De Kamer moet stemmen over vier moties inzake liet woningbouwbeleid Woningnood vooral nog in lagere huurklassen Meer goedkope ivoningen gewenst Nederlandse delegatie probeert „hogerop" de zaak nog te redden Kamercommissie bestudeert de huurverhoging Aanmoediging particuliere sector Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 januari 1960 Derde blad no. 29960 „HEBT U GEEN MOTIE n üiiüililWITTE TANDEN DROP (Van onze parlementaire redacteur) \«l vertent Er zit weer leven in het woningbouwbeleid. De plannen van het kabinet-De Quay tot ombuiging van dat beleid hebben gisteren in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, vier moties opgeleverd, waarover nog niet is beslist. De partijen willen er zich nog nader over beraden en de minister moet er ook nog zijn mening over zeggen. De nieuwe subsidieregeling ter bevordering van de bouw van goed kope particuliere huurwoningen, noemde de heer Bommer (PvdA) een „financieel avontuur". Hij is overtuigd, dat de regeling een voort durende hindernis zal zijn op de weg naar gezonde huurverhoudingen. Daarom vroeg hij een uitspraak van de Kamer door de indiening van een motie, waarin de regering wordt uitgenodigd een meer doeltref fende regeling te ontwerpen, die onder andere waarborgt, dat de te verlenen faciliteiten evenals dat bij de woningwetbouw het geval is tenvolle aan de huren van de desbetreffende woningen ten goede komen. KVP-motie soepeler dan van de P. v. d. A. Voorts diende de heer Bommer een motie in, waarin de regering wordt uit genodigd het aantal in 1960 in uitvoe ring te brengen woningwetwoningen te bepalen op 42.500 (in plaats van 37.500). Hetzelfde wilde in zeker opzicht ook de heer Andriessen (KVP>, die in een lange motie de regering daarom uitno digde in het bouwprogramma van 1960 uit te gaan van 85.000 in aanbouw te nemen woningen in plaats van 80.000. Hij zou er blijkens zijn motie echter ook mee akkoord kunnen gaan indien de regeling voor de bouw van de goedkoop ste arbeiderswoningen zo wordt gewij zigd, dat de huren nagenoeg gelijk kun nen worden aan de huren aan de ge middelde huren van de woningwetwo ningen. Indien ten slotte na zes maan den zou blijken, dat minder dan 42.500 woningen met zulke huren worden gebouwd, pas dan wil de heer Andries- sen, dat het aantal woningwetwoningen wordt bepaald op 42.500. zekerheid geven, maar het was hem reeds gebleken dat er belangstelling voor bestaat. In ieder geval verwacht hij, dat er in 1960 meer dan 80.000 woningen in uitvoering zullen komen blijkens het enorme aantal aanvragen. Indien er niet voldoende goedkope huurwoningen wor den gebouwd, zullen extra maatregelen worden genomen ter verhoging van het aantal woningwetwoningen. Ook niet goedkoop Overigens maakte de minister er op attent, dat de woningwetwoningen ook niet allemaal even goedkoop zijn. De huur varieert van f. 52.50 tot f.75.per maand met uitschieters daarboven van 30%. Daarom achtte de heer An dries- sen het mogelijk, dat. ook particulieren woningen bouwen met huren, die over eenkomen met de gemiddelde huren van de woningwetwoningen. Hij wil de par ticulieren niet uitsluiten van de voor ziening van de woningmarkt met goed kope arbeiderswoningen. In beginsel gaat hij met de plannen van de regering akkoord. Daarom heeft zijn motie kans op een meerderheid. Alvorens de heer Van Vliet zijn motie indiende, had minister Van Aartsen reeds gezegd, dat hij een rapport ver wacht over de mogelijkheid van ge meentelijke garantie voor leningen van woningbouwverenigingen. Hij wilde dat rapport liever eerst afwachten en het onderwerp dan nader bestuderen. Met dat uitstel bleek de heet Van Vliet ech ter niet tevreden. Vandaag wordt het debat voortgezet. Luchtvaartoverleg in Washington Kansen op succes thans uitermate gering Nederland kan op dit moment weinig heil meer verwachten van een voortzetting van de onderhan delingen met de Amerikaanse dele gatie, die kennelijk van zins is de KLM nul op het request te geven. Nog steeds echter zint men in de Nederlandse delegatie op middelen Soepeler