OLIFANT Wetsontwerp wijziging loongrenzen Autobestuurder doodde drie meisjes te Deurne Thans aanpassing aan de kosten van het levensonderhond „We staken, als liet overleg van morgen geen resultaat oplevert" Drie jaar in. a. en tien jaar intrekking rijbewijs geëist Duitse 'vrouwen gaan veel liever net gekapt dan veilig gehelmd! jenever oude en jonge Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 januari 1960 Vierde blad no. 29961 (Speciale berichtgeving) Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de hoogte van de loongrens ingevolge de ziektewet, de invaliditeitswet, de werkloosheidswet, het Ziekenfondsenbesluit en en de wet van 21 december 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit, voortaan afhankelijk te stellen van de ontwikkeling van de lonen en van de kosten van het levensonderhoud. Voorgesteld wordt de hoogte van de loongrens krachtens een in het ontwerp opgenomen automatisme te laten variëren in overeenstemming met de indexcijfers, die genoemde ontwikkeling tot uitdrukking bren gen, n.l. het gemiddelde van de indexcijfers der lonen en van de prijs indexcijfers van het levensonderhoud. Verhoging tot ƒ7.450.- In het wetsontwerp wordt tevens voorgesteld het bedrag van de loon grens ingaande 1 januari 1960 te bren gen van f 6.900.op f 7.450.per jaar. Ten aanzien van personen, die op 31 oktober 1959 reeds verzekerd waren en wier loon tengevolge van een collectieve maatregel in de periode van 1 november 1959 tot 1 januari 1960 werd verhoogd, is bepaald, dat de wijziging van de loongrens geacht wordt op 1 november 1959 te zyn in gegaan. (Zoals bekend, wordt thans gehan deld alsof dit wetsontwerp reeds tot wet is verheven, met voorbijgaan der halve van beide Kamers der Staten- Generaal, hetgeen tot menige kritische opmerking heeft geleid. - Red. L.D.). Wijziging van de loongrens zal vol gens het ontwerp in de toekomst slechts plaats kunnen vinden met ingang van 1 januari. Wijziging vindt plaats, indien minstens één van de genoemde index cijfers een afwijking vertoont van 3 of meer, ten opzichte van het overeen komstige indexcijfer, waarop de laatste herziening van de loongrens is geba seerd. Daarbij zal worden uitgegaan van het indexcijfer der lonen op 31 juli en van het gemiddelde van de prijsindex cijfers van het levensonderhoud over een periode van 12 maanden, eindigen de met het cijfer van medio augustus, opdat voortaan tijdig omstreeks 15 ok tober een nieuwe loongrens bekend kan zijn. Naamsaanduiding op boter Het bestuur van het produktschap voor zuivel is in principe accoord gegaan met een regeling, waarbij zij die pakjes boter in de handel brengen ver plicht zijn hun naam op de wikkels te doen plaatsen of, als zij bijv. om kwali teitsredenen hun naam niet aan de boter willen verbinden, het opschrift „koelhuisboter". Boter die door het voedselvoorzieningsinkoopbureau in het verkeer wordt gebracht zal, zoals dat ook tot nu toe het geval was, moeten zijn voorzien van de opdruk „koelhuis- boter". Een ontwerp-verordening zal worden „voorgehangen" en t. z. t. wor den vastgesteld. De bedoeling is dat de regeling op 1 april a.s. ingaat. Radiografisch bestuurde vliegtuigen in gebruik Na Amerika en verscheidene Europese landen zal nu ook Nederland binnen afzienbare tijd ten behoeve van de schietoefeningen van de lichte lucht doelartillerie gebruik gaan maken van radiografisch bestuurde doelvliegtuigjes van Amerikaans fabrikaat. Deze hebben een lengte van 3.75 meter, een hoogte van 80 centimeter en een spanwijdte van 3.50 meter. Het gewicht bedraagt 145 kilogram. Zij voeren met een kruissnel heid van 370 kilometer per uur aan een nylondraad van 75 meter lengte een sleepschijf met zich mee, waarop de schutter moet richten. N.O.Y. antwoordt N.V.V. De gepubliceerde verklaring, die het dagelijks bestuur van het N.V.V. heeft uitgegeven heeft het hoofdbestuur der Ned. Onderwijzers Vereniging aan leiding gegeven o.a. het volgende mee te delen Het door het verbondsbestuur