LOONOVERLEG VERVOER ZAL ZATERDAG WORDEN HERVAT KEERPUNT TEN GUNSTE VAN HET GEZAG VAN DE GAULLE WEERBERICHT NA „OPENHARTIG" GESPREK GISTEREN „Dan is rust tvel weergekeerd Rebellen gevoelen zich onzeker Regering achter de president Contra-demonstratie in Algerijnse liaven Enthousiasme op RTC in Brussel Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 JANUARI 1960 No. 29960 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal! f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 55 De onderhandelingen over de lonen en tarieven in de vervoerssector zullen zaterdagmorgen om tien uur weer worden voorgezet. De besprekingen zullen worden gevoerd in dezelfde formatie van functionarissen, als waarin men op 19 januari bijeenkwam, toen nog geen bevredigende overeenstemming kon worden bereikt. Dit resultaat is gisteren geboekt in de Statenzaal aan het Binnenhof te Den Haag, waar de ministers H. A. Korthals en J. W. de Pous en staatssecretaris B. Roolvink de regering vertegenwoordigden in een „openhartig" gesprek met de vertegenwoordigers van de betreffende vakorganisaties van werknemers en werkgevers. Dit gesprek moest antwoord geven op de vraag of „het klimaat in de vervoerssector het voortzetten van de onderhandelingen gewenst en mogelijk maakte". Men kwam tot de eenstemmige conclusie, dat zaterdag a.s. de rust in de vervoersbedrijven wel weer geheel zal zijn teruggekeerd en dat dan het loonoverleg voortgezet kan worden. Iedereen opgelucht en vol vertrouwen De besprekingen duurden byna drie- en half uur. Maar toen kon staatsse cretaris Roolvink van Sociale Zaken dan ook opgelucht verklaren, dat „het klimaat was opgeklaard!" En dat „er goed weer op komst was". Ook minister De Pous noemde bij het verlaten van de Statenzaal de toestand gunstig. Zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, minister Korthals, die had gepresideerd, sloot zich hierbij vol mondig aan. Staatssecretaris Roolvink voegde er nog aan toe, dat de regering bereid was de onderhandeling voort te zetten, om dat men ervan uitging, dat er zaterdag weer volledige rust in de vervoerssec tor zou heersen. De voorzitters van de vakbonden zouden de vergadering van het personeel van autobusondernemin gen in verschillende plaatsen bijwonen en tot voorlopige rust manen. Volste vertrouwen Regering en vakbondsleiders zeiden er het volste vertrouwen in te hebben, dat men er bij die gelegenheden in zou sla gen onberaden stappen te voorkomen. Ook de voorzitters van de organisa ties, die de gedachtewisseling bijwoon den, verlieten het Binnenhof gisteren merkwaar opgelucht en vol vertrouwen. „Wij hebben een openhartig gesprek ge had met de regering", verklaarde de heer W. J. L. Spit van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St.-Ra- phaël". „Ik ben gelukkig over het be reikte resultaat en heb het volste ver trouwen, dat ook de onderhandelingen van zaterdag resultaat zullen opleve ren." Het kwam de heer Spit onwaar- schijnlijk voor, dat zaterdag wederom geen bevredigend akkoord zou worden bereikt. „Het resultaat van de voort te zetten onderhandelingen zal echter af hangen van de omstandigheden in con crete op zaterdag", besloot hij zijn ver klaring. Geen nieuwe acties Mr. D. van Setten van de KNVTO en directeur van de gisteren nog stakende BBA te Breda, sprak de hoop uit, dat het personeel van de vervoersonderne mingen na het resultaat van dit „kli- maatoverleg" zich niet meer zou laten verleiden tot wilde acties. „De moeilijkheid was tot dusver, dat de situatie uitzichtloos scheen", zo merkte hij op, „maar nu is er een da tum genoemd, waarop de loononderhan delingen zullen worden voortgezet". Dat de BBA gisteren toch nog tot staking overging, niettegenstaande in de betreffende personeelsvergadering tot het tegendeel was besloten, meende mr. Van Setten te