GEMEENTERAAD VAN KATWIJK RICHT ZICH TOT DE REGERING Geen discussies over de belangrijkste voorstellen „Echo tier Duinen" gaf zeer geslaagde uitvoering te Noord wijk KATWIJK HAD ZEER VOORSPOEDIG JAAR Dit jaar 30.000 concert van het se U.N.I. In die Kapel Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 januari 1960 Zesde blad no. 29961 B. en W. nemen motie ambtenarensalarissen over De gemeenteraad van Katwijk, die gisteravond om half acht onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker bijeenkwam, had vier en een half uur nodig om de negenentwintig punten tellende agenda af te werken. Bij de aanvang der vergadering hield de voorzitter zijn nieuwjaarsrede, die werd beantwoord door de nestor van de raad, de heer L. van der Zwan (CH). Van de inhoud van deze rede geven wij elders in dit blad een korte samenvatting. Merkwaardig genoeg gin gen de belangrijkste punten van de agenda, t.w. de voorstellen tot het vaststellen van het uitbreidingsplan ,,'t Sandt". het verlenen van kredieten voor het bouwrijp maken van dit gebied, het ontgraven van terreinen ten zuiden van het raadhuis, het bouwen van een beweegbare brug over het Additionele Kanaal, het aanleggen van een parallelweg langs de Sandtlaan en het maken van een ontwerp voor een nieuwe Rijnbrug, zonder discussie onder de hamer door, terwijl over minder belangrijke zaken eindeloos werd gediscussieerd. Salarissen ambtenaren Over het voorstel tot het verstrek ken van een voorschot op de ko mende salarisverhoging ten behoeve van de ambtenaren der gemeente voor het eerste kwartaal van dit laar werd lang gepraat, waarbR het lóon- beleid der regering uitvoerig aan de orde kwam. De heer N. J. van Duijvenbode (CH) achtte het onbevredigend dat niet on middellijk een definitieve salarisverho ging aan de orde kon worden gesteld. Het heeft echter geen zin om zich er tegen te verzetten, aangezien dit zou betekenen dat de ambtenaren dan he lemaal niets zouden krijgen. De heer Haasnoot (PvdA) vond deze maatrege len een typisch uitvloeisel van de po litiek der vrije loonvorming. BU een ge leide loonpolitiek werden loonmaatre gelen gelijktijdig voor alle werknemers van toepassing verklaard. Misleidend, althans onduidelijk, vond deze spreker de zinsnede in het preadvies waarin wordt gezegd dat het georganiseerd overleg met deze regeling akkoord ging. Dit is niet juist, aangezien slechts één der vakorganisaties haar Instemming heeft betuigd. Spreker haa het daarom juister gevonden om ook het plaatselijk georganiseerd overleg in te schakelen. De heer Haasnoot betwijfelde of bij de regering wel het juiste begrip bestaat ten aanzien van de loonverlangens van de ambtenaren en was niet overtuigd dat een definitieve regeling binnen korte tijd te verwachten is. In verband hiermede diende spreker een motie in welke was mede-onder tekend door de heren N. J. van Dujj- venbode (CH), D. J. Klecn (Prot. Chr. Unie), N. Parlevliet (AR) en H. J. Grimbergen (KVP), waarin B. en W. worden uitgenodigd er bü de mi nister van Binnenlandse Zaken met de meeste klem op aan te dringen, zo spoedig mogelijk een definitieve gunstiger regeling ter verbetering van de salariëring van het personeel der gemeenten tot stand te brengen. De heren H. J. Grimbergen (KVP) en G. W. Overdykink (CH) verklaarden het eveneens te betreuren dat thans nog geen definitief besluit inzake de ambtenarensalarissen kon worden ge nomen. Laatstgenoemde verklaarde zich overtuigd, dat toch op den duur de vrije loonvorming een verbetering van de fi nanciële positie van het overheidsper soneel met zich zal brengen. Wethou der C. van der Plas verklaarde dat ook het college van B. en W. het betreurt, dat geen gunstiger voorstel ter tafel kon worden gebracht, in het bijzonder ten aanzien van de laagst bezoldigden. Ech ter moet in aanmerking worden geno men dat het hier slechts een voorschot betreft, dat in afwachting van het uit eindelijk resultaat van het overleg wordt verstrekt. De opvatting van de heer H. Haasnoot, dat deze onbevredi gende toestand een gevolg zou zijn van de