ONZEKERHEID TOEGENOMEN OVER OPROER IN ALGIERS Trouw van leger aan De Gaulle niet onverdacht - Uiterlijke rust Morgen geen bespreking over lonen bij vervoer WEERBERICHT PIJNLIJKE NEDERLAAG VAN KASAVOEBOE IN BRUSSEL Bliksemreis van premier Debré Nu geen bussen in Westland Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 JANUARI 1960 No. 29958 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Prins Bernhard werd gisteren bij zijn terugkeer uit Amerika op het platform van Schiphol verwelkomd door Koningin Juliana, die daartoe even uit Leiden was overgekomen, waar zij de lustrumfeesten van de VVSL bijwoonde. Hij verliet de zaal, maar voor zijn al te hoge eisen kreeg hij geen steun Loemoemba vandaag per Sabena in de Belgische hoofdstad De ronde-tafelconferentie over Belgisch Kongo in Brussel, kende gisteren haar eerste incident: Joseph Kasavoeboe, de leider van de Abako-delegatie verliet de zaal en begaf zich naar zijn hotel uit protest tegen het feit, dat minister De Schrijver weigerde de r.t.c. als een constituerende vergadering te beschouwen. Maar de meeste leden van het kartel bleven rustig zitten of poogden Kasavoeboe terug te roepen. Het was duidelijk, dat Kasavoeboe door de meerderheid van zijn eigen delegatie in de steek werd gelaten, en het werd voor hem een pijnlijke nederlaag WU ontmoetten minister De Schrijver na de kabinetsraad van gisteravond. De minister zei ons het volgende: „De agen da voor de RTC kan slechts de kwestie van de verkiezingen, de organisatie van de onafhankelijkheid en van de instel lingen omvatten. Men moet beginnen met de discussie, de omschrijving en de taak der instellingen, dat wil zeggen de provincieraden, de Kamers en de cen trale regering van Kongo. Wanneer hierover een akkoord is bereikt kan de datum van de verkiezingen en van de onafhankelijkheid worden bepaald. Maar een constituante of een pre-constituante kan deze RTC niet zijn. een grondwet kan immers slechts door de gekozen volksvertegenwoordiging van het Kongo lese volk worden ontworpen. Minister De Schrijver zei de houding van Kasavoe boe niet te begrepen. De onafhankelijk heid zal voortvloeien uit de verkiezingen en de oprichting der nieuwe Kongolese instellingen, en het is dus zeer de vraag hoe hierover misverstanden kunnen ontstaan. Waarnemers waren echter van oordeel dat er vele zaken aan onze logisch den kende Westerse geesten ontsnappen, daar de Bantoenegers een eigen levensbe schouwing hebben. Het incident-Kasa boevoe werd echter maandagavond ge regeld en men verwachtte, dat de Kon golese leider vandaag opnieuw gewoon zou deelnemen aan de grote en essen tieel geachte bespreking van de agenda. Een tweede belangrijk feit van giste ren (een bewogen dag in deze pas be gonnen conferentie!) was de mededeling dat de naar Elisabethstad overgebrachte Kongolese leider en voorzitter van de nationaal-Kongolese beweging Patrice Loemoemba, die tot zes maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld, heden ochtend te 11.20 uur met een Sabena vliegtuig uit Elisabethstad in Brussel zou arriveren. Hy zou de delegatie van de Nationaal-Kongolese beweging van Stan- leystad presideren. Loemoemba is een echte volksmenner ,een zeer goed rede naar en de nerveusiteit van Kasavoeboe wordt door sommige Afrikaanse afge vaardigden daaraan toegeschreven, dat hy de populariteit van Loemoemba, die voor de negers de uit gevangenschap teruggekeerde held is, zyn eigen prestige zal schaden. Krupp krijgt opnieuw een jaar uitstel Het wordt nu wel afstel (Van onze correspondent in Bonn) De internationale commissie van zeven heeft de regeringen van Frankrijk, Engeland en de Ver enigde Staten geadviseerd de 52- jarige Alfried Krupp von Bohlen und Halbach opnieuw een jaar uitstel te geven van de plicht om een deel van zijn concern vóór 31 januari te verkopen. In Bonn ver wacht men nu, dat deze geallieerde eis, binnen afzienbare tijd geheel zal worden ingetrokken, waardoor het huidige industriële rijk van Krupp zonder meer zou kunnen blijven bestaan