De motie van de heer Andriessen is dus soepeler dan van de heer Bommer, want hij laat het over aan de minister het zes maanden aan te zien of er vol doende goedkope arbeiderswoningen in uitvoering komen. Toch gaat de motie verder dan waartoe de minister zich aanvankelijk bereid had verklaard, want de heer Andriessen wenst tenslotte even tueel 42.500 woningwetwoningen en mi nister Van Aartsen had toegezegd na zes maanden, als dat nodig is, het aan tal woningwetwoningen te willen verho gen tot 40.000. Maar de motie is tenslotte soepel ge noeg om voor de minister zonder al te groot bezwaar aanvaardbaar te zijn. De vierde motie kwam van de heer Van Vliet (KVP). Hij nodigt de rege ring uit in voorkomende gevallen toe te staan, dat gemeenten garant zyn voor leningen van woningbouwverenigingen, indien zij willen bouwen volgens de nieuwe subsidieregeling voor de particu liere sector. De motie was mede onder tekend door de heer V. d. Peijl CCHTJ). Verbaasd Na de indiening van deze moties aan de lopende band vroeg de waarnemend voorzitter, mr. A. B. Roosjen, verbaasd aan de volgende spreker, die alleen maar een rede hield: „Hebt u geen motie?" Voor de moties werden ingediend had minister Van Aartsen verklaard, dat het hem zou teleurstellen, indien er in een jaar geen 5000 goedkope arbeiderswo ningen worden gebouwd in de particu liere sector. Iedereen ziet in, dat de be hoefte aan duurdere woningen afneemt. De bouwactiviteit moet zich dus wel richten op de goedkope woningen, waar van de subsidieregeling het minste risico biedt. De minister kon geen volkomen (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de voor zitter gistermiddag meegedeeld, dat een bijzondere commissie van vijftien leden het regeringsvoorstel tot verhoging van de huren per 1 april aanstaande zal onderzoeken. Direct maakte mr. Burger (PvdA) erop attent, dat die commissie dan ook over de gegevens moet beschikken over de ontwikkeling van de vrijere loonvorming om te kunnen beoordelen of de arbeiders hun deel van de toegenomen welvaart hebben gekregen alvorens de huren wor den verhoogd. Hij herinnerde eraan dat ook de heer Andriessen van de KVP bij de algemene politieke beschouwingen aan het eind van september dat verband had gelegd. De heer Andriessen stelde er prijs op er de aandacht op te vestigen, dat hij in september in tweede termijn de huur verhoging per 1 april aanstaande als een vast gegeven had aanvaard, maar dat hij uiteraard te zijner tijd inzicht had gewenst in de ontwikkeling van de vrijere loonvorming. Die cijfers, zei hij nu, moeten zo actueel mogelijk zijn en hij kon zich dus voorstellen, dat de laatste gegevens pas kort voor de behan deling van de huurverhoging in de Kamer worden ingediend. Akkoord, zei de heer Burger, de ge gevens moeten zo actueel mogelijk zijn, maar de commissie moet bij de beoor deling van het wetsontwerp ook een aanvankelijk inzicht hebben. De rege ring zal dus direct al gegevens moeten verstrekken en natuurlijk ook nog op het laatste moment. Voorzitter Kortenhorst deed de toe zegging aan de heer Burger: „Ik zal een nette brief aan de regering schrijven met de vraag periodiek gegevens te ver strekken over de ontwikkeling van de vrijere loonvorming, maar natuurlijk niet van uur tot uur Minister Van Aartsen in Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) Vijftien jaar na de oorlog is de woningnood nog steeds niet opgeheven. Maar na vele kabinetten-Drees heerst de woningnood tenminste niet meer onder de beter gesitueerden", consta teerde minister Van Aartsen gisteren in de Tweede Kamer. De woningnood heerst voornamelijk onder degenen, die niet in staat zijn een duurdere woning te betrekken. Er moet nu dus worden gestreefd naar meer woningen in de lagere huurklas senDaarom is een subsidieregeling voor particuliere huurwoningen in de goedkope sector gewijzigd. Die goedkopere woningen krijgen meer subsidie dan de duurdere wonin gen. Maar een premie-ineens zal de jaarlijkse bijdrage voor a-woningen (de goedkoopste) J/l/O gulden bedragen, voor bwoningen 