loonpolitiek der vrije loonvorming, meende hij echter te moeten bestrijden. Veeleer beschouwde hy dit als een erfe nis van de door de vroegere regeringen toegepaste gelelde loonpolitiek. Hierin ineens verandering brengen is niet mo gelijk en dit geldt evenzeer voor de ambtenaren, wier salarissen moeten worden afgestemd op die in het vrije bedrijf. De voorzitter verklaarde, in ant woord op de opmerkingen van de heer H. Haasnoot inzake het niet bestaan van eenstemmigheid in de centrale com missie voor het georganiseerd overleg, dat door het Centraal Orgaan inzake de Gemeenschappelijke Behandeling van Gemeentelijke Personeelstaangelegen- heden aan de gemeentebesturen is aan bevolen om deze maatregel te treffen. Een afwijken van het voorstel zou bo vendien betekenen, dat de ambtenaren thans helemaal niets zouden ontvangen. Bovendien is door de minister reeds ver klaard, dat de definitieve salarisverho ging in ieder geval hoger zou liggen dan de 3% die thans wordt toegestaan. Spreker verklaarde tenslotte, dat B. en W., die tenslotte ten aanzien van deze materie eenzelfde menig zijn toe gedaan als de raad, de door de heer H. Haasnoot c.s. ingediende motie over te nemen en deze ter kennis van de minister van Binnenlandse Zaken zullen brengen. Het voorstel werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Verkeer Het voorstel tot vaststelling van een nieuw verkeersbesluit gaf ook veel stof tot praten. De heer H. J. Grimbergen (KVP) wees op de gevaarlijke toestand welke ontstaat door opheffing van de voorrangssplitsing Kerkstraat-Achter- kerkweg en beval aan om dit onderdeel uit het ontwerp te lichten, hetgeen door de heer H. Haasnoot (PvdA) werd on dersteund. BiJ nader inzien bleken ook B. en W. het hiermede eens te zijn, zo dat aan het verzoek werd voldaan. Verschillende sprekers, onder wie de heren J. C. de Krijger (PvdA). J. Haasnoot (Prot. Chr. Unie) en J. J. Timmermans (CH) achtten het on juist om het verbod tot het geduren de de avonduren berijden van de Boulevard met bromfietsen gedurende de zomermaanden, te doen ingaan op 1 mei. De maatregel op zichzelf had wel hun instemming, doch een in gangsdatum van 1 juni leek hen ruim schoots voldoende. De heer Timmer mans maakte hier tenslotte een voor stel van dat bij stemming werd ver worpen met II tegen 9 stemmen. Voor stemden de heren A. Wasse naar (AR), D. van der Marei (SGP), C. van der Plas (CH), J. J. Timmer mans (CH), H. J. Grimbergen (KVP), D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie), J. C. de Krijger (PvdA). J. Haasnoot (Prot. Chr. Unie) en J. N. Ouwehand (CH). Voorts waren er door verschillende le den nog suggesties gedaan om de ver- keersvoorschriften op enige punten aan te vullen, waarvan de voorzitter de overweging toezegde. Het voorstel werd tenslotte, met inachtneming van de d9?r de heer Grimbergen voorgestelde wijziging, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Caravankamp Het voorstel tot het verlenen van krediet voor de stichting van een ca ravankamp in de Noordduinen, ont moette heftige tegenstand bij de heer N. Parlevliet (AR), die de aanwezig heid van het kamp een groot gevaar achtte voor het aangrenzende Want- veld. Het kan niet uitblijven, aldus spreker, dat bij ongunstige weersom standigheden de bewoners van het kamp het Wantveld als speelterrein zullen gaan gebruiken, hetgeen een groot gevaar betekent voor dc uitge spreide netten, die een omvangrijk kapitaal vertegenwoordigen. Dat het toerisme zoveel mogelijk wordt bevor derd achtte de heer Parlevliet juist, doch dit mag niet gaan ten koste van de haringdrijfnetvisserij, die toch al met zoveel moeilijkheden heeft te kampen. De heer A. Pronk (CH) vond dat de vorige spreker deze zaak wel wat al te somber Inzag. Indien er een mogelijk heid geweest was om het kamp op een andere plaats onder te brengen, zou hij hier onmiddellijk voor zijn. Dit is ech ter niet mogelijk, terwijl bovendien de totstandkoming van het caravanpark dringend noodzakelijk is ter ontlasting van het kampeerterrein in de zuidaui- nen, waar anders een chaos