jMpelt u wh met lekker Herhaaldelijk hoongelach van de socialisten maakt KVP prikkelbaar Tweede Kamer wilde en kreeg een vrije avond Schade Oostzaan moet geheel worden vergoed Trieste terugkeer op koude, kille ochtend in tuindorp zonder lach Het woningbouwbeleid omgebogen Vele duizenden helpende handen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 januari 1960 Derde blad no. 29961 Franse deskundige hekelt onderzoek in de affaire-Jaccond Prof. Marcel Lebreton, een Parüse specialist op het gebied van gerechtelijke geneeskunde, verklaarde gisteren, als ge tuige a décharge, in het proces-Jaccoud in Genève, dat de door de politiedes kundigen gebruikte methoden voor de identificatie van bepaalde bloedvlekken „onvoldoende" waren. „Bij toepassing van deze werkwijze zou vruchtensap dezelfde resultaten heb ben gegeven", aldus Lebreton. die aan voerde dat de politiedeskundigen de vlekken slechts met de microscoop had den onderzocht, hetgeen volgens hem het resultaat zeer twijfelachtig maakte. Volgens Lebreton hebben de meeste vooraanstaande deskundigen op dit ge bied deze werkwyze laten varen. Drie vooraanstaande medische specialisten hebben woensdag jL de bevindingen van de politiedeskundigen bevestigd Lebre ton achtte dit echter niet doorslagge vend daar de specialisten z.i. te kleine hoeveelheden bloed voor hun onderzoek hadden ontvangen. Het in de rechtszaal aanwezige publiek dat de opvatting schijnt te hebben dat Jaccoud de moordenaar van Zumbach is, gaf door stampvoeten, fluiten en ge mompelde opmerkingen herhaaldelijk uiting aan zijn ontstemming over de op merkingen van prof. Lebreton. Dit leid de er toe dat de voornaamste verdedi ger van Jaccoud. René Floriot, de pre sident van de rechtbank verzocht hier een einde aan te maken. Sleepboten in moeilijkheden Twee Nederlandse zeesleepboten, de „Witte Zee" en de „Tyne", beide van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, verkeren op de Noordzee in moeilijkhe den. De „Witte Zee" heeft gemeld, dat het zijn sleep verloor op drie mijl ten wes ten van het lichtschip Texel. Er is een reddingboot uitgevaren naar de „Witte Zee". De sleepboot „Tyne", die in de buurt van het lichtschip Westhinder ligt heeft gemeld, dat het een mankement heeft aan de stuurinrichting. rfwupiatick, k|Qftsigheid bn «vattf koi een handige jplaslic Ht'ISAPOTHEEl 'EDERS I nep. Mm orts^cid POTHEEK ■rs). ogist MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Pocder^ifei hoofdpijn, kies pijn, hoest, gri«y. Jfarrhee, influenza, rheumatiek, koorts^peid bij gevatte kou, periodieke pijnen i^z. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 *cders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist msraro&s p'-Pl*E §1^9 rheumatiek. koortsignci^Mj gevatte* ou, rrffaEpERSMn' Van Goghs werkterrein blijft behouden Het enige woonoord van Vincent van Gogh in Nederland dat bewaard is ge bleven, het Van Gogh-huis en het daar naast gelegen Begemann-huis met aan grenzende tuinen te Nuenen, zal behou den blijven. De gemeenteraad van Nuenen (N.-B.) heeft namelijk besloten tegemoet te ko men aan de bezwaren die zijn ingediend tegen het uitbreidingsplan dier gemeen te, waarbij ernstige schade aan dit com plex zou worden toegebracht. Aan de tuinen is nu, behoudens goed keuring van Ged. Staten, de bestemming „tuin en erf" gegeven, waardoor de thans bestaande toestand ter plaatse blijft gehandhaafd. Zoals reeds gemeld was. heeft de stichting „Vincent van Gogh" zich hier over met een adres tot de minister van O. K. en W. gewend en heeft de „Bond Heemschut" in een adres aan de ge meenteraad van Nuenen bepleit de voor genomen bebouwing van de tuinen niet te doen doorgaan. Tito en Trujillo voor liet probleem van kerk en staat In de Dominicaanse republiek is een duizendtal mensen gearresteerd nadat een samenzwering om president Rafael Trujillo te vermoorden, was ontdekt, zo is gisteravond uit diplomatieke bron in