Laatste nieuws Gemeenteraad Wassenaar stelt liet komplan in gewijzigde vorm vast De geschiedenis en betekenis van gevelstenen Jaarvergadering Vereniging Oud-Leiden B. en W. Oegstgeest antwoorden Kwestie van schadevergoedingen krijgt beslist loyale aandacht DONDERDAG 28 JANUARI 1960 Gisteravond hield de Vereniging „Oud Leiden" in „De Lakenhal" haar alge mene ledenvergadering. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter, dr. W. C. Braat er zijn vreugde over uit, dat de leden in zo groten getale van hun belangstelling blijk gaven. Helaas moest dr. A. Kessen om gezondheidsredenen bedanken als lid-voorzitter, aldus spre ker, en had hij door zijn benoeming tot voorzitter de niet gemakkelijke taak zijn voorganger te vervangen. Tot sprekers opvolger als ondervoorzitter was inmid dels de heer A. Bioker Caarten be noemd. De notulen van de vorige leden vergadering werden na een kleine wij ziging t.a.v. de stemming over de con tributieverhoging goedgekeurd, waarna de secretaris, de heer P. L. Gillissen, het jaarverslag 1959 uitbracht. Hieruit bleek o.m., dat het contact met tal van omliggende gemeenten zeer heciht ls en dat de Vereniging met het organiseren van excursies, lezingen en rondleidingen ook in het afgelopen jaar bijzonder ac tief is geweest. Dank zij een toetreding van 72 nieuwe leden, bedraagt het totaal thans 916 leden. Mede door de Rijks subsidie kon tot de restauratie van het Wevershuis aan de Oranjegracht en de oude poort aan de Vliet worden overge gaan. Het financieel overzicht van de pen ningmeester, mr. De Clercq, stemde tot vreugde en gaf een batig saldo van i 582, alsmede een kapitaalsbezit van ruim f 1600 aan. Nadat de begroting 1960 was goedgekeurd en de penning meester decharge was verleend, dankte de voorzitter beide functionarissen voor hun verslagen. Uit het verslag van de commissie „Het Leidsche Woonhuis 1959", uitgebracht door de heer A. Bicker Oaarten bleek om., dat f4600 was uitgetrokken voor de nodige restau raties van oude panden. Mej. L. G. de Graaf bracht verslag uit van de ver schillende activiteiten, die de commis sie voor Volkenkunde in 1959 door pu- blikaties, lezingen enz. aan de dag heeft gelegd. Bij de hierna volgende bestuursver kiezing werd mej. mr. A. J. Versprille benoemd ter voorziening in de ontstane vacature en werden de volgens rooster aftredende heren, ir. D. Y. Lem en mr. De Clercq bij acclamatie herkozen. Na de rondvraag en sluiting, hield de heer H. W. Alings een lezing over de geschiedenis en betekenis van gevelste nen. Spreker wees op de waarde, die de vaak 2 tot 4 eeuwenoude kleine gevel stenen in het historische en topogra- fisohe vlak hebben. In Leiden hecht men hieraan gelukkig nog waarde, hetgeen o.m. tot uitdrukking komt bij de ingang van „De Lakenhal". Gevelstenen geven met hun vaak karakteristieke details ons een beeld van het volksleven en de volkskunst in het verleden. De aandacht op de waarde van deze stenen werd voor het eerst gevestigd in 1866 door de geschiedschrijver Jan ter Gouw en de auteur Jacob van Lennep, die hierover reeds in 1868 een uit 2 delen bestaand standaardwerk het licht deden zien. Nadien is de gevelsteen een studieobject geworden en kreeg men een beeld van de herkomst en geschiedenis van het huis en zijn vroegere bewoners. Hoewel de oudste exemplaren reeds stammen uit de 12de eeuw, werden zij eerst in 1550 doeltreffend vereeuwigd dank zij een beslissing van Karei V die bepaalde, dat slechts stenengevels mochten worden gebouwd om het brandgevaar te beper ken. Met tal van voorbeelden maakte spreker duidelijk op welke wijze de be woners door de eeuwen heen hun hui zen en bedrijven met fraaie, soms veel kleurige, gevelstenen versierden, het- Bakersprookje „DE SLEUTELSPELERS" ZORGDEN VOOR EEN VLOTTE OPVOERING Met een luchtig en over de gehele linie vlot gespeeld blijspel hebben „De Sleutelspelers" de toneelvereniging van de Sted. Lichtfabrieken gister avond in de prachtig bezette Schouw burg velen weer kostelijk geamuseerd. In het door