloten Fransen. Dat is een zo verschrikkelijfc conflict, dat niemand durft te schieten. Frankrijk moet begrij pen hoe afschuwelijk dit is. Ik heb aan militairen de vraag gesteld of zij zouden gehoorzamen als zij order kregen te schieten. De gezichten, zelfs van keihar de parachutisten, vertrokken bij die vraag, ik heb hun tranen gezien Mes op de keel Mocht de breuk in het leger komen, zo verluidt in Parjjs, dan is De Gaulle ge reed om de extremisten en de met hen heulende legereenheden het mes op de keel te zetten en de bevoorrading van Algerije stop te zetten. Mochten de heethoofden dan toch door de knieën gaan, dan zouden Delouvrier en Challe in een positie zijn om uiteindelijk de banden tussen Parijs en Algerije te her stellen. Dit waren de eerste duidelijke tekenen, dat het De Gaulle bittere ernst wordt met zijn pogingen om de Algierse crisis op zijn eigen manier op te lossen. De tweede was een serie huiszoekingen gisteren bij uiterst rechtse personen en organisaties alsmede tachtig aanhou dingsbevelen, o.a. tegen de afgevaardig de Le Pen, een berucht fascist, die gis terochtend uit zijn huis werd gehaald. En inmiddels wachtte Frankrijk van daag met ingehouden adem op De Gaulle's rede van vanavond. Er is weinig over uitgelekt, alleen, dat De Gaulle niet van zins is met militair geweld de rebel len van achter hun barricades te ver drijven, maar wel om hen zo nodig te isoleren. Delouvrier schetst in zijn radiotoe spraak (die in Algiers, dat thans vrijwel geheel in handen van de rebellen is, de verwarring zo mogelijk nog groter maak te) ten behoeve van de luisteraars in Frankrijk de dramatische ontwikkeling in Algerije. Hij zei: „Er zijn nog geen opstandelingen in Algiers, alleen mensen die vastbesloten zijn Frans te blijven en Advertentie Tevéél begrip Alléén bij ons: 43 cmNU f625.— 5 53 cmNU f735.— B EDLY-RADIO SERVICE S h MORSSTRAAT 20 - TEL. 33975 B LEIDEN Delouvrier, die zijn toehoorders bleef aansporen naar hem tot het einde te luisteren, schilderde het schrikbeeld van een mogelijke afscheiding van Algerije of een val van het regime-De Gaulle. Hij zei, dat het leger vooral de noodzaak ziet de eenheid van het leger te bewaren maar dat de noodzaak van de eenheid van de republiek te bewaren niet minder is. Hij zei, dat men de 13de mei niet nog eens over kan doen, omdat er geen De Gaulle meer in reserve is. Hij bezwoer alle militairen, die zich afvragen aan welke chef zij moeten gehoorzamen, dat er maar één oplossing is: gehoorzaam heid aan De Gaulle en Challe. Delouvrier, die met een aantal van zijn uitlatingen van begrip voor de rebellen naar het oordeel van Parijs te ver is gegaan, zei, dat hij zijn familie als „pand" in Algiers achterliet en ver zocht de bewoners van de stad goed voor zijn vrouw en kinderen te zorgen. Ander zijds wekte hij de mohammedaanse be volking op om duidelijk en zonder vrees voor De Gaulle te manifesteren. „Ga de straten op en roep „Leve De Gaulle", zei Delouvrier tot de mohammedanen. Het is nog te vroeg om vast te stellen welke uitwerking Delouvriers emotionele oproep, die door Lagaillarde en Ortiz met een honende reactie is begroet, op het leger zal hebben. Er waren tekenen, dat een aantal twijfelende officieren weer bereid zou zjjn De Gaulle te volgen, maar anderen zijn het zeker niet. Vandaar een drei gende breuk in het leger. Challe zelf sprak ook een paar woor den voor zijn vertrek: „Het Franse leger mag niet de afscheiding van Algerije bewerkstelligen, want dat zou het verlies van Frankrijk zijn". Slot pag. 2 Advertentie Afnemende wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vooral aanvankelijk nog enkele buien, later plaatselijk opklaringen. Harde tot krachtige, geleidelijk tot matig afne mende wind tussen noord en west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 JANUARI Zon op: 8.25 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 9.18 uur; onder: 20.