Onrustige Zenuwen? Ageuda Met een enkel woord li lis DONDERDAG 28 JANUARI 1960 Welbeschouwd en goed bekeken! (Van onze t.v.-medewerker) Nadat de beer Van Tilburg namens het NW had nagekaart over de gang van zaken bij de busstakingen, riep hij krachtig op tot gehoorzaamheid aan of ficiële parolen. Na deze „extra" kwam de vertrouwde verschijning van dr. De Jong beheerst en met mededogen de dreigende ram pen voor Frankrijk en zijn goedwillende president in geheugen brengen en in perspectief zetten. Het werd één der beste visies op de internationale toe stand, die de televisie de laatste jaren heeft afgeleverd, op een eenvoudige, maar niettemin briljante manier ge bracht. Het kopje van dit kroniekje ia er voor 100% op van toepassing. In de „Spiegel der kunsten" sprak vooral de bescheiden beeldhouwer Wert- heim, die zo enorm veel voor het kunst begrip van ons volk od zijn geweten heeft, ons aan. Dat het hierbij ging over de totstandkoming van de tentoon stelling in de Lakenhal, speelt in onze (locaal chauvinistisch getinte) waarde- Dibelius wil nog een jaar aanblijven (Van onze correspondent In Bonn) Ondanks druk, zowel uit eigen kring als van de kant van de Oostduitse com munisten, zal de Evangelische bisschop van Berlijn en Brandenburg, dr. Dibe lius, pas het volgende jaar afscheid ne men van al zijn kerkelijke functies, waaronder die in de Wereldraad van Kerken. Dit heeft hij in West-Berlijn op de synode van de Evangellsch-LutheTse heeft meegedeeld. Dibelius, die voorzitter is van de raad van genoemde Duitse kerk, staat op deze synode voor een buitengewoon moeilijke taak. Van de synode zijn 240 kerkelijke leiders lid, van wie 2/3 af komstig is uit Oost-Berlijn en de rest van Oost-Duitsland. Deze groep heeft kritiek op de bisschop, omdat hij in zijn bekende „Obrigkeitsthesen" van enige maanden terug, de vraag stelde of een christen het gezag van een communis tische overheid wel kan aanvaarden. Oostduitse leden van de Evangelische kerk, zelf in een uiterst moeilijke posi tie door de druk der communisten, heb ben geëist dat Dibelius door de synode meer onder controle zal worden gesteld. Dibelius zelf weigert zoiets te aanvaar den. de communisten hebben hem het preken in Brandenburg al verboden, ze wilden hem ook uit Oost-Berlijn jagen, maar tot dusver handhaaft hij zich daar. Dibelius heeft zich van alle kritiek weinig aangetrokken. Hij blijft tot de laatste dag van ambtstermijn en zal ze ker pogen iedere maand, zoals hij de laatste jaren steéds heeft gedaan, ten minste éénmaal in Oost-Berlijn voor de Oostduitse gelovigen te preken. In hoeverre op de vijfdaagse synode toch een poging zal worden gedaan om Dibe lius te bewegen zich politiek te matigen is niet te overzien. Dat de Oostduitse communisten de druk op de Evange lische kerk zullen vergroten staat vast. Daarbij zijn ze helaas in staat te zorgen voor een zekere spanning binnen Dibe lius eigen Berlijns-Brandenburgse kerk waar het voor de Evangelische kerklei ders en leden wel heel moeilijk is het hoofd boven water te houden. Nog te meer daar de communisten thans pogen om buiten Dibelius om met andere Evangelische leiders te komen tot sa menwerking tussen kerk en staat in Oost-Duitsland. Men verwacht nu ook dat de bisschop binnenkort de toegang tot Oost-Berlijn zaï worden ontzegd. „Arabische boycot is daad van agressie" De boycot van Israël en de joden door de Verenigde Arabische Republiek is gisteren door het internationaal hoofdbestuur der joodse culturele orga nisatie B'nai B'rith op haar eerste ver gadering (in het Amstelhotel te Am sterdam) veroordeeld als ,,een politiek van agressie" tegen Israël en als „een economische oorlog" tegen de joden over de gehele wereld. Het hoofdbe stuur, waarin vertegenwoordigers van B'nai B'rith organisaties uit vier we relddelen zitting hebben, dringt er bü regeringen en particuliere bedrijven op aan zich tegen de boycot te verzetten, opdat aan dez eimmorele internationale toestand een einde zal komen. „De boycot is in strijd met alle prin cipes van vriendschap tussen de na ties", aldus de resolutie. „Met de boycot beoogt de V.A.R. de politieke vijandelijkheden en spannin gen in het Midden-Oosten in leven te houden", aldus de heer Katz, de presi dent der organisatie, „en gelijktijdig de pogingen te doorkruisen, die de Ver