STADSNIEUWS Laatste nieuws Kongo: 1 juli fAMERIKA BEZORGD OVER DE MOEILIJKHEDEN MET CUBA HET MILJOEN GEPASSEERD VOOR TUINDORP-OOSTZAAN WOENSDAG 27 JANUARI 1960 Uiteenlopende films voor Filmstudiekring „La Seine" en Helzapoppin Voor de Filmstudiekring van K. en O. draaide gisteravond in de Filmzaal van de Rijksuniversiteit een tweetal films: „La Seine a rencontré Paris" en „Hell- zapoppin", onder regie van resp. Joris Ivens en H. C. Potter tot stand ge komen. Ivens' werk is ons wat tegengevallen. Het geeft wel een gevarieerd beeld van het leven aan de boorden van de be roemde rivier en tal van beelden ge tuigen van het vakmanschap van de regisseur, maar wat eraan ontbreekt is een zekere sfeer, die in een werk als dit niet mocht ontbreken. Deze filmische ontmoeting tussen de Seine en Parijs is te cerebraal benaderd. Zelfs de humor, waaraan het dank zij enkele originele montages niet ontbreekt, is niet „ge vonden" dat wil zeggen: uit de aard van het werk zelf gegroeid maar „gezocht", al was het bijv. bepaald gees tig het beeld van een tweetal nonnetjes vlak achter dat van een minnekozend paartje te monteren. Dit bezwaar doet overigens niets af aan onze waardering voor een groot aantal mooie en ten dele weinig bekende beelden van het leven langs de Seine-oevers. Maar, zoals ge zegd, er ontbrak een vloeiende lyn, waardoor het geheel wat brokkelig werd. Merkwaardig was de reactie van en kele bezoekers op Potters „Hellzapop- pin": men vond er blijkbaar zo weinig aan, dat men zich in de korte pauze in het midden liever huiswaarts be gaf. Nu is deze film inderdaad een merkwaardig werk, waarin de toeschou wer de ene kolderieke situatie na de andere krijgt voorgezet. Veel van die malligheid behoort tot het genre van „gooien en smijten", maar verheft zich desondanks boven het niveau van alleen-maar-iets-vernielen of larie-zon- der-meer door het verband, waarin het geplaatst is. Overduidelijk is dat ver band op zichzelf ook al niet, zodat dit bepaald geen werk is, dat beoogt de toeschouwers hoe dan ook te „stichten". Maar wie het kan opbrengen ontspan nen naar een lange reeks carnavaleske zotternijen te kijken, zal aan dit won derlijke werk, waarvan men met geen mogelijkheid een korte samenvatting kan geven, zeker veel genoegen hebben beleefd. Huis-aan-huiscollecte ramp Tuindorp-Oostzaan VRIJDAG EN ZATERDAG Het Nationaal Rampen Fonds heeft het Ned. Roode Kruis verzocht een straatcollecte te organiseren ten behoeve van hen, die getroffen zijn door de overstroming in Tuindorp-Oostzaan. Het bestuur van de afdeling „Rijn land" heeft unaniem besloten aan deze oproep gehoor te geven en zal vrijdag en zaterdag een huis-aan-huisinzame- ling gehouden. Het gaat hier om de nood in de per soonlijke sfeer van in totaal 2700 gezin nen. Uiteraard kan slechts geholpen worden voorzover de daartoe benodigde financiën beschikbaar komen. Onder nood in de persoonlijke sfeer wordt gerekend het verlies van kleding, huisraad, beddegoed, enz. Het bedrag, dat nodig zal zijn voor de hulp zoals het Nationaal Rampen Fonds die wil bieden wordt geschat op ruim 13 miljoen gulden. Namens de afdeling wekt de voorzit ter, de heer B. H. Koomans alle gezin nen op hun steentje bij te dragen voor de leniging van deze nood. Het is ook ditmaal een nationale erezaak. Uw Rode Kruis was ook ditmaal voor velen een uitkomst. Help helpen!! CHRISTELIJKE REISCLUB „LEIDEN" De Christelijke Reisclub „Leiden" hield onder zeer grote belangstelling in het gebouw „Rehoboth" een contact avond. Medewerking werd verleend door de boerenkapel en het amusements orkest van K. en G. De heer H. de Ja ger vertoonde deze avond enkele door hem in 1959 opgenomen films van dag tochten van de club o.a. een reis naar Texel, naar de Efteling, naar Nijmegen en omgeving en een tocht naar het