Ronald Jeans geschreven „Bakersprookje" waren dan ook alle complicaties aanwezig om daar een vro lijk spel van te geven. Twee echtparen delen de huiskamer van het door hen tezamen bewoonde huis. Rodney, een iilmscenarioschryver en Sabina, een ge wezen toneelspeelster zijn de gehele dag thuis. Beider emotionele naturen komen nogal eens in botsing. Mary en Jack hebben hun werk buitenshuis en heb ben voor hun dochtertje een juffrouw, die ook wel eens op het zoontje van Rodney en Sabina let. De juffrouw ver draagt echter geen opmerkingen van deze twee en pakt op zekere dag haar koffers. Het probleem van de nieuwe kinderjuffrouw beheerst vanaf dit mo ment de situatie. Als er tenslotte eén gevonden is, moet het dubbele huishou den voor haar verborgen blijven en dan beginnen de moeilijkheden pas. Ver wikkelingen, waarin ook Victor, een vriend van Sabina en de huisgenote Eva, een rol speelt. Natuurlijk wordt voor alles uiteindelijk een oplossing ge vonden, doch voor het zover is moeten tal van complicaties worden opgehel derd. .Hoewel allen goed partij gaven mej. R. Hillenaar als Eva hadden wij gaarne nog iets vlotter in haar spel gezien beheerste Sabina (mevr. S. Crama Leppers) met vlot acteren het gehele stuk. Zij speelde spontaan en met e^n groot gevoel voor humor. Ook Mary (mevr. M. S. StaatsJanzen) had wei nig moeite om in dit spel los te komen. In hun echtgenoten vonden zij uitste kende tegenspelers (D. J. Fasseur en A. van Egmond), die veelal voor kos telijke siuaties zorgden. De kinderver zorgsters (mej. C. E. Kwestro en mej. A. N. Visser) hadden een ondergeschik te, doch goed getypeerde rol. Kortom een opvoering, waarmee „De Sleutel spelers" eer in legden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 Januari. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: andijvie 65-102, boerenkool 7-48, rode kool 8-34, gele kool 16-22, groene kool 24-29, prei 8-52, 6toofsla 17-82, spruiten A 30-63, spruiten B 24-50. waspeen 12-31, witlof 6- 53, per 100 stuks: sla 3,60-5.40; per 100 bos: uiten 5-19. BARNEVELD, 28 Januari. Aanvoer: 297.114 stuks. Handel redelijk. Notering: eiren van 50/60 gram f 8.20 tot f9 18; eie ren van 60/64 gram f9.25 tot f9,64, een- de-eieren van 64/71 gram f8.01 tot f9.03, alles per 100 stuks. Coop. Veluwse Elerveillng Barneveld Ede. Eindaanvoer circa 1.200.000, waarvan er thans 440.799 stuks werden geveild Handel redelijk. Notering: eieren van 52/ 60 gram f 8.30 tot f 9.22, 60/64 gram f 9 28 tot f 9.68, eieren van 64/71 gram f9.81 tot f 10.78, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer: 1.750.000. Handel kalm. Notering: eieren van 57/66 gram f 9,tot f 10,algemene prijs f 9.30 per 100 stuks; kiloprijs f 1.54, basis 60% gr. geen tot doel had zich zowel per soonlijk als zakelijk van anderen te on derscheiden, mede doordat een huis nummering tot ca. 1800 onbekend was. Nadat spreker het gesproken woord met een aantal fraaie liohtbeelden had toe gelicht, dankte de voorzitter hem voor zijn zeer interessante en leerzame bij drage aan het welslagen van de avond. Ver. Vriji. Hervormden PROF. HIDDING: „GODSDIENST GEEFT DIEPTE AAN HET LEVEN De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden Leiden/Oegstgeest hield gis teravond haar jaarvergadering in „Re- hoboth". De voorzitter, prof. dr. K. A. H. Hid ding. omschreef in zijn openingswoord de doelstelling van de vereniging als het op vrijzinnige wijze beleven en organi seren van het godsdienstig geloof. Hoe wel er ook in eigen kring evenals in het algemeen een verslapping in het gods dienstig leven valt waar te nemen, gaf naar sprekers mening het bestaan van een grote actieve kern in de vereniging, •reden tot verheugenis. Bij vele mensen en in groter verband in sommige staten, is het godsdienstig leven van geen betekenis meer. Men gaat voorbij aan datgene, wat diepte aan het leven zou kunnen geven. Wat de eigen vereniging betrd^ zag spreker het als een taak, de leden met de laatste waarheid in contact te bren gen en alle krachten in te