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.39 uur en 16.55 uur. Laagwater te 0.30 uur en 12.51 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Zwarte dag voor militaire luchtvaart Het was een zwarte dag gisteren voor de militaire luchtvaart. Drie toestellen stortten neer. Daarbij werden de levens van twee jonge piloten abrupt afgescheden. Het eerste dodelijke ongeluk ge beurde om halftioaalf. Een straaljager van de Belgische luchtmacht stortte neer op een stuk akker naast de weg EindhovenSom. Het mechanisme van de schietstoel werkte niet naar beho ren. De piloot had geen schijn van kans. Kort na half vier klonk het tweede alarm. Een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst was ongeveer tien mijl uit de kust van Katwijk in zee te recht gekomen. Gelukkig kon de piloot gered worden. Sergeant-vlieger P. J. de Jong werd na anderhalf uur in een opblaasbare reddingboot op zee te heb ben gedreven, opgepikt door een Ma rine-patrouillevaartuig. Minder gelukkig ivas de 27-jarige tweede luitenant-vlieger R. Messie uit Enschede. Hij kwam om het leven, toen zijn straaljager gistermiddag om tien minuten over half acht kort na de start neerviel te Usselo (gemeente En schede) en explodeerde. De piloot was gehuwd, doch had geen kinderen. Motoren uitgevallen Een Belgische piloot, die boven Ne derlands grondgebied in zijn Thunder- streak (F-84) vloog, meldde tegen half twaalf aan de vliegbasis Eindhoven, dat hij moeilijkheden had en dat hij een buiklanding moest maken op het Eind- hovense vliegveld. Maar kort daarop vielen zijn beide motoren uit. Op 1500 voer hoogte deelde de piloot mede. dat hij geen vliegveld in zicht had en dat hij het toestel zou verlaten. Om de dichtbebouwde kom te vermijden, koer ste hij het toestel om de sbad heen. Door onbekende oorzaak werkte het me chanisme van de schietstoel niet. Boer van Kemenade, die op zijn akker langs de weg EindhovenSon. rustig aan het ploegen was. zag het toestel aankomen. He: schoot vlak langs hem heen en boorde zich in de grond. De straaljager vloog in brand. Personeel van de basis-Eindhoven en gemeente- brandweren van Eindhoven en Son be streden het vuur. Uit de baan. die de machine gevlogen had. had boer Keme nade de indruk gekregen, dat de om gekomen piloot toch nog getracht heeft een noodlanding te maken. Het is hem niet gelukt. Geweldige explosie Luitenant Messie van de vliegbasis Twente heeft zich niet kunnen redden, toen hij moeilijkheden kreeg met zijn F 86 K „Sabre"-straaljager. Het toestel stortte gisteravond met een geweldige klap neer op een weiland te Usselo en explodeerde. De klap van de explosie was mijlenver m de omtrek te horen en op tien kilometer afstand van de plaats van het ongeluk trilden de ruiten. Hon derden nieuwsgierigen spoedden zich naar de Usselerhofweg en de uitgerukte brandweer kon zioh slechts met moeite een weg naar het weiland banen. De aanvankelijk omhooglekkende vlammen verdwenen echter vrij snel en lieten een met geblakerde brokstukken overdekt terrein in de duisternis achter. Om trent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Snelle hulp Enkele uren tevoren was een Grim- man ..Avenger" van de Marine-Lucht vaartdienst on ongeveer tien mijl voor Katwijk in zee gestort. Het toestel was op een vlucht in de buurt van het Marinevliegveld Valkenburg. Onmiddel lijk na het bekend worden van het ongeluk steeg een Lockheed „Neptune" van de M.L.D. op, benevens een ..Beechcraft" en een helicopter. Uit IJmuiden voer de „Neeltje Jacoba" uit. de reddingboot „Dorus Rijkers" ver liet de haven van Saheveningen. De pi loot werd echter gered door het pa trouillevaartuig ..Hadda" en omstreeks zes uur in Scheveningen aan land ge- braobt. Slot op pag. 2 Twee jaar nodig voor Kongolese grondwet, verwacht minister De Schrijver Een recent portret van Prinses Beatrix, die zondag haar 22-ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Lcemoemba is erkentelijk voor houding van Brussel (Van onze Brusselse correspondent) Joseph Kasavoeboe. de president van de Abako, heeft Brussel niet verlaten en poogt de delegatie van het „kartel" tot een strakkere houding inzake de organi satie van de Kongolese onafhankelijk heid te bewegen, o.a. door zijn eis van onmiddellijk ingaande onafhankelijk heid. Dat was gisteren het enige nieuwe feit ter rondetafelconferentie. Maar waar Kasavoeboe in Brussel precies verblijft wist niemand met zekerheid te zeggen, niet eens de Belgische staats veiligheidsdienst. De andere leiders van de Kongolese delegaties bleven op hun standpunt staan, maar onderhandelen toch met Kasavoeboe opdat hij zaterdagochtend op de RTC zal verschijnen, waar belang wekkende voorstellen betreffende de po litieke toekomst van Kongo, gedaan door minister De Schrijver, besproken zullen moeten worden. Hedenochtend werd de RTC geschorst als gevolg van de algemene 