Westland, de Zuidhollandse eilanden en de Deltawerken. Tot slot werd een tom bola gehouden. Een 5-tal genodigden trad tot lid van de reisclub toe. De Leidse Aquariumvrienden AFGETREDEN VOORZITTER TOT ERELID BENOEMD Gisteravond werd in de recreatiezaal der N.V. Holl. Constr. Werkplaatsen de jaarvergadering gehouden van de Leidse Aquariumvrienden. De voorzitter opende de vergadering met er zijn vreugde over uit te spreken, dat de leden in zo'n groten getale waren opgekomen. Uit het jaarverslag van de secr. bleek, dat de vereniging een belang rijk aandeel heeft gehad in het opstellen en inrichten van een aquarium in het Ned. Stud. Sanatorium te Laren, in de barak van het Acad. Ziekenhuis en en kele scholen te Leiden. Het streven van het bestuur om het zgn, „Leidse Plantje" te determineren is in het afgelopen jaar een succes geworden; de heer Van der Mey, één der leden, had de plant in bloei gekregen. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat het saldo door ver schillende grote aankopen iets was ach teruit gegaan, doch dat de vereniging financieel nog zeer gezond is. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van voorzitter (de heer Laman had zich om persoonlijke redenen niet herkiesbaar gesteld), met algemene stemmen gekozen de heer J. Bonnet, terwijl de heer P. Stouten opnieuw werd benoemd. De eerste daad van de nieuwe voor zitter was om zijn afgetreden voorgan ger te bedanken voor het vele werk, dat hij sinds de oprichting voor de vereni ging verzet had. Hy werd tot erelid benoemd. Na een kort dankwoord van dit eerste erelid van de vereniging werden de overige agendapunten in een vlot tempo afgehandeld. De opvarenden van de ..Blitar", van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, heb ben wederom een kist met allerlei in teressante voorwerpen naar het Rem- brandt-Lyceum gezonden. De lyceïsten hebben het schip reeds enkele jaren ge leden geadopteerd. LEIDERDORP FOTOCLUB DAGUERRE JR Op de bijeenkomst van de fotoclub Daguerre jr. werden de uitslagen bekend gemaakt van de onderlinge wedstrijd, met als verplicht onderwerp „water". Drie juryleden beoordeeld ende foto's; het commentaar was met de bandrecor der opgenomen. De uitslag is als volgt: Gevorderden: 1. de heer Zuidermaat 42 punten; Jongkind 34; Goldberg 30; Viertelhausen 26; Eradus 21. Beginners: Beurze 38 punten; Bloe- mendaal 36; Wyling 24; de Gunst 23. Ernstig ongeluk Gistermorgen is er in een loods op het terrein van Durisol in Aohthoven een ernstig ongeluk gebeurd. De monteur R. v. d. Zwan kreeg tijdens onderhouds werkzaamheden een wiel van een pers op zijn rug, waardoor deze ernstig bescha digd werd. De man is naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. VOOR DE TUINDORPERS De zaterdag jl .gehouden collecte, on der auspiciën van het Rode Kruis, heeft f. llöO opgebracht. OEGSTGEEST Uitvoering Harmonie Triumph In het Patronaatsgebouw gaf de Har monie „Triumph" voor haar donateurs belangstellenden en genodigden haar jaarlijkse uitvoering. En ook nu weer stond dit jaarlijks terugkerende evene ment in het middelpunt van de belang stelling, want de zaal was zeer goed be zet. Het eerste deel van het programma werd door de vereniging zelf voor haar rekening genomen en wanneer we voor deze afdeling 'n niet te kritische maat staf aanleggen, en rekening houden met de vele moeilijkheden en een zaal met een minder goede acoustiek, dan kun nen we zeggen dat „Triumph" deze avond zich zelf heeft overtroffen, want het programma was niet alleen met zorg samengesteld, maar met n°g meer zorg uitgevoerd. Wat de muzikanten onder leiding van de heer P. Baart ten gehore brachten, daarop was het woord har monie ten volle van toepassing. Loyauté en Am Meerresstrande kre gen een beheerste klankvolle uitvoering, goed genuanceerd in de onderdelen met mooi verzorgd koper, (in de forti's wel iets te hard). Ook Vincentino van Bisselink werd stijlvol vertolkt. Jammer dat het klein koper onderbezet is. Van de ge-archiveerde vertolking der marsen trof ons vooral het resolute en maatwillige dat de pit erin bracht. Resumerend kunnen we getuigen dat „Triumph' niettegenstaande de "begrij pelijke smetjes en velkjes een behoor lijke uitvoering gaf. Een warm applaus viel de executan ten na ieder nummer, doch vooral bij het einde ten deel. Het woord was daarna aan de toneel groep St.