en zelfs verder zou kunnen worden vergroot. Alfried Krupp, in 1951 voortijdig als oorlogsmisdadiger uit de gevangenis ont slagen. kreeg in maart 1953 zijn lnbe- slaggenomen vermogen terug onder voorwaarde, dat hij zich zou scheiden van zijn kolen-, ijzer- en staalfabrieken. Die bedryven zou hij moeten verkopen vóór 31 januari 1959. Krupp vroeg in 1958 om een jaar verlenging, hetgeen hem werd verleend. In augustus '59 vroeg hij om een tweede jaar verlen ging. In de internationale commissie die dit probleem behandelt, zitten een Fransman, een Amerikaan, een Brit en drie Duitsers (onder wie de voormalige Rijkskanselier Luther), onder leiding van een Zwitser. In feite gaat het hier om een reuzen- complex waarvan Krupp beweert dat hij er geen koper voor kan vinden. Dit excuus heeft hem dan nu reeds twee keer bewogen de commissie om uitstel te vragen, een uitstel waarvan nu wel mede doordat de regering-Adenauer te Bonn zich ten deze volledig achter Krupp lijkt te plaatsen afstel zal ko- ™enHet reuzencomplex omvat het hoogovenbedryf Rheinhausen. dat een oorspronkelijke verkoopwaarde van 1 miljard mark heeft, maar dat war de vervangingswaarde aangaat nog veel duurder is. By een investering per ton nieuwe staal capaciteit van 1000 mark en een produktie door Rheinhausen van 2,5 ton staal per jaar komt men tot een waarde van 2.5 miljard mark! Slot pag. 2 Vanochtend, bij het begin van de derde dag van het kolonisten- oproer in Algerije, was de onzekerheid over de uitslag toegenomen. Onder de indruk van berichten, dat de onrust ook in andere Algerijnse steden behalve Algiers duidelijker merkbaar was, uitten de Franse ochtendbladen zich voorzichtiger en pessimistischer over de toekomst van deze krachtmeting tussen De Gaulle en zijn Algerijnse tegenstan ders. Ongeveer 2.500 gewapende kolonisten (dit getal is een schatting) brachten een tweede nacht door achter de door hen opgeworpen bar ricaden in het centrum van Algiers. Tegenover staan tot de tanden gewapende Franse troepen en politie. Er is een strook van ongeveer vijftig meter niemandsland tussen beide partijen. Het door de oproer lingen bezette stadsgedeelte is ongeveer 800 vierkante meter groot en is door zeven barricaden van de rest van de stad afgesloten. Van regeringszijde werd gisteravond medegedeeld, dat nieuwe, „zeer ge harde" troepen naar Algiers zijn gedirigeerd. Dit heeft voedsel gegeven aan de verdenking, dat de trouw van het leger aan De Gaulle niet zo vaststaat als men aanvankelijk wel heeft gedacht. Premier Debré is gisteravond hals over kop samen met de minis ter van Defensie Guillaumat naar Algiers vertrokken om nog een laatste poging te doen de oproerlingen te overreden. Hij is inmiddels naar de Franse hoofdstad teruggekeerd. schuldigd zondagmiddag de eerste echo ten op de orde-troepen te hebben ge lost, waarbij toen onmiddellijk al 12 doden vielen. Voor ChaMe's terughou dendheid, die hem zeker door Parijs werd ingegeven, kan men twee redenen ter verklaring noemen. In de eerste plaats dus de hoop, dat de rebellen uit eigen beweging en omdat ze moe wor den of honger krijgen de koppen wel in de schoot zullen leggen zonder dat er nieuw Frans bloed behoeft te vloeien. baarheidstroepen hebben de fascistische organisaties hun gewapende aanhangers gerekruteerd. Vooral Ortiz moet zijn mannen de laatste maanden goed heb ben getraind en gedrild zonder dat hem blijkbaar een veer in de weg werd ge legd- Zijn geüniformeerde en zwaar be wapende volgelingen vormen nu een eensgezind front tegen de militaire en civiele vertegenwoordigers van generaal De Gaulle die hun lankmoedigheid je gens deze ultra's, naar te vrezen valt, nog eens duur zullen moeten betalen. 