enigde Naties doen om tussen Israël en zijn buurlanden een beter klimaat te scheppen. Het blijft nog steeds een onopgeloste zaak van internationale intimidatie, die gedijt op onverschillig heid en capitulatie". Het duidelijke bewijs daarvoor zag de president in de gestadige groei van de boycot sinds mei 1951, toen de Ara bische Liga er een formeel begin mee maakte. In de vijf voorafgaande jaren, zo deelde hij mede ,was „als aanloop poging" een boycot ingesteld tegen joodse industrieën in Palestina (later Israël). „Eerst werden alle joden of joodse bedrijven geboycot, die commerciële banden hadden met Israël en vervol gens breidde de boycot zich over een veel groter gebied uit. Er werden pu bliekelijk zwarte lijsten van Ameri kaanse en andere bedrijven, zowel joodse als niet-joodse aangelegd. Het gevolg is geweest, dat de Arabi sche Liga steeds brutaler wordt en de boycot steeds intenser. Daar staat te genover, dat do boycot telkens onder het gewicht van zijn eigen arrogantie is bezweken, wanneer hij met resolute tegenstand werd geconronteerd". In dit verband wees de president op de weigering van West-Duitsland en Nederland acht te slaan op de Arabi sche eisen aan de boycot mee te wer ken. „Geen der beide landen heeft bij zyn handel op het Midden-Oosten daar door enige schade geleden", zo be sloot hij. ring waarschijnflijk wel een rol. Een technisch bezwaar tegen de getoonde beelden der door Openbaar Kunstbezit aangekoche werken hebben wij echter wel. Een stuk van de onvolprezen Escher mag niet begrensd worden door de toevallige maten van het scherm, maar moet naast eventuele détails in zijn geheel worden geprojecteerd om een zuivere kijk te krijgen op de tota liteit van het werkstuk. De herdenking van Mahler leek ons bevredigend, die van Tsjechow boeiend, maar door het vreemd (e) taalgebruik afgegrendeld voor vele honderdduizenden, waardoor deze spiegel niet geheel zuiver geslepen leek. Voor de ongetelde sportliefhebbers kwam daarna een ijshockeywedstrijd, die velen deugd gedaan zal hebben, al was dit ook programmatisch een mon strum. Men had zich kennelijk de kans niet willen laten ontgaan. De rust toonde 'n partijtje ongedwongen kunstrijden, dat de bekoring van het amateurisme duide lijk met zich meedroeg. Voor niet-inge- wijden leek de wedstrijd, die kenners pittig en boeiend vonden, om duizelig van te worden. Er werd in gezellige toonaard veel overbodigs bij gezegd en wat ons opviel was, dat er zo weinig botsingen plaats vonden. De razend snelle camera's konden het spel niet steeds bijhouden. Het nieuwe forum „Welbeschouwd" had de keus uit honderden ingekomen vragen en had daaruit intelligent gese lecteerd, maar de klemmende oproep tot de jeugd werd niet gehonoreerd, want het was een zaak tussen volwassenen. Bovendien was het in één slag een vol wassen uitzending, dit experiment. Het werd niet alleen uitstekende televisie, het was ook een boeiende gedachten- wisseling tussen mensen, die wat wisten en veel betekenden en het zich en el kaar met inzet van hun persoonlijkheid niet gemakkelijk maakten. De vragen gingen over de wijze, waarop de mid delen der steunverlening voor de ramp in Oost-Zaan feitelijk gevonden moes ten worden, uit particuliere bron of door de overheid. De meningen liepen nogal uiteen, maar passen niet in een kritiek. Eén woord willen we echter re- Vervolg van pag. 1 Ferliat Abbas bereid tot een bestand De „New York Herald Tribune" schrijft, dat de Fransen op de barri caden in Algiers onmogelijk hun doel kunnen bereiken. Zij kunnen de tijd niet terugdraaien naar het koloniale Alge rije van gisteren. De Gaulle weet dat en hij weet ook dat zelfs als Frank rijk de macht had om zijn wil aan Al gerije op te leggen, dat immoreel en politiek onjuist zou zijn. Daarom heeft hij reeds een nieuw soort betrekkingen tussen Frankrijk en zijn vroegere Afri kaanse bezittingen geschapen en heeft hij in Algerije de weg gekozen, die tus sen de uitersten van de mohamme daanse rebellen en de extreme kolo nisten ligt. „De New York Times" schrfijft, dat de keuze gaat tussen De Gaulle en een catastrofe. „Als men bedenkt wat zou kunnen gebeuren als het Algerijnse conflict niet wordt geregeld een bur geroorlog, chaos, een lange periode van wrijving tussen Frankrijk en de kolonisten in Algerije moet men er kennen wat