moeten toeschrijven aan Wolframbeitels naar rampmij u Coalbrook De grote boormachine waarmee po gingen worden gedaan de 435 in een kolenmijn te Coalbrook in Zuid-Afrika ingesloten arbeiders te bereiken, is gis teren uitgerust met Amerikaanse Wol frambeitels die per vliegtuig uit New York zijn gekomen. De boorwerkzaam- heden hadden dinsdag vertraging on dervonden, maar ook met de nieuwe beitels zal het nog verscheidene dagen duren voor men de diepte heeft bereikt waarop de ingesloten mannen zijn. Als men de vereiste diepte heeft bereikt, zal men een microfoon in het gat laten zakken. Indien er geen geluid wordt ge hoord, wordt de microfoon vervangen door een miniatuurcamera voor het ma ken van een film. het feit, dat het personeel van zijn be drijf tenslotte teveel had geluisterd naar een aantal hetzemakers en daaitoy te weinig vertrouwen aan de dag had ge legd voor de zelfgekozen vertegenwoor digers in de eigen ondernemingsraad. „Nu heb ik tegenover de regering ge zeten met een staking in Brabant ach ter de rug", verzuchtte mr. Van Setten. „Anders zou ik sterker hebben gestaan, want ik heb mijn personeel de wilde ac tie dringend ontraden." Op de vraag, wat er zou gebeuren in dien de rust in de vervoerssector zater dag onverhoopt niet zou zijn hersteld en of daarin een nieuw gevaar school voor het voortzetten van de onderhandelin gen antwoordde de voorzitter van de FNOP mr. dr. E. P. Verkerk: „Wij heb ben veilig gesteld, dat de besprekingen van zaterdag doorgaan Aan het overleg werd voorts ook deel genomen door de heer H. den Hertog na mens de voorzitter van de BBN, de heer J. de Later namens de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NWt, mr. T. J. den Hartog voor de Protestants- Christelijke Bond en de heer J. J. van der Linden namens de Katholieke Bond „St.-Bonifacius". (Men zie ook elders) Vreemde verdwijning van Krupp-directeur (Van onze correspondent in Bonn) Sedert maandagmorgen 11 januari half zeven is de directeur van de Krupp- lokomotievenfabrieken te Essen, de 53- jarige Herbert Rambeau, spoorloos ver dwenen. Uit een radio- en televisie-op roep van gisteravond blijkt dat gevreesd wordt dat Rambeau het slachtoffer is geworden van een misdaad, met andere woorden, is vermoord. Als altijd verliet Rambeau op 11 ja nuari des morgens vroeg in alle stilte zijn huis. Hij reed met zijn auto naar het Baldeney-meer, of werd daarheen geredenMen vond tenminste de auto later op een parkeerplaats bij het meer verlaten en geheel gesloten Opmerkelijk acht men het, dat Ram beau tegen zijn gewoonte in geen pas poort, geen portefeuille, geen porte monnee en geen geld had meegenomen. Zijn vrouw vond al deze persoonlijke bezittingen thuis alsof Rambeau ze had vergeten. Ook hecht men waarde aan het feit dat Rambeau de vrijdag tevoren teruggekeerd was van een zakenreis naar India, waar hij succesvolle zaken voor Krupp had gedaan. Hij was de twee dagen vóór zijn verdwijning dan ook best gehumeurd geweest, hetgeen het raadsel van zijn verdwijnen nog groter maakt en de politie ertoe heeft gebracht mee te delen dat „een misdaad niet uitgesloten moet worden geacht". Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Lagere temperaturen, vooral in het midden en zuiden van het land. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 JANUARI Zon op: 8.27 uur: onder: 17.20 uur. Maan op: 8.47 uur: onder; 19.