spannen, zo dat de vereniging veel meer mensen zal kunnen bereiken, want, zo besloot, prof. Hidding, wij zijn ervan overtuigd, dat het een belangrijke zaak is waarvoor wij staan en die wij dienen. Het jaarverslag van de eerste secre taris, de heer W. de Gast, legde veel na druk op de noodzakelijkheid van de me dewerking van alle leden. Met voldoening sprak het verslag over de gunstige financiële regeling met de Kerkvoogdij van Oegstgeest. Over de eigen Kerkbouwactie is het bestuur gematigd optimistisch. Op 15 februari a.s. zal de stand van zaken be treffende deze actie, aan de hand van de dan beschikbare gegevens worden be sproken op een gemeenteavond. De handwerkclub van de vereniging heeft zich aldus het verslag goed geweerd en droeg een prachtig bedrag aan de verenigingskas af als resultaat van de uitnemend geslaagde verkoops- dagen. De Sociale Commissie verrichtte veel en voortreffelijk werk. De jongeren groep ontplooide in zijn nog maar korte bestaan reeds een grote activiteit, o-a. met de viering van de jeugddag (15 fe bruari) en interessante lezingen. Vervolgens gaf de eerste penningmees ter, de heer B. M. P. Kornet, zijn fi nanciële overzichten. De begroting 1960 werd ongewijzigd goedgekeurd. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, mevrouw H. Reitsema Klein Wassink, prof. dr. K. A. H. Hid ding en de heren D. de Hart en mr. H. Evelein, werden herkozen. Een voorgestelde wijziging in de sta,- tuten werd aangehouden tot een volgen de vergadering teneinde, zulks naar aanleiding van in deze vergadering ge opperde bezwaren, eerst in overleg te kunnen treden met de provinciale ver eniging. Ds. Hubeelc meende ook namens de vergadering te spreken, toen hij prof. Hidding dank zegde, dat deze ondanks drukke werkzaamheden, met het oog op de kerkbouwactie had besloten zich voor een tweede termijn herkiesbaar te stel len. VOORSCHOTEN De heer A. P. Pieron uit Voor schoten is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde. Snelle hulp voor Tuindorp gevraagd In de vergadering van de Tweede Ka mer zal de heer Koersen KVP) aan de minister van Binnenlandse Zaken en zijn ambtgenoten van Verkeer en Wa terstaat en Maatschappelijk Werk de vraag voor leggen of er inderdaad voor de schade aan onroerende goederen van de bewoners in Tuindorp-Oostzaan nog geen regeling is of wordt getroffen en deze dus blijft drukken op de gedupeer den zelf. Moeten die mensen wachten op een beantwoording van de schuldvraag? En ls zij niet van mening, dat nu parti culieren, gemeente en provincie reeds snel en doelmatig hulp hebben geboden, dit de regering niet ontslaat van haar verplichting eveneens haar deel bij te dragen? De heer Den Uyl (P.v.d.A.) zal vragen van dezelfde strekking op de bewinds lieden afvuren. Hij wil aan alle onze kerheid omtrent de vergoeding van schade van de slachtoffers binnen en buiten de persoonlijke sfeer definitief een einde gemaakt zien. Prins Bernhard morgen naar Tuindorp-Oostzaan Prins Bernhard zal morgenochtend in zijn kwaliteit van voorzitter van het Nationaal Rampenfonds een bezoek brengen aan het door de watersnood getroffen gebied in Amsterdam-noord. De Prins wordt kort na 9 uur verwacht. Anna van Gogh-Kaulbaeh - 90 - te Haarlem overleden (Speciale berichtgeving). Vanmorgen is op 90-jarige leeftijd te Haarlem overleden de letterkundige Anna van Gotrh-Kaulbach. Zij werd 31 december 1869 te Velsen geboren, waar haar vader arts was. In Bever wijk bezocht zü de lagere school en later in Haarlem de h.b.s. voor meis jes. Al vroeg werd haar hart getrok ken naar wat weldra de levenstaak zou blijken. Vroeg begon zij ook al te schrijven. Het waren met moeite vrij gemaakte uren, want haar blinde moe der vroeg veel van haar zorg en hulp. In „Nederland", toen nog onder re dactie van mr. M. G. L. van Loghem. publiceerde zij onder pseudoniem haar eerste novelle. Eveneens onder pseu doniem (Wilhelmina Reijnbach) ver scheen haar eerste roman ..Albert Over- berg". In 1904. toen zij al zes romans op haar naam had