24-uurs- staking georganiseerd door het socialis tisch Algemeen Belgisch Vakverbond, als protest tegen het feit dat de rege ring weigert een sociale en economische conferentie bijeen te roepen. De socia listische parlementsleden deelden mede dat zij niet ter zitting zouden verschij nen. Over de reacties in Kongo was gisteravond in Brussel nog niet veel be kend. Explosies van enthousiasme en grote woelige manifestaties werden ech ter niet gemeld, zo verklaarden ons gis teravond enkele Kongolese leiders en correspondenten van Belgische kranten in Kongo, die telefonisch contact met Leopoldstad hadden gehad. De delegatie van het „kartel" deelde aan de pers een geschreven verklaring mee, waaruit blijkt dat deze Kongolezen geen genoegen nemen met een gedeelde onafhankelijkheid. Patrice Loemoemba, de leider van de Nationaal Kongolese beweging, die meer en meer als de aanstaande president van de centraal Kongolese regering naar voren treedt, had gisteren een lang ge sprek met journalisten. Hij legde nog maals de nadruk op de grote erkentelijk heid van de Kongolezen voor de geste van België: de onafhankelijkheid op 30 juni. De samenwerking van Belgen en Kongolezen zal harmonisch verlopen, en er is geen enkele reden aanwezig voor de Belgen die thans reeds in Kongo zijn gevestigd om het land te verlaten, ter wijl Belgen die naar Kongo willen ver trekken aan de nieuwe staat diensten zullen kunnen bewijzen. In een uiteenzetting over de toekom stige structuur van de Kongolese staat zei minister De Schrijver, dat naar zijn oordeel twee jaar nodig zijn om een Kongolese grondwet op te stellen De Kongolese regering moet aan de zes provincies een ruime autonomie verle nen om rekening te kunnen houden met de grote verschillen in dit grote land. Wanneer twee wetgevende Kamers op het nationale vlak worden opgericht, alsmede provinciale parlementen, kan een toestand in het leven worden geroe pen waarover alle Kongolezen het eens kunnen worden. STERFGEVALLEN EINDHOVEN: Bij het onderzoek, dat is ingesteld naar de doodsoorzaak van drie zoons van de weduwe Van Heusden-Van Dijk aan het Lodewjjk Napoleonplein in Eindhoven, is geen vergif gevonden, zo dat hier gesproken kan worden van een natuurlijke dood, aldus vernemen wjj van de zijde der Justitie. In augustus, november en december van het vorige jaar stierven respectie velijk de 15-jarige, de 16-jarige en de 13- jarige zoon van de weduwe zonder dat de artsen een doodsoorzaak konden op geven. Dit was voor de Justitie aanlei ding een diepgaand onderzoek in te stel len. waarbij o.m. het gerechtelijk labo ratorium te Den Haag werd ingescha keld. Op basis van het door deze in stantie uitgebrachte rapport is het on derzoek thans gestaakt. Advertentie Het best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Staking in België Naar schatting 700.000 Belgische arbeiders, die zijn aangesloten bij het socialistische vakverbond, be gonnen vanochtend een 24-uur staking om hun eisen voor betere sociale voorwaarden kracht bij te zetten. Aan de staking werd niet deelgenomen door de r.-k. vak organisatie. De eerste gevolgen van de sta king ondervonden gisteravond de Belgische spoorwegen, waar het werk door de socialistische arbei ders werd neergelegd bij het begin van de nachtdienst en na tien uur het verkeer moest worden beperkt. Volgens een mededeling van het Bel gische ministerie van Verkeerswezen is de meerderheid van het spoorwegperso neel vandaag aan het werk gebleven. Het treinverkeer in de omgeving van Luik en in de provincie Henegouwen is ech ter totaal ontwricht. Een woordvoerder van het ministerie deelde mee, dat op sommige plaatsen de werkwilligen door „sabotage" in hun werk worden gehin- hinderd. Door de staking was de spoorverbin ding Roosendaal-Antwerpen-Brussel en verder onregelmatig. Dc dienst naar Maastricht-Visé werd normaal onder houden, die tussen Visé en Luik was opgeheven. In de particulire bedrijven is in vele plaatsen het werk neergelegd. Vooral ln de omgeving van Luik. Charleroi en Na men. waar de socialisten de grootste aanhang hebben, zijn vele fabrieken stilgelegd. Maar ook in de Antwerps- haven ondervinden de naar .^chatting 125 schepen, die daar liggen, de gevol gen van de staking. Volgens het bureau van het ABW Algemeen Belgisch Vakverbond) is hier 90% van de arbei ders in staking.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1