Washington vernomen. De aanslag, gevolgd door een opstand, had de vorige week gepleegd moeten worden. Onder de arrestanten zouden zich leden van vele vooraanstaande families be vinden- De chef van de Dominicaanse mili taire inlichtingendienst, kolonel Garcia, verklaarde gisteren dat de berichten over de arrestaties vermoedelijk een cevolg zijn van de arrestatie van een jezuieten-pater, die zich met verschei dene seminaristen aan ondermijnende activiteit had schuldig gemaakt. De pater, een Cubaan van geboorte, had o.a. tweehonderd bommen vervaardigd, aldus kolonel Garcia. Nadat de pater gearresteerd was, was nog een aantal arrestaties verricht, doch de berichten uit Washington waren schromelijk over dreven, zo zei hij. Te Osijek in Joego-Slavië is gisteren een proces begonnen tegen zeven r.-k. priesters en twee seminaristen, die be schuldigd worden van staatsvijandige activiteit. Men verwacht dat het proces vijf dagen zal duren. Dit is het tweede grote politieke proces in Kroatië (het i r.-k.-deel van Joego-Slavië) binnen I veertien dagen. Vandaag zouden veer tien mensen, onder wie een Franciscaan in Zagreb gevonnist worden. Ook deze mensen zijn beschuldigd van samenzwe ring tegen het communistische bewind. Men meent dat deze processen een onderdeel vormen van een grote cam pagne tegen Kroatische nationalisten, die verbindingen zouden onderhouden met pro-fascistische emigranten in het buitenland. Tunesië verzoekt Parijs om ontruiming van Bizerta Van Tunesische zijde wordt vernomen dat de regering van Tunesië de Franse ambassadeur te Tunis gisteren een nota heeft overhandigd, waarin om ontrui ming van de marinebasis Bizerta wordt verzocht. INCIDENT IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe woningbouwbeleid van het kabinet-De Quay, ter bevor dering van de bouw va ngoedkope particuliere huurwoningen door middel van een nieuwe subsidieregeling zal worden uitgevoerd. Twee moties van de Partij van de Arbeid, die het totnutoe gevoerde beleid wil voortzetten en het aantal per jaar te bouwen overheids- woningen nog met 5000 uitbreiden, werden met 48 tegen 71 stemmen verworpen. Alleen de Partij van de Arbeid, de PSP en de communisten waren ervoor. zijde zijn natuurlijk altijd overduide lijk, maar ik Fel interrumpeerde de heer Andries- sen ineens met keffende stem: „Dat is honen zonder meer. U moet met argu menten strijden. U hoont alleen maar. U hoont In het gelach van de socialisten gin gen de verdere woorden van de heer An- driessen verloren. Het smalende hoongelach van de so cialisten begint sommige KVP-ers blijk baar te vervelen. Het incidentje wekte in ieder geval niet de indruk, dat de tijd weer rijp is voor een nieuw samengaan van de KVP en de PvdA Motie van de KVP werd ingetrokken Een motie van de KVP, die ook 5000 overheidswoningen meer wenst, maar pas indien na zes maanden zou blijken dat het particulier initiatief teleurstelt, werd ingetrokken na een toezegging van minister Van Aartsen. Hij houdt als uitgangspunt vast aan 37.500 woningwetwoningen in het bouw programma voor 1960, eventueel 40.000 indien het particulier initiatief teleur stelt. Maar hij gaf de verzekering, dat als het aantal woningen met betaalbare hu ren (de gemiddelde huren van woning wetwoningen) niet zou uitkomen boven 40.000 hij er met alle kracht naar zal streven een groter aantal te bereiken. En dan is voor hem een aantal van 42.500 nog maar het minimum, want het is helemaal het doel van het nieuwe be leid meer goedkope arbeiderswoningen te krijgen. Zwakke argumenten De ingetrokken motie van de heer An- driessen gaf nog aanleiding tot een inci dentje. In de rol van oppositie heffen de socialisten herhaaldelijk een hoonge lach aan, wanneer zij de argumenten van politieke tegenstanders zwak vinden. Dat hoongelach heeft reeds meermalen de zwakke minister Van Rooy (Sociale Zaken) getroffen, die in de reactie op de wilde staking van buschauffeurs ook