-Matthias uit Warmond, die met de klucht „Jongens van de Koop vaardij" de zaal voortdurend deed schaterlachen. Dit luchtige zeemansspel, alhoewel kernachtig geschreven, vervalt niet in ruwheid en grofheid en het grappige is ook geen clownerie, doch gezonde hu mor. Regisseur en spelers gaarne onze lof. Kapelaan Pinxter sprak het openings woord, waarin hij opwekte de muziek vereniging te blijven steunen. Wethou der Steenmetser deelde mee dat burge meester Du Boeuff verhinderd was de uitvoering bij te wonen en hoopte de vereniging nog eens in het goud te zien. Pastoor Looyaard wees op de onmis baarheid van een muziekvereniging in een gemeente. Wil deze op den duur blijven bestaan, dan is aansluiting van nieuwe leden noodzakelijk. Daarop spoorde spreker de jongelui met muzi kale aanleg aan, zich bij .Triumph* aan te sluiten. Namens het Vluchtelingen comité sprak de heer Elshof. Hij dank te „Triumph" voor de geboden gelegen heid, na afloop te mogen collecteren voor de Vluchtelingenhulp, welke col lecte f. 87 opbracht. Kapelaan Pinxter sprak het slotwoord en dankte allen die tot het slagen van deze uitvoering hun medewerking gaven. Namens „Triumph" werd het toneel gezelschap een fruitmand aangeboden. VOORSCHOTEN V.V.D.-vrouwen kregen indruk van leven in Russische-zone De vrouwengroep van de VVD afde ling Voorschoten heeft in Allemanigeest een goed bezochte vergadering gehou den. De president, mevrouw A. G. A. van Elst-Korpershoek, heette alle aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw P. H. Smits-Witvliet uit Oegst- geest, de spreekster van deze avond. Mevrouw v. Eist deelde mee, dat de Vrouwengroep deze inleidster gevraagd had, gezien de belangrijkheid van haar onderwerp, in verband met de komende „Topconferentie". Hierna gaf zij het woord aan mevrouw Smits-Witvliet. Deze vertelde van haar reis door de Russische zone, waar alles armoedig en verveloos is. de wegen slecht zijn en weinig of niet verlicht. De mensen op het land werken met handwerktuigen. Machines of vrachtauto's zag je niet. Vrouwen duwden oude karren met de oogst naar huis. Daarna „West-Berlijn", alles badend in het licht. Mooie ge bouwen. goede wegen, prachtige parken, goed geklede mensen, alles welvarend. Dit stadsgedeelte is prachtig herbouwd. In het zogenaamde „Hansa-viertel" vindt men prachtige gebouwen, geschon ken door de geallieerden. De inleidster had ook een bezoek ge bracht aan Oost-Berlijn. Dit gedeelte nog lang niet herbouwd en geeft een troosteloze indruk. In het vluchtelingen kamp „Mariënfelde" had zij bij het ver horen van vluchtelingen aanwezig mogen zijn en het kamp bekeken. De dia's, na afloop van de lezing, lieten ons ook de behuizing van de vluchtelingen zien Tweemiljoen vluchtelingen zijn er geweest, waarvan de helft beneden de vijfentwintig jaar was. Vele dia's waren er ook van Oost- en West-Berlijn, zodat de aanwezigen dui delijk een indruk van het verschil in beide stadsgedeelten hebben gekregen. Uit deze causerie bleek wel hoe be langrijk West-Berlijn als voorpost voor de „Vrije wereld" is. De voorzitster bedankte de inleidster voor haar interessante causerie en de aanwezigen voor hun komst en sloot daarna de vergadering. WARMONU Vergadering Raad Onder voorzitterschap van de burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad van Warmond in open bare vergadering bijeen De eerste punten van de agenda gin gen vlot onder de hamer door. De vol gende voorstellen werden aangenomen: 't onbewoonbaarverklaren van de wonin gen Schippersdam nrs. 6 en 8, het ver- Waar is Kasavoeboe? De Kongolese delegatie ter Ronde- Tafel-Conferentie te Brussel heeft vandaag een voorstel van de Belgi sche regering om de onafhankelijk heid van Kongo op 1 juli uit te roe pen aanvaard. Minister De Schrijver, de Belgische minister van Kongo, had voorgesteld, dat de Kongolese grondwetgevende vergadering voor het eerst op 30 juni byeen zou komen en dat de onafhan kelijkheid van Kongo de volgende dag uitgeroepen zou worden. Uit kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de Kon golese delegaties naar de RTC in Brussel is vernomen, dat de leider van de Abako, Kasavoeboe. die maandag de conferentie verliet, Brussel met onbekende bestemming heeft verlaten en waarschijnlijk naar Kongo is vertrokken. Men meent, dat Kasavoeboe per auto naar Parijs is gegaan om daar een vliegtuig naar Brazzaville te nemen. Kasavoeboe zou van plan zijn' in Brazzaville de onmiddellijke onafhankelijkheid van Kongo uit te roepen en daar een voorlopige re gering samen te stellen. Daniël Kanza, vice-voorzitter van de Abako, heeft ter conferentie zijn afkeuring uitgesproken over de afwezigheid van Kasavoeboe. Ook Kasongo, een lid van de Kongo lese Nationale Beweging, heeft zich afkeurend uitgelaten over de houding van Kasavoeboe. Paus noemt het celibaat „glorie der priesters" In een toespraak op de tweede werk bijeenkomst van de Romeinse Synode heeft de Paus gesproken over het celi baat. „Wat ons hot meest verdriet is. dat sommigen, om iets van hun verloren waardigiheid te redden, de gedachte op peren dat de kerk zou kunnen afzien van datgene wat eeuwenlang een der edelste en zuiverste glories van haar pries'ers is geweest en blyft. Het ker kelijk gebod van het celibaat en de zorg om dit te handhaven blijft altijd een herinnering aan de strijd van heldhaf tige tijden toen de kerk van Christus moest vechten en de triomf behaalde van haar glorievolle drievoudige naam, die altijd een embleem van overwinning is: kerk van Christus, vry, zuiver en katholiek". De Paus zei verder, dat de priesters zich op studie moeten blijven toeleggen. „Thans is meer dan ooit de noodzaak van een goede culturele achtergrond duidelijk. Onwetenden, onbekwamen kunnen en moeten niet tot priester worden gewijd. Verder", aldus de Paus. ..moet een priester ook het hart laten meespreken en weten op welk ogenblik hij zwijgen of spreken moet". Snaonse ambassadeur in Havanna is ontslagen De Spaanse ambassadeur in Havanna, Juan Pablo de Lojendio. die vorige week na een ruzie met premier Fidel Castro voor de Cubaanse televisie uit Cuba werd gewezen, is van zijn post ontheven. Dit schijnt erop te duiden dat generaal Franco, die tezamen met minister van Buitenlandse Zaken. De Castiella, het ontslagdecreet heeft ondertekend, niet gelukkig is over het gebeurde. Zoals bekend was de ambassadeur naar de televisiestudio in Havanna ge sneld om een bewering van Castro, dat de Spaanse ambassade betrokken was bij zekere contrarevolutionaire acties, tegen te spreken. Hierbij ontspon zich een hef tig debat met Castro, waarvan de televi siekijkers gedeeltelijk getuige waren. Overeenstemming C.A.O. zuivelindustrie Tussen werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie is overeenstemming bereikt over een wijziging van de C.A.O voor handarbeiders, in het kader van de gedifferentieerde loonvorming (verhoging 5%) en een nieuwe C.A.O. voor het administratief personeel. Beide overeenkomsten zullen aan het College van Rijksbemiddelaars worden aangeboden ter beoordeling. Geen sensatie Gistermorgen