een catastrofe dat zou be tekenen", aldus dit blad. De leider der „Vrije Algerijnse Re gering", Ferhat Abbas, heeft gisteren in een door Radio-Tunis omgeroepen verklaring gezegd, dat zijn bewind be reid is met Frankrijk te onderhande len over een bestand in Algerije. Hij voegde hier echter aan toe, dat zijn „kabinet" rekening houdt met de mo gelijkheid van een langdurige en bloe dige oorlog. Het Algerijnse Bevrijdingsfront (FLN) heeft gisteren de conferentie van Afri kaanse volken te Tunis verzocht, een „bevrijdingsbarricade" samen te stel len om de Fransen in Algerije te be strijden. Het nodigde voorts „de Afri kaanse strijders alom" uit, van het leger van de FLN de methoden te leren van de revolutionaire onafhankelijk heidsoorlog. De Tunesische arbeiders op de Franse marinebasis in Bizerta zijn gis teren in staking gegaan. President Bourguiba van Tunesië zei deze week, dat Tunesië er op staat dat de Fran sen de basis voor 8 februari ontruimen. Uitstel van betaling voor de heer Worms De Haagse schroothandelaar, de heer L. Worms, die zoals bekend de aandacht vestigde op de schrootfraudes, deelt mee, van de gemeente Dordrecht bericht te hebben ontvangen, dat hem gezien zyn financiële moeilijkheden - voorlopig uitstel van betaling wordt verleend van de achterstallige erfpachtecanon en de boete. Deze erfpacht is de heer Worms verschuldigd voor de grond aan de zee- havenkilkade te Dordrecht, waarop zijn loodsen en opslagplaatsen zijn gevestigd. De gemeente verzoekt hem daarbij, in dien zijn betalingsmoeilijkheden blijven voortduren, verhuur aan derden in over weging te willen nemen. leveren, omdat het ons bijzonder trof. Ds. Buskes wees termen als liefdadig heid en offervaardigheid in dit verband af. omdat ze veel te groot werden ge acht. Hij voelde wei voor inzamelingen om de mensen in staat te stellen een klein stukje menselijk meeleven te de monstreren. De divergentie tussen dienstplichtleeftijd en kiesgerechtigheid kwam niet helemaal uit de doeken, maar leverde toch wel interessante ge zichtspunten op. Het meest tegenstrij dig bleek de vraag of men met vakantie naar Spanje kon gaan, waar de een ja tegen zei op edele gronden en de ander halsstarrig neen met even respectabele motivering. Wij stelden reeds, dat het goede tele visie werd, maar toch willen we in ons streven dit goed te bekijken nog een voorbehoud maken. Zal dit-forum visu eel blijven boeien als de ramenstelling, die klopte als een bus (juist door de uiteenlopende meningen), gelijk blijft? De toekomst zal het leren als wij het even trekken van de lippen van de een en de schijnbare geestelijke loomheid van de ander misschien als schablone gaan ervaren. Daarbij heeft het er de schijn van. dat voorzitter en bloem van het gezelschap graag geziene gasten zullen blijven! De scheepsramp met de „Frans Elza" Op hun schriftelijk door de heer E. A. Vermeer (PvdA) gestelde vragen in ver band met een Belgisch verzoek om medewerking by het onderzoek naar de ramp met het Belgische vissersvaartuig „Frans Elza", heeft de heer De Jong, staatssecretaris van Defensie geant woord, dat het onderzoek naar de aan varing tussen de Karei Doorman" en de .Krans Elza" in handen is van de Ma- rineraad. Dit college had het voorne men medio december 1959 voor de open bare behandeling van de zaak bijeen te komen, doch heeft ter wille van het kunnen horen van Belgische getuigen haar zitting uitgesteld tot 2 en 3 februari as. Indien de heer Vermeer, aldus de staatssecretaris met zijn vraag bedoelt, dat de Nederlandse Marine autoriteiten geen gevolg hebben gege ven aan een Belgisch verzoek tot het horen van Nederlandse getuigen in Bel gië door Belgische instanties, kan slechte worden meegedeeld, dat een ver zoek daartoe de minister van Defensie niet heeft bereikt. De Nederlandse Marine-autoriteiten trachten daarentegen door overleg met de betrokken Belgische instanties te be vorderen, dat een volledig onderzoek in beide landen zal plaatsvinden. Overwerk voor slachtoffers watersnood in Amsterdam vrij van belasting Het ministerie van Financiën deelt mee. dat krachtens beslissing van de staatssecretaris van Financiën loon, hetwelk door overwerk is verkregen en wordt afgestaan 'ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Tuindorp-Oostzaan, voor de heffing van de inkomstenbelasting, loonbelasting en de premie A.O.W. en A.W.W. buiten aanmerking wordt gelaten, miits de werkgever zorg draagt voor de overma king van dit loon. Mening van N.T.S.