staan, schreef Anna van GoghKaulbach ..Rika". De ro mans volgden elkaar dan regelmatig op. Zij heeft ongeveer 40 romans geschre ven. en ook een toneelbewerking van Van Lenneps ..Ferdinand Huijck". Anna van Gogh—Kaulbach behoorde tot de groep van realistisoh-psychologische schrijfsters, wier werken in ons land een zeer wijde lezerskring vonden. Haar boeken vertonen dezelfde zuiverheid en innigheid, die men ook aantreft in de romans van Top Naeff, Ina Boudier Bakker en M argot SohartenAn tink. Dinsdag a.s. zal haar stoffelijk over schot te Westerveld worden gecremeerd. Londense financiers van oplichting verdacht (Van onze Londense correspondent). In Londen werden gisteren twee city financiers gearresteerd als verdacht van oplichting met medewerking van drie linanciële firma's en door middel van valse wissels van de Nederlandsohe Bank van Zuid-Afrika. Een bedrag van 100.000 pond werd genoenjd. Een van de aangehoudenen ls de 47- jarige Gert Waller. Duitser van oor sprong die de Nederlandse nationaliteit bezit en bekendheid geniet in finan ciële kringen in ons land. Zijn echtgenote, de dochter van een vroegere Amsterdamse bankier, zei gis teravond dat deze gebeurtenis voor bei den als een grote schok is gekomen. Vandaag zou de verdaohte voor de rechter een eerste verhoor worden afge nomen. LEIDERDORP Agenda voor Leiderdorpse raad De raad komt morgenavond om 8.46 uur in openbare vergadering bijeen, en zal het volgende behandelen: Voorstel tot het verlenen van een voorschot aan het gemeentepersoneel op de door de minister in uitzicht gestelde salarisver hoging; tot wijziging van de .Bezoldi gingsregeling Leiderdorp 1959" ten aan zien van het jeugdig administratief per soneel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Jaagpad 62. 66, 67 en 70; tot verhuur van de noodwoning Achthovenerweg 58a aan de heer P. v. d. Hoeven; benoeming van een lid van de Culturele Raad; tot het verlenen van een subsidie voor het jaar 1960 aan de Stichting De Leiderdorpse Padvin ders" en de Chr. Korfbalvereniging ..Velocitas"inzake het verlenen van een subsidie aan het „Comité 5 mei 1960"; tot vaststelling van de subsidie voor de stichting voor de voor- en na zorg van geesteszieken in Zuid-Holland; tot vaststelling, respectievelijk goedkeu ring, van de volgende begrotingen voor 1960: a. de gemeentebegroting, b. van het grondbedrijf, c. van het waterlei dingbedrijf, d. van het woningbedrijf, e. van het Bureau Sociale Zorg, f. van de zwemvereniging; tot vaststelling van de bedragen per leerling voor het ge woon lager onderwijs en het bijzonder uitgebreid lager onderwijs; tot vaststel ling van de voorschotten op de exploi tatievergoedingen voor de bijzondere scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs voor 1960; tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van rechten voor het opha len van ander dan huisvuil; tot wijzi ging van de politieverordening in ver band met de reorganisatie van de huis vuilophaaldienst; inzake verhoging van het maximum aantal vergunningen in gevolge de Drankwet S 1931, tot het aangaan van een vaste geldlening ad f. 129.500. Eén der eerste agendapunten, die de raad ter beslissing worden voorgelegd, betreft het voorschot op de definitieve salarisverhoging van het gemeenteper soneel. Reeds geruime tijd wordt er al overleg gepleegd tussen regering en de vakorganisaties over de financiële positie van het overheidspersoneel. Dit overleg heeft nog niet tot de gewenste overeenstemming geleld; wel heeft de ministerraad thans besloten bij wijze van voorlopige maatregel aan het amb telijk personeel een voorschot te geven op de komende salarisverhoging over januari, februari en maart 1960. Het voorschot als hier bedoeld be draagt: a. voor de maandloners: 9 van de wedde over januari; b. voor de weekloners 39 van het weekloon over januari, met een minimum van f. 37.50 voor hen die gehuwd of ongehuwd en kostwinner zijn, dan wel ouder dan 23 jaar. Het Centraal Orgaan heeft bij haar brief in januari de gemeentebesturen