van het N.V-V. genomen besluit om onderwijzers toe te laten als lid van de A.B.V.A. kan het hoofdbestuur van de N.O.V. niet an ders zien dan een poging een eventueel overleg reeds bjj voorbaat te beinvloe- den. Van besprekingen onder dergelijke omstandigheden verwacht het hoofdbe stuur van de N.O.V. weinig resultaat Het hoofdbestuur van de N.O.V. zal om deze redenen dan ook geen overleg met heb Verbondsbestuur aanvragen, maar blijft tot een gesprek bereid, in dien het N.V.V. daartoe het verlangen te kennen geeft. Werkzaamheden gat te Wormer gestaakt Het ministerie van Defensie heeft eer gisteren de werkzaamheden aan het gat in Wormer doen staken. De explosieven opruimingsdienst van de Kon. Land macht heeft met moderne apparatuur het gat tot een diepte van 25 meter af getast. Daarbü is zekerheid verkregen dat zich tot op deze diepte geen stuk metaal in de bodem bevindt. Een onderzoek op grotere diepte wordt niet nodig geacht aangezien zelfs een zwaar projectiel daar als ongevaarlijk moet worden beschouwd. De kosten van het door de explosie venopruimingsdienst verrichte onder zoek zijn tot een bedrag van omstreeks f. 3.000 beperkt gebleven, zo deelt de Legervoorlichtingsdienst mee. Indien het loon van de werknemer tengevolge van een collectieve loon maatregel wordt verhoogd, waardoor dit loon boven de loongrens uitkomt, wordt voorgesteld de betrokkene gedurende het lopende jaar verzekerd te doen blijven. Op 1 januari van het daarop volgende jaar kan aan de hand van de dan gel dende loongrens gorden bezien of hij verzekerd blijft. Onder collectieve maat regel wordt verstaan een wijziging van een C.A.O. of loonregeling, niet derhalve een individuele verhoging van het loon. Met deze bepaling wordt beoogd het in- en uitschrijven der verzekerden zoveel mogelijk te beperken. Evenals bij vorige gelegenheden wordt voorgesteld de ziektekostenverzekerings overeenkomsten te doen vervallen, wan neer de verzekeringnemer uitsluitend als gevolg van de in het ontwerp voor gestelde wijzigingen der loongrens ver plicht verzekerd wordt ingevolge het Ziekenfondsenbesluit. Nieuw is de bepaling, dat aan de verzekerde twee maanden de gelegen heid wordt gegeven om, indien hij daar prijs op stelt, aan de verzeke ringsinstelling te kennen te geven, dat hij zijn ziektekostenverzekering wenst te handhaven. De SER adviseerde, zoals bekend, op 13 november jj. tot het tot stand brengen van regelingen als waarin het ontwerp voorziet. Culturele prijs Hilversum B. en W. van Hilversum hebben de raad voorgesteld een gemeentelijke cul turele prijs van f 1000,in te stellen, die zo veel mogelijk jaarlijks aan een kun stenaar zal worden uitgereikt, waarbij het de bedoeling is elk jaar voor de be kroning van een artistieke prestatie een andere tak van kunst in aanmerking te doen komen. Bij de onderscheidene facetten van de cultuur zijn ook radio, film en televisie opgenomen. De prijs, vergezeld van een oorkonde waarvoor een beeldende kun stenaar een opdracht zal worden ge geven, zal bij voorkeur worden uitgereikt aan in het Gooi wonende of werkende kunstenaars dan wel aan kunstenaars die in hun werk door het Gooi zijn ge- inspireerd. UITWISSELING NEDERLANDSE EN AMERIKAANSE JONGEREN De Oecumenische Jeugdraad in Neder land heeft de mogelijkheid om een aan tal Nederlandse jongeren uit te wisselen met jonge Amerikanen. Deze groep, die tussen de 16 en 19 jaar oud moet zijn en eindexamen moet hebben gedaan van een middelbare school of ulo wordt op genomen in Amerikaanse gezinnen en zal een jaar de Highschool bezoeken. De jonge Amerikanen nemen in Nederland de plaats van de Nederlanders in. De bedoeling van deze uitwisseling is o.m. om eikaars kerkelijk leven en om geving te leren kennen. Minister Luns teruggekeerd Minister Luns is gisteravond in Den Haag teruggekeerd van het politieke overleg dat hy deze week in Rome heeft gevoerd met zijn collega's van de andere landen van de EEG. Op deze eerste bij eenkomst sedert de ministerraad