-functionaris Als voorlichtingsmedium zal de tv steeds belangrijker worden Niveau en smaak kijkers niet onderschatten De heer J. W. Rengelink, programma commissaris van de Nederlandse Tele visie Stichting, meent, dat de televisie meer aandacht zou moeten kunnen be steden aan de parlementaire activiteit. Op dit ogenblik komt de t.v. daar niet aan toe, o.m. omdat men heeft te kiezen tussen alles of niets op grond van het argument, dat een montage van flitsen en commentaar de objectiviteit van de parlementaire t.v.-verslaggeving in ge vaar zou kunnen brengen. De heer Ren- gelink is het echter niet eens met dit argument. Een integrale uitzending van het Kamerdebat is naar zyn mening te levisie-technisch onaanvaardbaar en hij gelooft, dat de televisie, evenals de krant, wel een objectief verslag van de Kamerdebatten kan maken, zonder ze op de voet te volgen. Een verwrongen voorlichting zou door het Nederlandse publiek toch niet aanvaard worden. De heer Rengelink heeft deze mening geformuleerd tijdens een voordracht, die hij gisteren in Pulchri in Den Haag heeft gehouden voor het Contactcen trum op voorliohtingsgebied. De heer Rengelink pleitte er ook voor om de rechtszaal op het t.v.-scherm te bren gen, tenminste als het om zaken van al gemeen belang gaat (bijvoorbeeld de schrootaffaire). Het geven van t.v.- rechteverslagen mag echter niet geschie den uit sensatie-overwegingen. De heer Rengelink zou bijvoorbeeld geen behoef te hebben gehad aan een t.v.-uitzending die was gewyd aan de zaak Magere Josje. Waarom niet? De heer Rengelink vroeg zich voorts af, waarom ministers dikwijls niet de moeite willen nemen voor een life-t.v.- uitzending naar Bussum te komen, zo dat het publiek genoegen moet nemen met een gefilmde verklaring van een be windsman, die het publiek veel minder te zeggen heeft. Ook zei de heer Ren gelink nog steeds niet te begrijpen, waarom staatssecretaris Scholten de vertoning voor de televisie van de NVSH-voorlichtingsfiim ..Kringloop" had verboden. Onder verwijzing naar wat de buitenlandse televisie op het ge bied van voorlichting op allerlei gebied kan doen .stelde spreker vast, dat men in Nederland een aantal problemen met schijnheiligheid uit de weg gaat Het Nederlandse televisieprogramma heeft, in 1958 voor ongeveer een kwart bestaan uit actualiteiten en documen taires, zo merkte de heer Rengelink aan het begin van inleiding op. De voorlich ting via de televisie maakt echter nog wel een groter deel van het totaal der programma's uit als men denkt aan de voorlichting, die dikwijls „in blijkt te sluipen" in programma-onderdelen, die eigenlijk niet als voorlichting zyn be doeld. Als voorbeeld noemde de heer Rengelink de uitzending „Anders dan anderen", die aan Verolme was gewijd en die een goed beeld gaf van de Neder landse scheepsbouw. Of de film over Al gerije, die de charitatieve actie „Redt een kind" inluidde en die een duidelijke voorlichting gaf over toestanden in Al gerije. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V .d. kleuters 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en solist. I. d. pauze (plm. 21.1521.40): Meer werk en meer welvaart, klankb. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld van het amusement, praatje. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Amus. muz. 18.15 Sport- rubr. 18.30 Muzik. lezing. 18.50 Sociaal ëerspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 p ae man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Ge- var. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Vocaal-ensemble. 22.30 Nws. 22.40 Zaal- sportultsl. 22.45 Avondoverdenking .23.00 Orgelconcert. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gesprekken. 20.45 Tv-spel. VOOR VRIJDAG 29 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.23 Gram. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Vrouwen ln het Nederland se zakenleven, lezing. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleu ters. 11.15 Oude muz. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz.: Landb.rubr. 12.30 Land- en tulnb meded. 12.33 Sport en prognose, praatje. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beurs ber. 14.00 Kinderkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. 17.55 Act. 1 VARA: 18.00 Nws. 18.15 VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de Milnhardt's Zenuwtobletten Steeds belangrijker Naar de mening van de heer Renge link zal de voorlichting een steeds be langrijker plaats bij de televisie gaan innemen. Spreker geloofde ook. dat het publiek deze voorlichting wenst en dat men het niveau en de smaak van de brede kring van t.v.-kijkers niet mag onderschatten. Meer voorlichting op het t.v.-scherm zal echter veel geld kosten en meer zendtijd. Totnutoe heeft men teveel tijd en geld moeten besteden aan het amusement (waarbij inbegirepen toneel en film). Maar als er meer tijd komt (bijvoorbeeld als Nederland over een tweede zender net zou gaan beschikken) zal de t.v. naar sprekers mening zeker nog aan be langrijkheid als voorlichtingsmedium winnen. Ten slotte brak de heer Rengelink ook nog een lans voor kijkersresearch, een onderzoek, dat zioh o.m. zou moeten be zighouden met de psychologische en so ciologische aspecten van de indruk die het beeld in de beslotenheid van de huiskamer maakt. DONDERDAG Aula Ulo-school Asserstraat: Herv. wijk- femeente Levendaal. Bespreking kerk- ouwplannen. 8 uur nam. Café „Anlba": Ledenverg. Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbon den". 8 uur nam. Kurhaus Scheveningen: Lustrum V.V. S.L. Gala-voorstelling Lustrum-Musical. 9 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Abon nementsconcert R'dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Fllpse. Pianiste In- grid Haebler. 8 uur nam. Wassenaar: Theoriezaal politie bureau. Lezing over kernfysica. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Feestavond Leidsche Chr. Oranjevereeniging t.e.v. verjaardag Prinses Beatrix. 7.45 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed voor iedereen. Rapenburg 22: Alg. Jaarl. ledenvergade ring Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. St.-Antonlus Clubhuls: Lustrumviering Personeelsver. „Sleutelring". 7.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Pianoconcert Robert Alexander Bohnke voor L.K.K „Voor Allen". 8 uur nam. Zomerzore: Ned. Inst, van reglster-inge- nleurs en afgestudeerden van hogere tech nische scholen. Filmvoorstelling D.A.F. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond personeelsver. „De Landbouw". 8 uur nam. BINNENLAND Het staat thans vast dat de Haagse Academie v. Lichamelijke Opvoeding bin nen afzienbare tijd over een eigen gebouw zal kunnen beschikken, dat gesticht zal worden aan de Laan van Poot. Verwacht wordt dat begin Juni de aanbesteding kan 6laats hebben, zodat nog dit Jaar met de ouw waarvan de' kosten op 1.5 miljoen worden geraamd begonnen zal kunnen worden. Het drie-Jarig zoontje van de familie Reukers te Marienvelde (gemeente Ruur- lo) is gistermiddag al spelend in een sloot geraakt en verdronken. Een speel kameraadje van de Jongen ging diens va der, die op het land aan het werk was, waarschuwen, doch toen deze ter plaatse kwam en zijn zoontje uit het water haal de, bleek het kind reeds te zyn overleden. De Partij van de Arbeid zal zaterdag a.s. in de Dierentuin te Den Haag een de monstratieve centrale kadervergadering houden over de huidige politieke situa tie. Op deze vergadering, die 's middags drie uur aanvangt, zullen spreken de he ren mr. J. A. W. Burger, J. Bommer en E. Vermeer. In de ouderdom van 57 jaar is te Naarden overleden de heer G. D. J. Ver- zljden, een bekende figuur in de kringen van de Nederlandse Postzegelverzamelaars. De heer Verzijden was algemeen secretaris van de Landelijke Vereniging voor de Phi- latelle. Daarnaast was hij secretaris van de raad van beheer voor het maandblad voor de phllatelle en later penningmeester van de afdeling Gooi en Eemland van de Ne derlandse Vereniging van Postzegelverza melaars. In verband met de pokkenepidemie, die op het ogenblik in Moskou heerst, is de geneeskundige dienst van de N.V. Lucht haven Schiphol ertoe over gegaan op rei zigers uit de Russische hoofdstad het in ternationale sanitaire reglement toe te passen. Dit houdt in. dat passagiers die uit een met pokken besmet gebied ko men na hun aankomst een in ternationaal bewijs van Inenting tegen pokken moeten overleggen, dat niet lan ger dan drie Jaar