aanbevolen aan he tverzoek van de minister te voldoen, weshalve B. en W. dit voorstel nu ter goedkeuring aan de raad voorleggen. WARMOND Films voor Christelijk Jongeren Verbond Dinsdagavond heeft de Kring Bollen streek van het Christelijk Jongeren Verbond een filmavond georganiseerd, welke verzorgd werd door de Christelijke Filmactie. De voorzitter G. Robberegt, die de avond opende met gebed, sprak vervolgens een welkomstwoord tot alle aanwezigen en zei verheugd te zijn, dat de opkomst goed genoemd kon worden. Deze avond was bedoeld als ontspan ningsavond van het christelijk Jeugd werk, vooral, omdat het verenigings leven tanende is. Spreker deed een be roep op de aanwezige jongens om zich aan te sluiten bij het C.J.V. Het doel van de vereniging, volgens spreker, was niet alleen ontspanning, maar bovenal het evangelie te brengen, waar het ge bracht kon worden. Hierna werd de film vertoond van „Een moeder ge zocht". Deze film met zijn ernst en humor gaf een beeld van de nuchtere werkelijkheid waar het in een gezin om draait, de liefde en verzorging van een moeder voor man en kinderen. In antwoord op de door de raad elde vragen met betrekking tot de >ting, die op 3 februari a.s. in het openbaar wordt behandeld, delen B. en W. ten aanzien van het tweede gedeelte van de Kempenaerstraat mee, dat een oplossing voor het ver keer kan worden gevonden door het aanleggen van een parkeerstrook. Hiervoor is nodig de beschikking te verkrijgen over de grond van de al daar aanwezige voortuintjes. Zij zullen in contact treden met de desbetref fende eigenaren omtrent het afstand doen van bedoelde grond aan de ge meente. Ten aanzien van de gevraagde ver lichting van de Haarlemmerstraatweg, geven B. en W. er de voorkeur aan een plan te ontwerpen voor de verbetering van de verlichting van de randwegen in het algemeen, waarin de Haarlem merstraatweg zal worden opgenomen. Uitvoerig is uiteengezet waarom uit breiding nodig is van de rijwielstalling van de le openbare school. Het betreft een uitbreiding met 70 plaatsen. Zwembad Wat de aanleg van een zwembad en sportvelden betreft, wordt meegedeeld, dat opdrachten inzake grondboringen nog niet zijn verstrekt, omdat de beno digde gronden nog geen eigendom van de gemeente zijn. Met betrekking tot de plaats waar de nieuwe zweminrichting moet komen werd onlangs overeenstem ming bereikt met het bestuur der Zwemvereniging „Poelmeer'. Op het ter inzage liggende uitbreidingsplan in hoofdzaak is dit zwembad geprojecteerd in de omgeving van de bestaande in richting. Het Architectenbureau Wesselo en Van Voorst te Bussum zal, mede op verzoek van het bestuur der zwemver eniging, voor het ontwerpen van een plan in aanmerking komen. Politiebureau Voortdurend blijkt hoe ondoelmatig oud en bekrompen het politiebureau is. Vorig jaar is nog aan de minister van Justitie geschreven dat dit bureau niet langer aan redelijk te stellen eisen vol doet. Er is toen aangedrongen op de bouw van een nieuw bureau. Een offi cieel antwoord is tot dusver op deze brief (19 januari 1959) niet ontvangen! B. en W. zullen niet nalaten op de noodzaak van verbetering van de huls vesting der Rijkspolitie te blijven aan dringen. Woonruimtebeleid B. en W. hebben op 10 november 1959 de volgende richtlijn voor het woon ruimtebeleid vastgesteld: aan een koper of een huurder van een woning waar van de huurwaarde op de datum van vaststelling dezer richtlijnen boven f. 100,per maand ligt, wordt, ook in dien hij niet in aanmerking komt om te worden erkend als woongelegenheid- behoevende, als regel een schriftelijke vergunning verleend. Bij de hantering van de richtlijnen wordt overigens ge val voor geval beoordeeld, daar het nog steeds heersende woonruimtegebrek het WASSENAAR Afscheid gemeentebode De heer J. W. H. Rotteveel en zijn echtgenote, die ruim 25 jaren de ge meente hebben gediend, resp. als bode- congierge en als hoofd van de huishou delijke dienst in het raadhuis, zullen over enkele dagen afscheid nemen. De heer Rotteveel heeft n.l. in