omstreeks 6 uur stond een bestelwagen, waarin voor de PTT de nachtpost werd vervoerd, bij het station te wachten op de eerstkomende trein. De chauffeur trachtte intussen achter het stuur een dutje te doen. Opeens bemerkte hij, dat aan het portier van de auto werd gerammeld, terwijl hij even la ter achter in zijn wagen enig gestom*- mei hoorde. Hij stapte uit de wagen, sloot terstond het openstaande rol luik van de bestelauto en ijlde naar het politiebureau, stellig in de me ning verkerend met een overvaller te doen te hebben. De politie reed de bestelauto naar het postkantoor en vervolgens achteruit rijdend voor het portiek. Toen het rolluik onder het wakend oog van enkele politiemannen was geopend, bleek dat zich in de auto een 34-jarige zadelmaker uit Am sterdam, die ergens in de Rijnstreek werkzaam is, bevond. De man werd meegenomen naar het politiebureau en daar aan een scherp verhoor onderworpen. Het gehele geval bleek evenwel niet zo sensationeel als aanvankelijk werd vermoed. Het onderzoek lever de niets op en de man kon enkele uren later weer op vrije voeten ge steld worden. De zadelmaker had maandagavond in een café in Bodegraven nog al overvloedig aan Bacchus geofferd en was daarna aan het zwerven gegaan. Onder de gemeente Zwammerdam ontdekte hij een onbeheerd staande vrachtauto, stapte in de cabine en was al spoedig in diepe rust. Toen hij zijn roes enigszins had uitgesla pen, kwam hij per fiets terug naar Bodegraven en zag bij het station de openstaande bestelwagen. Hij stapte, toen hij de cabinedeur niet open kon krijgen, achter in de bak, om opnieuw te kunnen slapen. Washington beschikt over machtsmiddelen maar Castro kan de kop in de wind gooien (Van onze Amerikaanse correspondent) Het State Department (Departement van Buitenlandse Zaken) te Washing ton bereidt zich voor op meer moeilijkheden met Cuba, waar onder leiding van Castro een anti-Amerikaanse onteigeningscampagne wordt gevoerd. De tegenactie waar Amerika zo nodig toe over zal gaan, zal waarschijnlijk econo misch zyn. Herter, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, heeft uitvoerig geconfereerd met de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat. Daar heeft hy ervoor gepleit, dat Eisenhower volmacht zal krijgen van het Congres om desgewenst de quota voor suiker te verhogen of te verlagen. W'au- neer Amerika de suikerstroom, die uit Cuba komt, zou gaan afdammen, zou dat voor de eiland-staat een zware slag betekenen. Bovendien zou Cuba er stellig onder lyden, indien nog meer Amerikaanse toeristen wegbleven uit het land, omdat de anti-Amerikaanse sfeer hem niet aanstaat. Cuba, die ieder jaar honderdvijftig mil joen dollar bedraagt. Castro legt het accent anders. Hij noemt het een sys teem om de Amerikaanse suikerbelan gen in Cuba te beschermen. Hoe ver de communisten zullen gaan in hun steun aan Castro, staat overi- rigens nog te bezien. Op het ogenblik geven zij de wereld de indruk, dat zy de koude oorlog verfoeien. Zij moeten er zich van bewust zijn, dat het Ameri kaanse volk zeer gevoelig is voor wat er in Cuba, „Amerika's achtertuintje", ge beurt. Verdachte contacten met de Sovjet-Unie Amerika heeft dus wel enkele machts middelen waajrmee het proberen kan Castro af te houden van acties, die scha delijk zouden zijn voor Amerikaanse be langen in Cuba. Toch is het de vraag hoe de impulsieve Castro op dergelijke Amerikaanse maatregelen zal reageren. Hij zou de kop in de wind kunnen gooi en en liever economische rampen ris keren dan dat hij zou zwichten voor pressie. Het is in de Verenigde Staten niet onbekend gebleven, dat het contact tussen de Sovjet-Unie en Cuba se dert Castro aan het bewind is gekomen veel intiemer is geworden. Verschei dene delegaties der beide landen hebben bezoeken en tegenbezoeken afgelegd. Het