weer niet gelukkig is geweest. Tegen advies De vierde motie over het woningbouw beleid, van de heer Van Vliet (KVP), waarin de regering wordt uitgenodigd in voorkomende gevallen toe te staan, dat gemeenten garant zijn voor de leningen van woningbouwverenigingen, die huizen willen bouwen met toepassing van de subsidieregeling voor particulieren, ls met 79 tegen 40 stemmen aangenomen. Voor stemden PvdA, PSP, CPN en de grote meerderheid van de KVP. Tegen stemden AR, WD, CHU en SGP, als mede een aantal KVP-leden. Minister Van Aartsen had de motie ontraden, omdat het beter is eerst het rapport af te wachten van een studie commissie, die ook aan de positie van de woningbouwverenigingen aandacht schenkt. De minister was bereid de in houd van de motie voor te leggen aan de studiecommissie. Met dat uitstel had de heer Van Vliet zich echter niet kun nen verenigen, zodat hij zijn motie had gehandhaafd. Lachen De heer Van der Peijl (CHU), die de motie mede had ondertekend, verklaar de echter tegen de motie te zullen stem men, omdat het uitvoerige betoog van de minister hem had overtuigd. Dat komt in de Kamer niet zo heel veel voor en van de banken van de PvdA klonk weer een schamper gelach. Bij de aan vang van de vergadering had minister Van Rooy het ook weer bij de socialis ten te ontgelden toen de heer Van Lier (PvdA) een op 16 december door hem ingediende motie introk, omdat de mi nister is teruggekomen op zijn aanvan kelijke voornemen wachtweken in te stellen alvorens werklozen kunnen wor den geplaatst op aanvullende werken. Schamper zei de heer Van Lier: „In de verwachting dat de minister ditmaal bij zijn nieuw verworven inzicht blijft, trek ik de motie in". In de banken van de PvdA zaten de socialisten weer te schokschouderen van het lachen Minister Toxopeus in Kamer Velen zien reeds meer en meer het tijdstip naderen, dat de staatssecretaris voor middenstandszaken, dr. G. M. Veld kamp, eveneens van de KVP, hem zal opvolgen. Dr. Veldkamp is een erkend deskundige op sociaal terrein, dat steeds het gebied van zijn studie is geweest en nog is. Schamper gelach Het schampere gelach van de PvdA trof gisteren de heer Andriessen, toen hij een wijziging aanbracht in zijn motie, omdat de haastig opgestelde tekst tech nisch niet helemaal verantwoord was. Later op de middag veroorloofde de heer Andriessen zich daarom kritiek op de motie van de heer Bommer, waarvan de tekst ook niet helemaal zuiver was. Het gevolg was dat de heer Bommer onder gelach van de socialisten weer iro nisch hoonde: „Moties van de rechter- (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heren dat volledige schadevergoeding gewaar borgd is. Het Nationaal Rampenfonds Koersen (KVP) Den Ujjl (PvdA) heeft minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) gisteren in de Tweede Kamer ver klaard, dat de regering op het stand punt staat dat de slachtoffers van de overstroming in Oostzaan terstond vol ledig moeten worden geholpen en niet behoeven te wachten tot de schuld vraag is vastgesteld. In de huidige situatie is de regering van mening, dat Amsterdam in de eer ste plaats de verantwoordelijkheid toe valt voor de hulpverlening en schade vergoeding. Daarnaast heeft het Ram penfonds spontaan het initiatief geno men voor schadevergoeding in de per soonlijke sfeer. De regering heeft zich op de hoogte gesteld of deze instanties redelijk in staat zijn hulp ten schadevergoeding te verlenen. Dat bleek zo te zijn. Onder die omstandigheden heeft de regering het initiatief willen laten aan Amster dam. Het zou onjuist zijn als de regering zich bereid zou verklaren de middelen van het Rampenfonds zo aan te vullen, zou dat ten zeerste betreuren. Het Rampenfonds zou dan worden gede natureerd tot 'n uitdelingsapparaat van de overheid. Het Rampenfonds zal de schade in de persoonlijke sfeer vergoe den op dezelfde royale basis als in 1953. Bij uitzondering is het Rampenfonds ook bereid