verband met zijn gezondheidstoestand eervol ontslag verkregen en zal zich aan een minder veeleisende werkkring gaan wijden. Gisteren, in de middagpauze van de gemeenteraadsvergadering, heeft burge meester Van Wijnbergen in tegenwoor digheid van de leden van de raad, van de gelegenheid gebruik gemaakt, het echtpaar Rotteveel hartelijk dank te zeggen voor de goede zorgen, gedurende zovele jaren aan het huis van de ge meente. aan de daar werkzame ambte naren en aan de hier vergaderende le den van de raad besteed. nodig kan maken van de richtlijnen af te wijken. Op 1 janauri 1959 stonden 305 wo ningzoekenden ingeschreven, terwijl dit aantal op 1 januari 1960 255 bedroeg. B. en W. hebben niet gepoogd met ver waarlozing der bestuurlijke taken de be groting sluitend te maken. Het geraamde tekort baart nog genoeg zorgen. Deze opmerking komt uit de pen omdat vele raadsleden zich bezorgd maken over de toestand van de wegen. B. en W. zeggen dat stellig niet kan worden beweerd dat de gemeentelijke cmderhoudsobjec- ten er verwaarloosd uitzien, al zijn zij ook wel van oordeel dat verschillende wegen verbeterd moeten worden. De Ge meentefondsuitkeringen zijn evenwel te laag en zolang deze ongewenste toestand duurt kunnen bepaalde onderhoudspos- ten niet worden verhoogd en de perso neelsbezetting worden uitgebreid. Even wel zullen B en W. zo nodig tussentijds met een aanvrage om kredietverhoging komen, wanneer zou blijken dat de ver mindering der onderhoudspost te sterk zou blijken. Opgemerkt wordt dat in het bos van Wijckerslooth overtollig hout zal worden gekapt en de paden enigszins verbeterd. De uitgebreider vermelding van de ge meente op de ANWB-wegwijzers hebben B. en W. reeds enige tjjd in 6tudie. BEURSOVERZICHT Staatsfondsen lager Amsterdam, 28 januari In verband met de a.s. nieuwe 4%% Staatrler.ing trok de handel in de Staa - oligaties vanmiddag wederom een goede belangstelling. Na een prijshou dende opening kreeg het aanbod de •overhand, waardoor de koersen afbrok kelden en beneden die van de vorige slot/prijzen kwamen te liggen. De handel in de internationale waar den was voor Aku en Philips zo nu en dan vrij levendig. De arbitrage zag weer kans tot zaken te komen, net publiek was eerder aan de koopzijde, doch de beroepshandel hield zich vrijwel afzij dig. Doorelkaar was de stemming voor de internationale waarden bij de ope ning zeker niet onvriendelijk. Geduren de het verdere beursverloop daalden de koersen tengevolge van gering aanbod, waartegenover sléchts vraag bestond op lager niveau. Aku's zakten in van 512 tot 509 tegen gisteren als slotkoers 510. Philips daalde van 796 tot 790 en bleef op deze prijs een half puntje boven de vorige slotprfjs. Unilevers verloren ter rein van 767 bot 763% tegen een vorige slotprijs van 76634 Kon. Olies daalden van f. 163,40 tot f. 162,80 en verloren bij na f.1,— ten opziohte van de slotkoers van woensdag. Aandelen Nationale Handelsbank werden in een open hoek verhandeld van 138 bot 190, tegen gis teren 162 De scheepvaartwaarden leden gerin ge koersverliezen. De handel was zeer kalm. Grillig was het koersverloop in certificaten De li. Na een opening op f. 193 werd f. 191 gedaan .daarna f194 om vervolgens weer te dalen tot f 190.10. De slotkoers van gisteren was f189. Van de overige cultures waren Amsterdam Rubberd en HVA een weinig lager. In de lokale sector werden aandelen ma chinefabriek Frans Mulders ca. 10 pun ten hoger op 116 geadviseerd op belang rijke order van de Ned. Spoorwegen. De maatschappij is voor 1960 goed van werk voorzien.Obligaties Bank voor Ned. Ge meenten werden onveranderd geadvi seerd. Aandelen van Vllssingen Katoen 'kregen een lagere adviesprijs op 540 (545). WISSELKOERSEN Amsterdam. 