INCIDENT IN ALGIERS EIST TIENTALLEN MENSENLEVENS Staat van beleg afgekondigd ook in het moederland zelf STAKING BIJ NBM GEEN BUS VER VOER WEERBERICHT Kamerlid Lagaillarde leidt een groep studenten op barricade ONTEVREDEN OVER LONEN Na stormachtige nachtvergadering STEEDS MINDER HOOP VOOR INGESLOTEN MIJNWERKERS Met snelle boor ivordt nauwe gang gemaakt Na aanvankelijke Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 JANUARI 1960 No. 29957 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.80 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Parijs) In Algiers, de hoofdstad van Algerije, is gisteren een burgeroorlog uitgebroken, die vanochtend al meer dan 20 doden en meer dan 150 gewonden had geëist. In geheel Algerije is de staat van beleg afgekondigd en ook in Frankrijk, waar het overi gens geheel rustig is gebleven, worden geen vergaderingen of samenscholingen meer geduld. Generaal Charles de Gaulle, die het weekeinde op zijn buitengoed in Colombey-les-deux-Eglises doorbracht, keerde gisteravond laat naar Parijs terug en ook premier Michel Debré, die in Bre- tagne vertoefde, haastte zich terug naar de Franse hoofdstad. Op het Elysée werd de gehele nacht door hoge civiele en militaire autoriteiten overlegd en vanochtend, bij het krieken van de dag, richtte generaal De Gaulle zich persoonlijk via de radio tot alle Fransen in het moederland en in Algerije met een korte, indrukwekkende rede, waarin hij sprak van een „gemene streek tegen Frankrijk". Indien ik, zo besloot hij zijn toespraak, zou falen in mijn poging het gezag van Frankrijk te herstel len, dan zou het met het prestige van ons vader land in de gehele wereld zijn gedaan. Generaal Massu, die de inzet van deze burgeroorlog vormt de opstandelingen willen hem de plaats van De Gaulle op het Elysée zien innemen moet zich vannacht telefonisch in verbinding met de voornaamste leiders van de revolte hebben gesteld om hen tot matiging op te wekken. Het Kamerlid en de eeuwige student Lagaillarde leidt opnieuw, samen met de Poujadistische caféhouder Ortiz, de actie aan de zijde van de opstandelingen. In Parijs schijnen drie ultra-rechtse Kamerleden, de oud-premier Georges Bidault, de vroegere Poujadist Le Pen en Arrighi, die in 1958 ook al in Algiers tot de raddraaiers behoorden, met de noorderzon verdwenen te zijn. Lagaillarde bevindt zich aan het hoofd van een twee honderd studenten in de universiteit van Algiers, waar zij zich hebben verschanst. Ortiz heeft strooibiljet ten laten verschijnen, waarin de Fransen worden opgewekt de strijd tot het uiterste te voeren. De opstandelingen hebben hun barricades vannacht niet ver laten en terwijl zij zich rond houtvuren warmden, hielden parachutisten in de buurt de wacht. In feite zouden deze rebellen door de parachutisten omsingeld tend, dat een kolonel en een kapitein zich hadden aangemeld. Het is echter mogelijk, dat deze officieren op last van hun meerderen gehandeld hebben om zo een oogje in het zeil te kunnen hou den en de ware bedoelingen van de rebellen te achterhalen. Die bedoelingen zijn namelijk nog altijd bijzonder duister. Zelfs met het leger is de kans klein, dat Algiers Parijs opnieuw zijn wil zou kunnen opleggen. De Gaulle staat pal. Er wordt in sommige vlugschriften ook gewaagd van een Franse regering van een onafhankelijk Algerije, een gedachte die nog onzinniger is, daar dit land economisch en vooral uiteraard militair geheel van Frankrijk afhankelijk is. De rebellie, die zich overigens tot de stad Algiers schijnt te beperken, is een daad van fanatisme, die de zaak van Frankrijk onmetelijk veel kwaad dreigt Militairen steunen president De Gaulle Er is weinig bekend van steun, die de opstandelingen van het leger zouden ge nieten. Een der „comité's van waak zaamheid", die, net als in de mei-dagen van '58, overal weer als paddestoelen uit de grond verrijzen, meldde hedenoch- Beste wensen van