zou dreigen te ontstaan. De heren H. Haasnoot tP vdA) en N. J. Duijvenbode (CH) sloten zich bij deze zienswijze aan, doch ver klaarden een deugdelijke afzetting tus sen het kamp en het Wantveld en een streng toezicht noodzakelijk. Overigens is het kamp uitsluitend bestemd voor passanten, die er slechts enkele dagen blijven, waardoor het gevaar niet zo groot is dat men op het Wantveld zijn vertier gaat zoeken. Wethouder H. P. Bloot (CH) wees op de noodzaak van de totstandkoming van het kamp en zegde bovendien een streng toezicht toe. Na nog enige discussie in tweede instantie, werd het voorstel tenslotte zonder hoof delijke stemming aanvaard, waarbij echter de heren N. Parlevliet (AR), D. van der Marei (SGP) en D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie) geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. „Verderfelijke lectuur" Uitvoerige beschouwingen werden eveneens gewijd aan het voorstel tot het verlenen van subsidies ten behoeve van de oprichting en instandhouding van een openbare christelijke biblio theek en leeszaal, waarmede overigens alle leden van harte konden instem men, met uitzondering van de heer D. van der Marei (SGP), die vreesde dat hierdoor verderfelijke lectuur bin nen het bereik van de jeugd zou wor den gebracht en daarom een krachtig „teugen" liet horen. De heer dr. G. W. Overdijkink (CH) wees op het grote nut van de totstand koming van een bibliotheek met een christelijk karakter. Hij wees op de grote invloed die thans het existentialisme op de literatuur heeft, waarvoor de Jeugd bijzonder gevoelig is. Een bibliotheek op commerciële grondslag kan dit soort boeken niet weren. Het streven van de te subsidiëren vereniging is daarom van groot belang voor de opvoeding van de jeugd. Spreker meende echter te moeten waarschuwen tegen te groot optimisme. Er zijn voorheen meer pogingen gedaan ln deze richting, die echter geen resul taat opleverden. In verband hiermede moet begonnen worden met het voeren van een voorzichtig beleid. Het hoge subsidie dat de gemeente moet geven terwille van het verkrijgen van Rijks subsidie, moet voor de vereniging geen aanleiding geven om de zuinigheid uit het oog te verliezen. De heer J. J.Tim mermans (CH) beval aan om in het bestuur der vereniging een gedelegeerde van de raad te doen opnemen, hetgeen moet worden gezien als een middel om contact te leggen tussen de vereniging en de raad en niet als een blijk van wantrouwen in het beleid van het be stuur. de heer H. Haasnoot (PvdA i acht te dit laatste niet aan te bevelen, om dat de samenstelling van het bestuur der vereniging in aanmerking nemende, vertrouwd mag worden op een verstan dig beheer. De heer D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie) had liever een regeling ge zien waarbij het bedrag der subsidie af hankelijk werd gesteld van het bedrag der geïnde contributie, hetgeen zeer be vorderlijk voor de zelfwerkzaamheid der vereniging is. Spreker zag echter wel in dat dit, met het oog op de bepalingen t.a.v. de Rijkssubsidie, niet wel mogelijk is. De voorzitter verklaarde een gede- geerde van de raad in het bestuur over bodig te achten, omdat de vereniging verplicht is verantwoording over haar beheer aan de raad af te leggen, zodat steeds door de plaatselijke overheid in vloed kan worden uitgeoefend, indien dat nodig is. Bovendien verdraagt het particulier initiatief, waaruit de ver eniging is voortgekomen, zich niet met overheidsinmenging. Na nog enige dis cussies werd ook dit voorstel aanvaard met de stem van de heer D. van der Marei (SGP) tegen. Riolering NOORDWIJK Het leven van Schweitzer lil een zeer goed bezochte bijeenkomst van de Noordwijkse afdeling van de Vrouwenbond van de Partij van de Ar beid sprak mevrouw Bakker-Pot uit Rotterdam over het leven van prof. Al- bert Schweitzer. Daarbij vertelde zij tal van interes sante bijzonderheden over deze, geniale, alom bekende en veelzijdige geleerde. Reeds van Jongsaf had Schweitzer lets aparts, iets dat de aandacht trok. Als student in de filosofie ontving hij, naar hij zei een