van de EEG in november besloot tot regelma tig politiek overleg van de zes, is voor namelijk over de ontwikkeling in Afrika gesproken. Minister Luns heeft van de gelegen heid in Rome gebruik gemaakt om met zijn Duitse collega Von Brentano overleg te plegen over de Nederlands-Duitse on derhandelingen. Hij verklaarde bij aankomst in Den Haag, dat bij het overleg, dat twee uur had geduurd, verschillende punten, zoals de territoriale kwesties en de Eems-Dol- lartkwestie, doorgenomen waren. Men was daarbij een stuk verder gekomen. Minister Luns was over het algemeen optimistisch gestemd. Hij achtte het niet uitgesloten, dat er geen verdere gesprek ken van hem met Von Brentano meer nodig zouden zijn. Minister Luns heeft vandaag in de mi nisterraad verslag uitgebracht over zijn besprekingen. De heer J. A. F. Roeien burgemeester van Zwolle Bij K.b. is met ingang van 15 februari benoemd tot burgemeester van Zwolle de heer J. A. F. Roeien, onder toeken ning van gelijktydig eervol ontslag als burgemeester van Delfzijl. De heer Roeien is 39 jaar en is aange sloten bij de WD. Hij is doctorandus in de sociale geografie. Ook in Leeuwarden en Enschede In Zeist heeft de vereniging van di recteuren van de zestien dochteronder nemingen van de Nederlandse Spoor wegen gistermiddag een vergadering gehouden over de recente ontwikke ling in het autobusbedrijf. De bespre kingen droegen een oriënterend karak ter en dienden ter voorbereiding van de houding, die vandaag in een bijeen komst van werkgevers in het autobus- bedrijf zou worden aangenomen. Op twee plaatsen in ons land hebben gisteravond personeelsleden van auto- busondernemingen vergaderd om hun houding te bepalen. Op een N.V.V.- vergadering in Leeuwarden van naar schatting 200 man uit het personenver- voersbedrijf in het noorden van het land is het voorstel van de secretaris van de Bedrijfsgroep Wegvervoer, de heer H. W. Koppens, besloten om niet tot actie over te gaan. De volgende week zal weer een nachtvergadering worden belegd, waar op men zich zal beraden over de resul taten van de besprekingen, die mor gen met de regering zullen worden ge voerd. Aan een tiental personen werd de gelegenheid geboden hun collega's toe te spreken. Een oproep van een der sprekers om het werk neer te leggen werd met luide bijval begroet. Doch uiteindelijk bleek niemand er voor te voelen het stakingsplan te organi seren VS-ruimtevaarders gaan raketreizen maken Zeven Amerikaanse ruimtevaarders zullen binnen zes maanden beginnen met het maken van raketreizen van 300 km boven de Atlantische Oceaan. De raketreizen vormen een onderdeel van het voorbereidingsprogram, waardoor 't mogelijk moet zijn in 1961 een mens in een baan rond de aarde te brengen. Dit is gisteren door dr. Keith Glennan, hoofd van het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart .meegedeeld. De bedoeling van het afsohieten der zeven ruimtevaarders is onder meer ruimtecabines te beproeven en ervaring te krijgen in het wee» veilig opvangen van de mannen. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tien jaar intrekking van het rijbewijs heeft de officier van Justitie bij de Bossche Rechtbank, mr. Moons, gisteren geëist tegen een 25-jarige los-arbeider uit Deurne. Hij stond terecht, omdat hij op de avond van 8 november van het vorig jaar, toen hij onder invloed van alcohol een auto bestuurde, de drie zusjes Martha, Maria en Wilhel- mina Kuyten uit Deurne op de Vlierdenseweg aldaar .zodanig heeft aangereden, dat zij ter plaatse aan de verwondingen zijn overleden. Bovendien dat hij na het veroorzaken van die aanrijding is doorgereden zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. De meisjes liepen op onderlinge afstanden van plus minus 5 meter met verloofden gearmd aan de uiterste linkerzijde van de weg en werden door de auto als het ware van de jongens afgeslagen en tegen de weg geslingerd. Diep verslagen Verdachte, die een diep-verslagen in druk maakte, erkende dat hij gemerkt had. dat