Churchill voor Bevans herstel (Van onze Londense correspondent) De toestand van de Britse socialisti sche leider Bevan, was zondag onveran derd, hetgeen betekent, dat een lichte verbetering welke zaterdag was ingetre den voortduurt. Deze zal nog een dag of wat dienen aan te houden alvorens Bevan buiten acuut gevaar kan worden beschouwd. Hij ontving een brief van Sir. Winston Churchill uit Monte Carlo met de beste wensen voor zijn herstel. Buttler, de minister van Binnenlandse Zaken, zei zaterdag in een rede in Birmingham: „Wij zjjn dankbaar dat Nye Bevan terug vecht en dat zijn grote geest toont wat wij altijd hadden verwacht, namelijk het vermogen om te vechten". Uit dit alles blijkt nog eens ten over vloede hoe in Engeland persoonlijke moeilijkheden en tragedies menselijke gevoelens opwekken en de politieke te genstellingen overstemmen. Dit is altijd een gelukkig kenmerk van het Britse openbare leven. Overval, maar geen buit I Slechts door een toeval heeft een geslaagde roofoverval op een 42-jarige theaterchef op het Afrikanerplein in Amsterdam de twee overvallers een te verwaarlozen buit opgeleverd. Zaterdagavond tegen middernacht werd de theaterchef bij zijn thuiskomst voor de deur van zijn woning aan het Afrikanerplein door twee jongelieden aangevallen. Een gaf hem een klap op het hoofd terwijl de ander de chef een tas uit de handen rukte. De jongeman nen verdwenen hierna snel met de tas. Maar zy hadden pech. Want terwijl zij geld in de tas verwachtten vonden zij slechts een regenjas. Toevallig deze avond had de chef de gelden van het theater niet mee naar huis genomen Bewolkt De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaar bewolkt met opklarin gen, maar plaatselijk ook wat regen. Morg enhier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Over het algemeen weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 u.) 26 JANUARI Zon op: 8.31 uur; onder: 17.15 uur. Maan op: 6.34 uur; onder: 15.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.18 en 13.39 u. laag water te 9.25 en 21.53 uur. te zullen doen. Het zal nu in het beste geval, afgezien van al het Franse bloed, dat door Fransen vloeit, nog veel langer duren aleer het klimaat zal zijn hersteld waarin Fransen en Algerijnen de grond slag zullen kunnen leggen voor een vredelievende samenleving, het doel waarop de politiek van generaal De Gaulle altijd gericht is geweest. O Slot pag. 2 Noodkreet van de „Times of Indonesia" Drastische maatregelen zijn nodig De „Times of Indonesia" dringt In een hoofdartikel aan op „spoedige en drastische maatregelen" van de Indo nesische regering om een halt toe te roepen aan de inflatiespiraal en om het vertrouwen in de roepia te her stellen. „Indonesië", aldus het blad, „heeft nimmer tevoren een toestand als die van thans meegemaakt". Vrij dag werd in de zwarte handel op Pasar Baroe de Amerikaanse dollar voor 500 roepia aangeboden elf maal zo hoog als de officiële wissel koers. Het publiek was bevangen door een koopkoorts en kocht alles wat aan im portgoederen maar tien verkoop werd aangeboden. Dit betekent, dat een deel van het publiek, dat kapitaalkrachtig genoeg is, van het geld in de goederen vlucht „als immer een teken van ge brek aan vertrouwen in de roepia". Als zo vervolgt de „Times of Indo nesia" president en regering nieton- H.M. Koningin Juliana temidden van haar jaargenoten hedenmorgen tijdens de begroeting op het Sta tionsplein. (Foto L.D./Holvast) „Trieste" op bodem van Marianentrog De Amerikaanse Marine maakte za terdag bekend, dat haar duiktoestel „Trieste" tot op de bodem van de 11.500 meter diepe Marianentrog in de Stille Oceaan is afgedaald en daarmee dieper is gekomen dan ooit een duikapparaat tevoren. De inzittenden van de „Trieste", die zaterdagochtend om zeven uur Ned. tijd weer opdook, waren prof. Jacques Piccard en luitenant Don Walsh. Zij deelden mee dat de Marianentrog