roepstem van God om naar Lambarene in de Kongo te gaan. Schweitzer ging daarop medicijnen stu deren. Toen reeds een talentvol orga nist, speelde hij op het kerkorgel zijn studiekosten bij elkaar. Te Lambarene aangekomen, stond hij daar met niets dan wat medicijnen. Het gerucht van zijn komst verspreidde zich snel en weldra stonden de patiënten in de rij om geholpen te worden. Vooral ln de eerste tijd moest enorm veel werk verzet worden, onder meer het leren van de taal. Na enige tijd kreeg Schweitzer hulp van een aantal inlandse verplegers, die hem tevens wegwijs maakten met de le vensgewoonten van de bevolking. „Als je zeker weet, dat iemand dood gaat, zeg het hem dan", raadden zij de pro fessor en dit advies heeft hij nooit ver geten. Grote bewondering koesterde men voor de blanke weldoener, die iemand dood kon maken onder nar cose en ook weer levend. Wanneer iemand in het hospitaal op genomen werd .zo vertelde mevr. Bak ker. kwam de gehele familie mee en zelfs ook het vee. Aan het ziekbed brouwde men dan het etentje. Hartveroverende prestatie van Jeugdcorps „Echo der Duinen' 'is één der drie muziekverenigingen te Noordwijk aan Zee. Het bestaat reeds sinds 1928 en heeft zUn sporen op het gebied van de harmonie wèl verdiend. Twee jaar geleden echter waagden enkele knaapjes, saamgekomen in een schuurtje, schuchtere pogingen om aan een paar klarinetten klanken te ontlokken, die ze van hun vaders regelmatig hoorden. Totdat het lid J. van Duin er zich mee bemoeide. Nu zat gisteravond op het toneel van het Lldo-theater een dertig „man" sterk jeugdorkest om het overtuigde bewijs te leveren, dat de moeite van de heer Van Duin aan hen niet verspild Is geweest. Immers in 1959 behaalde hij met zijn jongens op het concours in Boskoop zowel voor het ver plichte als voor het vrije nummer in de marswedstrüd een zeer hoge beoordeling en daarmee de eerste prijs. 1 Het jeugdkorps opende het programma met een tweetal koralen, die een aardig zakelijk de patiënten in het ziekenhuis legato te horen gaven. Een arrangement gescheiden te houden De hem toege- d00r j Noordanus van het „Onze Va- kende Nobelprijs besteedde Schweitzer der" van Van der Sloot klonk minder aan zijn ziekenhuis te Lambarene. zuiver, wat ook gezegd moet worden van Nu is hij 85 jaar oud. Als iemand een de parafrase „Grootvaders Klok", een staat van dienst bezit in het werk der Vry onbelangrijke aanwinst in het har naastenliefde, dan is het Albert monie-repertoire. De „Johan Krieger Schweitzer, een briljant man, de trots f suite" van A. den Arend, niet bepaald der 20e eeuw Deze interessante causerie werd door de dames met grote aandacht gevolgd. Het was een buitengewoon mooie avond en de presidente mevr. Verhoeven-Ta bak was aller tolk toen zij mevr. Bak ker-Pot hartelijk dankte voor hetgeen zij de dames geboden had. Op 8 februari a.s. zal mevr. De Kat- -Presser uit Rotterdam spreken over uuwuc «icu uau .«w CICU.J.. Problemen van voorlichting en opvoe- Stamveten maakten het soms nood- ding". Zoals gebruikelijk is hield gisteravond burgemeester H. Duiker, in de eerste jaarvergadering van het nieuwe jaar, zijn nieuwjaarsrede, waarin hij een terugblik wierp op 1959, dat voor vrijwel de gehele Katwijkse gemeenschap zeer voorspoedig is geweest. De groei van de gemeente heeft zich, zij het in iets mindere mate als in 1958, voortgezet. In 1959 bedroeg de toeneming van het aantal inwoners 709, tegen 802 in 1958, terwijl het zielental op 31 december j.l. 29.443 was. De ver wachting is gewettigd, dat in de loop van dit jaar de 30.000-grens zal worden gepasseerd. Het vestigingsoverschot badroeg 95 of 13.4% en het geboorte-overschot 614 of 86.6%. Dit laatste cijfer is prachtig en duidt op een gezonde en voorspoedige ontwikkeling van het gezins leven. Naar aanleiding van het verlenen van krediet voor de herziening van het to tale hoofdrioleringsschema, sprak de heer J. N. Ouwehcnd (CH) er zijn be zorgdheid over uit dat de termijn, welke nodig is voor het ontwerpen van het plan, te lang gaat duren. In de betref fende aanbieding