er iets ernstigs was gebeurd, doch niet dat het gebeurde deze om vang had aangenomen. Toen hy met de auto thuis kwam. ontdekte hij bescha digingen aan de bumper en miste hij een van de koplampen. Er werden in deze zaak zeven getui gen gehoord. De gewest-deskundige van de Rijkspolitie in Noord-Brabant, de heer Mulders, had de auto onderzooht en daaraan, behalve de beschadigingen, ook bloedspatten en pluisjes van de kle ding der meisjes gevonden. Er waren ter plaatse van het ongeluk geen rem- of schuifsporen geweest, wel waren er stukjes glas gevonden. De weg was ter plaatse recht en waar de drie paartjes gelopen hadden was voldoende ruimte naast de rijweg om veilig te kunnen lo pen. 18 a 20 glazen bier Getuige was ervan overtuigd, dat de auto al op grote afstand links gereden moet hebben. De opperwachtmeester B. de Vries uit Deurne merkte op, dat het ongeluk onder een straatlantaarn in de bebouwde kom van Deurne is gebeurd en dat verdachte daar de zes personen op enige afstand heeft moeten kunnen zien. De weg zelf, die droog was, was 5.29 me ter breed. Er is 's nachts nog een bloedproef bij de verdachte genomen, die een alcohol gehalte van 1 permille aanwees, hetgeen het moment van het ongeluk kan wijzen naar een gehalte van 1 tot 1,6 permille. Verdachte had die dag in to taal 18 a 20 glazen bier gedronken en had van het middaguur af niets meer gegeten. Voorts werd een van de verloofden van de drie slachtoffers, R. de Spirt, ge hoord, die verklaarde, dat het ongeluk bij hem, die van de drie paartjes ach teraan liep. gebeurd was. voor hij er erg |in had. Hij had de auto ook de beide andere meisjes zien aanrijden; ook de beide jon gens waren tegen de grond gesleurd. Naar zijn mening, reed verdachte veel te hard voor de bebouwde kom. De mening van verdachte, dat hij voor ander verkeer zou zijn uitgeweken, werd gelogenstraft door getuige G. van der Waardenburg, die in de onmiddellijke nabijheid aanwezig was ,doch geen ver keer buiten de auto van verdachte heeft geconstateerd. Getuige J. Kerstens, die op die avond met verdachte in hetzelfde café aanwe zig was, noemde hem kennelijk onder invloed. Verdachte zelf verklaarde, dat hy ge regeld met deze auto reed, doch nooit ln de weekeinden. Door bijzondere om standigheden had hij deze gehuurde auto dat weekeinde ook gebruikt. Hij verklaarde met een snelheid van 60 a 70 km te hebben gereden. Van de toe dracht van het ongeluk en van wat er daarna gebeurd is, kon hij zich niets meer herinneren. Hij verklaarde, wat afwezig te zyn geweest, omdat hij gees telijk zwaar gedeprimeerd was. Vereenzaming Hij was ook de avond tevoren al dron ken geweest. De officier van Justitie be gon zijn requisitoir met zijn deelneming te betuigen met de nabestaanden van de slachtoffers. Hij was ervan overtuigd, daarmee ook de mening van verdachte te vertolken, die van het gebeurde zeer onder de indruk is. Hy achtte het ten laste gelegende in alle opzichten bewe zen. In verband met de strafmaat ging hij diep in op de levensinstelling van verdachte, die, evenals zijn ouders, lan ge tijd tot de getuigen van Jehova heeft behoord en daardoor niet tot het maat schappelijke leven van Deurne werd toegelaten. Dit bracht hem tot vereen zaming. Hij trachtte toch althans enige contacten te verkrijgen door cafébezoek, waaruit een overmatig drinken ontstaan is. Anderzijds wilde mr. Moons toch ook denken aan de generale preventie en wel de behoefte tot het uitboeten van zyn schuld, die bij verdachte zelf leeft. Rekening houdend met. dit alles kwam hij tot bovengenoemde eis. De verdedi ger, mr. Kursjens, ging eveneens diep in op de voorgeschiedenis die tot dit dra ma heeft geleid. Hij herinnerde eraan, dat verdachte ook die dag weer een te leurstellende ervaring had te verwerken, betreffende een aansluiting bij het ge meenschapsleven van Deurne en hy be pleitte uiterste clementie» Uitspraak 11 februari. In Twente Later op de avond kwamen in En schede meer dan driehonderd perso neelsleden van acht Twentse autobus ondernemingen bijeen. Zij gaven ten slotte duidelijk te verstaan, dat als na afloop van de besprekingen met de re gering blijkt, dat er geen loonsverho ging van twaalf procent (tweemaal zes procent) in het vooruitzicht kan wor den gesteld, er maandag a.s. gestaakt zal worden. Dit besluit werd door de vergadering met een donderend ap plaus onderstreept. De Bedrijfsgroep Wegvervoer van de Ned. Kath. Bond van Vervoersperso- neel ,,St.