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.57 en 16.10 uur. Laagwater te 12.07 uur Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Generaal De Gaulle zou zich er vandaag op voorbereiden om per soonlijk de strijd aan te binden met de opstandigen in Algiers. Hij zal zich daarvoor wapenen met speciale, doch constitutionele bevoegd heden. De eerste stap daartoe is overleg met de Raad van State, het hoogste orgaan voor constitutionele kwesties, dat geraadpleegd moet worden over het verlenen van speciale bevoegdheden aan de regering. Men verwacht, dat de generaal vrijdag, als hij een radiorede zal uit spreken, zijn plannen zal onthullen. In Parijs begint men weer wat optimistischer te worden. Functiona rissen gaven gisteravond de verzekering, dat er tekenen zijn, die er op wijzen, dat de rebellen zich onzeker beginnen te voelen. De algemene staking is voor een deel afgelast en de mohammedaanse bevolking begint zich duidelijk uit te spreken ten gunste van De Gaulle. In kringen, die nauw met de regering zijn verbonden is verklaard, dat De Gaulle niet zal tornen aan de politiek van zelfbeschikking voor Algerije, ook al zou hij kunnen verklaren, dat hij hoopt dat bü raadpleging van het Algerijnse volk, als de vrede eenmaal definitief is gevestigd, de „meest Franse" oplossing zal worden verkozen. Voorts zou de pre sident volgens deze kringen vasthouden aan het beginsel dat het rechtmatige gezag van de regering niet ongestraft mag worden uitgedaagd. Te zijner tijd zouden de voornaamste leiders der op standigen, o.w. Lagaillarde en Ortiz, voor de rechter worden gebracht. De regering staat verenigd achter De Gaulle. Na een kabinetsvergadering, waarop de president gisteren enkele van zün plannen uit de doeken deed, ver klaarde een minister: „De Gaulle is onwrikbaar als de rots van Gibraltar". De tendens in de Algerijnse crisis leek reeds gisteravond in tegenstelling tot de vorige dag een wat gunstiger wending voor de regering te hebben ge nomen: onder de mohammedaanse be volking (9 miljoen van de 10 miljoen Algerijnen) kon een beweging ten gunste van De Gaulle worden waargenomen zowel in Algiers als in Mostaganem, en in het moederland leek de publieke opinie wakker geschud, getuige, de tal loze, steunbetuigingen van instanties en particulieren, die het Elysée bereikten. Typerend was het gebeuren in Mosta ganem, een haven in West-Algerije, waar mohammedanen een contrademonstratie hielden. Zij weigerden aan de opdracht van de Franse activisten om hun win kels te sluiten gehoor te geven, waarop stenen naar de winkels werden gegooid De mohammedanen gingen later naar het stadhuis, roepend „leve De Gaulle". Bij een kleine botsing zouden zes per sonen gewond zijn. De rust is weerge keerd. Mislukte betoging Twee foto's van de gespannen toe stand in Algiers. Op de bovenste foto het opwerpen van de barri cades. Op de onderste foto het ra vitailleren van de „bemanning" der barricades met brood en koffie. In Parijs heeft een handjevol studen ten en scholieren gisteren gehoor gege ven aan een oproep tot een sympathie staking met de „patriotten" in Algiers, die de rechtse afgevaardigde Le Pen had uitgegeven. Enkele rechtse studenten begonnen de demonstratie dinsdag reeds met zich te verschansen in de juridische faculteit in Parijs, doch na verloop van tijd gaven zij, bij gebrek aan belangstel ling, hun positie prijs. De Nationale Studentenbond had zich tegen de beto ging uitgesproken. De Parijse politie heeft hedenochtend huiszoekingen verricht by een honderd tal „activisten", die aangesloten zijn bij uiterst rechtse groeperingen zoals de „Beweging voor de dertiende mei" en de „Jonge natie". Ook in de provincies zyn huiszoekingen verricht. Gisteren heeft de Parijse politie de edities van de weekbladen „France Observateur" (links), „La Voix Commu niste", „Aspects de la France", „Rivarol' (rechts) en een speciale editie van het satirische blad „Charivari" in beslag genomen. Redactieleden van „France Observateur" geloven, dat de inbeslag neming van dit blad het gevolg is van een artikel van de hoofdredacteur, Claude Bourdet, waarin deze president De Gaulle beschuldigt van zwakheid en aarzeling en waarin hij pleit voor on middellijke onderhandelingen met de