heeft spreker gelezen dat het Ingenieursbureau Dorr-Oliver N.V. een jaar denkt nodig te hebben om het plan te ontwerpen. Hij beval aan om, al naar gelang van de behoefte voor bepaalde onderdelen van de ge meente afzonderlijke plannen te doen ontwerpen, aangezien hij anders stag natie in de uitvoering van bouwplannen vreesde. De heer D. Nasveld (PvdA) wenste nog te worden ingelicht over de vraag of bij het ontwerpen van het rio leringsschema rekening wordt gehouden met de toekomstige stichting van een rioolzuiveringsinstallatie. Beide sprekers werden door wethouder H. P. Bloot ge rustgesteld. De door de ontwerpers ge stelde termijn geldt voor het totale plan, hetgeen niet verhindert dat tus sentijds. al naar gelang van de behoefte, onderdelen kunnen worden gereedge maakt. Met de stichting van de riool- Woningzoekenden Het aantal Ingeschreven woningzoe kenden beweegt zich langzaam in da lende lijn: 1 januari 1957: 797: 1958: 724; 1959: 706; 1960: 638. De bemoeiin gen van de woonruimtecommissie heb ben in 1959 geleid tot de oplossing van 202 z.g. urgentiegevallen, doch er kwa men er weer 108 bij, zodat het totaal in deze klasse taan? nog 308 bedraagt. Er :s dus enig soelaas; het proolecm blijft echter ernstig. Bouwactiviteit Er werden ln het afgelopen Jaar 353 woningen voltooid, een aantal dat slechts' ln 1953 werd geëvenaard; na af- Kakelaars' leiding was geïnspireerd De flinke en ruime, oncomfortabele I dat gearrangeerd was en dat was al een l toch ZO vertronudp .KanAl" Hio uArriiano,. en .lek.elf en toch zo vertrouwde „Kapel" die, gelet op de krappe soldatenmeubilering, ook Tvel „Barak" zou kunnen heten was eivol ter gelegenheid van het con cert van UNI, dat vanavond her haald wordt. Voor honderden is het gegeven con cert O n ge t wij feil d „uitspanning na in spanning" geweest, omdat het zo fris en feestelijk is toegegaan. De grote bevrediging van deze mu ziekavond is dit geweest, dat de speel- vaardigheid zich dermate vlot en schijn baar moeiteloos heeft ontplooid, dat de verre van geringe Inspanning met uitspanning gelijk kwam te staan. Dirigent Kokelaar had een fameuse greep op z'n manschappen. Waardoor het gebeurt, dat UNI wel eens een kort ademige periode doormaakt kunnen wij niet weten, maar nu zat de gezonde, lange en ware adem erin en meteen ook de oude Adam. Er is geen aanleiding ditmaal enige speler of spelersgroep naar voren te halen vanwege het over treffen van een ander. En met zwakke broeders valt er niet af te rekenen. Dat gaat zo, als vingers en adem door „de geest" gedreven worden. Kokelaar had het als het ware ingeblazen: „Dit moet vanavond onherroepelijk gaan"- Zijn leiding was sterk, resoluut en ge ïnspireerd. Het leek er zelfs op. dat de kwetsbaarste partij in het ensemble, het klarlnettenkoor, boven z'n tech nische stand uitgeheven werd. Na een parafrase van Boedijn over een kerklied voelden we ons getranspor teerd naar een muziektent op een zor- genverjagende zomeravond in een ou derwetse diergaarde, waar een 19e eeuw- se klanken taal de boventoon voerde, in aubade-stijl of uit opera's verwaaid. Geen vergeestelijkte gedachte daarin en geen dienovereenkomstige structuur, als bijv. om lets te noemen in een Eg- trek van 14 hulzen welke werden ge sloopt, resteerde dus een netto-woning- winst van 339 stuks. Van de nieuwe woningen werden er 3 gebouwd zonder overheidssteun, 177 werden in de parti culiere sector gebouwd, terwijl er 173 op voet van de woningwet werden gefi nancierd. Dank zij de woningwinst over 1959 bedraagt het totale aantal wonin gen thans 6373. waarbij ook kwalitatief winst werd geboekt. Badbedrijf verdienste op zichzelf. Daarna zeilden, van Gay, „The Fleets in Port again": een opmars-in-fanfaro nade, voor hedendaagse oren onschuldig gesyncopeerd geritmeerd, met het volle orkest druk „busy". Die opmars konden we ons verbeelden: de music-hall in, en bij het volgend stuk van Harris, blij kens de titel .After the ball", er weer uit. Maar dan na een volksbal en bege leid door een wat Ironisch, maar heel vernuftig en handig bewerkte