-Raphaël" heeft ook gisteren in Utrecht een bijzondere vergadering gehouden. In een resolutie, die aan het slot van de bijeenkomst werd aange nomen. worden de uitbarstingen in en kele bedrijven weliswaar begrijpelijk, maar niettemin afkeurenswaardig ge noemd. Er wordt voorts een dringend beroep op de regering gedaan om haar goedkeuring aan de ingediende voor stellen niet te onthouden, opdat aan het betrokken personeel recht kan wor den gedaan. De werkgevers wordt ge vraagd al het mogelijke te doen om de gewenste regeringsbeslissing te ver gemakkelijken. De directie van de NACO, een auto busbedrijf in Alkmaar, zal behoudens toestemming van het college van Rijks bemiddelaars haar personeel een loons verhoging geven van zes procent. De di rectie heeft namelijk gisteren besloten de doorberekeningsclausule te laten ver vallen. Men heeft het College van Rijks bemiddelaars toestemming gevraagd voor het verlenen van een zes procents toeslag voor het verrichten van onregel matige diensten. Verwacht wordt, dat deze toestemming zal worden verleend. De directie is voornemens deze zes pro cent loonsverhoging te doen ingaan 1 augustus 1959. Gisteren is een T tuinder streak- waarbij de piloot om het leven straaljager van de Belgische lucht macht bij Eindhoven neergestort, kwam. Het wrak in het weiland. Tegen spion Horst Ludwig is vijf jaar geëist De Westduitse openbare aanklager dr. Erwin Fischer heeft gisteren vijf jaar dwangarbeid geëist voor de voormalige Duikt marine-officier Horst Ludwig, die beschuldigd wordt van het verstrekken van geheime militaire inlichtingen, spionage en het aannemen van steek penningen. Tegen de voormalige onder-officier van de Westduitse marine Fritz Bnese- meister eiste hij vier jaar dwangarbeid en voorts drie jaar gevangenisstraf voor Ludwigs zwager Werner Jager en een jaar gevangenisstraf voor Hanni Jager, Ludwigs zuster. Dr Fischer beschuldigde Ludwig er van de Russische geheime dienst ge gevens te hebben verstrekt over een marinevliegkamp in Schotland, waar hij vier maanden doorbracht voor een op leiding. Na zijn terugkeer uit Schot land, aldus dr. Fischer, stelde Ludwig zich weer in verbinding met de Russi sche geheime dienst en bracht verslag uit van hetgeen hij in Schotland te we ten was gekomen en van zijn dienst in Jagel, het Westduitse marinevliegkamp in Sleeswijk-Holstein. waar Ludwig tot zijn arrestatie in het najaar van 1958 was gestationeerd. Volgens dr. Fischer heef;. Ludwig de Russische geheime dienst ook tekenin gen en technische bijzonderheden in handen gespeeld van een nieuwe Ame rikaanse torpedoboot en een plattegrond van Bremerhaven waarop Amerikaanse installaties waren aangegeven. Nederlandse ambassadeur bij president van Peru Coenraad baron van Haersolte, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Peru, heeft woensdag zijn geloofsbrieven overhandigd aan president Manuel Pa- dro. De heer Van Haersolte zeide bij deze gelegenheid, dat men het in Neder land zeer op prijs zal stellen, indien de president de uitnodiging voor een staats bezoek aan Nederland zal aanvaarden, hem door Koningin Juliana enige tijd geleden gedaan. President Padro zal midden februari een reis naar Europa maken. Statutenwijziging Sikkens In een op 10 februari a.s. te houden buitengewone vergadering van aandeel houders in Sikkens Lakfabrieken NV te Sassenheim zal een reeds eerder door het bestuur bekend gemaakt voorstel tot wijziging der statuten aan de orde worden gesteld, waarbij o.a. de naam van de vennootschap