Première „No bed for Bacon" in liet Kurhaus te Scheveningen Leidsch Politie Muziek Gezelschap viert zijn 40-jarig jubileum Speurtocht van 1300 rallye-rijders LUSTRUMVIERING DER V.V.S.L. Shakespeariaanse fantasie kwam nog niet volkomen uit de verf Kerkelijk Leven Neemt vooraanstaande plaats in onder A ndersonsbek wame leid i ng Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 januari 1960 Tweede blad no. 29960 Origineel gegeven stelde hoge eisen Dc Amerikaanse musical-comedy „No bed for Bacon" van Caryl Brahms en Ned Sherrin en met muziek van Malcolm Williamson, in de vertaling en onder regie van Berend Boudewijn beleefde gister avond in het Scheveningse Kurhaus haar Europese première in verband met het lustrum der V.V.S.L. Hier is sprake van een fantasie in Shakespeariaanse trant, doorspekt met Shakespeariaanse persiflages, op situaties uit het leven van Koningin Elisabeth van Engeland, waar in haar „bed" een gewichtige rol speelt en uit dat van Shakespeare, steeds op zoek naar een vaste schouwburg, die hij van de Koningin hoopt te krijgen. En alles vloeit voort uit die bepaling in Shakespeare's testament, dat hij zijn op één na beste bed aan zijn vrouw vermaakt. Daartussendoor een kleine romance tussen de oudere Shakespeare en de nog héél jonge Viola soms in de persoon van een knaap, dan als jonge vrouw ten tonele verschijnend aan wie hij tijdelijk het hoofd verliest en aan welke liefde Koningin Elisabeth abrupt een einde maakt door de acterende Viola weer naar haar Hof terug te roepen. De Toneelclub van Vrouwelijke Studenten had zeker geen kwade keus gedaan met deze geestige muzikale comedie. Echter: een zowel wat spel, zang, mise en scène en belichtingstech niek betreft bijzonder zware keuze, welke, ondanks alle goede bedoe lingen toch, althans vóór de pauze, te hoog gegrepen leek om volle bevrediging te geven. Na de pauze werd veel premièrekoorts overwonnen, kwam alles losser, leven diger en soms bepaald boeiend tot zijn recht, terwijl de draad van het op zich zelf stellig originele en aardige gegeven beter begrepen kon worden. De voor de pauze veelvuldig rommelige en èl te amateuristische indrukken waren ver dwenen, een vaste regielijn brak zich baan. De handeling vereiste voor alles bij het publiek enige kennis van zaken van Shakespeare's tijd, kennis ook van hen, die daarin een belangrijke rol speelden, tevens van enkele gewaagde „bedavon- turen" van de merkwaardige Koningin, die m die tijd wispelturig de scepter zwaaide. Daarbij kwam, dat deze han deling aanvankelijk vrij verwarrend was, zodat het enige tijd duurde, voordat men kon ontdekken, waar het hier pre cies om ging. Maar onmiddellijk trok het voortdurend af- en aandragen „he melbed" der Koningin, dat een centrale plaats op het podium innam, de sterke aandacht! Ondanks de lange periode van voor bereiding bleek het geheel aanvankelijk nauwelijks uit de grondverf gekomen. De dialogen en zangteksten waren moeilijk verstaanbaar, het tempo bleef te traag en de klank van het beschei den orkestje, dat op een balkon op de achtergrond had plaats genomen, was bepaald te zwak. MEDALTEST. Voor leerlingen van het Dansinstituut Alphenaar weid onder auspioiën van de Ned. Ver. van Dansleraxen een medal- test gehouden. Geslaagden voor brons waren de dames: G. Cevering, E. Boeff, J. P. Aben (met lof), C. v. d. Plas, N. van Maanen, N. van Rijn, P. E. van Driel. E. Zegveld (met lof). J. v. d. Hoonaard. A. van Proosdy, R. Pruim- boom. C. Meyvogel, G. Eradus, M. Pan sier, N. Marquenie, B. Meohelse (met lof), R. Eradus, R. v. d. Vos, E. Gort- huis. T. Ouwehand, E. v. d. Valk, T. de Klerk, J. van Veen, T. Ouwehand, C. Nieuwemhuis, D. de Kier, J. Kukler, C. de Jong. T. v. d. Linden, R. van Ton geren, R. Kasteel, W. Alphenaar en de heren: P. Molenaar. H. Molenaar. G. Laterveer, H. Metselaar, B. Stijger, L. de la Rie, J. van Staten, J. de Gunst, J. v. d. Hoeven, C. J. Wisse (met lof). A. van Noort, E. v. d. Hart. D. Metselaar, H. den Haan, I. J. Alphenaar; geslaag den voor zilver de dames: J. Kluivers, H. v. d. Bos, R. Koet. D. v. d. Plas, G. Jongebloed, E. Le Nobel, E. J. den Hol lander, N. van Egmond, P. Bouwmees ter, C. Boom, G. Verra, A. Vooys, A. Ligtvoet. L. Schraa, N. v. d. Eykel, R. v. d. Eykel, W. Bokma en de heren: J. Groen, J. Lepelaar, R. Majolee, H. Eling, C. de la Rie, W. Houwer, L. Ver haak, P. Honsbeek, J. Detoneer, J. Booy, W. den Haan, J. H. Bouwmeester, G. Kaalk, H. van Gessel, H. Sohiipaanboord, J. Roman, J. Selier; geslaagden voor zilver met ster de dames: G. G. Rozier, R. M. de Jong, L. Zirkzee, W. Bokma en de heren: R. Bink. R. Holland, R. D. Knetsoh, W. J. H. Bouwmeester. A. W. Gijzenij, J. Louwrier, H. van Gessel: geslaagden voor goud de dames: M. J. Spierenburg. N. de Kruis. T. Giesen, M .Ndeuwenihuizen, N. Leest. S. Heet- veld en de heren: A. G. Holland. F. H Bouter, J. Heymans. J. P. Hemerik. H. Honsbeek, Jac. v. d. Hoeven; geslaag den voor goud met ster de dames: C. Holswilder. M. J. Kolderman en de heren L. Kamphues en J. Dirkse. Wij dienen bij deze opmerkingen evenwel niet te vergeten, dat de regis seur hier voornamelijk met onervaren krachten moest werken. Hun was een taak opgedragen, waaraan zelfs be roepsactrices en acteurs de handen vol gehad zouden hebben. Het was een ge luk, dat zich tussen hen een Liselore Gerritsen bevond, die bij het Leidsch Studenten Cabaret reeds volop haar sporen heeft verdiend. Haar soepele actie, haar charme en gratie, haar kun dig „brengen" van liedjes en vooral haar „persoonlijkheid" in de belangrijke rol van Viola, droegen de dikwijls bepaald zwak naar voren gebrachte scènes toch menigmaal naar een succes! Naast haar ontpopte zich ook de heer R. H. Terwiel als een begaafd acteur. Weliswaar geen ideale Shakespeare- figuur en met een zeer zwak stemge luid, doch daarnaast beschikkend over een voortreffelijk Shakespeariaans ac cent, dat hem op de momenten, waarop hij dit moest toepassen, uitstekend te stade kwam. Trouwens: ook anderen hanteerden dit typische Engels met groot begrip. Naast hem dienen in èèn adem genoemd de Koningin van Engeland van Helbertijn Küller en Saskia Nordhoek Hegt als haar hofdame Lady Meanwell. Ook de clowneske figuur van J. C. Portheine als Only, die de verschillende scènes met zijn grollen en kostelijke mimiek humoristisch aaneenreeg, zorgde voor vele vermakelijke intermezzi. De vertaling wat de liedjes betreft was deze van de hand van Elise M. Smulders had zich in menig opzicht aan de Leidse studentensfeer aangepast, zodat hier eigenlijk van een „herschep ping" sprake geweest zal zijn. Het orkestje twee piano's, fluit, klarinet, fagot, hobo, bas en drums accuraat en zuiver, maar, zoals gezegd, te zwak. De vernuftige aanwending van ana chronismen vormde een speciale attrac tie! Welgekozen en artistiek, naar stijl verantwoord waren de kostuums en ook het décor. Zij droegen in hoge mate tot het charmerend-kleurige aspect bij. Humor wisselde af met lichte, roman tische weemoed. Men leefde mee met de arme, overdruk-bezette Shakespeare. Hij moet tenslotte op hoog bevel van Koningin Elisabeth, die zelf graag haar avontuurlijk liefdesleventje leeft, zijn romance met de attractieve, hem ver erende Viola staken. En hij had juist nog wel van haar zo'n goede actrice weten te maken. De diepteleurgestelde Viola denkt nu, dat zij helemaal niet „goed" gespeeld heeft Een wat treurige slotnoot, die niet verhinderde, dat alle speelsters en spe lers tenslotte weer vrolijk ten tonele konden verschijnen. Al het Shakespeariaanse „leed" lijkt dan vergeten Wellicht zal deze muzikale komedie de Engelsen sterker aanspreken dan de Nederlanders, ofschoon ook gister avond de lach herhaaldelijk gul door brak! Deze eerste voorstelling droeg nog veelvuldig de kenmerken van een ge- i nerale repetitie. Mogen op de gala voorstelling van hedenavond alle han dicaps en plankenkoorts overwonnen zijn. Dan zal men extra kunnen genie ten. van alle ondeugendheid! Dat men alreeds genoten had, bleek uit het hartelijke, spontane applaus, dat in de prachtig bezette Kurhaus- zaal na al deze jeugdige, vreugdige en ontwapenende speelsheid, vannacht om half èèn opklonk! H. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. ex. geschiedenis de 'heer W. A. Wassenaar te Scheveningen. Gistermorgen heeft de trein Lei denUtrecht, die om 10.35 uur moest vertrekken, 12 minuten vertraging on dervonden, doordat een trekker met op legger, die geladen was met hout, bij de spoorwegovergang aan de Morsweg, klemraakte op het wegdek. Met een kriek werd de wagen over de spoorweg gevijzeld. De heer L. Schipper alhier zal op treden als voorzitter van de examen commissie voor de hoofdakte, welke in 1960 te Haarlem zal zetelen. Advertentie 10 prachtige CORONA SIGAREN met Sumatra- of vorstenlanden dekblad f 1.20. SIGARENHANDEL C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 - LEID TELEFOON 21126 BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn aan de Leidse Universiteit benoemd: alsnog voor het tijdvak van 1 december 1959 tot en met 30 november 1960 tot wentenschappelijk ambtenaar in algemene dienst voor de scheikunde, de heer A. M. Koppius; voor het jaar 1960 tot wetenschappelijk amb tenaar lste-klasse voor de farmacie, mej. dr. L. H. Fikenscher .thans hoofdassis tente; met ingang van 1 januari i960 tot. wetenschappelijk ambtenaar lste- klasse voor de sociologie, de heer H. P. M. Goddijn, thans wetenschappelijk ambtenaar; alsnog voor het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augus tus 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de theoretische orga nische scheikunde, de heer H. M. Buck, thans assistent; alsnog voor het tijdvak van 1 oktober 1959 tot en met 30 sep tember 1960 tot wetenschappelijk amb tenaar voor de Sterrewacht, de heer E. Raimond, thans assistent; voor het jaar 1960 tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse voor de natuurkunde, de heer C. J. N. van den Meydenberg, thans wetenschappelijk ambtenaar. Met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, is benoemd tot lector in de faculteit der genees- nieuwe rijn kunde, om onderwijs te geven in de histochemie, dr. P. van Duyn, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar A. De Leidse agglomeratie STREEKFEDERATIE BOLLENSTREEK VAN P.D.V A BIJEEN De Streekfederatie „Bollenstreek' van de PvdA hield gisteren in „Ons Centrum" aan de Hooigracht voor het kader van de partij-afdelingen in deze federatie een voorlichtingsavond over de I Leidse agglomeratie. De algemeen secretaris van de PvdA, Eibert Meester, belichtte de verschillende problemen van deze agglomeratie, binnen het kader van de gewenste algemene ruimtelijke ordening. In het bijzonder stond spre ker stil bij de economische-, sociale en bestuurlijke vraagstukken welke hierbij in het geding zijn. Leiden heeft een structuurplan, waarbij zich de moeilijk heid voor doet, dat er geen wettelijke grondslag is voor de algemeen te treffen maatregelen. Rondom Leiden, vooral ten noorden en zuidoosten is nog ruimte voor een tuinstad, terwijl het vliegveld Valkenburg volgens spreker in dit dicht bevolkte deel van ons land overbodig beslag op nuttige ruimte legt. In deze tijd moet vooral samenwerking tussen de betrokken gemeenten tot stand gebracht worden. Plaatselijke- en groepsbelan gen moeten daaraan ondergeschikt wor den gemaakt. Na een interessante discussie herin nerde de voorzitter, de heer P. S. Pels uit Voorschoten eraan, dat de uitwer king van al deze problemen thans ge schiedt door een commissie van het gewest Zuid-Holland van de partij, waarin deskundigen uit verschillende partij-afdelingen in de Leidse agglome ratie zitting hebben. Advertentie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever Onze Stadgenoot, de heer J. C. A. te Lintum, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het kand.