cafédeun, van het soort als vóór wereldoorlog I in zwang was. Als dat voorbij is. zitten we in de „Showboat", in operette stuk jes van J. Kern, door de radio voor wei nigen nog vreemd. Daar viel in op te merken, evenals in voorgaand werk, hoe sterk de invloed van spiritual, traditio nal en gospel-song ln de angelsaksische muziek is ingedrongen. Tenslotte werden het stijlmarsen, vijf in getal! „The marching Strings" van Ross, een feest van dleptrommen en fanfares, met karakteristieke moderne intermezzo's voor het hout, waarin de UNI-tarissen letterlijk spits op hun mi litaire tellen hadden te passen. Dan de pikante „Saints" van Walters en de BBA-mars van Vermeeren. In die laat ste van de Brabantse autobusmannen (actuele heren in de momentele persbe richten) waren de tamboers en klaroe nen ingeschakeld, die zelfstandig ook een „Willem Ruys" en een .Hollandia"- mars uitpaukten, tromden en klaroen den. Zowel in de verwelkoming»- als in de slottoespraak van voorzitter Hoek waren klanken van bijzondere voldoening waarneembaar. Hij verrijkte mevrouw Kokelaar met een mooi boeket en zijn dirigent met een aandenken. Na de pauze is het kluchtig toegegaan toen de toneelgroep „Leldse Comedie'' het po dium opeiste voor „Potasch en Perle- waterzuiveringsinstallatle wordt inder daad rekening gehouden. Vuilnis stortplaats Het voorstel inzake de inrichting van een vuilnisstortplaats in de gemeente Noordwijk, werd met algemene stemmen aanvaard. De heer dr. G. W. Overdij kink (CH) achtte dit een voordelige op lossing, doch stelde de vraag of de ge meente, na afloop van de termijn, waar voor de overeenkomst geldt, niet voor hoge kosten komt te staan. De heer J. J. Timmermans (CH) vroeg of de ge meente verplicht wordt gesteld om het van het terrein af te graven zand af te nemen tegen een prijs, die wellicht hoger licht dan normaal het geval zou zijn. De heer N. J. van Duijvenbode (CH) vroeg of de gemeente, na afloop van het tienjarig contract, toch nog vuil zou mogen blijven storten indien zou blijken dat het terrein daarvoor dan nog ruimte biedt. De heer H. Haasnoot (Pvd A) achtte de voorgestelde oplossing, ver geleken met de andere ontvangen aan biedingen, zeer voordelig. Wethouder H. P. Bloot, die de sprekers beantwoordde, verklaarde dat de gemeente niet meer zal behoeven te betalen dan de jaar lijkse som van f 3.000,die in het voor stel is vermeld. Met de zandafvoer van het terrein heeft de gemeente geen en kele bemoeiing. Wanneer blijkt dat na afloop van de tienjarige periode het ter rein nog niet is volgestort, kan de ge meente het gebruik voortzetten, waar voor dan geen enkele vergoeding meer verschuldigd is. Een extra-voordeel is bovendien, dat voor het afdekken van het gestorte vuil geen zand behoeft te v/orden aangevoerd, omdat dit ter plaatse aanwezig is. Tenslotte oefende de wethouder nog kritiek uit op de houding van de ge meente Noordwijk, die samen met Rijnsburg gedurende enige tijd gast vrijheid heeft genoten op de oude stortplaats van de gemeente Katwijk in de Noordduinen. Toen deze stort plaats niet meer gebruikt mocht wor den heeft Noordwijk, bulten medewe ten van de beide andere gemeentebe sturen, die hiervan slechts vla de pers kennis namen, voor zichzelf een an dere stortplaats gezocht en gevonden. Dank zij de buitengewoon mooie zo mer heeft het badbedrijf een uitste kend seizoen gehad en er is zeer goed verhuurd. Jammer genoeg mankeert er nog alles aan een betrouwbare re gistratie zodat het niet mogelijk is met cijfers deze indruk te bevestigen. Een bijzonder hoogtepunt vormde wel de overdracht van de beiaard in de toren van de Oude Kerk; dit klokkenspel zal ongetwijfeld de aantrekkelijkheid van de badplaats nog verhogen. Het carilloncrjmifé komt zeer veel dank toe voor dit gelukkig initiatief. Ook de V.V.V. heeft getoond voor haar taak ten volle te zijn berekend. Er Is wel een bijzonder zware wissel getrok ken op de capaciteiten van deze ver eniging en haar personeel, welke echter volledig werd gehonoreerd. Ook dit jaar deelde de burgerij in inspan ning en ontspanning, terwRl de baten van het badbedrijf in zijn ruimste zin genomen. In wijde kring uitvloei den. Tuinbouw Anders dan in vele streken van het land, waar de droge zomer een zeer nadelige invloed had op land- en tuin bouw, werdten in Katwijk record-op brengsten- en -omzetten bereikt. Aan het einde van dit Jaar kon worden ge constateerd dat de omzet van de groen te veiling de f. 8 miljoen zeer dicht be naderd had. zodat de totale omzet 215% meer bedroeg dan in het zeer slechte jaar 1958 toen men niet hoger kwam dan f. 3.620.000.