31 fi gulden en voor c-wo- ningen (de duurste) 21fi gulden. In de sector van de goedkope arbei derswoningen hebben particulieren niet veel gebouwd. Een der ooi-zaken was het geven van een premie-ineens, die maar een gering huurverlagend effect had. omdat de premie werd uitgesmeerd over de hele levensduur van de woning. Toch hebben die woningen ertoe bijgedragen de woningnood in bepaalde categorieën te lenigen Jaarlijkse bijdrage Met ingang van 1 april a.s. zal voor de particuliere arbeiderswoningen naast een premie-ineens ook een jaarlijkse bij drage worden verleend, evenals voor woningwetwoningen (die goedkoper zijn omdat de overheid het kapitaal ver schaft tegen een lage rente). Boven dien vormt de overheid een fonds voor onderhoud enz. van woningwetwonin gen. De faciliteiten voor de woningwet- bouw komen op ongeveer 600 gulden per jaar. Wil men bereiken, dat in de particuliere sector meer arbeiderswo ningen worden gebouwd, daii moet het bedrag van 600 gulden worden over brugd. „Dan kan men toch net zo goed wo ningwetwoningen bouwen", had de heer Bommer (PvdA) opgemerkt. „Natuurlijk", antwoordde minister Van Aartsen. ,Men kan zelfs uitslui tend woningwetwoningen bouwen, maai de overheid moet daarvoor al het bouw- kapitaal verschaffen en zij loopt alle risico bij de exploitatie. Daarom moeten particuliere bouwers, levensverzekerings- In de duinen bij Den Helder vond gisteren een demonstratie plaats met de OQ-19-D, een radiografisch bestuurd doelvliegtuigje ten be hoeve van de luchtdoelartillerie. Deze twee foto's tonen het kleine vliegtuigje op de startbaan en de start van het toestelletje. maatschappijen, pensioensfondsen enz. worden aangemoedigd tot arbeiderswo ningen over te gaan. Volgens de nieuwe subsidieregeling voor particuliere huurwoningen zal de jaarlijkse bijdrage onder andere worden verminderd met huurverhogingen. De bedoeling is aanvankelijk geweest de jaarlijkse bijdrage af te breken in tien jaar, maar de Kamercommissie had daar bezwaar tegen omdat men zich dan tevoren zou binden aan huurver hogingen zonder dat men weet of die te zijner tijd economisch mogelijk zijn. De termijn van tien jaar is daarom vervallen. Nog huurverhoging „Indien men aanneemt, dat er na de t huurverhoging van 1 april a.s. geen vol gende huurverhoging meer komt, dan wordt de nieuwe subsidieregeling een dure zaak voor het Rijk", aldus minis ter Van Aartsen, maar hij achtte het gerechtvaardigd uit te gaan van nog een huurverhoging in de komende tien jaar. Wanneer die huurverhoging 20 pro cent bedraagt kunnen de duurste c-wo- ningen reeds uit de bijdrageregeling ver vallen. Voor de goedkopere b-woningen kan het even langer duren. Voor de goedkoopste a-woningen zal binnen tien jaar de bijdrage ook kunnen verdwij nen. Indien dat niet het geval zou zijn, dan krijgen toch ook de woningwetwo ningen nog een bijdrage. De nieuwe subsidieregeling zal zeker een dertig jaar blijven bestaan. „Wan neer wij voor de lagere huurklassen een groter subsidiebedrag geven", zei minis ter Van Aartsen, „dan komen wij tot de voorziening met woningen voor de lagere inkomensgroepen". Maar hij wil er van af dat 97 procent van de wo ningen wordt gesubsidieerd. In de nieu we subsidieregeling zit de afbraak van de subsidies. Over de bouwkosten zei de minister, dat deze in 1959 in feite niet zijn ge stegen. Er heeft zich de laatste jaren wel een aanzienlijke stijging van de grondkosten voorgedaan. Rechtstreeks ingrijpen van de Rijksoverheid is niet mogelijk maar minister Van Aartsen zal er de aandacht van de gemeentebesturen op vestigen, dat zij er belang bij heb ben via de grondprijs tot goedkope bouw te komen. De systeembouw heeft helaas niet tot verlaging van kosten geleid. Omtrent de ruimtelijke ordening (het westen en overig Nederland) zei minis ter Van Aartsen. dat hij een nota gereed heeft ter bespreking in de raad voor de ruimtelijke ordening uit de minister raad. Hij verzekerde dat het Gooi een gebied is waaraan in dat verband bij zondere aandacht zal worden besteed. Grootste boekendief aller