- examen geneeskunde. Onze stadgenoot, dr. J. P. Duy- verman is benoemd tot secretaris der examencommissie Staathuishoudkunde en Statistiek M.O. 1960. NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (als 2de studenten- Êredikant) Ph. W. Bergkotte te Ooster eek en als predikant voor het Jeugdwerk J. van der Werf te Naarden te Ouds hoorn (vac. A. J. Jorlssen) H. A. van Sloo- ten te Onstwedde. Aangenomen de be noeming tot bijstand in het pastoraat te Wedde F. C. Kleinman eervol ontslagen predikant te Goor. CHR. GEREF KERKEN Beroepen te Zwaagwesteinde J. M. Vis ser te Dokkum. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN GeertruiJ Maria Adriana, dr van J. J. van Weeren en A. van Rijswijk, Maria Christina, dr van W. Neuteboom en C. G. M. van Voorthuljzen, Nelly Susan, dr van N. Huls en N. Wolthaus, Paula Maria, dr van H. Witte en C. J. Hoogeduin, Fekke Hotze, zn van F. de Jager en C. de Mooi), Henri Rudolf, zn van H. R. Goudsmit en J. van Rij, Ronald, zn van P. van der Waals en M. C. Kuijper, Johanna Hendrica dr van H. H. Pardoen en J. de Roof]. GETROUWD J. C. W. van Winsen en P. A. Evers. OVERLEDEN G. A. Kuijer, 7 maanden, dr., H. van Hemen, 73 Jaar, echtgenote van H. van Os. Ook prinses Beatrix nam aan rallye deel Ook Prinses Beatrix heeft gisteren deelgenomen aan de lustrum-rallye, die de WSL organiseerde en die Gouda en Boskoop als pleisterplaatsen had. Om streeks het middaguur kwamen de eerste van de 285 deelnemende wagens Gouda binnen, waar in Waag en Burgerhal lunchpakketten werden uitgereikt. Om kwart voor twee arriveerde de auto, waarin Prinses Beatrix met drie ande ren aan de rallye deelnam. De Prinses verbleef enige tijd in het VVV-centrum in de Kaaswaag. Zij werd begroet door burgemeester mr. dr. K. F. O. James. De belangstelling in Gouda was groot .hoewel aan de komst van Prinses Beatrix geen ruchtbaarheid was gegeven. De aanwezigen hebben haar overigens alleen zien uit- en instappen. Boskoop was het eindpunt van de 95 kilometer lange puzzeltocht. In „Flori- Het worden op 1, 2 en 4 februari a.s. belangrijke dagen voor het Leidsch Politie Muziek Gezelschap. Dan immers viert dit gerenom meerde ensemble zijn veertig jarig jubileum met een receptie en twee uitvoeringen onder leiding van zijn zo uiterst bekwame dirigent, de heer D. Anderson. Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap werd door drie agenten opgericht op 23 januari 1920. Zij, d.w.z. de heren Bruinsma, v. d. Schaft en Dragt vormden het eerste bestuur, resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester. Ondanks het feit, dat het aanvankelijk i dan 24 jaren het heft in handen had. een verre van eenvoudige zaak was, de Aan nu wijlen de heer Bolderdijk, die collega's met het vereiste enthousiasme j het muzikale peil wist op te voeren, te bezielen, genoegzaam vrije tijd voor heeft het gezelschap bijzonder veel te de studie te vinden en aan de benodigde danken gehad. gelden te komen, wist men er toch in te Ais opvolger van de heer Bolderdijk, j slagen op 16 januari 1922 de eerste uit- 1 wiens overlijden in 1954 door tallozen voering te geven, zulks onder leiding van diep betreurd werd, deed in 1947 de i de heer M. Kouprie. 