geleden mag zijn uitge geven. Zijn zij niet in het bezit van zo een bewijs, dan worden zij in de gelegen heid gesteld de vaccinatie alsnog op Schip hol te ontvangen. Gisteren is in Tilburg een ongeluk gebeurd, waarbij een negenjarige om het leven is gekomen. Een 32-Jarlge automo bilist reed met zyn personenauto een voor doorgaand verkeer gestremde straat in. Door het weifelend oversteken van het Jongetje, moest de bestuurder van de auto uitwijken, waarna een botsing met het bord van de wegafzetting volgde. Het bord, dat met bouten was bevestigd, kwam Juist op het hoofd van het slacht offertje terecht. Met een schedelbaslsfrac- tuur werd het kind naar een ziekenhuis ln Tilburg vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. BUITENLAND De Britse raad voor medisch onder zoek heeft bijzonderheden gepubliceerd over een 14- jarig Londens meisje dat ab soluut gevoelloos is. Zh heeft eens het puntje van haar tong afgebeten, een vin gertop afgeklemd tussen een deur en een bovenbeen gebroken zonder dat zij het voelde. De medici zyn er nog niet achter waar dit aan te wyten is. Men heeft spe ciale maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat het meisje zich door haar gevoelloosheid ernstig verwondt. President Elsenhower heeft verklaard, dat de V.S. bezorgd en verbaasd zijn over de Cubaanse aanvallen. De openlyke aan vallen van premier Fidel Castro en andere Cubaanse autoriteiten zyn ongerechtvaar digd en geheel ongegrond. Het Amerikaan se volk heeft de grootste sympathie en be langstelling voor de bevolking van Cuba. De V.S. zyn niet van plan represaille maatregelen te nemen en zullen zich ze ker niet mengen ln de binnenlandse aan gelegenheden van het Cubaanse volk. Juan Peron. de voormalige president van Argentinië, is gisteren met een vlieg tuig uit Cludad TruJUlo te Sevllla aan- fekomen. Peron. die indertijd uit Argen- inle was verbannen, verbleef sedertdien te Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek. Volgens zyn zeg gen geschiedt zyn reis naar. en mogelijk verblijf voortaan, in Spanje, vrijwillig. De gezondheidstoestrm vin Aneurin Bevan, de plaatsvervangends leider van de Britse Labourparty, die een maand ge leden een zware buikoperatie onderging, vertoont enige verbetering, zo werd giste ren in een bulletin bekendgemaakt. In en om Sydney zyn tot dusver 12 mensen gestorven door de hitte. Er wor den al een paar dagen temperaturen van boven de honderd graden fahrenhelt ge meten. Woensdag stierven vier mensen en vielen er 130 flauw. In de door de Oostenrijkse Bonds- autoriteiten beheerde kampen bevinden zich thans zeventienduizend personen van wie ruim achtduizend Oostenryks staats burger zyn geworden. Per 1 Januari J.l. vertoefden 58.526 vluchtelingen in Oosten- ryk onder het mandaat van de V.N.-hoge- commissari8 voor de vluchtelingen van wie dertigduizend vreemdtalige buitenlanders. Uit een kerk te York ln de Ameri kaanse staat Pennsylvania is een band recorder gestolen. Het toeval wil dat zich op een band in het toestel een preek be vond over het gebod „gy zult niet stelen". Het veranderingsproces waaraan de dorpsgemeenschap in óostenryk thans on derworpen is. heeft een revolutionair ka rakter aangenomen, aldus een vanwege de (r.-k.) Oostenrijkse Volkspartij opgesteld rapport waarin wordt aangedrongen op maatregelen tegen verval van de dorps- enschap en de dai politieke gevaren. Volgens in Nicosia ontvangen berich ten wordt er gezocht naar „zeer belang rijke documenten" ln het wrak van een vliegtuig van de Amerikaanse Marine, dat acht dagen geleden ln het berggebied van Zuld-Turkije is verongelukt. Het vliegtuig, een Mercator, verongelukte op de berg Ka- ranfll toen het op weg was van Napels naar Adana. Alle zestien inzittenden kwa men om het leven. Dr. Max Herzberger van de Eastman Kodak Company te Rochester. V.S., is erin geslaagd een lens te construeren, die ge corrigeerd is voor alle kleuren van het zichtbare licht. Tot voor kort was men niet in staat lenzen te fabriceren zonder een kleine afwyking als gevolg van de kleurbreking van het licht. Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie gaat 11 februari naar India, waar hij tot de 16de blijft. Vervolgens bezoekt hij Birma. Indonesië en Afghanistan, ln deze volgorde. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's getuigen. 