tijden in Duitsland gepakt Enkele dagen geleden is de grootste boekendief gearresteerd, die Duitsland en misschien wel de gehele wereld ooit gekend heeft. Het is de 49-jarige Joa chim Krüger, die beschuldigd wordt van diefstal van boeken tot een waarde van tenminste 20 miljoen mark. Hij zou hon derden zeldzame boeken over muziek hebben ontvreemd. In Göttingen werd hij op heterdaad betrapt, nadat hij her kend was door een op bezoek zijnde employé van een Rerlijnse bibliotheek In de Berljjnse biblioteken is op Krüger geloerd vanaf het ogenblik dat hij in 1951 met een vrachtautolading boeken uit de Oost-Berlijnse staatsbibliotheek verdween. Krüger zou het grootste deel van zijn built in het buitenland hebben verkocht en een zakenadres in Bayreuth hebben gehad, van waar hij uitgebreide catalogi naar liefhebbers stuurde. Als bestellin gen kwamen, ging hij naar bibliotheken en stal de gevraagde boeken, beweert de politie. Zij zegt dat in <twee der cata logi, 60 en 100 pagina's dik. boeken met een waarde van wel 20.000 mark per stuk werden genoemd. ..Muziek-antiqui- teiten Bavreuth" heette het bedrilf van Krüger. Na zijn arrestatie werden in zijn kamer kostbare zoeken gevonden, even als apparatuur voor verandering van het uiterlijk der boeken en voor ver wijdering van biblicviheekmerken. Krüger. een gebrilde man met zachte manieren, drong tot archieven met. zeld zame werken door. door zich uit te ge ven voor student in de muziekgeschie denis. Als hem de boeken die hii wenste in handen waren gegeven, bleef hij soms urenlang notities maken, alvorens de buit in een verborgen tas te stoppen en te vertrekken. In Berlijn stelden vijf grote bibliothe ken speciale mensen aan om op hem te le: ten na zijn grote diefstal in 1951 in Oost-Berlijn. In die affaire zijn mees terstuk heeft Krüger een jaar ge bruikt om het vertrouwen te winnen van de directeur van de staatsbibliotheek en van de hoofdbibliothecaris van de af deling muziek. Voor dat doel had Krü ger zich ook een doctorstitel aange meten Toen hij een aantal boeken ver zameld had in het kamertje waar hii zijn „onderzoek" uitvoerde, wachtte hii tot de meeste employé's een dae vrij hadden, arriveerde toen met een vracht auto en verdween me' de boeken! Ff>n van de succesriikctp diefstallen van Kriivpr was voorts de ontvreem ding van het. manuscript van een Mo- zart-sonate. dat in Amerika 40 nno mark zou hebben opgebracht c-onnw' wordt ooir do diefstal van do o^o-n-wei-Vor» van l de Italiaanse componist Girolamo Fres- om desondanks het doel te berei ken. De Amerikaanse delegatie is Neder land nog een antwoord schuldig op een lang betoog dat staatssecretaris Stijkel maandagochtend heeft afgestoken, doch de Nederlanders hebben bij hun onder- handelingspartners zoveel vooringeno menheid geconstateerd, dat men niet kan verwachten dat Stijkels gefundeerd betoog hen van opinie zal hebben ver anderd. Wrevelig In de Nederlandse delegatie is men beslist wrevelig over het feit dat de Amerikanen niet ophouden vage ver denkingen naar voren te brengen, waar in de KLM ervan beticht wordt- zich niet te houden aan de overeenkomst van 1957. De KLM zou volgens deze in sinuaties tussen New York en Amster dam onredelijk veel passagiers vervoe ren. die niet hun doel of oorsprong had den in Amsterdam. Van Nederlandse zijde heeft men enig materiaal aange voerd teneinde deze verdachtmakingen te weerleggen, doch zonder resultaat. Welk argument ook werd aangevoerd, met de Amerikaanse delegatie kwam men niet verder. De gistermiddag ge houden lunch van de delegatieleiders Stijkel en Vass -heeft tot niets geleid. De Nederlandse staatssecretaris Stijkel is sterk geneigd het hogerop te zoeken en na te gaan of meer politieke georiën- teerden in het State Department bereid zijn verandering te brengen in de ken nelijk rigoureuze instructies, waaruit het gedrag van Vass ten dele kan worden verklaard. Zo hoog mogelijk Reeds toen zij de onderhandelingen voorbereidden, hebben de Nederlanders getracht Dillon in de zaak te betrekken en de discussie te voeren op