28 januari. Londen 10.57%—10.58; New York 3.77%3.77%; Montreal 3.96A—3 96A Parüs 76.79—76.84; Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90 47—90.52; Stock holm 72.84—72.89; ZUrlch 87.11%— 87.16%; Milaan 60.75%—60.80% Kopen hagen 54.65%—54.70%Oslo 52.77%— 52.82%; Wenen 14.51%—14.52%Lissa bon 13.17%—13.19%. Het komplan van prof. ir. Froger, dat gisteren het enige agendapunt was van een vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad heeft de eindstreep gehaald. Met twee stemmen tegen (van de heren A. C. Duyvestijn en H. L. J. van Dillen, beiden van de KVP) en met de aantekening, dat de heer L. G. Oosterling alleen bezwaren heeft tegen de ontworpen nieuwe situatie op het Plein, werd het aanvaard, in de ietwat gewijzigde vorm, waarin het aan de raad was voorgelegd. Na de informatieve bespreking in december j.l. hebben B. en W. getracht zoveel mogelijk met de toen gemaakte opmerkingen rekening te houden. Het belangrijkste punt waarop de meningen verschilden, n.l. het nieuwe Plein, werd met extra veel zorg bestudeerd. Men kwam echter tot de conclusie en de raad heeft gisteren deze conclusie onderschreven dat de beste manier om het oude Plein nog zo lang mogelijk te conserveren is: het vaststellen van het nieuwe plan. Daarbij werd door B. en W. echter de uitdrukkelijke toezegging gedaan, dat aan de noordelijke pleinwand niets veranderd zou worden, voordat de raad de wenselijkheid daartoe zal hebben uitgesproken. Ondanks bezwaren veel waardering Deze toezegging bleek mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) en mr. A. van Vuu- re (VVD) niet geheel te bevredigen. Op hun verzoek werd in deze toezegging be trokken het gehele Plein. Beide sprekers hadden overigens veel waardering voor de manier waarop B. en W. en de ste debouwkundig adviseur aan de gemaakte bezwaren zijn tegemoetgekomen. Zij brachten ook de kwestie van de schadevergoedingen ter sprake. Mr. Van der Lugt vroeg het college een ook voor de nlet-juristen duidelijke uitspraak te doen over deze materie; mr. Van Vuure stelde vast, dat een belofte dat de scha deregeling zo royaal en zo loyaal moge lijk zal worden toegepast, aan veel on gerustheid bij de belanghebbenden een einde zal maken. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg ver klaarde namens het college dat het ge meentebestuur alle belanghebbenden, zo lang z(j zich niet op een onredelijk standpunt stellen, loyaal en billijk tege moet zullen treden en steeds zullen trachten langs minnelijke weg tot over eenstemming te komen. De burgemeester voegde hieraan toe, dat van de gemeen te niet verwacht mag worden dat zij ca deaus zal gaan uitdelen. Maar elke be langhebbende kan er zich van verzekerd houden, dat in alle billijkheid met zijn belangen rekening zal worden gehouden. Behalve de reeds genoemde fractie voorzitters voerden bij de algemene be schouwingen over het plan ook de heer J. M. Koenen (prot. chr.) het woord over de consequenties van het plan vooral voor oudere middenstanders die hun zaak straks willen verkopen, mr. C. A. van Gorcum (PvdA) die erop wees, dat het plan de middenstand als ge heel goede mogelijkheden voor verdere ontplooiing biedt en de heren L. G. Oos terling (prot. chr.) en A. C. Duyvestijn en H. L. J. van Dillen (KVP) die hun bezwaren tegen het plan nogmaals toe lichtten. Na de algemene beschouwingen wer den enkele onderdelen van het plan be sproken, met name de wijzigingen die door B. en W. in het oorspronkelijke plan zijn voorgesteld. Van enkele zijden werd aangedrongen op een verdere ver smalling van de Schoolstraat, maar daar tegen hadden de wethouder en prof. Froger overwegende bezwaren. Wel kan t.z.t. nog nader bepaald worden hoe de 14 meter breedte, die volgens de ont werper een minimum is, zal worden ge bruikt voor resp. trottoirs, parkeerstrook en rijweg. Ook enkele andere onderdelen van het plan werden nog onder de loep genomen, zonder dat dit tot wijziging van de opzet aanleiding gaf. In de middagvergadering kwamen de bezwaarschriften aan de orde. Enkele ervan gaven aanleiding tot vragen en opmerkingen. De heer H. L. J. van Dil len maakte nog enkele praktische op merkingen over de bij het komplan be horende bebouwingsvoorschriften. Daarna kwam het plan in stemming. Van de 16 aanwezige leden (wethouder mevr. mr. s'Jacob-des