8 uur nam. Doelenkazerne: Officiersbal t.g.v. ver jaardag H.K.H. Prinses Beatrix m.m.v. Leids Studenten Cabaret. 8.30 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbelstu die 1011 uur voorm.; spr. ds. K. C. van Oossanen. 11 uur voorm. Gerecht 10: Universele eredienst Soefi beweging. Spr. dhr. L. de Ruiter over „Be langstelling en onverschilligheid". 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hova's getuigen. „Verstandig wandelen in een goddeloze wereld", 3 uur nam. Wachttorenstudie Jehova's getuigen. 4.10 uur nam. Volkshuis: Poppentheater Harlekijn „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG Rehoboth: Ledenverg. Chr. Hist Unie afd. Leiden. Ds. F. H. Landsman bespreekt problemen rondom de voetbalprysvragen. 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: Ver. voor Peda gogiek. Lezing dr. A. van Krevelen in cursus „Het bedreigde kind". 8 uur nam. Schouwburg: Toneelver. D.O.S. speelt „Opdat recht geschiede". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Receptie 40- Jarig bestaan Leids Politie Muziekgezel schap. 79 uur nam. DINSDAG Ryksmuseum voor Volkenkunde: Film voordracht dr. H. Lehmann „Het dagelyks leven en gewoonten in het dorp Man". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Endegeest: K. en O.-cursus over de be handeling van psychiatrische patiënten. 2.30 uur nam. Rehoboth: Receptie 10 Jaar „Jong en Jolig". 8-10 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalExpositie keuze-tentoonstel ling Openbaar Kunstbezit. Dagelyks van 104 uur (zondag 14 uur nam.) t.e.m. 8 februari. Rooseveltstraat 9: Beroepententoon- stelling 79 uur nam., met uitzondering van zaterdag en zondag (t.e.m. 29 Ja- nari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari) Ryksprentenkabinet (Kloksteeg 261 Foto-tentoonstelling P H. Goede Werkd 26 uur nam (tot en met 30 januari) DE BIOSCOPEN l'rlanon „Het mysterie van het zwarte museum" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15. 4.30. 7 en 9.16 u. Studio „Helden" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Clske de Rat" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Eiland ln de zon" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur Donderdagcyclus: „Vova Zapata". (14 Jaar). Lldo „The nun's story" (14 jr.). Dagelyks 2.30 en 8 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden zijn geopend de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31. tel. 21313 en de Ha ven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. BU geen gehoor bfy CJw bulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon Z2222. 1. lezing. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Orgel en zang. VPRO: 19.30 Technische bijstand aan minder ontwikkelde gebieden, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nws. 20.05 Overdracht van waarden, gesprek. 20.20 Bas en piano. 20.35 Boekbespr. 20.40 De film als document, lezing. 20.50 Europa één, lezing. VARA: 21.00 Hobby-quiz. 21.50 De gyroscopen tollen, klankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Ver- gelijkenderwys, muzikaal gesprek. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 vyftien jaar geleden, praatje. 13.20 Promenade- ork. en solist. 13.55 Gram. 14.05 School radio. 14.25 Kamermuz. 15.10 Voordr. 15.30 Kamermuz. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Kamermuz. 16.40 Gram. 17.00 Voor dracht. 17.20 Gitaarmuz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Koorzang en orgel. NCRV: 18.20 Gevar. progr. 18.50 Rege rlngsuitz.: Industrialisatie I. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal-ensemble. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.35 Gram. 20.40 Kunstrubr. 21.00 De bijbel in het tijdbeeld van de kunst, mu zikale lezing. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs wegen van kunst en schoonheid, lezing. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l\jn van 1820 uur) I. Gaetano Donizetti: 1. uit „Anna Bo- lena". Piangete voi? Al dolce guidaml cas- tel natio. Maria Meneghini Callas, sopraan Monica Sinclair, alt. John Lanlgan, Dun can Robertson .tenor. Joseph Rouleau, bas. Koor en Philharmonia Orkest olv. Ni- cola Rescigno. 