gewijzigd zal wor den in Sikkens Groep NV. De fabrikage- af de ling van de vennootschap zal inge bracht worden in een nieuw op te rich ten werkmaatschappij, genaamd Sik kens Lakfabrieken NV. Sikkens Groep NV wordt dan houdstermaatschappij van de aandelen der vennootschappen, die tot het Sikkens-concern behoren. Houders van aandelen A hebben in een op 26 januari jl. gehouden vergadering dit voorstel reeds goedgekeurd. Voorts wordt o.a. nog voorgesteld het maat schappelijk kapitaal te verdelen in aan delen van f. 10(1 met de mogelijkheid ge combineerde aandeelbew ijzen van f. 100 uit te Teiken. Euquete in fabrieken en kantoren Uitstekend geseliikt voor herhalend werk (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsrepubliek is onlaiigs een officieel onderzoek inge steld naar de prestaties van vrouwen Nederlandse expositie in grootste Parijse warenhuis (Van onze Parijse correspondent) Een van de grootste Parijse waren huizen. het Louvre, vlakbij het museum van diezelfde naam, heeft deze maand opnieuw een zijner ruimste zalen gere serveerd voor een expositie die uitslui tend aan het Nederlandse produkt is gewijd. Ambassadeur mr. J. W. Beyen heeft de tentoonstelling maandag ge opend bij welke gelegenheid talrijke ge nodigden uit de Nederlandse kolonie en van de pers de uitgebreide stands met zeer gevarieerde artikelen hebben beke ken en veelal bewonderd. Boven de hoofdingang op de Place du Palais Royal van het befaamde warenhuis is nu ook een enorme molen, gedrapeerd met tulpen aangebracht, met welke po pulaire attributen van Nederlands pres tige in den vreemde de Louvre-directie ook dit keer wee<r duizenden Parijze- naars naar binnen hoopt te lokken. Ge lukkig heeft men het bij wijze van mag neet voor het publiek niet uitsluitend bij die wat afgesleten symbolen de tulpen en de molens willen laten. Aan de expositie is als niet-commerciële afdeling ook een tentoonstelling van schilderijen verbonden waaraan zowat alle Nederlandse kunstenaars uit Parijs van Bogart tot Klein en Eekman inzendingen hebben bijgedragen. Op de tentoonstelling van Nederlandse produkten vindt ge ongeveer alles wat er ten onzent wordt voortgebracht; elektrische scheerapparaten zo goed als Haagsche hopjes, rotan-stoelen en ont bijtkoeken, hyacintebollen en bier, Zeeuwse babbelaars en Bols, Delfts blauw en poppen in regionale kostuums. De lokale kleur is ook nog in andere opzichten niet verwaarloosd en zo heeft de directie van het Louvre al haar win keljuffrouwen die deze Nederlandse ar tikelen de komende weken aan de man of beter aan de vrouw moeten brengen, gedurende de expositie in de klederdrachten van Volendam en Mar ken gestoken om aldus het leven van het hardnekkige misverstand, dat heel vrouwelijk Nederland vandaag nog al tijd in deze omslachtige kostuums ver momd zou gaan, nog weer wat langer te rekken I Tweede ultimatum Ulbriclit aan Bonn (Van onze correspondent in Bonn) De eerste secretaris van de Oostduitse communistische party en vice-premier van Oost-Duitsland, Ulbricht, vuurde gisteren tijdens een persconferentie in Oost-Berlijn zijn tweede ultimatum in 36 uur tijds op de Westduitse Bonds kanselier Adenauer af. Ulbricht stelde de volgende eisen: binnen de veertien dagen moet de regering te Bonn ingaan op het Oostduitse aanbod tot overleg over vermindering van de troepen van beide landen en over een non-agressie pact. In Bonn wijst men deze ultimatum- politiek van Ulbricht volstrekt af. Zij roept, zo zegt men hier, herinneringen op aan het zogenaamde ultimatum dat Kroesjtsjef in november 1958 inzake Berlijn stelde. Sedertdien wordt er ge poogd, ook door Russische politici, om te komen tot een betere verstandhou ding met het Westen teneinde het ko mende topoverleg te Parijs, dat op 16 mei begint, niet vroegtijdig te ver storen. Wat Ulbricht nu doet past be paald niet in deze lijn. Maar men ziet er overigens wel een bevestiging in van de beoordeling van de Russische poli tiek met betrekking tot Bonn van de