de schadevergoeding voor winkels en bedrijven te regelen. PvdA-motie voor aanleg dijk EnkhuizenLelystad (Van onze parlementaire redacteur). Bij de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds in de Tweede Kamer heeft de heer Posthumus (P.v.d.A.) gisteren een motie ingediend, waarin de regering wordt uitgenodigd tegel ijk met de droogmaking van Zuid- Flevoiand de werkzaamheden aan de dijk EnikhuizenLelystad voort te zet ten. Minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) zei gaarne te willen over wegen, wat kan worden gedaan maar hij kon geen positieve toegzegging doen, omdat de regering nog bezig is met een onderzoek van de uitgaven in de ko mende jaren om te kunnen beoordelen wat voorrang kan en moet hebben. De dijk EnkhuizenLelystad zal in elk ge val niet dn de eerstkomende jaren wor den aangelegd. Indien de minister tot een gedachtenvorming is gekomen zal hij de Kamercommissie voor de Zuider zeewerken inlichten. Met die toezegging namen de heren Biewenga (A.R.), En- gelbertink (KVP) en Ritmeester (VVD) genoegen, zodat er geen meerderheid voor de motie zal zijn wanneer zij vol gende week dinsdag in stemming komt. Het is wei een ramp van nationale betekenis, maar niet van nationale om vang. zodat initiatieven voor de hulp verlening enz. in beginsel moeten wor den overgelaten aan de gem. Amster dam, die uitkeringen doet in de ver wachting. dat het Rampenfonds volledig vergoedt. Prof. Oud (VVD) vroeg overleg te openen met het departement van Fi nanciën over fiscale tegemoetkomingen, waardoor giften aftrekbaar worden voor inkomstenbelasting en vennootschaps belasting. Minister Toxopeus was bereid dat overleg te openen, maar hij wist niet of het mogelijk is de faciliteit te verlenen. Het zou in ieder geval bij de wet moeten gebeuren. Uitbreiding gebouw der Tweede Kamer Voorzitter Kortenhorst heeft gisteren meegedeeld, dat de Rijksgoedkeuring is verkregen voor de uitbreiding van het gebouw der Tweede Kamer aan de zijde van de Hofweg. Het werk zal in april worden aanbesteed. De Kamerleden, die ver van Den Haag wonen, houden op de laatste vergadering van de week liever geen avondverga dering. Zij reizen liever in de loop van de mid dag nog naar huis terug, omdat met een avond vergadering door de lange reis ook een deel van de volgende dag verloren gaat. Daarom stelde de voorzitter gistermiddag voor 's avonds niet te ver gaderen, maar wel a.s. dinsdag, een avond die door onverwachte omstan digheden was vrijgeko men om de begroting van de P.T.T. en het Zuider zeefonds te kunnen be handelen in plaats van een ander wetsontwerp, waarbij de verantwoor delijke minister niet aan wezig zou kunnen zijn. De veraf wonende leden zouden dus vroeger naar huis kunnen gaan en als zij dinsdagavond moeten vergaderen is dat niet erg, want dan zijn zij toch in Den Haag voor de middagzitting en de vergaderingen van woens dag en donderdag. Onmiddellijk protesteerde de heer Posthumus <P. v. d. A.). De avondverga dering staat op de agenda aangekondigd, zei hij. Daar is op gerekend. De minister is ook bereid vanavond te komen. Het gaat niet aan op het allerlaatste moment de agenda te wijzigen als het niet beslist nodig is. „Men zou zich van avond eens kunnen wij den aan andere dingen" antwoordde dr. Korten horst, de voorzitter. „Mij blijft het gelijk". De heer Posthumus maakte zich boos. „Ik blijf ernstig tegen de gang van zaken protesteren", zei hij. „Als anderen zeg gen dat ze beslist niet kunnen, dan leg ik mij er bij neer, maar ik kan dinsdag niet". Inmiddels stond de frac tievoorzitter van de P. v. d. A. droevig zijn hoofd te schudden over het be leid van de voorzitter. Het verst weg van Den Haag wonende Kamerlid de heer Biewenga uit Garsthuizen in Gronin gen, merkte op, dat er aanvankelijk op was ge rekend dat de begroting van het Zuiderzeefonds in de middagvergadering zou worden behandeld. Door het uitlopen van de debatten zou dat