2. uit .Linda di Chamo- nix". Ouverture. Orkest van de Maggio Musicale Fiorentlno olv. Glanendra Gavaz- zeni. II: Alfredo Catalani uit „La Wally". Voorspel tot het 4e bedrijf. Orkest van de Maggio Musicale Fiorentlno olv. Glanan- drea Gavazzeni. III: Pietro Mascagni uit „Iris". Oh. come al tuo sottlle. Rosanna Carterl, sopraan. Giuseppe di Stefano. tenor. Symphonie Orkest van Milaan olv. Antonio Tonini. IV:Glacomo Puccini „La Fanciulla del West" (le bedrijf). Opera in drie bedrij ven op tekst van Guelfo Clvlnini en Car lo Zangarini naar het drama van David Belasco. Plaats en tyd van handeling: Ca- lifornie, 1849-50. Personen: Minnie, eige naresse van "The Polka" bar, Renata Te- baldi, sopraan; Jack Rance, sheriff, Cor nell Macneil. bariton; Dick Johnson, (Ra- merrez). leider van een roversbende: Ma rio del Monaco, tenor; Jake Wallace, Gior gio Tozzi, bas; Nick, kelner van "The Pol ka", Plero dl Palma, tenor; Ashby, agent van Wells Fargo, Silvio Malonlca, bas; So- nora. Giorgio Giorgetti, bariton; Trin, En- zo Guagni, tenor; Sid, Vlrgillo Carbonari, bariton; Bello. Edio Peruzzi, bariton; Har ry, Mario Carlin, tenor; Loe, Angelo Mer- curlall, tenor; Happy. Michele Cazato, ba riton; Jim Larkens. Giuseppe Morresl, bas; mijnwerkers; Postillon, Athos Cesarlnl, te nor; Billy Jackrabbit, roodhuid, Darlo Ca- selli. bas; Wowkle, diens vrouw, Bianca Maria Casoni, mezzo-sopraan. Koor en Orkest van de Accademla di Santa Cecilia, Rome. Dirigent: Franco Capuana. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld. 20.40 Gevar. pro gramma. 21.25 Filmprogr. "21.35 Perry Como-show. 22.20 Einde. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Herhaling progr. afgelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brlevenbeantw. 16.30 Radioportret. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Lezing. 20.15 Ork.- conc. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 Re cital, 23.15 Vragenbeantw. 23.45 Pari. overz. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en Ierse muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V ,d. kind. 15.00 V. d .vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Theater- en filmmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. en lichte muz. 19.40 Rep. cricketwedstr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 Nws.) 23.30 Nws. en rep. crlcket-test-match. 23.43 Ge var. progr. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianowerken. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.05 Orgelmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Gev. muz. 21.00 Sol.-conc. 21.45 Nws. 23.15 Kamer muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 18.30 Nwe gram. 19.16 Kamermuz. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lich te muz. 16.00 Koersen. 16.06 Lichte muz. 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Liederen. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.20 Automoblelkron. 19.40 Gram. 19.50 Idem. 20.00 Vrijdagavondconc. 20.40 Kunstkaleldoskoop. 20.55 Verv. vrijdag avondconc. 21.30 Pianowerken. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Gram. 23.00 Slui ting. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 15.00 Lichte muz. 1607 L'Orfeo. opera. 17.00 Nws. 17.10 L'Orfeo, opera (verv.). 18.38 Mondharmonica-spel en kinderkoor. 19.30 Nws. 22.00 Chansons. 20.30 Koorzang en instrum. ensemble. 21.00 Hoorsp. Daarna: Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Amsterdam regen ono 4 6 4 4 Den Helder regen o 8 4 2 1 Ypenburg motregen w.stil 6 5 7 Viissingen regen z 4 7 5 9 Eelde regen o 5 3 2 1 De Bilt regen ozo 5 7 5 4 Twente motregen ozo 3 6 4 1 Eindhoven regen zzo 2 7 7 3 Z.-Limburg regen z 6 8 7 3 Helsinki sneeuw no 6 -2 -13 1 Stockholm sneeuw nnw 3 -1 -3 3 Oslo sneeuw zo 2 3 -2 2 Kopenhagen mist w.stil 3 1 0 Aberdeen regen w.stil 4 3 1 Londen regen o 2 6 6 7 Brussel regen z 4 7 7 3 Luxemburg regen zzw 8 8 7 11 Parys regen zzw 8 11 8 6 Bordeaux mist w.stil 13 6 0.1 Nice regen n 5 16 10 1 Berlijn Frankfort regen geh. bew. o 4 o 1 4 8 2 5 0.1 3 München geh. bew. z 4 4 1 0 Zürich zwaar bew zzo 2 10 2 0.1 1 Genève regen zw 2 7 4 Locarno regen mist nno 2 3 3 37 Wenen z 2 2 -1 0 Innsbruck zwaar bew w 5 13 3 0 Belgrado licht bew. w.stil 4 Athene onbewolkt w.stil 10 Rome zwaar bew z 10 18 14 0 AJaccio Madrid zwaar bew. ono 4 21 10 0 zwaar bew. z i 11 5 6 Lissabon onbewolkt wnw 5 14 7 13

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2