1 heer B. Verweel zijn intrede. Zijn ver- In 1923 kwam vervolgens de leiding bij bintenis met het gezelschap werd in I de heer M. Bolderdijk, die niet minder i 1950 beëindigd, zulks wegens zijn emi- j gratie naar Canada. Als dirigent werd j hierop benoemd een der leden van het LPMG, namelijk de heer D. Anderson, wiens benoeming op 12 juni 1951 offi- I cieel inging. Het bijzondere hiervan is, i dat de heer Anderson als amateur het j gezelschap zo bijzonder goed weet te lei- I den en het niveau sterk omhoog heeft i gebracht, ook wat de programmakeuze j betreft. Men heeft in hem een mentor j van grote bekwaamheid gevonden en hoopt hem als zodanig nog lang te mo gen behouden. Andere bekende persoonlijkheden in het leven van het LPMG zijn o.a. de heer J. Dragt, die van 1927 tot 1952 de stimulerende voorzitter was en de heer F. Teumssen, eerst een 25-tal jaren de volijverige penningmeester en van 1952 tot 1958 voorzitter. In dat jaar is hfj als zodanig opgevolgd door de heer E. Beens. Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap geniet in onze stad niet alleen grote be kendheid door de jaarlijkse concerten in de Stadsgehoorzaal, ook door zijn opge wekte marsmuziek, welke op de derde oktober, op Koninginnedag of andere feestdagen in onze stad opklinkt. Tij dens de 3 oktoberviering blazen de poli tiemannen steeds de reveille. Dat het niveau hunner prestaties hoog staat aangeschreven, mag wel blij ken uit het feit, dat het gezelschap thans een plaats inneemt in de Ere-af- deling van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Naar bekend stelt deze Federatie zeer hoge eisen, waaraan het LPMG volko men heeft voldaan. Ten zeerste wordt door het bestuur de steeds ondervonden steun en medewer king der superieuren op prijs gesteld, t.w. die van de beschermheer, burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot en van de ere-voorzitter, Commissaris J. Dreeuws. Met grote waardering mogen wij ten slotte gewagen van de ononderbroken activiteiten van het Vaandel- en Dames comité, waarvan de leden zich steeds zulk een grote inspanning getroosten. Het komende jubileum zal op grootse wijze herdacht worden, namelijk op 1 februari a.s. met een receptie van 79 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal en op 2 en 4 februari met concerten in de Stadsgehoorzaal. Men kan, als steeds, verzorgde en at tractieve avonden tegemoet zien. Onze hartelijke gelukwensen worden hierbij aan onze muzikale politieman nen overgebracht. Mogen zij nog vele ja ren een vooraanstaande plaats in het Leidse muziekleven innemen! Het huidige bestuur van het L.P. M.G.: Eerste rij v.l.n.r.: de heren W. van Eek (secr.), E. Beens (voorzitter), C. Verkerk (penning meester) en K. Klimperer (biblio thecaris). Tweede rij: v.l.n.r. de heren P. v. d. Akker (2e voor zitter), P. v. d. Sleet en A. Cramer commissarissen Het eindpunt bereikt. De geheime finish van de auto-raltye bij „Flo rida" te Boskoop. (Foto Leidsch Dagblad) da" werd de rallye. waarin dertienhon derd mensen meereden, besloten. Driehonderd studenten waren met bussen naar Gouda gekomen om er al puzzelende een wandeling te maken door het oude gedeelte van de stad. Zij be zochten e.a. de musea en bezichtigden de beroemde Goudse glazen in de Sint- Janskerk. Dirigent D. Anderson PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Het probleem van de specificiteit van de reactie van Sabin en Feldman bij de diagnostiek van toxoplasmosis", mej. P. Mas Bedeel, geboren te Bazel en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld ..De huisarts en de doeltreffendheid van zün aandeel in de gezondheidszorg", de heer Y. van der Wielen, geboren te Amster dam en thans wonende te Wassenaar. Gistermiddag is de 6-Jarige jonger A. Gaasbeek, wonende aan de Oud, Rijn. bü het spelen op de Uiterstegracm op een opgestapelde partij stenen, uit gegleden, tengevolge waarvan hU zij: linkerbeen brak.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3