is slechts een hypothese, maar zouden de Russen bereid zijn naar Cu ba te exporteren tegen betaling in sui ker, dan zouden zij Castro's (en hun eigen!) positie aanmerkelijk kunnen versterken. Tot dusverre bevoordeelde Amerika Cuba (en zijn eigen planters aldaar) op de volgende manier: in 1949 heeft men een wet aangenomen, waarbij Amerika een jaarlijks quotum van Cu baanse suiker zou kopen tegen prijzen die gelden op de Amerikaanse markt. Die markt ligt ver boven de wereld markt: in Amerika vijf tot vijfeneen halve dollarcent per Amerikaanse pond, op de wereldmarkt drie tot drieeneen halve cent. Van Amerikaanse zijde spreekt men wel van een „premie" voor Onderwijs begint vrijdag a.s. alweer Voor de slachtoffers van de over stroming in Tuindorp-Oostzaan is, wat de particuliere giften betreft, het miljoen gepasseerd. Op giroreke ning 9575, ten name van het Natio naal Rampetifonds, staat thans in totaal 666.150 gulden en op num mer 768 „Watersnood-Amsterdam" 347.774 gulden. Wanneer vrijdag a.s. de bewoners van Tuindorp-Oostzaan aan de slag kunnen gaan met het reinigen van huis en haard, zullen de onderwijzers en onder wijzeressen de eersten zijn die terstond hun normale werk hervatten. In de meeste scholen van het tuindorp zal reeds die eerste dag weer normaal les worden gegeven. De leerlingen dienen zich in de loop van de ochtend aan de scholen te melden. Dit betreft de Zon neweg, Orion-, St.-Bellesini-, St.-Ma- ria- en de Prinses Julianaschool, als mede de kleuterscholen „De Wilde Win gerd", „De Kievitsbloem" en de St.- Jozefschool. Een aantal andere scholen kan nog niet worden gebruikt. De leer lingen van deze scholen blijven voor lopig nog buiten het tuindorp onderwijs volgen. Aan de terugkerende ouders is de raad gegeven de jonge kinderen nog enkele dagen in het evacuatieverblijf te laten of bij familie onder te brengen. Deze peuters zullen anders de ouderen slechts in de weg lopen bij het schoonmaken van de huizen en tot last zijn in de be perkte woongelegenheid van de eerste SHS krijgt niets van BW De eis tot schadevergoeding, die de vereniging S.H S. had ingediend tegen B.V.V. naar aanleiding van de schor sing van doelman W. Landman, is af gewezen. S.H.S. raakte doelman Landman voor twee jaar kwijt als gevolg van een po ging tot omkoping van Bossche zijde. Voor de schade, die S.H.S. hierdoor leed, stelde het B.V.V. aansprakelijk. De vervanging van de doelman kostte de Haagse vereniging 30.000 gulden, voorts was er een sohade van 9000 gulden door recettederving. S.H.S. had daarop de arbitragecommissie van de K.N.V.B. verzocht B V.V. te veroordelen tot ver goeding van deze schade. De arbitragecommissie heeft de eise res echter na onderzoek haar vorde ring ontzegd en veroordeeld tot betaling van de kosten der arbitrage. lenen van medewerking by de aanschaf van een bandrecorder ten behoeve van dé School met den Bijbel en het vast stellen van een verordening betreffende de bestrijding van ratten en muizen. Voorts was er een voorstel tot aan koop van grond, gelegen in het uitbrei dingsplan Meerrust, ten behoeve van de volkshuisvesting. Dit goedgekeurd par tieel uitbreidingsplan voorziet in de bouw van maximaal 15 etage-woningen in 3 woonlagen. Hiervoor moest van ir. L. E. J. Brouwer een stuk grond aan gekocht worden van 2012 m2 voor een prijs van f24.144, Hoewel de meeste raadsleden niet veel enthousiasme voor het plan op konden brengen, werd het voorstel aangenomen. Ook werd aangenomen een voorstel tot wijziging in de bouwverordening. Tot slot werd een subsidie van f 1235,25 ver leend voor de restauratie van de molen in de Zwanenburgerpolder. De totale kosten zullen f 8235,— bedragen, waar van ook voor 65% bjjgedragen zal wor den door Rijk en Provincie. dagen na de terugkeer. Zuigelingen kunnen eventueel