laatste tijd. De Russen doen het thans voorkomen alsof de Westduitse regering ten gevolge van haar vasthouden aan de status van West-Berlijn, de betere sfeer van de laatste tijd wil verstoren. Moskou is er, zo zegt men hier, op uit Eonn als boeman voor te stellen en wil een kloof van wantrouwen tussen Bonn en de andere Westelijke staten schep pen. Ulbrichts ultimatum-politiek doet thans met veel leugens, draaiingen en verdachtmakingen hetzelfde. Levenslang voor Matthes, „moordenaar uit medelijden" Dr Gottfried Matthes is gisteren in West-Berlijn tot levenslang veroordeeld. Hij heeft in 1945 in een ziekenhuis in Silezië geestelijk gestoorden omgebracht. De medebeklaagde, dr. Segwalt Be- natzky, is vrijgesproken. Tot zijn verde diging voerde Matthes aan, dat hij geen andere mogelijkheid zag, aangezien de patinten niet konden worden vervoerd. in fabriek en op kantoor. Daarbij bleek, dat zij in doorsnee uitstekend geschikt zijn voor snel zich herhalende arbeid, die een hoge concentratie vereist. Zij blijken in het algemeen ook erg handig te zijn en uitermate geschikt voor handarbeid. Maar helaas spotten ze vaak met de veiligheidsmaatregelen: ze houden liever hun kapsel netjes, dan dat zij zich met een helm beveiligen Uit antwoorden op vragen, die men 28 bedrijven in de industrie, de handel, de verzekeringssector e.d. had voorge legd, kwam men tot de conclusie dat slechts één op de tien vrouwen echt geïnteresseerd is in een hogere functie. Ze zijn er in doorsnee niet. op uit meer verantwoording naar zich toe te trek ken. Daardoor komt het nogal eens voor althans in Westduitse bedrijven dat ze het nemen van grote verantwoor delijkheid schuwen, dat ze liever geen belangrijke beslissingen nemen en dat ze op het stuk van het leiden van vele ondergeschikten falen. Negatief voor de vrouw viel in het algemeen het onderzoek uk. waar het haar vaardigheid betreft met het om gaan met grote machines. Men zegt, dat vrouwen in het algemen eenvoudigweg hulpeloos staan (tegenover moderne, ee- compliceerde appara/ten. Ook hebben ze wel eens de neiging, als ze met der gelijke apparaten moeten werken, licht zinnig te zijn. Ze willen bijv. gen vei- ligheidsbrillen opzetten, omdat „dat zo gek staat"! Daartegenover staat dat de vrouw zich sneller dan de man aanpast aan ongunstige omstandigheden. Ze accep teert vaak het werken onder slecht lioh/t, maar dan omdat ze er persoon lijk iets tegen heeft om het zwakke lampje te verwisselen! Ter andere zijde laiten de vrouwen zich snel door haar omgeving beïnvloeden: een voor hen geschikte werkplaats kan haar soms tot meer dan normale prestaties bren gen. Uitermate onverstandig noemt men de vrouw als het om overwerk gaat. Zij is er dan op uïb, het onderste uit de kan te halen en heeft daar alles voor over. Er zijn daardoor bedrijven ge weest, die het overwerkloon beperken tot 130 procent van het normale omdat anders de vrouwelijke werkkrachten zich op een dergelijke wijze inspanden, dat ze tot 190 procent van het normale loon haalden, maar tezelfdertijd volko men uitgeput raakten! Waarom, zo werd ons gevraagd, werkt een vrouw? Tenslotte zijn vele vrouwen gehuwd en verdient hun man meestal genoeg om een gezin te onderhouden. Het blijkt nu, dat er vaak door een vrouw gewerkt wordt om een eigen huis te helpen verdienen, een auto. een t v - toestel. En de vrouwen, die getrouwd zijn en hot in een bedrijf tot eon hocre rang hebben gebracht, beweerden dat ze het niet. kunnen laten, dat ze plezier in haar werk hebben Fatale val (Speciale berichtgeving) Gisteren is de 60-Jarige timmerman A A. van Winden uit Soestdijk. die zich waarschijnlijk in dc deur heeft vergist toen hij in de toiletten zijn werkkleding wilde aantrekken, in de twee meter die pe kelder van een bouwwerk aan de Soestdij kerstraat weg te Hilversum ge vallen. Hij werd in zorgwekkende toestand ln het ziekenhuis opgenomen en is daar aan zijn verwondingen overleden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13