9 Slot pag. 2 Generaal Challe ontving Ortiz In Algiers heerste de hele nacht een sfeer van afwachting. Ondanks de avondklok liepen vrouwen af en aan naar hun mannen, onverschillig aan welke kant van de barricaden deze stonden. Nog steeds geldt de staat van beleg voor de stad, die tot het uiterste gespannen is. De Franse parachutisten, die de re bellen omsingeld hebben, zijn gewapend met machinepistolen. Zy dragen echter geen stalen helmen meer zoals by de geveohten op zondag, waarbij 25 doden vielen en 140 mensen werden gewond. De staking, die zondag door de rebellen werd geproclameerd, was gisteren alge meen. Veeg teken Onze Paryse correspondent telefoneer de ons de volgende indruk van de krachtsverhouding der partijen: Voor zover de strenge censuur en de verbreking van alle telefonische en tele grafische relaties toelieten dat men zich in Parys een indruk over de situatie in Algiers kon vormen, was die indruk ge- 1 ij kt ij dig geruststellend nieuwe doden zyn er zoals gezegd immers niet ge vallen en op iets langere termijn meer alarmerend. De enkele duizenden merendeels jonge lieden, die zich op twee punten de universiteit en een der grootste banken en achter hun barricades hebben verschanst schynen geenszinss van plan hun posities daar op te geven. Hun hoofdman Ortiz is gisteren door de opperbevelhebber ge neraal Challe ontvangen, een audiëntie, die op zichzelf al een veeg teken was voor de machtsverhoudingen tussen muiters en orde-troepen. Na zyn onder houd liet deze caféhouder-rebellenlei der, die indertijd ook al de hand had in de moordaanslag op generaal Salan, waarbij een zyner stafofficieren door een bazookagranaat werd gedood, weten dat zyn troepen er niet over peinzen in hun schulp te kruipen zolang Massu niet in zyn functie is hersteld en De Gaulle zyn liberale politiek niet zal heb ben gewyzigd. Waarom aarzelt Challe? Gistermiddag verklaarde Ortiz vanaf het balkon van een bankgebouw dat hij als zijn hoofdkwartier heeft ingericht tegenover zijn stadgenoten, dat het voorbeeld van de muiters ook elders in Algerije werd gevolgd. Deze bewering schijnt echter door andere berichten niet te worden ondersteund. Zeker is wel, dat, in tegenstelling met de gebeurtenis sen in de meidagen van 1958. de mos lims zich nu geheel afzijdig houden. De mohammedanen hebben dus ongetwij feld wel de kant van De Gaulle ge kozen. Het is gisteren duidelijk geworden, dat, om begrijpelijke redenen overigens, generaal Challe er niets voor voelt het vuur op de opstandelingen te openen ofschoon zij er officieel van worden be- Regering wil: „Eerst rust, <lan praten" De persdienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelde hedenmorgen officieel het volgende mede: „Door de regering is heden 26 januari 1960 telegrafisch aan alle deelnemers aan het overleg omtrent de lonen en tarieven in de autobusdienstbedrijven medege deeld, dat, gezien de gebeurtenissen van gisteren en heden, het op woensdag 27 januari 1960 vastge stelde overleg geen voortgang zal kunnen vinden. De regering deelt hierbij mee, dat zij bereid blijft tot een gesprek, mits dit in een rustige sfeer kan geschieden en spreekt de hoop uit, dat verder overleg in het begin van de volgende week zal kunnen plaatsvinden". UITBREIDING STAKING DREIGT Niet te lang wachten! Een andere reden is waarschijnlijker, dat liet opperbevel niet al te zeker is van de trouw der eigen troepen. De para's die in meerderheid de taak is opgedragen de orde in Algiers te her stellen voelen zich ongetwfeld in hun hart eerder solidair met de opstande lingen, die partij voor hun vroegere chef, Massu, hebben gekozen, dan met generaal De Gaulle, in wiens naam zy niettemin opereren moeten. Er werden gistermiddag vanwege generaal Challe dan ook verscherpte instructies aan de para's uitgegeven om onder geen be ding meer betrekkingen met de Franse rebellen aan te knopen. Het blijft, zeker op een afstand, uiterst moeilijk de ver dere gebeurtenissen in de eerstvolgende dagen in Algiers te voorsnellen. Al schijnen zich dan weinig formele ge vallen van militaire desertie te hebben voorgedaan, toch gevoelt men zich bij voorbaat in Parijs allerminst zeker van de discipline der orde-troepen. Indien er werkeliik met de gewapende hand zou moeten worden opgetreden. En wil De Gaulle het vezicht nu niet ver'iezen dan zal hii op dit