aanzienlijk dieper is dan men tot dus ver dacht .Tot dusver meende men aan de hand van gegevens die in 1957 wa ren verstrekt na metingen door een Russisch oceanografisch vaartuig, dat de trog niet dieper dan 10.700 meter was- De „Trieste" was op 7 januari tot op een diepte van 7.300 meter in de Ma rianentrog afgedaald. Ook dit beteken de toen een verbetering van het wereld record. middellijk ingrijpen, zal de plattelands bevolking, voorzover zij deel heeft aan de geldhuishouding, tot de meest volko men armoede vervallen. Lonen en sala rissen kunnen de inflatoire druk niet langer volgen, tenzij er op zeer korte termijn drastische maatregelen worden genomen. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, storing is men nu 30 meter gevorderd Het reddingswerk aan de Zuid- afrikaanse rampmijn, waar ruim vierhonderd mijnwerkers reeds drie dagen van de buitenwereld zijn afgesloten, moest gisteren als ge volg van een zware storm worden gestaakt. Men was toen net be gonnen om van boven af met een speciale snelle diamanten boor een gat van 27 cm diameter te boren. Via dit gat hoopte men de ingeslo ten mijnwerkers, van wie nog geen teken van leven is ontvangen, te kunnen bereiken. Het werk met de boor, die van een mijn op 500 km afstand is aangevoerd, moest ech ter worden gestaakt doordat de storm zand in de machine joeg. Het ondergrondse reddingswerk heeft men moeten staken omdat de H.K.H. Prinses Beatrix maakte deel uit van de Erewacht, welke de reünisten tijdens haar tocht door de stad begeleidde. (Foto L-D./Holvast) redders zelf groot gevaar liepen als gevolg van nieuwe instortingen zn methaangas. Aan de ingang van de myn wachten, met steeds minder hoop, honderden blanke en inheemse vrouwen en kinde ren op nieuws van hun mannen en vaders. Na verloop van tijd kon de snelle boor toch weer op gang gebracht worden. Gisteravond om elf uur plaatselijke tijd was een diepte van 30 meter bereikt Naast deze nauwe gang, waardoor men hoopt de ingesloten mijnwerkers als ze nog in leven zyn, levensmiddelen en water te kunnen toezenden, zal een bredere schacht worden geboord. Mijn werkers geloven, dat het erk aan deze tweede schacht zeker veertien dagen zal vergen! Ruim duizend man van het rijdend personeel van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij (N.B. M.) is vanochtend voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen het uitblijven van een nieuwe loon regeling voor het wegvervoer. De N.B.M. is een dochteronderne ming van de Nederlandse Spoor wegen, welke belangrijke diensten onderhoudt op Arnhem, Amers foort, Amsterdam, Hilversum en Utrecht. Ongeveer zeshonderd man -perso neel van deze maatschappij kwam in de afgelopen nacht na een storm achtige vergadering in Hilversum tot het stakingsbesluit. De vergade ring werd ook bijgeiooond door afge vaardigden van vele andere bus maatschappijen, zodat de vrees gerechtvaardigd was, dat het voor beeld van de NBM elders navolging zal vinden. In Utrecht was vanmorgen vroeg reeds het vervoer geheel ontwricht. Hoe wel de chauffeur en de conducteur zich bij de stationschef hadden gemeld ver trok de eerste bus, die om tien minuten over vijf in de richting Zeist had moe ten wegrijden, niet van het autobus station. Vele mensen konden door deze staking niet of moeilijk op hun werk komen. Tegen zeven uur vanochtend kon men tal van vrachtauto's en bestel wagens van wasserijen, een conserven- fabriek, een automobielfabriek en een metaalfabriek over het Stationsplein zien laveren op zoek naar personeels leden. Militairen werden met militaire bussen gehaald. Steeds meer chauffeurs, conducteurs en conductrices meldden zich, maar geen bus van de NBM ver trok. En de niet stakende bedrijven brachten geen enkele extra bus op de weg. Zeist hadden gespoed om daar te trach ten een extra vrachtje op te halen, wer den door de politie teruggestuurd. Het wachtlokaal van het NBM-personeel