zo hoog mogelijk niveau. Uiteraard had men er I nooit speciale belangstelling voor bij topfiguren alleen een beleefdheidsbe zoek af te leggen. De bedoeling was wer kelijk te onderhandelen met autoritei ten, wie de betrekkingen met Nederland ter'harte gingen en die begrip hadden voor de publieke opinie in ons land. Dit is nog steeds het Nederlandse standpunt. Na opgebotst te zijn tegen 'n muur van vooroordeel in de delegatie vergaderingen, ziet men de noodzaak van een serieus onderhandelingsgesprek op hoger niveau des te meer in. Men krijgt de indruk dat de Neder landers zich niet gelaten zullen neerleg gen bij een negatieve beschikking die op delegatieniveau wordt verwacht. Het is echter niet te voorspellen of zij kans zullen krijgen serieus op hoger niveau te onderhandelen en of in het verkie zingsjaar zulke onderhandelingen resul taat kunnen opleveren. Franse regering komt tie boeren tegemoet (Van onze Parijse correspondent) In een radiotoespraak heeft de Franse premier dezer da®?n de maatregelen bekendgemaakt die zijn regering de ko mende maanden denkt te nemen om de ontevreden boeren tegemoet te treden. Er zullen twee wetsvoorstellen worden uitgewerkt en bij het parlement worden ingediend met het doel de prijzen van bijna alle landbouwprodukten ite garan deren. Ook zullen er hogere kredieten worden uitgetrokken voor het land bouwonderwijs en voor de elektrificatie en de uitbreiding van het net van wa terleiding op het platteland. Tenslotte zou ook het platteland in de ver door gevoerde organisatie van de Franse ziekteverzekeringen worden opgenomen. Deze maatregelen zijn de regering af gedwongen doordat vooral in Bretagne, waar de nood het hoogst is ges:egen, de boeren al hadden gedreigd de wegen opnieuw te barricaderen en een collec tieve opmars naar Parijs te ondernemen. Of de aangekondigde maatregelen het probleem van de Franse landbouw even wel verder tot zjjn oplossing zullen bren gen waagt men niettemin te betwijfe len. De landbouw in Frankrijk is ten minste een halve eeuw op de algemene ontwikkeling ten achter, waardoor het gros der jonge boeren sedert tientallen jaren al het land pleegt te verlaten om in de fabrieken te gaan werken- In af wachting van een revolutionaire mo dernisering, die de Franse boerenstand misschien nog zou kunnen redden, moet voor het ogenblik de vrees worden uit gesproken, dat van de garanties die de regering de landboirwprtelukten heeft gegeven de stedelingen het gelag zullen moeten betalen. De broodnodige reorganisatie van het distributieapparaat heeft totdusver na melijk nog geen vruchten afgeworpen. Het gevaar is daarom groot, dat dien tengevolge het labiele evenwicht tussen prijzen en lonen verbroken zal worden, een probleem dat toch al als nummer één op de zorgenlijst van de nieuwe minister van Financiën Baumgartner prijkte. cdbaldi (zes delen), met een waarde van 15.000 mark. De politie zegt dat een aantal ge stolen werken gevonden is ten huize van een Berljjnse vriendin van Krüger. Krüger beschikte voor z(jn handel over huisadressen verspreid over geheel Duitsland. Zijn werkwijze was zo inge wikkeld. dat een speciaal bevel tot aan houding afkomstig van het bureau van de criminele staatspolitie in Hannover nodig was. Adenauer beticht van oude Duitse kwaal... God behoede ons voor het Duitse zendingsbewustzijn (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer, heeft, na zijn staatsbezoek aan Rome, in Bonn dadelijk kennis kunnen nemen van venijnige aanvallen, vooral van de zijde van de socialistische opposi' tie, naar aanleiding van een uit- lating van de kanselier in het Vaticaan. In het Vaticaan heeft Adenauer vorige week namelijk gezegd, dat het Duitse volk zijns inziens door „God voor de taak is gesteld om beschermer van het Westen tegen de machtige invloeden van het Oosten te zijn". In de Westduitse hoofdstad maar ook in Rome was de eerste reactie van deze uitlating van Adenauer: „God behoede ons voor een nieuw Duits zendingsbe wustzijn!" De Westduitse socialistische party, de SPD, heeft laten meedelen, dat