Bouvrie en de le den mevrouw Eernstman-Steghers, Van den Berg, Van Lanschot Hubrecht en Van der Stap waren afwezig) stemden de heren Van Dillen en Duyvestijn tegen het plan als geheel. Beiden spraken ove rigens hun waardering uit voor de goede kanten die het plan heeft en de heer Van Dillen voegde daaraan de wens toe, dat in de toekomst de zienswijze van de meerderheid de juiste zal blij ken te zijn. De heer Oosterling gaf uit drukking aan zijn waardering voor het plan van prof. Froger en wenste alleen zijn goedkeuring te onthouden aan het Plein en de naaste omgeving. De burgemeester sprak tenslotte woor den van dank tot prof. Froger en zijn medewerkers, de directeur van gemeen tewerken en zijn staf. de wethouder van Openbare Werken, de heer Hazenberg en de chef en de ambtenaren van de af deling Algemene Zaken voor het vele werk, dat zij allen voor dit komplan hebben verzet. De burgemeester en wet houder Hazenberg dankten de raad voor de prettige sfeer, waarin het plan be handeld kon worden. Beurs van Amsterdam Donderdag 28 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 98% 98% Ned. '59 4% 98% 98% Ned. '59 4% 96% 96% Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obi. 3% 77 %B Ned '47 3% (3) 91tt 91%GL Ned. '51 3% 91 %B 95%B Ned. '53 (3%) 93 A 92% Ned. '56 3% 95 %B 92% Ned. 48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 87 86L Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 89% 89% Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 90 89% Investeringscert. 3.. 96A 96%GL Ned. 62-64 3 96% 97 Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 92% Ned. WB. 6% 103% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43%GB 43% Nat. Handelsbank 182% 187% Ned. HandelmiJ260GL 257 Amst. Rubber 127 126A H.V.A169% 167% Senembah 605GB 6c B A.K.U510 509% Berkel's Patent (v.) 298 2yy%uB Calvé Delft cert. 730GB 726 Deli Mij .en (Ver.) 189 191 Kon. Pap. v. Gelder 263 260GB Hoogovens cert803GB 796GB Mtiller en Co. NJ3. 375% 372 Ned. Kabelfabr445GB 447GB Philips 789% 792 Philips pref.292 294% Unilever 766 765% Wilton Feyenoord ..225 220 Biliton 2de r382 384 Dordtse Olie gew. 765% 260% Kon Olie (f20.—).. 164 163 idem (50 f20.-) 163.70 163.10 Holl Amer. Hjn 173% 172 Java China Paket 164 174% K-L-M113.30 113.50 Kon Ned. Stmv My 193 192GB Kon Paket My 152% 149 Stoomvaart My. Ned 181 i«u Nievelt Goudr cert 156% 155 %GB v. Ommeren cert. 264GB 261 Kon. Rott. Lloyd 163 162 Ned. Scheepv Unie 162% 161 %GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Pro?.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 94 94 Idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 96% 97% Id. Id. *37 I-n (3%) 94% Z.-Holland "86 (4%) 99 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N WB. *52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng Til 94% Premieleningen A'dam '53 3 A "dam '51 I 2% A'dam '51 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% 82% 82% 89% 79% 82% 97% 85% 95% MA 97 82% 82% 89% 79% 82 86% 87% 84% 98% 98% 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredieUnstelllngen Robeco 224.50 Amst Bank 338% HB.U cert237% Rott. Bank 299% Twentsche Bank 279% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 395 Borsumy 68% K N Edmet A-AA 93 Idem pref wd 93% Electrolasmy 316 Kon Ned Orofsm 160% Holl Constructie 465L lng our v Bouwnyv 270% Internatio 169% Int Kunststoff Ind 66 Leidse Wolspinnery 415 Rott Droogdok My 634% Sikken s Lakfabr 592 Ver Touwfabrleken 308 Walvisvaart 120% Wernink's Betonm 161% Van Wyk en Heringa 112 Zaalberg 128 Spoorwegen Dell Spoorweg My 6% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26A Intern NickeJ 103% Anaconda 63% Bethlehem Steel 52% Cities Service 47 General Motors 51 Kennecott 95 Republic Stoel 67% Shell OH 76% Union Pacific 29% Un. States Steal 92% 224.50 338 236% 298% 279% 393 68 92 317% 177 460 L 268 169% 65% 403% 630 592 308% 120% 161% 111 126 26A 103% 63% 52% 47% 50% 94% 67 76% 29% 92%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9