op het Stationsplein te Zeist was reeds vroeg in de morgen tot de laatste stoel bezet met stakers, waarbij werd gepro fiteerd van het feit, dat de kantine beheerder niet in staking was gegaan. In Zeist zijn posten uitgezet bij de NBM-garage. Een NBM-chauffeur, die om vier uur als gebruikelijk wilde uit rijden om personeel op te halen, werd van zijn chauffeursplaats gesleurd. Vergeefs beroep Teruggestuurd De chauffeurs van enige taxi's uit Utrecht, die zich met hun wagen naar Regering stelt de stakers ultimatum De regering heeft de stalende perso neelsleden van de N.B.M. een ulti matum gesteld. Wanneer vanmiddag oni vier uur het werk niet zou zyn hervat, zou zy niet bereid en in staat zyn het over leg over de lonen der werknemers in de vervoersseetor op aanstaande woensdag voort te zetten. Blijkens de mededeling van regerings zijde, waarin dit ultimatum is ver vat, ,,kan de regering niet toestaan, dat getracht wordt op de onderhan delingen door middel van wilde sta kingen invloed uit te oefenen en zo met name de regering onder druk te zetten". De directeur van het bedrijf, de heer D. Klinkert, maakte van de drukte in de kantine gebruik om de stakende per soneelsleden toe te spreken. „Het is voorbarig en zinloos", zo zei hij. Het overleg tussen regering enerzijds en werkgevers en werknemers anderzijds is nog gaande. Als dat op 27 januari zou falen, dan heeft zo*n actie pas zin. Maar zijn verzoek om aan het werk te gaan, baatte desondanks niet Ook de vakbonden staan er niet ach ter. „Wij hebben begrip voor de grote ontevredenheid onder het autobusper- soneel", zei een woordvoerder van de R.-K. Bond van Vervoerspersoneel „St.- Raphael", maar men kan en wil de werknemers niet tot acties adviseren, zolang de onderhandelingen met de re gering nog gaande zijn. Het CNV en het NVV nemen blijkens uitlatingen van woordvoerders eenzelfde standpunt in: „Loonsverhoging is nood zakelijk. Maar achter deze actie kunnen en willen wy ons niet stellen". Slot op pag. 2 Surinaams vliegtuig met twee inzittenden vermist In Suriname wordt een „Piper Super- cub" van de Surinaamse luchtvaart maatschappij vermist. Het toestel was gistermiddag met twee Surinamers aan boord van het vliegveld van Suriname vertrokken naar een landingsterrein in West-Suriname, aan de kruising van de Kabalebo en de Zandkreek. Het toestel is daar niet aangekomen. Het maakte de vlucht in het kader van de operatie „Sprinkhaan". Negen politiemannen gedood bij rel in Cato Manor (Durban) In Cato Manor, een negerwijk van Durban, Zuid-Afrika, heeft zondag een menigte van naar raming duizend woedende negers een groep van dertien politieman nen aangevallen en negen van hen vijf inheemsen en vier blanken gedood. Drie politiemannen zijn gewond. Slechts een van hen wist te ontsnappen, nadat hij zich snel in een huis van zijn uniform had ontdaan. De onlusten waren het gevolg van In vallen van de politie in clandestiene alcohol-stokerijen. (Ook in juni 1959 was Cato Manor het toneel van onlusten na opheffing van clandestiene brouwerijen), van een groep van 26 politiemannen vertrok de helft, nadat enkele arresta ties waren verricht, met de gevangenen. De dertien mannen die achterbleven zyn daarna overvallen. Zy werden volkomen verrast, dat zij geen tijd had den om gebruik te maken van hun vuurwapens. Zij vluchtten huizen bin nen doch werden door de woedende negers achterhaald en met messen af gemaakt of gestenigd. Onmiddellijk nadat alarm was gesla gen is een groep van 70 politiemannen, van wie velen gewapend met machine pistolen, naar Cato Manor getrokken. Kort tevoren was een tweede groep politiemannen, die op verkenning was uitgezonden, door een menigte omsin geld, doch zy wisten te ontsnappen. Duizenden Indiërs en negers, die ln Cato Manor wonen, hebben zich ln hun huizen opgesloten uit vrees voor verdere onlusten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1