een zogenaamd zendingsbewustzijn het Duitse volk al eens meer duur te staan is gekomen. Kennelijk doelde de SPD daarmee op de vele redevoeringen van Hitler, die de Duitsers indertijd ervan trachtte te overtuigen, dat zij een bijzondere „zendingsrol" in de wereld hadden te vervullen In de Westduitse hoofdstad kan men thans twee meningen vernemen. De een beweert, dat het Italiaans-Duitse over leg wel zeker geslaagd genoemd kan worden. Men zegt weliswaar, dat er praktische nuances tussen Bonn en Rome bestaan ten aanzien van de top conferentie en de houding van het Westen tegenover de Russen, maar van enig wezenlijk verschil van mening is geen sprake. Adenauer zou met de vaste mening teruggekeerd zijn, dat ook Rome ervan overtuigd is, dat het noodzakelijk is voor alles één lijn met de Amerikanen te trekken en dat er inzake Berlijn geen verschillen bestaan. Aan de andere kant wordt hier niet verheeld, dat men van Italiaanse kant een beetje genoeg krijgt van de West duitse dikdoenerigheid en het vasthou den van de kanselier aan een zoge naamde „harde koers" ten aanzien van de verhouding met Moskou, speciaal wat Berlijn aangaat. Adenauers verklaring in het Vaticaan heeft deze mening nog versterkt; zij wordt koren op de molen van de Italiaanse linkse oppositie ge noemd. Negatief is het ook genbemd, dat Adenauers politiek met betrekking tot Berlijn in Italië alleen goedgekeurd wordt door de rechter-vleugel van de christen-democraten, de monarchisten cn neo-fascisten en dat grote kringen van het Italiaanse volk een koele reserve tegenover Bonn aan de dag zouden leg gen. Ook hier zou Adenauers zendings verklaring bepaald negatief hebben ge werkt. In München kan alles, maar men moet er niet ziek worden! (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek is thans sprake van een ware griepepidemie, vooral in Beieren waar de gemiddelde tempera tuur in een week tijds van diep onder het vriespunt tot tegen de 10 graden Celsius steeg. Zelfs in de Bondsdag, de Tweede Kamer te Bonn, was deze Beierse epidemie gisteren merkbaar: er waren zoveel zieken, dat op een gegeven ogenblik het vereiste aantal leden nodig voor het doorgaan van de vergadering, tijdens de belangrijkste debatten over een radio- en televisiewetsontwerp, niet aanwezig was Ernstiger is ongetwijfeld de maatre gel. welke men in de Beierse hoofdstad München heeft moeten nemen. In de stedelijke, niet particuliere, ziekenhui zen worden alleen nog patiënten opge nomen die afkomstig zijn uit München en die in levensgevaar verkeren. Het aantal zieken is door de griepepidemie de laatste dagen zo toegenomen dat da gelijks rond driehonderd gevallen moe ten worden afgewezen: men heeft een voudigweg geen plaats meer. Tot in de gangen van de ziekenhuizen heeft men de patiënten moeten leggen, hetgeen hygiënisch een zeer ongewenste maatregel wordt genoemd. Deze zoge naamde uitzonderingstoestand zal zo lang duren tot de staat Beieren de se dert lang toegezegde steun aan de zie kenhuizen zal geven. In de Westduitse pers heeft dit Mün- chense noodgeval geleid tot scherpe kri tiek. Een der critici schreef dat men thans aan de ene kant in de Bondsre publiek leeft in nog ongekende welvaart waarbij men alles kan krijgen wat het hart begeert, maar ter andere zijde niet ernstig ziek mag worden, omdat men dan niet op voldoende wijze verzorgd wordt. Het geval-München zou bepaald niet alleen staan. Er zijn vele steden als München (thans meer dan 1 miljoen inwoners), die te snel gegroeid zjjn en er z(jn vele ziekenhuizen die geen geld heb ben om gemoderniseerd te worden. Men heeft jarenlang geweten, aldus de critici, dat het aantal ziekenhuisbedden voor de Westduitse bevolking totaal onvoldoende was zonder dat er flink werd ingegrepen. President van Peru naar Nederland Naar wjj vernemen zal de president van Peru. de heer Manuel Prado, ln ht begin van maart aa. een staatsbezoek aan ons land brengen. Dit zal het eerst staatsbezoek aan Nederland zfjn van een Peruviaanse president.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5