—. Dit schitterende resul_ taat moet mede worden toegeschreven aan de nieuwe veilinghal, die een zeer gunstige invloed had op de houdbaar heid van de produkten. Het hoofdpro- dukt de waspeen had een groot aandeel ln deze goede gang van zaken. De aan voer bedroeg 18.500 ton (1958: 12.000 ton), welke f. 5.750.000.opbracht (1958: f.2.400.000—). De gemiddelde prijs was f. 30.79 per 100 kg. (1958: f. 19.29). Van de landelijke export van waspeen nam Katwijk niet minder dan 5107% voor zijn rekening. De aanvoer van bloemkool bedroeg 2.500.000 stuks (1958 2.400.000), met een opbrengst van f. 1.275.000 (1958: f. 630-000—), zodat de middenprijs per 100 stuks f. 50.22 (1958: f. 25 54) bedroeg. oorspronkelijk in het Air gaf echter juist weer, dat een eerste prys daarmee op het genoemde concours wèlverdiend was. Het Menuet werd weliswaar wat rap gespeeld en het Air werd geken merkt door mooie trompetsoli. „De klok van Arnemuiden", componist H. Mengers, arr. P. Simonis was een echt hoempageval. met de melodie uni sono verwerkt ln de trompetten en kla rinetten. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de leider in zijn keus nog beperkt is. Er zitten muzikanten van 10 jaar in zijn orkest. Om deze reden onderbrak de voorzitter het programma zo nu en dan met een babbeltje over het verenigings leven. om de Jeugdige blazers wat op adem te laten komen. Dit is hem ken nelijk gelukt, want de mars ,Le con crit" van Torelle klonk aan het slot van hun optreden zo feestelijk en pittig, dat men niet anders kan zeggen, dan dat het hartveroverend was. Bravo diri gent Van Duin met uw Jeugdige musici! Uiteraard op een geheel ander niveau bevinden zich de prestaties van het grote orkest onder de volmaakt rustige, gedegen leiding van de heer H. van der Veld. Deze had het zich niet gemakke lijk gemaakt in zijn, zij het wat over laden programma, dat pas na tienen door een pauze werd onderbroken. In „Cortige Neptial" trof ons de fraai ge bonden klank en de zuiverheid, die in beweeglijke passages voor bas en trom bone bewaard bleef. Voorts noemen wij de meeslepende interpretatie van „Wie ner Burger Wals" (Ziehrer Mol). „Ju dex" van Ch. Gounod werd zeer gedra gen ln heel fraaie orkestklank naar vo ren gebracht. Een waardevolle aanwinst is verder de „Suite Heroique" van Hen drik Altink. plechtig ln opzet en finale. Een klein ongelukje ln de Introductie zal men gaarne vergeten tegenover de zuiverheid in de chromatische gangen van het Scherzo Capriccio. Deze suite vereist een behoorlijk virtuoze beheersing van alle instrumenten en hieraan werd veelal voldaan. De belangrijkste partij, die der klarinetten, bezit zeer bekwame bespelers, evenzo produceren de saxo foons een warme klank. Hieromheen straalde het koper van de basinstru- menten en ln het bijzonder der trom petten. dat het een genoegen was ernaar te luisteren. Een verdienste was vooral ook in dit programma de voorkeur voor oorspronkelijke harmonie-composities. In arrangementen gaat Immers van de oorspronkelijke menging der timbres veel verloren. Al met al verdient Echo der Duinen de belangstelling (er volgt nog een herhaling van deze avond) ten volle. Na de pauze gaf de Drumband onder leiding van A. Tlman een daverende show. evenals de majorettes een bewRs leverden van hun vaardigheid! De „Duinkneuters", leden van het grote orkest, zR het niet ln die fraaie unifor men, zorgden tenslotte nog voor een vrolijke noot. Allee bUeen: aeer geslaagd! W. Benoemingen mont-ouverture van Beethoven. Er moer op vakantie" ln de regie van F. stond trouwens geen enkel klassiek IO verdijk. werk op het programma, maar ook geen V. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Katwijk aan Zee werd, in de vacature ontstaan door ont slagname van de heer W. Panman, met algemene stemmen benoemd de heer C. Remans, die door B .en W. als nummer één op de aanbeveling was geplaatst. De vacature in de commissie tot we ring van schoolverzuim te Katwijk aan den Rijn, ontstaan door het overlijden van de heer P. Ouwerling, werd vervuld door benoeming van de heer M. van der Gugten, wiens naam als nummer twee op de aanbeveling voorkwam en die twaalf stemmen verwierf. Nummer één van deze aanbeveling, de heer A. van Leeuwen, kreeg 8 stemmen. De overige voorstellen, waarin wij in onze bladen van dinsdag en woensdag j.l. uitvoerig ingingen, werden zonder noemenswaardige discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Te omstreeks middernacht werd de bijeenkomst door de voorzitter gesloten Visserij De visserij boekte minder bevredi gende resultaten. Wel vertoonde de nieuwbouw van kotters een gestadige voortgang, doch de vernieuwing en uit breiding van het uit grotere eenheden bestaande deel van de vloot kon hier mee geen gelijke tred houden in ver band met de grote kapitalen die ge ïnvesteerd moeten worden. De vrees bestaat dan ook dat steeds toenemen de spanningen op de arbeidsmarkt hiervan het gevolg zullen zijn. De ha ringdrijfnetvisserij heeft ln 1959 een slecht seizoen achter de rug. Na een hoopgevend begin mislukte de visserij onder de Engelse wal volkomen. De vangst bestond voor een groot deel uit kleine haring, waarnaar weinig of geen vraag was, zodat grotendeels naar de vismeelfabrieken moest wor den afgevoerd. De lange en warme zomer vormde voor de consumptie een nadelige factor. Meer reden tot tevre denheid gaven ln het algemeen de resultaten van dc grote, nieuw ge bouwde schepen, die het gehele Jaar door de trellvlsserll uitoefenen Ook van de zijde van de schippers-eigena- ren werden ondanks de sombere af stellende resultaten van de visserij op de z.g. Breskenshartof. uitingen van tevredenheid vernomen. Al met al la de positie van de vleet visserij wel zeer zorgelijk. Zoala het er thanuitziet staan de rederijen. bU de aanvang van de teelt 1960, voor een moeilRke keus. Bovendien wordt de Nederlandse vis serij nog geplaatst voor een aantal grote problemen, zoals de uitbreiding van de territoriale wateren en de ge leidelijke totstandkoming van de E.E.G. Weekmarkt Dat de aanvankelijk voor een proef jaar ingestelde weekmarkt zodanig in een behoefte bleek to voorzien. dat daaraan in het afgelopen jaar een vast karakter kon worden gegeven, moge enige reden tot voldoening geven. Ook al zijn op cultureel gebied geen opvallende manifestaties aan te wijzen toch mag de vormends invloed van de normale werkzaamheid der verenigingen niet worden onderschat. Dat ln de rij van deze organisaties thans ook ia ge treden een vereniging, welks beoogt te geraken tot de oprichting van een open bare leeszaal en bibliotheek, mag met instemming worden vermeld. Tot tevredenheid geven ook de acti viteiten van de sportverenigingen zeker aanleiding. Ook hier zou het onjuist zijn het belang dier verenigingen te meten naar ln het oog lopende top prestaties. Onderwijs Met dankbaarheid mag gewag worden gemaakt van de ingebruikneming van een aantel nieuwe schoolgebouwen, ter wijl met. genoegen vermeld mag worden dat zowel de sohooltandverzorging als een spraaklerares een aanvang hebben gemaakt met haar werkzaamheden. Belde zullen op eigen terrein de be langen van de 9Chool en de schooljeugd dienen. Politie De sterkte van de politie ls in het afgelopen Jaar van 40 op 42 man ge bracht. Dat ln de hierdoor ontstane va catures spoedig kon worden voorzien mag. gelet op het alom bU de politie heersende personeelsgebrek, tot grote voldoening strekken. Ook het afgelopen Jaar vergde een zeer intensieve dienst- loop van de haringteelt en de teleur- verrichting van het gehele korps.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17