echter avond worden. Het speet hem, dat de heer Posthu mus dinsdag niet aan het debat zou kunnen deel nemen. De voorzitter merkte hierna op, dat hij was vergeten dat de heer Posthumus om dringende redenen dinsdag niet aan wezig zou kunnen zijn. Hij wilde beide partijen tevreden stellen en deed het voorstel 's avonds niet te vergaderen en ook dinsdagavond niet. Ook dat vond de heer Posthumus niet bevredi gend en tenslotte vond de voorzitter de oplossing, dat. in afwijking van de volgorde van de agenda eerst het Zuiderzeefonds zou worden behandeld, waarbij de heer Posthu mus aanwezig wilde zijn. Die behandeling zou kun nen beëindigd worden in een late middagzitting Sn wanneer er dinsdags- ïvonds zou worden verga derd, dan zou men nog wel zien. Aldus kreeg de Kamer toch eea vrije avond. Op, weg naar Juiis'1, Het hoofd van de Orionschool in Tuindorp-Oostzaan bij een deelvan zijn lesmateriaal. Kleumende stoet in glibberige stroten In Tuindorp-Oostzaan is de bevolking terug. Om half negen vanmorgen trok ken de door het water verdreven bewo ners het dorp binnen. Een trieste stoet op een trieste och tend. Juist vandaag keerde met de Oost- zaners, de storm terug. Kleumend zwermden de mannen en vrouwen over de glibberige straten uit. niet alleen huiverend van de kille wind, maar ook van de klemmende vraag hoe zij hun woning zouden terugvinden. De 10.000 mensen wisten zich echter gesteund door een uitstekend georgani seerde hulpdienst. Vijfduizend sociale werkers en werksters verleenden op voortreffelijke wijze eerste hulp. Een lichtende straal op deze duistere och tend was een bezoek van Prins Bern- hard. die in hoge zwarte laarzen en een montycoat eenvoudig en belangstellend, soms geheel onopgemerkt, het tuindorp bezichtigde. De drie toegangswegen vulden zich in de vroege ochtend met duizenden terugkerende bewoners. Om half acht vormden zich reeds lange files van wachtende mensen. Enkele minuten voor half negen werd het dorp „vrij" gegeven. In de Zonneweg school ontvingen zij de onmisbare schoonmaak- attributen, beschikbaar gesteld door het Rode Kruis. Elk gezin ontving een be zem, twee emmers, een schep, ontsmet- tings en verschillende wasmiddelen. De toegang tot de woningen vormde het grootste probleem. Liefst 700 enqueteurs wachtten hen op. waarbij het forceren van de deuren wel de lastigste taak was. Op vele huizen was met geel krijt een kruisje geplaatst: het teken voor een door het water ontzette en klemmende deur. Ruiten moesten dikwijls worden ingeslagen om binnen te kunnen komen. Een dorp zonder lach, een dorp waar vele vrouwen, na één blik in hun huis te hebben geworpen, huilend terugdeins den Het reeds vele malen beschreven tafereel van omgeworpen kasten en met slijk bedekte fauteuils was weer actueel. Opvallend was niettemin de forse aan pak van de bevolking. In een razend tempo hanteerden velen de bezems. Sommigen beklaagden zich: „Ik weet niet meer waar te beginnen'. Met walkie-talkies zorgde de BB voor een. waar nodig, snelle hulpverlening. Be jaarde mensen werden bijgestaan door het Rode Kruis of de BB. Brandweer korpsen uit wijde omgeving, tot zelfs uit Hilversum, voerden drinkwater aan en het Leger des Heils bleek onuitputtelijk in het verstrekken van warme dranken. Een eerste teken van leven in de katho lieke kerk: een opmerkelijk groot aantal brandende kaarsen! Heel langzaam kwam het leven weer op gang. De fraaie kachels, verstrekt door de gemeente Amsterdam, werden geplaatst en ook de verstrekking van maaltijden, verzorgd door de centrale voorzieningsdlenst. kreeg druk werk. Met het droogvallen waren hier en daar de affiches van het harmoniekorps „Tuindorp" te voorschijn gekomen. „Achter de wolken schijnt toch de zon was de bizarre aankondiging van een stuk, dat niet ten tonele is gevoerd. maar welke titel voor Tuindorp-Oostzaan toch een bijzondere betekenis heeft.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11