mohammedaanse opstandelingen in Al gerije. Toespraak van Challe Generaal Challe heeft gisteren in een toespraak via radio-Algiers verklaard: „Het Franse leger zal blyven strijden opdat Algerije definitief Frans gebied blijft, want zijn strijd kan geen andere zin hebben". Hij zei, dat het leger slechts zin heeft als het discipline heeft, gehoorzaam aan de regering is en toe- wyding voor het land heeft. Het nieuwe Algerye kan slechts worden opgebouwd in eenheid van allen. Het is nodig, dat de verbroedering tussen Franse moham medanen en Europese Fransen zich manifesteert. Allen moeten hier vertrou wen in het leger van Frankrijk stellen. De huidige situatie kan niet langer voortduren en de misverstanden moeten verdwynen na hetgeen ik gezegd heb. De orde moet onmiddellijk terugkeren in het belang van Algerye zelf". De regeringsvertegenwoordiger, Delou- vrier, wees in een radiotoespraak op de enorme risico's, die de huidige situatie met zich meebrengt. Wat zal het einde zijn? Het verlies van Algerye en van alle wettige banden met het moederland. Hy zei de motieven te begrijpen van hen die zich met de moed der wanhoop op sloten om te getuigen van het Franse Algerye. Hy wist, dat deze motieven door de meesten in Algiers gesteund werden, maar deed een dringend beroep om de toekomst van het vaderland niet in de waagschaal te stellen. Niets is ver loren, aldus Delouvrier, die vroeg de staking te beëindigen en het werk te hervatten. Als de rust is weergekeerd (Van onze Brusselse correspondent). Kongo wordt op 30 juni onafhanke lijk. Deze beslissing van de Belgische regering heeft in de Kongolese delega ties van de ronde-tafelconferentie een ongelooflijk enthousiasme en tevens een vrij onverwachte manifestatie van pro- Belgische gevoelens doen losbranden. Het enthousiasme dat ct-oor de Belgische delegatie werd gedeeld, werd slechts overschaduwd door het vertrek van Joseph Kasavoeboe. de president van de Abako naar een onbekende bestemming. Zelfs de Belgische veiligheidsdiensten wisten blijkbaar niet waar hij was. Ver moed werd dat hij over Parijs naar Leopoldstad is vertrokken. Men vreest natuurlijk dat hij in deKongolese hoofd stad zal pogen een soort voorlopige re gering te vormen of een oproer te ver oorzaken. De delegatie van de Abako bleef nochtans op haar plaats. De vice- president van de Abako. Daniel Kanza, verklaarde, volgens een door de Kongo lezen goedgekeurd proces-verbaal van de R.T.C.. dat Kasavoeboe het kartel noch de Abako op de hoogte heeft ge bracht van zijn houding. Wij hebben van het centraal comité van de Abako en van het congres van Kisantoe de opdracht gekregen om de onafhanke lijkheid zo spoedig mogelijk te verkrij gen. Wij hebben deze opdracht trouw vervuld, aldus Kanza Kanza werd over de gehele lijn ge steund door de andere Kongolese dele gaties en voornamelijk door Patrice Loemoemba. die gisteren voor het eerst op de R.T.C. verscheen en opmerkelijk gematigde verklaringen aflegde. Op een grote receptie, welke in het Brusselse hotel „Metropole" woensdag avond door de Kongolese delegaties werd aangeboden, legde een twintigtal Kongolese politieke leiders en tradi tionele stamhoofden voor de microfoon lange en enthousiaste verklaringen af. Het was Patrice Loemoemba, de leider van de Nationaal-Kongolese be weging, die deze receptie presideerde. De Kongolezen offreerden aan alle Belgen een rondje bier en hun toespra ken eindigden onveranderlyk met de uitroepen: „leve Kongo! Leve de onaf- hankclykheid! Leve Koning Boudcwyn! Leve België! Als laatste nam Loemoem ba zelf het woord en riep de zaal toe: „zijn er nog problemen tussen ons en de Belgen?" waarop alle Kongolezen een luid „neen" lieten horen. Staking in Amerika Zes scheepswerven van Bethlehem Steel aan de oostkust van de V.S. zijn vandaag door een staking getroffen. Circa 