op-enblik toch ook niet zo heel lang meer kunnen wachten. Gisteren werden vanuit andere plaat, sen in Algerije talryke Franse troepen naar Algiers gezonden nadat hun be trouwbaarheid eerst nauwkeurig was onderzocht. Aan munitie moet aan geen der beide zijden gebrek zijn en men houdt dan ook het hart vast voor het moment dat de stryd eens daadwerke lijk zou worden ontketend. Het mysterie waar de fascisten hun wapens vandaan hebben gehaald is intussen ook opge lost. Al vóór de meidagen van 1958 had de toenmalige minister-president Robert Lacoste besloten voor de strijd tegen de Algerijnse fellagha's ook de Franse bur- gaan als bepaalde eisen niet worden gers te bewapenen. Uit de civiele weer- ingewilligd. De eisen komen er op neer, Het loonoverleg tussen de regering enerzijds en de werkgevers en werknemers in het vervoersbedrijf anderzijds gaat morgen niet door. Dit als gevolg van het feit, dat het stakende personeel van N.B.M. gisteren een ultimatum van de regering heeft genegeerd. Het heeft gistermiddag om vier uur het werk niet hervat, doch eerst hedenoch tend de autobussen weer aan het rollen gebracht. De betreffende vakbonden hadden gisteravond echter nog geen annule ring van de besprekingen voor morgen ontvangen. Dat is ook niet nodig, zo werd van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken medegedeeld. Deze annulering dient men te lezen uit het regeringsultimatum, dat niet alleen gezonden is aan het stakingscomité doch ook aan het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. Zoals verwacht werd heeft het door het N.B.M.-personeel gestelde voorbeeld navolging gevonden. Gisteren sloot zich eerst het gehele 280 man tellende per soneel van het Centraal Auto-Herstel- bedrijf aan de Cartesiusweg te Utrecht uit sympathie bij de stakers aan. Dit bedrijf herstelt niet alleen de bussen van de N.B.M.maar het materieel van alle dochterondernemingen. Vanochtend heeft het personeel van de Westlandse Stoomtrammaatschappij W.S.M., welke in de driehoek Den Haag-Delft-Rotterdam-Hoek van Hol land rydt, het werk neergelegd. De sta king is volledig. Het autobusverkeer ligt daar volkomen stil. Dreiging elders Circa 250 man personeel van de N.A.C.O., die in Noord-Holland diensten op veertig trajecten onderhoudt, hebben op een nachtvergadering te Alkmaar gedreigd vrijdag in staking te zullen dat eventuele loonsverhoging niet als kostenfactor moet worden beschouwd en dus niet te zijner tijd in de tarieven zal mogen worden doorberekend. Men hoopte, dat deze staking in ons land algemeen zou worden, wanneer de eisen niet worden gehonoreerd. Het personeel van de V.A.D. (Veluwe) heeft bekend gemaakt, dat het resultaat van de be sprekingen van morgen zou worden af gewacht. Als dit niet bevredigend zou verlopen, zou in de nacht van woens dag op donderdag over een eventuele staking worden vergaderd. Het ziet er dus wel naar uit, dat er vergaderd zal worden nu het loonoverleg geannuleerd is. Vannacht om twaalf uur zal het per soneel van de Brabantse Buurtspoorwe gen en Autobusmaatschappij BBA inde remise te Breda bijeen komen om zich te beraden over een eventuele protest staking van één dag. Slot pag. 2 korting krijgt u nü In onze Service-Verkoop op DUMAK pantalons voor korte figuren Taillewijdtes van 75-95 cm. Modern model met anti-slip. i Grijs en div. multicolours I Eng. kamgaren (plooifix) en 1 Terylene nü vanaf f. 29.70. House of England Ken groep demonstranten in Algiers bezig met het opwerpen van bar ricades, waartoe zij straten op breken. Iets kouder! De Bilt verwacht tot woensdagavond: Op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Geen regen van betekenis. Zwakke wind en Iets lagere temperatu ren. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 JANUARI. Zon op: 8.29 uur: onder: 17.17 uur. Maan op: 7.27 uur; onder: 16.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.16 en 14.36 uur. Laagwater te 10.25 en 22.47 uur. Dit blad bestaat uit K6 pagina's,

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1