verzorgd worden aan boord van het Rode Kruisschip, de Henri Dunant". Het rampgebied buiten de bebouwde kom van het tuindorp blyft ook na vrij dag voorlopig nog verboden gebied. De waterstand in dit agrarisch deel van de polder is nog zodanig, dat bewoning uitgesloten is. In „Het Zonnehuis" is een z.g. kachel centrum ingericht, waar de bewoners hulp kunnen aanvragen voor het plaat sen en het herstel van haarden en kachels. Vrijdag en zaterdag zal de brandweer in hettuindorp patrouilleren teneinde desgevraagd assistentie te ver lenen bij het aanmaken van kachels en bij het controleren der rookkanalen. Het gebruik van elektrische kachels en andere apparaten na het herstel van de stroomlevering in de huizen dient tot het uiterste te worden beperkt om over belasting en storingen van het net te voorkomen. Er wordt voor gratis bagagevervoer zorg gedragen van het evacuatie-adres naar de eigen woning. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 27 januari Het bericht over een nieuwe 4%% Staatslening groot f 300 miljoen tegen 98%, werd ter beurze vanmiddag wel druk besproken, maar was geen verras sing, omdat een dergelijke Staatslening reeds in de lijn van de verwachting lag Men was van mening, dat de lening zeker zal slagen temeer, daar het be drag niet groot werd geacht. Het bleek dat de nieuwe lening een lichte druk op de bestaande Staatsobligaties tot gevolg had. Voor de aandelen was de stemming aan de vaste kant en de handel vry le vendig. Een bericht uit Amerika van Dow Jones dat de Federal Reserve Board op zijn vroegst tegen half fe bruari met een discontoverhoging komt, werd in Amsterdam gunstig ontvangen en in de koersen van de aandelen van de internationale waarden verdiscon teerd. Over de gehele linie vertoonden deze waarden verbeteringen ten opzichte van de slotkoersen van gisteren. Het pu bliek ging tot aankopen over, de be- roepshandel waagde een kans en de ar bitrage nam voor buitenlandse rekening hier en daar de stukken uit de markt. Aku's liepen op van 5071a tot 51 Pa tegen gisteren 503%. Er bestond voor dit fonds wederom zeer goede belangstel ling. Philips steeg van 786 tot 791, 776 1 4 als vorige slotprijs. Unilevers verbeterden van 764 tot 768 en waren op die prijs elf punten hoger. Kon. Olie ruim f 1— hoger op f 163.80. KLM werd iets hoger geadviseerd. De goede stemming voor de interna tionale waarden werd door de Scheep vaart-aandelen overgenomen. Door el kaar bedroegen de koerswinsten in deze sector één tot drie punten. Amsterdam Rubber prijshoudend op 127, HVA frac- tioneel hoger. Certificaten Deli op f 191 ruim een gulden lager. Hoogovens werden hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 januari. Londen 10.56%—10.57ftNew York 3.77%3.77%; Montreal 3.96%3.9612 Parijs 76.81—76.86; Brussel 7.56% 7.56%; Frankfort 90.45—90.50; Stock holm 72.82%—72.87%; Zürich 87.12— 87.17; Milaan 60.71%60.76%; Kopen hagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.75%— 52.80%; Wenen 14.51—14.52; Lissabon 13.17—13.18%. Student viel zeven meter (Speciale berichtgeving) Aan de achterzijde van het gebouw Mutua Fides, de studenten-societeit aan de Grote Markt te Groningen, is van nacht om twintig minuten over drie een student uit een raam gevallen en zeven meter lager op de straat terecht geko men. De student leunde tegen een raam, dat plotseling losschoot, waardoor de jongeman voorover naar buiten tuimelde en zeven meter omlaag viel. Hy brak beide enkels en werd per GGD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Staatslening van f 300 miljoen gulden De minister van Financiën is voorne mens over te gaan tot de uitgifte van een 4% lening groot f. 300 miljoen te gen een koers van 98 Aflossing van de lening zal geschieden in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, te be ginnen op 1 maart 1961. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 maart 1960, de coupons verschijnen jaarlijks op 1 maart.. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschieden op dinsdag 1 maart 1960. Eerste kaskomkommers (Van onze Haagse redactie) Aan de Loosduinse groenteveiling zijn vanmorgen de eerste kaskomkommers aangevoerd door de kweker C. van Spronsen. Het was een partijtje van 14 stuks, dat f. 2.90 per stuk opbracht. Deze eerstelingen kwamen ruim een week vroeger dan andere jaren. Op 300 meter van de ouderlijke woning, waar hij even tevoren nog ont beten had, is de 22-jarige ongehuwde monteur T. van Dam vanmorgen met een tweedehands autootje tegen een sneltrein uit de richting Utrecht opge reden op een onbeveiligde overweg in de gemeente Maarsen. De jongeman was op slag dood. Beurs van Amsterdam Woensdag 27 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 99%GL 98% Ned. '59 4% 99% 98% Ned. '59 4% 96% 96% Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obi. 3% 77%B Ned. '47 3% (3) 91% 91ft Ned. '51 3% 95% 91 %B Ned '53 (3%) 93A 93A Ned. '56 3% 93GL 95%B Ned. 48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 87 87 Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 90% 89% Ned. *37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 90% 90 Investeringscert. 396% 96,», Ned 62-64 3 97% 96% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 92% Ned. W8 6% 108H 103% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43% 43%GB Nat. Handelsbank 182 182% Ned. Handelmi)260 260GL Amst. Rubber 127GB 127 H.VA169% 169% Senembah 605GB 605GB A.K.U503% 510 Berkel's Patent (v.) 300GB 298 Calvé Delft cert. 727% 730GB Deli My.en (Ver.) 192.50GL 189 Kon. Pap. v. Gelder 260 263 Hoogovens cert 795 803GB Müller en Co. NR 376% 375% Ned Kabelfabr443GB 445GB Philips 776% 789% Philips preiSS» Unilever 757 766% Wilton Feyenoord 227 225 Biliton 2de r Dordtse Olie gew. 761% 765% Kon. Olie (f20.-) 164.— 164 idem (50 f20.—) 162.50 163.70 Holl Amer lijn 171 173% Java China Paket 163 164 KIM 112.80 113.30 Kon Ned Stmv Mij 192% 193 Kon Paket Mi) 150 152% Stoomvaart Mij Ned 180 Nievelt Goudr eert 155% 156% v Ommeren cert 264GL 264GB Kon Rott Lloyd 162 163 Ned Scheepv Unie 161% 162% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94 idem '48 (3%) 94% 94% R'dam *52-1 (4%) 97% 96% ld id *37 I-II (3%) 94% Z.-Holland "56 (4%) 99 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) id. N.WB. '52 (4%) 103% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 98 A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '51 12% 82% 82% A'dam *56 II 2% 89 89% Eindhoven '54 2% 80L 79% Enschede '54 2% 83% 82% Den Haag '52 I 2% 86%L 86 Idem II 2% 86 R'dam '52 I 2% 84% 85 Idem II 2% 88% 89 Idem '57 2% 97% 97% Utrecht '52 2% 85% 85% Z.-Holl. 1957 2% 92% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 224.50 224.50 Amst. Bank 340 338% H-B.U. eert237% 237% Rott. Bank 299 299% Twentsche Bank 279 279% Industrie Ondernemingen Albert Heyn398 395 Borsumij 68% 68% K. N Edjnet. A-AA 92 93 Idem pref. wd93% Electrolasmy316 Kon Ned Grofsm. 179% 160% Holl. Constructie 465L lng. our. v Bouwnfjv. 272 270% Interna tio 168% 169% Int Kunststof!. Ind. 66 66 Leidse Wolspinnerij 403% 415 Rott. Droogdok Mij. 632 634% Sikken's Lakfabr. 590 592 Ver. Touwfabrieken 306 308 Walvisvaart 120% 120% Wernink's Betonm 160% 161% Van Wijk en Heringa 113 112 Zaalberg 127B 128 Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 5% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26% Intern Nickel 102% Anaconda 63% BethJehem Stee) 52% Cities Service 47% General Motors 51 Kennecott 94% Republic Steel 67% Shell OU 77 Union Pacific 29% Un States Steel 91 26A 103% 63% 52% 47 51 95 67% 76% 29% 92%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9