16.000 arbeiders hebben het werk neergelegd om kracht by te zetten aan hun eis voor een nieuw arbeidscontract. kan tenslotte alles worden gewonnen, zei hy. Hedenochtend is de censuur in Algerije opgeheven. Er kunnen weer particuliere telefoongesprek ken met Frankrijk gevoerd worden. Waarnemers in Algiers menen, dat er na de rede, die de Franse opper bevelhebber in Algerije, generaal Challe, gisteravond heeft gehou den, een keerpunt in de crisis is gekomen. Challe heeft, zoals hier boven gezegd, dat „het Franse leger strijdt opdat Algerije defini tief Frans zal blijven". Slot op pag. 2 Vroeger dan ooit zijn in Overveen enkele krokusvelden in bloei ge komen. Jongetje gooide wat petroleum in kachel Aan gevolgen overleden Gisteren is in Kollum (Fr.) de vier jarige Age Bruining ernstig gewond ge raakt toen hy, terwyl zijn moeder in de keuken was, de inhoud van een blik petroleum, dat achter de kachel stond, in de kachel gooide. Er ontstond een steekvlam, die de kleren van het jon getje in brand deed geraken. De moeder, die op het hulpgeroep van het jongetje toesnelde vond het kind met brandende kleren in een hoek van de kamer. Zy kon het vuur doven met behulp van een deken, waarna ze het kind van zyn kle ren ontdeed en naar het ziekenhuis bracht. Daar is het in de loop van de avond overleden. Terwijl de moeder met het kind op weg naar het ziekenhuis was, ontstond er in het huis opnieuw brand. De brand weer, die het vuur bluste, constateerde dat de brand was ontstaan doordat een kinderbedje, waarin de moeder in de consternatie het kennelijk nog smeu lende pyjamajasje had gedeponeerd, in brand was geraakt. De brandweer ont dekte voorts dat de deken, die de moe der had gebruikt om het vuur te doven, eveneens nog smeulend op een ander bed was gedeponeerd. Het slachtoffertje was enig kind. Besprekingen salarissen Overheidspersoneel De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken, ver gaderde onder voorzitterschap van prof. mr. N E. H. van Esveld. Over een ontwerp-besluit tot wijziging van de salarisregeling voor het onder wijzend personeel by het l.o. en het lager land- en tuinbouwonderwijs, hou dende een aanpassing aan de z.g. 1 april-maatregel voor de Rijksambtena ren, werd geen overeenstemming bereikt. Naar aanleiding van gevoerde bespre kingen omtrent de vaststelling van een definitieve salarisverhoging voor het overheidspersoneel besloot de commissie de minister van Binnenlandse Zaken uit te nodigen aanwezig te willen zyn in een vergadering van de centrale commissie omstreeks 8 februari '60, ten einde zo enigszins mogelijk een defini tieve beslissing ter zake uit te lokken. Ongeluk bij spelletje in vliegkamp Valkenburg Tydens een uitdagingsspelletje tussen enige dienstplichtige militairen der zee macht in een werkplaats in het Marine vliegkamp Valkenburg, greep een dezer schepelingen wat hy dacht een emmer met water, die hy in de richting van een kachel gooide. De emmer bleek echter benzine te bevatten, die onmid dellijk in brand vloog, waardoor de bij de kachel staande vliegtuigmaker J. Boerman, ongehuwd, oud 20 jaar en afkomstig uit Kampen, zeer ernstige brandwonden opliep. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden over gebracht. Het ongeval gebeurde gister middag. EERSTE „COMPUTER" IN GEBRUIK GENOMEN (Van onze Haagse redactie) Een elektronisch brein, dat 15.000 optel- en aftreksommen per seconde kan maken of in dezelfde tyd 2000 verme nigvuldigingen en delingen, is door de te Den Haag gevestigde verzekerlngs- maatschappyen Eerste Nederlandsche en Nieuwe Eerste Nederlandsche dezer dagen in gebruik genomen. Dit brein draagt de prozaische naam „x 1" en het is de eerste „computer" van Nederlands fabrikaat, die commercieel in bedrijf is gesteld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1